RK Kerk en Sandinisten weer met elkaar in gesprek Kerkverlating jeugd grote zorg voor Chr. Gereformeerde Kerken aan tafel £cidóc6ommtl kerk wereld Bisschoppen niet akkoord met her benoeming Schaeffer aan KU Nijmegen beroepingen De voorspellingen van Dodde Schoolwijzer C brieven ACHTERGROND Qeidó&Qowiant vrijdag 19 september 1986 pagina l{' Meeste ouders hechten niet aan religieuze vorming' 99 Openbaar en bijzonder basisonderwijs hebben als aparte schoolsystemen nauwelijks bestaansrecht meer. Een meerder heid van de ouders stelt geen prijs op specifieke religieuze vor ming van hun kinderen op school. Dit concluderen drie onderzoekers van de Utrechtse Rijksuni versiteit na een enquête die zij hebben verricht in de provincie Utrecht. De drie onderzoekers, drs. M. van Eek, drs. W. Groot Antink en drs. P. Veraart, hebben in Utrecht 730 ouders on dervraagd naar de schoolkeuze-motieven van ouders die voor het eerst een basisschool moesten kiezen. Aan hun studie heb ben zij de titel meegegeven Gewenst Basisonderwijs in de tweede helft van de jaren tachtig in de provincie Utrecht. Uit de studie zou blijken dat 66 procent van de ondervraagde ouders geen behoefte heeft aan religieus onderwijs voor hun kinderen. Nog geen tien procent zou katholieke vorming op prijs stellen, vijfentwintig procent slechts zou protestants-chris telijke vorming wensen. Volgens de onderzoekers is vijfentwintig procent van de basis scholen in de provincie Utrecht katholiek, veertig procent pro testants-christelijk. De onderzoekers concluderen daaruit dat het scholenaanbod vaak niet in overeenstemming is met de van de ouders. Inzicht hebben is meer waard dan een lange arm. Aartsbisschop Obando y Bravo en zijn acht mede bisschoppen zullen vol gende week zaterdag president Daniel Ortega ontmoeten in een poging de uiterst slechte betrek kingen tussen kerk en staat in Nicaragua te ver beteren. Dit heeft de woordvoerder van de RK Kerk, pater Uriel Reyes, eergisteren be kend gemaakt. Ook de regering heeft dit via ra dio en tv medegedeeld. Het besluit van de bisschop pen werd vergemakkelijkt door de toezegging van de re gering dat de Amerikaanse priester Everett Brown, die eerder deze maand het land werd uitgezet, waarschijnlijk mag terugkeren. De beslissing werd dinsdag genomen door de kortgele den opgerichte „dialoogcom missie" van de RK Kerk. Daarin speelt de nieuwe pau selijke nuntius in Nicaragua, mgr. Paolo Giglio, een be langrijke rol. De spanningen tussen de bis schoppen en de sandinisti- sche regering werden de af gelopen maanden vergroot doordat twee vooraanstaande Nicaraguaanse geestelijken, bisschop Pablo Antonio Vega en pater Carvallo Bismarck, het land werden uitgezet. Bisschop Vega had kritiek geuit op het gebrek aan de mocratie in het land en be grip getoond voor de opstan dige Contra's, die met forse steun van Amerika de rege ring in Managua bestrijden. De bisschoppen beschuldigen de regering ervan de kerk te vervolgen, terwijl de rege ring kritiek op de bisschop pen levert omdat zij zich niet van de Contra's willen dis tantiëren. Franse religieuze leiders tegen onverdraagzaamheid De leiders van de vijf groot ste godsdienstige gemeen schappen in Frankrijk heb ben gisateren de Franse be volking opgeroepen het blin de geweld niet met onver draagzaamheid te beantwoor den Geconfronteerd met de huidige golf van terrorisme moeten de Fransen een vast beradenheid tonen die de re gels van het recht en de de mocratie respecteert. Dit zeg gen bisschop Jean Vilnet, voorzitter van de rk bis schoppenconferentie, kardi naal Jean-Marie Lustiger, aartsbisschop van Parijs, de orthodoxe metropoliet Meli- tios, praeses ds. Jacques Mau ry van de Federatie van Protestantse kerken, opper rabbijn Samuel Sierath en sheik Abbas. rector van de moskee in Parijs, in een geza menlijke verklaring. Het Franse ministerie van binnenlandse zaken is druk bezig met de voorbereidingen voor het bezoek van paus Johannes Paulus II. Deze Renault espace's zijn echter niet bedoeld als pausmobiel, maar als politiemobiel voor de uiterst zware be waking die de kerkvorst ten deel zal vallen. Paus ontmoet Mitterrand en Chirac Een derde deel van de christelijke gereformeer de jeugd is of raakt voor deze kerken verloren. Die conclusie werd gis teravond getrokken op de generale synode in de Haagse Eben Haëzerkerk van de Chr. Gerefor meerde Kerken bij de behandeling van het rap port over de kerkjeugd. De meeste kerkverlating vindt plaats in het wes ten en zuiden van het land. De cijfers zijn afkomstig van een onderzoek dat onder de christelijke gereformeerde jeugd (van 15 tot 25 jaar) werd gehouden. Hoewel door de opzet van de enquête de uitslag niet helemaal weten schappelijk te verantwoorden is, mag aan de cijfers wel veel waarde worden gehecht, zo kreeg de synode te horen. Uit reacties van de afgevaar digden bleek dat het geschet ste beeld voor de meesten van hen herkenbaar is. Bij voorbeeld dat jongeren met name de kerk de rug toeke ren kort nadat ze het ouder lijk huis zijn uitgegaan. In de confrontatie met het andere leefklimaat blijkt in veel ge vallen de kerkgang te ver vallen evenals andere contac ten met de kerkelijke ge meenschap. Jeugdouderlin- gen en anderen stuiten in hun pogingen de betrokken jeugd opnieuw te betrekken bij de kerk, op grote proble men. Echte communicatie is vaak moeilijk; de jeugd is moeilijk bereikbaar. Ouderling D. Koole uit Den Haag wees er op dat jongeren van hun kant ervaren dat thuis en in de kerk (predi king, onderricht en pasto raat) zelden echt wordt inge gaan op hun vragen en pro blemen. Veel vragen worden ontkend en er komen ontwij kende antwoorden. Kern punt bij de meeste vragen van jongeren is het probleem van de Godsvraag, meende hij. „Het diepste probleem ligt rond de vraag naar het bestaan van een persoonlijke God en de relatie tot Hem". Naar het oordeel van de Haagse afgevaardigde zijn lang niet alle ambtsdragers in staat om te gaan met deze vragen. Hij pleitte dan ook voor toerusting van mensen die de jeugd ontmoeten zodat ze met meer overtuiging kunnen ingaan op de vragen die de jeugd op hen afvuren. Hij zei dat het leefpatroon van de huidige wereld geen ruimte meer biedt voor vor men en gewoonten die vroe ger kenmerkend waren voor christelijk leven. „In de ge zinnen is bijvoorbeeld geen plaats meer voor het medita tieve element. De omgang met God maakt geen deel meer uit van het bestaan". Ter sprake kwam ook het naast elkaar bestaan van lan delijke organisaties voor chr. gereformeerd jeugdwerk. Naast de al lang bestaande Bond van Christelijk Gere formeerde Jeugdclubs en Jongerenverenigingen (CGJO) is het Jongeren Con tact Chr. Gereformeerde Kerken ontstaan. De reden van die gescheidenheid is on vrede met het CGJO. Ele menten daarvan zijn het ge bruik van de nieuwe psalm berijming en bijbelvertaling binnen het CGJO en de in houd van het materiaal dat het CGJO levert. Beide orga nisaties krijgen financiële on dersteuning van de synode. Uit het gisteren gepubliceerde ge detailleerde programma van het bezoek, dat paus Johannes Pau lus II van 4 tot 7 oktober aan - Frankrkijk zal brengen, blijkt dat hij zowel president Frangois Mit terrand als premier Jacques Chi rac zal ontmoeten. Op deze 31ste buitenlandse reis zal Lyon de stad zijn, van waaruit de paus op 5 oktober eerst naar de oecume nische broedergemeenschap van Taizè reist en vervolgens het be devaartsoord Pary-le-Monial be zoekt. Op 6 oktober staan de dorpen Dardilly en Ars op het programma, waarbij de heilige pastoor van Ars in het middelpunt zal staan. Op 7 oktober bezoekt de paus de stad van de heilige Franciscus van Sales, Annecy. Zaterdagmiddag 5 oktober zal Johannes Paulus II bij een misvie ring in Lyon de stichter van de Franse priestergemeenschap „Du Prado", Antoine Chevrier, zalig verklaren. President Mitterrand wacht hem op bij aankomst op het vliegveld van Lyon. Daar spreekt hij een uur onder vier ogen met de paus. Premier Chi rac zwaait de paus dinsdagavond 7 oktober aldaar uit en heeft dan de gelegenheid tot een particulier gesprek van een half uur. De Katholieke Universiteit in Nijmegen heeft van de bis schoppenconferentie de op dracht gekregen de theoloog en dominicaan Hein Schaef fer. een wetenschappelijk medewerker van de theologi sche faculteit en oud-mede werker van het omroeppasto raat van de KRO, te ont slaan. Dit meldt het blad van de Katholieke Universiteit, KU-Nieuws. Voor het aanstellen van do centen aan de Nijmeegse theologische faculteit of, zo als in dit geval, de verlenging van benoemingen, is regle mentair de goedkeuring no dig van de bisschoppenconfe rentie. Vorige maand hebben mgr. De Kok en secretaris-gene raal pater Van Munster de voorzitter van het Nijmeegse college van bestuur Van Lieshout de beslissing mon- Nederland»* Hervormde Kerk Beroepen te Waddinxveen G.C. Kunz te Dordrecht. Aangenomen naar streekgemeente Midden-Limburg. standplaats Maastricht. Hervormd-Gerefor meerd part-time mevr. A.M. van An- del en F.S.J. van der Sar te Zeewol- de (part-time Hervormd-Gerefor meerd). Aangenomen naar Ammerstol H.G. Haandrikman. kandidaat te Amster- Gereformeerde Kerken Beroepen te Woudenberg P.A. de Bres te Dinxperlo. deling meegedeeld, nadat het Nijmeegse universiteitsbe stuur in juli bij het episcopaat formeel om de verlenging van de benoeming had ge vraagd. Daarop heeft de di recteur van de A- faculteiten schriftelijk meegedeeld dat de benoeming van Schaeffer niet zou worden verlengd. In een openbare verklaring stelt Schaeffer dat de bis- schopjfen geen enkel overleg hebben gevoerd, noch met hem, noch met het faculteits bestuur, noch met het be stuur van de orde waartoe Schaeffer behoort. Deze ver klaart door het gebeurde zeer gegriefd te zijn. Volgens de decaan van de theologische faculteit, prof. dr. A. Scheer hanteren de bisschoppen twee criteria voor herbenoeming. Het eer ste betreft algemene doctrine, het tweede algemene discipli ne. Het laatste houdt in dat er gekeken wordt naar ie mands sociale en privé-leven. Naar het KU-blad schrijft, woont Schaeffer samen. Scheer gelooft dat bij dit laat ste de schoen wringt, omdat er volgens hem op het punt van de doctrine niets op Schaefer is aan te merken. Ongeschreven regel voor aanstelling van medewerkers aan de Nijmeegse thelogische faculteit is dat deze onge huwd dienen te zijn. Het bestuur van de theologi sche faculteit laat weten zeer teleurgesteld te zijn over zo wel de inhoud van het besluit als de gevolgde procedure. Bestaat er na het jaar 2000 nog christelijk (con fessioneel) onderwijs in Nederland? Zou het niet beter zijn alle onderwijs in ons land tot bijzonder onderwijs te maken? En groeien we zo niet toe naar een algemene natio nale school? Deze provo cerende vragen van prof. dr. N.L. Dodde trokken dezer dagen nogal de aandacht. Prof. Dodde aanvaardde op 8 september j.l. aan de Rijksuni versiteit in Utrecht het ambt van bijzonder hoogleraar in o.a. de geschiedenis van het onderwijs met een rede die als titel draagt: „De toekomst lijkt verleden tijd". Het is hier niet de plaats om die rede kort samen te vatten. Ik geef slechts een paar uitspraken van hem weer in relatie tot de bovengestelde vragen. Hij meent te kunnen voor spellen, dat omstreeks het jaar 2000 in ons land een nieuwe onderwijsperiode zal aanbre ken. Ik citeer: „Een voor deze lange periode bestemde le vens- en wereldbeschouwing heeft zich reeds aangekon digd. Er is sedert enkele jaren sprake van een humanistische visie op mens en samenleving, die uitgaat van de relativiteit van het menselijk bestaan. Er wordt met een zekere open heid gesproken over zelfdo ding en euthanasie, waarbij het menselijk leven als een door de mens zelf te beëindi gen grootheid wordt be schouwd. Verder is er meer begrip voor de typische eigen aardigheden van elk mens af zonderlijk. Vrouwen, homo fielen en culturele minderhe den vragen en krijgen aan dacht voor het specifieke dat hen kenmerkt. Van voor de eeuwigheid geldende waarden en normen wordt afgezien". Verder betoogt hij dat uit oog punt van besparingen het overweging verdient van alle openbare scholen bijzondere scholen te maken. Het bijzon der onderwijs is immers veel goedkoper dan het openbaar onderwijs. Nog twee citaten: 1. Didac- tisch-methodisch gezien is het bijzonder onderwijs niet veel meer dan een protestantise ring dan wel een katholise- ring van het openbaar onder wijs. Een onderwijskundige motivering van de schoolstrijd ontbreekt". 2. „Anderzijds is de school voor openbaar onderwijs veel minder een eenheidsschool met een voor alle onderwijs- leerinstituten identiek pro gramma als waarover in 1920 werd gesproken." En zo komt prof. Dodde tot zijn „Algemeen nationale school" waarvan hij de le vensbeschouwelijke invulling in het eerst gegeven citaat al heeft ingevuld. Een historicus voor spelt Er doet zich in het verhaal een merkwaardig verschijnsel voor, namelijk dat van de voorspellende historicus. Dod de beschrijft een stuk onder- wijsgeschiedenis, meent daar in bepaalde lijnen te ontdek ken en trekt deze gewoon consequent door naar de toe komst. Zo zal ook hij gecon stateerd hebben dat er met name de laatste 25 jaar een sterke ontkerstening heeft plaats gevonden in ons land. Hij trekt nu eenvoudig de (da lende) statistische lijn door en meent dat die onafwendbaar een soort nulpunt zal nade ren. Ruw gezegd: op den duur zullen er hier praktisch geen christenen meer worden ge vonden. Ik ben van mening, dat je zo niet mag omgaan met histori sche ontwikkelingen- De 'ge schiedenis is geen wiskundig proces, er kan namelijk elk moment iets gebeuren dat be paalde ontwikkelingen onder breekt of ombuigt. Er zou bij voorbeeld in Nederland best weer eens een tweede Reveil kunnen ontstaan dat onver moede godsdienstige ontwik kelingen tot gevolg heeft. Dat is mijn eerste punt van kritiek: Prof Dodde gaat zeer onverantwoord om met het doortrekken van historische processen naar de toekomst. Men zou bijna vragen: is de wens de vader van de gedach te? Niet begrepen Verder blijkt uit alles, dat prof. Dodde weinig heeft be grepen én van de motieven voor stichting van openbare scholen én van de motieven om christelijk onderwijs in stand te houden. De openbare school was niet eens zozeer bedoeld als natio nale eenheidsschool als wel als een „vluchtheuvel" voor diegenen met verschillende achtergronden die zich niet thuis zouden voelen op een bijzondere school. Om van an dere motieven om een open bare school te stichten maar te zwijgen. Daarom moet de overheid overal zorgen voor voldoende openbaar onder wijs (mits daar behoefte aan is). Overigens kan ik er wel mee instemmen om de gedachte te overwegen om de bestuurs vorm van de openbare school door drs. K. de Jong Ozn. te verbijzonderen. Ik heb haar zelf ook wel eens geop perd. Zwaarder til ik aan het punt, dat Dodde maar weinig blijkt te hebben begrepen van de achtergronden van christelijk onderwijs. „De motivering van de schoolstrijd was niet onderwijskundig", schrijft hij. Nee: ze was religieus, ze had te maken met het geloof van de stichters van christelijke scholen. Een motivering die in ons land nog zeer ruim aanwezig is, en die dank zij de Grondwet ook nog steeds in de praktijk van de school kan worden beleden. Hoe prof. Dodde dan toch de tijd rijp acht voor een „alge meen nationale school" is mij een raadsel. De samenleving wordt niet steeds uniformer, maar pluriformer! Laat ik positief eindigen: ook nu weer kan het geen kwaad de opmerkingen van prof. Dodde voor het christelijk on derwijs te vertalen en te be antwoorden met de aanspo ring: zorg u er mee voor dat hij ook inderdaad geen gelijk krijgt, vertaal uw religieuze motivatie steeds meer in een eigen onderwijskundige vormgeving. Eieren in gekruide saus met sambal boontjes en rijst vla-flip (vegetarisch) De benodigdheden voor twee zijn: 4 eieren, 1 lepel olie, ui, knoflook, sambal, ketoembar, laos, djahé, 1,5 dl wa ter, paar lepels santen of gemalen kokos, zout; 500 g sperziebonen, 1 lepel olie, ui, knoflook, sambal, laos, 2,5 dl water, half groentebouillontablet, 2 lepels to- - matenpuree, 1 lepel santen of gemalen kokos, ketjap, bruine basterdsuiker, zout; 250 g droogkokende rijst; 2,5 dl gele vla of 2,5 dl melk, 12 g custard en 15 g suiker, 2,5 dl yoghurt, halve kleine meloen, ananassap of limo nadesiroop of 1 lepel citroensap met basterdsuiker. Laat de met koud water opgezette eieren acht minuten ko ken. Giet het hete water af en zet de eieren onder koud wa ter weg tot ze afgekoeld zijn. Fruit op een klein vuur in de olie kleingesneden ui en geperste knoflook met sambal, ke toembar, laos en djahé lichtbruin. Bak vervolgens de gepelde eieren een paar minuten mee. Schep de eieren in een warme schaal en doe het water met de santen of kokos bij de ui in de pan. Laat het sausje vijl minuten trekken en breng het op smaak met de gebruikte kruiden en zout. Schenk de saus over de eieren. Haal de sperziebonen af, snijd ze door en was ze. Fruit in de olie de kleingesneden ui met geperste knoflook, sambal en laos lichtbruin. Voeg water, bouillontablet, tomatenpuree en bonen toe en kook de groente in twintig minuten gaar. Maak het gerecht af met santen of kokos, ketjap, bruine basterdsui ker, zout en de gebruikte kruiden. Snijd de schoongemaakte meloen in stukjes en meng die met ananassap (overgehouden van de vla van vandaag), limona desiroop of citroensap en basterdsuiker. Verdeel de meloen met sap over hoge glazen, leg er eerst de yoghurt op en dan de vla. Garneer met een mooi stukje meloen. JEANNE Parijs en de terreur FRANKRIJK beleeft opnieuw een crisis als tijdens de log in Algerije, die zo'n 25 jaar geleden ook met veel b en aanslagen in het moederland gepaard ging. Parijs gaat bukt onder de bloedige aanslagen van het Libanese „Sol riteitscomité voor Politieke Gevangenen uit de Arabiip Wereld en het Midden-oosten" (CSPPA). Waar andere te n ristische groepen vaak aanslagen plegen op duidelijk te i< tificeren doelen gebouwen, militairen of hooggeplaj 1 personen of met een kaping proberen bepaalde eisei gewiligd te krijgen, moordt de Libanese terreurgroep in wilde weg, met geen ander doel dan zoveel mogelijk mei te doden. De aanslag van woensdagmiddag was daarvan afschuwelijk voorbeeld. Vanuit een rijdende auto werd bom geworpen tussen het winkelende publiek, onder veel vrouwen en kinderen. Die aanslag maakte bovendien eens te meer duidelijk, j een open, westerse samenleving zich nauwelijks kón schermen tegen terroristische acties van fanatici. Een n ring kan uiteraard, zoals Frankrijk inmiddels heeft ged een groot aantal veiligheidsmaatregelen afkondigen. Ha echter de vraag of daarmee op korte termijn iets meer worden bereikt dan dat gehoor wordt gegeven aan de n uit de bevolking om harde maatregelen. Volgens een opij onderzoek wil 71 procent van de Fransen inmiddels de invoering van de doodstraf voor terroristen. i de Franse overheid heeft haar houding tegenover het rorisme binnen enkele dagen overigens grondig moeten zigen. Het is een publiek geheim dat Parijs verscheidene len compromissen heeft gesloten, in de hoop van terreur vrijwaard te blijven. Terroristen vestigden zich in het en konden vrijelijk complotten smeden, zolang ze hun op( e ties maar elders uitvoerden. Om dezelfde reden was P; bereid terroristen te laten vertrekken. Georges Abdalj t wiens vrijlating nu door de terroristenorganisatie wordt eist, zou aanvankelijk na het uitzitten van een straf voor bezit van valse paspoorten vrij worden gelaten. Heftig test van de Verenigde Staten, nieuwe beschuldigingen gens moord en de huidige bommen-campagne hebben de gering-Chirac van menig doen veranderen. een andere overweging van Frankrijk om tot nu toej ogen te sluiten voor verdachte individuen en groepen j het streven om goede betrekkingen te blijven onderhouj met vaak elkaar bestrijdende Arabische en Noordal kaanse landen. Dat was ook de reden, dat de Amerikanen hun aanval op Libië niefover Frans grondgebied moch vliegen. Ten slotte mag niet onvermeld blijven, dat de Fn sen als het zo uitkomt niet schromen zelf het wapen van) terrorisme ter hand te nemen, zoals bleek bij de aanslag de Rainbow Warrior van Green Peace in Nieuw-ZeelaJ waarbij de Nederlandse fotograaf Pereira om het lei kwam. Weinig Fransen hebben zich daar erg druk over maakt. MaAR nu de Fransen zelf op zulk een gruwelijke wijze het terrorisme worden geconfronteerd heeft Parijs zijn portunistische houding uiteraard ijlings laten varen, danks de verbeten vastbeslotenheid de terroristen op te i ren zal de Franse regering alleen de zaak nooit kunnen ren. Het voornaamste wapen dat de westerse wereld kan zetten in de strijd tegen het terrorisme is immers zeer nay samenwerking, zowel binnen Europa als met de Verenig Staten. Daar zal Frankrijk zich bij aan moeten sluiten. Rustig herstweer DE BILT (KNMI) Een langgerekt hogedrukgebied, waarvan de as loopt van zuid- Engeland via ons land naar Duitsland, bepaalt het komen-- de etmaal in hoofdzaak ons weer. Het windveld, behorend bij een depressie tussen IJs land en de westkust van Noor wegen bereikt morgen via de Noordzee het Waddengebied. De wind neemt daar dan in de loop van de dag toe tot matig, mogelijk zelfs vrij krachtig, uit het westen. Overigens is de wind het ko mende etmaal zwak en waait uit uiteenlopende richtingen. Het blijft droog met flinke zonnige perioden, 's Nachts vormen zich plaatselijk mist banken. Het minimum va rieert de komende nacht tus sen de 3 en 8 graden met plaatselijk vorst aan de grond. In de middag wordt het een graad of 18. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor zaterdag en zondag: Zuid-Skandinavië: perioden met zon, ook een enkele bui. Middagtemperatuur van 11 graden in west-Noorwegen tot 20 in zuidoost-Zweden en zuid-Denemarken. Groot-Brittannie en Ierland: droog en perioden met zon, in noord-en noordoost-Schotland meer bewolking en kans op wat regen. Middagtempera tuur tussen 16 en 20 graden, in de noordelijke helft van Schotland tussen 13 en 16 gra den. Benelux, Duitsland en noord- Frankrijk: droog en flinke zonnige perioden. In de nacht en ochtend kans op mist. Mid dagtemperatuur tussen 18 en 23 graden. Midden-en zuid-Frankrijk: droog en zonnig. Middagtem peratuur van 21 graden in Bretagne tot 31 bij de Pyrene- Alpengebied: droog en zonnig. Middagtemperatuur tussen 19 en 23 graden. Spanje en Portugal: droog en zonnig. Middagtemperatuur tussen 23 en 31 graden. Italië en Joegoslavische kust. zonnig, in het uiterste zuiden kans op een bui. Middagti peratuur van 24 graden in noorden tot 29 in het zuidei WEEERAPPORT HEDENMORGEN Terugkeer Turken In zijn reportage in Firt over Turken die geremigrel zijn heeft verslaggever T Koopman de zaken goed gepakt door ook Turken i naar hun mening te vra| Op die manier werd voorl men dat anderen standpun over onze problemen innen zonder dat er ook met on gepraat. Alle Turken die ruggaan moeten een ten keeroptie hebben. Het i goed dat op deze manier in krant over dat probleem is schreven. Ali M. Golyadra, DEN HAAG.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2