Postkoetsrace start chaotisch en vrolijk Sou/ta/nt STAD OMGEVING Nieuwe opleiding voor hoger beroepsonderwijs Wilt u g 'older van onze vereniging 4 Medisch Centrum bestaat tien jaar luie ulwibtjdkhin uilden mij harpoeneren leuk jqdrerdrijf! Utet niet uaarom je jt 10 opuwdt t Hoe kun jt nu loieti ion. atlsmltn. natuurlijk H fat j tijm jou i J [Prej som op hop jetallen i Houd nu mar op. prolmor. Jerom non fat toch nut ruihen. jun bijom doel aantekomen en jij bezorjt die jonftm Bjnd een uheotlbrtuh. m\ h dot RlfT mtEKim uw. Wif/ten om mewm lej knul, laat de anderen maar doorlopen ...IK uil je ual rrafcn OEGSTGEEST De Oegstgeester christelijke pedagogische academie gaat met de Haagse chris telijke academie voor jeugdwelzijnswerk en een Haagse christelijke peda gogische academie voor basisonderwijs één protes tants-christelijk instituut voor hoger beroepsonder wijs vormen. Bestuursver- tegenwoordigers van de fusiepartners hebben vrij dagavond de nodige pa pieren ondertekend. Het besluit tot samenvoeging heeft onder meer tot gevolg dat de academie voor jeugd welzijnswerk wordt overge dragen aan de stichting Rijn- Delfland. De Haagse en Oegstgeester pabo ressorteer den reeds onder de stichting. De fusie is niet van een leien dakje gegaan. Niet dat de partners elkaar naar het le ven stonden, maar de papie ren van de oprichting van de stichting Rijn-Delfland wa ren nog nat van de inkt toen de minister van onderwijs een nota presenteerde, waar van de strekking was dat het aantal HBO-scholen in ons land moest worden terugge bracht van 340 naar onge veer 50. HBO-scholen met minder dan 600 leerlingen krijgen geen subsidie meer van de minister. De stichting Rijn-Delfland werd op 1 februari 1983 op gericht en was ook al het ge volg van een door het rijk afgedwongen fusie. Het han delde in 1983 om de fusie van de Oegstgeester pabo. een Haagse pabo en een christelijke opleidingsschool vor kleuterleidsters, ook al uit Den Haag. Uit die drie werden twee pabo's geboren. Nog maar net gewend aan die nieuwe situatie moesten de betrokken besturen an dermaal aan de slag. De voorzitters van de besturen van de Haagse Christelijke Academie voor Jeugdwel zijnswerk en Rijn-Delfland stellen: „Er was geen keus en wij hebben ons achter het besluit voor behoud van christelijke opleidingsonder- wijs in de kuststrook ge steld". De Tweede Kamer heeft in middels besloten dat uitslui tend voor de pabo's een leer plaats mag worden ingesteld en wel in Oegstgeest. In Den Haag werden twee opleidin gen geconcentreerd en wel die van groepsleraren voor het basisonderwijs en voor jeugdwelzijnswerkers. Medezeggenschapsraden en vakorganisaties moeten aan het personeelsplan nog hun goedkeuring hechten. Voor de dagelijkse leiding van het nieuw ontstane HBO-insti- tuut zal een zogeheten cen trale directie worden gefor meerd. De directeuren van de drie fusie-partners zullen er zitting in krijgen. Voorzit ter wordt J. Bosch, directeur van de Oegstgeester Pabo. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond gabezorgd. LEIDEN De Stichting Medisch Centrum voor Geboorteregeling aan het Kort Rapenburg 1, be staat deze maand tien jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt er zaterdag 20 september een lu strumdag gehouden in de Openbare Bibliotheek in Leiden. Op deze lustrumdag zullen vier sprekers het over verschil lende aspecten van geboorteregeling hebben. Om twee uur 's middags start de bijeenkomst waar onder anderen dr. E. Ketting, wetenschappelijk medewerker van het Nederlands Centrum Geestelijke Volksgezondheid spreekt over de op vattingen over geboorteregeling. Prof. dr. E.V. van Hall, van het AZL zal over de overwegingen rondom nieuwe vruchtbaarheidstechnieken spreken,-dr. R. van de Velde, di recteur van het Emma Kinderziekenhuis spreekt over groot- versus kleinschaligheid in de gezondheidszorg, drs. L. Groenman, lid van de Tweede Kamer spreekt over geboor teregeling en politiek en tenslotte is aan het woord de heer G. van Reekum, voorzitter van de Stichting Medisch Cen trum Geboorteregeling. Ter gelegenheid van het jubileum is het boek „Uit Balans' uitgebracht, dat handelt over' tien jaar ervaring op het ge bied van hulpverlening op het gebied van geboorteregeling, zoals sterilisatie, abortus en kunstmatige inseminatie. In dit boek is ook de ervaring met het zogenaamd „probleemge richt" werken door het Medisch Centrum voor Geboortere geling opgenomen. In ziekenhuizen wordt meer „orgaange richt" gewerkt. In het boek, dat bij aanvang van de lustrum dag door Kees van Schie en Willem Beekhuizen van het Medisch Centrum wordt gepresenteerd, zijn de emoties rondom (on)vruchtbaarheid het thema. Behalve de lustrumdag en het boek is er verder in de Open bare Bibliotheek tot 20 november een tentoonstelling te be zichtigen over „Kinderen... krijg je die zomaar". LC-dubbeldeksbus volgt postkoetsrace LEIDEN/GRONINGEN De dubbeldeksbus van de Leidse Courant fungeert de hele postkoetsrace als pers- en organisatiebus. De belangstelling van het pu bliek voor de vanuit de vanuit de bus verkocht pro grammaboekjes, kwartetspelen en eerste-dagenvelop- pen is enorm. Vanuit de bus verschaft speaker en paar denkenner Van Resteren op iedere pleisterplaats de in formatie over de koetsen, de paarden en de sponsors. MAANDAG IS SEPTEMBER 1986PAGINA7 LEIDEN/GRONINGEN De grote post koetsen race heeft een vrolijke, maar chaotische zondag achter de rug. Dat chaotische betrof vooral het uit de hand gelo pen tijdsschema. Vroeger zette men de klok gelijk op het passeren van de post koets. Wie dat aan het ein de van de eerste dag van de race zou doen, zou z'n hor loge anderhalf uur ver keerd zetten. Het vermocht het enthousiasme van het Groningse en Friese pu bliek overigens niet te ver minderen. In elke plaats was de bevolking uitgelo pen om de koetsen en hun passagiers uit te zwaaien en er ontstonden ware volks oplopen. De toeloop van het publiek begon zaterdagavond al bij de presentatie, het concours d'é- legance op de Groningse Grote Markt. Daar werden de koetsen, paarden en be manningen door een jury op verschillende onderdelen be oordeeld. De koets van Hei- neken verwierf daarbij de eerste plaats en voerde het eerste tussenklassement aan. Daarna had op het grote plein voor het Groningse stadhuis een enorme muzika le manifestatie plaats, onder het motto „Groningen groet Leiden", waaraan duizenden muzikanten deelnamen. Een dag later trokken niet alleen de koetsen, maar ook de meereizende notabelen nogal wat publieke aandacht. Op het eerste deel van het traject reisde commissaris H. Vonhoff van de koningin in Groningen mee. In Buiten post nam zijn Friese collega, H. Wiegel, de positie bovenop de koets over, maar niet na dat de heren diverse beleefd heidsfrasen hadden uitgewis seld. Wiegel: „U bent wat laat, collega. Ik was even bang dat mijn schepenen u bij de grens hadden opgehou den. Ik geef u om dat risico op de terugweg uit te sluiten maar een Fries paspoort mee". Vonhoff repliceerde: „Ik vind het altijd heerlijk Dronken vrouw breekt neus LEIDEN Een 32-jarige vrouw uit Leiden is vannacht kort na een uur met een gebroken neus overge bracht naar het AZL. De vrouw reed in in haar auto in beschonken toestand op de Korte Mare. Volgens de politie reed ze hard en slingerde ze van de ene kant van de rijbaan naar de andere. Ze botste tegen een geparkeerde auto aan, die in het water belandde. Tegen een boom kwam haar auto tot stilstand. De voorzijde van het voertuig is flink beschadigd. De rechterflank van de geparkeerde auto, die toebehoort aan een 25-jarige Leidenaar, liep eveneens schade op. In totaal regis treerde de politie het afgelopen weekeinde 26 aanrijdingen. EIDSE UITMARKT TREKT ECORD AANTAL BEZOEKERS De deelnemende koetsen aan de start op de Grote Markt in Groningen. Provocerende protestmars LEIDEN/GRONINGEN Voorzitter A. Rörsch van de 3 October Vereeniging hield in vele pleisterplaatsen een toespraak. In zijn eerste speech, zaterdag in de Gro- ningenhal, nam hij op ludie ke wijze de regering op de korrel. „De grote postkoets- race heeft het karakter van een provocerende protest mars tegen de besluiteloos heid van de nieuwe regering om 3 oktober tot nationale feestdag te verheffen. Wij hebben daarom het initiatief in eigen hand genomen. Als het Nederlandse publiek niet naar 3 oktober kan komen, komt 3 oktober maar met deze postkoetsrace naar het publiek. Wij rekenen erop van Groningen door Fries land, Noord- en Zuid-Hol-, land een spoor van spijbelen-' de schoolkinderen te trek ken, die de verleiding van het aanschouwen van twaalf postkoetsen niet kunnen weerstaan". Pech achtervolgt Wegenwacht LEIDEN/GRONINGEN van zaterdag op zondag Juist de postkoets van de door een wagenmaker her- ANWB-Wegenwacht werd steld. De conditie van de door pech achtervolgd tij- paarden is volgens de orga- dens de eerste dag van de nisatoren na het langste postkoetsrace. Eén van de traject van afgelopen zon- wielen van de koets liep dag uitstekend. Eén paard vast. Dat was zaterdag ook moest tijdens de rit uitval- al gebeurd met de koets len, maar verkeerde 's van de 3 October Vereeni- avonds al weer in blakende ging. Die werd in de nacht gezondheid. Beschonken lifter rijdt weg LEIDEN Een Leidenaar die gisternacht aan een 26-jarige plaatsgenoot een lift gaf, keek raar op zijn neus. Terwijl de man op de Langegracht de fiets van de lifter in zijn auto probeerde te leggen, kroop de jongeman achter het stuur en reed weg. Hij had de pech dat juist op dat ogenblik een sur veillancewagen van de politie voorbij reed. De agenten ga ven gas en konden de jonge man aanhouden. Deze ver klaarde dat .het niet zijn be doeling was de auto te stelen. Hij zei dat hij alleen een stukje wilde rijden. De lifter had wat te diep in het glaasje gekeken. Walma tijdelijk LDM-directeur LEIDEN De Raad van Commissarissen van de LDM heeft J. Walma benoemd tot tij delijk directeur van de LDM. Walma is be noemd per 1 oktober en volgt de heer C. De Jong op. De Jong moest zijn functie opgeven in verband met het geknoei met water door de LDM. Walma blijft directeur tot de benoe ming van een nieuwe sterke man rond is. Wel blijft hij tot 1 augustus 1988 in deze functie werkzaam om de nieuw te benoemen directeur in te kunnen werken. Walma krijgt de dagelijks leiding over de LDM. De defini tieve benoeming van een directeur wordt het volgend voorjaar verwacht. Walma was tot voorkort directeur van de Westlandse Drink waterleiding Maatschappij, een bedrijf dat organisatorisch grote overeenkomsten met de LDM vertoont. Met ingang van 1 oktober zou hij het Westlandse bedrijf verlaten door ge bruik te maken van de VUT. Inbrekers stelen levensmiddelen LEIDEN Inbrekers die waar schijnlijk een groot feest wilden bouwen, hebben in de nacht van zaterdag op zondag levensmidde len ontvreemd uit een zaak aan de Haarlemmerstraat. Ze namen 25 kilo kaas mee, vijf flessen wijn, anderhalve kilo paté en diverse sa lades. Om de winkel binnen te komen, forceerden ze een ruit. Surveille rende agenten zagen diezelfde nacht op de Hooglandse Kerk- gracht een man sjouwen. Ze reden een blokje om en verloren de man uit het oog. Wel troffen ze onder een auto kazen aan. Deze zijn in beslag genomen. LEIDEN De Leidse politie heeft vanmorgen rond kwart voor een twee knapen aangehou den in een drogisterij aan de Lage Morsweg. De mannen, 25 en 28 jaar oud, waren bezig ver schillende goederen klaar te zet ten. Ze verstopten zich in de kel der van het pand, maar dat mocht niet baten. De inbrekers, afkomstig uit Leiden, waren de winkel binnengekomen door twee deuren te forceren. Omwo nenden sloegen alarm. om uw provincie te bezoe ken. Dan besef ik weer hoe prettig het is om in Gronin gen terug te zijn", aldus Von hoff. De voorzitter van de Leidse 3 October Vereeni ging, A. Rörsch, maakte uit eindelijk een einde aan de plichtplegingen en dirigeerde Wiegel met „verdomme Hans, we komen te laat" richting koets. De commissa ris van de koningin van Friesland kwam uiteindelijk verkleumd aan in Oudkerk. „Tijdens de Elfstedentocht heb ik het niet zo koud ge had", zei Wiegel nadat hij van de koets was afgestapt. Tijdrit Het wedstrijdelement kwam op de eerste dag van de race naar voren in een zogenaam de tijdrit. Bij zo'n race tegen de klok is het overigens niet de bedoeling om de snelste tijd neer te zetten. De koet siers moesten proberen het traject Zuidhorn-Buitenpost (19,4 km) in een voorgeschre ven tijd af te leggen. Win naar werd opnieuw de koets van Heineken, die daarmee de eerste plaats stevig in han den kreeg. WILLEM SPIERDIJK nister Brinkman (WVC) was zaterdag in de Pieterskerk om de rde Leidse Uitmarkt officieel te openen. Hij deed dat met een verende klap. i land. Leidato trekt weer ruim 60.000 bezoekers LEIDEN De Leidato heeft dit jaar 64.591 bezoekers getrokken. De huis- houdshow in de Groenoordhallen die op 5 september van start ging en gister avond werd afgesloten, trok de laatste iaren steeds tussen de 63.000 en 65.000 bezoekers. „We zouden graag eens wat meer mensen begroeten, maar dit is blijkbaar de top", aldus organisator J. van Zijp. Zaterdagavond werd de 50.000ste be zoeker gehuldigd. Dat bleek de me vrouw A. Gordijn uit Hazerswoude te zijn. Miss Rijnland werd dit keer Helen Kokken uit Den Haag. Tot Miss Toe komst werd Mercedes Löhnen uit Oegstgeest uitgeroepen en Miss Perso nality werd Evelijn Heespelink. werven. En dat gebeurde dan ook volop ook al had niet elke poging succes: „Wilt u geen folder van onze vereniging", vroeg een jeudigde vertegen woordiger van één van de stands wat teleurgesteld aan een passerend echtpaar, dat wat meer belangstelling voor de stand van de buren leek te hebben. Even later boekte hij meer succes. Minister L.C. Brinkman (WVC) was zo vriendelijk om de Leidse Uitmarkt zaterdag officieel te openen. Ondanks de stevige bezuinigingen die Brinkman in petto heeft voor met name het sociaal-cultureel werk (de bijdrage van het rijk wordt gehalveerd) zag het or ganiserend comité in de be windsman blijkbaar de goede persoon om het bijeen zijn van alles wat in Leiden met ama teuristische kunstbeoefening te maken heeft een officieel tintje te geven. Liet burge meester C. Goekoop zich bij een vorige gelegenheid in rookwolken gehuld staand op een hoogwerker van de Leidse brandweer de kerk inschui ven, de minister had zaterdag genoeg aan twee deksels. Brinkman maakte van de ge legenheid gebruik om zijn pleidooi voor het particulier initiatief nog maar eens na drukkelijk te herhalen. „Deze Uitmarkt is daar een goed voorbeeld van", aldus de mi nister. „Particulier initiatief is de kracht van een gemeen schap. Ik hoop dat volgend jaar de vierde Leidse Uitmarkt gehouden zal worden en het uitgroeit tot een permanent gebeuren". Brinkman maakte vervolgens een rondgang langs de kramen in de kerk. Vraag Of de wens van de minister bewaarheid zal worden, is de vraag. De Leidse Uitmarkt wordt door vrijwilligers geor ganiseerd. Totaal zijn daar zo'n honderd mensen bij betrokken maar de markt wordt gedra gen door een groep van onge veer tien mensen die al een jaar van tevoren de koppen bij elkaar steken. Het blijkt een steeds groter probleem genoeg mensen te vinden die zoveel tijd in de markt willen steken. Wel staat al vast, dat er in elk geval in 1987 weer een Leidse Uitmarkt zal zijn. EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER Het Concours d'EIegance, gewonnen door de koets van de grootste bierbrouwer van 'EIDEN Het was allemaal goed georganiseerd. De lidse Uitmarkt zou zich dit ir binnen de muren van de eterskerk afspelen, nadat in 185 kou en regen onbarmhar- toesloegen. De standhou- re die toen rond de kerk onden hadden een wat een- me dag, want de bezoekers chten hun toevlucht vooral j kramen in het monumenta- complex. Last van slecht teer had de Leidse Uitmarkt iterdag niet. Niet alleen ston den de kramen binnen, maar pjsin de loop van de dag ver- dwen de zon en 's avonds injhet regenen. De Leidse Uitmarkt trok dit «r een record aantal bezoe- rs. „Tussen de 17.000 en 000", luidde de schatting n de organisatie zaterdaga- ind. In 1985 werden 15.000 zoekers geteld. Die stijging ordt volgens Ton Boon, één in de organisatoren van de arkt, onder meer veroor- akt door de betere publiciteit i door het optreden van fan- res. Ie bezoekers aan de Uitmarkt offen zaterdag in de Pieters- erk het inmiddels vertrouw- t beeld van zo'n 75 kramen iet vertegenwoordigers, van lerlei groeperingen op het 'bied van de amateuristische unstbeoefening. Een vijftigtal ptredens verspreid over vier odia door onder meer orkes- n, theatergroepen, balletge- «lschappen. circus, acroba- ek, cabaret en volksdansen- roepen gaf een beeld van wat rop dit gebied in Leiden alle- laai te beleven is. oogtepunten waren dit keer e optredens van de Dutch wing College Band en het uo Maarten 't Hart en Maar- in Biesheuvel. Vooral de ,i vee schrijvers zorgden ervoor at de kerk zaterdagavond 11 >ed gevuld was. Terwijl Ibarten 't Hart het monumen- ale orgel in de kerk bespeel- e, liet Maarten Biesheuvel ierken dat hij een stem heeft, lie klinkt als een klok. Behal- |j e zingen hield het duo zich r; bezig met de eigen literai- prestaties: ze droegen voor it hun werk. eden oor de verenigingen is de larkt een goede gelegenheid n ich aan het begin van het ieuwe seizoen te presenteren p, zoveel mogelijk leden te

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7