Nederlanders miiden Pariis 1 Sjevardnadze: doorgaan top hangt nu af van VS sik Hanegekraai Ruding: pensioen kan goedkoper Chirac: Frankrijk zal genadeloos terugslaan wm Rechtse groepen „verbroederen" tot één partij EMEENTE ALKEMADE DE KEER £eidóc (Bowuvnt Vrijdag 19 september 1986 77e jaargang no. 23608 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND I Uitgave Wpslerpers, behorende tol Sijlholl Pers, Apolhekersdijk 34,2312 DD Leiden, Poslbus 12300 AA, tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Dirvn teur hooldredaceur IJ. Hallewas, Chel-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1.23,04 (aut. betaling), kwartaal 1.68,93, jaar 1,262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (exd. 5% BTW) f0,63 per mm, kleintjes i. 0,44 per mm. HET WEER In de nacht en ochtend mist banken. Minimumtemperatuur rond 5 graden. Hier en daar vorst bij de grond. Overdag perioden met zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Zwakke wind, min der dan kracht 3. Zon op: 07.21; onder: 19.44. Schev.hoog water: 5.03 en 17.29; laag water: 1.00 en 13.05 uur. Woensdag 1 oktober bij deze krant de bijlage erbouwing oudt 300 veroordeelden uiten de cel IN BOSCH Het Par- in het Arrondissement n Bosch stuurt geen ïhoudingsbevelen meer voor veroordeelden zich niet hebben ge ld nadat ze zijn opge ien om hun gevange- straf uit te zitten. Dat mt omdat er in het Huis In Bewaring in Den sch door verbouwingen enige jaren duren en passantencellen i. ter beschikbaar zijn om n tijdelijk in onder te ;ngen. Deze situatie is ogst ongewenst en zor- ijk. Dat staat in het imiddag verschenen rverslag van het Arron- sementsparket. Het •Ijkt in de praktijk on- ^)gelijk de celloze „pas- Jiten" nog dezelfde dag ichtstreeks naar de ge- ngenis te brengen. imenteel lopen er in het rondissement Den Bosch mensen rond die eigen- r hadden moeten worden jehaald omdat ze zich niet neld hebben om hun straf te gaan zitten. Als daar een begin mee zou wor- n gemaakt duurt het in het nstigste geval tot augustus jaar voordat de ach- itand is ingelopen, aldus jaarverslag. arin wordt voorts vastge- ld dat het plaatsgebrek in Huizen van Bewaring er- heeft geleid dat het lenbaar Ministerie een te- ghoudender beleid is gaan Ieren met betrekking tot t vorderen van inbewa- igstelling van verdachten. aar valt niet aan te ontko- ;n. Als de termijn van het rblijf van verdachten op itiebureaus door de recht- ïk nog verder zou worden rrkt, ontstaat er echter een voor de rechtsbe- herming van de burger on- iudbare situatie", aldus het i^rverslag. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANOEftt Verhuur van luie auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. Vrouwen parkeerplaatsen Ondergrondse parkeer garages zijn, zo is ge bleken, in de avond uren bepaald niet altijd even veilig voor vrou wen. In het Duitse Stuttgart heeft men daar de volgende op lossing voor gevonden. Vlak bij de ingang van een garage zijn 's a- vonds twintig parkeer plaatsen gereserveerd voor autobestuursters. Experimenten zijn tot nu toe succesvol verlo pen: het (sexuele) ge weld tegen vrouwen is er afgenomen. DEN HAAG De pensioenpre mies in Nederland kunnen aan zienlijk verlaagd worden. De pen sioenfondsen hebben de afgelopen jaren dusdanig grote financiële re serves opgebouwd, dat het tijd wordt voordeel aan de verzeker den te geven. Meer koopkracht nu is belangrijker dan verder verbe terde pensioenrechten later. Deze krachtige oproep deed minister Ruding van Financiën gisteren bij de opening van het nieuw Aegon- hoofdkantoor in Den Haag. Volgens Ruding bedraagt het uitstaande vermogen van de institutionele beleg gers (pensioenfondsen en levensverze keringsmaatschappijen) momenteel 350 miljard gulden. Dat is al bijna evenveel als wat alle Nederlanders in een jaar bij elkaar verdienen. Terwijl de inflatie tot bijna nul is teruggedrongen, wordt over dit kapitaal nog een behoorlijke rente geïncasseerd. „Het is niet nodig dit ver mogen nog verder te versterken", aldus Ruding. In verzekeringskringen werd echter te rughoudend gereageerd op de oproep van de bewindsman. Volgens verschil lende woordvoerders is het nog maar de vraag of de pensioenfondsen zich een premieverlaging op korte termijn kun nen veroorloven. Ontsnapte ontvoerder Toos van der Valk gepakt DEN HAAG De Franse politie heeft gisteren in Toulon de 37-jarige Italiaan Franco Cat Berro aan gehouden die op 22 augustus samen met drie andere gedetineerden uit de Scheveningse gevangenis was ontsnapt. De Italiaan, die betrokken is geweest bij de ontvoering van mevrouw Toos van der Valk, werd al enige tijd geschaduwd. Hij kon tijdens een inval in een woning worden gearresteerd. De Ne derlandse justitie zal de Franse autoriteiten om uit levering verzoeken. Cat Berro wordt door nog en kele andere landen gezocht. De Haagse politie kon op 22 augustus al na een uur de eerste ontsnapte ge vangene aanhouden. De tweede werd in Oosterhout opgepakt en de derde kwam in het Belgische grens- plaatsje Meer om het leven bij een schietpartij met de douane. In die auto zaten drie mannen. Een van hen wist te ontsnappen. Dit was vermoedelijk de gisteren opgepakte Italiaan. DEN HAAG De golf van terrorisme die de laatste tijd door Parijs raast, dreigt een groot aantal Nederlandse touroperators flink te duperen. De bussen die vanuit ons land dage lijks naar de Franse hoofdstad vertrekken, zitten veel minder vol dan men in de piektijd van het najaar gewend is. Sommige reisorgani saties melden een te rugval in de boekingen voor Parijs van niet minder dan twintig pro cent. Directeur Couvreur van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) bevestigt de sterke terugval in de boekingen: ,,De mensen die al een reis geboekt hadden blijken wel te gaan, er wordt niet veel geannuleerd. Maar het aan tal boekingen voor nieuwe reizen is opdroogd". Overi gens hoeven de bomaansla gen in Parijs voor de Ne derlandse touroperators vol gens hem geen desastreuze gevolgen te hebben. „Er heerst geen onrust in de reiswereld». Kijk, het is nu een paar dagen rustig, maar het zal wel weer aantrek ken", aldus Couvreur. Volgens directeur Kort van het Franse Verkeersbureau FTS maken erg veel reizi gers gebruik van een spe ciale soepele regeling bij zijn organisatie om de ver trekdatum van hun reis naar Parijs met enkele we ken of maanden te verzet ten. „Dat kost honderd gul den per groep, veel minder dan de gebruikelijke annu leringskosten. Dat bedrag dekt echter bij lange na niet de hotelkosten die we voor de komende dagen aan onze Franse relaties moeten doorbetalen", zegt Kort, die berustend spreekt van „het risico van het vak". De Nederlandse reisorgani saties OAD, Arke, Holland International en De Jong Intra, die het grootste deel van de reizen naar Parijs voor hun rekening nemen, melden desgevraagd dat het publiek momenteel erg af wachtend reageert op de ge welddadigheden in Frank rijk. Van een massale vlucht naar andere bestem mingen is volgens verschil lende woordvoerders geen sprake, hoewel sommige touroperators voor reizigers die dat wensten een omboe- king hebben verricht naar het min of meer gelijkge- prijsde Londen. De veelal korte trips naar Parijs gaan, weliswaar met wat legere bussen, vooralsnog gewoon door. Nederlanders mijden Pa rijs, maar bij het Franse consulaat in I New York vormde zich gisteren een lange rij van Amerikanen, I die een vi- 5 sum voor Frankrijk wil- den hebben. PARIJS De Franse premier Chirac heeft de bevolking gisteravond opgeroepen eendrachtig en solidair te blijven in de strijd tegen het ter rorisme. „We zullen niet toegeven aan de chantage. U kunt reke nen op mijn vastbera denheid", zo zei hij in een plechtige verkla ring die op alle radio- en televisiezenders werd uitgezonden. De premier voegde daaraan toe dat „de strijd nog enige tijd kan duren", maar dat zijn regering alle middelen zal aanwenden om de ter- reurgolf te stoppen en ook alles doen om de daders en hun opdrachtgevers te straffen. „Wij zullen alles doen, en ik bedoel alles, om de moordenaars en degenen die hen sturen genadeloos te straffen. Ik geef de moor denaars de verzekering dat ze niet zullen ontsnappen". aldus Chirac. Hij zei verder dat Frankrijk nooit zal toe geven aan chantage, waar mee hij doelde op de eis van de terroristen dat drie van hun geestverwanten moeten worden vrijgelaten uit de gevangenis. Uit een vandaag gepubli ceerd opinieonderzoek van het blad France-Soir blijkt dat 77 procent van de Fran sen voorstander is van de herinvoering van de dood straf voor plegers van terro ristische aanslagen. Van de ondervraagden meent 36 procent dat Frankrijk mili taire wraakacties moet on dernemen tegen de landen die steun verlenen aan ter roristen. Pag. 5: Derde broer Abdal- lab verdacht {CHIPHOL De centrumrechtse partijen in Nederland fuse- en tot één partij, die deelneemt aan de provinciale statenver kiezingen in mei 1987. Dat heeft een viertal organisaties tijdens en geheim gehouden vergadering in het Hiltonhotel Schiphol esloten. De bijeenkomst stond onder voorzitterschap van P.J. ,ier, die eerder in het nieuws kwam als de „halfbroer van ko- ingin Juliana". iG.H. Janmaat, nu voorzitter van de Centrum-Democraten !D), nam vanuit Den Haag persoonlijk het voortouw om onder- ge vetes uit te praten. De vier omstreden partijen, de failliete de Centrum-Democraten, de Centrumpartij '86 en het Bur- r Belang Nederland hebben nu de strijdbijl begraven en ko- jn binnenkort met een gemeenschappelijke kieslijst voor de jtenverkiezingen. De nieuwe partij gaat de verkiezingen in )nder het motto „Nederland voor de Nederlanders". Het bestuur ekent op minimaal twee zetels in de provinciale staten in Zuid- Holland. Aan het roer van de nieuw partij staan Janmaat, iangster, kringvoorzitter van de CD in Den Haag, en Lier. en krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) Burgemeester en wethouders van Alkemade geven u hierbij kennis, dat op dinsdag 23 september 1986 de heer A. H. Meerburg zal worden geïnstalleerd als burgemeester van deze gemeente. Om gelegenheid te bieden met de nieuwe burge meester en zijn gezin kennis te maken, zal op die dag in de raadzaal van het gemeentehuis, Westeinde 1-5 te Roelotarendsveen, van 17.00 uur tot 19.00 uur een openbare receptie worden gehouden. J Roelotarendsveen, 1 17 september 1986. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, P. T. M. Brama. ■^^^^^^^cj^jurgemeester^^^eelenJlL Vrienden worden broers De achtienjarige Chris Yerby (rechts) en de twee jaar jongere Chris White kunnen eigenlijk nog steeds niet gelo ven, dat zij van vrien den broers zijn gewor den. De jongens waren als baby's door adoptie van elkaar gescheiden. Door een samenloop van omstandigheden kwamen zij op dezelfde school, in dezelfde klas en uiteindelijk in het zelfde sportteam, waar zij goede vrienden wer den. De ontdekking dat zij niet alleen wat op el kaar leken, maar bei den wees waren met dezelfde geboorte plaats, was. het begin van een speurtocht, dié leidde tot de „hereni ging"- (ADVERTENTIES) BOEKHANDEL LEIDEN - LEIDERDORP OEGSTGEEST - KATWIJK VOORSCHOTEN WASHINGTON De Russische minister van buitenlandse zaken, Edoe- ard Sjevardnadze, en zijn Amerikaanse ambtgenoot, George Shultz, zijn van daag begonnen aan be sprekingen, die de weg moeten effenen voor een tweede topontmoeting tus sen president Reagan en partijleider Gorbatsjov. Sjevardnadze zal ook een gesprek hebben met presi dent Reagan. De bespre kingen van vandaag en morgen worden echter overschaduwd door de af- faire-Daniloff. Volgens Amerikaanse functionaris sen zal Shultz eisen dat deze kwestie wordt opge lost, voor er van een top sprake kan zijn. Een Amerikaanse regerings functionaris verklaarde dat. Shultz bereid is de besprekin gen binnen vijf minuten te beëindigen als Sjevardnadze geen blijk geeft van flexibili teit inzake de kwestie-Dani- loff. De functionaris, die om anonimiteit verzocht, bevestig de nogmaals -dat Shultz van plan is zijn ontmoeting met Sjevardnadze te openenen met de affaire-Daniloff. Sjevardnadze verklaarde bij aankomst in de Amerikaanse hoofdstad dat zijn land bereid blijft tot het houden van een tweede topconferentie, maar dat de organisatie afhankelijk is van Washington. „Alles hangt af van de regering van de Verenigde Staten. Wij zijn bereid. De zaak is voor vijftig procent beklonken". Hij ver oordeelde de uitwijzing van 25 Russische VN-diplomaten door Amerika. Hij zei echter dat de normale betrekkingen tussen beide landen niet door die zaak in gevaar mogen komen. De minister zei ook dat naar zijn mening een oplossing „mogelijk" is van de affaire- Daniloff, maar hoe zei hij er niet bij. In een geschreven verklaring zei Sjevardnadze verder, dat hij vandaag en morgen duidelijkheid wil ver krijgen over de huidige stand van de Sovjet-Amerikaanse betrekkingen „omdat sinds de vorige top (in november in Genève) teveel is gebeurd dat ons aan het twijfelen heeft ge bracht omtrent de bereidheid van de VS in de geest van Ge nève te handelen". Pag. 5: Kremlin zint op tegenmaatregel na uitwij zing Korthals Altes verwijt advocatuur muggezifterij HAARLEM Minister Kort- hals Altes van Justitie heeft vanmorgen de Nederlandse Orde van Advocaten onom wonden muggezifterij verwe ten waar het gaat om de kri tiek van de advocatuur op de kwaliteit van de rechtspraak. „Ook de Nederlandse orde zal moeten aanvaarden dat het recht een massaprodukt ge worden is, een confectie-arti- kel. Zij kan dan niet de nor men van een maatartikel blij ven aanleggen", aldus de mi nister tijdens de jaarvergade ring van de Nederlandse Orde van Advocaten. Korthals Altes stelde zich daarmee haaks op tegenover de Deken van de Orde van Advocaten, mr. J. R. Glasz, die op dezelfde bijeen komst namens de advocatuur forse kritiek spuide op de kwaliteit van de rechtspraak. „Alle hanen kraaien". Verontwaardigd verdedigde een inwoner van Valkenswaard zich met dit „alle vogels vliegen-argument" gisteren voor de Raad van State. Hij tekende daar beroep aan tegen het besluit van zijn gemeente om zijn haan, die te hard en te veel kraaide, weg te doen. De haan waar het om ging was echter inmiddels gestolen en met om gedraaide nek bij hem terugbezorgd. Maar inmid dels had hij zich alweer een nieuwe haan aange schaft, die overigens ook kraaide. Het gaat er nu om of de gemeente nu gelijk heeft gehad of niet. „De gemeente heeft van mijn haan een olifant ge maakt", zo zei de Valkenswaarder nog. Een proefa bonnement van veertien dagen op de Leidse Cou rant is duidelijk te kort om te lezen welke uit spraak de Raad van State op 30 oktober doet. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1