DDR beperkt stroom asiel zoekers naar West-Berlijn Stroom van geruchten rond de muren van het Kremlin Derde broer Abdallah verdacht "AfïTENLAND CeidaeSowumt VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1986 PAGINA 5 -lijn opent m se school IJN Heinz Galinski, de u itter van de Westberlijnse gemeente, heeft gisteren de joodse school in de stad sinds nde van de Tweede Wereld- j officieel geopend. Hij noem- 'een mijlpaal in de geschiede- i de gemeente. De joodse la- jhool opende op 18 augustus i»on met 25 leerlingen. De ligt in Charlottenburg en is i.aid door de joodse gemeente en 73j .gering van West-Berlijn. De joodse school van Berlijn ,0,1 in 1778 geopend. Voordat Hit- 207d(an de macht kwam in 1933 I89.»den er 173.000 joden in Ber- 2i6.( 1U 6 000. SK af.' Huurlingen Suriname bekennen schuld NEW ORLEANS Alle veertien Ameri kanen die in de VS terecht moeten staan op verdenking van het voorbereiden van een invasie in Suriname, hebben schuld be kend. Ook de leider van het komplot. Tom my Denley. Nu de verdachten hebben be kend komt er geen proces, maar het onder zoek is niet afgesloten. De huurlingen heb ben medewerking toegezegd aan het onder zoek. ..Wij zetten het onderzoek overal ter wereld voort", aldus de officier van justitie, die niet wilde zeggen of dat vooral in Ne derland zal plaatsvinden. Volgens het Ame rikaanse strafprocesrecht vindt er na een bekentenis van de verdachten geen jury proces plaats, maar kan de rechter direct overgaan tot het uitspreken van een von- Kruiden tegen steriliteit PEKING Artsen in China hebben een nieuw homeopathisch middel gevonden te gen steriliteit. Het officiële dagblad China Daily meldde gisteren dat sinds februari vorig jaar 1.788 mannen zijn behandeld met een sperma-producerend poeder en dat er bij de proeven succesvolle resultaten zijn geboekt. Honderd echtgenotes van de proefpersonen die het medicijn kregen heb ben inmiddels een kind gebaard en nog eens 200 vrouwen zijn zwanger. Het dag blad voegde aan dit nieuws nog een heug lijk feit toe. De fabrieksarbeider Liu Gu- angcai was gescheiden van zijn eerste vrouw omdat ze geen kinderen konden krijgen. Ook zijn tweede huwelijk raakte in de knel vanwege zijn steriliteit. Maar Liu werd behandeld, zijn vrouw werd zwanger en hun huwelijk werd gered. Bevolking in EG-landen loopt sterk terug BRUSSEL De bevolking in de Europese Ge meenschap loopt straks zo sterk terug dat het niet langer verantwoord is dat de regeringen niet ingrijpen. Dat conclueert het economisch en sociaal comité van de EG. De vruchtbaarheid in de Europese landen is gedaald tot niveaus die niet eerder in de geschiedenis zijn voorgekomen en ligt nu duidelijk onder het „vervangingsni veau" van de generaties. Dat wil dus zeggen dat de bevolking vermindert en vergriist. De econo mische, sociale en politieke gevolgen daarvan zijn verontrustend, zo concludeert het rapport. Een van de belangrijkste oorzaken van de te ruggang van de vruchtbaarheid is de uitbreiding van het aantal echtparen dat geen derde kind wil. Die situatie vergt een „politiek antwoord". Er moeten regelingen komen die de keuze voor een derde kind makkelijker maakt. Via kinder bijslag en belastingmaatregelen moeten gezins- lasten worden gecompenseerd, aldus het rap port. Voor kinderen en opgroeiende jeugd moe ten er materiële voorzieningen worden getrof fen (kinderopvang, scholen). Alles moet worden gedaan om ouders in staat te stellen beroep en gezinsleven beter te combineren. Bestrijding van zuigelingensterfte moet worden voortgezet. Ook moet de bestrijding van steriliteit worden geïntensiveerd. In de Gemeenschap (zonder Spanje en Portugal) lag het jaarlijks aantal ge boorten in 1964 nog op 4.692.000 en was het in 1983 gedaald was tot 3.207.000. In Nederland is het gedaald van 251.000 in '64 tot 170.000 in '83. Het gemiddelde aantal kinderen per vrouw is in Nederland teruggelopen van 3,15 in 1964 tot 1,47 in 1983. Als de huidige vruchtbaarheid van de bevolking gehandhaafd blijft zal de Europese bevolking (tien landen) dalen van 269,9 miljoen in 1985 tot 241,5 miljoen in het jaar 2025. ^ino krijgt geld van VS w'oofdent Corazon Aquino van de Filipijnen heeft gisteren na een ».50praak luide bijval van het Amerikaanse Congres gekregen, nijfli is van Afgevaardigden heeft haar land 200 miljoen dollar miljoen gulden) toegezegd. Aquino had erop gewezen dat i|ond-de-klok-krant De Britse krantenmagnaat Robert Max- heeft gisteren de geboorte aangekondigd van wéér in nieuwe krant: een „rond-de-klok-krant" voor Lon- jn. „Onze krant zal het tijdperk van de instant-satel- Kcommunicatie weerspiegelen waarin wij leven", al- is Maxwell. De Daily News zal het monopolie aan- jchten dat de Standard het laatst overgebleven iondblad nu nog heeft. Maxwell zei dat zijn nieuwe rant maximaal 64 pagina's zal hebben en de hele dag et bijgewerkte edities komen. De krant komt in fe- juari uit. OOST-BERLIJN Oost- Duitsland heeft gisteren maatregelen aangekon digd om de stroom asiel zoekers naar West-Berlijn in te dammen. Vanaf 1 oktober zullen alleen mensen die over een vi sum voor het land van be stemming beschikken, via het Oostberlijnse vlieg veld Schönfeld mogen doorreizen. De maatregelen vloeien voort uit besprekingen die de lij strekker van de Westduitse so ciaal-democratische partij (SPD), Johannes Rau, en de SPD-politicus Egon Bahr met de Oostduitse regering hebben gevoerd. Dat betekent een niet onaanzienlijk succes voor de SPD, die er in de peilingen echter niet zo goed voorstaat. Volgens de regeringspartijen probeert de DDR hiermee het aanzien van de sociaal-demo craten op te vijzelen en de kansen van een SPD-overwin- ning in de verkiezingen in het voorjaar van 1987 te vergro- De stroom asielzoekers die via de DDR West-Duitsland bin nenkomen, vormt een strui kelblok in de betrekkingen tussen deze landen. Dit jaar hebben al meer dan 70.000 vluchtelingen, voornamelijk uit het Midden-Oosten, poli tiek asiel aangevraagd in de Bondsrepubliek. Meer dan de helft van hen is via Schönfeld binnengekomen. De nieuwe maatregelen gelden niet voor mensen die „om poli tieke, raciale of religieuze re denenen worden vervolgd in hun vaderland en daarom in de DDR asiel zoeken". De meeste asielzoekers konden tot nog toe op een Oostduits door- reisvisum zonder problemen naar West-Berlijn reizen. (Vervolg van de voorpagina) PARIJS In een ano niem telefoontje is de moord, gisteren, op de Franse militaire attaché in Beiroet, kolonel Christian Gouttiere, opgeëist na mens de „Internationale Brigade van Anti-Imperi alisten". Ook deze „Briga de" eist de vrijlating van de drie in Frankrijk ge vangen zittende Libane- zen, onder wie Georges Abdallah. De anonieme opbeller zei dat alle Fran se diplomaten in de hele wereld gevaar lopen te worden vermoord, zolang de drie mannen niet zijn vrij gelaten. Emile Abdallah, een derde broer van Georges Abdallah, is door de Franse autoriteiten ge ïdentificeerd als een van de plegers van de aanslag op het Parijse warenhuis van afgelo pen woensdag, waarbij vijf do den vielen. Even later dook Emile echter op in zijn geboor tedorp Koubeyat in Noord-Li- banon, waar hij samen met twee andere verdachte broers, ten te woord stond. Emile Ab dallah verklaarde nog nooit in Frankrijk te zijn geweest en, evenals zijn broers, niets met de aanslagen te maken te heb ben. Een Fransman die vorig jaar voor korte tijd in Libanon werd ontvoerd, heeft Maurice en Robert Abdallah evenwel herkend als zijn ontvoerders. Zij eisten toen de vrijlating van hun broer Georges, maar de Franse regering is daar niet op ingegaan. Italië heeft het verzoek aan Frankrijk om uitlevering van Georges Abdallah ingetrok ken. De Italiaanse justitie wil de Abdallah verhoren in ver band met een aanslag in Rome in 1984. Gisteren ontving het Italiaanse persbureau ANSA een waarschuwing dat de ter- reurcampagne van Frankrijk naar Irtalië zou worden ver plaatst, als Abdallah zou wor den uitgeleverd. De Franse regering is er van overtuigd, dat het anti-Franse geweld van dit moment te ma ken heeft met de Franse rol in het Midden-Oosten. Volgens de woordvoerder van premier Chirac, Denis Baudoin, doet alles vermoeden dat er meer groeperingen aan het werk zijn en dat er verschillende doelen worden nagestreefd: de terugtrekking van de de Fran se Unifil-troepen uit Zuid-Li- banon, de vrijlating van Geor ges Abdallah en het stoppen van de Franse steun aan Irak. De autoriteiten zeggen over tuigd te zijn van het bestaan van krachten in en buiten Frankrijk, die de terroristen steunen. Om een dergelijk grootscheeps offensief te lan ceren moeten er belangrijke middelen beschikbaar zijn: ex plosieven, geld, logistiske steun, auto's en plaatsen waar men zich kan terugtrekken of onderduiken, zo wordt gezegd. ..Wij wijzen niemand aan. Wij denken dat er aanmoedigingen zijn, misschien van staten, mis schien van groepen", aldus Baudoin. Als de terroristen af komstig zijn uit de rangen van de Libanese Revolutionaire Strijdkrachten (FARL) (de groep van Abdallah) is het on waarschijnlijk dat zij opereren zonder steun uit Damascus, zo menen deskundigen op het ge bied van terreurbestrijding. „Abdallah en zijn vrienden ademen slechts dank zij Sy rië". In Parijs gaan ook stem men op die Iran. of Iraanse groeperingen die in Liba non nog steeds zeven Fransen gegijzeld houden aanwijzen als het brein achter de terreur- golf. Diana zet de klok terug Prinses Diana heeft de Londense modewereld gisteren versteld doen staan door zich te vertonen met een nieuw kapsel, dat ech ter zo oud is als de jaren vijftig. Dat gebeurde in een Londens ziekenhuis, waar Lady Di een long test onderging. Haar longen zijn in orde. In de volksmond heet het kapsel overigens „kippe- kontje". Kremlin zint op tegenmaatregel na uitwijzing MOSKOU De Sovjet- Unie zint op tegenmaatre gelen naar aanleiding van de uitwijzing van 25 Rus sische diplomaten bij de Verenigde Naties door de regering Reagan. „Het be sluit heeft geen grond van recht en is in strijd met de verplichtingen die de Amerikanen op zich heb ben genomen ten aanzien van de Verenigde Naties", aldus de Sovjets. De Russen stellen dat het „een opzettelijke stap is om de be trekkingen te verzieken", vlak voor de top van de ministers van buitenlandse zaken. „De maatregel toont aan dat Was- hinton probeert teveel aan dacht te vestigen op de zaak- Daniloff". De VS ontkennen overigens dat de uitwijzing van de diplomaten met Dani- loff te maken heeft. Secreta ris-generaal Perez de Cuellar van de VN vindt dat de uitwij zing van 25 Russische VN-di- plomaten in strijd is met een verdrag tussen de VN en de VS. Sovjet-leider Gorbatsjov heeft gisteren verklaard dat de Sov jet-Unie zich niet zal laten verleiden tot een reactie op de Amerikaanse maatregelen naar aanleiding van de affai- re-Daniloff, de Amerikaanse journalist die door Moskou is beschuldigd van spionage. Het was voor het eerst dat Gor batsjov zich over de zaak-Da- niloff uitsprak. Gorbatsjov verklaarde dat de affaire is aangegrepen om de haat te zaaien jegens de Sov jet-Unie en om schade toe te brengen aan haar reputatie. „Zij noemen dit een onbete- kend voorval; dit is geen onbe tekende zaak, spionage. En toch, in relatie tot de interna tionale politiek is deze hele zaak natuurlijk een ordinaire gebeurtenis. De partijleider voegde er aan toe dat de Sovjet-Unie zich niet zenuwachtig zal laten ma ken. „Zij kunnen ons niet pro voceren". De Russen vinden de opstelling van Washington overtrokken en riepen op de affaire in een rustige sfeer tot een oplossing te brengen. De VS komen met een voor stel om de aantallen Ameri kaanse én Russische raketten in Europa te verminderen. Reagan heeft een voorstel ge lanceerd voor een geringer aantal NAVO-lanceerraketten, gebaseerd op een kleiner aan tal kernkoppen. Volgens Ame rikaanse bronnen zou het voorstel een dramatisch effect op de Geneefse onderhande lingen kunnen hebben. De NAVO heeft in Europese lan den kruisraketten en Pers- hings geplaatst om tegenwicht te bieden aan de Russische SS- 20 raketten. Het laatste Ameri kaanse voorstel betrof een be vriezing van het aantal NAVO-raketten in Europa, ge koppeld aan een scherpe re ductie aan Russische zijde. jns scher- fcelinqen tus- ÏBf sunni-mos- 1É en sji'ieten Paklstaan- stad Lahore 36 ilgisteren ze- 773Jvier mensen Ifibet leven ge- 27$en. Een jon- 40U (foto) werd moslims in 1IDJE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL Willem Kneusje deed een vertwijfelde en Ji stijlvolle uitval. Maar eilaas, de brave kerel ;t f het evengoed kunnen laten, want de bal 'P^véél te hard en het schot véél te zuiver. On- P^eikbaar voor zijn deskundige grijphanden 1 $g het bruine monster in het uiterste bene- 1 4hoekje. Was het lossen van zo'n hard en zui- schot al treffend genoeg, vermeldenswaardi- l®nog is het feit, dat de bal tegen een boom wfloog, die precies in de baan van het schot z id. En tegen die boom vloog de bal met een slojderende knal in vele stukken uit elkaar. Zó dai was Kareltjes schot geweest.... En dit ni(s was voor de deskundige Janus Kornerne- "f voldoende om hem te bewegen tot een 'te mate van geestdrift. Met grote passen trad de flink uitgegroeide kerel op Kareltje af, hief hem van de grond en sloot hem toen aan gedaan in zijn spekkige armen. Aan Kareltjes snuitwerkje was overigens best te zien, dat 't ventje in het geheel niet gesteld was op de vele smekende woorden van dankbaarheid en enthousiasme, die over de omheining van Ja nus' geplombeerde tanden naar buiten rolden. Maar dikke Janus was ongevoelig voor Kareltjes protesten. Hij nam het ventje mee naar een pat serige, grote auto, die in de buurt geparkeerd stond, liet hem instappen en zette het gevaarte toen loeiend in beweging. „Wat een midvoor! Ach, ach, ach. wét een midvoor! Wat een ont dekking!", zei Janus al maar. „Dit ventje zal de sensatie worden van het seizoen Reagan komt met veto tegen pakket sancties WASHINGTON Presi dent Reagan is van plan zijn veto uit te spreken over de door het Congres aangeno men sancties tegen Zuid- Afrika. Hij zal zijn veto waarschijnlijk eind volgende week uitspreken, aldus de woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes. Hij zei niet of Reagan van plan is met nieuwe initiatieven te komen om de Republikeinen in de Senaat te overreden het veto onaangetast te laten. Congresleden hebben voor speld dat zowel in het Huis van Afgevaardigden als in de Senaat makkelijk de twee derde meerderheid te halen is die nodig is om het veto ongedaan te maken. AFFAIRE-DANILOFF, MOORDAANSLAG EN DE KGB MOSKOU Er doet een opmerkelijk gerucht de ronde in Moskou. Ander halve maand geleden maakten Michail Gor batsjov en zijn vrouw een rondreis door het verre oosten van de Sovjet- Unie. Bij een bezoek aan de kustplaats Wladiwos- tok zouden zij maar net aan een moordaanslag ontkomen zijn. Er moet direct bij vermeld worden, dat dit een puur ge rucht is en dat ik geen mo ment geloof dat het waar is. Officiële bronnen ontkennen eveneens dat er in Wladiwos- tok ook maar iets gebeurd zou zijn, maar geven wel toe dat het gerucht zich overal ver spreid heeft. Er is geen snip pertje bewijs en zowel andere westerse journalisten die de geruchten hoorden als ik za gen geen reden om er een nieuwsbericht aan te wijden. Later, bij het bekijken van vi deo-opnamen van Gorbatsjovs reis, viel overigens wel iets bijzonders op. De „ongedwon gen" praatjes die Gorbatsjov met de Sovjet-bevolking maakte, geschiedden niet door middel van de gebruikelijke rondwandelingetjes. De voor ste rij van de samengestroom de massa bestond volledig uit mannen met stalen gezichten in donkere pakken. Dë begin periode van Gorbatsjov's lei derschap was zo verfrissend door de afwezigheid van op geblazen formaliteiten, maar nu bleken de lijfwachten weer (tijdelijk?) terug. De reden waarom ik nu toch over de geruchten schrijf, is dat Moskou een stad is waar geruchten politiek gezien veelbetekenend zijn. In het verleden is al eens gebleken dat dit soort wijdverspreid ge klets meestal afkomstig is van maar één bron: de KGB. Opvallend is dat de journalis ten die gevoerd werden met de kletspraatjes over de aan slag nu uit de gunst zijn ge raakt bij de Sovjet-autoritei ten. De oorzaak hiervoor zou kunnen zijn, dat de geruchten opzettelijk in het leven waren geroepen, in de hoop dat wij direct naar de drukpers zou den rennen en daardoor onze eigen geloofwaardigheid zou den ondermijnen. Toch wor den de praatjes niet via de ge bruikelijke KGB-kanalen rondgestrooid, maar zijn ze af komstig van de gewone Rus sen. Moordaanslagen zijn overi gens wel vaker voorgekomen in de Russische geschiedenis. Iets meer dan een eeuw gele den werd Tsaar Alexander II opgeblazen. In het Lenin mu seum in Moskou hangt nog steeds de jas met de kogelga ten, die Lenin droeg toen hij werd neergeschoten. Iemand die verkleed was als een Kremlinbe waker probeerde Leonid Brezjnev op het Rode Plein dood te schieten en de huidige minister van buiten landse zaken, Sjevardnadze, overleefde een bomaanslag. Dit is allemaal waar gebeurd; het Wladiwostok verhaal is een verzinsel, maar wel een verzinsel met een bepaalde opzet. Ik was zelf niet in Mos kou tijdens de laatste jaren van Leonid Brezjnev, maar ik heb wel de boeken erover ge lezen en Russische en wester se ooggetuigen gesproken. Deze bronnen melden dat de stad toen gonsde van de vage berichten over schandalen, over schietpartijen in het ap partement van Brezjnev, over een paleisrevolutie en over bergen diamanten. Volgens de bronnen werden al deze praatjes verspreid en aange moedigd door de KGB, die toen onder leiding stond van Joeri Andropov. De bedoeling hiervan was om het Brezjnev- regiem in een kwaad daglicht te stellen en de weg vrij te maken voor Andropov's over name van de macht. Andropov is inmiddels al weer dood, maar de KGB is nog niet erg veel veranderd. Michail Gorbatsjov wordt al gemeen beschouwd als de op volger van Andropov. Het is beslist waar dat Gorbatsjov zijn beschermeling was en dat hij aan de macht kwam omdat hij de anti-Brezjnev coalitie vertegenwoordigde, die An dropov had samengesteld. De coalitie bestond uit KGB-le- den, partij-puriteinen, econo mische hervormers en tech nocraten. Verder is het alge meen bekend dat de nieuwe KGB-chef, Viktor Tsjebrikov, het aantreden van Gorbatsjov toejuichte. Waarom worden dan nu de geruchten over een moord aanslag in Wladiwostok zo ge cultiveerd? Vooral nu er spe culaties Zijn dat er onenigheid zou zijn tussen de KGB en Gorbatsjov, als gevolg van de Daniloff-affaire. Het lijkt wel alsof alles precies is uitgedok terd om maximale schade toe te brengen aan Gorbatsjov's voorbereiding voor de topont moeting met president Reagan. Dat zou op zichzelf weer vreemd zijn. Ik geloof namelijk dat iedereen in Mos kou heel graag wil, dat die topontmoeting er komt. Het geruchtencircuit en de kwestie-Daniloff kunnen ook op een andere manier uitge legd worden, waarbij Gorbats jov en de KGB elkaar dien sten bewijzen. In het verleden heeft de KGB altijd haar ui terste best gedaan om „haar jongens" weer thuis te krij gen, als ze ergens opgepakt waren. Met zijn houding in de Damiloff-afaire maakt Gor batsjov de KGB nu duidelijk, dat hij bereid is veel op het spel te zetten om Gennadi Za- charov uit de gevangenis in New York te krijgen. Als te genprestatie zorgen de ge ruchten over de aanslag op de Gorbatsjovs er niet alleen voor dat de-sympathie voor de Kremlin-leider opgewekt wordt. Nog veel belangrijker is het feit dat Gorbatsjov op deze manier wordt vrijgespro ken van elk aandeel in de ar restatie van Daniloff. Schuif de schuld maar op fanatieke lingen van de KGB, terwijl Gorbatsjov verzoenende brie ven schrijft naar president Reagan en de voorbereidende gesprekken voor de topont moeting op het rechte pad houdt. Al deze merkwaardige ge beurtenissen, diensten en we derdiensten dienen om ons ervan te doordringen, dat het officiële Moskou in vele op zichten nog steeds een mid deleeuwse veste is. Ondanks Gorbatsjov's nieuwe politiek van openhartigheid gelden hier nog steeds de regels van geheimen en gefluister achter de schermen met intriges, voorkeuren en zondebokken. Voor degenen die proberen om hier inzicht in te krijgen: wat ons verteld wordt is meestal veel minder belang rijk dan de geheimzinnige motieven waarom het ons verteld wordt. MARTIN WALKER Copyright The Guardian

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5