f Smeek dat je weg lang mag zijn 99 <OT Lubbers hielp Ruding een hanje lezuinigingen funest voor iciaal-cultureel werk Steeds vaker fraude bij Waarborgfonds ECRETARIS NEDERLANDSE VERENIGING VAN LEVENSVERZEKERAARS: ,We discrimineren homo's niet, we bepalen alleen het risico" MMtoewUWiU' WOtlftóUAG 24 SKF1 tlMbtK 1986 PAGINA 7 HAD VOOR HET JEUGDBELEID: [STERDAM De overheid moet d jn bezuiniging op het sociaal-cultu- le werk intrekken. Voor veel tselijke instellingen dreigt de •rmindering van de rijksbijdrage I imelijk funest uit te pakken. Als jmeenten en provincies niet bij échte zijn de Rijkskorting uit eigen Ts aan te vullen, zal een groot aan- 1 club- en buurthuizen, jongeren- |ntra, peuterspeelzalen en voorzie- ngen voor jongeren uit etnische Depen moeten sluiten. Dit zegt de Raad voor het Jeugdbe leid in het commentaar „Een enkel tje sociaal-cultureel jeugdbeleid", dat deze week aan minister Brinkman (WVC) en aan de Tweede-Kamer commissie voor Welzijn en Cultuur is aangeboden. Het kabinet heeft aangekondigd dat de rijksbijdrage voor het werk van sociaal-culturele instellingen met 45 procent moet worden verminderd tot 290 miljoen gulden. Invoering ademtest vertraagd DEN HAAG De (elektronisch) ademanalyse bij de alcoholcontrole zal op 1 oktober 1987 ingevoerd worden en niet op 1 juni, zoals aan vankelijk de bedoeling was. Minis ter Smit-Kroes (Verkeer en Water staat) zei de vertraging te betreu ren. Binnenkort zal het gerechte lijk laboratorium een rapport uit brengen over de bij de test te han teren normen. Smit-Kroes riep de Kamer op om daarna zo snel moge lijk de wettelijke voorbereiding voor de invoering af te ronden. De Kamer dringt al jaren aan op snelle invoering van de ademtest als al ternatief voor de bloedprik. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Autodiefstal, fraude bij het aangeven van schades en een toe name van het aantal gevallen waarbij een veroorzaker van een ongeluk door rijdt. Deze drie factoren hebben het Waarborgfonds motorverkeer, een fonds waaruit ongedekte schades wor den betaald, het afgelopen jaar parten gespeeld. In 1985 werden biina éénen veertig duizend schadegevallen uit het fonds betaald, zeven procent meer dan in 1984. Daarmee was 53,8 miljoen gul den gemoeid, ruim drie miljoen meer dan in het voorgaande iaar. Het aantal autodiefstallen is volgens het fonds in 1985 met vijf procent toe genomen. Daarnaast werd een toene mende aanslag op de gelden in het fonds gepleegd door fraude met schade aangiften. Directeur J. Valk schat het totale fraudebedrag in het jaarverslag1 tussen de vijf en tien miljoen gulden. Om daar paal en perk aan te stellen, heeft het fonds besloten zich aan te sluiten bij een geautomatiseerd lande lijk meldingssysteem van schades. Van de door het fonds uitgekeerde schades wordt 66 procent veroorzaakt door brokkenmakers die na het veroor zaken van een ongeluk zijn doorgere den en onvindbaar bleven. Daarnaast rijdt volgens het fonds een toenemend aantal automobilisten zonder verzeke ring. OPENING MUZIEKTHEATER: OPERABALLET EN DEMONSTRATIES AMSTERDAM Buiten laan demonstranten op (rote blikken platen, linnen doet men dat op lauken. Buiten gooit een ongen een steen naar de loningin, binnen verheft iet publiek zich voor laar en klapt. Buiten 'echten ze op straat, bin- len op het toneel. Dins- lagavond 23 september 186: het Muziektheater, •orlopig bekender als Stopera, beleeft zijn emière. De opera Itha- ja wordt voor het eerst gevoerd en het eerste as rode wijn bevlekt iet oud-rose tapijt. „Ie- [ereen is er hè", consta teert een bezoeker ver- ïeugd en heft zijn glas c:hampagne. Laat het ge- jeupel maar joelen, de Amsterdamse opera is er 9an toch gekomen. loeveel voorstellingen moe- en er in het Muziektheater innex Stadhuis van Amster- lam gegeven worden, voor- lat de herinnering aan de noeilijke bevalling van deze ïtopera is verdwenen? Tach- ig jaar is er over gedacht en etwist en nu het gebouw loor critici gehoond vanwe- e zijn „klonten" en „dikke ont") er eindelijk staat, is iet motto van de openings- oorstelling Ithaka: „Als je Buiten de Stopera lieten tientallen demonstranten door het klepperen met metalen platen horen niet zo blij te zijn met de nieuwe muziektempel. op je tocht naar Ithaka ver trekt, smeek je dat je weg heel lang mag zijn". Compo nist Otto Ketting baseerde zijn opera op dit fragment uit een gedicht van de Griekse dichter Kavafis, en inder daad, de weg naar Ithaka is lang geweest. Te lang, vol gens directeur Wim Sinnige van het Muziektheater: vEi- genlijk had niet ik, maar één van mijn of uw grootouders de opening moeten verrich ten". Onze voorouders waren niet zo weg van opera, athans niet al onze voorouders. Ds. Wit- tewrongel waarschuwde in de zeventiende eeuw al tegen die „sondige ydelheden ende onvruchtbare wercken der duysternisse die by de blinde Heidenen seer gemeen ge weest zyn". De kritiek van de actievoerders van nu is wat minder calvinistisch ge toonzet. Zij storen zich aan de bouwkosten van de Stopera (meer dan 300 miljoen gul den) en aan de „burgerlijke" status van het theater. Beto gers lopen daarom schreeu wend langs de Amstel. „De straat blijft het theater", noemt het actieblad „Bluf" dat. Stoperette „Stoperette" opgevoerd, een kakafonie waar ds. Witte- wrongel zeker niet van ge diend zou zijn geweest. De gasten in het theater zijn er ook niet al te gelukkig mee. Al kunnen ze het niet horen, ze zien wel de tientallen ME'ers, de honden, de wa penschilden en de spandoe ken. „Zo verpest een kleine minderheid het voor de rest", zegt een opera-liefhebber bit ter. „Morgen zien we dat al lemaal weer op televisie en dan denken de mensen dat dét het muziektheater is. Bah". Hij werpt nog één blik naar buiten (vanuit de prach tige foyer van het theater zijn de schermutselingen goed te volgen) en bepaalt zich weer tot het genodigde publiek. Zoals gevraagd in de uitnodi ging, zijn de operagangers uitgedost in hun „tenue de ville". Voor premier Lub bers, ministers Braks en Brinkman en opposanten Den Uyl en Kok betekent dat een stemmig pak, bij voorkeur zwart en anders donkerblauw. De kunstenaar Henk Jurriaans (ooit zelf als kunstwerk te bewonderen in het Amsterdamse Stedelijk Museum) ziet meer in een overal, model automonteur. „Vreselijk zeg, véél te wijd", roepen twee dames, wijzend op de jurk van een kennis die de trap betreedt. Intussen is het eerste glas rode wijn al over het nieuwe tapijt ge gaan. Flessen witte worden uitgegoten om de vlek te mengen tot oud-rose; de oor spronkelijke kleur van de vloerbedekking. Iedereen is er en wordt begroet. „Hé, hallo, wat leuk dat jij er bent!" Reis Ithaka, Engelstalig uitge voerd door De Nederlandse Opera, wordt in de pauze uit gebreid geëvalueerd. „De muziek vond ik prachtig, maar de restzegt een toeschouwer zuinig. Hij wordt onmiddellijk in de rede gevallen: „Prachtig vond ik, prachtig. Niet alleen de muziek, maar ook het spel". Want dat is opera: mu ziek en theater ineen. In It haka ontmoet de journalist (Henk Smit) zijn eigen leven, op aanwijzing van het bar meisje Angel (Charlotte Mar- giono) en haar hulpje, de dwerg Manikin (Louis Ver voort). De journalist ziet (in flash-backs en dromen) het meisje van veertien terug waar hij verliefd op was, maar hij kan haar niet meer bereiken. Ook zijn zoon, die op veertienjarige leeftijd stierf, ontmoet hij weer, maar ook hem kan hij niet meene men naar het heden. Zoveel wordt in elk geval duidelijk bij het zien van de opera; het hoe en waarom blijft echter duister. Maar daar gaat het Ketting ook niet om: hij wil emotie overbrengen, niet een verhaaltje vertellen. De mu ziek, uitgevoerd door het Ne derlands Philharmonisch Or kest, en het schitterende de- Na afloop van het baHet „Zo als Orpheus" werden de dansers van het Nationaal Ballet voorge steld aan ko- ninging Bea trix. eregast tijdens de opening van het omstreden Muziektheater. cor dragen daar hun belang rijk deel aan bij. Na ander half uur herinnering en kwelling komt de dichter, die met de journalist en een vrouw in de bar van Angel zit, tot de conclusie dat „het gaat om de reis, niet om de aankomst". Ook in het ballet „Zoals Orpheus", dat Het Na tionale Ballet na Ithaka op voert, speelt de reis een be langrijker rol dan de aan komst. Het doel is zelfs onbe reikbaar, want de hoofdper soon Orpheus wil zijn gelief de Eurydice uit het dodenrijk mee terugnemen naar de le venden. Omdat hij het op die reis niet kan opbrengen niet naar haar te kijken, verliest hij zijn geliefde voor altijd. De anti-Stopera betogers hadden verwacht dat de be zoekers van het Muziekthea ter tijdens de voorstelling ook in het dodenrijk zouden belanden. „De perfekte akoe stiek heeft het gebouw doen instorten", melden ze opti mistisch vanaf een pand te genover het theater. Maar de toeschouwers verlaten de Stopera ongedeerd en schrik ken van de toestand buiten. Nog steeds staan actievoer ders en ME tegenover elkaar. De politie heeft intussen één betoger gearresteerd omdat hij een steen gooide in de richting van de koningin, die de avond bijwoonde. Wat de demonstranten betreft is de voorstelling nog niet afgelo pen. Tachtig jaar twisten is niet voorbij na één geslaagde première. De opera staat; het doel is bereikt. Maar hou op over de reis. STEVO AKKERMAN EN HAAG Er is flink at opwinding ontstaan ter de beslisising van de ïrzekeringsmaatschappij hra om twee homosek- lele mannen te laten on- erzoeken op het Aids-vi- ïs. De mannen wilden )n levensverzekering 'ilden afsluiten. Eén van en is onderworpen aan ?n test op anti-stoffen zonder daarover tevoren voldoende te zijn geïnfor meerd. De Koninklijke Maatschappij ter bevorde ring van de Geneeskunst (KNMG) neemt de zaak hoog op en wil nog deze week een principieel standpunt innemen over de rol van artsen in der gelijke kwesties. Maar ook de rol van de verzeke ringsmaatschappijen staat weer eens ter discussie. Mogen zij homofielen apart keuren op het Aids-virus? Ie der mens, homo of hetero, kan immers Aids krijgen. Secreta ris W.A. Mooij van de Neder landse Vereniging van Le vensverzekeraars (NVL): „Op de aanmeldingsformulieren voor levensverzekeringen wordt hooguit naar de burger- USKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER Vil, htuHij ul muülatn har 'ttnmlfardtn. har hand wjra tn dit hun it Mtr aan rmard jrrtn ah ik! Jk luö hierdt Itidmt vt jt. omdat Ih uittlliftnt btntnui f Klustn alltmaal ortiknapl IfM het nut tt ml Smut dt nmmtl maar naar hui tin. L [fiof ith dm, mrrrouM fhi >J|ftV" (c) Standaard Uitgavorij. Antwerpen-Weetp. Er zijn Mooij geen gevallen be kend van medische adviseurs die een maatschappij hebben aangeraden iemand een extra keuring te laten ondergaan op grond van diens seksuele geaardheid. Hij zegt dat er bij de levensverzekeringsmaat schappijen per se geen geza menlijke richtlijnen bestaan voor de bejegening van homo's als aspirant-verzekerden. „Voor een levensverzekering moet iedereen een gezond heidsverklaring invullen, waarbij indringende vragen over de gezondheid dienen te worden beantwoord", zegt Mooij. „Ziekten, kwalen en ge breken komen daarin uitge breid aan de orde. De medisch adviseur bepaalt dan of ie mand zonder meer wordt ver zekerd of dat er nadere voor waarden worden gesteld. Ik heb begrepen dat de persoon on\ wie de Ohra-affaire is be gonnen. had verklaard ooit be smet te zijn geweest met hepa- titis-B. Dan is het toch niet zo gek, dat de verzekeraar die man extra laat onderzoeken? Dat is nu eenmaal het verze keringsvak. Men wil weten hoe groot de risico's zijn om de hoogte van de premie te kun nen inschatten. Er is toch ook geen verzekeraar die een brandend huis wil verzeke- Besmetting re niets te begrijpen. „In het dagelijks leven geldt toch ook: als je niets op je geweten hebt, dan hoef je niets te vrezen. Het risico moet individueel worden vastgesteld. Als uit het aanmeldingsformulier blijkt dat iemand jarenlang in Peru heeft gewoond, dan zal er waarschijnlijk een onderzoek op besmetting met tbc moeten volgen, omdat tbc in Zuid- Amerika nu eenmaal t nog op ruime schaal voorkomt. En als iemand anders schrijft dat-ie homofiel is, dan behoort deze persoon tot de risicogroepen voor Aids. Dat is een dodelijke ziekte, dus is het logisch dat er dan een onderzoekje volgt". Mooij blijft met klem ontken nen dat er in Nederland een verzekeringsmaatschappij is die openlijk vraagt naar ie mands seksuele geaardheid. Onderaan het aanmeldingsfor mulier staat echter altijd dat de verklaring naar waarheid moet zijn ingevuld. Blijkt dat achteraf niet het geval, dan verliest men mogelijk het recht op een uitkering. Mooij geeft toe dat veel mensen om deze reden uit eigen beweging een verklaring over hun sek suele geaardheid op papier zet ten. De maatschappijen maken van zo'n verklaring dankbaar gebruik om eventueel een na der medisch onderzoek te ei sen. Kwalen Maar wat gebeurt er als niet vermeldt homoseksueel te zijn en na enige tijd overlijdt aan Aids? Krijgen de nabestaanden dan geen geld? „Geenszins", zegt Mooij. „Het gaat er alleen om dat alle kwalen en aandoe ningen worden gemeld. Homo seksualiteit rekenen we daar natuurlijk niet onder. Het wordt anders als iemand over lijdt en dan pas blijkt dat hij al lang kanker had. Dan heeft hij die ziekte op het aanmeldings formulier verzwegen en dan ontstaan er problemen, zonder meer". Mooij benadrukt dat verzeke raars op zich totaal niet zijn geïnteresseerd in iemands ho moseksualiteit, maar dat het hen louter gaat om de aanwe zigheid van de antistoffen te gen het Aids-virus. „Als blijkt dat iemand suikerziekte heeft, dan zal de levensverzekeraar een hogere premie vragen. Dat geldt ook voor iemand die Aids-antistoffen heeft. We dis crimineren niet, we bepalen alleen de risico's. Wat dat be treft heerst er een overdreven emotionele sfeer rond dit on derwerp. Vergeet niet: een le vensverzekeraar is niet ver plicht iemand te verzekeren en het gaat hier per slot van rekening om een ernstige ziekte". ARJEN VAN DER SAR GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA MINISTER MOÉT NU WEL NAAR IMF DEN HAAG Voorzo ver minister Onno Ru- ding (47) nog twijfels had of hij zo kort na zijn aan treden een benoeming tot directeur van het In ternationaal Monetair Fonds kon aanvaarden, heeft premier Ruud Lub bers die gisteren ondub belzinnig weggenomen. „Als de uitnodiging van het IMF komt, zal ik de heer Ruding sterk in overweging geven deze aan te nemen", zo sprak de minister-president gisteren in een muisstil luisterende Tweede Ka mer. Die houding van Lubbers kwam ook voor de meeste parlementariërs als een com plete verrassing. Tot dusver had de premier ndbit reke ning willen houden met per soonlijke ambities van partij genoten. In de vorige kabi netsperiode wilden Jan de Koning en Job de Ruiter hun departementen van respec tievelijk Sociale Zaken en Defensie verruiten voor het rustige doch riante ambt van commissaris der koningin in Utrecht. Maar die functie ging naar de topambtenaar Van Dijke. Staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) wilde burgemeester van Den Haag worden. Neen, zei Lub bers, en het werd de tot dan toe volstrekt onbekende Ha- vermans uit Doetinchem. Vanwaar dan ineens die gro te welwillendheid aan het adres van Onno Ruding? Die vraag klemt temeer, omdat de minister van Financiën zelf, naar druk gefluisterd werd, nog niet tot een defini tief besluit gekomen was. Lubbers zelf verklaarde zijn houding volledig uit zijn gro te zorg voor het nationaal be lang. Hij wees erop dat mo menteel geen enkele Neder lander op een internationaal zware post zit. Vergelijk dat eens met de tijd dat witte- veen directeur IMF was. Van Lennep secretaris-generaal van de OESO, Boerma direc teur van de FAO en Luns se cretaris-generaal van de NAVO! Welnu, dan mocht men deze kans toch niet la ten lopen, aldus Lubbers. Sleetsheid Op zich heeft hij daarin ge lijk. Het is belangrijk voor een land om een eigen man op een internationale sleutel- post te hebben. Maar daar mee lijkt toch niet het hele verhaal te zijn verteld. Hard- nekkkige geruchten willen dat Lubbers niet al te ver drietig is als Ruding straks vertrekt. Er zou een zekere „sleetsheid" in de verhou ding tussen hem en Ruding zijn gekomen, „in combinatie met groeiende irritaties". Volgens sommigen heeft de premier niet meer zo'n be hoefte aan iemand die ge fixeerd is op het financie ringstekort. Dat is echter in twee opzichten aantoonbaar onjuist. Ruding heeft immers ingestemd met een niet on aanzienlijke stijging van het tekort in 1987. En ten tweede meent ook Lubbers dat het vaderland zijn nei ging tot verkwisten en pot verteren moet afzweren. „Het Rijk moet nu zeer veel rente betalen over schulden die in het verleden zijn aan gegaan: liefst vijftig miljoen gulden per dag!", liet Lub bers koningin Beatrix zeggen in de door hem geschreven Troonrede. Verschil De onmiskenbaar aanwezige spanning tussen premier en minister van Financien moet dus een andere oorzaak heb ben. Volgens ingewijden is die er ook: een verschil in vi sie op de bestrijding van de werkloosheid. Ruding heeft het woord „werklozen" in zijn Miljoenennota niet of nauwelijks genoemd en deed dat evenmin in daarop vol gende interviews. De minis ter van Financien stelde zich daarmee willens en wetens op tegenover zijn „eigen" fractie in de Tweede Kamer, die er bij monde van Bert de Vries geen geheim van heeft Ruding. gemaakt dat zij een bijstelling van het sociaal-economisch beleid verwacht. Daarmee kwam Lubbers voor de keus te staan: moest hij Ruding steunen of de steeds zelfbewuster en kriti scher wordende CDA-frac- tie? De premier koos heel duidelijk voor het laatste. In een tv-interview verbond hij wederom demonstratief zijn politieke lot aan de daling van het aantal werklozen (tot een half miljoen in 1990). Conclusie: wanneer het CDA volgende maand bij de Alge mene Beschouwingen vraagt om bijvoorbeeld verdere ar beidsduurverkorting voor (semi-)ambtenaren, zal de premier dat niet afwijzen. Normaliter zou hij daardoor in botsing komen met Ru ding, die zich immers op het standpunt stelt dat er geen geld is voor dit soort „cosme tische" operaties. Zo'n geschil zou zelfs, de eigenzinnigheid van Ruding kennende, kun nen uitlopen op een heuse ministerscrisis. Volgens inge wijden is het uiteindelijk mede dit vooruitzicht ge weest dat Lubbers gisteren zulke opmerkelijke dingen deed zeggen. Ruding kan nu immers in de hem nog reste rende (vijf) maanden niet meer dreigen met aftreden. In feite is hij al weg. Spruitjeslucht De premier erkende die be doeling zelf enigszins door in de Tweede Kamer dingen te zeggen die hij best achterwe ge had kunnen laten. De mi nister van Financiën zou so wieso deze rit niet hebben af gemaakt, onthulde Lubbers. Ruding had alleen gedacht dat hij nog de tijd had tot me dio 1988, wanneer de Frans man De Larosière volgens plan zou aftreden als IMF-di- recteur. Alleen al door deze mededeling werd Ruding in een situatie gemanoeuvreerd, waarin hij niet anders kan dan begin volgend jaar de ooit door hemzelf zo gedoopte „vaderlandse spruitjeslucht" te verruilen voor de interna tionale atmosfeer van Was hington. Hij wilde toch zo graag! CDA-fractievoorzitter De Vries maakte het karwei gis teren af met een persverkla ring van de volgende strek king: het vertrek van Ruding is een verlies maar de benoe ming van een Nederlander tot IMF-topman weegt zwaarder. Ruding staat dus voor het blok: hij moet naar Washington, ook al is hij er zelf misschien nog niet echt aan toe. Zijn eigen partij heeft al afscheid van hem ge nomen. RIK IN 'T HOUT

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7