Dames-basketbalploeg in de versukkeling Kraay past boetekleed sportuitslagen Sean Kelly wint Catalaanse ronde Niet goed, geld terug in Nijmegen Ahoy' op Zondag wil meer publiek >ORT CcidjeSomcwt VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1986 PAGINA 9 [ulder (SVV) Ier duels •schorst [ST Mulder (SVV) Schuurmans (SC Heer reen), die tijdens de eer- divisiewedstrijd tussen je clubs van het veld rden gestuurd, hebben de tuchtcommissie de KNVB vier wed den schorsing gekre- Mulder voor het m, Schuurmans wegens trappen van een te stander. De Groot JC) kreeg twee wed- f'den, Van Buuren V) één wedstrijd we- -ns een derde gele kaart. DRIE STEMMEN MINDER IN LAUSANNE SEOEL Achtentachtig stemmers beslissen op 17 oktober in Lausanne over de toewijzing van de orga nisatie van de Olympische zomerspelen in 1992. Dat zijn er drie minder dan het olympisch comité telt. Twee van die drie zijn in de loop van dit jaar overle den. de derde zit in de gevangenis. Een vierde lid is ondergedoken. De Griek Nikolaos Nissiotis en de Amerikaan Julian Roosevelt zijn begin dit jaar over leden. Hun plaatsen worden niet opgevuld voor 17 oktober. De Soedanees Zein el Adbin is na de val van de regering in 1985 door het nieuwe bewind in de gevangenis gezet. Zijn vrijlating wordt niet voor 17 oktober verwacht. Het stemrecht van de Tunesiër Mohamed Mzali staat op de tocht. Het IOC zal op de eerstvolgende plenaire zitting voor 17 oktober in zijn geval een beslissing nemen. Het stembureau op 17 oktober zal onder leiding staan van de Zwitser Mare Hodler. Hij zal worden geassisteerd door de Senega- lees Keba Mbaye en de Chinees Zhenliang He. Gouden afscheid Na 31 jaar de functie van se cretaris te hebben vervuld, nam de heer J. Verlaan gister avond afscheid van de voetbal vereniging Van Nispen. De heer Verlaan, die reeds meer dan vijftig jaar lid is van de vereniging uit De Zilk, ontving als blijk van waardering voor zijn grote verdiensten onder meer de gouden speld van de KNVB. Voorzitter Meiland (links op de foto) benoemde de heer Verlaan namens de vere niging tot erelid en overhan digde hem een bijbehorende oorkonde en speld. Bovendien bood de vereniging de geëmo tioneerde heer Verlaan en zijn vrouw een tiendaagse reis naar Zuid Frankrijk aan. IOC doet geen concessies aan Noord-Korea SEOEL Het Internationaal Olympisch Comité is niet ingegaan op het verzoek van Noord-Korea om de sporttakken tijdens de Olym pische Spelen van 1992 gelijkelijk te verdelen tussen Seoel en Pjongjang. Het IOC blijft bij zijn voorstel om het tafeltennis-toernooi, het boog schieten, één poule van het voetbal toernooi en een deel van de weg wedstrijd voor wielrenners over 100 kilometer in Noord-Korea te laten plaatshebben. „Verdere concessies doen wij niet. Alleen als Pjongjang dit voorstel acceptèert, willen wij verder praten", zei IOC-voorzitter Samaranch gisteren in Seoel. RUGBYTEAM OEFENT TEGEN SCHOTTEN AMSTERDAM Het Nederlands rugby- team start vanavond het internationale sei zoen met een oefenwedstrijd tegen een Schotse combinatie, waarin vier interna tionals zijn opgesteld. Opvallend is dat bondscoach Dick Jansma in zijn selectie liefst vijf debutanten heeft opgenomen, waarbij geen enkele speler van koploper Castricum. De oefenwedstrijd, die in Den Haag op het veld van HRC wordt gespeeld en om 19.30 uur begint, is een eerste wa penschouw voor een zeer belangrijk sei zoen in de FIRA B-poule. Nederland staat daarin na drie wedstrijden ongeslagen op kop en heeft de kans om promotie naar de A-poule te bewerkstelligen. Op vrijdag 17 oktober tref* Oranje Zweden voor deze Europese competitie. Vorig seizoen werd Zweder in Stockholm met 16-11 verslagen. VOORBURG De na- w tionale dames-basketbal- )loeg is niet bepaald zor- r 'eloos naar Finland ver- jokken. In Lahti moet -''-dit weekeinde in drie h( wedstrijden de deelne- vj ining aan het A-kampi- p, Denschap van Europa en worden afgedwongen. Met Hongarije, Engeland Fien Finland strijdt Oranje am twee promotieplaat- m naar de hoogste Euro pe afdeling die volgend aar september in Cadiz iun tweejaarlijkse onder- insje uitvechten. Ie: xust op een goede uitslag is ^de damesploeg niet. Het team ^it een beetje in de versukke ling. Blessures, ziekten, maar >ooral de botsing van club- en lationale belangen hebben er geleid dat de debuterende ich Meindert van Veen met Ijslechts de helft van de A-se- •tie naar het hoge noorden vertrokken en veel meer in hem lief was een beroep st doen op tweede keus- ïlsters. t zijn opluchting heeft hij fel de beschikking over Ani- Blangé, de speelster met elf tr internationale ervaring f'n de spil van het team. Hon derd procent fit is de 26-jarige Voorburgse, die haar brood bij de Westduitse landskampioen Agon Düsseldorf verdient, echter niet. De laatste dubbel- interland tegen België volgde ze afgelopen weekeinde van de kant. De dagen ervoor lag M ze met griep en keelontste- Anita Blangè. king op bed. Een zware peni- cillinekuur bracht haar weer, enigszins zwabberig, op de been. Minachtende houding Blangé kan zich nog altijd nij dig maken over de minach tende houding van de speel sters van Amsterdam, die en kele weken voor het kwalifi catietoernooi in Finland de Europa-Cupbelangen van hun club lieten prevaleren boven die van de nationale ploeg. „Dat was een misselijke streek. Van Veen had juist de selectie teruggebracht van twintig tot twaalf speelsters, inclusief die vier Amsterdam sen. Kort daarna zegden die meiden af, hoewel ze al lang daarvoor geweten moeten hebben dat ze zich niet be schikbaar zouden stellen". „Door die rotstreek moest Van Veen speelstere oproe pen, die hij een paar dagen eerder had afgevoerd. Die meiden hebben sportief ja ge zegd, maar voor hetzelfde geld zeggen ze: bekijk het maar, Van Veen, ik laat me niet als jojo behandelen. Kijk, ik heb begrip voor de Europa Cup-belangen van Amster dam, maar de manier waarop ze nu gehandeld hebben, is absoluut niet in de haak. Als de reactie van Van Veen zal zijn, dat die speelsters niet meer voor Oranje in aanmer king komen, ben ik het daar mee eens, al doe je daarmee de nationale ploeg tekort". Tegenspoed De afzegging van het Amster damse kwartet beroofde de nationale damesploeg van een grote, hapklare brok interna tionale ervaring. Van Veen werd nog door meer tegen spoed geplaagd. Niet alleen Blangé werd ziek, ook Euge nie Weusthuis kroop koortsig onder de wol. Esther Wender raakte geblesseerd en de ta lentvolle Linda Moll haakte definitief af na de diagnose dat haar bloed een te laag sui kergehalte bevatte. „Nee, al die blessures en ziekten zijn geen kwestie van grotere kwetsbaar- of vatbaarheid door de Spartaanse training. We hebben hard getraind, maar veel meer op taktiek dan op conditie", aldus Anita Blangé. Door die perikelen zullen de ervaren krachten de ploeg in de Finse driedaagse, die van daag begint met de wedstrijd tegen Hongarije, moeten dra gen. Er zal een beroep wor den gedaan op de inbreng van de teruggekeerde spelverdeel- ster Lia van Reemst (29) die eerder bij een veijongings- kuur haar plaats verloor, de in Amerika geschoolde Annet Keur en Marja van Heivoort en vooral op Anita Blangé. Met de even lange Keur (1,90 meter) zal zij de tandem vor men die het de tegenstanders lastig moet maken. Onder het vijandelijke en onder het ei gen bord. Blangé ziet niet op tegen die taak, al vraagt ze zich af of ze over voldoende conditie be schikt. „Ik heb duidelijk con ditie verloren. Zeker met de speelstijl die Van Veen voor ogen staat, zal ik vaker per wedstrijd even zuurstof moe ten bijtanken op de bank. Hij wil werkbasketbal, constant pressen. We moeten voortdu rend lastig zijn voor de tegen stander en aanvallend moet het vooral van de luchtmacht komen. Veel inside-spel dus. Allemaal onderdelen waarbij ik nauw ben betrokken. Dat wordt dus afzien. Maar ik heb er graag voor over. Ik wil be slist volgend jaar naar de Eu ropese titelstrijd. Als je die mist, zit je twee jaar met je handen over elkaar". De Nederlandse selectie be staat uit: Daphne Berends (Jumpers), Lia van Reemst (Amstelveen), Marjan van Duimen (Den Bosch), Tineke Kwinkelenberg (Den Helder)", Sonja Kruithof (Hoofddorp), Esther Wender (Jumpers), Annette Keur (Hoofddorp), Maija van Heivoort (Hoofd dorp), Anita Blangé (Agon), Eugenie Weusthuis (Gronin gen). chapers in ialve finales ubbelspel 1MBURG Michiel Scha- rs heeft gisteren met zijn rtner Ronnie Bathman ver- ssend de halve finales be- ikt van de open Westduitse iniskampioenschappen. Het ederlands/Zweedse duo won twee sets van het Zuidame- taanse tweetal Hans Gilde- eister/Andres Gomez dat in amburg de titel in het dub- lspel verdedigde. Boris Bec ker, die in het enkelspel te leurstelde, drong met zijn landgenoot Eric Jelen ook door tot de laatste vier ten koste van Motta en Willen- borg. Becker en Jelen zijn de volgende tegenstanders voor Schapers en Bathman. Met het verdwijnen van de als tweede geplaatste Zweed Joakim Ny- ström uit het toernooi, in na volging van favoriet Boris Becker, krijgt de finale heren enkelspel in Hamburg een ge heel andere aanblik dan de leiding zich had gewenst. Ny- ström werd gisteren verrast door de wederopstanding van zijn landgenoot Henrik Sund- stróm. PORTWERELD shaken Andrei Sokolov heeft de spanning teruggebracht in tweekamp in de finale van het kandidatentoernooi. De Rus srsloeg zijn landgenoot Joesoepov in de zevende partij. Joesoe- iv leidt nu met 4-3. haken De zesde partij in de tweekamp om de wereldtitel imes tussen Maja Tsjiboerdanidze en Elena Achmilovskaja is in ifia in een vlotte remise geëindigd. Tsjiboerdanidze leidt met IFTBAL iropa Cup Oosterhout »ule A: Terrasvogels (Ned)-PUC Pa- (Fra) 13-1. Horseholm Clowns en (-Luchtbal (Bel) 2-14; PUC-Che- e Praag (Tsj) 3-13. Horseholm &wns-Terrasvogels 0-24, Luchtbal- lemie Praag 2-1. Leksand (Zwe)-Capelles (Gbr) 10-3. - (Fin>-HCAW (Ned) 0-13; Lazio *na (lta)-Leksand 6-0, Capelles-Es- 14-10, HCAW-Lazio Roma 3-0. Wis pen Westduitse kampioenschap en Hamburg irenenkelspel, achtste finales: Hla- k (Zwi)-Westphal (Wdl) 6-2, 6-2; ündstrom (Zwe)-Nyström (Zwe) 6-3, f; Purcell (Vst)-De la Pena (Arg) 6- 6-3; K. Carlsson (Zwe)-Jaite (Arg) '5, 7-5; Mecir (TsjFDavin (Arg) 6-2, 6, 6-2; Leconte (Fra)-Srejber (Tsj) •4. 6-3; Sanchez (Spa)-Casal (Spa) •2, 6-1; Muster (Oos)-Perez Roldan rg) 6-3, 6-1. erendubbelspel, kwartfinales: ftapers/Bathman (Ned/Zwe)-Gilde- eister/Gomez (Chi/Ecu) 6-3, 7-6; ecker/Jelen (Wdl)- Motta/Willen- *g (Bra/Vst) 4-6, 7-5, 6-3; Mecir/S- kl (Tsj)-Hlasek/Slozil (Zwi/Tsj) 6-1. 5; Ganzabal/Miniussi (Arg)-Forget- «aurer (Fra/Wdl) 6-4, 6-3. {RNEN ritmische sportgymnastiek Flo- nce (Ita) erste groepsoefening: 1. Bulgarije "950, 2. Sovjet Unie 19,875, 3. Italië '.600, 4. Spanje 19,550, 5. Oost- uitsland 19.425. 6. Hongarije 8e etappe: 1. Wellens (Bel) 112 kilo meter in 2.49.28, 2. Arroyo (Spa) op 7.17, 3. Extabe (Spa), 4. Durant (Fra), 5. Lejarreta (Spa) op 7.23, 6. Mottet (Fra). 7. Kelly (Ier), 8. Prieto (Spa) op 7.26, 9. Ruiz Cabestany (Spa), 10. Coll (Spa). Eindklassement: 1. Kelly (Ier) 30.05.03, 2. Pino (Spa) op 1.33, 3. Mottet (Fra) op 1.37, 4. Fuerte (Spa) op 1.41, 5. Da Silva (Por) op 2.09, 6. Lejarreta (Spa) op 2.39, 7. Delgado (Spa) op 2.52, 8. Hernandez (Spa) op 3.23, 9. Recio (Spa) op 3.47, 10. Ruiz Cabestany (Spa) op 5.02, 24. Fignon (Fra) op 14.33. 31. Van Wijk (Ned) op 21.28, 66. Van Orsouw (Ned) op 44.46, 85. Siemons (Ned) op 1.09.10, 89. en laatste: Hoondert (Ned) op 1.11.25. Ronde van de Toekomst 9e etappe: 1. Manfrin (Fra) 124 kilo meter in 3.07.14, 2. Louviot (Fra) op 1.05, 3. Maassen (Ned) op 4.16, 4. Carrera (Spa), 5. Demidenko (Sov) op 4 50, 6. Indurain (Spa) op 5.08, 7. Moijer (Ned), 8. Moeravski (Sov), 9. Passera (Ita), 10. Moreda (Por). Algemeen klassement: 1. Knickman (Vst) 32.03.29, 2. Indurain op 5.25, 3. Grewal (Vst) op 5.44, 4. Cubino (Spa) op 5.54, 5. Esnault (Fra) op 6.04, 6. Koeoem (Noo) op 6.06, 7. Richard (Fra) op 6 43, 8. Decrion (Fra) op 7.10, 9. J. Simon (Fra) op 7.35, 10. Passera op 8.28. ZEILEN WK Star Capri (Ita) 5e race: 1 Milone/Mottola (Ita), 2. Bakker/Vandenberg (Ned), 3. Schwarz/Würdig (Wdl), 4. De Souza Ramos/Ritsch (Bra), 5. Brun/Schrei- ner (Vst). Stand; 1. Brun 10 punten, 2. Milone 24,7, 3. Fletcher (Vst) ,54. 4. Fravezzi (Ita) 64,4, 5. Adams (Vst) 66,7, 7. Bakker 72. BARCELONA De Ier Sean Kelly heeft gisteren de Ronde van Catalonië op zijn naam gebracht. In de achtste en laatste etappe, een criterium in de straten van Barcelona over 112 kilo meter, kwam zijn leiderstrui niet meer in gevaar. De rit werd gewonnen door de Belg Leo Wellens. Voor Kelly betekende de overwinning zijn tweede eindzege in de ronde. In 1984 had hij ook al in Catalonië gezegevierd. De Ier meende na zijn overwinning, dat hij in het Super Prestige-klas sement de Amerikaan Lemond als leider was voorbij gegaan. „Dat was mijn doel. Ik wilde hier winnen om Lemond in de Super Prestige te passeren". Kelly misrekende zich evenwel. De eindzege leverde hem 75 Prestige-punten op. Vijf tekort om Le mond al voorbij te gaan. In het najaar krijgt Kelly alsnog de gelegenheid het Super Pres- tige-klassement voor de vierde opeenvolgende keer te winnen. Hij rijdt alle najaarsklassiekers plus de Grote Landenprijs. Le mond twijfelt nog over zijn terugkeer naar Europa. Als hij de oversteek zal maken, doet hij dat voor hooguit twee wedstrijden: Creteil-Cheville (het vroegere Parijs-Tours) en de Ronde van Lombardije. Na een solovlucht van 27 kilometer won de Fransman Jean- Marc Manfrin de negende etappe van de Ronde van de Toe komst van de Europese Gemeenschap. Frans Maassen eindigde als derde. De eerste plaats van de Amerikaan Roy Knickman in het algemeen klassement kwam niet in gevaar. Lammertink Jos Lammertink heeft gisteren een tweejarig contract getekend bij de wielerploeg van Piet Bos. De Nederlandse kampioen wordt kopman van de nieuwe formatie die komend seizoen wil gaan deelnemen aan de grote klassiekers. Ook Peter Pieters, Jan van Houwelingen en de Belgische neo-prof Rudie van der Hae- gen hebben een verbintenis ondertekend. Van de bestaande ploeg werden de contracten met Verleyen, Jonkers, Bogaert, (Daems en Smit verlengd. Argentin Moreno Argentin, wereldkampioen bij de beroepsrenners, heeft zijn fiets voor de rest van het seizoen in het vet gezet. De Ita liaan verklaarde gisteren, na zijn ontslag uit het ziekenhuis van Trento, dat hij dit seizoen niet meer op de weg in aktie zal ko men. De voedselvergiftiging, waarmee hij afgelopen vrijdag werd opgenomen, heeft de conditie dermate aangetast dat hij geen heil ziet in zijn deelneming aan de najaarsklassiekers. Prijsvragen DEN HAAG De resultaten van de verschillende sport- prijsvragen van afgelopen woensdag zijn: Toto: le prijs: 178 x 46,10; 2e prijs: 1958 x 2,50; 3e prijs: 9203 x 2,50. Cijferspel: 6 goed: geen win naar; 5 goed: 2 x 10.000,00; 4 goed: 21 x 1000,00; 3 goed: 229 x 100,00; 2 goed: 2280 x 10,00. NIJMEGEN Onder het motto „Niet goed, geld terug" wil het bestuur van ijshoc- keyclub Nijmegen proberen de toeschouwers komend sei zoen waar voor hun geld te geven. De leiding van de Nij meegse club heeft besloten houders van seizoenkaarten, die na vijf thuiswedstrijden niet tevreden zijn over de verrichtingen van de ijs hockeyers, het grootste ge deelte van het geld terug te geven. Ondanks het vertrek van geroutineerde krachten als Van Heumen, Tijnagel en Van Wely verwacht het be stuur overigens niet dat be zoekers massaal gebruik zul len gaan maken van deze unieke actie. Het bestuur meent namelijk door het aantrekken van de Canadees Palumbo en de Amerikaan Martin dit verlies redelijk gecompenseerd te hebben. Omdat de selectie van Nij megen nog niet geheel com pleet is, zijn op dit moment de Fin Areba en de Canadees Burden op proef. De nieuwe coach Cuomo zal voor het begin van de ijshockeycom- petitie uit deze twee spelers een keus maken. ROTTERDAM Ko mend winterseizoen staan er zeven edities van „Ahoy' op zondag" op het programma van het ge lijknamige Rotterdamse sportpaleis. De wielerga- la's worden gehouden op 5, 12, 19 en 26 oktober 1986 en op 4, 11 en 18 ja nuari 1987. Het voorpro gramma begint om 10.00 uur, het hoofdprogramma een uur later. Ahoy' op zondag wordt voor de vijftiende maal gehouden. De publieke belangstelling voor dit evenement is de laatste jaren behoorlijk te ruggelopen. Martin Venix, de baancoordinator van het sportpaleis: „Vorig jaar kwa men er gemiddeld tweedui zend toeschouwers per keer. Dat waren er vijfhonderd meer dan het jaar daarvoor. We zijn dus weer op de goe de weg terug. Aantallen als zes- en zevenduizend op de zondagmorgen in het sport- paleis zullen echter wel niet meer terugkomen Gelukkig staat het bedrijfsleven posi tief weer tegenover Ahoy' op Zondag en daarom hebben we ook nu weer een groot aantal sponsors die dit ge beuren mogelijk maken". Venix: „Het is jammer dat de KNWU het met de baansport niet meer ziet zitten en dat men daar met de afbouw is begonnen. Wij krijgen hier nog wel steun van de KNWU. De wielersport op de zomerbaan mag dan een verloren zaak zijn, op de winterbaan is dat zeker niet het geval. Veel renners die 's zomers op de weg rijden, ko men de winter door in het sportpaleis. Ook amateurs die later prof willen worden kunnen de ondergrond van de winterbaan niet missen". Ook dit jaar staat er weer een aantal kampioenschap pen op het programma in Ahoy'. Op 12 oktober is de NK klassementswedstrijd voor amateurs en de NK achter Javanties voor junio ren. Op 26 oktober is de NK koppelkoers voor amateurs en het klassementskampi oenschap voor junioren. Op zondag 11 januari is het NK omnium voor amateurs en een week later komen de amateurs achter de Javanties in actie voor hun kampioen schap. DEN HAAG Terugkij kend op een interland van het Nederlands elftal en één helft van de eerste ronde van het Europa- Cuptoernooi kan een aan tal conclusies worden ge trokken. De belangrijkste gevolgtrekking is direct na afloop van de twee evenementen al gedaan: het Nederlandse (top- )voetbal stelt nog steeds internationaal nauwelijks iets voor. Dat bleek in Praag, waar het oranje team roemloos ten onder ging tegen Tsjecho-Slo- wakije. Dat werd voorts aangetoond in de enige echte Europese kracht meting van niveau van één der vaderlandse top clubs, het duel van PSV met Bayern München. Een conclusie, die ook kan worden getrokken na Praag en Eindhoven is dat de coa ches van de betrokken Neder landse teams zich na afloop van een ronduit beschamende vertoning in zeer milde ter men uitlieten over hun spe lers. Zowel Michels als Kraay bedekte de wanprestatie van zijn team bijna met de mantel der liefde. En dat was zo mo gelijk nog een opvallender feit na beide echecs dan de bevestiging van vaderlandse onmacht. Slechts in optimistische be spiegelingen vooraf waagde een aantal betrokkenen het te veronderstellen dat er mis schien weer iets gloorde van hoop op een lichte niveauver betering. Wat rest is somber heid en de vrees dat de Hans Kraay. schijnsuccessen van FC Gro ningen, Ajax en Feyenoord niet zullen beletten dat de be langstelling van het voetbal volk nog verder taant voor de verrichtingen op nationaal ni veau. Zwabberbeleid Michels en Kraay zijn man nen met een reputatie. Beiden laten er zich op voorstaan verstand van de materie te hebben. Michels' tactische zwabberbeleid is inmiddels genoegzaam bekend. Hij ver ving zo bijvoorbeeld Kieft te gen Tsjecho-Slowakije met als argument dat Nederland niet meer met twee spitsen dient te spelen. Dus Van Basten of Kieft staat er naast. Van Basten de Europese top scorer van vorig seizoen nota bene en begeerd door Franse en Italiaanse topclubs. En Kieft die is gehard in het Ita liaanse topmilieu en afgelopen woensdag tweemaal scorend voor Torino in het Europa Cupduel bij Nantes. Die twee zouden dus volgens Michels niet in één team kunnen spe len. Je kunt je eerder afvra gen of rond dit tweetal erken de topspelers niet een effec tiever spelend team had kun nen c.q. kan worden opge steld. Zeker nu Michels het voor elkaar heeft dat er meer oefenwedstrijden dan ooit kunnen worden gespeeld met het Nederlands elftal. Kieft werd echter pas tegen Tsje cho-Slowakije weer terugge haald en miste daardoor een aantal oefenmogelijkheden. Wiens beleid is dat? Ingedut Dan Hans Kraay. De man, die ooit bij Ajax flopte, bij Feye noord door fysieke problemen raakte uitgerangeerd, maar bij PSV binnengehaald en over ongekende financiële moge lijkheden beschikkend. Kraay kan bij PSV verantwoordelijk worden gesteld voor het aan- en verkoopbeleid én het tacti sche speelplan. Op beide fron ten heeft hij gefaald. Vorig jaar had Kraay een re delijk acterende formatie, maar die toonde zich slechts zo superieur doordat de con currentie was ingedut. Dit jaar beschikte Kraay over de mogelijkheid om nadat hij eerder Feyenoord van zijn at tractie Gullit had beroofd nog meer investeringen te doen. Waarom die nodig zijn ge weest laat zich na de wan prestatie van PSV tegen Bay ern München helemaal raden. Hij kocht Vanenburg (door Aad de Mos terecht ooit al eens veel te licht voor het echte, harde topmilieu bevon den) en Koeman van Ajax en lijfde tevens verdediger Niel sen van Feyenoord in. Enfant terrible Van der Gijp en de op zijn laatste benen lopende Ar- nesen mochten blijven. Slechts Nielsen leek een ver sterking, hoewel ook insiders zich afvroegen of de Deen nu wel zo veel beter zou zijn dan bijvoorbeeld Brandts, die evenals Lokhoff mocht ver trekken van Kraay. In een slijtageslag als die tegen Bay ern München mocht worden verwacht maar nooit ontstond zou Lokhoff waarschijnlijk meer invloed hebben kunnen uitoefenen dan de man voor wie hij moest wijken, Vanen burg. Maar nog pijnlijker deed zich een andere beslissing van Kraay gevoelen. Doordat Gul lit zoals al maanden geleden bekend was als gevolg van een schorsing tegen de Duit sers verstek moest laten gaan ■en Thoresen geblesseerd raakte had PSV zeer veel kunnen hebben aan de aan het Portugese Sporting uitge leende McDonald. Die net als Kieft afgelopen woensdag zeer produktief was op het Europese front. McDonald mocht gaan van Kraay, ter wijl van een coach met zijn Rinus Michels. reputatie mocht worden ver-, wacht dat ook hij de volgende ijzeren voetbalwet kent: een ploeg is zo sterk als de kwali teit die op de bank zit. En daar schort het nogal aan bij PSV sinds de uittocht van af gelopen zomer. Ondanks de aankoop van de Canadees Sa muel, die het wellicht beter zou hebben gedaan dan de niet fitte Nielsen. Maar Sa muel werd door Kraay te laat aangetrokken en mocht regie mentair niet spelen. Keurslijf Maar de grootste misgreep van Kraay was dat hij zijn ploeg tegen Bayern München te veel in een behoudend keurslijf dwong. Eén spits, en dan ook nog de wisselvallige Van der Gijp, opstellen en er kend labiele figuren als Valke en Vanenburg aanwijzen als mannen om de oorlog mee te winnen is vragen om moei lijkheden. PSV achtte zich vooraf reeds de underdog in het treffen met Bayern München. Dat mag. Hoewel zo'n standpunt wel erg' sterk herinneringen opriep aan het imago dat PSV ooit had, maar nu gezien al zijn import nauwelijks meer kan waarmaken, die van de gauw te imponeren provincia len. Kraay had meer durf moeten etaleren en Koolhof meteen moeten inzetten. Slechts met een portie bluf en geldingsdrang had er iets kunnen worden bereikt. In je schulp kruipen betekende al bij. voorbaat capitulatie. En dat moet je tegen Duitsers nooit doen. Boetekleed En als het daardoor onvermij delijke verlies dan is geïncas seerd ontstaat de vraag: en hoe reageert de coach? Kraay deed dat als Michels een week eerder. Nadat hij afgelopen maandag nog ferm van de to ren had geblazen en de men taliteit van zijn spelers had gehekeld bond hij ineens in. Zwak. Maar één onderdeel van de voetbalwet begrijpt Kraay wel. Een bestuur vindt het gemakkelijker om een (trainer)coach de laan -uit te sturen dan een heel elftal. En hoe zwak een spelersgroep ook acteert, de stemmen van al die spelers bij elkaar heb ben meer invloed dan die ene stem van zelfs een technisch manager. Vandaar dat Kraay in navolging van Michels de mantel der liefde gebruikte waar het boetekleed op zijn plaats was. FRANK WERKMAN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9