Israël bestookt doelen in Libanon U houdt a Maffia-families Sicilië moorden elkaar uit Elizabeth IImet stokjes achter bamboe-gordijn Cesium Tsjernobyl niet gevaarlijk' S jevardnadze hekelt VN-toespraak Reagan -Cüs 3UITENLAND CeidaeSotwcwt WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1986 PAGINA 5 Nepdokter geeft I dodelijk medicijn SANTA MONICA Een 49- irige aids-patiënt in een zie- enhuis in Santa Monica is ontsnapt aan een aanslag op zijn leven. Een onbekende man die zich voordeed als de arts van de patiënt had het ziekenhuis zaterdag gebeld en opdracht gegeven voor toedie ning van een ander medicijn. de nieuwe medicatie raakte het slachtoffer bijna in coma en dat zou zijn dood zijn «eweest. De zaak wordt be als een poging tot moord. De nepdokter is echter nog niet opgespoord. HOGE EG-FUNCTIE VOOR BRINKHORST BRUSSEL De ambassadeur van de Europese Gemeenschap in Ja pan, de Nederlander Laurens-Jan Brinkhorst, krijgt een hoge functie bij de Europese Commissie in Brus sel. Vandaag zou de Commissie zijn benoeming tot directeur-generaal milieuzaken, consumentenbelangen en nucleaire veiligheid van de EG bevestigen. Brinkhorst wordt de enige Nederlandse directeur-gene raal bij de diensten van de Europe se Commissie in Brussel zijn. Brinkhorst, die voor zijn benoe ming tot EG-ambassadeur in 1982 lid was van de Tweede Kamer voor D66, is 49 jaar. Wie er in Tokio EG- ambassadeur wordt is nog onbe kend. Oostenrijk breekt z'n enige kerncentrale af WENEN De Oostenrijkse regering heeft besloten dat de enige kerncen trale in het land moet worden afgebro ken. Dit heeft minster Norbert Steger van handel bekendgemaakt. De cen trale, dertig kilometer ten westen van Wenen, ligt al acht jaar stil, om dat de Oostenrijkers in een referendum met een kleine meerderheid stemden tegen het opstarten van de centrale. Uit stu dies is gebleken dat het ontmantelen van de kerncentrale en de verkoop van gedeelten ervan een kleine winst zouden kunnen opleveren. Deze winst staat echter in geen verhouding tot de totale kosten die met de bouw en on derhoud van de centrale waren ge moeid: 2,4 miljard gulden. Jachthond schiet zijn baasje neer H0ERSHOLM Een Deense jager is het afgelo- pen weekeinde tijdens de jacht op houtduiven zwaar gewond geraakt, toen hij werd neergeschoten door zijn hond. Deense kranten meldden gisteren dat de 52-jarige man zijn jachtge weer op de grond had ge legd tijdens een rustpauze, terwijl de hond vrij rond liep. De hond stapte op het geweer en schoot zijn baas je in de maag. De jager werd geopereerd en nu is zijn toestand bevredigend. Spectaculaire vlucht leden Rode Brigades NOV AR A Twee gevangen leden van de Italiaanse guerrillagroep Rode Brigades zijn op spectaculaire wijze ontsnapt uit de ziekenafdeling van de gevangenis in de Noorditaliaanse stad Novara. De twee mannen, Calogero Diana (37) en Giuseppe Di Cecco (31), ontsnapten volgens de „klassieke" manier. Na de tralies te hebben door gezaagd gebruikten zij een koord van aaneen geknoopte lakens en vluchtten via het ddk. Ook gebruikte zijn de „klassieke" truc van met dekens ge maakte figuren in hun bed, waarmee zij de bewakers om de tuin leidden. De twee waren enige tijd geleden ver zwakt door een hongerstaking en overgebracht naar het ziekenafdeling. Diana 's verstand zo groot als een erwt LONDEN Veeleer dan de prinses óp, is prinses Diana van Wales de prinses mèt de erwt. Dat is althans volgens haar eigen zeggen de grootte van haar ver stand. Diana bekende dit in een gesprek met scholieren, in de documentaire over haar privéleven met prins Charles, die de Britse ITV heeft uitgezonden. Maar evenals een scène met de kinderen aan het zwembad, is ook de opmerking van de prinses op verzoek van het hof uit de documentaire gesneden. Het dagblad de Times wilde zijn lezers de opmerking evenwel niet onthouden. TOENEMENDE SPANNING AAN LIBANESE GRENS SAIDA De Israëlische luchtmacht heeft gister middag Palestijnse doelen bestookt in de omgeving van Damour ten zuidoos- van de Libanese hoofdstad Beiroet. Eerder op de dag voerde het door Israël gesteunde Zuidliba- nese Leger (SLA) zware Ibeschietingen uit op dor pen ten noorden van de door het SLA gecontro leerde „veiligheidszone" in het zuiden van Liba non. Een Israëlische len in Damour geslaagd waren en dat alle gevechtstoestellen veilig op hun bases waren te ruggekeerd. De christelijke, door Israël ge steunde SLA-militie is de af gelopen weken herhaaldelijk het doelwit geweest van aan vallen door radicale sji'ietische guerrillastrijders. Naar aanlei ding van de aanslagen op het SLA heeft Israël troepen sa mengetrokken langs de grens met Libanon en volgens som mige berichten zijn de troepen de veiligheidszone ook inge trokken. De Israëlische minis ter van defensie, Rabin, dreig de bij een bezoek aan de grensstreek nog eens met Is raëlische vergeldingsaanvallen militaire op sji'ietische guerrillastrijders, woordvoerder zei dat de lucht- als de aanvallen op het SLA aanvallen op Palestijnse doe- doorgaan De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft een re solutie aanvaard waarin wordt opgeroepen tot terugtrekking van alle onwettig aanwezige troepen uit Zuid-Libanon en de stationering van UNIFIL- eenheden tot aan de grens met Israel. De door Frankrijk inge diende resolutie werd aan vaard met 14 stemmen vóór en één onthouding (de Verenigde Staten). Israël heeft de afgelo pen dagen laten weten niet van plan te zijn zijn troepen uit Zuid-Libanon terug te trekken. De Amerikaanse am bassadeur bij de VN, Vernon Walters, verklaarde dat de re solutie „helaas geen einde zal maken aan de aanvallen op Is raël. Het is niet Israël dat de VN-militairen doodt". Puinhopen bij Damour, na de Israëlische luchtaanvallen. SPD-kandidaat Rau wil raketten kwijt (Van onze correspondent Rink Drost) BONN De kandidaat voor het bondskanselierschap van de Westduitse oppositiepartij SPD, Johannes Rau, heeft zijn programma voor de verkie zingscampagne gepresenteerd. In het 64 pagina's tellende pro gramma spreekt Rau welis waar zijn steun uit voor het NAVO-bondgenootsehap, maar eist hij terugtrekking van kernraketten in West- Duitsland. Rau neemt het bij de verkie zingen op 25 januari Volgend jaar op tegen de zittende kan selier Helmut Kohl. Op 25 ok tober moet een bijzonder con gres van de SPD het verkie zingsprogramma van Rau goedkeuren, maar grote ver anderingen zullen daar niet in worden aangebracht. Rau eist onder andere de te rugtrekking van de Ameri kaanse Pershing-2- en kruisra ketten uit West-Duitsland. Verder eist hij ook de ontman teling van Russische raketten in Oost-Duitsland en Tsjechos- lowakije. Andere zaken waar een regering-Rau naar zou streven zijn: een forse aanpak van de massale werkloosheid; veilige energievoorziening zonder kernenergie en meer sociale gerechtigheid. Aanval op critici in Joegoslavië BELGRADO De Joegosla vische autoriteiten hebben een felle aanval geopend op de pers, literaire clubs en on-offi- ciële oppositionele kringen, die te kritisch zouden zijn over de regering. De aanval, die vol gens diplomaten het begin zou kunnen zijn van een rege ringscampagne tegen afwij kende meningen, vond giste ren plaats op een congres van de Servische communistische partij. Een van de belangrijk ste sprekers beschuldigde de pers ervan teveel open te staan voor anti-communistische en anti-socialistische ideeën. Belgisch water ernstig vervuild BRUSSEL Met uitzonde ring van enkele zeer snel stro mende riviertjes in de Arden nen zijn alle rivieren en kana len in België sterk vervuild. Dit blijkt uit een rapport dat openbaar gemaakt door de staatssecretaris voor milieuza ken, Miet Smet. De vervuiling is in Vlaanderen erger dan in het Waalse landsgedeelte, al- hoewel in Wallonië het bek ken van Maas en Sambre even vervuild is als het oppervlak- i tewater in Vlaanderen. De Schelde en de Maas worden ernstig verontreinigd door in dustrieën. Zo bevatten zij chloor, sulvaat, fluor, kwik, cadmium, chroom, cyanide en koolwaterstoffen Weekblad: Chirac onderhandelde met terroristen PARIJS Het Franse satiri sche weekblad Canard Enchai- ne zegt dat de regering van premier Jacques Chirac eerder dit jaar heeft onderhandeld met terroristen, om een eind te maken aan de serie aanslagen in Frankrijk. Volgens de Ca nard heeft Chirac gebruik ge maakt van een tussenpersoon bij de Franse contraspionage DST om de onderhandelingen te voeren. Overigens zouden ook de socialistische voorgan gers van de regering Chirac hebben onderhandeld met ter roristen. In de Franse pers is er eerder over gespeculeerd dat de regering probeerde de zaak tegen Abdallah te laten vallen om aanslagen te voor komen. Opiniepeilingen tonen echter aan dat het publiek het nu niet zou aanvaarden als de regering dat zou doen en ook de regering zelf heeft het standpunt gewijzigd. ROME Zelden hebben twee rivaliserende maffia- -families elkaar zo syste matisch uitgemoord als nu op Sicilië. De moordpartij tussen de families Grasso- nelli en Messina! met als inzet de heerschappij over de havenstad Agrigento en omgeving, heeft de laatste maanden 24 slacht offers geeist. Zondag, ter wijl hij met zijn zonen en een paar vrienden een kopje koffie zat te drin ken in een bar, stierf het hoofd van de Grassonel- li's, de 67-jarige Giuseppe in een kogelregen. Ook zijn 31-jarige zoon Luigi Grassonelli en zijn 37-jari- ge rechterhand Giovanni Melia werden doorzeefd. Gedood werden ook twee bar- bezoekers, die met de maffia niets van doen hadden. Een derde bezoeker stierf gisteren aan zijn verwondingen. Gras- sonelli's tweede zoon Giuseppe jr. ontsnapte als door een won der aan de moordpartij. Een halve minuut voordat de vijf killers de bar binnenkwamen, was hij even gaan telefoneren. Toen hij terugkwam vond hij zijn vader en broer in een plas met bloed. Het drama speelde zich af in de drukste straat van het ha venstadje Porto Empedocle, bij Agrigento. Maar noch de ver dere bezoekers van de bar, noch de gewonden en de hon derden mensen op straat, heb ben de politie ook maar een inlichting willen geven uit angst voor represailles. „Het ging allemaal veel te snel", verontschuldigden zich de bar- bezoekes. Toen maffia-baas Giuseppe Grassonelli zich 's middags vrolijk pratend met zijn zonen en voorbijgangers naar de bar begaf, voelde hij zich kenne lijk veilig. De weken tevoren had hij een groot deel van de Messina-clan uit laten roeien. Een paar uur eerder waren twee leden van de Messina-fa- milie uit de weg geruimd. Maar aan te nemen valt dat deze laatste twee moorden ook het einde van Grassonelli heb ben ingeluid. In grote woede besloot de gedecimeerde Mes- sina-familie waarschijnlijk tot een direct „alles-of-niets-actie" tegen de Grassonelli's. Na de moordpartij gingen de gedachten van de justitie di rect uit naar Francesco Messi na als de hoofddader. Diens vader Antonio, de boss van de Messina's, werd vorig jaar ver moord. Knielend bij het lijk doopte Francesco Messina twee vingers in het bloed van zijn vader en zwoer ten over staan van tientallen getuigen wraak. Voor de moordpartij van zondag heeft Francesco echter een ijzeren alibi: hij zit in de gevangenis. (ADVERTENTIE) SMIDJE VERHOLEN—KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 52) Twee dagen later, op maandagochtend al héél vroeg, kwam de ijverige postbode Lodewijk Loket door het dorp gelopen. Hij was op zijn eerste ronde en droeg de zware tas met brieven en ochtendbladen op de rug. Als rechtgeaard dorpspostbode las hij natuurlijk alle stukken, die hem door de hand gingen, want een mens moet op de hoogte blijven. Het speet hem dan ook danig, dat hij niet in staat was de brief te lezen, die hij voor ene Kareltje Knetter bij zich droeg, want die brief was vèèl te goed dichtge plakt. Maar gelukkig kon Lodewijk zijn nieuws gierigheid een beetje bevredigen door een blik te werpen in het ochtendblad, waarop smidje Verholen geabonneerd was. Daar stond op maandagochtend natuurlijk héél wat sport nieuws in, maar wat er nu instond, daarover moest Lodewijk Loket zijn wijze hoofd toch even schudden. „Dat wordt toch werkelijk él te mal!" mompelde hij. „B.E.R.O.L. heeft gisteren al wéér verloren en nou schoppen ze Keesie Schavelings het elftal uit. En wie stellen ze vol gende week op? Kareltje Knetter! Nou, als ze zó met de elftallen gaan hannesen, dan weet ik óók niet meer wat ik op mijn legale Bondspoolfor- muliertje moet invullen..." Opgewonden trad Lodewijk Loket de smidse dus binnen en hij brulde luid om de eigenaar van deze werk plaats. „Ik heb een brief voor Kareltje en een krant voor jou," zei Lodewijk, toen de smid was komen aanlopen. „Hier zijn ze. Maar kijk nou eerst voor de lol 'es even wat ze over die leer jongen van jou schrijven!" „Wel verdraaid!" lachte de smid. toen hij het artikeltje gelezen had. „Zo'n rekel tóch! Nou. nou, ik ga natuurlijk kijken, zeg! Ik wil die snaak wel eens zien voet ballen!" En er waren' rriéér mensen, die er zo over dachten, een van hen had zijn intrek geno men in een verlaten en vervallen buitenhuis dat ergens in de bossen verscholen lag (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Uit het pri- vé-appartement van ko ningin Elizabeth in Buc kingham Palace weer klonk tot kortgeleden vrij geregeld een ongewoon geklik. Het was een ge luid dat de lakeien en ka mermeisjes onvoorstelbaar intrigeerde. Het mysterie werd pas na verloop van tijd opgelost: de koningin had het gebruik van Chi nese eetstokjes ingestu deerd. De verklaring van Elizabeths ietwat ongewone handelswij ze moet worden gezocht in haar aanstaande bezoek aan de Chinese volksrepubliek. Zij gaat daar binnenkort naar toe en is de eerste rege rende vorstin van de Britten, die zich achter het bamboe- gordijn zal begeven. De Chi nezen zijn onder meer van plan Elizabeth II in Pekings Grote Volkszaal een traditio neel banket met vele gangen voor te zetten. Het geklik van de eetstokjes zal daar be slist niet van de lucht zijn. Omdat de koningin van de Britten in 't openbaar door iedereen wordt bekeken, probeert zij alles goed te doen. Dus ook het eten met stokjes. De Britse vorstin en prins Philip blijven zeven dagen in China. Het koninklijke paar zal er de bekende toeristische route volgen, van Peking en de Grote Muur naar Kanton en Shanghai. De Orient trekt de Britten momenteel weer sterk aan. Zij zoeken er nieuwe afzetge bieden. In Peking zal het ko ninklijke gezelschap op de voet worden gevolgd door een troep palinggladde Britse zakenlui, tuk op Chinese or ders. De Chinese volksrepu bliek heet hen minzaam wel kom, want zij heeft grote be hoefte aan technische know- -how en deskundigheid. Buc kingham Palace speelt hand jeklap met die zakenlieden, die onder meer het konink lijk jacht Britannia mogen gebruiken als drijvend ten- toonstellingsgebou w. Een delegatie van Bucking ham Palace is natuurlijk al lang in Peking geweest om het bezoek van koning Eliza beth voor te bereiden. Daar bij moest slechts een echt struikelblok uit de weg wor den geruimd: de Chinezen wilden niet dat Elizabeth en Philip in het Chinese lucht ruim gebruik zouden maken van hun eigen vliegtuig. Pe king vreesde kennelijk, dat de Britten plaatjes zouden schieten van militaire instal laties. Maar volgens Londen lijdt het geen twijfel, dat de Chinese luchtvaartmaat schappij een van de slechtste ter wereld is. De Chinezen en de Britten bereikten evenwel een compromis: het koninlijke gezelschap vliegt over China in een speciaal vliegtuig uit de koninklijke luchtvloot, met aan boord een Chinese navigator. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER F1LMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE, EX POSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA SAN FRANSISCO Hoewel door het on geluk in de kerncentrale van Tsjernobyl ongeveer dezelfde hoeveelheid radioactie ve straling is vrijgekomen als bij alle kern- bomexplosies en bovengrondse kernproe ven in het verleden samen, zijn er geen aanwijzingen dat de gezondheid van de mens er schade door zal ondervinden. De Amerikaanse biofysicus Lynn Anspaught, die onderzoek doet voor het ministerie van energie, verklaarde in een interview dat de in het verleden vrijgekomen cesium 137 tot op heden geen duidelijke gevolgen voor de gezondheid heeft gehad. Daarom zijn er volgens hem, althans buiten de Sovjet- Unie, evenmin ingrijpende gevolgen te verwachten van Tsjernobyl. „Ik geloof niet dat er een basis is voor de speculatie dat miljoenen als gevolg van Tsjernobyl zullen sterven', aldus Anspaught. Eerder deze maand voorspelde de Amerikaanse natuur kundige John Gofman dat door de ramp in de komende zeventig jaar meer dan een miljoen mensen kanker zullen krijgen. BLANKE BURGERWACHT IN KAAPPROVINCIE KAAPSTAD Het Zuidafrikaanse leger heeft alle blanke mannen tussen 18 en 55 jaar in de Kaapprovincie gemobiliseerd die hun dienstplicht niet hebben vervuld. Na selectie en oplei ding zullen deze mannen twaalf dagen per jaar dienst doen bij de commando's. Die zijn belast met de bewaking van strategi sche punten, patrouilles in de zwarte woonsteden en bescher ming van de blanke woonsteden. Op het platteland bestaan der gelijke eenheden, die „Dad's army" (een soort burgerwacht) he ten, al. (Vervolg van voorpagina) NEW YORK De Sovjetminister van buitenlandse zaken, Edoeard Sjevardnadze, heeft de toespraak die president Reagan maandag voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties hield gehekeld als een verdraaiing van de werkelijkheid. De Verenigde Staten moeten stoppen „te spelen met krankzinnige inzetten", zo zei de bewindsman gisteren in zijn rede voor de Algemene Vergadering in New York. De minister zei niets over de Amerikaanse journalist Daniloff, die in Moskou is gearresteerd op beschuldiging van spionage. Reagan had in zijn toespraak van maandag verklaard dat de af- faire-Daniloff een schaduw werpt over de betrekkingen tussen het Witte Huis en het Kremlin. Hij riep Moskou op de „onschul dige gijzelaar" vrij te laten. Sjevardnadze riep de VS op zich aan te sluiten bij het eenzijdige moratorium op kernproeven van de Sovjet-Unie. Hij verweet president Reagan het ABM-verdrag (voor afweersystemen tegen strategische raketten) te ontduiken met zijn „kwade plannen" voor een verdedigingssysteém in de ruimte. Hij wees het aanbod van Reagan van de hand om een overeenkomst te tekenen om de stationering van een Amerikaans defensiesysteem in de ruimte nog minstens zeven jaar uit te stellen. Een topontmoeting tussen president Reagan en Sovjetleider Gorbatsjov werd door Sjevardnadze een „realistische mogelijkheid" genoemd. „Een topontmoeting is een realistische mogelijkheid. Wij zouden ta melijk rustig vooruitgang kunnen maken, als de Amerikaanse zijde dat ook wil". eQQQSCHt .x. NMNtèS- c?v% 0 et deze fantastische, stevige kranteparaplu, die u van ons ca deau krijgt wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Not I Nat Noteer als nieuwe atx Naam: Adres: Postcode/plaats:. Telefoon.jvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de kranteparaplu aan: Naam:Voc Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). CcidócSomant

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5