Y&LTC slechts tweede bij clubkampioenschappen r Tenniszege Iteffi Graf Veiligheid grootste probleem voor Spelen Azië SPORTTRIBUNE £eidóc6otacutt 'Autobom in Barcelona tegen Olympische Spelen Drama Thurau Wo jtinek hervindt oude wielervorm Wereldtitel voor Chinesen NEDERLANDSE RUITERS DERDE IN CALGARY ;ALGARY De Nederlandse ploeg is op het 'oncours hippique van Calgary in Canada als der- ie geëindigd in de strijd om de landenbeker. De (verwinning ging naar de Verenigde Staten, die Inn de barrage Engeland versloeg met de krappe narge van 9/100e seconde. De barrage was nood- akelijk omdat beide landen na de twee parkoer- 80 en vier strafpunten hadden. In de extra rit op tijd r naakten beide equipes wederom een springfout. )e vier Engelse ruiters finishten in de totaal-tijd iran 103,47 seconden, de Amerikanen in 103,38 se conden. Daarvoor waren de andere deelnemers litgeschakeld. Nederland, dat Rob Ehrens, Emiel lendrikx, Piet Raymakers en Wout van der i). Ichans in de piste bracht, hield zich voortreffelijk ■P taande met 8 en 4 strafpunten. Even veel als Ca- lada. dat de derde plaats met de Nederlandse iquipe deelde. MAANDAG 15 SEPTEMBER 1986 PAGINA Zilver en brons voor Ralph Moorman MOSKOU De Nederlandse ploeg is tijdens de strijd om de wereldkampioenschappen wielrennen voor studenten in Moskou op de honderd kilometer als tweede geëindigd. Het viertal, bestaande uit Jan-Hendrik Dekker, Herbert Dijkstra, Robert Kleisman en Bob Rasenberg, had een achterstand van ruim drie minuten op de winnaars uit de Sovjet- Unie. Italië werd derde. Ralph Moorman uit Nieuwendam eindigde als derde op de indivi duele achtervolging. In de strijd om de bron zen medaille liep hij de Italiaan Brunati op de olympische baan van Krilatskoje twee ron den voor het einde in. Het goud ging naar Vi- asjeslav Jekimov uit Leningrad, die zijn stu diegenoot Aleksander Vasekin in de finale in de voorlaatste ronde passeerde. BEUKER NA VAL GEWOND VALTER 2000 René Beuker, de 21-jarige beroepsrenner uit Bus- sum, is zaterdag na afloop van de vierde etappe van de Ronde van Catalonië zwaar ten val gekomen. Hij heeft een gescheurd sleutelbeen opgelopen. In het ziekenhuis werd ook zijn arm weer in de kom ge duwd. Het ongeluk gebeurde in de afdaling van de berg Valter 2000, waar de eindstreep was gesitueerd. Alle renners daalden na afloop tus sen het publiek en het openbare verkeer per fiets de berg af op weg naar hun hotel. Beuker moest plot seling uitwijken en kwam hard te vallen. Manchezege voor zijspancrossduo AGUEDA Ton van Heugten en Piet van Deutekom hebben gisteren in Agueda één manche van de Grote Prijs van Portugal voor zijspan motorcrossers gewonnen. In de eerste manche smoorde de machine van het Neder landse koppel in de brei van zand en modder. De wedstrijd had namelijk plaats onder een al twee dagen durend noodweer. De omstan digheden waren abominabel. De Portugese Grand Prix leverde een overwinning op voor de Zwitserse broers Herbert en Hansruedi Huwiller. Twee derde plaatsen waren goed voor de eindzege. Hun landgenoten Bachtold en Füss bemachtigden zo veel punten voor het wereldkampioenschap, dat zij in de reste rende twee Grand Prix aan acht puntjes vol doende hebben om zeker te zijn van de titel. Nederlanders matig bij WK Soling LA TRINITE Rón van Manen was in het weekeinde de beste Nederlander bij de zeilstrijd om het wereldkampioen schap in de Olympische Soling-klasse. Van Manen werd 25e. Zijn collega uit de kernploeg Frank Verhagen eindigde als 57e. De Amerikanen beheersten het kam pioenschap. John Kosteki werd eerste vóór zijn landgenoot David Curtis. De Oostduitser Jochen Schumann eindigde op de derde plaats. Van Manen en Verha gen vormden met Cees Schriel en Ruud den Outer het Nederlandse zeilkwartet, dat in de Soling-klasse uitkwam. De tech niek voor deze boot is in het afgelopen jaar redelijk bijgeschaafd. Maar op tac tisch gebied kwamen de Nederlanders voor de kust van La Trinité nog te kort. jSteffi Graf is net zo blij met haar cheque als met de beker. egjTOKIO Steffi Graf heeft haar zesde toernooizege in dit sei- izoen behaald. De 17-jarige speelster uit Brühl bij Heidelberg Jwon gisteren het 300.000 dollar toernooi in Tokio. In de finale 'versloeg de inmiddels naar de derde plaats op de wereldranglijst jyjopgeklommen tiener uit West-Duitsland de Bulgaarse Manuela IMaleeva in twee sets (6-4,6-2). Graf verdiende met haar zege 47.000 dollar. Henri Leconte bracht het grand prixtoernooi van Geneve op zijn naam door een overwinning met 7-5,6-3 op zijn landgenoot Thierry Tulasne. Voor Leconte was het de eerste grand-prix- overwinning sinds Sydney in december 1985. Martin Jaite won het grand-prixtoernooi van Stuttgart. De 21- jarige Argentijn versloeg in de finale met 7-5, 6-2 de Zweed Jo nas B. Svensson. Be BARCELONA - De olympische kandidatuurstelling van de Spaanse stad Barcelona is afgelopen weekeinde het doelwit geweest van een aanslag met een zware au- nij|tobom op een politiebus waarbij vier mensen licht zijn gewond. De slachtoffers zijn een wandelend meisje en drie inzittenden van de passerende politiebus. De Cata laanse separatistenbeweging Terra Lliure stelde zich gisterochtend in een telefoongesprek met het Barcelo- nese dagblad „El Diario de Barcelona" verantwoorde lijk voor de aanslag uit protest tegen de olympische li pretenties van de hoofdstad van Catalonië. De Barcelonese autoriteiten willen overigens officieel niets we- /al ten van de mogelijkheid dat de separatistenbëweging Terra Lli ure een bomcampagne is begonnen tegen de olympische kandi datuurstelling van de stad. Politiewoordvoerders zeiden dat het zeer twijfelachtig is of de Catalaanse terroristenorgnasatie voor de aanslag verantwoordelijk is. De bewuste groep Terra Lliure is een onafhankelijkheidsbeweging van zeer geringe omvang die tot nu toe bijzonder weinig succesvol is geweest in het plegen van haar aanslagen. In vergelijking met de professionele en zeer gevreesde ETA-Militar uit Baskenland lijkt Terra Lliure een groepje amateurs dat door onkunde en knulligheid al verschil lende van haar - weinige - eigen leden in de lucht geblazen heeft. De olympische organisatie in Barcelona is nog steeds opti mistisch over de kansen voor 1992. Men houdt echter nog reke ning met een stunt van Amsterdam op het allerlaatste moment. SITTARD Bij de lande lijke competitiefinale voor clubs kwamen de dames teams van Olympia'48 en Sparta er het afgelopen weekeinde in Sittard niet aan te pas. Sparta werd weliswaar derde, maar het verschil met het Rotter damse AVR (eerste) en het Amsterdamse ADA was echter aanzienlijk. Beter verging het de he ren van V&LTC, die met ruime voorsprong op Sprint Breda tweede wer den. Dat het V&LTC nog steeds niet lukte landskampioen te worden en zelfs op een flinke puntenachterstand eindigde moet de leiding van de Haagse atletiekvereniging hebben te leurgesteld. Met het aantrek ken van bekende atleten als Erik de Bruin, Chris Leeu- wenburgh en Jeroen van der Meer is het beleid van V&LTC erop gericht binnen enkele ja ren de sterkste vereniging van Nederland te zijn. Deze ge dachte blijkt op de korte ter mijn nog een utopie, want het team heeft relatief nog teveel zwakke plekken om het sterke AAC te weerstaan. De beste prestatie in het regenachtige en winderige Sit tard werd gisteren geleverd door Leeuwenburgh, die met de polsstok over 5,40 meter heenwipte, een prestatie van internationaal niveau. Uiter aard bracht ook Erik de Bruin weer een formidabel punten- aantal binnen op de onderde len discuswerpen en kogelsto ten. Vooral met de discus was de Bruin weer goed op dreef met 61,10 meter. Hij wierp' liefst 7 meter meer dan num mer twee, de Amsterdamse Wim de Wolff. Ook zijn club genoot Jeroen van der Meer boekte een overwinning en wel op het onderdeel speer werpen. Met 72,20 meter bleef ook hij voor zijn Amsterdamse belager. Verspringer Hans Drechsler leek in Sittard weer op de weg terug met een uit stekende verste sprong van 7,07 meter. Knap Patrick Aris boekte een takti- sche overwinning op de 5000 meter. Hij eindigde in 14.17,33. Aris hield daarmee Amster dammer Koeleman op 10 se>- conden. Koeleman nam echter eerder op de dag ook deel aan zijn beste onderdeel, de 3000 meter steeple-chase. Daar werd V&LTC-er Dick Hoog straten knap tweede in 9.00,89 minuten. Bij de Sparta-dames was voor al Martha Grossenbacher-Der- by goed op dreef op de sprint- onderdelen. Zij finishte op de 100 meter als derde achter de kanonnen Cooman en Vader in 11,95 seconden. Op de 200 meter werd zij tweede achter nationaal recordhoudster Els Vader, maar vóór Nelli Coo man. Met 0,1 seconde achter stand eindigde Grossenbacher de 200 meter in 23,93 secon den. Cooman kwam 0,06 se conden te kort. De dames van Erik de Bruin kon niet zo'n forse bijdrage leveren dat zijn club de nationale titer in de wacht sleepte. Sparta kregen gisteren nog een kleine tik na van het Rot terdamse AVR, want zij wer den onttroond als nationaal re cordhouder 4 x 100 meter. Het Rotterdamse team liep gisteren met Cooman en Vader een nieuw nationaal clubrecord in 45,98 seconden. Het negen jaar oude record van de Sparta-da mes (gelopen door Vermazen, Verhoef, van der Ham en Der by) werd daarbij naar de histo rie geschreven. WK BRIDGE START CHAOTISCH MIAMI De wereldkampioenschappen bridge zijn in het weekeinde op chaotische wijze van start gegaan. De pas benoem de nieuwe voorzitter van de wereldbridgebond, de Australiër Denis Howard, kon dat niet verhinderen. Aan het toernooi voor gemengde paren namen niet minder dan 420 koppels uit vijftig landen deel. De invoering van het nieuwe model systeemkaart en de hypermoderne computerscores hadden ouderwetse wacht tijden van vele uren tot gevolg. De Nederlanders werden hierdoor niet uit hun evenwicht ge bracht. Anne Simons en Kees Tammens scoorden in de eerste zitting 65 procent, goed voor de tweede plaats. Jet Pasman en Chris Niemeijer werden achtste met 62 procent. De 59 procent van Truus van der Spek en André Mulder zette het derde Ne derlandse paar op de 26e plaats. Het klassement ging op zijn kop in de tweede zitting. Simons- Tammens zakten ver terug en alleen de EG-kampioenen Pas man en Niemeijer wisten zich via opnieuw een hoge score van 55 procent op hoog niveau te handhaven. Gonzalez en Puica eerste in Fifth-Avenuemijl De Fifth-Avenuemijl in New York werd zaterdag gewonnen door de Spanjaard José-Luis Gonzalez en door de Roemeense Mari- cia Puica (foto). Bij de dames eindigde Elly van Hulst als vierde, bij de heren Han Kulker als negende. Gonzales legde de rechte mijl op Fifth Avenue af in 3.53.52. De Nieuwzeelandse veteraan John Walker werd tweede in 3.54.13. José Abascal maakte het Spaanse succes compleet door derde te eindigen in 3.54.49. Bij de dames vestigde de Maricia Puica een nieuw wedstrijdre cord in 4.19.48. Het oude record stond met 4.22.66 op naam van de Britse Wendy Sly. TRENTO De 45e Tro- feo Baracchi, de klassie ke koppeltijdrit voor be roepswielrenners, heeft zaterdag in Trento een dramatisch verloop ge kregen. De Italiaan Francesco Moser fietste zo hard dat hij zijn kop- pelgenoot Didi Thurau volkomen uitputte. Ach ter de eindstreep stuurde Thurau tegen een afras tering aan en viel van zijn fiets. Onderzoek in een ziekenhuis bracht geen bijzonderheden aan het licht, zodat hij korte tijd later kon worden ontslagen. De koppeltijdrit over 96,6 kilometer om de Barac- chi-trofee leverde een overwinning op voor de Italiaan Giuseppe Saron- ni en zijn Poolse ploegge noot Lech Piasecki. Jelle Nijdam was de eni ge Nederlandse deelne mer. Met de Belg Nico Emonds eindigde hij als negende, ruim vier mi nuten achter Saronni-Pi- asecki. VITORIA Bruno Wojti- nek heeft gisteren zijn reeks successen, daterend uit het voorseizoen, een vervolg gegeven. De 23-ja- rige Fransman, die de Ronde van Frankrijk moest missen vanwege een knieblessure, won de vijfde etappe van de Toe komstronde van de EG. Wojtinek was de beste sprinter van het peloton, dat de rit over 200 kilo meter tussen Palencia en Vitoria in hoog tempo af legde. Koersend over vlakke, rechte wegen met de wind in de rug bereik ten de renners een gemid delde snelheid van ruim 45 kilometer per uur. De Spanjaard Miguel Indu- rain eindigde als tweede, Markus Eberli werd der de. Roy Knickman, die het tempo moeiteloos kon volgen, dreigde de leiding in het algemeen klassement zeshonderd meter voor de eindstreep te verlie zen. De Amerikaan kon ter nauwernood een onvoorzichti ge toeschouwer ontwijken. Drie kilometer eerder kwam het wel tot een valpartij. De Fransman Philippe Bouvatier, de Tsjechoslowaak Miroslav Sikora en de Colombiaan Wil liam Palacio buitelden over el kaar heen en verloren een halve minuut op het peloton. Tien' kilometer voor de finish maakte een groepje van vijf renners zich los van het pelo ton: Peillon en Philipp (Frankrijk), de Colombiaan Tolosa, de Italiaan Pianegonda en Bankin (Sovjet-Unie). On der aanvoering van de ploeg van Wojtinek voerde het pelo ton het tempo op. De achter volgingrace slaagde zevenhon derd meter voor de eindstreep. De Belgische sprinter Jef Liec- kens heeft in Noord-Frankrijk de Grote Prijs van Fourmies, tellend voor de wereldbeker voor merkenploegen, gewon nen. Hij was de snelste in een kopgroep van acht renners. Gert-Jan Theunisse uit de ploeg van Peter Post werd tweede. Jean Habets, de win naar van vorig jaar, eindigde op de zesde plaats, Adri van der Poel op de achtste. De sprint van het peloton was voor de Belg Eric Vanderaer- den. PRAAG Het damesteam van de Chinese Volksrepu bliek is zaterdag in Praag voor de tweede week we reldkampioen volleybal ge worden. In de finale versloeg China zaterdagavond Cuba met 3-1. De setstanden wa ren: 15-6, 15-7, 10-15, 15-9. Vier jaar geleden won China in Lima de titel voor de eer ste keer. Sindsdien heeft dit land het damesvolleybal ge domineerd. Peru won in Tsjecho-Slowa- kije het brons door een over winning op Oost-Duitsland met 3-1 in 13-15, 16-14, 15-9 en 15-8. Peru, bij het begin van het toernooi vice-we- reldkampioen, was in de hal ve eindstrijd kansloos ge weest tegen de Chinese da mes 0-3, Oost-Duitsland ver zette zich tegen Cuba heel wat verbetener, 1-3. De vijf de plaats was voor Brazilië. Sportwereld Schaken In de tweekamp schaken om de wereldtitel voor dames in Sofia heeft Maya Tsjiboerdanitse na vijf partijen al twee punten voor sprong op haar uitdaagster Je- lena Akmilovskaja. Tennis Hana Mandlikova zal op maandagavond 27 okto ber een demonstratiepartij spe len in Den Bosch. Haar tegen stander is de Westduitse Steffi Graf. De ontmoeting bij de he ren zal gaan tussen de Zweed Stefan Edberg en de Frans man Yannick Noah. Badminton Erika van Dijk uit Helmond heeft gisteren voor de derde achtereenvol gende keer het nationale invi tatie-toernooi in Kaatsheuvel gewonnen. Bij de heren won Uun Santosa. Schieten Op de laatste dag van de strijd om de wereld kampioenschappen in Suhl is de Tsjechoslowaak Kurka kampioen geworden bij het onderdeel kleinkaliber geweer (120 schoten). Kurka had een minimale voorsprong op de Brit Malcolm Cooper. Autosport Jan Lammers en Derek Warwick zijn giste ren als tweede geëindigd tij dens de 1000-kilometerrace op het circuit van Spa. Het duo reed gedurende het grootste deel van de race in derde posi tie. In de laatste ronde klom Lammers een plaats, omdat de bolide van de in tweede positie rijdende Derek Bell zonder benzine kwam te staan. Motorsport De Nederland se ploeg is gisteren tweede ge worden bij de strijd om de we- reldkampioesnchappen speed way (groep 4) in Pfarrkirchen (Oostenrijk). De Nederlanders kwamen uit op 7,5 punten, 2,5 minder dan Oostenrijk, dat naar groep 3 promoveerde. Wielrennen De Nederland se amateur Eric Ploeg is giste ren als tweede geëindigd tij dens de Ronde van West-Ber- lijn. De Ploeg maakte deel uit van een kopgroep van vier renners. De Westduister Rott ier won de sprint van het groepje. Wielrennen De Rus Alek sander Romanov heeft giste ren op de overdekte wieler baan van Moskou een nieuw wereldrecord gevestigd 50 ki lometer stayeren voor ama teurs met een tijd van 32.55,48. Het oude record stond met 33 min. 5,65 sec. reeds op zijn naam. Squash Babette Hoogen- doorn is als vierde geëindigd in het toernooi om de open ti tel van Singapore. Ze verloor in drie games van Lim Seok uit Singapore (0-9,7-9,1-9). De titel ging naar de Britse Lucy Soutter, bij de heren naar'de Pakistani Jansher Khan. Gewichtheffen Joeri Zaka- revistj heeft zaterdag bij in Moskou het wereldrecord in de zwaargewichtklasse ge bracht op 445 kilogram. Hij bracht 2,5 kilogram meer om hoog dan de vorige wereldre cordhouder, zijn landgenoot Leonod Taranenko. Tennis Met demonstraties met kinderen heeft Boris Bec ker zaterdag 120.000 Duitse Mark voor Unicef ingezameld. De tweevoudige Wimbledon- kampioen is officieel ambassa deur voor het kinderfonds. Voetbal Eredivisieclub PEC Zwolle won zaterdag in Emmen een oefenwedstrijd te gen de plaatselijke eerste-divi- sieclub met 2-1. Foeke Booy maakte beide doelpunten voor PEC. Bos scoorde voor Em men. Er waren 1000 toeschou wers. Motorsport De Italiaanse coureurs hebben in eigen land de 61e internationale motor- zesdaagse naar hun hand ge zet. Zowel bij de senioren als de junioren streken de Italia nen onbedreigd de overwin ning op. Atletiek Marathonloopster Carla Beurskens heeft gisteren in Hannover een stratenloop over tien kilometer gewonnen. De nummer zeven op de ma rathon tijdens de Europese kampioenschappen in Stutt gart legde de afstand af in 31 minuten en 32,5 seconden. Keur topscorer basketbalsters SITTARD Het Nederlandse dames basketbalteam heeft dit weekeinde twee oefenwed strijden gespeeld tegen Belgie. Zaterdag werd in Maastricht verloren met 54-56, gisteren werd in Sittard na verlenging gewonnen met 74-71. In beide ontmoetingen was Anette Keur, met respectievelijk 21 en 23 punten, topscorer. SEOEL Zuid-Korea's gehele 100.000 man sterke politiemacht is in staat van paraatheid gebracht voor de tiende Aziatische Spelen, die zaterdag in Se oel zullen beginnen. De veiligheid van de meer dan 6000 deelnemers uit 28 landen wordt tijdens het vijftiendaagse sport festijn als het grootste pro bleem beschouwd door de organisatoren. „Veiligheid vormt de grootste uitdaging tijdens de spelen, maar we hebben alle vertrou wen dat onze maatregelen doeltreffend zijn", zegt Lee Soo-Il, de chef van een specia le groep commando's. Lee trainde 2600 mannen en vrou wen voor speciale taken, waaronder de bewaking van het atletendorp in de nabijheid van het olympisch stadion. Daar zijn de veiligheidsmaat regelen bijzonder scherp. Het dorp ziet er uit als een fort, is afgezet met dikke rollen prik keldraad, wordt 's nachts ver licht door enorme zoeklichten en op de vreemdste momenten opgeschrikt door patrouilles. Alle wagens en bezoekers worden op de doorlaatposten op explosieven besnuffeld door twee speciaal getrainde Westduitse herdershonden en komen daarna op hun weg in het dorp altijd in aanraking met een van de zeventien op strategische posities geplaatste metaaldetectors. Zelfs het be klimmen van bergen binnen een straal van vijf kilometer van enig competitieterrein werd door de veiligheidspolitie verboden. Noord-Korea De veiligheidsbazen houden rekening met drie mogelijkhe den. Ze verwachten terreurac ties en provocaties van Noord- Korea. Volgens de Zuidko- reaanse minister van binnen landse zaken Kim Jong-Ho heeft het noorden vijftig ro buuste jongeren in Japan aan een spoedcursus onderworpen om onaangenaamheden op de Aziatische Spelen te veroorza ken. Drie keer deden zich de laatste weken schotenwisselin gen voor in de gedemilitari seerde zone tussen beide lan den, 55 kilometer ten noorden van Seoel. Internationaal terrorisme be schouwen de Zuidkoreanen als het tweede grote gevaar. Mün- chen 1972, waarbij elf Israeli's om het leven kwamen, kan in Seoel herhaald worden. Om die reden hebben zij het vlieg veld Kimpo hermetisch afge grendeld. Desondanks ontplof te er gisteren in de hal een bom, waarbij vijf mensen om het leven kwamen en negen tien werden gewond. Bovendien hebben de Zuidko- reaanse autoriteiten de univer siteiten gesloten na dreige menten van militante studen ten de Aziatische Spelen in een chaos te hervormen. De studenten verzetten zich tegen het houden van Aziatische-en Olympische Spelen, omdat die georganiseerd worden op kos ten van de armsten. De enorme politiemacht staat voor de taak de Aziatische spe len, de olympische toetssteen, ordentelijk te laten verlopen. De eerste landen zijn al gearri veerd. Zo kwamen gisteren met een speciale charter 520 atleten uit China aan. Na een vlucht van anderhalf uur wa ren zij de eerste Chinezen, die na 33 jaar weer een voet op Zuidkoreaanse bodem zetten. De komst van de bondgenoot van de Noordkoreanen in de Koreaanse oorlog heeft vooral de leden van het IOC een zucht van verlichting doen sla ken. Zij zien er een bevesti ging in dat China over twee jaar de Olympische Spelen in Seoel niet zal boycotten. In dat opzicht valt de schade voor de Aziatische spelen nog wel mee. Acht landen doen niet mee: Noord-Korea, Afghanistan, Zuid-Jemen, Laos, Vietnam, Mongolië, Birma en Brunei. 'fr

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13