Surinaamse premier praat toch met Van den Broek Chileense studenten nog steeds niet vrij redes- onferentie om onder abinet >raël Inwoners Kalamata slapen op straat Parijs dreigt met vergeldingsacties Toneelstuk over Tsjernobyl aanklacht tegen autoriteiten West-Duitsland staakt verzet tegen sancties Duitse kardinaal: Stop met kernenergie UITENLAND £aid&2<3owiant MAANDAG 15 SEPTEMBER 1986PAGINA5 rgelopen CIA- t op Sovjet-tv SKOU De vorig jaar naar de sen overgelopen CIA-agent zard Lee Howard heeft giste- voor de Sovjet-televisie ver- ard dat de Sovjet-Unie „doelwit nmer een" van de Amerikaan- jeheime dienst is. Howard, die Ie Sovjet-Unie politiek asiel ge- t, werd geïnterviewd door de rnalist Genrik Borovik, die in VS heeft gewerkt. De voormali- dubbelspion, die er ontspannen ag, vertelde over zijn ervarin- I als CIA-man bij de Sovjet-af- ing. „De Sovjet-afdeling is een lig deel van de CIA. De staf it zeer vijandig tegenover de jet-Unie". Bejaarde Spanjaard wint tien miljoen (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA Een 72-jarige Spaanse bejaarde heeft afgelopen week maar liefst 524 miljoen pe seta's (een slordige tien miljoen gulden) gewonnen in de Spaanse lotto. Het is de grootste prijs die ooit in de historie van alle Spaanse lote rijen aan een enkele persoon is uitgekeerd. De gelukkige bejaar de woont samen met vrouw en kinderen in een bescheiden wo ning in Madrid. Tot nu toe leefde hij van een schraal pensioen van iets meer dan 900 gulden in de maand. IRA vermoordt protestantse leider BELFAST In Noord-Ierland is gisteren een prominente leider van een proestantse paramilitaire groepering vermoord. Het Ierse Republikeinse Leger IRA heeft de verant woordelijkheid voor de moord opgeëist. Vol gens de IRA was de man verantwoordelijk voor een golf van moorden op katholieken. De 33-jarige John Bingham was een vooraan staand lid van de verboden protestantse orga nisatie Ulster Vrijwilligers Macht UVF. In kringen van de politie en van de UVF is ver nomen dat hij het brein was achter een reeks moorden op katholieken in Belfast. Leiders van protestantse groeperingen kwamen na de moord voor spoedberaad bijeen. In katholieke kringen wordt gevreesd dat de dood van Bingham aanleiding zal zijn voor een nieuwe golf van moordaanslagen op katholieken. VS wil nu meer geld voor Verenigde Naties NEW YORK De regering-Reagan heeft een grote beleidsommezwaai gemaakt door het Amerikaanse Congres te verzoe ken tientallen miljoenen dollars die eer der waren bezuinigd op de Amerikaanse bijdrage aan de Verenigde Naties opnieuw voor dat doel op te voeren. Dit heeft de New York Times gemeld. Washington zou de VN nu beschouwen als een belangrijke sleutel voor de Amerikaanse politieke be langen, zo schrijft de New York Times. Volgens de krant is de beleidswijziging deels verklaarbaar door het feit dat de VS, als ze maar een deel van de wettelijk vastgestelde VN-rekening betalen, niet al leen banen voor Amerikanen verspelen, maar daarmee ook als grootste geldschie ter politieke invloed verliezen. Vredesbesprekingen El Salvador mislukt PANAMASTAD Besprekingen die de ba sis hadden moeten leggen voor de vredesbe sprekingen van aanstaande vrijdag tussen de Salvadoraanse regering en het linkse verzet hebben geen enkel resultaat opgele verd. Dit is in Panamstad meegedeeld door vertegenwoordigers van beide partijen. Of de besprekingen in Sesori in El Salvador nog doorgaan is hiermee twijfelachtig ge worden. Verschil van mening over de vei ligheidsmaatregelen staat de voortzetting van de dialoog in de weg. De eerste twee ge spreksronden waren in oktober en novem ber 1984. Die leverden niets op en politieke waarnemers twijfelen er aan of een derde ronde wel resultaat zal afwerpen gezien de grote verschillen tussen de gesprekspart ners. Daniloff ontkent opnieuw alle beschuldigingen MOSKOU De van spionage verdachte Ameri kaanse journalist Nicholas Daniloff heeft op een persconferentie in Moskou opnieuw alle beschuldi gingen wegens spionage ontkend. Hoewel de Sov jet-Unie volhoudt dat de arrestatie van Daniloff niets te maken heeft met de arrestatie in New York van de Russische natuurkundige Gennadi Zacharov, worden de beide zaken toch steeds meer op een lijn getrokken. Hoewel dat niet officieel met zoveel woorden is gezegd, ziet het ernaar uit dat de Sovjet-Unie aanstuurt op een ruil van Za charov en Daniloff, om de zaak zonder proces uit de wereld te helpen. Hun situaties zijn op dit mo ment vrijwel identiek. Beide mannen verblijven in hun ambassade en worden van vrijwel gelijke strafbare feiten beschuldigd. Zij genieten geen di plomatieke onschendbaarheid en zullen beiden voor de rechter moeten verschijnen. RUZALEM De af- aak van de Israëlische ■mier Peres om samen »t de Egyptische presi- nt Moebarak te werken een internationale ïdesconferentie voor Midden-Oosten, is een m onder het voortbe- an van het Israëlische binet. teren kwam het tijdens het eringsberaad tot een open- e botsing tussen Peres en tegenvoeter, minister van tenlandse zaken Shamir, leider van het rechtse Li- ïd-blok wil niet in interna- ïaal verband onderhande- over vrede, omdat dergelij- onderhandelingen zouden inen leiden tot territoriale ïcessies. De socialisten van res zijn bereid tot dergelijke ïcessies, maar Likoed niet. het kabinetsberaad vloog res naar Washington, waar vandaag een ontmoeting ift met president Reagan verslag uit te brengen van top met Moebarak. Boven- n wordt getracht een ont- eting te arrangeren tussen res en de Russische minister buitenlandse zaken Sje- dnadze, die in New York is ir de Algemene Vergade- ng van de Verenigde Naties. Bes wil proberen de Sovjet- Infe deel te laten nemen aan n conferentie, waarvoor dan overigens eerst de trekkingen met Israël moet ■f-stellen. De kans dat de ^vjet-Unie aan die voorwaar- voldoet, is erg klein. rijlating evangenen iet kerkdienst evierd DANSK Met een mas- al bijgewoonde katholieke is is gisteren in de Poolse ivenstad Gdansk de vrijla- gevierd van een groot ntal leiders van de verbo- ;n vakbond Solidariteit. De is werd bijgewoond door ech Walesa, voorzitter van ize organisatie. Meer dan )00 mensen verzamelden ch in de St. Brygida kerk, aar een aantal vrijgelaten ilitieke gevangenen werd itvangen met luid applaus v-tekens. De regering »eft alle 225 politieke ge ingenen vrijgelaten, waar- ider kopstukken van Soli- ariteit, zoals Zbigniew Bu- k. Walesa riep de gelovigen de kerk op geduldig te zijn hij met zijn geestverwan- in heeft kunnen overleggen ver een reactie op het ge- aar van de regering. „Er is ;n nieuwe situatie ontstaan ik vraag u ons de tijd te iven". DEN HAAG De Suri naamse premier, Pertab Radhakishun, heeft gis teren in Den Haag een gesprek gehad met mi nister Van den Broek van buitenlandse zaken. Dit heeft de Surinaamse ambassade in Den Haag vandaag desgevraagd ge meld. Over de inhoud van het gesprek is nog niets bekendgemaakt. Het junglecommando van Ronnie Brunswijk heeft vrij dag in het Patamakka-gebied in het oosten van Suriname een soldaat van het Suri naamse leger doodgeschoten. Het slachtoffer, Morris Veira, j reed in een pantserwagen die vanaf een bergtop onder vuur werd genomen. Veira is de zesde militair van het leger die is omgekomen „Wij kiezen niet voor Bouterse of voor Brunswijk. Wij vragen hen alleen om verder bloedvergle- jn de strijd tegen Ronnie ten te voorkomen". Aldus woordvoerder Emanuels (m) die zaterdag in Utrecht namens vier vere- Brunswijk, die in juni twaalf nigingen van bosnegers in Nederland een dringend beroep deed op Bouterse en Brunswijk de militairen gijzelde. Eén bur- gevechten te staken. ger, een kind van drie jaar, overleed als gevolg van deze strijd. Voor zover bekend zijn aan de zijde van Brunswijk tot nu toe drie doden geval len. Het is al weken onrustig in het oosten van Suriname als gevolg van het treffen tussen het junglecommando en manschappen van het leger. Dit is voor de autoriteiten in Paramaribo aanleiding ge weest om een deel van het gebied voor het publiek ge sloten te houden. Berichten als zouden bij gevechten te Carolina donderdag 30 mili tairen gedood zijn, werden officieel categorisch van de hand gewezen. Een deel van de militairen, die door de groep-Brunswijk werden gegijzeld, heeft zich aangesloten bij de rebellen. Dat kan worden afgeleid uit verklaringen van de gegijzel de soldaat Vliese, die eerder deze week op vrije voeten kwam en vrijdagavond voor de Surinaamse tv werd geïn terviewd. (Vervolg van voorpagina) ATHENE De getroffen streek is door de Griekse rege ring tot rampgebied verklaard. Vanuit Athene is een lucht brug ingesteld om artsen en medische voorraden naar het gebied over te brengen. Een ploeg Franse experts, gespecia liseerd in hef bevrijden van mensen vanuit ingestorte ge bouwen, is met getrainde hon den in het gebied aangeko men. De autoriteiten hebben de be woners opgeroepen nog niet naar hun al dan niet verwoes te huizen terug te keren. Dui zenden mensen hebben de nacht in de open lucht doorge- Artsen: stop met kernenergie AMSTERDAM De Neder landse regering moet afzien van de bouw van nieuwe kerncentrales. Deze oproep heeft de Vereniging voor Me dische Polemologie (NVMP) zaterdag gedaan in een resolu tie die werd aangenomen tij dens een symposium over Tsjernobyl. De NVMP, waarbij tweeduizend artsen zijn aange sloten, vindt dat de regering tevens naar alternatieven moet zoeken voor de beide be staande kerncentrales. bracht. Er wordt vóór hen een groot tentenkamp opgezet. Ook zijn marineschepen naar de stad gestuurd om daklozen op te nemen en brood te bak ken. De reddingsoperaties worden bemoeilijkt door ge blokkeerde wegen, het uitval len van gedeeltes van de elek- triciteistvoorziening en water tekort. Het aantal doden is beperkt gebleven, omdat veel mensen op het moment van de aardbe ving buitenshuis waren. Het ingestortte flatgebouw was pas vier jaar oud. Er bleef niet veel meer van over dan een puinhoop, waar verpletterde meubels, keukenspullen en kleren uit staken. DEN HAAG Nederland oefent constant druk uit op de Chileense autoritei ten om de vier studenten, die afgelopen dinsdag door de geheime -politie uit auto's van de Neder landse ambassade werden gesleurd, zo spoedig mo gelijk vrij te laten. De druk heeft tot gevolg ge had dat de vier, in tegenstel ling tot andere gevangenen op grond van de noodtoestand, bezoek van hun familie mogen ontvangen, aldus een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Ook de Nederland se tijdelijke zaakgelastigde in Santiago zal de vier mogen be zoeken. De zaakgelastigde heeft verder een gesprek ge had met de ouders van de stu denten, die hem vertelden „ze kere sporen van mishande ling" te hebben gezien. Vol gens de VAR A-correspondent in Santiago zijn de vier stu denten sinds hun gevangenne ming zo beestachtig mishan deld, dat zij niet konden staan en moesten worden onder steund toen hun ouders hen even mochten zien. Een paramilitair doodseskader heeft zich zaterdag verant woordelijk gesteld voor de moord op vier leden van de Chileense oppositie en aange kondigd een vijfde persoon te zullen doden als vergelding voor de aanslag op de Chileen se president Augusto Pinochet. SMID JE VERHOLEN - KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 44) „Niet doen!" gilde Kareltje Knetter nog. Aaar hij was al te laat, want nauwelijks had Opopol Istietof de eerste trek aan zijn pas ont stoken sigaar gedaan, of daar geschiedde een opzienbarend ongeval. Een felle steekvlam fchoot uit Opopol's mond naar buiten en een daverende knal weerklonk. Een ogenblikje lang was Kareltje Knetter volkomen verblind en ver doofd van het gebeurde, doch zodra hij de situ atie weer goed en wel in het oog kon nemen, >emerkte hij, dat Opopol verdwenen was. Hij was als het ware van de aardbodem wegge vaagd. - Kareltje was volkomen van zijn stuk en hij besloot juist aan zijn baas mededeling te gaan doen van het treurig verscheiden van 'n zekere Opopol Istietof, toen een zacht gekreun tot zijn flapperende oorschelpjes doordrong. Dat gekreun kwam van boven en daarom hief Kareltje zijn blikken omhoog. Daar zag hij toen de heer Opopol In het bagagenet van zijn eigen auto liggen. Zijn gelaat was helemaal zwart ge blakerd, flarden sigaar bungelden nog uit zijn mondhoek en zijn ogen rolden door hun kassen. - „Help mij erafsk.kreunde de heer Istietof, die een gebroken man scheen. „Ik kom al", riep Kareltje en hulpvaardig rende hij er van door om even later al terug te keren met een klein laddertje. Dat zette hij tegen de auto op en zo duurde het niet lang of de geplaagde Opopol kon naar beneden stumperen. „Dat was een leerzaam tafereertje", dacht Kareltje nog. „Gut- tegut, wat zijn die Barreberiërs vurig van bin nen!" (Vervolg van voorpagina) PARIJS De bom die gister middag ontplofte was van het zelfde type als de bommen die vorige week afgingen in het postkantoor van het stadhuis, waarbij een dode en achttien gewonden vielen, en vrijdag in een voorstad van Parijs, waar bij 41 gewonden vielen. Door de explosie viel in verscheide ne delen van de stad de stroom uit. In zijn toespraak maakte premier Chirac bekend dat het leger zal worden ingezet om de controle aan de grenzen van het land te verscherpen. Militairen zullen ook worden ingezet om de luchthavens te bewaken. Verder zullen met spoed wettelijke maatregelen worden doorgevoerd zoals het mogelijk maken van identi teitscontroles op straat, verlen ging van de voorlopige hechte nis, centralisatie van recht spraak en de buitenlanders- wetgeving. Ook zullen openba re gebouwen en winkels beter worden beveiligd. Premier Chirac waarschuwde dat zijn regering vastbesloten is hen die terroristen er op uit sturen „duur zal laten betalen". Celstraf MOSKOU In een to neelstuk over het ongeluk in de kerncentrale van Tsjernobyl wordt kritiek geleverd op de besluite loosheid van de autoritei ten, waardoor de evacua tie van de stad werd ver traagd. Delen van het to neelstuk, getiteld „De Sarcofaag", werden zater dag gepubliceerd in Sov- jetskaja Kultura, het cul turele tijdschrift van de communistische partij. De samenvatting van het stuk leek op een opeenho ping van aanklachten tegen de bureaucratie. Een van de beschuldigingen luidt dat het dak over een deel van het reactorgebouw, dat na het ongeluk in brand vloog, was gemaakt van zeer brandbaar materiaal dat al 12 jaar gele den werd verboden. In een korte inleiding stelde de auteur, de tot dusver on bekende Vladimir Gubarev, dat het thema van het stuk werd geboren in Tsjernobyl en dat het zijn bedoeling was het volk te vertellen „wat ik zag en meemaakte". Het is onwaarschijnlijk dat ernstige beschuldigingen, zo als die over het dak, zouden worden gepubliceerd in een partijblad zonder dat ze ge fundeerd zijn. Het stuk wordt volledig opgenomen in het herfstnummer van het li teraire blad Znamya en het zal op de" planken worden gebracht. De figuren die in het stuk een rol spelen zijn een boe rin, Tante Klava, een ver pleegster (Ptitsyna), een di recteur, een brandweergene- raal, een natuurkundige, me dewerkers van de centrale en een officier van justitie. Met uitzondering van tante Klava, de verpleegster en de officier van justitie, staan alle figuren in het stuk bloot aan kritiek. Als een fabrieksarbeider de aanklager vraagt waarom het 36 uur duurde voor de evacuatie van de plaats Pri- pyat op gang kwam, ant woordt de officier: „Zij wachtten tot de regerings commissie er was. Ze konden geen besluit nemen". Reagans roepen op tot „kruistocht tegen de drugs" President Reagan en zijn vrouw Nancy hebben gisteren hun landgenoten via de televisie opgeroepen het gebruik van verdo vende middelen te helpen bestrijden. Reagan kondigde aan dat hij vandaag nieuwe voorstellen zal doen in het kader van het anti-drugprogramma. Reagan voert al enige tijd een „kruistocht" tegen de drugs. BRUSSEL/BONN Hoewel de Bondsrepubliek en Portugal zich openlijk blijven verzetten tegen het tref fen van economische sancties tegen het Zuidafrikaanse apartheidsbewind, lijkt het waarschijnlijk dat de twaalf ministers van buitenlandse .zaken van de Europese Ge meenschap vandaag toch tot strafmaatregelen beslui ten. Portugal heeft laten weten zich bij de meerderheid te zullen neerleggen en het treffen van sancties zal dus vooral afhangen van de regeringscoalitie in Bonn. Zegslieden in Bonn zeiden echter dat ook de regering-Kohl het verzet tegen sancties zou opgeven. Als de Europese ministers in Brussel tot sancties besluiten, zul len zij waarschijnlijk alsnog het „Pakket van Den Haag" aan vaarden, dat neerkomt op een investeringsverbod voor Zuid- Afrika en het staken van de import van kolen, ijzer, staal en gouden munten. Daarmee zou de EG-import uit Zuid-Afrika met 20 procent worden verminderd. Van belang bij de afweging zal ook het standpunt zijn van de Amerikaanse president Reagan ten aanzien van de sanctiewet die met overweldigende meerderheid werd aangenomen in het Huis van Afgevaardigden. Die wet gaat verder dan de Europese sanctievoornemens en alom wordt verwacht dat Reagan de wet met een veto zal treffen. WEER DODEN IN SOWETO JOHANNESBURG Er zijn 14 zwarten gedood bij gevechten in de omgeving van onderkomens voor zwarte arbeiders in So- weto. Dit heeft de Zuidafrikaanse Pers Associatie (SAPA) be kendgemaakt. De gevechten, die donderdag begonnen in de zwarte voorstad van Johannesburg, duurden in het weekeinde voort. In het verleden gingen de schermutselingen tussen leden van verschillende stammen, meestal tussen zoeloes en andere groepen. (Van onze correspondent Rink Drost) AKEN De leider van de Rooms-Katholieke kerk in de Duitse Bonds republiek, de Keulse kar dinaal Hoffner, vindt dat moet worden gestopt met de toepassing van kern energie. Hoffner noemde kernenergie „de gevaar lijkste vorm van energie die er bestaat". „De we tenschapsmensen zijn ver plicht veiliger methoden te vinden voor de opwek king van energie", aldus de kardinaal. De Duitse kerkleider deed zijn uitspraak voor de RTL, de Lu xemburgse omroep. Die inter viewde hem gisteren op de slotdag van de 89e Duitse Ka tholiekendag in Aken. Met veertien priesters celebreerde de kardinaal daar een afslui tende mis, die werd bijge woond door 60.000 gelovigen. Met deze uitspraak staèt de kardinaal lijnrecht tegenover de grote christelijke partijen CDU en CSU. Die houden vast aan de toepassing van kern energie in de Bondsrepubliek, ook op langere termijn. De huidige christelijk-liberale re geringscoalitie gebruikt de voortgaande toepassing van kernenergie zelfs als thema voor de komende Bondsdag verkiezingen, in januari. De regeringscoalitie heeft vo rige week nogmaals duidelijk voor de kernenergie gekozen, ondanks de uitslag van twee in haar opdracht uitgevoerde on derzoeken. Beide onderzoeken kwamen tot de conclusie dat de Bondsrepubliek de kern centrales binnen tien jaar kan stilleggen zonder dat de con currentiepositie van de Bonds republiek in gevaar komt en zonder dat de stroomprijzen sterk zullen stijgen. ADVERTENTIE EN TOEN WERD ALLES ANDERS... Samen gaan wonen. Dat heeft zo z'n gevolgen. Ook fiscale. Komt u daar niet uit? Dan even de BelastingTelefoon bellen. Daar staan ze het hele jaar door. voor iedereen klaar. Elke werkdag van 8 tot 5 uur. En nog gratis ook! BEL GEWOON DE BELASTINGTELEFOON. 06-0543.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5