Criminaliteit loopt terug in Oegstgeest Kerkhof Oude Toren in Warmond: monument als laatste rustplaats EeidócScnvumt [unstkring Voorschoten viert derde lustrum Bewoners groeikern hebben meer contact met buren dan familie Gouden trouw in Sassenheim EIDEN OMGEVING pRSCHOTEN De Kunstkring Voorschoten t deze maand het derde lustrum. Vijftien jaar Jklen werd de akte van oprichting verleden bij notaris en dat wordt gezien als de officiële op- «ing van de Kunstkring, die in de loop der ja- jleden heeft geteld van nationaal en interna- laal formaat. Kunstkring zou ook het 25-jarig bestaan heb- Kkunnen vieren, want een kwart eeuw geleden kg de kunstschilder Willem Schröfer de be- Kkking over Molenlaan 3. richtte daar een ate- |in en verzamelde rond hem een aantal andere istenaars. jonge en oudere zoals Paul Citroen, |k Schroder en Harm Kamerlingh Onnes. Ipnlaan 3 stond leeg nadat in die voormalige jfcerij de laatste eigenaresse door middel van ^gerechtelijke uitspraak het pand had moeten laten. In de vijftiger jaren meende de toenma lige gemeenteraad dat er een verbinding tot stand gebracht diende te worden tussen de Wijngaar denlaan en de toen nieuwe wijk Vlietwijk, waar door een hele serie oude gebouwen onder slopers- hand zouden vallen. Al heel snel kwam er een an dere visie en zo stond 25 jaar geleden het pand ge woon helemaal leeg als prooi voor illegale slopers. Willem Schröfer. pas gepensioneerd als leraar aan de Haagse Academie voor Beeldende Kunsten, woonachtig in Voorschoten, kreeg het pand voor een lage huur en maakte er een kunstcentrum van. De Kunstkring groeide uit het atelier Molen laan 3 en kreeg onderdak in het toen nog niet ge restaureerde Ambachtshuis waar jaarlijks een kunstmarkt werd gehouden. Die kunstmarkt had een tweeledig doel: allereerst kregen de kunste naars de kans hun werken te verkopen en tevens werd de kunst bij de gewone burger gebracht. Het lustrumfeest is al ingezet met een bijzondere tentoonstelling met werken van Paul Citroen, Harm Kamerlingh Onnes en Sierk Schröder, waarvan alleen de laatste nog in leven is. Sierk Schröder was tot voor zes jaar geleden lid van de Kunstkring. Onenigheid binnen het bestuur deed hem besluiten te bedanken als lid. Bij de opening van de jubileumtentoonstelling kreeg hij het lid maatschap weer aangeboden. Dit weekeinde expo seert en werkt de Kunstkring in het Ambachts huis. Naast de grote expositie van de drie groten van de Kunstkring, zijn leden van de kunstkring aanwezig en tonen de belangstellenden hun werk en hoe het ontstaat Er is veel muziek in en rond het Ambachtshuis. Na de opening vrijdagavond om half acht is er zaterdag en zondag voor ieder de gelegenheid om nader kennis temaken met de kunstkring. Margriet bezoekt jeehospitium Voetbal i het kader van de Lissese ist week voetbalt een iam van de rijkspolitie vrijdag tegen een van leraren van het hsisonderwijs. De wed- tri jd begint om half elf op fcr veld van FC Lisse. Tij- ferjs de wedstrijd wordt collecte gehouden. De \>brengst daarvan is be- 'emd voor de Stichting \VO. Van V Hek woup van 't Hek en Onno Molenkamp treden zater- higavond op in Tripodia in lat wijk. Zij brengen van- f kwart over acht een try- |ut van de voorstelling TTunnel zonder vlucht strook" Toneelmeester Mo lenkamp gaat na 40 jaar nef pensioen. Veertig jaar wieden wilde hij al aan het jpneel en nu grijpt hij zijn fatste kans. Er ontspint }/c/ï een harde, maar mooie ontroerende discussie, kaarten zijn te koop bij de Ian toren van K&O in Lei- len en Katwijk. Rommel Pe openbare basisschool De foren valk in Rijnsaterwou- houdt zaterdag de jaar lijkse rommelmarkt op het fhoolplein voor de Woudse Koffie met gebak, ollen en veel bruikba- tweedehandsartikelen \ormen de ingrediënten, man vang 10.00 uur. lui 1 beurs ■et Gemeenschapscentrum Poel organiseert zater dag een grote ruilbeurs in 't ielhuys in Lisse. De zaal Haaswijkloop in Oegstgeest OEGSTGEEST De zevende Haaswijkloop wordt zondag in Oegstgeest afgewerkt. De deelnemers lopen 2, 5, lO'/i of 16 kilometer. De start vindt 's middags om twaalf uur plaats bij het kruispunt Haaswijklaan/Kleyn Proffijtlaan. De kinde ren starten om twee minuten over twaalf. Deelname kost drie gulden vijftig, kinderen betalen een rijksdaalder. Hond gewond OEGSTGEEST Een golden retriever is gis termiddag gewond ge raakt bij een aanrij ding op de Regentesse- laan in Oegstgeest. De hond stak onverwacht de weg over en werd geschept door een 31- jarige Leidse automo bilist. Het dier raakte gewond aan de kop en is overgebracht naar de dierenarts. De auto raakte behoorlijk be schadigd aan de voor zijde. DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1986PAGINA 17 Najaarsfeest breekt records LISSE De harddraverijfees- in Lisse, en daarmee ook de najaarsfeesten in de streek, lopen ten einde. Als straks de balans door de Harddraverijvereniging Lisse en omstreken wordt opge maakt, zal men beslist vol te vredenheid de diverse cijfers noteren. Hierbij is de ver wachte recordbelangstelling voor de Kortebaandraverij, vandaag in het centrum van Lisse, niet eens gerekend. De organiserende vereniging kan het najaarsfeest met gouden letters in de boeken noteren. Voorlichting per boot over geneesmiddel ALPHEN AAN DEN RIJN De geneesmidde lenfabrikant Fisons BV uit Leusden gaat de boer op met het nieuwe geneesmiddel Lomudal, dat werkzaam is bij lijders aan Cara. Dat gebeurt deze week per boot vanuit Alphen. Na Alphen worden nog diverse andere plaatsen aangedaan en wordt er voorlichting gegeven aan artsen. Aan boord zijn onder andere d^. J. den Hartog van Fisons, de epidemioloog dr. R. van de Lende uit Groningen, dr. A. A. Kaptein uit Leiden, dr. G. J. C. Vogel uit Leiden en prof. A. L. Sheffer, vice-voorzitter van de American Association of Allergy in Boston USA. Deze heren hebben allen de nodige onderzoeken op het gebied van Cara op hun naam staan. Volgens den Hartog zijn Cara-aandoeningen verontrustend geworden omdat het sterftecijfer, ondanks de vele zorg. stijgt. LEIDEN Bewoners van groeikernen hebben vaak meer contact met hun buren dan in de stad. De contacten met hun familieleden worden daarentegen minder. Het be zoeken van vrienden en ken nissen neemt in eerste instan tie af om na verloop van tijd weer toe te nemen. Dit conclu deert drs. P.W. Blauw in zijp proefschrift „Suburbanisatie en sociale contacten". Hiermee is hij vanmiddag aan de Eras mus universiteit van Rotter dam gepromoveerd tot doctor de economische weten schappen. In de jaren zestig en zeventig hebben in ons land tienduizen den huishoudens de grote ste den verlaten. De relatief wel- gestelden verhuisden als eer sten naar kleine gemeenten in het groen. Voor de minder welgestelden werd de nieuwe standplaats een zogenaamde groeikern als Zoetermeer, Purmerend of Spijkenisse. De belangrijkste reden om naar een groeikern te verhui zen, is de behoefte aan een meer passende vaak eenge- zins- woning. Over de ge volgen van een dergelijke ver huizing voor de sociale contac ten van de betrokkenen is minder bekend. Uit een on derzoek dat Blauw in 1981 heeft gehouden onder 605 huishoudens die vanuit de stad naar een groeikern zijn ver huisd, is gebleken dat sommige contacten toenemen en andere contacten wat verwateren. Dat de bezoeken aan bijvoorbeeld de familie teruglopen, hangt nauw samen met de toegeno men afstand met de grote stad en de hogere reiskosten. De contacten met de buren nemen vooral toe bij mensen tot veer tig jaar, mensen met jonge kinderen, bij vrouwen en bij mensen zonder baan. Blauw verklaart dit uit het gegeven dat de bewoners in een groei kern vinden dat ze meer tus sen gelijken wonen. De heer Blauw verwacht dat afwijkende huishoudens meer moeite zullen hebben te aar den in een groeikern zolang de bevolkingssamenstelling zich daar kenmerkt door de domi nerende aanwezigheid van ge zinnen met kinderen. Op lan ge termijn verwacht hij er overigens een vergrijzing en een toenemende vestiging van huishoudens uit de laagste in komensklasse. Door de bezui nigingen bij de overheid op de bejaardenzorg en kinderop vang denkt de heer Blauw dat financieel minderdraagkrach- tigen meer in eikaars buurt gaan wonen. Het echtpaar M. van Nobelen-Van Dijk uit Sassenheim (hier naast de „bruidsautó") vierde gisteren het gouden huwelijks feest met een eucharistieviering en een receptie in Casanova. Het echtpaar, dat nu aan de Meidoornlaan 25 woont, trouwde een halve eeuw geleden in het raadhuis van Lisse. De heer Van Nobelen ging op 12-jarige leeftijd in de bollen werken. Daarnaast hielp hij drie avonden in de week kapper De Zwart aan de Schoutenstraat. Verder werkte hij bij Anton Berg aan de Teylingerlaan, waarbij hij onder meer met een vlet zand haalde uit de duinen van Noordwijkerhout voor de onkruidbe- strijding. Na de oorlog lag het accent echter weer op het bloembollenbedrijf. Hij werkte bij Van Reisen en, tot zijn pen sionering, bij Wilbrink. Mevrouw Van Nobelen was tot haar huwelijk werkster in het raadhuis en op het politiebureau van Lisse. Na het huwelijk verhuisde het gouden paar naar Sas senheim. Bruid (75) en bruidegom (78) zijn goed gezond en hebben drie zoons, vijf dochters en 17 kleinkinderen. van 't Poelhuys is daartoe van 10.00 tot 16.00 uur geo pend en de toegangsprijs bedraagt voor volwassenen een gulden en voor kinde ren een kwartje. Alle ver zamelaars van munten en postzegels zijn van harte welkom. Mieke Visser In het Evangelisch- Ont moetingscentrum De Ark aan het Picképlein 1 in Noordwijk aan Zee wordt zaterdagavond opgetreden door zangeres Mieke Visser en een meisjesgroep. Mieke Visser begeleidt zichzelf op gitaar bij haar eigen compo sities met een religieus ka rakter. De acht meisjes be spelen gitaar, viool en dwarsfluit. De optredens beginnen om acht uur, de toegang is gratis. Koor In de Sint Pancratiuskerk in Sassenheim wordt za terdag tijdens een feestelij ke eucharistieviering het 25-jarig bestaan van de da mesafdeling van het koor gevierd. Na afloop is er een huldiging van de leden die een kwart eeuw lid zijn. Dansavond In dorpshuis 't Trefpunt in Zevenhoven wordt zater dag een dansavond gehou den. Danslustigen kunnen er vanaf negen uur terecht. Expositie De kunstenaar Sjoerd Bak ker exposeert zijn werk tot en met 14 november in Rhijnkade elf aan de Rijn kade in Alphen. Nellie van Beusekom opent de ten toonstelling zaterdagmiddag om vijf uur. Rhijnkade elf is dinsdag tot en met zater dag geopend van 10.00 tot 17.30 uur en op vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur. Collecte In Leidschendam worden medewerkers gevraagd om zaterdag te helpen collecte ren voor de Nierstichting. Dames en heren die twee uur beschikbaar willen stel len voor de collecte in de winkelcentra rond Dam plein en Leidschenhage kunnen telefonisch concact opnemen met mevrouw E. Waayer, Damhouderstraat 7. telefoon 070-274165. De jaarlijkse collecte die de hele volgende week wordt gehouden is dringend nodig om het stijgend aantal chro nische nierpatiënten bij te staan. Oud Papier Ondanks de dalende pa- pierprijs blijft de Zoeter- woudse drumfanfare de Rijntamboers actief met het ophalen van oud papier en vodden. Zaterdag is het weer zover. Vanaf half tien gaan de muzikanten op pad om in het gebied Hoge Rijn dijk de bewoners te „verlos sen" van hun oud papier. Tot en met augustus hebben de Rijn tam boers al 65.000 kilo opgehaald. Kaartavond De activiteiten voor de Zoe- terwoudse missionarissen gaan nog even door. Naast de traditionele missievei- ling (die afgelopen week einde ruim 68.000 gulden opbracht) zijn er ook diver se verenigingen die hun steentje bijdragen. Zo orga niseerde het buurthuis De Weipoort onlangs een kaartavond Tevens werd toen een loterij gehouden en de netto-opbrengst be droeg 737.50. Zaterdag wordt een kaartavond ge houden door jongerenvere niging Utopia. Dat gebeurt in clubgebouw De Westen - der en ook dan zal de totale opbrengst ten goede komen aan de missionarissen. Om acht uur worden de kaarten geschud. Bingo De supportersclub van SJZ speelt zaterdagavond bingo in het clubhuis van de voet balvereniging IN Zoeter- woude. De balletjes gaan om\acht uur rollen. hnses Margriet heeft gis- pochtend een bezoek ge- racht aan het Rijnlands |eehospitium in Katwijk. Ir werd verwelkomd door Jurgemeester CA. Bos in Katwijk en de 10-jari- Nicole Tromp, bewoon- er van het Zeehospitium >to). De prinses kreeg Barna een rondleiding Dor het gebouw, waarbij 9 onder meer een kijkje am in de recreatieruimte, e fysiotherapie-afdeling het zwembad. Tijdens door directeur F. Goud- «aard begeleide rond- Bng door het gebouw on- erhield de prinses zich et enkele van de ruim >nderd bewoners en het ersoneel van het Voorzie- ngencentrum. Ook kreeg prinses tekst en uitleg ver de uitbreiding van het >mplex aan de Drieplas- jnweg 17. Het bezoek jurde ruim anderhalf uur OEGSTGEEST De kleine criminaliteit in Oegstgeest is het afgelo pen half jaar verminderd. Het aantal inbraken bleef ongeveer gelijk en de aan giften ten aanzien van vernielingen en diefstal len liepen terug. Dat blijkt uit het verslag van de rijkspolitie over de laatste zes maanden. Daarbij werden er ook meer inbraken en dief stallen opgelost: het oplos singspercentage liep op tot 30 procent. Bij de ver nielingen ligt dat percen tage op 17 procent. De politie voegt daar wel aan toe dat de bereidheid om aan gifte te doen teruggelopen kan zijn, maar gaat er toch van uit dat het werk resultaten ople vert. De betere resultaten wer den geboekt terwijl het korps vaak op de zogenaamde „cre- peersterkte" (minimale bezet ting) moest opereren tijdens de nachten en op zondagen en feestdagen, in verband met de inconvenientie-regeling. die het terugdringen van extra diensten en overwerk noodza kelijk maakt. De politie vreest dat eventuele verdere bezuini gingen tot gevolg zouden kun nen hebben dat er in de nach telijke uren, als de meeste cri minaliteit plaatsvindt, er prak tisch geen politie beschikbaar meer zou zijn. Bezuinigingen op het materieel leveren al problemen op. Eén politie-auto kon niet langer meer worden gebruikt, vervanging was niet mogelijk en er moest een auto bij een ander korps worden geleend. De Oegstgeester politie over weegt opnieuw de mogelijk heid tot het coderen van het fietsen te openen. Aan de hand van het postcodenummer konden in het afgelopen half jaar 14 fietsen bij de eigenaars worden terugbezorgd. Verder veel aandacht voor slachtof ferhulp in Oegstgeest, met waar mogelijk de regeling van een schadevergoeding. Het foutparkeren in de wijk Buitenlust is door middel van controles teruggedrongen. Het aantal aanrijdingen bleef met 173 in de laatste zes maanden ongeveer gelijk in Oegstgeest. Er is geen sprake van een plaats waar aanrijdingen zich concentreren. WARMOND De be graafplaats rond de Oude Toren In Warmond blijkt een bijzondere aantrek kingskracht te hebben. Het is een zeer mooi en rustig gelegen kerkhof waar vrijwel dagelijks be zoekers komen die de ruï ne bewonderen en de soms eeuwenoude ge denkstenen daaromheen. Voor velen is het ook een plek die zij zichzelf voor zichtig wensen als laatste rustplaats. Aan die wens kan uitvoering gegeven worden: het kerkhof rond de Oude Toren is be noemd tot algemene be graafplaats voor de ge meente Warmond. Daar naast bestaat er een moge lijkheid om een plaats te kopen. Dat gebruik is al eeuwen oud en dat is ook duidelijk te zien bij de toren. Er zijn familiegra ven waar zich in de loop der tijden hele generaties hebben verzameld. Voor sommigen dient die laatste rustplaats de finitief te zijn. Zij hebben be paald dat hun graf voor eeu wig gesloten dient te blijven en dat ook op de gedenksteen laten zetten. Die graven mo gen dus nimmer geschud wor den, zoals dat met anderen ge beurt na 15 jaar. Dat betekent dat die gekochte plaats nooit meer vrij komt en daardoor kunnen er op den duur ruim teproblemen ontstaan. Enige tijd geleden vreesde men dat er rondom de Oude Toren bin nen enkele jaren geen graven meer uitgegeven zouden kun nen worden. Met het gemeen tebestuur werd daarover ge sproken zonder dat er direct een plek werd aangewezen voor een nieuwe begraafplaats. De Kerkvoogden van de Ne derlandse Hervormde Ge meente gingen daarop het hele kerkhof nauwkeurig in kaart met tralies of spijlen zodat nie mand ze kon zien. Hoe het precies in zijn werk ging is onbekend, maar dat er een geheel of gedeeltelijke on dergrondse gang is geweest staat vast. Resten daarvan zijn gevonden in en naast het kne kelhuis. Direct daarnaast zou in de toekomst nog iemand be graven kunnen worden en dat zou eigenlijk niet moeten ge beuren, vinden zowel de ver zorger van het kerkhof de heer Breedijk als oud-pastoor Saulenn van Warmond. „Het zou prachtig zijn als zowel de toren als de begraafplaats zo zouden kunnen blijven als het nu is en als geheel tot monu ment verklaard worden. Er zou ,dan een nieuwe algemene begraafplaats aangelegd moe ten worden". Kerkvoogd De Jong heeft echter berekend dat er de eerste jaren nog ruimte genoeg is rond de Oude Toren. „Als alle plaatsen zorg vuldig worden uitgemeten kunnen we nog wel enkele tientallen jaren vooruit en dan kunnen we de plaatsen direct naast het knekelhuis gewoon op de reservelijst laten staan", zegt hij. Toch voorziet ook hij proble men als wordt besloten tot de aanleg van een nieuw kerk hof. „Hier liggen hele genera ties Warmonders en ook diege nen die in de toekomst overlij den willen bij hun familie be graven worden. Neen. voor wat betreft de Hervormde Ge meente is er voorlopig geen nieuw kerkhof nodig. Boven dien zou het kerkhof, als het monument is geworden, door de burgerlijke gemeente on derhouden moeten worden. Nu zorgt de kerk daarvoor of familie van de overledenen en dat gaat prima", aldus De Jong. Dat onderhoud gebeurt door vrijwilligers en de heer Breedijk geeft vele uren van zijn vrije tijd daaraan. Hij zet bijvoorbeeld af en toe het grint van de graven in een waskit met chloor en zal dat blijven dom of het nu een gewcon kerkhof is of monument. Het knekelhuis aan de voet van de Oude Toren. De begraafplaats waarop deze toren staat, blijkt een bijzondere aantrekkings kracht te hebben. Dagelijks komen er bezoekers. brengen en alle plaatsen in vullen waar eventueel nog een extra graf zou kunnen komen. Op de schets stonden ook en kele plaatsen waarmee het Historisch Genootschap War- melda en anderen vermoede lijk niet zo gelukkig zijn. Van uit de vroegere kerk liep een onderaardse gang naar een klooster en resten van die gang kunnen nog aanwezig zijn op de plaats waar even tueel iemand begraven kan worden. De mogelijkheden om dan nog onderzoek te doen wordt daarmee afgesneden. De verhalen rond de onderaardse gan^ zijn in Warmond vaak een beetje romantisch getint. In dq kerk namen zij plaats op het koor dat was afgesloten De nonnen van het klooster der Ursulinen oftewel het klooster van de 11.000 maag den, mochten zich niet in het openbaar vertonen en moesten de weg tussen het klooster en de kerk ondergronds afleggen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17