Langs Omwegen Bartebrugkerk werd niet in en vloek en een zucht gebouwd 'oenemende spanning in Postkoetsenrace aIDEN OMGEVING QaidsaQounxmt VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1986PAGINA 13 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. STION DER MINDERBROEDERS ALS PAAPSE STOUTIGHEID OP DE HAARLEMMERSTRAAT zoodat de Bisschop daardoor zeer ziek is geworden". Toen pater Welters in 1880 zijn gouden jubilé vierde „vlagde bijna de geheele Haarlem merstraat, ook vele protes tanten en eenige joden". De tijden waren enigszins veran derd. Voor minder dan 100.000 gul den werd de kerk van archi tect Th.Molkenboer neerge zet. Omdat er geen geld ge noeg voor was moesten af werking en verfraaiing uit gesteld worden. Zo kreeg de kerk o.a. pas in 1858 een nieuwe kruisweg, in '77 kwam het orgel, in '80 de preekstoel en in de drie jaren daarop werden beelden tegen de kolommen geplaatst. In '92 bleken de pilaren van het ranke torentje dermate slecht te zijn dat de toren afgebro ken moest worden. Daar kwam de huidige, eenvoudi- DEN/ALKMAAR et wedstrijdelement is niet De gezondheid wide paarden gaat voor al- eT\ Dat was de mening van 'aje deelnemer bij de start de Postkoetsen race za- ^fag in Groningen. Nu het lijkt dat de paarden in gezondheid in Leiden upn arriveren, richt de r dacht van een aantal van 'koetsiers zich nadrukke- op het wedstrijd klasse- Jt. Dit had wel tot gevolg wedstrijdleiding giste- een extra vergadering 0tst beleggen om te oorde- •Jof er onrechtmatigheden de tijdrit waren ge- e/?gd. zo'n tijdrace is het de ■goeling dat een traject van gekende afstand met een e/niddelde snelheid van 11 door de koetsen afgelegd. De kunst de koetsiers is, door de oorden afwisselend te laten >^ven en te laten stappen, iJi gemiddelde snelheid te en. Sommige deelnemers Jmaken zich het een stuk ijker door vooraf j traject op te meten. Zij ten dan de tijd die zij over i traject moeten doen, de enaamde ideale tijd. (Sikkens) en v.d. /egel (Nationale Nederlan- kwamen enige tiental- meters voor de finish tot 0 ontdekking voor te liggen jyhet schema en bleven eni- Jniinuten vlak voor de fi- lijn stilstaan, hetgeen ens de reglementen ver in is. De wedstrijdleiding gisteravond, 12 uur na nop van de race, overigens niet meedelen of dit etal overtreders van de lementen zijn gediskwali- rd. Het tweede onder- 1 van de wedstrijd was n vaardigheidstest. De tenlange uiteenzetting over een of ander onderwerp. En het aardige is dat het eigen lijk nooit nonsens worden. Van Kesteren heeft zijn ver haal inmiddels zo'n twintig keer afgestoken. Zijn en thousiasme lijkt niet te ver minderen. „Ik ben al bij heel wat evenementen omroeper geweest. Ik ben eigenlijk ie- dan 500 jaar wonen verspreid, Minderbroe- in Leiden. Franciscanen njmen niet alleen een blije e, ze moeten blijkbaar ook dikke huid hebben. Wat er is, is dat de Minder- die minder de ruk op intellectuele ga- i leggen dicht bij het k staan. De volgelingen i St.Frans konden in het leden de stad uitgeschopt maar ze kwamen er ;er blakend van le- f>U ig. Kijk maar naar hun u* tion, op de hoek van de en de Haarlemmer- rs< iat. Dat staat er deze P and 150 jaar, bekend als e Hartebrugkerk, terwijl santen zonder veel Latijn- ondergronddeze roomse rif\ipel de Koelie-kerk noem- m i: Hic Domus Dei est et 711 la Coeli, zoals in gouden J ers op de voorgevel staat, ur it is het Huis van God en ort van de Hemel". Feest Jde Hartebrug. Tijd voor Hï terugblik. onze tijd is het als vanzelf- e[ ekend, dat die kerk er *at. Nog maar een jaar of s'n terug was er sprake van iting ten gevolge van de Jj ugloop van het aantal rkbezoekers. Maar de Har- irug moest blijven. Nu Het oorspronkelijke interieur van de kerk tot 1897. prijkt de paterskerk waar van de bedienaren lange tijd „vajers" werden genoemd er als een glansrijk gerestau reerd monument en de hele straatdrukte gaat aan haar „waterstaat" voorbij. Maar lieve hemel, er moest heel wat gebeuren voordat in 1836 Hartebrugkerk met het ranke torentje dat in 1892 wegens (/Jbuwvalligheid moest worden afgebroken. het eerste klokkengebeier uit de galmgaten kwam en de omwonende reformatorisch gezinden uitermate irriteer de. Tot aan de tijd der Franse re volutie, waarvan de uitlopers ook in onze streken versche nen, was het maar niks ge weest met het kerken van de roomse Leidenaars. Ze moch ten zowat niets, de gelovigen niet en de paters niet. In de Haarlemmerstraat, op de hoek van de Kuipersteeg, werd sinds 1669 in een schuilkerk aan de godsdien stige plichten voldaan. Een vermaarde Franciscaan „va- jer", pater Welters ofm (in 1886 deken van Leiden), schreef erover in een ellen lange kroniek. Geen aanstoot „Wanneer de kinderen hun ne eerste H.Communie de den, durfden zij in hunne feestkleederen niet over straat gaan, maar kwamen in hunne dagelijksche kleede ren ter kerk, alwaar daags te voren hunnen nieuwe klee deren besorgd waren. Deze trokken zij in de pastorie aan. De kerk geëindigd zijn de, werden deze wederom uitgetrokken, de dagelijk- schen aangetrokken om we derom na huis te kunnen gaan". En dan gingen de kin deren niet in een groepje, maar één voor één naar huis, „om zoodoende geen aanstoot of argwaan te geven". „Ver ders stonden alle Zondagen dienders der Policie aan de kerkdeur, en kwam somwij len iemand met het kerkboek in zijn handen buiten de deur, dit werd hem terstond door de dienders uit de hand geslagen en daarbij werd een ieder verboden op de kleine steenen (het voetpad, T.P.) te loopen, maar zij moesten even als ossen en koeien op de groote steenen gaan, ter wijl de kleine steenen voor de andersgezinden waren", had pater Welters gehoord van oude parochianen die dat als kinderen zelf hadden meegemaakt. Maar de al wat meer geë mancipeerde bouwpastoor van de Hartebrugkerk had het rond 1831 ook nog niet gemakkelijk. Deze bouwheer en eerste van de 14 Harte- brugpastoors tot op vandaag was pater Jacobus Goof ers, die je tegenwoordig om zijn soepelheid van geest best Ja- pie Slim zou kunnen noe men, of Goocheme Goofie ofm. Hij was een kleurrijke, ofschoon gewijde, figuur, die moest optornen tegen de protestantse omgeving en de hem beknorrende heren ten stadhuize. Hij bouwde zijn kerk op basis van listen en lagen en bediende zich van stromannen om in het bezit te kunnen komen van een groot herenhuis, dat de zeer protestantse en met onder scheidene dominees geparen teerde professor Donkerman te koop had aangeboden. Goofers kwam dit te weten en zei kordaat: „Dit huis is mij!" Hier moest zijn nieuwe Poort des Hemels komen. De zaak kwam rond dankzij deze stromannen, Noordbra banders van geboorte, die te genover de hoogleraar voor gaven uit te zijn op zijn huis teneinde aldaar een „Bra bantse" bierbrouwerij te be- In 1880 kwam de preekstoel. ginnen de afgebrande „Hartebrug" was al eens zo'n brouwerij geweest, dus dat klonk niet zo vreemd. De overeengekomen koopsom was 7800 gulden „op voor waarde, dat het water in de Mare goed voor eenen brou werij zoude zijn; deze condi tie werd aangenomen". En al gauw begonnen de verbeelde „brouwers" in de Mare water te scheppen en te proeven. Iedereen op straat kon dat zien en niemand dacht nog aan een slinkse roomse streek. Het water „werd best bevonden". Toen Donker man eenmaal (toen de koop al gesloten was) hoorde dat Goofers erachter zat „voor zijn nieuwe kerk", moet hij „zeer bleek" geworden zijn en hij zeide: „Wel zoo, wel zoo!" Niet lang meer, en er zou een paapse kerk staan op de plek van zijn oude huis met grote tuin, „op het schoonste erf, midden in de stad". In maart 1836 werd de eerste steen voor de nieuwe kerk gelegd. En waar doleren Voordien hadden de buurtbe woners al met een verzoek schrift bij koning Willem I aangeklopt: door al dat heien dreigden hun huizen te ver zakken en in te storten. Hun bezwaren werden afgewezen. Later, toen de kerk al hoger en hoger werd, begon men „weer te doleren en te pro testeren" en men klaagde dat hun schoorstenen niet meer zouden trekken. Ook tegen de toren had men grondig bezwaar en zeker tegen het luiden van klokken in die to ren, in concurrentie met de eenzaam jengelende „bengel" van de naburige Marekerk, waar de dominee op de kan sel zijn sermoen onderbrak (dat zei men tenminste, maar het bleek achteraf niet waar te zijn) zolang die roomse klokken (twee op zondagen en op de hoge feestdagen alle vier) lawaai aan het maken waren. Roma non grata. Dat was wel duidelijk. Maar op 28 novem ber 1837 werd de kerk, toege wijd aan O.L.Vrouw Onbe vlekt Ontvangen, geconsa creerd door Cornelis baron van Wijkersloot, bisschop van Curium i.p.i. „Het was aller bitterst slecht weder, re gen, sneeuw, hagel, storm, ger toren voor in de plaats. Onder pastoor C.Gadet (1895- 1916) werd de kerk aan- zienljk uitgebreid. Er kwa men een absis, een nieuw hoofdaltaar, vier biechtstoe len en op de voorgevel de spreuk met die „Coeli". Over dit alles en nog heel veel meer heeft oud-parochi aan Paul A.M.Onderwater een bijzonder lezenswaardig en rijk met foto's geïllu streerd boekwerkje geschre ven, vooral ook over de his torie van na de eeuwfeestvie ring in 1936. Het boekje kost 11,50, vanaf 29 september verkrijgbaar bij de kerk en in de boekhandel. Betaalt men voor 21 september door storting op girorekening 558718 t.n.v.Kerkbestuur Hartebrugkerk met vermel ding „Boek 150 jaar", dan krijgt men voor 9 gulden het Leiden zal heel wat moeten doen om dit te slaan der weekend in touw. Daar bij vind ik het net zo leuk om een onderlinge wedstrijd van een ponyclub te doen als een concours hippique. Dit evenement is echter toch wel het mooiste dat ik totnutoe heb meegemaakt. Ik had niet gedacht dat het in zo'n ont spannen sfeer zou verlopen". WILLEM SPIERDIJK i- Spreekstalmeester Paul van Kesteren, ook gisteren weer urenlang aan het woord. „AARDIGER DAN EEN BRADERIE" LEIDEN/ALKMAAR De PTT, hoofd sponsor van de Postkoetsenrace, is zeer tevreden over het verloop van het evene ment. „Het bezorgt ons een geheel nieu we invalshoek; het is aardiger dan een braderie, want daar is iedereen zo lang zamerhand op uitgekeken. We hebben nu wat know how op het gebied van sponsoring van paardesport. Ik denk dat we hierop kunnen voortborduren. Dat kan een enorme stimulans voor de paardesport betekenen", aldus een woordvoerder van de Posterijen. De PTT reist met verschillende wagens mee met de race, waaronder een rijdend postkantoor. Vandaar verkoopt de PTT miniatuurpostkoetsjes. De verkoop ver-, liep in Groningen en Friesland nog moeizaam, maar in Hoorn en Alkmaar vlogen de koetsen (a raison van 17,50) als warme broodjes over de toonbank. koetsiers moesten op de ren baan van Alkmaar een kron kelig parcours afleggen rond hindernissen die niet aange raakt mochten worden. Her man Haasnoot uit Rijnsburg eindigde op dit onderdeel als eerste, gevolgd door Hoek (Postbank) en Piet de Boer (Frieo-Domo). Deelname van De Boer aan dit laatste evenement was tot op het laatst onzeker, omdat zijn koets de gehele dag in reparatie was geweest tenge volge van een vastgelopen wiel. Het mankement kwam al bij de start van de race in Hoorn aan het licht. Geluk kig stond de koets aan het einde van de stoet en werd de karavaan niet door de ka potte koets opgehouden. De kolonne leek daarop on gehinderd Hoorn binnen te komen. Totdat zich inmid dels het onvermijdelijke PTT-muziekkorps vooraan de stoet meldde. De muzi kanten gingen in slakken- tempo voor de stoet uit. De paarden werden onrustig door het lage tempo en de koetsbemanning moest naast de paarden gaan lopen om ze tot rust te manen. André de Jong stuurde de muzikanten tenslotte maar een fietspad op om de paarden in draf Hoorn in te sturen. „Ik dacht: die zijn we kwijt, en verdomd, in Alkmaar staan ze er weer en liepen ze nog langzamer". Zoals gewoonlijk fungeerde Paul van Kesteren uit Eg- mond bij de aankomst in Alkmaar, Ursum en Hoorn als opperspreekstalmeester. Urenlang kan hij het publiek over de paarden en de koet sen vertellen. Net op het mo ment dat je denkt: nu weet hij echt niets meer te vertel len. volgt er weer een minu- LEIDEN/ALKMAAR Het wordt een eentonig ver haal. De belangstelling voor de Postkoetsenrace is in ie dere plaats enorm. Het enthousiasme voor de race lijkt echter in elke etappeplaats groter te worden. In Alk maar stond het publiek kilometers lang rijen dik langs de route. „Leiden zal heel wat moeten doen om dit te slaan", aldus koersdirecteur André de Jong, „ik was ei genlijk bang dat de belangstelling in het westen zou af nemen. Het tegendeel is waar". GROTE POSTKOETSENRACE De intocht in Hoorn, waar opnieuw duizenden belang stellenden zich langs het parcours verdrongen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13