leidóeSouto/nt ^Uitstel voor Sverkeersproef 'op Breestraat DONZIGE' M ZEEP a STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Scholen brengen 17.000 protestkaarten bijeen Wij zijn al een keer gepakt" voormalig LDM-directeur hoopt op onafhankelijk onderzoek M W DONDERDAG25SEPTEMBER 1986PAGINA 13 entallen klachten er stankoverlast pEN Bij de Leidse politie zijn gisteravond tientallen Jten binnengekomen over stankoverlast. De vieze j was in heel Leiden te ruiken. Volgens de politie de stank veroorzaakt door de rioolzuiveringsinstalla- »n de Gooimeerlaan. De politie zegt rapport te zullen ajpngen aan de Inspectie voor de Volksgezondheid en ^beidsinspectie. Een bezinktank zouden open hebben an. Het Hoogheemraadschap van Rijnland de eige- .van de installatie aan de Gooimeerlaan ontkent •r dat de installatie de bron van de stank is. „Onmid- k na een telefoontje van de politie hebben wij gister- J een onderzoek ingesteld. Er bleek niets met de in- ie aan de hand", aldus een woordvoerder. Ook de in- ie aan de Voorschoterweg werd gecontroleerd, maar Jfjaar bleek niets mee aan de hand. Volgens het hoog- -aadschap werd de stank mogelijk veroorzaakt door bruik van kippenmest in de Haarlemmermeer. Insluipers zeer actief LEIDEN Insluipers hebben gisteren in totaal ongeveer 650 gulden gestolen. Twee kamers in een studentenhuis aan de Hoge- woerd werden bezocht. Uit een kamer werd 400 gulden ont vreemd, uit een andere namen onbekenden vijf gulden weg. De bewoners hadden de sleutels aan de buitenkant van de deur laten hangen. Uit een studentenhuis aan het Rapenburg werd onge veer 150 gulden ontvreemd. Een portemonnee met 75 gulden werd weggenomen van een werkka mer op de negende etage van het Gorlaeus laboratorium aan de Wassenaarseweg. Proefschrift over vernauwing in slagader LEIDEN Mevrouw N.J. Elzenga (34) is gis termiddag aan de Leidse Universiteit gepromo veerd tot doctor in de geneeskunde. In het Aca demiegebouw verdedigde zij haar proefschrift over de relatie tussen de zogeheten Ductus Art- reriosus en de vernauwingen van de aangren zende grote slagaders. De resultaten van haar onderzoek zijn van belang voor de behandeling van kinderen met een aangeboren vernauwing van een van de grote slagaders. De Ductus Art- reriosus is een een vat dat voor de geboorte aanwezig hoort te zijn als „kortsluiting" tussen de grote long- en de grote lichaamsslagader. Na de geboorte moet dit vat zich sluiten. Dr. Elzen- ga ontdekte bij het onderzoeken van kinderen die waren overleden aan een aangeboren har tafwijking, dat in sommige gevallen de Ductus een belangrijke rol speelt. Vrouw gewond LEIDEN Een 27- jarige Leidse brom fietster is gistermid dag rond vier uur met gekneusde en kels en een gekneus de schouder overge bracht naar het Aca demisch Ziekenhuis. Op de kruising van de Haagse Schouw- weg met de Hoge Morsweg kreeg de vrouw geen voorrang gekregen van een 23- jarige automobiliste uit Katwijk, die van de Hoge Morsweg kwam. Auto beschadigd LEIDEN Een auto die stond ge parkeerd aan de Thorbeckestraat is in de nacht van dinsdag op woensdag beschadigd. Een hoeveelheid grof vuil in deze straat, stond in brand. De auto stond vlakbij het afval. Vermoe delijk heeft iemand het afval in brand gestoken. Sita in de Noordzee LEIDEN „Sita in de Noordzee", een film over een Surinaamse/Hin- doestaanse vrouw, is woensdagoch tend 1 oktober te zien in het Leidse Volkshuis. De film wordt vanaf half tien gedraaid in het gebouw aan de Apothekersdijk 33a. Er is kinderop vang. SP haalt kleding op voor Zuid-Afrika LEIDEN De Hulp- en Informatiedinest van de Socialistiese Partij zamelt kleding en schoeisel in voor Zuid- Afrikaanse vluchtelin gen. Iedereen die goe deren beschikbaar wil stellen, kan contact op nemen met telefoon nummer 071-311406. De partij voert ook een fi nanciële campagne voor de Zuid-Afrikaanse be vrijdingsbeweging ANC. Handige handen in Pieterskerk LEIDEN De kunstmanifestatie Handige Handen wordt zondag 28 sep tember voor de vier de maal gehouden in de Pieterskerk. Van elf tot zes uur zijn al lerlei werken van amateurs te bewon deren. De toegang sprijs bedraagt vijf gulden, voor kinde ren en houders van een Pas 65 een rijks daalder. ■uEIDEN Wethouder J. Peters (ruimtelijke or- fvdening en verkeer) wil [Jjie verkeersproef op de fereestraat uitstellen. Pe- Bers vindt dat het plan ITvan de winkeliers om yten gedeelte van de fereestraat om te bou- Bven tot promenade se- Qtieus onderzocht moet ^Jlvorden. Hij wil zich Jaarom nader beraden ^>ver hoe de proef er Qprecies uit komt te zien. uHoe lang het uitstel zal _jiuren, is nog niet be kend. Aanvankelijk was het de be- Bloeling dat in oktober van Itart zou worden gegaan met fren proef op zaterdag waar- Sij de Breestraat alleen voor penbaar vervoer openge steld zou worden. De proef B°u een half jaar moeten du ren. Het plan van de winke liers en met name het feit dat zij de bouw van een par keergarage naast de Bree straat hebben laten vallen, wordt binnen de gemeente beschouwd als een opening in de al jarenlang durende discussie over de Breestraat. „Dat kan je niet zomaar naast je neerleggen", aldus één van de betrokken amb tenaren. De winkeliers hebben altijd gepleit voor een geheel auto vrije Breestraat en hebben zich zodoende tegen de proef verklaard. Peters overweegt de wensen van de winke liers in de proef te betrek ken. Hij sluit niet uit dat voor een gedeelte van de proef de Breestraat geheel zal worden afgesloten „hoe wel hier nog wel wat proble men aan kleven", aldus Pe ters. Algemeen wordt er van uit gegaan dat de wethouder het overleg met de winkeliers niet wil frustreren nu deze, in tegenstelling tot het ver leden, bereid zijn over de verkeerssituatie op de Bree straat te praten. Hoewel er nogal wat haken en ogen aanzitten, wil Peters het plan voor een promenade mee laten wegen bij de ge meentelijke plannen voor de binnenstad. Op uitnodiging van de NZH gaan Peters en de winkeliers binnenkort in andere steden kijken naar verkeerssituaties die vergelijkbaar zijn met de Leidse Breestraat. Men is op zoek naar steden waar bus sen door een voetgangersge bied rijden, zoals ook in de proef de bedoeling was. Een geschikte stad (in Europa) is nog niet gevonden. Ge noemd zijn de Westduitse steden Wuppertal, Munster en Osnabrück. Na dit uit stapje zal Peters zich verder beraden over de proef. Een van de aanwezigen, gistermiddag op het Stadhuisplein: Tho mas, die 3 augustus 1987 vier jaar wordt. LEIDEN „Alle kinde ren mogen naar de basis school van mij". Met een groot groen „sandwich- bord" van papier struinde het kleine blonde meisje gistermiddag over het Stadhuisplein. Daar wer den ruim 17.000 brief kaarten ingezameld, ge richt tegen de bezuini gingsvoorstellen voor het basisonderwijs van minis ter Deetman van onder wijs. De kaarten zijn afkomstig van scholen uit Leiden en omstre ken en uit de Bollenstreek. Een aantal christelijke scholen heeft de kaarten rechtstreeks verzonden naar de protestants- christelijke onderwijsbond, omdat dat aanvankelijk de be doeling was. Aan de Nationale Onderwijs Petitie nemen de drie landelijke onderwijsbon den deel. De Leidse onderwijs wereld sloot gistermiddag op het Stadhuisplein de actie af. Er waren ouders, leerkrachten en leerlingen en er was een band. Er werd gezongen („Deetman, ga weg man, opge krast") en er waren spandoe ken. Onderwijswethouder H. van Dongen, W. Sanders van de katholieke onderwijs vere niging in Leiden, A. Versnel van de protestants-christelijke schoolvereniging en Martha Besemer (Werkgroep Kinder centra Leiden) ondertekenden een heel grote protestbrief- kaart. Onderwijswethouder Van Dongen ondertekende gistermiddag op het Stadhuisplein een heel grote protestkaart om haar ongenoe gen kenbaar te maken over de plannen van minister Deetman. De actie is gericht tegen de plannen van de minister, die een miljard gulden wil bezui nigen op de onderwijsbegro ting. Deetman wil de groei van het speciaal onderwijs stopzet ten. Daarnaast wil hij leer krachten pas vervangen als ze langer dan acht weken ziek zijn en kleuters die na 1 augus tus vier jaar worden, pas het volgend schooljaar naar school sturen. Thomas van drie protesteerde op het Stadhuisplein tegen deze laatste maatregel. Hij liep rond met een bord waarop zijn iets oudere broertje een tekst had geschilderd. „Thomas wil geen jaar wachten", stond erop. En de achterkant van het bord vermeldde dat Tho mas op 3 augustus jarig is. Wethouder Van Dongen deel de de aanwezigen mee dat ze de alternatieve voorstellen van de VVD ook „ontzettend slecht" vindt. Deze partij heeft voorgesteld te bezuinigen op de onderwijsvoorrangsgebie- den. „Ik hoop dat we dan weer hier bij elkaar komen om te protesteren. Maar dan nog massaler", aldus Van Dongen. riften niet er of slechter )EN Nederlandse (schriften zijn over het neen niet beter of slech- an Amerikaanse of Brit- lit blijkt uit een onder van het Centrum voor irzoek van Maatschappe- 'Tegenstellingen van de ie Universiteit, jlatie tussen promotor en ovendus is in Nederland wel slechter dan in En id of Amerika, wijst het rzoek verder uit. Vol de Leidse unversiteit is lirijven van een proef- Nederland vaak enzaam avontuur" en ^nt de redactionele op- Nederland vaak tekor- j onderzoekers zijn van dat het minder van- ekend zou moeten zijn, iromovendi aankloppen in hoogleraar van een eit van het instituut ze zelf gestudeerd heb- le zouden moeiteloos de t geschikte promotor in kunnen inschakelen |r dat dat op emotionele Sren zou mogen stuiten, jiderzoekers hebben on- jjeer bekeken de kwali- /an proefschriften, het lat in een proefschrift is ken, de duur van de (pleiding, de tijd die er- is besteed, het niveau Ie begeleiding en de in- jing, die het schrijven 6en proefschrift gekost De onderzoekers heb- een steekproef getrok- Iran Nederlandse proef den op het gebied van tropologie, de politicolo- h de sociologie. Hierbij vereenkomstige Ameri- le en Britse dissertaties zocht INGEHOUDEN WOEDE BIJ VAKGROEP DUITS T>!> LEIDEN Verslagenheid is niet de juiste typering van de sfeer die bij de vakgroep Duits van de Leidse universiteit heerst. Er is eerder sprake van ingehouden woede na de me dedeling van minister W. Deetman om de vakgroep Duits van de letterenfaculteit van de Leidse universiteit op te heffen en zo een half mil joen te besparen. „Bij de vori ge taakverdelingsoperatie is de omvang van onze vakgroep al teruggebracht. Wij zijn al een keer gepakt. De menselijke el lende die dat heeft veroor zaakt, is al groot genoeg ge weest", aldus de voorzitter van het vakgroepbestuur dr. J.W. Onderdelinden. „Wij zijn bra ve wetenschappers, die hun werk goed willen doen, goed college willen geven. Het wer ken wordt ons zo onmogelijk gemaakt. Het is een groteske maatregel. Er wordt heel veel opgeofferd, de winst is mini maal". „Je kan niet zomaar één taal weghalen. Het onderwijs en onderzoek in het Duits is ver vlochten met andere studie richtingen. Er zijn gemeen schappelijke. colleges met kunstgeschiedenis en filosofie. Bovendien wordt studenten nu de mogelijkheid ontnomen om Duits als bijvak te kiezen", al dus Prof. dr. M. H. Würzner, hoogleraar Duitse letterkunde. Dat de bezuinigingen het uni versitair onderwijs in het Duits zouden treffen, kwam volgens Onderdelinden en Würzner met onverwacht. De belangstelling van de studen ten voor deze studierichting is de afgelopen twee jaar welis waar stabiel, maar nam daar voor iets af. Begrip heeft het tweetal echter niet voor de aangekondigde maatregel. „Het was de bedoeling dat de bezuinigingen zich vooral richten op die studierichtingen die werkeloosheid produceren. Nu leveren de studierichtin gen in de moderne talen lan delijk gezien nauwelijks wer keloosheid op en komen de studenten die hier in het Duits afstuderen vrijwel meteen aan de slag". De vakgroep Duits in Leiden raakte bij de vorige taakverde lingsoperatie al bijna een der de van het aantal formatie plaatsen kwijt. Dat zou beteke- Dr. J.W. Onderdelinden (rechts) en Prof. dr. M.H. Würzner v vakgroep Duits: „Er wordt heel veel opgeofferd, de winst is maal." nen dat per 1 september 1987 een aantal van de twaalf me dewerkers geheel of gedeelte lijk op straat kwamen te staan. Daarbij zouden 175 studenten bij een andere universiteit hun studie moeten afronden. Giste ren werd tijdens de colleges dan ook gediscussiëerd over de aangekondigde maatregelen. Onderdelinden: „De studenten waren natuurlijk ongerust. De directeur-generaal van het mi nisterie van onderwijs heeft gezegd dat alle studenten hun studie kunnen afmaken. Als deze maatregelen echter over vier jaar geëffectueerd moeten zijn dan zullen de studenten die nu net begonnen zijn, heel hard moeten doorwerken", vindt Onderdelinden. Volgens Würzner en Onderde linden zijn er overigens ande re mogelijkheden om de bezui nigingen te vinden. „Als de gehele letterenfaculteit aan deze bezuinigingsronde zou meedoen, dan kan de operatie zonder gedwongen ontslagen plaats hebben. Wij verlangen echter niet van andere vak groepen dat zij onze proble men oplossen, dat zullen wij zelf moeten doen. Het verve lende daarbij is dat je het op moet nemen tegen professio nele bestuurders en dat je er zelf je vrije tijd aan moet be steden". Onderdelinden wil niet zeggen of hij nu optimistisch of pessi mistisch is over de kansen dat zijn vakgroep blijft voortbe staan. „Ik laat zulke gedachten niet toe. Ik vecht, niet alleen voor mezelf, maar ook voor de studenten. Deze maatregel is slecht, ook voor de beeldvor ming van ons land in de Bondsrepubliek en Oosten rijk". Universiteit eist sociaal plan voor studenten en docenten LEIDEN Het college van bestuur van de Leidse universiteit eist dat er een goed sociaal plan komt voor de docenten en stu denten, die worden gedu peerd door de nieuwe be zuinigingen. Dat zegt het college in een verklaring aan de studenten en do centen. Het college zegt niet mee te zullen werken aan de uitvoering van de bezuini gingen als een dergelijk plan niet op tafel komt. Verder zouden de maatre gelen de ingeschreven stu denten niet mogen belem meren in de voortgang van de studie. Het college zegt de plannen van Deet man volstrekt onaan vaardbaar te vinden „in een periode, waarin nog lopende bezuinigingen worden uitgevoerd". Het college doelt daarmee op de eerdere bezuinigingen op het wetenschappelijk onderwijs, die pas nu merkbaar worden. Ook wordt opgemerkt, dat on der de studenten en docen ten grote onrust is ont staan. Het college verwijt Deet man onder meer dat de bezuinigingen veel grote re gevolgen hebben, dan hij suggereert. Zo zou het samenvoegen van ver schillende Leidse studie richtingen met vergelijk bare richtingen aan de Rotterdamse universiteit een groot probleem zijn door de verschillende stu dieprogramma's. AAD NIET DESKUNDIG GENOEG' in) JEN Voormalig LDM-directeur Jong hoopt dat de gemeenteraad 5 jesluiten een onafhankelijk onder- in te stellen naar de wateraffaire Ie LDM. De Jong voelt zich in zijn le naam' aangetast nu allerwege It beweerd dat hij onaanvaardbare ju?n heeft gemaakt. ,,De conclusie van •onderzoek zou wel eens heel anders len zijn dan men denkt", aldus De j. Hij stelt dat de gemeenteraad niet de deskundigheid beschikt een juist eel over de hele affaire te* vellen. CDA-fractievoorzitter J. Walenkamp vroeg de gemeenteraad dinsdagavond om een dergelijk onderzoek. Hoewel de discussie in de raad nog niet is afgerond, lijkt een meerderheid dit ver zoek niet te ondersteunen. De Jong acht het niet waarschijnlijk dat hij andere stappen zal nemen om zijn naam te zuiveren wanneer de gemeenteraad niet tot een onderzoek besluit. Volgens De Jong heeft hij te weinig gelegen heid gehad zijn beleid, dat hij nog steeds volle dig aanvaardbaar acht, te verdedigen. De voor malige directeur vindt dat de Raad van Com missarissen te voorbbrig is geweest door afgelo pen zomer in te grijpen toen bleek dat met de waterzuivering werd gemanipuleerd. „Men had een opdracht van de inspectie af moeten wach ten. Daar hadden we beroep tegen aan kunnen tekenen en dan was alles duidelijk geworden. De inspectie is ook niet onfeilbaar", aldus De Jong. „Het mysterieuze van de discussie in de gemeenteraad was dat iedereen vond dat de Raad van Commissarissen zich onvoldoende door externe deskundigen op de hoogte had la ten stllen maar niemand er aan twijfelde dat de directeur fout was geweest". Vermoedelijk zal de gemeenteraad in een vol- geriüe vergadering om openbaarmaking van de notulen van de Raad van Commissarissen vra gen. Volgens De Jong zullen de raadsleden daarin niets aantreffen over de omstreden toe voeging van oppervlaktewater aan reeds in de duinen gefiltreerd water. De Jong: „Ik heb het niet nodig gevonden de Raad van Commissaris sen daar officieel over in te lichten. De water kwaliteit was immers de verantwoordelijkheid van de directeur en niet van de Raad van Com missarissen. In de notulen staat wel een hoop informatie over de problemen met het verkrij gen van vergunningen dat de toevoeging van oppervlaktewater uiteindelijk noodzakelijk zou maken". Volgens De Jong heeft de omstreden zuivering voor het eeht in '71 plaats gehad. Vrijwilligers De Stichting Dienstencen trum voor Ouderen zoekt vrijwilligers voor het eetta- fel-projekt vor ouderen in dienstencentrum Morsc- hwijck aan de Topaaslaan. Ook voor de dagopvang in dienstencentrum Zuid/Oost aan de Lorentzkade en in dienstencentrum De Kooi aan de Driftstraat zijn vrij willigers nodig. Voor meer informatie kan woensdag ochtend van tien tot twaalf uur worden gebeld naar Hanneke Lameyer, telefoon 121512. Orpheus De eerste bijeenkomst van dp Leidse afdeling van de landelijke vereniging voor huwelijk en homo- en bi- sexualiteit Orpheus heeft plaats op maandagavond 29 september. In het pand van de LWH/LVL. Lange- gracht 65, wordt dan evenals elke volgende laat ste maandag van de maand vanaf acht uur een open avond gehouden. Platbodems Drs. H. Dessens, conserva tor van het Maritiem Mu seum 'Prins Hendrik' in Rotterdam houdt op maan dag 29 september in het K& O-gebouw een dia-le zing over platbodems. De bijeenkomst begint om kwart over acht. Toegangs kaarten zijn verkrijgbaar bij K&O (Oude Vest 45). Nol I Nu Deze grappige zeepdieren zijn heel I>'bijzonder. Zodra u ze uit de verpakking haalt begint namelijk... hun haar te roeien. Zó donzig worden ze dan, lijna zonde om te gebruiken! Wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft krijgt u een eekhoorn en een poes. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieowe abonnee ingaande. Naam Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 I Stuur als dank de Soapy dierenfiguren naar: i Naam: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). jTwLrt ter I JNz] Ceidóe SouooAit 3

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13