Zestigduizend deelnemers bij Katholiekendagen in Aken kerk wereld Relatie met kerken in Derde Wereld eenzijdig Frankfurtse joden openden groot centrum beroepingen aan tafel £eid6e(3ouACi/tii weer ACHTERGROND CekbeSotuant MAANDAG 15 SEPTEMBER 1986 PAGINA 2 Si- Aartsbisdom Chicago wil gift van miljoen dollar niet Het aartsbisdom Chicago heeft een gift van een miljoen dollar geweigerd. Het geld is afkomstig van de priester Andrew Greeley. Greeley heeft verschillende bestsellers geschreven over het lief en leed van priesters. De schrijver wilde met het geld een stichting financieren voor hulp aan katholieke scho lieren en studenten. Greeley wil het geld schenken aan katho lieke scholen in Chicago met veel bestaat uit zwarten en Spaanssprekenden. Vicaris-generaal James Roach zei dat het een persoonlijke zaak is tussen kardinaal Joseph Bernardin en Greeley. De 58-jarige Greeley heeft regelmatig problemen met zijn superieuren vanwege de publicatie van zijn boeken die handelen over de levens en liefdes van priesters en hun geloof. Grotere bijbelproduktie in China Wegens de groeiende behoefte aan bijbels in het land heeft de Chinese Raad van Kerken opnieuw 200.000 bijbels in het Chi nees besteld bij de Wereldbond van Bijbelgenootschappen te Stuttgart. De kosten worden door de Chinese kerken betaald. De .Wereldbond steunt met ongeveer 15 miljoen gulden de bouw van een moderne drukkerij in Nanjing. De drukkerij, die boeken in het Chinees en in het Engels zal drukken, zal jaar lijks 250.000 bijbels en 500.000 Nieuwe Testamenten produce ren. Voor de bouw heeft de Wereldbond van bijbelgenoot schappen een contract gesloten met de Amity-stichting, die het diakonale werk van de Chinese kerken uitvoert. Er zijn vrouwen van wie men te veel houdt om van ze te durven houden. Met een plechtige eucharistie viering in het stadion van Aken, waaraan meer dan zes tigduizend mensen deelna men, is gisteren een einde ge komen aan de 89e Westduitse Katholiekendagen De voor zitter van de Duitse RK bis schoppenconferentie, kardi naal Joseph Höffner, riep in een preek over de betekenis van Christus' boodschap voor de huidige samenleving de katholieken op niet werkeloos toe te zien als de rechten van miljoenen mensen in alle de len van de wereld worden ge schonden. Höffner verklaarde dat een maatschappij, waarin het hiernamaals wordt gelooc hend of praktisch terzijde ge schoven. ook haar aardse toe komst verliest. Hij riep de jonge katholieken op het stuur om te gooien. „Schep een wereld die menswaardig is. Laat niet toe dat de armen, zwakken en hulpelozen opzij worden geschoven en onder het juk worden gebracht", zo betoogde Höffner. Zaterdag namen onder ande ren bondskanselier Helmut Kohl en de sociaal-democrati sche kandidaat voor het bondskanselierschap, Johan nes Rau, deel aan de slotma nifestatie van de katholieken dagen die op het marktplein van Aken werd gehouden. Kohl riep de kerk op haar „eigenlijke taak", geestelijke leiding te geven niet te ver waarlozen. Hij drong aan op een krachtigere bescherming van het ongeboren menselijk leven. „Als wij tekortschieten in dit kernprobleem van het christelijk mensbeeld, hoe willen wij dan eigenlijk de ei sen van onze wetenschappe- De Kaiserdom van Aken, decor voor de 89-ste Katholieken dagen. lijk-technische beschaving recht doen wedervaren", zo vroeg Kohl zich af. Hij riep voorts de katholieken op niet alleen in woorden maar ook met daden solidair met de werklozen te zijn. Rau drong bij de christenen aan op praktische solidariteit en naastenliefde. Anders be staat het gevaar dat de tech niek ons beheerst en wij de naasten uit het oog verliezen. aldus Rau. Hij ^bepleitte dat „geborenen en ongeborenen", zwakken en werkzoekenden, mensen die in hun lot berus ten, en asielzoekers de kans krijgen een menswaardig le ven te leiden. Groenen Op de Katholiekendagen heeft kardinaal Höffner op nieuw de oppositievoerende Groene Partij scherp veroor deeld naar aanleiding van een oproep van de Groenen tot li beralisering van de abortus wetgeving. Kardinaal Joseph Höffner zei dat de oproep van de Groenen een dodelijke dreiging voor onze mensen inhoudt. Hij riep christenen op niet op de Groenen te stemmen. Höffners uitspra ken lokten op hun beurt scherpe kritiek uit van de Groenen. Enkele duizenden rooms-ka- tholieken hielden een protest- bijeenkomst tegen abortus voor het stadhuis van Aken. De actie liep bijna op ongere geldheden uit, toen voorstan ders van abortus de bijeen komst trachtten te verstoren. De vice-voorzitter van de Westduitse bisschoppenconfe rentie, mgr. Karl Lehmann, zei dat protest tegen de abor tus alleen geloofwaardig is als de kerken er in slagen vrou wen met zwangerschapspro blemen daadwerkelijk met advies en bijstand hulp te bie den. Hij meende ook dat het zelfbeschikkingsrecht van de vrouw geen voorrang mag hebben boven de bescherming van het leven in de moeder schoot. De arts Veronika Carstens, echtgenote van de vorige Westduitse president en voor zitter van een hulporganisatie voor moeders, meldde dat per jaar ruim 150.000 abortussen plaats vinden uitsluitend op basis van de sociale indicatie. Alleen een geheel nieuwe wij ze van denken kan de mens heid van deze dwaalweg red den, aldus mevrouw Carstens. Klachten Tegelijkertijd met de Katho liekendagen werd aan de rand van de stad een manifes tatie gehouden onder de titel Katholikentag-von-unten. Daarin werd erop gewezen dat ook de kwaliteit van het leven van belang is. Ook de positie van de vrouw in de rooms-katholieke kerk werd aangeklaagd. Aan de katholiekendagen na men ook enige honderden ka tholieken uit Nederland deel, voornamelijk uit de bisdom men 's-Hertogenbosch en Roermond. Mgr. Ter Schure van Den Bosch droeg vrijdag samen met zes concelebranten in de Sankt-Apolloniakerk een mis op. Ook kardinaal Simonis bracht een bezoek aan de Katholie kendagen. Tijdens een preek in Aken, aan het begin van de manifestatie, zei de kardinaal dat hij hoopte dat de eenheid tussen de verschillende groe pen in de Nederlandse RK Kerk bewaard kan blijven. Mgr. Simonis zei te streven naar een geestelijke vernieu wing van de Kerk. Hij wees verder op de nauwe betrek kingen tussen het bisdom Aken en de Nederlandse rooms-katholieken. Bisschop Hemmerle van Aken prees mgr. Simonis om diens geduld met vertegenwoordigers van alle groeperingen in de Ne derlandse RK Kerk in ge sprek te blijven. De organisatoren onder lei ding van de Beierse hoogle raar Hans Maier hebben aan gekondigd dat er over twee jaar geen katholiekendagen gehouden zullen worden, zo als aanvankelijk in de bedoe ling lag. De volgende mani festatie is van 23 tot 27 mei 1990 in West-Berlijn. Bewind geeft Poolse kerk schuld van alcoholmisbruik De Poolse regering heeft de kerk de schuld gegeven van het alcoholmisbruik in Polen. In een artikel van regerings woordvoerder Jerzy Urban wordt gezegd, dat „alcoholis me zich eeuwen geleden ver breidde en dat de kerk daar de schuld van draagt". In de vijftiende eeuw kregen Poolse landeigenaren toe stemming van de koning om drank te maken en te verko pen aan de boeren, „wat neer kwam op verplicht drinken voor alle boeren, die, toen 90 procent vormden" van de be volking. „De kerk kwam niet in het geweer tegen de verle ning van de privileges aan de landeigenaren", aldus het ar tikel. „Waar halen kerkelijke func tionarissen het, wat zij noe men morele recht, vandaan om de socialistische regering ervan te beschuldigen dat zij er niet in is geslaagd in de af gelopen 40 jaar (van commu nistische regeringen) een ein de te maken aan de (drink) gewoonten die zich in eeuwen hebben gevestigd". De beschuldiging dat de „soci alistische regering de mensen aan het drinken zet om er winst uit te halen" houdt geen steek, omdat alles wat de re gering verdient op de verkoop van alcohol weer verloren gaat aan kosten die worden veroorzaakt door ongelukken als gevolg van alcoholgebruik en door medische behande ling in verband met misbruik van alcohol. De regering kan de produktie van sterke drank ook niet abrupt beper ken, daar men dan meer zelf gaat stoken en het gevaar voor de gezondheid daarvan nog groter is, aldus het arti kel. De partner-kerken in de Derde Wereld hebben nog altijd het gevoel dat de verhouding tussen hen en de kerken in het westen eenzijdig is. Wij zoeken nu naar een opstelling inzake zending, werelddiaconaat en ontwikkelingssamen werking waarbij het duidelijk is dat ook wij hulp nodig heb ben. Want het gaat in het delen niet alleen om geld maar vooral ook om solidariteit in actie, in inzicht, in betrokken heid op eikaars lijden, op eikaars zorgen. Dat betoogde ds. R.J. van der Veen, voorzitter van het cen trale orgaan van de zending van de Gereformeerde Kerken zaterdag in Amersfoort tijdens de vierde werkdag van de oecumenische Werkgroep Zending, Werelddiaconaat en Ontwikkelingssamenwerking. Ds. Van der Veen meende dat het „iets vernederends" heeft, als de kerken in de ontwikkelingslanden alleen als ontvan gers worden beschouwd. Bovendien doen we onszelf dan te kort omdat wij dan niet ontvangen wat onze partners elders in de wereld ons te bieden hebben op grond van hun erva ring met het lijden en in de strijd voor verandering en be vrijding, zo betoogde hij. „Het gaat om de diepte van het Evangelie als wij ons de vraag stellen of wij in onze verhou dingen en in ons delen iets vertolken van wat Jezus Chris tus heeft gedaan door één van ons te worden. Hij is onder ons gekomen en heeft de verantwoordelijkheid met ons ge deeld, ja, zelfs die aan ons overgedragen", aldus ds. Van der Veen. Amerikaanse paters uit Chili uitgewezen De twee Amerikaanse paters die maandag na de aanslag op generaal Pinochet waren gearresteerd, hebben van de auto riteiten te horen gekregen dat zij Chili binnen veertien da gen moeten verlaten. De paters, Thomas Henehan Devry en Terence Cambias Gaffney, lid van de orde van Maryknoll, werden dinsdag na acht uur ondervraging weer in vrijheid gesteld. Zij waren samen met drie Franse geestelijken en een Chileense pries ter gearresteerd. De drie Fransen zijn vorige week reeds uit gewezen. Conferentie over religie en wetenschap in Amerika Onder auspiciën van de commissie voor menselijke waarden van de bisschoppenconferentie, waarvan aartsbisschop Ja mes A. Hickey van Washington voorzitter is, wordt deze week in Detroit een conferentie over religie en wetenschap gehouden. Hieraan nemen 85 bisschoppen en geleerden deel. Volgens mgr. Hickey is het niet de bedoeling ethische nor men vast te stellen voor bijvoorbeeld de reageerbuisbaby, maar zal worden getracht iets naders te weten te komen over de manier waarop religie en wetenschap zich tot elkaar verhouden, zowel theoretisch als praktisch. Naar hij hoopt zullen discussies tussen bisschoppen en geleerden ertoe bij dragen de lucht te zuiveren en de dialoog en samenwerking bevorderen. Het nieuwe joodse centrum in Frankfurt werd tijdens de openingsdagen streng bewaakt door de Westduitse politie. In Frankfurt is het grootste centrum van een joodse gemeente in het Duitse taalgebied geo pend. Daarmee beschikt de joodse gemeente in Frankfurt, die 5000 le den telt, voor het eerst over een eigen centrum. Voorzitter van het bestuur van de gemeente, Ignatz Bu- bis, noemde bij de openings plechtigheid het centrum, dat ook door niet joden kan wor den gebruikt, een bijdrage aan een beter begrip tussen, joden en niet-joden. Hij pleit te ervoor de joodse traditie en de joodse geest dichter bij de niet-joden te brengen. Architect Salomon Kom heeft de volgens hem „ambi valente" positie van de joden in de Bondsrepubliek willen symboliseren door de 22 me ter hoge en door barsten ge havende wetstafels van Mo- zes bij de ingang. In het cen trum dat in iets meer dan een jaar tot stand kwam, ziin ver scheidene joodse instellingen bijeengebracht die tot nu toe in diverse gebouwen, ver spreid in de stad, waren ge huisvest. Het gebouw heeft ongeveer 25 miljoen mark (bijna 28 miljoen gulden) gekost. Aan de financiering nebben be halve de joodse gemeente ook de deelstaat Hessen en de stad Frankfurt bijgedragen. De joodse gemeente in Frankfurt is na die in Berlijn de grootste in Duitsland. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Op- en Neder Andel G.D. Kamphuis te Stolwijk. Aangenomen naar Amerongen, part-time, A.N. Rietveld, kandidaat te Woerden. Gereformeerde Kerken Beroepen te Twijzel-Kollumerzwaag drs. A.van Houweling, kandidaat te Kampen. Beroepbaarstelling: drs. A. van Houweling, Rozenstraat 21 I, 8261 KR Kampen. Gereformeerde Kerken vrijge maakt Beroepen te Marlenberg E. Woudt te Ermelo. Evangelisch-Lutheree Kerk Beroepen te Rotterdam R. Henne, proponent aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Vieringenwijzer Verhalen vertellen, vieren en bieden: drie kernbegrippen in de scholen. Althans, het zou den kernbegrippen kunnen zijn. Twee Haagse schoolcate- cheten, Ad de Gruijter en Frans Holtkamp, hebben hun ideeën daarover uiteengezet in boekje: „Drie keer wijzer". De vieringen-, gebeds- en bij- belwijzer geven achtergrond, praktische uitwerking en voorbeelden van hoe leer krachten in hun scholen kun nen omgaan met zinvragen, uitgewerkt naar de genoemde gebieden. Het aantrekkelijke van het boekje is de combinatie van bezinning op waar het om gaat bij vragen rond dood, vergeving, liefde etc. en de uitwerking daarvan naar het praktische handelen door de leerkracht. De auteurs beken nen daarbij kleur en gelukkig maar, want aan kleurloze boekjes hebben leerkrachten niet zoveel. De keuzen, me ningen en overtuigingen van de auteurs zijn op zichzelf waardevol, maar ook omdat ze de gebruiker dwingen voor zichzelf kleur te bekennen. Overigens hoeft de gebrui kersgroep zich niet te beper ken tot mensen in het onder wijs. Volwassenen die met kinderen omgaan in de kerk of in clubverband kunnen ook veel aan het boekje heb ben. Aantrekkelijk is ook de toon waarop De Gruijter en Holt kamp de lezer aanspreken. Niet betuttelend bijvoorbeeld, zoals zo vaak gebeurt in der gelijke boeken, maar eerlijk en ruimte latend. Aanspre kend is voorts de houding van respect, je zou bijna zeggen eerbied, voor de materie, die spreekt uit de tekst. Ook in de informatieve tekstdelen. Dat blijkt bijvoorbeeld als het gaat over de etnische minderheden en hun wijzen van geloven. Het boekje is deel 42 in de Praxis-serie van Malmberg; de prijs isf 33,-. LTJTSEN KOOISTRA Runderstooflapje met snijbonen en aardappelen - kwarkvla met rozijnen De benodigdheden voor twee personen zijn: 250 g doorre gen runderlap, 20 g margarine, ui, zout, peper, rozema rijn, tijm, 2 tomaten; 500 g snijbonen, zout, 1 theelepel suiker, 5 g margarine; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 1 lepel rozijnen, 3 dl melk, 15 g custard, 18 g suiker, 200 g kwark, basterdsuiker en citroenessence naar smaak, jam. Bak de runderlap vlot bruin in de margarine. Laat op het laatst de kleingesneden ui even meebakken. Temper vervol gens het vuur, leg het deksel schuin op de pan en schenk er zo veel lauw water op dat het erge bruisen minder wordt. Strooi zout en peper over het vlees en leg er rozemarijn en tijm naast. Dompel de tomaten even in kokend water, ontvel ze, snijd ze klein en doe ze bij het vlees in de pan. Stoof de runderlap op een kleine pit mals in twee a drie uren. Kook de afgehaalde, gewassen en gesnipperde snijbonen in twintig minuten gaar n weinig water met zout. Giet het overgebleven kooknat af en schud suiker en margarine door de groente. Was de rozijnen, kook ze tien minuten in weinig water en laat ze op een zeef uitlekken en afkoelen. Meng een papje van custard, suiker en weinig koude melk. Kook de rest van de melk en schenk daarvan al roerende wat bij het papje. Doe het mengsel bij de kokende melk in de pan en laat de vla een minuut zacht koken. Zet de pan in een bak met koud water en laat de vla onder af en toe roeren koud worden. Meng rozijnen, vla en kwark en voeg naar smaak basterdsui ker (dat vindt niet iedereen nodig) en citroenessence toe. Garneer de vla met een paar achtergehouden rozijnen en iets jam. J JEANNE Daniloff en Zacharov EÉN telefoontje van de toenmalige Amerikaanse presidfjpp Kennedy naar zijn Sovjetrussische collega Kroetsjov wasi doende om in 1963 de vrijlating te bewerkstelligen vanus Amerikaanse professor Barghoorn. De professor was in Sovjet-Unie aangehouden op de beschuldiging dat hij wei voor de CIA. De telefonische verzekering van Kennedy Barghoorn geen CIA-agent was, was voor Kroetsjov ding de Amerikaan direct op vrije voeten te stellen. HOE anders zijn de Amerikaans-Russische verhoudingen dit moment! In de kwestie-Daniloff, die de gemoederen in - Verenigde Staten nog danig bezighoudt, is voorlopig i meer bereikt dan een tussenoplossing. Daniloff is nog 1 vrij, al zit hij niet meer in de Lefortovo-gevangenis. Hij hi slechts „zijn ene hotel voor een veel beter hotel verwissel zoals hij de nieuwe situatie zelf omschreef. Hij voelt zich gijzeld. Zijn paspoort is hem afgenomen en hij moet regeli tig contact opnemen met de Russische autoriteiten. OFSCHOON het Kremlin elk verband ontkent, kan er g twijfel over bestaan dat de arrestatie van de Amerikaa journalist Nicolas Daniloff was bedoeld als vergelding v de aanhouding van Gennadi Zacharov. Deze Russische 11 dewerker van de Verenigde Naties werd onlangs in N| York aangehouden. Hij was bereid gebleken in de VS v [j] veel geld geheime informatie te kopen en liep daarmee m een valstrik van de FBI. Zijn arrestatie werd in de VS gez als een nieuw bewijs dat onder de duizenden diplomaten eI Oostbloklanden, Cuba en Syrië, die officieel VN-medew kers zijn, zich velen op grote schaal bezighouden met „or genlijke activiteiten", met name spionage. Dat is de regeri rj] Reagan en haar aanhangers al jaren een doorn in het oo^ Het is nog onduidelijk welke beweegredenen de KGB Ije om als tegenhanger van Zacharov uitgerekend een Ami oi kaanse journalist op te pakken. De meest voor de hand I - gende verklaring is dat men simpelweg een „ruilobje zocht voor Zacharov. Maar van de huidige Russische leid 51 mag worden verwacht, dat zij de westerse gevoeligheden dit punt kennen. Volgens een andere theorie zou de arres ,C tie van Daniloff een poging van de KGB zijn geweest partijleider Gorbatsjov, die de afgelopen maanden in Westen de nodige goodwill heeft gekweekt, in diskrediet brengen. Weer een andere verklaring luidt dat Gorbats zelf de mogelijkheid heeft aangegrepen om de voorgenon top met president Reagan zonodig te kunnen afblazen. Russische partijleider jvil alleen komen praten als er >n goede kans bestaat daT hij Reagans SDI-project aan banc kan leggen. Nu de Amerikanen hebben laten merken dat e' zeker niet van plan zijn aan die voorwaarde te voldo zocht en vond Gorbatsjov volgens die theorie in de kwesi Daniloff een uitstekende ontsnappingsmogelijkheid. ie ei Met de overdracht van Daniloff en Zacharov aan de r u pectievelijke ambassadeurs is althans een tussenoplossing I reikt, die het klimaat tussen Washington en Moskou v a heeft verzacht. Dat was nodig om het overleg tussen de n n nisters van buitenlandse zaken Shultz en Sjevardnadze, c f voor deze week op de agenda staat, te kunnen laten do< gaan. Maar vóór Reagan en Gorbatsjov elkaar in de VS oi moeten, zal toch een voor beide partijen aanvaardbare opl sing moeten worden gevonden. Dat zal echter niet eenvou zijn. De regeringen in Washington en Moskou zullen ev wel bij het zoeken naar een vergelijk tot het uiterste moe gaan. Er staat immers te veel op het spel, niet alleen voorr Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, maar ook voor de m van de wereld. De kwestie-Daniloff-Zacharov mag niet gevolg hebben, dat de Oost-Westbetrekkingen opnieuw het slop geraken. Plaatselijk regen DE BILT (KNMI) Een frontale zone, behorend bij een depressie ten westen van Por tugal, ligt over noord-Frank rijk. Ze blijft zo dicht in de buurt dat de invloed op het weer, vooral in het zuiden van het land, nog groot blijft. Er zal van tijd tot tijd plaatselijk regen vallen. Intussen nadert over de Noordzee wat koudere en drogere lucht, waardoor in het noorden van het land in de loop van de dag opklaringen binnenkomen. Toch kunnen ook hier nog enkele buien val len. De middagtemperatuur ligt rond 15 graden. Volgens de computer wordt in de komende dagen een hoge- drukgebied op de Oceaan voor ons van belang. De zon gaat meer schijnen en het is dan droog. De temperaturen heb ben later een tendens tot stij ging- Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor dinsdag en woensdag: Benelux en noord-Duitsland: wisselend bewolkt en dinsdag nog een enkele bui. Middag- temperatuur ongeveer 16 gra den. Zuid-Scandinavië: zonnige pe rioden en droog. Middagtem peratuur 8 tot 12 graden. Britse Eilanden: zonnige perio den en bijna overal droog. Middagtemperaturen van 12 graden in Schotland tot 18 gra den in zuid-Engeland. Midden-en zuid-Duitsland: half tot zwaar bewolkt en en kele buien. Middagtempera tuur 15 tot 21 graden. Noord-en midden-Frankrijk: zwaar bewolkt en enkele bui en. Middagtemperaturen 17 tot 24 graden. Zuid-Frankrijk: vrij zonnig. Middagtemperaturen 24 tot 30 graden. Portugal: half tot zwaar be wolkt en plaatselijk buien. Middagtemperatuur omstreeks 25 graden. Spanje: zonnig maar vanaf woensdag tijdelijk meer be wolking en een enkele bui. Middagtemperatuur 25 tot 31 graden. Italië en Joegoslavische kust: droog en zonnig. Middagtem peraturen omstreeks 30 gra den. Alpenlanden: zonnige perio den en een lokale bui. Midi temperaturen 20 tot 25 grai WEERRAPPORT HEDENMORGEN Wwr Max M Amsterdam zw bew. 16 De Bilt iw bew. 17 Geslaagde kandidatl, theoretisch eindexarrt. MTS afdeling Fijnmeclk nische Techniek van i Leidse Instrumentmaker school: A. van Berk, R. H. P. Buikstra. Jl' Buis, P. B. E. van Daalen. F W' Dekker, E. P. Dercksen, G. R. «j stra. J. J. van Egmond, W. J. KaaM W. J. Kralt, A. Latenstein van Voo J. Noppen, M. Schoneveld, B. Set» C. M. Smit. M. H. M. Verburg. A.Jr van Dijk, C. R. Passieux. r Geslaagde kandidaten praktif METAAL-A: R. van den Bergj Bethlehem, R. H. P. Buikstra. Jl Drenth. A. J. A. van Dijk, M. I Gorp. M. de Graaf, B. C. W. Gra»- sen, S. W. van Hof. H. K. Iburg, 6 de Jong, W. J. Kaak, P. Koomanl Kuiper, A. Latenstein van Voorst,1 W. Lefevere, J. A. van Look» Campagne, M. A. van der Meel Miggelenbrlnk, H. E. Mostert.l Schraa, A. J. Segers, W. M. Ver» B. J. van der Werff, S. van der Zf METAAL-B: A. G. Borst, J. Haasnf R. J. Kok. W. C. Kuilman. J. Nop# C. R. Passieux, M. A. M. van Schiej C Weber. M. van der Weerdt. i GLAS-A: P. B. E. van Daalen. J. W{ van Deursen, F. Harmsen en Al O verwater OPTIEK-A: H. B. G. Kranenburg erf E. A. Ottow, laatstgenoemde LOF. OPTIEK-C: P. L. M. Groenewege:!

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2