Frmümjkbindtstójd Bon: Proefwerk M parijs angstig na aanslag aan tegen terrorisme Bomaanslag in München Zeventien doden na aardbeving Griekenland PREI EN SPEKLAPJES Vliegtuigje vlak bij Schiphol neergestort Arrestatie wegens Hitlergroet wÊÊÊmm^ mmmm ^arkensmesters knoeien nog met keukenkliekjes ËeicUe 6oma/nt Uitgave Wpsterpere, behorende tot Sijtholl Pers, Apothekeredijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur hoofdredaceur IJ. Hallewas, Chel-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal 1.68.93. |aar 1.262,35. P^P Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 5% BTW) f. 0,63 per mm. kleintjes f. 0,44 per mm. Maandag 15 september 1986 77e jaargang no. 23604 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,10. Veel bewolking en plaatselijk regen. Later op de dag moge lijk opklaringen. Minimum temperatuur omstreeks 8, mid- dagtemperatuur ongeveer 15 graden. Matige tot tot krachti ge wind tussen noord-west en noord-oost. Zon op: 07.15; on der: 19.53. Schev. hoog water: 2.16 en 14.58; laag water: 10.40 en 22.46 uur. G$j INDERZOEK NAAR OORZAAK ONGELUK ^HIPHOL De Rijkslucht- iartdienst heeft nog geen ee wat de precieze oorzaak is tvveest van het vliegtuigonge- k zaterdagnacht voor de ivanenburgbaan op Schiphol, andaag werden de wrakstuk- <n van het op achthonderd eter van de bebouwde kom •ergestorte postvliegtuig on- •rzocht en de geluidsbanden van de verkeerstoren en zwar te doos beluisterd. Bij de crash kwam de 28-jarige piloot van het driemotorig toestel om het leven. Bewoners van Zwanenburg hoorden rond drie uur 's nachts een hape rende vliegtuigmotor en vervolgens een harde dreun. De Britse piloot was even daarvoor door de verkeer storen naar de Zwanenburgbaan ge leid. De eerste nadering van de zo- technische moeilijkheden afgebro ken. Kort voor de tweede landings poging verdween het toestel van het radarscherm. Het toestel, een BN-3 Trilander, werd dagelijks gebruikt voor post- vluchten van het Londense vlieg veld Stanstead naar Schiphol. De wrakstukken en postzakken met tijdschriften en kranten lagen her en der in het weiland voor de start baan verspreid. In Zwanenburg werd vrij rustig op de crash de eerste in 37 jaar gereageerd. Bij de politie kwamen geen paniekerige telefoontjes binnen. Zaterdagmiddag is op de vliegbasis Twente een sportvliegtuigje over de kop geslagen toen de piloot een doorstartoefening maakte. De man is gewond in een ziekenhuis opge nomen. Brinkman overweegt afschaffing Pas 65 DEN HAAG Minister Brinkman (WVC) overweegt de afschaffing van de Pas 65 als nieuwe bezuiniging in de WVC-begroting voor 1988 voor te stelle». Met de Pas 65 is een bedrag van rond de 60 miljoen gulden ge moeid. Dit blijkt uit een dit weekeinde uitge lekt onderdeeltje van zijn begroting. Daarin schrijft Brinkman dat hij overwogen heeft de Pas 65 nu al te schrappen, maar dat hij ervan heeft afgezien vanwege het negatieve effect op de koopkracht. De minister laat wel weten dat hij met de Tweede Kaftier overleg wil voeren over deze kwestie. Brinkman heeft nog maar een deel van de ombuigingen voor de komende kabinetsperiode ingevuld. In to taal moet hij 380 miljoen inleveren, waarvan in '87 nog maar 162 miljoen (korting op wel zijnswerk) wordt binnengehaald. Melk twee cent duurder RIJSWIJK Melk wordt per 1 oktober twee cent duurder. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel wil zowel de mini mumprijs voor volle als halfvol le verpakte melk verhogen. Woensdag neemt het produkt schap een definitief besluit. De minimumprijs voor gepasteuri seerde volle melk komt daar mee op 1,27 gulden per liter en voor halfvolle melk op 1,06 gul den per liter. Het produktschap vindt de verhoging noodzake lijk omdat per 1 oktober het zo genoemde verlaagde btw-tarief wordt verhoogd van 5 naar 6 procent. Geheimen defensie hgeland )p straat ONDEN wande- Aars hebben r] rijdag op een aadje langs de 'eems geheime ocumenten ge- onden, waarin tails staan van verwachte krimping van e Britse marine de komende en jaar. vondst werd meld door de rant Mail on Sun- iy en bevestigd oor het ministerie an defensie, dat 'bter niets los 'ilde laten over inhoud van de ocumenten. De ocumenten zou- morgen ge mikt worden op vergadering ;an hoge marine- ffjcieren. De rant meldde dat it de documenten ijkt dat het aan- 1 Polaris-kernon- erzeeers van 13 0t acht zal worden erminderd voor at zij in 1996 wor- en vervangen oor het Ameri- aanse Trident-sy- eem. Het aantal ulpsc hepen voor e vloot zal dras- ch worden ver- Inderd. Een technisch deskundige van de Parijse politie bekijkt de ravage, die de bom aanrichtte in de parkeergarage. PARIJS Een visum plicht voor alle buitenlan ders, met uitzondering van burgers van de EG- landen en Zwitserland, strengere veiligheidscon troles en een aantal „ge heime maatregelen". Dat zijn de wapens waarmee de Franse regering de strijd heeft aangebonden tegen het terrorisme. Pre mier Chirac maakte de maatregelen gisteravond bekend, een uur nadat een explosie in Parijs het leven had gekost aan een agent. Onder de Parijze- naren is angst ontstaan naar aanleiding van de aanslagen. De aanslag van gistermiddag werd in Beiroet opgeëist door „Partizanen voor récht en vrij heid". Deze groep die nieu we aanslagen heeft aangekon digd en het „Solidariteitsco- mité voor politieke gevange nen uit de Arabische wereld en het Midden-Oosten" willen de vrijlating van een Libanese guerrillaleider die in Frank rijk vast zit. Chirac verklaarde echter dat Frankrijk niet aan druk zal toegeven. Chirac kondigde ook aan dat de politie meer vrijheid van handelen krijgt. Over de „ge heime maatregelen" wilde hij verder niets loslaten. Maar eerder was al bekend gewor den dat de Franse geheime dienst een lijst heeft opgesteld van doelwitten voor eventuele Franse vergeldingsacties. Dat bij de aanslag van gisteren niet veel meer slachtoffers zijn gevallen dan één dode en twee gewonden, is te danken aan de oplettendheid van een ser veerster van de drukbezochte Pub Renault bij de Champs Elysées. Zij kreeg argwaan toen zij zag dat er een bos bloemen was achtergelaten en waarschuwde de hoofdkelner. Deze haalde op zijn beurt twee agenten die in de buurt pa trouilleerden. De agenten be sloten de bos bloemen naar de parkeergarage te brengen. Daar ontplofte de bom die in het boeket was verbórgen. Pag. 5: Parijs dreigt met ver geldingsacties. AMSTERDAM De Am sterdamse politie heeft giste ren voor de voetbalwedstrijd Ajax - FC Groningen een 29-jarige Groninger aange houden wegens het brengen van de Hitlergroet en het ui ten van anti-joodse opmer kingen. Tevens werd een spandoek met SS-tekens werd in beslag genomen. Circa honderd jeugdige FC Groningen-supporters wer den op het station van Die- men eerst toegesproken door de politie voordat zij verder mochten naar het Ajax-sta- dion. De arrestatie vond even later plaats, maar ver der bleef het rustig rond de inhaalwedstrijd, waarin Ajax zich stukbeet op de taaie Groningse verdedigers. De 16.500 toeschouwers in De Meer zagen een aardige wedstrijd, maar geen doel punten. Ondanks het scha mele resultaat verklaarde Ajax-coach Cruijff te hebben genoten. Den Bosch leidt De eredivisie kreeg gisteren een nieuwe koploper: FC Den Bosch. De semi-profs uit de Brabantse hoofdstad versloegen Feyenoord, de ploeg van hun voormalige trainer Rinus Israel, met 2-1. De Bosschenaren bleven hierdoor ongeslagen en brachten Feyenoord, dat woensdag uitkomt in de UEFA Cup, de eerste neder laag van het seizoen toe. Nederlaag Den Haag Spits Steenge van SC Veen- dam kreeg in de wedstrijd tegen FC Den Haag éen kans en maakte prompt een doelpunt. Den Haag had een veelvoud aan mogelijkhe den, maar kwam niet tot scoren. Excelsior was in alle opzichten de mindere van FC Utrecht en verloor met 2-4. Arrestatie De Haagse politie heeft afge lopen weekeinde alsnog een zestienjarige inwoner van de stad gearresteerd als gevolg van zijn activiteiten vorige week. Toen maakte de sup porter van FC Den Haag zich schuldig aan het gooien van stenen naar de politie en fans van Feyenoord. Op televisie De UEFA-bekerwedstrijd Borussia Mönchengladbach- Partizan Belgrado komt morgenavond rechtstreeks op de televisie. Het tweede Westduitse net ZDF start de reportage om 20.15 uur. De treffer in beeld, waardoor Feyenoord zijn eerste neder laag dit seizoen leed en de koppositie in de eredivisie moest afstaan aan FC Den Bosch. Arthur Hoyer passeert vanaf de stip doelman Joop Hiele. 4INISTERIE STUDEERT OP MAATREGELEN )EN HAAG Ondanks iet algemene verbod op iet voeren van keukenaf- ral aan varkens, wordt in Ie varkensmesterij nog teeds met kliekjes ge moeid. )e Algemene Inspectie )ienst heeft de afgelopen maanden meer dan negentig processen verbaal opgemaakt tegen varkensmesters en res tauranthouders die keuken afval verhandelden. Het ver bod werd, indertijd ingesteld om het risico voor het op nieuw uitbreken van de Afrikaanse varkenspest zo veel mogelijk te beperken. Op het ministerie van land bouw wordt nu gezocht naar een methode om het bijvoe ren met het goedkopere keu kenafval uit restaurants en ziekenhuizen toch veilig en gecontroleerd te laten verlo pen. Daarvoor zouden regio nale centra voor de inzame ling en verwerking van het afval opgezet kunnen wor den. Op deze wijze kan het ministerie de clandistiene handel buitenspel zetten en meer vat krijgen op de nale ving van de voorschriften. Zo moeten de etensresten vóór het voederen altijd in speciale installaties gekookt worden. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIEEXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGE^^^ MÜNCHEN Een ontplof fing van een zware pijpbom heeft vanmorgen vroeg zware schade aangericht aan het ge bouw van het Beierse ministe rie voor milieubescherming in München. In het gebouw zijn ook de kantoren gevestigd van de Westduitse vliegtuigfabri kant Panavia. Dit bedrijf werkt mee aan de bouw van het Europese gevechtsvlieg tuig, de Tornado. Eén persoon raakte licht gewond. Ook de kantoren van Panavia liepen door de explosie schade op. De totale schade wordt op een kwart miljoen gulden geschat. De autoriteiten ontvingen maandag wel een telefoontje waarin voor de bom werd ge waarschuwd, maar die ont plofte enige ogenblikken later. De verantwoordelijkheid voor de bomaanslag is nog niet op geëist, maar de politie ver moedt, gezien de manier waar op de aanslag werd uitgevoerd, dat zij het werk is van met de Rote Armee Fraktion gelieer de militanten. ïABY LEVEND UIT PUINHOPEN GEHAALD ATHENE In het zuiden van der de puinhopen vandaan ge- jriekenland, dat zaterdaga- haald. yond werd getroffen door een Het officiële dodental is in- zware aardbeving, wordt nog middels opgelopen tot zeven- steeds gezocht naar slachtof- tien. Dit is meegedeeld door de érs die bedolven zijn onder organisatie die het reddings- het puin van ingestorte hui- werk coördineert. Gevreesd zen. In de havenstad Kalamata wordt dat er nog meer doden Dp de Peloponnesus werd gis- gevonden zullen worden, met teren nog een baby levend on- name onder de puinhopen van (ADVERTENTIE) Elke maandag en dinsdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Prei, kilo Speklapjes, 500 gram -§254.25A Q kilo ®ot®&48//tO een vijf verdiepingen tellend flatgeouw dat als een kaarten huis instortte. Ongeveer drie honderd mensen hebben ver wondingen opgelopen. Van hen zijn er ongeveer tachtig in ziekenhuizen opgenomen. Het is niet bekend of zich onder de slachtoffers ook buitenlanders bevinden. Kalamata aan de Golf van Messenië, 240 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Athene, is het zwaarst getrof fen door de beving, die een kracht had van 6,2 op de schaal van Richter. Twee mi nuten na de eerste schok volg de een wat lichtere met een kracht van 5,3. Ook gisteren werd de streek door een reeks kleinere aardschokken geteis terd. In de 40.000 inwoners tellende havenstad zijn meer dan hon derd gebouwen geheel of ge deeltelijk vewoest. Naar schat ting tachtig procent van alle woningen heeft beschadigin gen opgelopen. Ook een aantal dorpen in de buurt van Kala mata is ernstig getroffen. Pa- laeochori is bijna helemaal met de grond gelijk gemaakt. Van de 120 woningen die het dorp telde, stonden er na de aardbe ving nog slechts drie overeind. Pag 5:' Inwoners Kalamata s,7 apen op straat. Postkoetsrace begonnen In Groningen is dit weekeinde de Grote Postkoetsrace van start gegaan ter viering van het eeuwfeest van de Leidse 3 October Vereenging. Hier is een van de deelnemende koetsen op weg naar Tietjerksteradeel, een van de eerste halteplaatsen op weg naar Leiden waar men komende zaterdag hoopt te finishen. P7: Postkóetsrace start chaot^ch en vrolijk. De kersverse minister van milieu Ed Nijpels heeft zijn huiswerk goed gemaakt. Dat blijkt uit zijn proefwerk, vorige week in de Tweede Kamer afge legd. De milieudeskundigen stonden zelfs paf van de parate kennis van de minister. De wekelijkse rubriek „De Gang van Zaken" haalt dit allemaal vandaag nog weer eens naar voren. Net als trou wens alle trammelant rondom het voetbalvandalis me. Wie de Leidse Courant van vandaag ter hand neemt (als abonnee of losse nummerkoper) kan daarover in dezelfde rubriek ook lezen welke politi cus vindt dat „dat gedonder tussen burgemeesters en de KNVB maar eens afgelopen moet zijn". Wie de Leidse Courant leest, weet alles van de gang van zaken. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1