PRATEN WONEN als de kinderen de deur uit zijn voorkomt vaak bureriger ANTI-LAWAAIHUIZEN: Een getemperde fluit en trombone ie 's avonds door de inge Beekstraat in nersfoort wandelt, hoort ogelijk aan de ene kant in de straat het sonore Huid van een trombone, rwijl aan de andere zijde lyrische stem van een ^arsfluit klinkt. Getem- frd echter, want de hui- in in het nieuwbouwblok aar deze muzikanten wo rn, zijn zo gebouwd dat I geen overlast kunnen iroorzaken. Niet aan de iwoners verderop, noch in de naaste buren. it gaat om het pas opgele- rde blok huizen van de in hersfoort geboren en geto- II architect Hans Ruysse- tars, die daar in opdracht n de Stichting Centrale Wo- ngzorg (SCW) 26 twee-, drie- i vierkamerappartementen jtwierp. Ihuizen kwamen in de helle ijnwerpers van de publieke ingstelling te staan omdat sf woningbouwvereniging be- feidmaakte dat mensen die 11 een of andere manier veel fluid produceren voorrang |Lden krijgen bij de toewij- ||g. Slechts twee huizen ko- mn door hun ligging en ont- ■rp daarvoor in aanmerking, ftar de opvallende publikatie in de woningbouwvereniging rschafte het hele projekt lan- lellijke bekendheid onder de ninaming ,,de Amersfoortse tiiti-lawaaihuizen". aa liümeer dan één opzicht mag nj experimentele projekt ui- afst geslaagd genoemd wor- tiin. Gemeten naar de belang- felling van de aspirant-huur- 'tys is het projekt een dave- ahd succes: niet minder dan i 14 mensen lieten de corpora le weten er te willen wonen. 30 inventiviteit en creativiteit srb architect Hans Ruysse- lars zijn moeilijker in cijfers te drukken, tenzij je een irjbjectief waardeoordeel I eft. En dan kom je toch uw in de richting van een 1 n. int Ruyssenaars heeft aan t interieur én exterieur van huizen de grootste zorg be- sed. Met relatief eenvoudige ddelen maar groot raffine- int schiep hij een blok wo lgen van allure. Toverend it licht en ruimte ontwierp hij iningen die, hoewel ze dicht elkaar staan, een transpa- ite indruk maken en ruim nvoelen. kele voorbeelden: boven de uwe trappen naar de boven- bningen plaatste hij een drie- Sekig glazen dak, waardoor jk gevoel van engte ont- fleekt. Bovengekomen kijk je een meer dan twee meter )ge, smalle spiegel, die op zijn beurt de suggestie van ruimte versterkt. Aan weerszij den van de spiegel zijn door zichtige glastegels gemetseld. Daardoorheen kun je van bui ten naar binnen kijken, maar ook andersom. De ronde licht koepel boven de open keuken geeft in de woning zelf een voortdurend spel van licht. De ruime balkons zijn een ver haal apart. Ontstaan uit het idee dat er zowel voor de be- nedenbewoners als de mensen op de eerste verdieping priva cy geschapen moest worden, zijn het grote buitenruimtes geworden met de potentie van een lommerrijk dakterras. De bijna een meter brede beton nen strook aan het balkon is namelijk zo geplaatst dat je niet van boven in de tuinen be neden kunt kijken. De gemet selde zuilen die de balkons on dersteunen, zorgen op hun beurt dat schuttingen tussen de tuinen overbodig zijn. Mensen die een huis in de Lan ge Beekstraat toegewezen kre gen, lijken dan ook een lot uit de loterij te hebben getrokken. Dat wordt beaamd door Greco Steenmetz en Esther Cicilia, bewoners van een „anti-la- waaihuis". Hij is van beroep le raar lichamelijke opvoeding, maar daarnaast speelt hij trombone in een combo en knutselt en timmert graag. Es ther heeft als hobby blokfluit spelen. Genoeg reden voor de SCW om hen in aanmerking te laten komen van zo'n woning waar van één kamer zo ligt dat je er zoveel herrie kunt maken als je wilt. Onder is namelijk een ber ging, terwijl de huizen aan de uiteinden van het blok zijn ge situeerd. Greco en Esther zijn beiden uit hun ouderlijk huis hier komen wonen. Bij hun ouders hadden ze geen problemen met hun hobby's, wel zeggen ze uiterst gelukkig te zijn met hun eerste eigen huis. Is het niet om de bijzondere kamer, dan wel om Een lekkere luie, leren stoel die voortaan de voormalige kinderkamer zal sieren? 1 as Eens komt het moment dat ouders weer alleen de beschikking krijgen over hun woning. De kinderen zijn het huis uit en wat dan? Er zal een tussenbalans moeten worden opgemaakt waarin de koers van de toekomst wordt vastgesteld. Een belangrijke fase in het leven en zeker niet in de laatste plaats op het gebied van wonen. Enkele kamers krijgen een andere bestemming; het veel gebruikte en meestal door kinderen uiterst praktisch ingerichte interieur kan nu eindelijk eens worden op geknapt zonder dat met andermans wensen rekening ge houden hoeft te worden. Dat betekent dat alles met heel andere ogen bekeken moet gaan worden, iets dat echt niet zo eenvoudig is als het lijkt. Wel is het zo dat de zo genaamde „midden-leeftijdsgroep" (de leeftijdsgroep waarover we het nu hebben) al een ruime ervaring heeft op woongebied. Deze mensen weten nu wel vrij zeker: dit doen of nemen we wel en dat zeker niet. Want zij zijn in de loop der tijd kwaliteitsbewuster geworden, terwijl er naast de bereidheid, nu wellicht ook de financiële moge lijkheid is om in het wonen te investeren. Zeker is dat ve len dan kiezen voor meer „rust" in de woning, meer be haaglijkheid en gezelligheid. Wel begrijpelijk, want het zo genaamde „avondgebeuren" is nu vaker een familie en/of vriendenaangelegenheid en ook dat richt de aandacht sterker op de eigen woning. Meestal is er nog iets dat invloed zal hebben op het her- inrichten van de woning. In de loop van de jaren zijn er misschien meubelstukken en andere woonartikelen af komstig uit andere interieurs via erfenis, schenking of aankoop bijgekomen. Meubelen met een eigen verhaal en eigen karakter, waaraan men sterk gehecht kan zijn, maar die evenwel als risico met zich meebrengen dat de combinatie van het een met het ander een wat rommelige aanblik geeft. Wees dus kritisch; probeer niet willens en wetens alles bij elkaar te proppen. Overigens is het goed om te weten dat antiek en modern elkaar perfect kunnen aanvullen, mits wanddecoratie, vloerbedekking, meubel bekleding en gordijnen in een juiste harmonie als tussen schakel worden gebruikt. Rijk alleen En dan komt de grote vraag: hoe kunnen we ons interieur aanpassen aan onze al bestaande en komende leefstijl? Nu hebt u het rijk alleen! Dat impliceert meestal dat één of meerdere kamers worden ingericht als werk/studie/ hobby-ruimte. Kortom, er moet een plan worden opge steld: hoe en in hoeveel tijd kunnen we alles helemaal naar onze zin gaan inrichten. Voor een aantal vertrekken is daar in 't algemeen geen dringende haast bij. Het is tenslotte al zoveel jaren „behelpen" geweest dat het niet op stel en sprong anders hoeft te worden. Toch is het op vallend dat men al vrij snel de knoop doorhakt onder het motto: als we het nü niet doen kómt er nooit wat van. Eveneens opvallend is dat er steeds meer belangstelling komt voor woonbeurzen. Want het zijn de mensen uit deze midden-leeftijdsgroep die deze beurzen het meest bezoeken. Een groep die zich uitvoerig wil laten informe ren en dit doet met het vaste doel om ook daadwerkelijk tot aanschaf over te gaan. Gezien de technische ontwik kelingen, ook op woongebied, is het zeker aan te raden zich zo breed en goed mogelijk te oriënteren. Waarbij dan vooral suggesties dat een artikel juist is afgeprijsd op het moment dat u in de winkel bent op zijn juiste waarde ge schat moeten worden (een veelvoorkomend lokkertje zijn de prijskaartjes met de vermelding (van voor Want oude gezegdes bevatten nog immer diepe wijsheid. En zulke gezegdes zijn: Voor niets gaat nog altijd alleen de zon op. Of: alle waar naar zijn geld. Maar in elk geval is er keus genoeg en een ieder kan dan ook de woning inrichten volgens eigen voorkeur en binnen een beschik baar budget. En bedenk bij het aanschaffen dat uw inte rieur weliswaar uw visitekaartje is, maar dat het vooral moet passen bij uw eigen smaak zodat u er zich in thuis- voelt. DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1986 waarderingsstelsel van huizen van de overheid is gebaseerd op het aantal vierkante meters. Dat zegt eigenlijk alles. De schoonheid van een huis is daar niet in uit te drukken". „De glazen tegels, die ik zelf erg mooi vind, zou je ook kun nen zien als een warmtelek. De fraaie pilaren en de balkons dragen aan de kwaliteit van de woningen bij, maar dat wordt niet door iedereen beaamd. Nu het projekt af is, zijn er binnen de SCW mensen die erg en thousiast zijn, maar ook die dat niet zijn". Dat het projekt er doorkwam, is volgens de adjunct-directeur te danken aan een kleine groep gemoti veerde mensen binnen de or ganisatie die volledig achter de ideeën van Ruyssenaars ston den. En de woningbouwvereniging gaat verder met deze architect. Het eerstkomende bouwpro ject omvat ruim driehonderd woningen, waarvoor opnieuw Hans Ruyssenaars is uitgeko zen. Links: De balkons van de woningen zijn zo gelegen dat de tuinen van de beneden buren niet te zien zijn. Rechts: In de anti- lawaaihuizen kan iedereen zoveel herrie maken als hij wil. de speelse indeling van de wo ning en de foefjes die Ruysse naars toepaste. Twee andere „luidruchtige" bewoners zijn Ko Aaij en Joke Kaauw die eerder woonden in een woongroep. Ko Aaij: „Toen de huizen werden ge bouwd, zijn we al een paar keer wezen kijken en we von den ze prachtig. We hadden drie maanden opzegtermijn bij de woongroep. Zonder te we ten of we zo'n huis zouden krij gen, hebben we opgezegd. Mensen verklaarden ons voor gek, maar op de een of andere manier geloofden we er heel sterk in". Ko en Joke overlegden een hele waslijst met geluidprodu- cerende activiteiten aan de SCW. Joke zit op de kunstaca demie in Utrecht en volgt daar de richting modevormgeving. Dat betekent niet alleen naai en, maar ook timmeren. Ver der speelt zij dwarsfluit. Ko, van beroep sociaal cultureel werker, houdt zich in zijn vrije tijd bezig met zeefdrukken en schildert met de airbrush, waar een lawaaimakende compres sor bij te pas komt. De woningen hebben een rela tief lage huurprijs en een ener giezuinige warmtevoorziening. De vierkamerwoningen hebben een kale huur van 440 gulden, terwijl de twee- en driekamer woningen 385 en 395 gulden moeten opbrengen. Ze hebben een systeem dat gebaseerd is op terugwinning van warmte. De fantasierijke zwart/witte huizen met de blauwe sponnin gen roepen de vraag op waar om er zo niet meer gebouwd kan worden. „Een pijnlijke vraag", reageert adjunct-direc teur Rob Blaauw van de SCW. „Eigenlijk omdat er verschil van opvatting bestaat over wat kwaliteit is en er vaak niet in geloofd wordt dat een huis óók aan de buitenkant kwaliteit moet hebben. Het hele punten- Lawaaioverlast van buren is kennelijk een fors probleem. Veel forser dan verkeersla waai. Dat is wel eens gebleken uit een klachtenonderzoek. Mensen was gevraagd te laten weten of ze last hadden van herrie, en zo ja waar die herrie dan vandaan kwam. Negendui zend Nederlanders lieten iets van zich horen en vierentachtig procent wees de buren aan als de bron van de overlast. Niet zo opmerkelijk, vindt dr. Ted White van de Technische Hogeschool in Twente. „Per slot van rekening is lawaaio verlast van je buren een niet gewilde inbreuk op je persoon lijke levenssfeer. Maar buren gerucht is heel vaak een ge volg van het niet met elkaar (kunnen) praten". „Ik begrijp het probleem best. Het lawaai dat de jouw beken de buren maken is goed te lo kaliseren. Je weet bijvoorbeeld vrij nauwkeurig op welke plek je buurman een klopboor in een muur draait. Soms ken je zelfs zijn muziek Dat stoort je geweldig. Je kunt je gaan zitten ergeren en verder niets doen. Je kunt ook naar je bu ren toegaan en vragen hoeveel tijd ze nog voor het boren no dig denken te hebben. Leuker is natuurlijk als buurman even langskomt en zegt dat hij van avond een kwartiertje of een halfuurtje zal moeten boren. Dan weet je hoe lang je lawaai zult moeten verdragen en het merkwaardige is dan dat je het ook kunt verdragen. Ik wil maar zeggen dat er iets voor moet worden gedaan om er gernis wegens lawaaioverlast te verminderen". „Lawaai van het verkeer is anoniem. Je kunt er niet écht boos over worden. Het geluid is ook niet te lokaliseren. Ver keerslawaai hoort bij het mo derne leven. Trouwens je ver oorzaakt het zelf ook en dus ben je er mede verantwoorde lijk voor. Autogeruis is achter grondgeluid dat je veel beter verdraagt dan de dreunende bassen van buurmans hifi-in- stallatie. Weet je wat zo gek is? Als buurman aan het tim meren slaat, dan klaag je en dat doen ook je huisgenoten. Timmer je zelf dan hebben je huisgenoten er geen last van. Kijk het ligt er maar aan hoe veel je kunt verdragen, hoe het met je tolerantie is gesteld. Het gaat er verder om of je het la waai verstaat". „Dat zal ik even uitleggen. On langs waren twee collega's en ik met drie Italianen in een ho tel. Ver na middernacht maak ten andere Italianen veel la waai. „Onze" Italianen werden woest. Het vreemde was ech ter dat ik geen last had. Waar om niet? Niks bijzonders. Ik verstond het Italiaans niet Autolawaai „versta" je ook niet, maar de harde pick-up- muziek van de buurman wel. Dat is het grote verschil. Want als je bewust naar dat lawaai luistert, ga je je ergeren. Zegt het lawaai je niets, dan heb je er ook geen last van. Als je buurman zegt op welk tijdstip hij met het boren in de muur zal ophouden, raak je nauwe lijks geïrriteerd, want je ver wacht lawaai te zullen horen. Maar je wordt onzeker als je van niets weet. Dan raak je op gewonden. Lawaai is afhanke lijk van de omgeving waarin en het tijdstip waarop het plaats heeft". Volgens White gaat het dan niet om pure pesterijen. „Die bestaan ook. In die sfeer ac cepteer je niéts. Je kunt op zulke situaties geen invloed uitoefenen, want de verhou ding met de buren is dan al goed verziekt. Ik denk dat het vooral die mensen zijn, die slachtoffers van burengerucht, die indertijd op die actie heb ben gereageerd. Ze vonden een uitlaatklep. Je schrijft of belt je ergernissen van je af en die zijn dan weer eventjes te verdragen". „Oudere mensen klagen dat er steeds meer lawaai wordt ge maakt. Maar was dat vroeger niet net zo? Het punt is dat je verandert. Een voorbeeldje. Vroeger knalde ik er op los, zo aan het einde van het jaar. Rotjes, donderbussen Een jaar geleden interesseerde het me nóg niet dat er met rotjes werd gegooid, maar bij de laatste jaarwisseling had ik er grote moeite mee. Mijn vrouw en onze baby hadden er last van Dat bedoel ik nou. Ou der wordende mensen krijgen andere maatstaven, ook wat het lawaai betreft", ledereen heeft naar de mening van White zijn lawaaigrenzen. „Lawaai betekent voor veel mensen pure overlast, maar het ligt er wel aan hoe je per soonlijk voelt en denkt. Het helpt in elk geval niet als je je lawaaimakende buren boos voorbij loopt. Die zijn zich er misschien helemaal niet van bewust dat ze je met hun jen gelende pianomuziek tot laat in de avond ergeren. Je kunt ze dat laten weten en heel vaak is het probleem dan meteen de wereld uit. Als geluid overlast wordt is het, duur gezegd, meestal een communicatiepro bleem. Kortom, praat er met je buren over". is vaak onverdraagbaar, maar de last wordt al veel groot als je weet hoe lang bijvoorbeeld de buurman plan is te boren of hoe lang zijn feestje gaat duren. Werk van de veelzijdige kunstenares Henny Gusta (Scheveningen, Den Haag e.a.) te koop. te huur of in huurkoop tegen aantrekkelijke voorwaarden en prijzen (zonder rente). Inl Galerie 11. rr.-dh-iikslirfjt97«) 2514 L) DEN HAAG TEL 070-60850-1 fV 'WH

Leidse Courant | 1986 | | pagina 25