het CDA versloegen „Met het weer willen we geld verdienen" lij UJ owumi Nederland boycot Chileense receptie Veroordeling Nederlands asielbeleid A UTEUR MUNITIEBOEK: Ik word er bi jna pacifistisch door m n@n Rechter: geen discriminatie 3ij joods lyceum Maimonides JIN N hiNI L AN b U1 i hiN LAN D VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1986 PAGINA 7 ïN HAAG Geen enkele vertegenwoordiger van het minis- lie van buitenlandse zaken was gisteren aanwezig bij de recep- die de Chileense ambassadeur in Den Haag, Hernan Rios de Jrimon, gaf ter gelegenheid van de nationale Chileense feest- g, het uitroepen van de onafhankelijkheid in 1810. De Neder- [dse-Chileense betrekkingen zijn de laatste tijd door de arres- je van de vier studenten die in de ambassade een zitstaking [den houden onder spanning komen te staan. Ondanks een begging van het Chileense ministerie van buitenlandse zaken de studenten ongehinderd naar het bureau van de rooms- jholieke mensenrechtenorganisatie zouden mogen gaan, wer- h zij in strijd met de regels voor diplomatieke onschendbaar- d met geweld uit de ambassade-auto's gesleurd. De studenten h nog steeds niet vrij en volgens hun familieleden beestachtig narteld. INTERNATIONALE JURISTEN: AMSTERDAM Het Ne derlandse asielbeleid voor vluchtelingen is strijdig met het Vluchtelingen verdrag zoals dat in 1951 ook door Nederland is on dertekend. Met name het begrip „land van eerste opvang" wordt door de Nederlandse staat te strak uitgelegd. Dat is de conclusie van een in ternationale groep juristen die zich op verzoek van Vluchte lingenwerk Nederland heeft gebogen over het Nederlandse toelatingsbeleid. Het juristen comité is onderdeel van de Eu ropese Vluchtelingenraad. Volgens Vluchtelingenwerk Nederland worden steeds meer asielzoekers niet toegela ten in Nederland. De staat be roept zich daarbij op het land van eerste opvang: de vluchte ling is door een ander land naar Nederland gereisd en hij had ook daar asiel kunnen aanvragen. Voorwaarde voor terugsturing hierbij is volgens de Nederlandse regering wel dat dit eerste land de vluchte ling niet terugstuurt naar het land dat hij ontvlucht is. Vluchtelingenwerk constateert sinds de komst van de Tamils begin vorig jaar een aanzienlij ke verscherping in het Neder landse toelatingsbeleid. Voor die tijd werden vluchtelingen niet teruggestuurd naar zoge noemde doorreislanden, nu is soms een uurtje vertraging op een buitenlands vliegveld al voldoende om een land als op- vangland te kwalificeren, al dus Vluchtelingenwerk. Opvallend is volgens Vluchte lingenwerk dat Nederland zonder toestemming van de Duitse regering vrijwel geen vluchtelingen terugstuurt naar de Bondsrepubliek. De meeste Tamils zijn via West-Berlijn naar Europa gekomen. De Duitse regering neemt slechts mondjesmaat Tamils terug. koningen vergeet" ermelding Wereldoorlog jtONINGEN Burge- iester Staatsen van Gro- hgen heeft besloten een iitstalige promotiekrant n die stad, bestemd br het Duitse Oost- iesland, uit de roulatie jhalen. de krant, getiteld Gronin- f Gaste Zeitung, wordt ter leiding van de Groninger jstdag Bommen Berend, de haam van de bisschop van [nster die de stad Gronin- h in 1672 belegerde, gesteld dit beleg de enige keer was t de betrekkingen tussen foningen en haar Oosterbu- n „enigszins verstoord" wa ll, Van de Tweede Wereld- dog wordt geen melding ge- jakt. j woordvoerder van de ge- lente wijt de fout aan de late Jilevering van het krantje ^ór een reclamebureau. Dit ^eau ontkent dat de ge- »ente onvoldoende tijd heeft had om de tekst te controle- ji. Bovendien vindt het bu- f au dat er helemaal geen rake is van een blunder. Iet is expres zo geschreven. »t is een uitnodigingskrantje idaarin moetje niet op zulke jnlijke punten wijzen", aldus h woordvoerster. Zij noemt |t daarnaast een „denkfout" zich op „wereldniveau af- elende oorlogen door te •kken naar het niveau van h relatie tussen een stad en h streek". rgarine goedkoper !N HAAG De fabrikan- h van margarine en halvari- verlagen hun prijzen met gang van aanstaande maan- ,g. De prijzen in de winkel an een week later omlaag, antaardige margarine wordt p stuiver per 250 gram goed- iper, andere margarines acht nt per half pond. Met hoe- lel de prijzen voor de consu- Bnt zullen dalen, was van- brgen nog niet duidelijk. Dat ingt van de winkeliers af. De >nd van Nederlandse Marga- nefabrikanten verlaagt de ijzen van plantaardige hal- irine met twee cent per 25C am. Andere halvarines gaan er cent in prijs omlaag. KNMI-WEERMAN BERNARD VOLGT OTTEN NAAR BEDRIJFSLEVEN LEUSDEN/DE BILT Opnieuw vertrekt een KNMI-weerman naar het bedrijfsleven. John Ber nard uit Leusden, be kend als één van de pre sentatoren van het weer- praatje in het NOS-jour- naal, is op donderdag 2 oktober voor het laatst in die hoedanigheid te be wonderen. Bernard gaat naar Wageningen, waar hij mede-eigenaar is gé wordén van het commer ciële bedrijf Meteo Con sult. De andere eigenaar is Harry Otten, tot voor kort ook werkzaam bij KNMI en NOS. Voor John Bernard zelf is de overstap van de overheid naar het bedrijfsleven een lo gische, mede ingegeven door de bezuinigingsoperaties bij het KNMI. Volgens de weer man komt het KNMI daar door steeds minder toe aan die taken die Bernard essen tieel vindt: klantgericht wer ken. „Het KNMI laat steeds meer gaten vallen", zegt hij. „Dat kan ook niet anders wanneer ook deze overheidsinstantie arbeidsplaatsen moet inleve ren. Ik schat dat van de zes honderd medewerkers de ko mende jaren vijftig tot hon derd mensen 'zullen moeten afvloeien. Voor een instantie die 24 uur per dag operatio neel is heeft dat enorme con sequenties". Volgens de Leusdenaar is het KNMI typisch een overheids instelling, wat zich uit in een log apparaat, weinig creativi teit en het steevast achteraf reageren op de feiten. Hij: „Het KNMI gaat nooit naar de klant toe met de medede ling: dat hebben we te bie den. Ze wachten af en reage ren alleen op vragen. Dat wordt nu, door die bezuini gingen, steeds erger. In zo'n situatie wilde ik niet tot aan m'n pensioen blijven wer ken". „Nu liep ik, samen met Har ry Otten, al een paar jaar met het idee om een particulier bureau te beginnen. Otten en ik hadden in Amerika voor beelden gezien. De overheid daar zeg maar het Ameri kaanse KNMI zorgt voor de infrastructuur, research, verzamelen van internatio nale gegevens en deze gege vens worden aan de particu liere bureaus doorverkocht. Die ontwikkeling zie je nu in ons land ook een beetje. Het KNMI zal zich steeds meer terug gaan trekken op de ei gen specifieke werkzaamhe den. De dienst heeft een aan tal zeer belangrijke nationale taken, zoals waterstandmel dingen, berichten over dijk bewaking, stormwaarschu- wingen en onderzoek. Aan het bedienen van bedrijven, landbouw, organisaties, radio, televisie, kranten en tijd schriften zal het KNMI steeds minder toekomen. Ik vind ook dat dat niet hoeft, laat dat aan anderen over". „Met Meteo Consult kunnen we wel creatieve dingen doen. Dat betekent een stuk plezier in je werk. Aan de andere kant zeg ik eerlijk: ons produkt is het weer en daar willen we geld mee ver dienen. Zo simpel ligt dat. En tot op heden lukt dat aardig, er is veel belangstelling en men is bereid ervoor te beta len. Niet voor niets is het aantal medewerkers uitge breid van vijf naar acht". Aardig détail: veel informatie koopt het bedrijf van het KNMI. Naast diverse weersvoorspel lingen voor de media, mag Meteo Consult ettelijke be drijven en bedrijfstakken tot haar clientele rekenen. Aan nemers, wegenbouwers, vei lingbedrijven, transporton dernemingen etc. zijn bereid tienduizenden guldens te be talen voor adviezen die ze, zij het doorgaans minder regio- en produktgericht, ook van het KNMI kunnen krijgen. Soms zelfs gratis. Als voorbeelden van gerichte adviezen noemt Bernard de vraag van een steenfabrikant of in zijn regio nachtvorst te verwachten is, zodat de man weet of hij zijn nieuw gebak ken stenen af moet dekken of niet. Of de stuwadoor in Rotterdam die wil weten of het droog blijft, zodat het zin heeft om een legertje schi- plossers op te trommelen. De hamvraag blijft uiteraard hoe betrouwbaar de voorspellin gen zijn, zeker indien er (veel) geld mee gemoeid is. Bernard: „Wij wijzen altijd op de beperking van onze voorspelling. En wij aanvaar den geen aansprakelijkheid indien wij er naast zitten. Dat spreken wij ook van tevoren af. Maar een klant die door ons gedupeerd is, kan na tuurlijk altijd naar de rechter stappen. Dat is onlangs in Amerika ook gebeurd". Bij het KNMI zijn nu nog maar twee weermannen be schikbaar voor de presentatie van het weerpraatje in de journaals. Komt het tv-praat- je in gevaar? KNMI-woord- voerder F. Emmink: „Nee, niet direct. Er hebben zich voldoende kandidaten ge- Weerman John Bernard: „Ons produkt is het weer en daar willen we geld mee verdienen". meld. Het is jammer dat goe de mensen weggaan, maar ik kan ze niet tegenhouden. Kijk, wij zijn een groot over heidsbedrijf en we kunnen nooit zo flexibel werken en doelgericht aan de weg tim meren als een jonge onderne ming als Meteo Consult. Bo vendien, hoe zuur dat na tuurlijk ook is, wat nu ge beurt past helemaal in het overheidbeleid, in datgene wat de politiek wil: overheid staken over laten nemen door het bedrijfsleven. Ik denk inderdaad dat het KNMI steeds minder klant gericht kan werken simpel omdat wij er geen mensen voor krijgen. Integendeel, het is juist wat Bernard zegt dat er mensen uit moeten. Zuur natuurlijk als je dan ziet dat er voor het weerbericht toch kennelijk een groeiende markt is". GERARD CHEL 99 NIEUWEGEIN „Ik word er bijna pacifistisch door. Als je ziet wat voor munitie er gemaakt is tegen de mensheid... ik kan 't pacifistisch denken van mensen bij het zien van al die munitie best begrijpen, hoewel ik geen anti-militarist ben". Dit zegt bouwkundig inge nieur W.H. de Hek, mede-auteur van het munitieboek „Notes on small and medium military cartridges", waarvan het eerste exemplaar vanmiddag in Delft offi cieel is overhandigd aan generaal-majoor ir. J. van den Bergh, directeur-materieel van de Koninklijke Land macht. „Ik ben zo'n vijftien jaar geleden in de munitie gedoken", meldt De Hek. „De trend is nu om het munitiekaliber te verkleinen; minder bloedverlies, meer gericht op het shockeffect en het ze- 5,5-24-01 5,5-25-01 5.5-30-01 5,5-33-01 Het munitieboek, waarvan het eerste exemplaar vanmiddag in Delft is overhandigd aan generaal-majoor ir. J. van den Bergh van de Koninklijke Landmacht, bevat veel tekeningen en foto's van patronen van allerlei vormen en afmetingen. nuwgestel. Er zijn enorme dingen gebeurd in de loop der jaren; grote kapitalen worden voor militaire research uitgegeven, voor allerlei experimenten, voor het ontwikkelen van speciale lege ringen en speciale munitie". De Hek zegt ervan overtuigd te zijn dat het boek, dat over de hele wereld verspreid wordt, minstens 20.000 keer over de toon bank zal gaan, ondanks dat het duidelijk niet voor een groot pu bliek geschikt lijkt. Het betreft immers vooral tekeningen, cij fers, foto's en namen van munitie. Bovendien is de prijs (f 95,-) op z'n zachtst gezegd aan de pittige kant. De Hek echter: „Dit boek is interessant voor een grote groep verzamelaars, voor legers en overheden en zelfs voor gewone burgers. Dat laatste is 't leuke; dat deze boeken ook gekocht worden door mensen die niks met munitie te maken hebben". De uitgever is nog niet overtuigd: hij heeft in eerste instantie slechts 2000 exemplaren laten drukken. „De mensen die deze boeken verzamelen zijn eerzame burgers", zo verdedigt De Hek zichzelf én die burgers. „De tendens is dat dit vies en verdacht wordt gevonden, tot in m'n eigen familie toe. Maar als ik het dan uitleg vinden ze het ook best interes sant. Het is erg genoeg dat ze munitie maken, maar daarom kan het nog wel interessant zijn". De Hek is ook mede-oprichter van de vereniging van munitie- verzamelaars, officieel de „Nederlandse vereniging ter bestude ring van munitie en ballistiek". Die club telt nu 400 leden. Deze mensen waren tot voor kort illegaal met hun hobby bezig, want volgens de wet bestond de munitieverzamelaar niet eens, zo ver telt De Hek meesmuilend. Het was immers verboden om muni tie in huis te hebben zonder vergunning. De schrijver geeft een voorbeeld van 't nut van zijn hobby: „Toen de Zweedse premier Olof Palme werd neergeschoten, toonde de Zweedse televisie de kogel waarmee dat gebeurde. De politie tastte nog in 't duister wat voor kogel 't was, maar ik wist dat toen al. Op grond daarvan kon al worden opgemaakt dat het om een professionele moordenaar ging". Schieten heeft De Hek (natuurlijk) zelf ook gedaan, maar daar is hij van terug gekomen. „Ik werd kotsberoerd van 't schieten. Voor mij hoeft 't niet meer, al dat geschiet. Nee, ik heb geen zin om weer uit te leggen waarom niet. Overigens heb ik net een compact-disc gekocht en ik ben bang dat ik anders Beethoven niet meer kan horen. Dat zou toch heel erg zijn, als je Beethoven niet meer kon horen". MARTIN VOORN „Notes on small and medi um military cartridges" J. Lenselink en W.H. de Hek Uitgeverij Delf ia Press Prijs ƒ95,- MSTERDAM Het Jaimonides-lyceum in "Imsterdam maakt zich [et schuldig aan racisme discriminatie door een -tngen van wie niet* vast zat dat de moeder joods te weigeren als leerling, lit heeft de vice-presi- ent van de Amsterdamse ichtbank, mr. E.W. de Iruijff, gisteren bepaald, l een kort geding dat oor de ouders van de ge weigerde leerling, de 12- jrige Aram Brücker, was ingespannen tegen het ceum. De school weigert de jongen toe te laten omdat zijn ouders niet willen meewerken aan een onderzoek naar de joodse afkomst van de moeder. Vol gens het Maimonides-lyceum, dat streng de joodse wetten de Halachawetten volgt, worden alleen joodse kinderen toegelaten Volgens de Hala- cha is een kind alleen dan jood wanneer de moeder een gebo ren of toegetreden jodin is. Uit principiële overwegingen wil de moeder van Aram niet ver tellen of zij jodin is. Volgens de rechter heeft de school als instituut voor bij zonder onderwijs de vrijheid het onderwijs naar eigen gods dienstige leest schoeien. Dit staat met zoveel woorden in de grondwet. „Maar ook heeft de school de vrijheid de kring van leerlingen te beperken tot die afkomstig uit naar reli gieuze normen bepaalde eigen groep", aldus De Kruijff. Bo vendien zei De Kruijff in zijn vonnis dat een toelatingscrite rium dat de school hanteert, ook al is dit op religieuze mo tieven gebaseerd, een objectie ve en redelijke rechtvaardi ging is van het doel en het ef fect daarvan. Dit doel van de school is het geven van onder wijs aan de eigen groep leer lingen naar de richtlijnen van de Halacha. USKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER 'lembih 'W Uu Itrtn ran de jattil tn de munfst. jn de buurt it (en f root bergmeer, daarin Hebben ue teil rit en robben uitfezet l/e leren nierfilukhii (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. AMSTERDAM De abortuswet die door het kabinet Van Agt is ontworpen en in 1981 door het parlement is aangenomen, is niets minder dan een overwinning voor de Dolle Mina's en andere pro-abortus groepen. „Als je de wet goed leest zie je dat wie een abortus wil, dat krijgen kan. En zo werkt het ook in de praktijk". Dat is de conclusie die Joyce Outshoorn trekt uit een studie naar „de politieke strijd rondom de abortuswetgeving in Neder land". Ze promoveerde gisteren op dit onderwerp aan de Vrije Universiteit in Amsterdam tot doctor in de politicologie. „Als je de retoriek ervan afkrapt, blijkt de abortuswet gewoon liberaal te zijn en dus een nederlaag voor het CDA. De praktijk is er niet door aan banden ge legd. Officieel moet een vrouw vijf da gen „bedenktijd" in acht nemen voor ze zich laat aborteren, maar dat is een dode letter in de wet. Meestal gaan er met doorverwijzen alleen al vijf dagen overheen voor een vrouw zich bij een kliniek meldt," aldus Outshoorn. Hoewel de „pro-life"-beweging de dis cussie over abortus weer probeert aan te zwengelen, verwacht de politicologe niet dat de wet teruggedraaid zal wor den. „De wet is zo moeizaam tot stand gekomen dat de grote partijen zijn al lang blij zijn dat hij er is". Alle tegen stand is sindsdien „een achterhoedege vecht dat eigenlijk al verloren is". Zestien jaar geleden stond Joyce Outs hoorn „op een druilige novemberdag" op het Amsterdamse Waterlooplein met andere Dolle Mina's appeltjes te verko pen ten bate van de stichting Stimezo, die in Rotterdam een abortuskliniek wilde openen. Die kliniek werd inder daad geopend en gevolgd door andere, waaronder Bloemenhove. Hoewel het. bij wet verboden was, werden daar „zwangerschappen onderbroken", zoals de aborteurs het eufemistisch noemden. De Dolle Mina's hadden hun eerste doel bereikt: ongewenste zwanger schappen konden worden beëindigd. Nu moest de wet nog worden gewijzigd, zodat vrouwen echt „baas in eigen buik" zouden worden. In haar proef schrift beschrijft Outshoorn de moeiza me weg die de samenleving daarvoor heeft afgelegd. Volgens Outshoorn had de strijd rond abortus niet zo hevig hoeven zijn, als er maar niet zo'n fundamentele betekenis aan gegeven was. „Abortus is volgens mij niet „by nature" moeilijk op te los sen; medisch-technisch is het een een voudige ingreep, maar regeling ervan wordt bemoeilijkt door alle betekenis sen die mensen eraan geven". Breinaalden In de jaren vijftig bestond abortus nog niet. Er werd in elk geval niet over ge sproken. Niemand pleitte er voor het te verbieden: het was al verboden. Nie mand wilde het vrijgeven; dat was ner gens voor nodig. Maar volgens Out- hoorn. werd er intussen wel degelijk ge aborteerd, in het geniep, op zolderka mertjes en met breinaalden. Pas met de aanloop tot de jaren zestig, waarin de seksuele revolutie zou plaatsvinden, werd abortus een gespreksonderwerp. Het bestond en werd openlijk bespro ken, zij het slechts in gezelschap van „deskundigen". De eerste barrière naar een vrije abortuswetgeving was daar mee genomen. Voor voorstanders van een vrije abortusregeling was het ver- Versluiering volgens zaak het publiek bij de discus sie te betrekken en de politiek in te schakelen. Dat lukte langzaam maar zeker. op het CDA en moesten ze water in hun wijn doen, aldus Outshoorn. Nadat artsen onderling in de besloten heid van hun beroepsgroep hadden ge debatteerd over de ruimte voor abortus (hoe groot moet de nood van de vrouw zijn voor ongeboren leven mag worden- afgebroken?), liet de Nederlandse Vere niging voor Seksuele Hervorming (NVSH) als eerste publieksgroep zijn stem horen. Nood of geen nood, de vrouw zelf heeft het recht over abortus te beslissen, was het standpunt van de seksuele hervormers. „Het duurde niet lang voordat andere groepen dit stand punt overnamen en hun eis de politie ke arena indroegen", schrijft Outs hoorn. De eis van de NVSH, overgenomen door allerlei vrouwengroepen en door de Dolle Mina's ludiek onder de aan dacht gebracht, werd in de Tweede Ka mer verwoordt door de PvdA. De VVD volgde aarzelend. De confessionele par tijen ARP, CHU en KVP bleven abor tus, in navolging van kerkelijke uit spraken, in eerste instantie afwijzen. Maar omdat de abortuspraktijk intus sen welig tierde en noch de VVD noch de PvdA met de confessionele partijen mee wilde gaan, kwam een compromis- wet halverwege de jaren zeventig on herroepelijk in zicht. Niet eerder, om dat de PvdA en de VVD (samen een meerderheid in de Kamer) niet samen een wetsvoorstel indienden, maar een akkoord met de drie confessionele par tijen, later het CDA, bleven zoeken. Omdat PvdA en VVD niet met elkaar wilden regeren, waren ze aangewezen Dit betekent niet dat het CDA de abor tustouwtjes geheel in handen had. De dreiging van een PvdA/VVD-voorstel (waarin abortus een zaak van de vrouw alleen zou worden) was zo groot, dat het CDA besloot één stap mee te gaan om verdere stappen te voorkomen. De ministers Ginjaar (VVD) en De Ruiter (CDA), bewindslieden in het eerste ka binet Van Agt, dienden in 1979 een voorstel in waarin abortus werd toege staan onder bepaalde voorwaarden. Premier Van Agt en fractievoorzitter Lubbers verdedigden dit voorstel in het CDA-partijblad door te stellen dat als „men aan de kant blijft staan, de CDA- opvattingen helemaal niet meer terug te vinden zijn". De meeste CDA-ka- merleden deeiden deze visie, zodat het wetsvoorstel uiteindelijk in 1981 werd aangenomen, met 76 stemmen vóór en 74 stemmen tegen. Twee CDA'ers, Van Leijenhorst en Couprie, stemden tegen het regeringsvoorstel. Ook de Eerste Kamer nam het voorstel met de kleinst mogelijk meerderheid aan: 38 tegen 37 stemmen. Volgens Outshoorn betekent dit dat de Dolle Mina's de strijd gewonnen heb ben. De abortuspraktijk werd niet aan getast en het wettelijk verbod was ge schrapt. Met instemming citeert Outs hoorn de vroegere CDA-fractievoorzit- ter Aantjes: „Kijk, je moet er door heen zien. Er zijn velen in het CDA, die wil len het wetsontwerp Ginjaar/De Ruiter wel en daarom maken ze het veel mooier dan het is. Maar als je het van die versluiering ontdoet, blijkt gewoon dat de vrouw beslist". STEVO AKKERMAN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7