F, „Politie moet uit de stadions verdwijnen" I [Uil il VVD ontkent afspraken over kleutermaatregel QeidóaQowiant Na kernramp meer melk gedronken huwelijkse yorwaarden Ifceds jp ui airder ijftien maanden por ntvoering persing IS CRIMINOLOOG PROF. HOEFNAGELS: IEUWO Vuurbol geen raket Nachttrein naar Parijs ontruimd na bommelding Belgische werfcampagne Nederlandse kleuters ^nnenland" WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1986 PAGINA 3 Tsprek met Lubbers maandenlang posten t HAAG Zes leden van een groep eringsgerechtigden uit Rotterdam t»en gisteren in „het torentje" aan de fase hofvijver een gesprek gehad premier Lubbers. Om dit te berei- Ihad de groep maandenlang gepost j_r Lubbers' woning in Rotterdam J gesprek duurde een uur en ging lSlJhet kabinetsbeleid inzake de socia- >ajtkeringen. Lubbers verzekerde de ngp dat het kabinet er in elk geval isf wil zorgen dat de koopkracht van s |nen met een minimuminkomen de Jende jaren niet meer daalt. De Jïdvoerder van de delegatie toonde °'i na afloop van het gesprek ingeno- I met het feit dat Lubbers ruim tijd I hen had uitgetrokken. slt Ravage op rijksweg Brandweerlieden probe ren de chauffeur uit een totaal vernielde vracht auto op de A-2 bij het Gelderse Hedel te be vrijden. De hulp kwam echter te laat. Vermoe delijk is de lading vlees die de 23-jarige chauf feur vervoerde gaan schuiven waardoor hij de macht over zijn stuur kwijt raakte. De vracht auto botste tegen de vangrail. De ravage was enorm. Het verkeer was door het ongeval meer dan twee uur gestremd. RIJSWIJK Geheel tegen de verwachting in heeft de Nederlandse consument in de eerste acht maanden van dit jaar ruim 900.000 liter melk méér gedronken dan in de vergelijkbare periode van het vorig jaar. In de zui- velbranche ging men er tot voor kort van uit dat de ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl desastreuze ge volgen zou hebben voor de consumptie. Volgens woord voerder Vernooij van het Zuivelbureau in Rijswijk heeft de reeks van maatregelen die in ons land na de ramp zijn genomen een goede uitwerking gehad. Daar bij zou het advies van de overheid aan de veehouders om de koeien tijdelijk op stal te zetten positief zijn op gevat. Ook de strikte controle van de melk op radio activiteit zou bij het publiek hebben gerust gesteld. n er^lEGI iet; »tr°i n waan 'F 'fs EGEN De populariteit „trouwen op huwelijkse aarden", een alternatief een huwelijk in gemeen- van goederen, neemt Steeds meer aanstaande tsaren leggen vóór het inlven hun „mijn" en „dijn" rlfieel vast. Bovendien jpgf een toenemend aantal 'Jgenoten tijdens het huwe- Teen wijziging aan in die hogensrechtelijke verhou- af bewustwording van fi dele en fiscale gevolgen iglhet huwelijk is de laatste .njjaar fors toegenomen", zo j'judeert de Groningse ju- |nr. T Hidma in een studie n fop hij morgen promo- "A aan de katholieke uni- b^teit Nijmegen. Volgens maken vooral veel be ende ondernemers alsnog plijkse voorwaarden, om- 1 Ie wettelijke gemeenschap 'efgoederen ongewenste gé én kan hebben, zoals de prakelijkheid voor eikaars jlden. v|js 1957 is het voor echtge- "fo wettelijk mogelijk de léogensverhouding tijdens ftihuwelijk te wijzigen. Dat osl volgens Hidma veel u^>aren de mogelijkheid vermogensverhouding 'te passen aan veranderde handigheden of inzichten. 'ERDAM De recht- in Rotterdam heeft giste- le 23- jarige Marina O. en "I-jarige vriend Hando veroordeeld tot vijftien iiden gevangenisstraf we- J.1 medeplichtigheid aan een -[afpersingzaak bij de Vere- _Je Spaarbank in Rotterdam te daarop volgende ontvoe- ll(j van de 28-jarige Joke nj uit Spijkenisse. '%a O., werkzaam bij deze k. wist dat de gegevens die doorgaf aan een van de jjddaders, de nog voort- Jhtige Italiaan Piredda, jen worden gebruikt voor ve 8ewaPen<^e overval. Dat J] overval in een langdurige ing zou uitmonden, had tlgens de rechtbank ech- iet kunnen weten. Hèt- le geldt voor een gewa de overval en gijzeling in irdingen waarvoor K. in- 7 natie aan Piredda had ver- 9 kf- het vaststellen van de (fen hield de rechtbank er 2 ïning mee dat K. minder 2 jekeningsvatbaar was en O. o nger. f°lf nie Eifle I september Inses Margriet neemt te Jordwljk het eerste exemplaar n het Rode Kruis kerstboek in itvangst. De opbrengst van het ♦ek komt ten goede aan een oject van het Colombiaanse ide Kruis. Ins Johan Friso. de tweede on van koningin Beatrix en Ins Claus is jarig. Hij wordt 16 RIEMELS N VANDAAG C\ IN HET VJ DEN HAAG Politie en justitie gaan voortaan strenger optreden tegen voetbalsupporters die zich schuldig maken aan racistische uitingen. Elke individuele aanhanger van een voetbalclub die een spandoek met ha kenkruizen draagt of de spelers en supporters van Ajax toeschreeuwt dat zij „vuile rotjoden" zijn. dient zonder pardon te worden gearresteerd. Deze nieuwe richtlijn van het Openbaar Minis terie (het vervolgingsap paraat van justitie) is gis teren bekendgemaakt. „Een terechte maatregel. Be ter laat dan nooit", meent prof. dr. G. P. Hoefnagels, hoogleraar criminologie aan de Rotterdamse Erasmusuni- versiteit. Maar onmiddellijk voegt hij eraan toe, dat deze aanpak nog niet goed genoeg is. „Het is op zich prima hoor, dat die agressieve voetbal supporters van veertien a zestien jaar eens goed met de neus worden gedrukt op wat ze soms allemaal uitkramen. Ze weten weliswaar meestal niet wat ze zeggen, maar ze hebben evenmin in de gaten hoeveel mensen ze daarmee diep kwetsen. Toch vind ik dit een te beperkte maatre gel. Waarom wordt er nu niet tegelijkertijd een justitiële richtlijn uitgevaardigd om het pure vandalisme harder aan te pakken?" „Iedereen die die erop wordt betrapt moedwillig iets te vernielen, moet bij de kraag gepakt worden en gedwon gen worden zelf mee te beta len aan de reparatie van de schade. Of ze nu een uitke ring hebben of niet. er zal be taald worden, ook al moeten ze daar lang over doen. Dan leren ze wel wat het kost. dergelijke zinloze vernielin gen aan te richten". Hoge hekken Maar er is bij risicovolle wed strijden al zovéél politie op de been en die agenten heb ben allemaal al de handen Prof. Hoefnagels: „De clubs hebben zelf de ellende helpen veroorzaken, dus ze moeten er zelf maar met eigen mensen voor zorgen dat die rotzooi weer verdwijnt". vol aan het beteugelen van de agressie en het zoeken naar wapens en dergelijke. Moet er dan nóg meer politie worden ingezet? „Neenee, dat hoeft niet. Ja, buiten de stadions moet de politie meer opletten, maar daar staat tegenover dat wat mij betreft de politie uit de stadions zélf helemaal kan verdwijnen. Ik zal dat uitleg gen. Daarvoor moeten we eerst terug naar de oorzaak van het voetbalvandalisme en alles wat daar bij komt. Laatst heb ik daar nog een goed gesprek over gehad met de voormalige Ajax-voetbal- ler Piet Keizer. Die oorzaak van alle ellende ligt gewoon bij de bestuurders en trainers van het betaald voetbal. Zo'n twintig jaar geleden is door hun toedoen het voetbal gaandeweg in de richting ge gaan van een agressief, ruw en gewelddadig spel, puur gericht op het resultaat. De wedstrijden werden steeds minder aantrekkelijk en rie pen bovendien steeds meer agressie van de toeschouwers op. Dat laatste werd nog ver ergerd doordat men de hek ken rond de velden steeds hoger maakte. De supporters werden gekooid en gingen zich buitengesloten voelen". „Daar ben ik heilig van over tuigd. In 1971, vijftien jaar geleden dus, heb ik samen met de Leidse psycholoog dr. C. Ekkers, een advies uitge bracht aan de KNVB. Helaas is die goede raad van ons ge heel in de wind geslagen. We zeiden: spelers die lichame lijk geweld gebruiken moe ten consequent onmiddellijk van het veld worden ge stuurd. Dan is het binnen zes weken afgelopen met de spelverruwing". „Ook hebben we gezegd: ver hoog die hekken rond het veld nou niet, want daar roep je agressie mee op en je trekt juist relschoppers aan. Zo word je gedwongen steeds hogere hekken te plaatsen. Let maar op: als jullie zo doorgaan, zijn de hekken over tien jaar minstens drie meter hoog. Nou, hebben we gelijk gekregen of niet?" Feestje U zei dat het vandalisme weer kan worden ingedamd door de politie uit de stadions weg te halen. „Precies. Zojuist heb ik be toogd dat de schuld van alles ten diepste bij de clubs zelf ligt. Welnu, laat ze het dan ook zelf maar oplossen. Als je thuis een feestje geeft en de zaak loopt uit de hand, dan komt er politie bij. Terecht. Nu kun je een thuiswedstrijd van een voetbalclub ook als een feestje beschouwen, maar dan wel een feestje dat nota bene iedere keer opnieuw uit de hand loopt. Dan kom je toch op een punt, dat je net als commissaris Blaauw van Rotterdam zegt: nog even, en ik stuur mijn dienders daar niet meer op af! Ze bekijken het zelf maar!" „Daar ben ik het van harte mee eens. De clubs hebben zelf de ellende helpen ver oorzaken, dus ze moeten er zelf maar met eigen mensen voor zorgen dat die rotzooi weer verdwijnt. Althans, als het gaat om hun eigen ter rein, hun stadion dus. Laat de politie maar rustig zeggen: Sorry, we komen niet meer! Bekijk het maar en knap het zelf maar op. We sturen zo af en toe wel een ambulance langs en verder doen we in jullie eigen huis niks meer. Alleen daarbuiten, op straat, houden we nog toezicht". Hardleers Dan wordt het toch moord en die stadion^? „O ja, dat zal best even ge beuren. Maar al gauw zul je zien dat er steeds minder toe schouwers komen en uitein delijk houd je dan alleen de agressievelingen over. Die zullen er trouwens op den duur ook niets meer in zien. Op deze manier worden de clubs gedwongen om nu ein delijk eens goed over deze za ken na te gaan denken, want ze zien hun inkomsten dan natuurlijk enorm teruglopen. Laat ze de consequenties maar voelen. Tot nu toe zijn ze zó ongevoelig geweest voor alle pleidooien en advie zen om de narigheid in te dammen! Als een aantal clubs al niet eens bereid is tot een supereenvoudige maatre gel als het droogleggen van een stadion, ja, waar blijven we dan? Die hardleersheid moet ze gewoon eens opbre- DICK VAN RIETSCHOTEN Mu.6S Ü\ft ACTllD V/EEC MOOIE*. MN HET IS- LOHPEN. IK SppAk EEN 6EEP-£Ara£ We Was. aan te.foiwex.&Rrrs is ösn to/wtc NKeNNeN en OÊM&EME BoBê/ej neieJ SSSOfc Opvang- verblijf Staatssecretaris Korte-Van He mel opende gis teren een op- vangverblijf voor asielzoe kers op Schip- hol-Oost. Het verblijf, dat vol gende week in gebruik wordt genomen, be staat uit vijf slaapruimten, een dagverblijf en twee was ruimten. Er is plaats voor veertig mensen. Vluchtelingen hoeven de uit slag van hun asielaanvraag nu niet meer in de wachtruimte van Schiphol af te wachten. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll HOEVEN De vuurbol die gisteren in Eindhoven en andere delen van Noordwest-Europa werd waargenomen, is zeker niet van buitenaardse bezoekers. Het is evenmin, zoals vooral in Bel gië werd aangenomen, een deel van een Russische raket die te rugkeerde in de dampkring. Volgens de Volkssterrenwacht Si mon Stevin in Hoeven gaat het waarschijnlijk om een meteoriet die dicht langs de aardbol is gescheerd en daarom op veel plaat sen te zien was. De sterrenwacht heeft nog te weinig waarne mingen binnen gekregen om helemaal zeker van de zaak te zijn. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll BRUSSEL De nachttrein 288 van Amsterdam naar Pa rijs is vannacht in de buurt van het Belgische Essen aan gehouden en ontruimd vanwe ge een bommelding. Het bleek echter vals alarm. Op het station Brussel-Noord was een anoniem telefoontje binnengekomen van een man die zich voordeed als een amb tenaar van het Nederlandse ministerie van binnenlandse zaken. Hij zei dat zich aan boord van de trein een zwart koffertje met explosieven be vond, waarvan het tijdmecha- nisme zodanig zou zijn afge steld dat de bom bij aankomst op het Parijse Gare du Nord zou ontploffen. De trein is uit voorzorg met een lokomotief op een apart perron gezet en uren lang door de rijkswacht van Brasschaat met speciaal afgerichte speur honden onderzocht. De reizi gers van de nachttrein zijn kort na 05.00 uur naar Parijs vertrokken met een extra trein. De trein zou anders om tien voor zeven vanochtend op het station in Parijs zijn aange komen. DEN HAAG De VVD ontkent dat in de kabi netsformatie afspraken zijn gemaakt met het CDA over het later naar school sturen van vier-jarige leerlingen. De VVD-er Franssen zei gisteren in de Tweede Kamer tijdens het vragenuurtje dat de VVD de maatregel niet heeft bedacht en dat dit ook niet aan de orde is ge weest tijdens de onder handelingen. De VVD weerspreekt daarmee de opmerkingen van minister Deetman (onderwijs) dat de regeling uit de koker van de VVD is gekomen en dat daar over afspraken zijn gemaakt tijdens de formatie. Franssen, die als fractiespecialist de on- derwijsparagraaf uit het re geerakkoord hielp voorberei den, zei de maatregel destijds niét te hebben besproken met zijn CDA-collega Hermes. Dat is ook niet gebeurd in de ge sprekken tussen de onderhan delaars De Vries en Nijpels, al dus Franssen. Premier Lubbers verklaarde gisteren op mondeling vragen van het PvdA-Kamerlid Wal lage dat in de formatie geen verdere afspraken zijn ge maakt, dan in het regeerak koord staan vermeld. Naar verluidt is de maatregel ook drie jaar geleden al in het kabinet als mogelijke bezuini ging aan de orde is geweest. In politiek Den Haag gaat het verhaal dat het minister Ru- ding van financien is geweest, die tijdens de formatie deze bezuiniging opnieuw heeft ge lanceerd. HULST Belgische kleuterscholen langs de grens met Zeeuws- Vlaanderen zijn deze week actieve werfacties gestart voor kleu ters van twee en een half jaar en ouder. Deze scholen springen daarmee in op de plannen van minister Deetman van onderwijs om vierjarige kleuters pas aan het begin van het nieuwe school jaar naar school te laten gaan. Onderwijswethouder W. Kayser van Hulst heeft de Zeeuwse Onderwijsinspectie gealarmeerd. Het Belgische kleuteronderwijs geeft in een folder zelf de voordelen aan. Kinderen worden de hele dag opgevangen, zij krijgen eten (met vlees) en de kosten zijn minimaal, zo meldt de folder. Volgens wethouder Kayser van Hulst ondermijnt deze Belgische actie ook de kleuteropvang in Zeeuws-Vlaanderen. Want men zegt in België wel alleen kinderen te accepteren die zindelijk zijn. maar wij weten heel zeker dat kinderen met luiers aan op die scholen rondlopen, aldus Kayser. Onderwijzers uit protest in bed AMERSFOORT „Dood ziek" van Deetman. Dat zijn de leraren van de Aloysius- school in Amersfoort. Daarom blijven zij deze week ieder een dag thuis in bed. De leerlingen moeten die dag door hun ou ders worden opgevangen. „Dat is misschien lastig", aldus de brief die op initiatief van en kele ouders van leerlingen van de roomskatholieke basis school werd verzonden, „maar als we nu niet in beweging ko men, wordt het straks nog veel lastiger. Nu krijgt u vantevo- ren te horen wanneer een leerkracht ziek is. Straks ge beurt dat totaal onverwacht". De leraren worden dagelijks door ouders ziekgemeld. Zij protesteren hiermee tegen de voorgenomen bezuinigings maatregelen van minister Deetman, die onder meer de vervanging van zieke leer krachten drastisch wil beper ken. OESO verwacht toename van werkloosheid in Nederland PARIJS Het aantal banen in Nederland zal in 1987 met slechts 0,25 procent toenemen, tegen 0,75 procent dit jaar. Op grond hiervan zal in Nederland sprake zijn van een lichte toene ming van de werkloosheid van 14 procent van de beroepsbevol king dit jaar tot 14,25 procent in 1987. Nederland ligt hiermee ruim boven het gemiddelde van de OESO-landen. Spanje en Ierland voeren de ranglijst aan met verwachte werkloosheidscij fers van respectievelijk 21,25 procent en 17 procent. Dit staat in het jaarlijks rapport over de werkgelegenheid van de OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikke ling), dat vandaag voor publicatie is vrijgegeven. Volgens de OESO zal de werkloosheid in de Westerse industrie landen volgend jaar weinig verandering ondergaan, ook al zal er onder invloed van de daling van de olieprijzen in de meeste lan den sprake zijn van een toeneming van de economische groei. De OESO stelt dat in de 24 lidstaten op het moment in totaal 31 miljoen mensen zonder werk zijn. Dit komt neer op 8,25 procent van de beroepsbevolking. Omdat de OESO verwacht dat de groei van de werkgelegenheid in de meeste OESO-landen vol gend jaar met 1,25 procent ongeveer gelijke tred zal houden met die van de beroepsbevolking, zal het totale werkloosheidscijfer volgens de prognoses ook volgend jaar circa 8,25 procent bedra gen. In de Europese OESO-landen zal de groei van de werkgelegen heid met 0,75 procent in het algemeen niet groter zijn dan die van de beroepsbevolking, waardoor het werkloosheidscijfer zich in de tweede helft van 1987 zal stabiliseren op het niveau van ongeveer 11 procent, hetgeen neerkomt op negentien miljoen mensen. Een lichte daling van de werkloosheid verwacht in West-Duitsland. Groot-Brittannië, België, Ierland en Spanje. In de VS zal volgend jaar het aantal banen met 2 procent toene men. De OESO is vrij pessimistisch over de kansen van de langdurig werklozen, zij die reeds langer dan een jaar zonder werk zijn. Met name in de Europese landen ziet de OESO het aantal lang durig werklozen alleen nog maar toenemen. Hieruit concludeert zij dat als er al sprake zal zijn van een (lichte) daling van de werkloosheid in een aantal landen, dit in het algemeen slechts wordt veroorzaakt door een vermindering van het aantal men sen dat werkloos raakt. Nedlloyd wil Netherlines overnemen AMSTERDAM De konink lijke Nedlloydgroep n.v. is in onderhandeling met de lucht vaartmaatschappij Netherlines over de overname van de luchtvaartactiviteiten van dat bedrijf. Partijen hebben daar toe deze week een overeen komst getekend, zo heeft Ne therlines vandaag bekendge maakt. Nedlloyd heeft al aanzienlijke belangen in de luchtvaart. Naast een minderheidsdeelne ming in Martinair is het trans portbedrijf eigenaar van de luchtvaartmaatschappij Trans- avia. Ook heeft Nedlloyd een aantal luchtvracht-expeditie- bedrijven, waaronder Damco- Air. De overname van het in janu ari vorig jaar operationeel ge worden Netherlines past in Nedlloyd's anticiperen op de verwachte toenemende libera lisering van het luchtverkeer binnen de Europese gemeen schap. Het bedrijf ziet voor zichzelf verdere kansen in deze sector en met name in het regionale vervoer", aldus de mededeling van Netherlines. De overname zal voor de werkgelegenheid van de 102 personeelsleden van Netherli nes geen gevolgen hebben. PC-onderwijs in Congresgebouw DEN HAAG De protest bijeenkomst tegen de onder- wijsbezuinigingen, die het protestants-christelijke on derwijs in Den Haag mor genavond aanvankelijk in gebouw Amicitia zou hou den, is verplaatst naar de Sweelinckzaal van het Ne derlands Congresgebouw. Op deze avond zullen bestuurde- ren, schoolleiders en ouders hun verontrusting uitspre ken, waarop de vier onder- wijspecialisten van de groot ste politieke partijen reage ren. De bijeenkomst begint om acht uur.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3