©omant Deetmanwil Leidse subfaculteiten sluiten Karakter Minister: opmerking Voorhoeve „niet fair „Huisvesting soldaten ronduit bedroevend" HET WEER Dinsdag 23 september 1986 77e jaargang no. 23611 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND UitgiveW-^teri^iï. tehorirtirte tol Sntholl Peis. Apothekerediik 34,2312 DD Leiden. Postbus II, 2300 AA. tel. 07!-122244. Voor .ibonnemenlen: 071-313677. Giro 103003 Bank Amro-Bank N V. leiden. Dn- leur hooldredaceur M Hallewas.Chel-redacteur W,m Buiileweg. AbonnementenOncl.6%BTW)per maand 1.23.04 (aul. betaling), kwartaal 1.68.93. nar 1.262.35 K! I P-u ■.■'-rginq maandag t'm vnidrig van 18 00-1900 uur. Mlerdag 14 00-15.00 uur lel 071 -122248 Advertenties: (e»cl. 5%BTW)I 0.63 per mm. Hmntiesl 0,44 per mm In de nacht en ochtend plaat selijk mist. Minimumtempera tuur omstreeks 10 graden. Overdag perioden met zon en droog. Middagtemperatuur on geveer 16 graden. Zwakke, overdag matige wind, draai end naar noordelijke richtin- fen.Zon op: 07.28; onder: 19.34. chev. hoog water: 7.31 en 19.44; laag water: 3.08 en 15.20 Kamer in geweer tegen korten op eigen begroting (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Twee de Kamer zal waarschijn lijk niet accepteren, dat minister Van Dijk (Bin nenlandse Zaken) op de begroting van 80 miljoen van het parlement 1,2 miljoen wil korten. Of schoon de minister for meel het recht heeft af te wijken van de raming die de Kamer opstelt voor haar eigen uitgaven, is dat niet gebruikelijk. Volgens het CDA-Kamerlid Eversdijk, tevens ondervoor zitter van de Tweede Kamer, rijst opnieuw de principiële vraag of de regering zich wel met de raming en daarmee met de werkwijze van de Ka mer mag bemoeien. De raming voor '87, die nauwelijks hoger is dan voor dit jaar, zal bij de behandeling van de begrotin gen apart aan de orde komen. De verwachting is, dat de be zuiniging van Van Dijk weer via een wijzigingsvoorstel wordt teruggedraaid. De algemene opvatting op het Binnenhof is, dat de Kamer ook niet uit financiële overwe gingen mag worden belem merd in haar werkzaamheden. Volgens Eversdijk is de Twee de Kamer al zeer zuinig: „Veel ministeries zouden daaraan een voorbeeld kunnen ne men". (ADVERTENTIE) ecj AUTOVERHUUR F.PRAM&IRS van luxe auto's en per- mplonenbusjes vanaf 30.- p.dag. (ADVERTENTIE) STAAT BOL VAN »tu DE NIEUWTJES! '4oED wonen, een Gezellige hobby ter« gratis parkeren bij ffiOUTRUST DEN HAAG 19-1 lila) ddjongersnood J^jeigt voor vier Hjiljoen irefozambiquanen strij IPUTO De regering van heeft een 'drin- HEjd verzoek gedaan om hulp. vier miljoen inwoners *4 het land dreigen onder- te raken. Dat is bijna een - sMde van de bevolking. ;rloJ)rtdurende aanvallen van 1 vJtandelingen tegen de linkse e$ering en droogte zijn de aaHrnaamste oorzaken zijn dji deze nieuwe hongersnood, uditje tweede helft van 1983 en eerste helft van 1984 Irven al 100.000 Mozambi- van de honger. For SV' faprse 'nsiraffen Fai: oor y ankoverval |N HAAG/VALKENBURG De rechtbank in Den Haag ift een 25-jarige Katwijker een 23-jarige plaatsgenoot onahochtend veroordeeld tot Kei jaar en zes maanden ge- Ti wgenisstraf wegens een n Fjikoverval. De officier van rk jitie had respectievelijk vijf a vdvier en een half jaar geëist. noA andere Katwijker, ook 23 an oud, werd veroordeeld tot Joifee jaar en zes maanden. Te- ov(i hem was drie jaar en zes 1 nijanden geéist. Het drietal efeèft op 16 mei een gewapen- lan( overval gepleegd op een ïceikfiliaal in Valkenburg (Z- d°j Zij knevelden de filiaaldi- Wïteur, een schilder en een rt obvarmjngsmonteur en slo- atatj hen op de wc op. Hun buit firoeg ongeveer een ton. Sovjets; wapenvoorstellen Reagan niet aanvaardbaar MOSKOU In zijn toespraak voor de Verenigde Naties heeft de Amerikaanse president onaanvaardbare voorstellen gedaan over de vermindering van strategische kernwapens, aldus het Russische persbureau Tass gisteren. Volgens Tass is Reagan uit op eenzijdig voordeel. De president roept bijvoorbeeld op tot vermindering in de strategische aanvalswapens die de Sovjet- Unie in een nadelige positie zouden plaatsen, aldus TaSs. Reagan heeft voorgesteld om het aantal op lange-afstandsraketten ge plaatste kernkoppen met de helft te verminderen. Daarbij gaat het vooral om de op land gestationeerde intercontinentale raket ten waarvan de Russen er veel bezitten. Tass wees ook Reagans voorstel van de hand om de plaatsing van ruimtewapens tijdelijk op te schorten. Daarmee zegt Reagan gewoon dat de Amerika nen doorgaan met hun Star Wars-programma, aldus Tass. Pag. 6: Amerika wil pas op de plaats maken met SDI. VVD-KAMERLID NA ONDERZOEK: (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De huisvesting van soldaten in een aantal ka zernes is ronduit bedroevend. Tot die overtuiging is het Tweede-Kamerlid Sari van Heemskerck (VVD) gekomen, na een bezoek aan het leger kamp in Nieuw Milligen. „Wat ik heb gezien stemt tot ernstig nadenken", aldus Van Heemskerck, die (buiten het ministerie van defensie om) op uitnodiging van de Algemene Nederlandse Vereniging van Militairen een bliksembezoek bracht aan de kazerne. Volgens het Tweede-Kamerlid zijn er zeker acht tot tien ka zernes in Nederland, waar de huisvesting minstens even er barmelijk is. Zij wil defensie minister Van Eekelen binnen kort van haar ervaringen op de hoogte stellen en hem vra gen maatregelen te nemen. In Nieuw Milligen constateerde Van Heemskerck onder meer dat de soldaten aldaar gehuis vest zijn in uitgeleefde, be dompte tienpersoonskamers en dat de sanitaire voorzieningen gebrekkig zijn. Het ministerie van defensie is niet gelukkig met het onder zoek. Volgens het ministerie heeft dat het Kamerlid zich niet aan de officiële spelregels gehouden. Normaal moeten dit soort bezoeken vooraf worden aangekondigd bij Defensie, zo dat de volksvertegenwoordi gers ter plaatse „keurig wor dt^ ontvangen". Woedende mijnwerkers verstoren herdenking Honderden boze mijn werkers hebben giste ren de herdenkings dienst verstoord die in de Zuidafrikaanse Kinross-mijn werd ge houden ter nagedach tenis van de 177 mijn werkers die daar vori ge week bij een mijn- brand omkwamen. Anti- apartheidsliederen en de leuze „Amandla Awethu" (de macht aan het volk) over stemden de gebeden toen honderden mijn werkers met stokken en gebalde vuisten hun protest-optocht hielden. De mijndirec- tie, de blanke mijn werkers en een deel van de zwarten pro beerden door te bid den. Terwijl in politieke kringen nog volop wordt gebak keleid over de vraag of het nou goed is vierjarigen eerder of later naar school te laten gaan, is er in China een peuter van twee jaar en tien maanden die daar aller verbazing oogst. He Nan, zo heet 'ie, kent al duizend Chinese karakters en meer dan vijftig Engelse woorden en is vaardig op de - wes telijke - typemachine. Toen hij elf maanden was kon hij al 26 dagbladen onderscheiden en toen hij één jaar oud was, zelfs vijftig. Of daar ook de Leidse Courant bij was valt te betwijfelen, maar het Chinese jongetje heeft dunkt ons zeker zoveel karakter, dat hij - als hij hier op zijn vierde naar de basisschool ging - onze krant vast en zeker als zijn lijfblad zou kiezen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam; Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De studie richtingen sociologie in Lei den en Rotterdam moeten vorden opgeheven en wor den geconcentreerd in Am sterdam. Ook de vakgroep kindergeneeskunde aan de rijksuniversiteit Leiden verdwijnt, evenals de stu dierichting psychologie aan de universiteit in Utrecht. Aan de letterenfaculteit in Leiden wordt de studierich ting Duits opgeheven, in Groningen de studies Frans en Spaans. De faculteit der letteren van de Katholieke Universiteit Brabant in Til burg wordt samengevoegd met de grote letterenfacul teit in Nijmegen. De tand- heelkunde-faculteiten in Groningen en Nijmegen moeten eveneens verdwij nen Dit zijn enkele voorstellen uit het complexe pakket be zuinigingsmaatregelen, waarmee minister Deetman 130 miljoen gulden wil be sparen op de uitgaven voor het wetenschappelijk onder wijs. De maatregelen, die de bewindsman vandaag be kend heeft gemaakt, zijn gisteren reeds aan de uni versiteiten meegedeeld. Een deel van de bezuinigin gen wil Deetman bereiken door een ingewikkeld stel sel van samenvoeging of overheveling van (delen van) studierichtingen. Zo moeten Tilburg en Nijme gen hun studies psychologie en sociologie „uitruilen" en verdwijnt in Rotterdam de nog jonge studierichting maatschappijgeschiedenis als onderdeel van de facul teit sociale wetenschappen. De PvdA vindt dat minister Deetman „gevaarlijk bezig is" door alle bezuinigingen al tot in detail uit te wer ken, nog voordat er overleg is geweest met de Kamer. Het PvdA-kamerlid wil voorts in een hoorzitting de meningen van de universi teiten over de voorstellen vernemen. Minister Deetman heeft gis teren in Tilburg aangekon digd dat hij de mogelijkheid zal onderzoeken of de onbe perkte geldigheid van „overtollige" onderwijsbe- voegdheden wel gehand haafd moet blijven. In de praktijk zou deze gedach- tengang ertoe leiden dat leerkrachten met een vak, waarmee zij niet aan de bak komen, worden verplicht een na- of bijscholingscur sus te volgen. Nu is het zo dat een leer kracht kan blijven teren op zijn bevoegdheden, ook wanrfeer daar weinig of geen werk in de vinden is. De bewindsman heeft daar bij geen mogelijkheden de leerkracht te verplichten om een applicatiecursus te volgen. DEN HAAG/MIDDEL BURG CDA-minister Deetman (onderwijs) heeft tijdens een spreekbeurt in Middelburg kritiek gele verd op de tijdens het af gelopen weekeinde door VVD-fractievoorzitter Voorhoeve geopperde be zwaren tegen het kabi netsplan om de vierjari gen later naar de basis school te laten gaan. Het kabinet wil daarmee de komende vier jaar 220 miljoen per jaar bezuini gen. „Niet fair", noemde Deetman deze poging van de VVD om de bezuiniging met bijna een miljard gulden, overeengeko men tijdens de kabinetsforma tie onder leiding van informa teur De Koning, ongedaan te maken. Deetman noemde het Minister Deetman voor de verstandhouding in de coalitie niet verstandig derge lijke kritiek veelvuldig te her halen. Aan de onderhande lingstafel is, volgens Deetman, niet lukraak over ombuigin gen op onderwijs gesproken. Als er echter alternatieven ko men, moet het kabinet bereid zijn een constructieve gedach- tenwisseling aan te gaan. De onderwijsbonden KOV (katholiek) en ABOP (alge meen) blijven erbij dat niet verder kan worden bezuinigd op het onderwijs. Dit blijkt uit hun afwijzende reacties giste ren op de voorstellen van de VVD. De KOV schrijft kwaad te zijn over de voorgestelde maatregelen van het VVD-ka- merlid. De opmerking van Franssen dat er voor het on derwijsvoorrangsbeleid „toch slechts papier wordt geprodu ceerd" wordt een belediging geacht voor de leerkrachten in de 69 voorrangsgebieden, die „niet bureaucratisch maar op praktische wijze in die projec ten werken". Pag.3: De politiek slag om de kleuter Inwoners Eindhoven zien vuurbal EINDHOVEN Honderden mensen in Eindhoven en om geving hebben vanmorgen een vuurbal langs het firmament zien trekken. De meteorologische dienst van de vliegbasis Eindhoven werd overstelpt met telefoontjes, aldus een zegs man. van deze dienst. De vuurbal zou zich rond half acht hebben verplaatst van oostelijke in westelijke richting. De woordvoerder van de meteorologische dienst zegt absoluut niet te weten wat de .vuurbal is geweest. Met het weer heeft het volgens hem niets te maken. De verkeersleiding op het Eindhovênse vliegveld heeft ook geen verklaring voor de vyurbal. In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Justitie wil racisme bij voetbal aanpakken (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Justitie en politie willen in het vervolg ook gaan optreden tegen racistische ui tingen van individuen in een groep, zoals onlangs bij voetbalsupporters het geval is geweest. Specia le arrestatie-teams zouden individuen, die zich aan discriminerende uitingen schuldig maken, uit de massa moeten isoleren. In een circulaire van de procureurs-generaal aan het Openbaar Ministerie staat dat individuele bedrijvers van het misdrijf discriminatie bij deze gelegenheden niet vrijuit horen te gaan. Uit de richtlijnen voor het arreste ren van individuen in een massa blijkt volgens minister Korthals Altes (Justitie), dat de procu reurs groot belang hechten aan actieve bestrijding van discriminatie. Reagan klem in de lift NEW YORK President Reagan en secretaris-generaal van de Verenigde Naties Perez de Cuellar kwamen giste ren samen met hun veiligheidsagenten vast te zitten in een lift in het gebouw van de Verenigde Naties. De lift haalde de eerste verdieping net niet. Veilig heidsagenten wisten de deur met hand kracht open te krijgen, waarna Reagan en Perez de Cuellar de lift konden ver laten. Het probleem was kennelijk het gevolg van een verkeerde berekening van de Amerikaanse veiligheidsdienst, die bij de voorbereiding van het Rea gans bezoek over het hoofd had gezien dat de secretaris-generaal zijn eigen lijf wachten bij zich heeft. Twee politieke zwaargewichten en twee groepen lijf wachten was te veel voor de lift. Pelleboer stopt met weerpraatje DEN HAAG Weer- man Jan Pelleboer uit Paterswolde is gestopt met zijn dagelijkse weerpraatje in de pro gramma's van de We reldomroep. „Ik wil het wat rustiger aan gaan doen", zei hij vanmor gen in een afscheidsin- terview. Pelleboer (60) werkte veertien jaar voor de Wereldomroep. De Wereldomroep heeft Hans de Jong uit Gor- redijk bereid gevonden om de activiteiten van Pelleboer over te ne men. paar takken, plastic zeilen, plaggen en stukken mos. Dat 1 de afgelopen week gediend als tijdelijke huisvesting voor 25-jarige man uit Arnhem. Hij bouwde zijn primitieve plag- iut naast het bekende Arnhemse beeldenpark Sonsbeek om ■lopig „onder dak" te zijn, tot per 1 oktober zijn nieuwe nruimte vrij zou komen. De hut werd bij toeval ontdekt door tuinman, die onmiddellijk de politie inschakelde. Volgens een :iewoordvoerder wordt inmiddels gezocht naar alternatieve inruimte. Generaal in het gips De Duitse gene raal Frederich Wilhelm von Steuben, die ruim tweehon derd jaar geleden dienst deed in het leger van Amerika's eerste president George Washington. is lang geleden in de Amerikaanse hoofdstad in steen vereeu wigd. In West- Duitsland wil men nu echter ook een standbeeld van de generaal. Reden waarom op dit moment met gips een mal wordt gemaakt van het beeld, dat vervolgens in Duitsland op eenvoudige wijze gereconstrueerd kan worden. Mannen Brunswijk mishandelen agept DEN HAAG/PARAMARIBO Mannen van de groep rond de Suri naamse ex-militair Ronnie Brunswijk hebben vrijdag in het Oostsurinaam- se dorp Patamakka een politie-func- tionaris midhandeld. Dat heeft het officiële Surinaamse persagentschap SNA gisteren gemeld. Volgens SNA drongen de mannen van Brunswijk de woning van een agent binnen en namen zij hem geblindoekt mee naar het politiebureau. De politieman werd geschopt en met vuurwapens geslagen. De mannen richtten ver nielingen aan in het politiebureau en stalen drie vuurwapens van de poli tie. De agent is inmiddels vrijgelaten. rhuisvesting in „plaggenhut"

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1