ZeidóaQowumt „Wat Deetman nu doet is echt ongelooflijk" STAD OMGEVING Drinkwaterschandaal LDM heeft geen gevolgen voor wethouders De Leidse Courant is een krant vol advertenties WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1986 PAGINA 13 ;TT INGBOTSING RIJKSWEG 4 •EN Op de rijksweg 4, ter hoogte van de bij de Hoge Rijndijk, heeft gisteravond kwart voor negen weer een kettingbotsing sgevonden. De aanrijding werd veroor- |t doordat een 20-jarige automobilist uit iwkoop al op de oprit een invoegende itwagen inhaalde. Door deze manoeuvre i de man op de linker rijbaan van de eg terecht, waar op dat moment net een ïge man uit Nieuwe Wetering reed. Beide fs botsten, waarbij de auto van de man uit n- Jwe Wetering tegen de vangrail werd ge it. Twee achterop komende automobilisten de voor hen stilstaande auto's ontwijken itsten ook weer tegen elkaar. De botsing [de vier auto's heeft het verkeer maar korte jestremd. Er deden zich geen persoonlijke lukken voor, maar de schade aan de auto's ïn jgroot. Bloemenmozaïek in Van der Werfpark in ere hersteld LEIDEN Het bloemenmozaïek in het Van der Werfpark wordt in ere hersteld. De Vereniging voor Pieters- en Academiewijk heeft ter gelegen heid van het tienjarig bestaan aange boden een mozaïek in de vorm van het Leidse stadswapen onder aan het standbeeld van burgemeester Van der Werf te laten aanleggen. Een derge lijk mozaïek lag daar vroeger ook. Het mozaïek wordt eind deze maand aan gelegd. Het zal bij de kranslegging bij het Van der Werfmonument tijdens de taptoe op 2 oktober door de wijk- vereniging aan de gemeente en de ju bilerende 3-Octobervereniging wor den overgedragen. Verdachten overval op vrije voeten LEIDEN De twee Rotter dammers van 24 en 30 jaar oud die ervan verdacht worden be trokken te zijn geweest bij de overval op de Nutsspaarbank aan het Bevrijdingsplein, zijn weer op vrije voeten. De Haagse officier van justitie zag geen aanleiding het tweetal langer in voorarrest te hou den. Het duo werd 's avond na de overval op 17 september in Rotterdam aangehouden en zat tot afgelopen maandag vast op het bureau van de Leidse politie. Het onderzoek naar de hoofddaders van deze overval duurt nog voort. Jongens crossen met gestolen auto LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag omstreeks drie uur drie jongens van 15 jaar oud aangehouden, die op het terrein van Van Gend en Loos aan de Haagweg aan het crossen waren met een auto. De drie jongens uit Katwijk, Oegstgeest en Leiderdorp had den de auto op het terrein aan getroffen en gestart door los hangende bedradingen te ver binden. Bij hun cross-aCtivitei- ten werd de auto flink bescha digd. Later bleek de auto te zijn gestolen vanaf een terrein van een garage in Leiderdorp. De diefstal werd niet door de jongens gepleegd. Rooms-rode samenwerking LEIDEN Mevrouw A.E. Visser hoopt morgen te promove ren tot doctor in de rechtsgeleerdheid op het proefschrift „Alleen bij uiterste noodzaak? De rooms-rode samenwerking en hét einde van de brede basis 1948-1958". In haar proefschrift bestrijdt zij de stelling dat d? KVP na de oorlog alleen met de PvdA wilde samenwerken als daar een uiterste noodzaak toe bestond (de zogenaamde Nolens-doctri- ne). „Inhoudelijk, noch getalsmatig had de KVP de PvdA vanaf 1952 meer „nodig" De na-oorlogse problemen waren voor een groot gedeelte opgelost: het Indonesië-vraagstuk, met uitzondering van Nieuw Guinea, de wederopbouw en het isloleren van de CPN. Het gebruik van het leerstuk van de uiterste noodzaak veronderstelt dat eerst de RKSP, later de KVP en nu het CDA (het centrum) uitmaakt wanneer wel of niet met de PvdA moet worden geregeerd. Zo wordt de PvdA voorgesteld als willoos slachtoffer van het centrum (niet links). Dat is een te simpele voorsltelling van de ge schiedenis", aldus de promovendus in haar proefschrift. PIETER VAN VOLLENHOVEN OPENT VESTIGING NBBS LEIDEN Pieter van Vollenhoven opent vrijdag 24 oktober de nieuwe vestiging van de NBBS aan de Schipholweg. De reisorgani satie die zich met name op jongeren richt, heeft aan de Schipholweg een nieuw kantoor laten bouwen, omdat huisvesting in de Leidse binnenstad niet meer voldeed. In Leiden is het hoofdkantoor van de NBBS gevestigd. Gewond na afsteken vuurwerk LEIDEN De Leidse politie heeft gister middag een 32-jarige man uit de Margriet- straat in Leiden aangehouden, die illegaal vuurwerk verhandelde. Tevens werd in de woning van de man een hoeveelheid vuur werk in beslag genomen. De politie kwam de man op het spoor nadat een 8-jarige jongen uit de Bernardstraat brandwonden aan zijn been had opgelopen bij het afsteken van het illegale vuurwerk. 5 BEZUINIGINGEN KOSTEN LEIDEN VELE TIENTALLEN ARBEIDSPLAATSEN Vervolg van voorpagina) LEIDEN Verslagen- beid, woede, overvallen bn onmacht. Die gevoe lens beheersten de vak groepen en faculteiten van het Academisch Zie kenhuis Leiden en de eidse universiteit giste ren, die worden getrof fen door de nieuwe be zuinigingen van minister iDeetman op het weten schappelijk onderwijs. De (emoties liepen gisteren «|hier en daar hoog op, 'vooral omdat een groot #aantal betrokkenen het nieuws via de radio ver nam. Op de faculteiten en vakgroepen, die niet worden getroffen, was J vooral sprake van op luchting „dat de tombola van Deetman ons gunstig gezind is". De klap komt in Leiden «vooral hard aan bij de vak- groep kindergeneeskunde van het AZL en de facultei- ten sociologie en Duits van de universiteit. „Dit is echt heel erg", zegt één van de be trokkenen. „Van de ene op de andere dag krijg je te ho ren, dat je je baan kwijt bent, dat je op straat staat. Ze heb ben je niet meer nodig". Een woordvoerder van de univer siteit noemt de plannen van Deetman „zeer ingrijpend" en voegt eraan toe dat „wat Deetman nu doet in vergelij king met vorige bezuinigin gen echt ongelooflijk is". Volgens het college van be stuur van de Leidse universi teit brengt de minister „met deze ingewikkelde en ingrij pende plannen een proces op gang dat bestuurlijk vrijwel onhanteerbaar is". Wat het AZL en de universi teit precies zullen onderne men tegen de voorstellen van Deetman, is nog onduidelijk. Zowel gisteren als vandaag werd daarover in allerlei vaak in de haast bij elkaar geroepen overlegorganen gepraat. In een reactie zegt een woordvoerder van het AZL dat het ziekenhuis „hevig verontwaardigd is". Univer siteit en AZL zijn met name woedend, omdat er geen en kel overleg met de betrokke nen is geweest. Voor het AZL komt daar bij dat in vergelijking"met andere aca demische ziekenhuizen veel meer moet worden ingele verd. Totaal moeten de acht academische ziekenhuizen en medische faculteiten in Ne derland 40 miljoen bezuini gen en Leiden moet daar 12 miljoen van opbrengen. „Dat is 30 procent. Echt buiten alle proporties, ook al omdat Deetman binnen twee maan den alles in kannen en krui ken wil hebben", aldus het AZL. Bij de medische facul teit zouden totaal dertig a veertig arbeidsplaatsen ver dwijnen. Beenmerg De vakgroep kindergenees kunde in Leiden wordt opge heven. Dat betekent dat on derwijs en onderzoek op dit gebied niet langer gedaan mogen worden. De patiën tenzorg blijft gewoon be staan. „Waarom Deetman deze vakgroep heeft gekozen is ons volstrekt niet duide lijk", aldus de woordvoerder van het AZL. Men is vooral bang dat het opheffen van onderzoek en onderwijs bij kindergeneeskunde dat wordt geconcentreerd in Rot terdam op den duur ook de patiëntenzorg bij kinder geneeskunde in gevaar zal brengen. „De basis voor een goede patiëntenzorg wordt weggehaald. Het betekent op den duur een uitholling en een afbraak van de patiën tenzorg". Vooral op het gebied van beenmergtransplantaties bij kinderen geniet kinderge neeskunde in Leiden inter nationale bekendheid. „Het is de enige plek in Nederland waar dergelijke transplanta ties bij kinderen worden ge daan. Daar kan je niet zo maar ongestraft het weten- schapelijk onderzoek bij weg halen", meent het AZL. De bezuinigingen op het zie kenhuis zouden ook beperkte gevolgen kunnen hebben voor de verdere nieuwbouw van het AZL. Door het weg halen van onderzoek en on derwijs bij kindergeneeskun de is er minder ruimte nodig. De precieze gevolgen voor de universiteit zijn nog niet dui delijk. Vooral het aantal ar beidsplaatsen dat in het ge ding is, is volgens de univer siteit moeilijk te schatten. Dit wordt veroorzaakt door de samenvoegingen van ver schillende Leidse subfacultei ten met andere elders in het land. „De vraag is dan waar je de arbeidsplaatsen Advies Uit Leiden moet in elk geval de subfaculteit sociologie ver dwijnen. Daar werken zo'n zeventig mensen en het gaat om 400 studenten. Verder moeten Leiden het voortaan stellen zonder onderwijskun de. Deze moet fuseren met dezelfde sub-faculteit in Am sterdam en vertrekt uit Lei den. Dergelijke fusies wach ten ook opvoedkunde en po liticologie, maar deze studie richtingen blijven in Leiden en verdwijnen elders. Verder moet geschiedenis in Leiden samengaan met maatschap pijgeschiedenis in Rotterdam en wordt Duits in Leiden op geheven. Minister Deetman heeft aan gekondigd dat hij nog advies wil van een speciaal daar voor ingestelde commissie. De Leidse universiteit lijkt daar vooralsnog weinig be hoefte aan te hebben, „omdat er al allerlei organen bestaan die de minister hierover pri ma kunnen adviseren". Pas na die commissie geraad pleegd te hebben, wil Deet man nog met de universitei ten gaan praten. 'bilarissen 'ehuldigd lm honderd personen die 50. 40 of 25 jaar lid zijn de afdeling Leiden van industriebond FNV zijn teravond gehuldigd. Dit Deurde tijdens de jubilaris- >nd in het Antonius Club- s aan de Lange Mare. De dse Harmoniekapel trad en er was een bingo-wed- Ijd. Eerder op de avond rd een receptie gegeven, Jverband met het 80-jarig yvtaan van de Leidse afde- a van de vakbond. Rdeolezing ^or Bhagwan [DEN Het centrum voor igsverslaafden aan de Idelste gracht 40 „Ex-85" It zondag 28 september om uur een videolezing van igwan Shree Rajneesh over litatie. De toegang bedraagt Itrum Ex-85 elke ma; twaalf tot vijf uur inloop- met informatie over aller- allerlei aktiviteiten, van tot vijf is er een algemeen spreekuur en 's avonds er kennismakings ge- ekken en zelfhulpgroepen jphol en drugs. Dinsdag van tot zes uur zijh er bewe- jsmeditaties. Woensdag i zeven tot negen is er een Sus Kundalini yoga en van [en tot tien is er acrobatiek koorddansen. Donderdags men van één tot vier uur aan theater en 's avonds zeven tot negen uur is er er de zelfshulpgroep alcohol 'drugs. Vrijdags van twaalf I zeven uur is er weer in- café en zondags zijn er i vier tot vijf bewegingsme- jaties en eens per maand i videolezing. Pech Onderweg LEIDEN De ANWB orga niseert weer de cursus Pech Dnderweg in Leiden. De deel nemers wordt geleerd hoe ze ielf storingen aan de auto kunnen opsporen en verhel- ben. De cursus kost voor leden begentig gulden en omvat vier lesavonden. De cursussen be ginnen op 30 september, 27 bktober en 27 november. Voor nlichtingen en aanmeldingen: J71-146241. Speelgoed Houten speelgoed leren maken. Dat kan vanaf dinsdagavond 14 oktober in buurthuis Cornelis Jop- pensz aan de Lorentzkade 61. De cursus bestaat uit tien lessen en kost 35 gul den. Hout en ander mate riaal is verkrijgbaar tegen kostprijs bij de leraar T. Turk. Gereedschap moe ten de cursisten zelf mee nemen. Nadere informatie en opgave bij het buurt huis, op maandag van 9.30 tot 13.30 uur en woensdag middag van 13.00 tot 17.00 uur, tel. 071-132462. Indonesië De Stichting Indoe houdt vanaf woensdag 1 oktober een serie lezingen over In donesië. Op de eerste bij eenkomst houdt Ir. Paul Terweel een inleiding over zijn ervaringen met projecten voor platteland sontwikkeling op Lombok. De lezingen vinden plaats in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1. Aanvang 20.00 uur. Rommelmarkt Allerhande goederen zijn zaterdag 27 september te koop op de rommelmarkt in buurthuis Groenoord. Er is tevens een rad van avontuur en er worden de monstraties grimeren, portrettekenen en brood deegpoppen maken gege ven. De markt begint om 10.00 uur en duurt tot 17.00 uur. Groenoord is ge vestigd aan de Pasteur- straat 23. Nieuw raadslid SCHULDVRAAG DOOR RAAD ZORGVULDIG VERMEDEN Mevrouw J.T.M. Hugens-Elferink is gisteravond als nieuw lid voor het CDA in de Leidse gemeenteraad geïnstalleerd. Bur gemeester C. Goekoop nam haar de eed af. Mevrouw Hugens volgt de heer P. Geelkerken op, die uit de gemeenteraad stapte wegens drukke werkzaamheden. SYMPOSIUM EUROTRANSPLANT LEIDEN Eurotransplant houdt komende zaterdag haar jaarlijkse meeting. Dit internationale symposium over nieuwe ontwikkelingen op het gebied van orgaan-transplantaties wordt georganiseerd door de Stichting Eurotransplant Leiden in samenwerking met de Boer- haave-commissie voor post-academisch onderwijs. Op de bijeenkomst zal Dr. L. Roels van het Universiteitsziekenhuis Gasthuisberg uit Leuven een voordracht houden over het geen-bezwaarsysteem zoals dat in België wordt gehanteerd voor het afstaan van donororganen. De organen van overledenen worden alleen niet gebruikt voor trans plantatie, wanneer dat uitdrukkelijk kenbaar is gemaakt. In de korte periode dat dit systeem in België wordt gehanteerd, is het aantal do nororganen dat ter beschikking kwam met 150 procent toegenomen. Dr. Lesage, transplantatie-coördinator in Frankrijk, geeft een uiteen zetting over het Franse computernet dat is opgezet voor de verwer king van transplantatiegegevens. Eurotransplant wil eenzelfde com puter-netwerk opzetten met de aangesloten landen (Benelux, West- Duitsland en .Oostenrijk). Daarvoor wordt gezorgd door Wil Brogtrop samen met haar collega's van de ___J Advertentie-afdeling. Elke dag staat zij telefonisch vele adverteerders te woord, die hun advertenties aan haar opgeven. Kleine en grote advertenties. Van bedrijven en van particulieren. Zij zorgt ervoor dat ze foutloos onder uw ogen komen. Advertenties voor een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. LEIDEN De Raad van Commissarissen van de LDM is mede-verant woordelijk voor het ge knoei met water bij de Leidsche Duinwatermaat schappij (LDM). De schuld is echter niet zo ernstig dat de commissa rissen die ook raadslid van de gemeenteraad zijn, hun commissariaat moe ten opgeven. Tot die con clusie kwam de gemeen teraad gisteravond. Een meerderheid van de raad zal op een volgende ver gadering aandringen op een wijziging van de be drijfsstructuur van de LDM om dit soort affaires in de toekomst te voorko een periode van achttien jaar kwam gisteravond voor de eerste maal ter sprake in de gemeenteraad. De discussie kon echter niet worden vol tooid omdat de PvdA-fractie over een aantal voorstellen van de oppositie ernstig ver deeld bleek. Eerder had de fractiewoordvoerder te ken nen gegeven de zaak met de schorsing van LDM-directeur C. de Jong als afgedaan te be schouwen. De socialistische fractie bleek gisteravond min der vastberaden en vroeg enig respijt zodat de discussie in de raadsvergadering van 6 okto ber voortgezet zal worden. Geschilpunten bestaan er over de vraag of raadsleden de notulen van de Raad van Commissarissen van de afge lopen negen jaar in mogen zien. Het college vreest dat wanneer de inhoud ervan uit lekt, de belangen van de LDM geschaad zullen worden. Vermoedelijk zullen deze no tulen onder strenge voor waarden aan de raadsleden worden aangeboden. Pro bleem is ook een motie van SP-raadslid C. Vergeer waar in wordt gesteld dat „de Raad van Commissarissen mede verantwoordelijk is voor de gelaakte feiten". Een dergelij ke uitspraak gaat een aantal partijen te ver omdat deze als een motie van wantrouwen aan het adres van de wethou ders in de Raad van Commis sarissen uitgelegd zou kunnen worden. Toch was de conclusie van vrijwel de gehele gemeente raad gisteravond dat de Raad van Commissarissen mede schuldig moet worden geacht aan het waterschandaal. Zoals dat ook geldt voor de provin cie en de inspectie voor de volksgezondheid die „ook een beetje verantwoordelijk wa ren'. Maar een al te duidelij ke uitspraak werd door de collegepartijen zorgvuldig vermeden. PvdA-woordvoer- der L. Geradts formuleerde met instemming van Links Leiden voorzichtig dat „de commissarissen steken had den laten vallen". D66 en SP stelden daarentegen onom wonden dat de Raad van Commissarissen „niet goed had gefunctioneerd" terwijl CDA-fractievoorzitter J. Wa lenkamp een oordeel uitstelde en aandrong op een onafhan kelijk onderzoek dat de schul digen zou moeten aanwijzen. „Dat voorkomt vervelende suggesties die in Leiden de ronde doen en schadelijk zijn voor het aanzien van de Leid se politiek", aldus Walen- k^fhp. Maar geen van de par tijen voelt veel voor een der gelijk onderzoek. De VVD- fractie prees de commissaris sen voor het feit dat zij na 18 jaar een eind hadden gemaakt aan het geknoei met water. Vermoedelijk zal de meerder heid van de gemeenteraad een al te duidelijke uitspraak over het handelen van de commissarissen vermijden door vast te leggen dat herha ling van het waterschandaal niet meer mag voorkomen. Hiervoor zal de bedrijfsstruc tuur veranderd moeten wor den. Een motie van D66- raadslid P. Langenberg waar in wordt voorgesteld de NV- structuur te veranderen in een zogenaamde „gemeen schappelijke regeling" (waar in raadsleden het voor het zeggen hebben) kan op vol doende steun rekenen. Of dat ook geldt voor zijn suggestie van de LDM eventueel een gemeentelijk bedrijf te ma ken, is nog niet duidelijk.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13