PvdA moet image verbeteren Smit-Kroes wil onderzoek verplichte autokeuring Gruijters verloor eigen subsidieregeling uit het oog voor ABP Behoorlijke groei reizigersvervoer LrM. Defensie bezorgd over uittocht officieren DE GANG BINNENLAND CcidacSowcmt MAANDAG 15 SEPTEMBER 1986 PAGINA 3 jCtiegroep haalt ppen uit legbatterij IIDAM Het Dierenbevrij- ngsfront (DBF) heeft in de acht van zaterdag op zondag tot 500 kippen bevrijd uit iree legbatterijen in Didam en est. De DBF zegt hiermee te rotesteren tegen de industrië- ■n en de regering die dit sy- eem mogelijk maken. De jppen zijn op diverse plaatsen i het land ondergebracht, al- n us het front, en zullen daar og een aantal jaren vrij en :j kunnen leven. In Didam ig het volgens een politie- oordvoerder om ongeveer 75 nippen. Bovendien was daar ij het bedrijf nog een ruit in- egooid. Bij de politie in Best geen aangifte gedaan. NS VERWACHT: UTRECHT De Spoorwegen mik ken de komende jaren op een be hoorlijke groei van het reizigersver voer. NS gaat in 1990 uit van een omzet van 9,9 miljard reizigerskilo meters terwijl voor dit jaar 9,1 mil jard reizigerskilometers worden verwacht. Om die omzet te kunnen bereiken is een jaarlijkse resultaat- verbetering van 20 miljoen gulden nodig, aldus de NS-top in een „Stra tegisch Document" waarin de hoofdlijnen voor het beleid tot het jaar 2000 worden aangegeven. Voor de langere termijn, na 1990, wordt nog geen vervoersprognose gegeven maar gaat NS wel uit van een verder stijgende belangstelling voor de trein. NS-topmari drs. L. Ploeger zegt in het NS-blad „De Koppeling" een forse verbetering van het bedrijfsresultaat te verwachten. Het be slag op de overheidsmiddelen (vorig iaar 1,3 miljard) zal volgens Ploeger zo laag mogelijk blijven. „We dienen ons goed te realiseren dat het openbaar vervoer bij het verdelen van de overheidsuitgaven geen uitzonderingspositie inneemt". NS gaat bij zijn lange termijn-plannen uit van het huidige net zonder knelpunten en inclusief de Flevolijn. Dat betekent hoge re reissnelheden en kortere reistijden, vooral op de lange afstand en verhoging van de punctualiteit. In 1985 vervoerde NS 9,2 reizigersmiljard- kilometers. In '86 worden dat er dus naar verwacht iets minder (9,1 miljard) en dat is volgens een NS-woordvoerder vooral te wijten aan de daling van de benzineprij zen. Maar nu de benzineprijs weer wat aantrekt hoopt NS de verloren klandizie weer terug te kunnen winnen. Oud-staatssecretaris Mommersteeg lid Mensenrechtencomité DEN HAAG Oud-staatsse cretaris van defensie, mr. J.A. Mommersteeg (69), is gekozen tot lid van het Mensenrechten comité, een onderdeel van de Verenigde Naties. Mr. Mom mersteeg is de eerste Neder lander die in dit sinds 1977 be staande comité is benoemd, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenland se zaken meegedeeld. Mr. Mommersteeg (69) is vele jaren lid van de Tweede Kamer ge weest, eerst voor de KVP en daarna voor het CDA. Hij was van 1973 tot 1974 staatssecreta ris van defensie. N| ILVERSUM Minister nit-Kroes van verkeer waterstaat wil een on derzoek naar de deugde- kheid van de verplichte "fctokeuring, de APK. Ze Vil zo snel mogelijk we- of het doel van de keuring om tot een grote- verkeersveiligheid te liomen, inderdaad effect heeft. De minister zei dit gistermiddag voor de AVRO-radio naar aanlei ding van berichten dat onlangs bij een steekproef in Maastricht is gebleken dat officieel gekeurde au to's toch nog gebreken vertoonden. Sommige wa ren zelfs rijp voor de sloop. Minister Smit-Kroes vindt dat wanneer blijkt dat een en an der niet goed werkt en er zijn alternatieven, dat die dan overwogen moeten worden. „We laten niets in stand omdat we dachten dat het de beste methode zou zijn, we laten al leen zaken in stand waarvan we echt overtuigd zijn dat die bijdragen tot de verkeersvei ligheid", aldus Smit-Kroes. Er moet naar haar mening wor den onderzocht of het hier in cidentele gevallen betreft of dat garagebedrijven een steek hebben laten vallen. Wat de valse stickers (onder meer in Utrecht) betreft sprak de minister van een verwerpe lijke zaak. „De sticker is om aan te geven dat er inderdaad deugdelijk is gekeurd, dus ook daar zullen we moeten kijken wat eraan te doen valt". iroepshandel "ieweerd van immelmarkten ITTERDAM/DEN HAAG De Economische Controle iienst (ECD) gaat strenger op- len tegen beroepshandela- die hun spullen op zondag- rommelmarkten trachten te itferkopen. In eerste instantie de beroepshandel van de irkten geweerd worden door organisatoren van de rom- ilmarkten te benaderen, zo ift plaatsvervangend-direc- ir mr F. Lely van de ECD legedeeld. Gisteren werd tij- ins een rommelbeurs in het itterdamse Weena-gebouw al •es-verbaal opgemaakt te- de organisator en drie pro- ionele handelaren. De frhkelsluitingswet verbiedt beroepsmatige verkoop van 1 rtikelen op zondag. )nderzoek naar 1 lublikatie beurs irins Maurits )EN HAAG Het ministerie ■an onderwijs gaat onderzoe- ften hoe een kopie van de stu- van prins ■laurits van Vollenhoven, te is gekomen in het perso- dt leelsblad van het ministerie a< ran onderwijs in Groningen. let ministerie is bepaald niet i ;elukkig met de kwestie, zo B leeft een woordvoerder giste- en meegedeeld, maar hij wil le niet vooruitlopen op even- uele maatregelen. De Rijks voorlichtingsdienst (RVD) rea- [eerde vrijdag al geprikkeld >p de publicatie, die een -j,schending van de privacy" verd genoemd. „Iedereen leeft recht op een basisbeurs, iok prins Maurits", aldus de KVD. lienaam inzet ort geding Q tegen Q8 ROTTERDAM Kuwait Pe troleum, dat anderhalve week geleden al zijn Gulf-stations (2700), benzine en oliën in Eu ropa voor miljoenen guldens in een nieuw Q8-jasje stak, wacht op 22 september een kort geding dat is aangespan nen door het Engelse bedrijf Alexander Duckham. Dit be drijf brengt al sinds 1971 olie- produkten, onder de naam Q uit op de Benelux-markt, ter- Hl wijl Kuwait de bijna gelijklui- Cl dende naam Q8 pas ruim een jaar geleden heeft laten regis treren. Algemeen-directeur De Pryck van Kuwait Petroleum in Rotterdam zei vanochtend in een reactie dat men niet verrast is door het bestaan van HQ, maar wel licht geschrokken 11 van de stappen van dit bedrijf. Hij vermoedt dat Duckham op een of andere manier finan cieel voordeel uit de onstane tifsituatie wil halen. Standwerkers moeten goedge mutst en goedge- bekt zijn. Dat trekt klanten. Maar wie ver koopt de mensen nou de mooiste praatjes? Bran dende vragen lokken wedstrij den uit en op de Albert Cuyp- markt In Amster dam werd giste ren al weer voor de achtste keer een standhou dersconcours ge houden. Grote belangstelling van het publiek was onder ande voor deze bloe men- en planten- verkoper. Bond Heemschut 75 jaar Prinses Juliana heeft zaterdag een plechtige zitting bijgewoond ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Bond Heem schut in Utrecht. Op de foto bekijkt de prinses het boek „Herge bruik van oude gebouwen", de nieuwste uitgave van Heemschut. Rechts de commissaris van de koningin in Utrecht jhr Beelaerts van Blokland. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministerie van defensie is met zorg vervuld over de uittocht van dure en hoogopgeleide of ficieren naar het bedrijfsleven. De officieren, waarvan er velen voorbestemd waren voor de generaalsrang, nemen ontslag bij het leger omdat zij in de burger maatschappij meer kunnen verdienen. Het departement van defensie zit niet alleen met het grote ver loop in zijn maag, maar ook met het feit dat oud-officieren na hun overstap weer bij het ministerie aankloppen om in hun nieuwe functie te lobbyen voor een belangrijke order, bijvoor beeld voor de aanschaf van nieuw materieel. Ook komt het voor dat hoge officieren na hun pensionering (veelal op 55 jaar) nog een baan aannemen in het bedrijfsleven. Om de verhoudingen zuiver te houden is door defensie nu een gedragscode (die overigens in het bedijfsleven al sinds jaren ge meen goed is) opgesteld dat de oud-officier gedurende drie jaar niet als zakelijk gesprekspartner zal worden erkend. Volgens het ministerie is de informatie waarover de oud-officier beschikt voor het bedrijf waar hij werkt in eerste instantie goud waard, maar is zijn kennis na drie jaar al weer verouderd. I AMERSFOORT De Partij van de Arbeid moet nodig wat doen aan het. beeld dat kiezers van an dere partijen hebben van het reilen en zeilen van de partij. De PvdA is te weinig verankerd in be paalde maatschappelijke groepen en in het defen sief geraakt doordat zij onvoldoende aansluiting wist te vinden bij bepaal de ontwikkelingen, zoals nieuwe technologieën. Er moet ook meer samen hang komen tussen het optreden van de partij in „normale tijden" en de opstelling tijdens verkie zingscampagnes. Dat zijn enkele van de aanbe velingen van een PvdA-com- missie die onderzoek heeft ge daan naar de voor de partij te leurstellende uitslag van de kamerverkiezingen. De PvdA won daarbij vijf zetels, maar bleef ver achter bij opiniepei lingen en slaagde er niet in de CDA/VVD-coalitie de meer derheid te ontnemen. Het par tijbestuur zal komend voorjaar een nota uitbrengen over de gewenste vernieuwingen bin nen de PvdA, zo werd zater dag in Amersfoort bekendge maakt. De commissie weerspreekt overigens de veel gehoorde stelling dat de PvdA steeds meer een „partij van de ar moede" wordt met alleen aan hang onder de laagste inko mensgroepen. Bij de jongste verkiezingen blijkt wel dege lijk winst te zijn geboekt onder hogere inkomens- en midden groepen. Bij onderzoeken komt de PvdA bij een meer derheid van de kiezers over als „drammerig", als „een toonbeeld van verdeeldheid" en als „niet betrouwbaar". Op congressen „ontstaat een sfeer van het afwerken van papieren thema's die een hoogtepunt bereiken via het behandelen van duizenden amendementen. Dit draagt bij aan de beeldvorming van de schappelijke achtergrond" van kandidaten. Hierdoor mist de PvdA ook binding met groe pen uit de bevolking, zoals de middenstand. De commissie is niet ingegaan op de vraag of het wel gelukkig was om op nieuw met Den Uyl als lijst trekker de verkiezingen in te gaan. MEDEDELING AAN DE ABONNEES VAN LEIDSE COURANT Geachte abonnee, Als gevolg van de verhoging van het B.T.W.-tarief van 5% naar 6% en door een lichte kostenstijging, is een aanpassing van de abonnementsprijzen noodzakelijk. In verband hiermee zijn onze abonnementsprijzen per 1 oktober 1986 als volgt vastgesteld: Fl. 23.04 PER MAAND bij automatische betaling Fl. 68.93 PER KWARTAAL Fl. 262.35 PER JAAR Wij verzoeken u bij het overmaken van uw abonnementsgeld via giro of bank gebruik te maken van onze accept-girokaart. De nieuwe abonnementsprijs is daarop ingevuld. Wij nemen graag aan dat de abonnees, die een machtiging tot automatische afschrijving hebben verstrekt, ermee akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. De directie. FRIEMELS ''ÊNTOCH DEAAIT2'»". tW'S EEN GTAffiVAN £AÜCEÏ. 2PAO 'S W156RIE 'T OdEAt-fiO. rlk D0JK m lECflTIBjeN 2i)rt V BftOER. 2£I Die NieT Wlt-pE *V. gelojen Of\T opoe siefc III V VAS CAAW ÜCKeti. «Tl _2> DEN HAAG Drs. J.P.A. Gruijters (55) heeft in 1976 als minister van volkshuisvesting en ruim telijke ordening in het ka binet-Den Uyl zijn eigen „Beschikking geldelijke steun huurwoningen 1975" een moment uit het oog verloren om het Alge meen Burgerlijk Pensi oenfonds ter wille te zijn. Dit blijkt uit een briefwisse ling die hij heeft gevoerd met onder andere de toenmalige hoofddirecteur van het ABP, mr dr. N.H. Wiarda, die later als voorzitter van de Raad van Onroerende Zaken een be langrijke rol zou spelen in de subsidie-dialoog met staatsse cretaris Brokx. Het ging daar bij om de bouw van 1513 wo ningen in de Amsterdamse nieuwbouwwijk Gaasperdam, bekend als het ABP-project Nellestein. Op 1 juli 1975 trad een nieuwe subsidieregeling in werking Drs. Gruijters voor huurwoningen. Om de overgang van de oude naar de nieuwe regeling voor de beleg gingsinstellingen soepel te la ten verlopen, liet Gruijters de gemeenten weten dat zij subsi die-aanvragen volgens de oude regeling uit 1968 nog in behan deling konden nemen, als ze maar voor 1 januari 1976 bij de directie Volkshuisvesting van de provincie binnen waren. Later, de ex-minister is dan burgemeester van Lelystad, zou Gruijters zijn banden met de bouwwereld niet laten ver slappen. Hij krijgt een stoel in de Centrale Beleggingsraad van het ABP en wordt com missaris van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, thans evenals het ABP in de schijnwerper van de subsidie affaire. De ambtenaren op het minis terie van volkshuisvesting moeten in juni 1982 „exact" hebben geweten dat de Zuid hollandse hoofdingenieur-di recteur Post in zijn nota over subsidies aan beleggers het woningbouwproject Heydna- hof in Rotterdam op het oog had. Zij hadden daaruit toen kunnen afleiden dat er moge lijk iets mis zou kunnen zijn met die subsidieverlening. Die conclusie trekt het PvdA-ka- merlid Alders na lezing van de nieuwe stapel stukken die staatssecretaris Brokx vrijdag naar aanleiding van de ABP- bouwsubsidie-affaire aan de Tweede Kamer heeft toege stuurd. Redactie: Frans Weerts en Carel Goseling HUISWERK 1 Dagenlang was er met de ambtenaren geoefend. Vraag- en antwoordspelle tjes werden bedacht, om toch vooral te zorgen dat hij welbeslagen het gladde poli tieke ijs zou kunnen betre den. - „Hoeveel gaat de bodemsa nering in totaal kosten?" - „Zo'n drie miljard, dacht ik. - „Juist. En hoeveel hebben we voor dit jaar? - Vierhonderd miljoen?" - „Nee, tweehonderd". Zo ging het uren achtereen. Zelfs op de ochtend vooraf gaande aan het eerste optre den van minister Ed Nijpels in de Kamer zette de opvol ger van Pieter Winsemius met zijn adviseurs nog snel de laatste puntjes op de vele i's. Direct nadat Nijpels zijn intrek had genomen in het ministerie van vrom lieten zijn persvoorlichters kortaf weten dat Ed de eerste drie maanden in geen geval voor de media te spreken was. Hij wilde zich eerst goed inwer ken in het voor hem nog vrijwel onbekende milieuge bied. Dat betekende 's avonds heel veel huiswerk en overdag proefwerken maken op het departement. Overigens leek Nijpels onder zijn nieuwe roeping redelijk kalm te blijven. Dat was slechts uiterlijke schijn, want hij was wel degelijk doordrongen van het feit, dat hij er een hele kluif aan zou krijgen om zijn alom ge waardeerde voorganger, Pie ter Winsemius, te evenaren. Weken vóór zijn eerste con frontatie met de Kamer wist Nijpels aan eenieder die het wilde horen te vertellen dat hij vóór Prinsjesdag maar liefst vijf keer in de Kamer zou moeten opdraven. HUISWERK 2 Tot opluchting van Nijpels verviel het geplande debat over kernafval, toch altijd een moeilijke en politiek' omstreden materie. Het de bat over de bescherming van de architectentitel, zijn eer ste optreden in de Kamer, was daarentegen geheel on omstreden, zodat hij zich daar geen buil aan kon val len. De eerste échte confrontatie met de Kamer, zo wist ook Nijpels, zou het overleg zijn met de kamercommissie over de alom verfoeide bo demvervuiling. De gehele vaderlandse pers was te de zer gelegenheid samenge dromd en de tv-camera's gluurden reeds verwach tingsvol naar de nieuwbak ken minister achter de rege ringstafel. Wellicht dat som migen in stilte rekenden op een fikse uitglijer van Nij pels, maar zover kwam het die dag niet. Nijpels bleek zich namelijk terdege hebben voorbereid op dit milieu-samenzijn. Bo vendien paste hij, want poli ticus is hij al langer dan vandaag, enkele slimmighe den toe, die hem zonder kleerscheuren door het overleg met de Kamer lood sten. Zo smeerde de milieu minister vrijwel meteen de altijd kritische oppositie eni ge stroop om de mond: hij was natuurlijk bereid ook naar de oppositie te luisteren en met haar mee te denken. Maar het moet gezegd: daar naast wist hij bij alle fracties bewondering te wekken door de grote hoeveelheid parate kennis die hij in ra zend tempo heeft vergaard. VOETBAL VANDALISME 1 Het voetbalvandalisme is de laatste weken weer volop in de belangstelling, nu steeds meer burgemeesters proble men gaan maken over de zo geheten „risicovolle wed strijden De Tweede Kamer is al jaren bezig een passend antwoord te vinden op dit uiterst vervelende feno meen. Een drietal kamerle den, CDA 'er Hennekam, VVD'er Dijkstal en het PvdA-kamerlid Worrell be sloot vorige week zondag maar eens poolshoogte te gaan nemen. Op uitnodiging van de KNVB en het bestuur van FC Den Haag toog men vori ge week zondag naar het Zuiderpark-stadion om al daar de wedstrijd FC Den Haag-Feijenoord mee te ma ken. Doel: met eigen ogen zien wat er zo allemaal komt kijken bij het in de hand houden van een risicovolle wedstrijd. Hennekam liet vooraf weten dat hij speciaal zou letten op de rol van de politie, de mate van beveili ging en of de supporters wel goed zouden worden opge vangen. De CDA 'er betoont zich ove rigens geen voorstander van afschaffing van het betaald voetbal: „Met betaald voet bal moet je natuurlijk niet ophouden. Dat zou beteke nen dat je wijkt voor een militante minderheid. Dat mag en kan in een deze rechtsstaat niet gebeuren. Wel vind ik dat de rijks overheid, gemeenten en clubs verplicht zijn om de rotte plekken eruit te snij den. Dat betekent directer en als het niet anders kan, harder optreden VOETBAL VANDALISME 2 Tot een hard politie-optre- den kwam het deze zondag niet. „Maar er is natuurlijk wel iets fundamenteel mis als na afloop van de wed strijd een supportersleger van 1500 man 2,5 kilometer onder een 200-koppige poli- tie-begeleiding naar het NS- station moet worden gedre ven" meent VVD'er Dijkstal later. Dijkstal is in elk geval tot de overtuiging gekomen, dat er nog veel te weinig ge beurt tegen het voorkomen van deze uitwassen. „En te genwoordig is het elke zon dag is het ergens wel weer mis". Toch meent ook hij dat de problemen niet direct met het voetbal te maken hebben: „Dat werd zondag ook weer bewezen. Tijdens de wedstrijd was er niets aan de hand. Alleen ervoor en erna onstaat de rotzooi". De kamerleden zijn nu van plan de verantwoordelijke be windslieden in een monde ling overleg tot meer actie te bewegen, zoals een strenger poli tie-optreden. Ongezouten kritiek heeft Dijkstal overigens op de houding van de „notabelen", die naar zijn mening het supportersprobleem in het betaald voetbal misbruiken om zichzelf vol in de schijn werpers te plaatsen. „Dat ge donder tussen burgemeesters en de KNVB moet maar af gelopen zijn. Je vraagt je af waarom men niet gewoon tevoren overleg voert over het wedstrijdprogramma. Dan zijn die problemen uit de wereld". Een „zeer slechte zaak" vindt Dijkstal de discussie die zich onlangs tussen de Amsterdamse burgemeester Van Thijn en FC Den Haag- voorzitter Stoop ontspon. „Van Thijn die zich zonodig in de pers moet opwerpen als de grote bestrijder van discriminatie en Dé Stoop, die zich wentelt in zelfge noegen. Daar komen we écht geen stap verder mee" DE KAMER DEZE WEEK Het Binnenhof staat morgen uiteraard in het teken van Prinsjesdag, waar in de Rid derzaal traditioneel de „Ver enigde vergadering van de Staten-Generaal" plaats vindt, om uit de mond van koningin Beatrix de troonre de te vernemen. Daarna vindt in de Tweede Kamer de aanbieding van de Rijks begroting plaats. Minister Ruding (Financiën) haalt dan uit zijn bekende koffer tje (met het opschrift „Derde dinsdag in september") de stapel begrotingen tevoor schijn en deponeert deze bij kamervoorzitter Dolman. Woensdag wordt weer ge woon gedebatteerd, over het leerlingenvervoer en over het drugsbeleid. Donderdag staat onder meer een wijzi ging van de Wet toezicht op de schadeverzekeringsbe drijf op de agenda.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3