Iraaks meer New York gaat chaos in verkeer te lijf Sovjetleiding weet met drugsprobleem geen raad IISLUKTE CRUISE BUITEN VAARGEULEN VAN SOVJET-UNIE IDITENLAND CeidaeSowtwit ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1986 PAGINA 9 OSKOU Prins Potemkin is in Sovjet-Unie niet alleen bekend n de pantserkruiser die naar hem jioemd werd in de film van Ei nstein. Hij heeft zijn bekendheid danken aan één van de eerste \altjes van Kremlin-verlakkerij. )en keizerin Catherina de Grote gebieden van Nieuw Rusland be- cht, stichtte Potemkin acht dor- >n om zijn kortzichtige vorstin er in te overtuigen dat haar ambi- >uze kolonisatiepolitiek succes rtte, hetgeen echter niet het ge was. >t is bekend dat Sovjet-ambtenaren jag een grootse vertoning opvoeren als rtegen woordigers van het Kremlin een bezoekje brengen aan hun stad. Deze praktijken worden nu zelfs overal toege past waar toeristen, journalisten en offi ciële gasten komen. Ons worden slechts de dingen getoond, waarvan men vindt dat die het waard zijn om gezien te wor den. Ik heb nog geen Sovjet-fabriek of collectieve boerderij bezocht die niet rook alsof hij pas geverfd was en waarbij ik niet het gevoel had dat de hele poespas gerepeteerd was. Dankzij een fout van de loketbediende van de Russische Scheepvaartmaatschap pij Morflot in Moskou, kregen we toch een kans om eens achter de Potemkin-scher- men te kijken. Het was geen prettige er varing. Wij hebben onze vakantie doorgebracht in Griekenland en op de heenreis maakten we gebruik van het cruiseschip Belorus- sia, die ons van de havenstad Odessa aan de Zwarte Zee over de woelige baren van de Dardanellen vervoerde naar Piraeus in Griekenland. Het was een fantastische reis op een luxueuze boot. De bar was bijzonder sjiek gestoffeerd, met veel pluche, en er werd elke dag een andere cocktail geserveerd. Bij het zwem bad liepen bediendes rond om iedereen van drankjes te voorzien, in het restau rant liepen wijnkelners die Franse en Duitse wijnen schonken, elke hut was voorzien van badkamer en toilet en de disco ging open te middernacht en sloot pas tegen de ochtend. Alle betalingen werden uiteraard gedaan in harde valuta, aangezien dit soort reisjes niet weggelegd zijn voor roebelklanten. De enige Russen op de boot waren, afge zien van de bemanning, diplomaten die teruggingen naar hun posten in EuroDa en zij hadden speciale cheques voor harde valuta die ze snel in de belastingvrije win keltjes spendeerden aan parfums en jeans van bekende ontwerpers. Met zo'n schip, zo'n cruise en zo'n service zou iedere maatschappij wel voor de dag willen komen. De voornamelijk Franse en Duitse passagiers waren verrukt van alles wat het schip hen bood. „Die Gorbatsjov slaagt er écht in wat te maken van dat land", zei een Fransman, en inderdaad leek alles in die richting te wijzen. Vandaar dat wij, na een paar weekjes Griekse stranden, reikhalzend uitkeken naar onze terugreis aan boord van de Lev Tolstoi. We arriveerden om vijf uur 's middags in de haven van Piraeus met onze kaartjes in de hand, waarop vermeld stond dat het cruiseschip om negen uur 's avonds zou uitvaren. Dat was niet het geval. De Lev Tolstoi had de haven al om twee uur 's middags verlaten. Het Morflot-agentschap was ogenblikke lijk bereid de verantwoordelijkheid op zich te nemen en garandeerde ons een hut op het eerstvolgende schip naar Odessa. De naam van het schip was Bashkiria, maar ik zal er altijd aan denken als de Po temkin. Het was een kleine, armoedige boot, die er al twintig dienstjaren op had zitten, met meer dan 300 Syrische en Soe- danese studenten aan boord die op weg waren naar hun gesubsidieerde opleidin gen aan de Russische universiteiten. Dit schip was niet bestemd om harde valuta te verdienen, maar maakte deel uit van de Russische ontwikkelingshulp. Er waren op het hele schip maar twee toi letten, die zo vervuild waren dat ze eigen lijk niet gebruikt konden worden. Dat be tekende voor ons, met twee kleine kinde ren, een groot probleem. Wij hadden ook een geweldige ruzie met een steward, om dat hij onze kinderen in een stapelbed er gens in een achteraf hutje wilde laten sla pen en bij ons in de hut een Arabische student wilde stoppen. Het zwembad was leeg en bleef leeg ondanks hartstochtelij ke smeekbedes. Het eten was afschuwelijk en we aten in ploegen. Een wijnkelner was er niet eens nodig, omdat er geen wijn was. Het lukte mij om een douche te nemen door de per- soneelsverblijven binnen te dringen. Desalniettemin bracht de Potemkin ons veilig op Russische bodem en nu ben ik bezig Morflot in Moskou aan te klagen. Ik wil in ieder geval dat ze mij de hotelkos ten vergoeden voor die drie nachten die wij in Athene moesten doorbrengen voor dat de Potemkin arriveerde. Tot nu toe is Morflot niet bereid geweest om tot een schikking te komen en ik ben geneigd om me in het avontuur van de Sovjet-rechts pleging te storten door middel van een ge rechtelijk schrijven. U hoort nog wel van mij. MARTIN WALKER Copyright The Guardian (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De Amerikaanse automobilist die gedurende de spitsuren in en uit de centra van de mil joenensteden moet zien te komen, is een geplaagd mens. Een klein ongelukje op een van de uitvalswegen kan enorme files tot gevolg hebben. Een hevige regen bui kan het verkeer volkomen lam leggen. Zelfs een wagen, die als gevolg van een lekke band moet stop pen, kan de reis van tienduizenden auto-forensen met vele minuten en soms uren vertragen. In de grote steden sturen plaatselijke radio- en televisiestations dan ook geharde verslaggevers met helikopters of kleine vlieg tuigen de lucht in om de getergde automobilist van de duizen d-en-een moelijkheden waarmee hij te maken kan krijgen, op de hoogte te stellen. De „verkeersverslaggevers" melden iedere opstopping, elke aankomende regen- of sneeuwbui en alle onge lukjes. En ze verzinnen razendsnel alternatieve routes als de verkeerstroom dreigt te stagneren. Dat verhindert niet dat de auto-gekke Amerikaanse forens in toenemende mate in de problemen raakt. De steden zijn boorde vol. Parkeerplaatsen zijn er nauwelijks te vinden. Het openbaar vervoer is soms zeer slecht georganiseerd of ontbreekt volko men. Het grootst zijn de problemen in New York, waar de dagelijkse spitsuren zijn veranderd in een georganiseerde razernij. Vooral op het eiland Manhattan dat slechts 45 vierkante kilometer groot is en waarop anderhalf miljoen mensen wonen is spra- in de Sovjetfussische maat schappij een drugsprobleem bestaat. Het drugsprobleem werd later op het 27ste partijcongres heel even genoemd en daarna kwam het ook aan de orde tij dens een zitting van het Mos- kouse partij-comite. Voor de pers was dit het groene licht om uitvoerig over drugs, drugshandelaars en drugsver slaafden te berichten. Voorbeelden Aldus kon de jeugdkrant Mos- kovskij Komsomolets een lang artikel publiceren waarin het drugsprobleem aan de hand van een hele reeks voorbeel den werd behandeld. De krant liet ook een specialist aan het woord, een zekere Nazarov die afdelingsleider is in het „Nar- cotologisch ziekenhuis num mer 17". Nazarov constateer de, dat in de Sovjet-Unie niet dezelfde sociale beweeggron den bestaan welke de jeugd in het Westen tot het gebruik van verdovende middelen aanzetten: werkloosheid, over verzadiging, wanhoop. In de Sovjet-Unie moeten de oorza ken gezocht worden in de fou ten die de ouders en de school bij de opvoeding hebben ge maakt. Kinderen die men aan de straat of aan zichzelf over laat „worden vaak het slacht offer van degenen die een bandeloos leven leiden en de wetten overtreden." Evenals in het Westen, is er op het ogenblik ook in de Sovjet-Unie sprake van een specifieke ver- slaafden-criminaliteit: het aan tal inbraken en diefstallen is sterk toegenomen. Volgens de minister voor volksgezondheid van de Russi sche Federatieve Republiek, Potapov, is het exacte aantal drugsverslaafden niet bekend, doch men gaat er van uit dat van de verslaafden, die vooral uit de leeftijdsgroep tussen 15 en 25 jaar komen, slechts een kwart onder medische contro le staat. De partijsecretaris van het district Moskou, Boris Jelt- sin, noemde kortgeleden in een gesprek met Sovjetrussi- sche journalisten voor de 8,5 miljoen inwoners tellende hoofdstad een aantal van rond drieduizend verslaafden. Hij zei er echter bij, dat het wer kelijke getal vermoedelijk veel hoger ligt. De verslaafde jongeren zijn af komstig uit vrijwel alle mi lieus: men treft op de Sovjet- russische drugsscene zowel kinderen van alcoholici als kinderen van ordentelijke hoogleraren aan. Doorgaans raken de jongeren uit nieuws gierigheid aan de drugs, niet zelden via vrienden. Tot op heden „geneest" men verslaafden tijdens een acht dagen durend verblijf in een kliniek; daarna mogen ze weer naar huis en, aldus moest mi nister Potapov toegeven, in negentig procent van de geval len grijpen de genezen ver klaarde patiënten al gauw weer naar de drugs. Eigen bodem In de Sovjet-Unie worden vrij wel geen verdovende midde- „WE CAPITULEREN WAAR WE KUNNEN" (Van onze correspondent Elfie Siegl MOSKOU Rais Boegit- tinov, een 23-jarige vrachtwagen-chauffeur die bovendien lid was van de communistische jeugd bond Komsomol, kreeg lucht van 'de „snelle roe bel". Een van zijn kennis sen, een zekere Katajev, had hem gevraagd of hij een stuk of vijf, zes doos jes papaver kon leveren. Hij bedoelde zakken die honderd roebel per stuk doen. len geimporteerd. Bijna alle drugs komen van eigen bo dem. Sovjetrussische drugs handelaren grazen, vaak als toeristen vermomd, bij voor keur de papaver-velden in Centraal-Azie af, maar ook in de omgeving van de industrie- -stad Koejbytsjev worden zij gesignaleerd. Een kolchoz- -voorzitter vertelde onlangs in de Komsomolskaja Pravda, dat hij de 250 hectare waarop „of ficiële" papaver wordt ver bouwd in de oogsttijd laat be waken door een gemotoriseer de opzichter, omdat anders een groot deel van de oogst gesto len wordt. Doch hij gaf toe, dat wat er na de oogst op de vel den achterblijft altijd nog vol doende is om verdovende mid delen van te maken. Plaatsvervangend directeur Romanenko van het agrarisch bureau Gosagroprom kondigde kortgeleden in de Literatoer- naja Gazeta aan, dat men de productiviteit in de papaver en hennep-sector wil verhogen en op een kleiner areaal gaat concentreren, zodat de velden beter bewaakt kunnen wor den. De bewaking, tot nu toe vooral in handen van gepen sioneerden, zal binnenkort professioneel worden uitge voerd door politiemannen met speurhonden. Verder bestaat er in de Sovjet- -Unie nog geen wet die het verbouwen van papaver en hennep op de prive-akkertjes van de kolchoz-boeren ver biedt. Doch dit zou nu wel eens gauw kunnen verande ren. Chaos in New York. Een klein ongelukje Is voldoende om het ver keer uren in de war te sturen. Daar zoü, aldus wethouder Sand ler, verandering in moeten komen. ke van een totaal uit de hand gelopen situatie. Maatregelen zijn dus geboden. De New Yorkse wethouder voor verkeerszaken. Ross Sandler, heeft dezer dagen een plan op tafel gelegd om het verkeer op Manhattan drastisch te reduceren. Zo wil hij speciale rijstroken voor bussen en taxi's invoeren, want de 10.000 Newyorkse bus- en de 38.000 taxichauffeurs kunnen niet meer uit de voeten. Sandler wil op bepaalde dagen slechts auto's met nummerbor den die eindigen op ongelijke getallen in de stad toelaten, om op andere dagen de auto's met op gelijke getallen eindigende num merborden toe te laten. Verder wil hij tol gaan heffen op de bruggen die toegang geven tot het eiland Manhattan. Over elk van de zeven grootste bruggen passeren dagelijks 100.000 auto's. En tenslotte denkt Sandler over het niet meer toelaten op Man hattan van auto's die slechts door één persoon worden bemand. Natuurlijk hebben de de automobilistenorganisaties al tal van van verontwaardigde kreten geslaakt. Ze hebben aangekondigd de plannen van Sandler te vuur en te zwaard te zullen bestrij den. De Newyorkse wethouder heeft echter een machtige knup pel achter de deur. Volgens een landelijke wet moet de uitstoot van uitlaatgassen op 31 december 1987 drastisch worden ver laagd. De steden die er niet in slagen de uitstoot tot de in de wet aangegeven hoeveelheden terug te brengen, krijgen geen of minder uitkeringen uit het Amerikaanse wegenfonds. Dat kan de staat New York op een verlies van ongeveer 800 miljoen gul den per jaar komen te staan. Sandler kan zich, bij het invoeren van allerlei verkeersbeperkende maatregelen, gemakkelijk op de nieuwe milieuwetten beroepen. En als de georganiseerde automobilisten dan nog dwars liggen en niemand twijfelt eraan dat ze dat zullen doen dan kan Sandler de rechter om een uitspraak vragen. Kortom, de passies van de Newyorkse automobilist zullen, overigens om zijn eigen bestwil, aan banden worden gelegd. En andere Amerikaanse miljoenensteden zullen het voorbeeld van New York waar schijnlijk volgen. Want de chaos is algemeen. ïEIROET De Iraanse Dpositiebeweging Peo- le's Mujahideen bazuinde rorige week vanuit zijn ïoofdkwartier in Irak ond dat Khomeiny bezig is om het land voor te be- eiden voor het „laatste iffensief" in de Golfoor- Dg. Hiertoe heeft het Khomeiny regiem 30.000 onderwijzers ingelijfd bij het leger, wat tot een cha os in het onderwijs geleid Aeeft. De media in de Iraakse hoofd stad Bagdad namen de berich- ten gretig over. Bedoeling: het aan de kaak stellen van „de onderdrukking, de terreur en gde dwangmaatregelen waartoe de „smerige Perzische despo ten" zich hebben verlaagd om hun „waanzinnige, agressieve oorlog" staande te houden". "Tr rust een grote morele druk, en waarschijnlijk zelfs dwang, op de Iraniërs om zich als „vrijwilligers" aan te melden, maar er heerst ook een daad werkelijk verlangen om zich nuttig te maken. De Iraanse regering maakt geen geheimen van de radicale manier waarop er gemobili seerd wordt. De media onder vinden weinig tegenwerking om authentieke en spontane beelden te tonen van familie leden die de „vrijwilligers" uitwuiven. De recente verzending van troepen naar het oorlogsfront overtuigt de experts van het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van defensie, dat het grootste offensief van de zesjarige oorlog ophanden is. In Irak is de situatie heel an ders. Hoessein's leger heeft, na de eerste succesvolle uitval naar Irpn en ondanks de im mense superioriteit op het ge bied van de bewapening, lang zamerhand een j uitholling van zijn positie doorgemaakt. Eerst werd het leger verdre ven van Iraans grondgebied, daarna moest het zelfs eigen terrein inleveren. Vorige week werden Iraakse troepen ver dreven van hun strategische Rais slaagde er in zes zakken papaver bij elkaar te krijgen en een paar dagen later haal den de kopers de bestelling af. Maar ze kwamen er niet erg ver mee, omdat ze door de verkeerspolitie werden aange houden. Het handeltje werd in beslag genomen en Rais kan nu op zes jaar gevangenisstraf rekenen. Wie verdovende middelen aanmaakt, koopt of verkoopt kan tot een gevange nisstraf van maximaal tien jaar worden veroordeeld. Maar toch bloeit de illegale handel als nooit tevoren. Dit voorbeeld van drugshan del in de Sovjet-Unie werd en kele maanden geleden breed uitgemeten in de krant van de Sovjetrussische jeugdbond, de Komsomolskaja Pravda. Het was voor de eerste maal dat men in de pers toegaf, dat er Irak lijkt aan de verliezende hand In de al zes jaar durende oorlog tegen Irak. posities in het noordelijke Koerdistan en van hun radar- platform in de Perzische Golf. Waarschijnlijk zal Iran er deze keer in slagen om door de duurste, best uitgedachte en meest uitgebreide verdedi gingslinies heen te dringen en Irak op de knieën te dwingen. Amerikaanse deskundigen hebben de Iraanse wilskracht en vindingrijkheid altijd on derschat, maar nu twijfelen ze er niet meer aan hun kwalitei ten. Toen de Irakezen hoorden van de dienstplicht voor de Iraanse onderwijzers moesten ze onge twijfeld denken aan alle 250.000 studenten die bij het eigen leger zijn ingelijfd. Het verschil is echter dat de rege ring-Hoessein deze drastische mobilisatie niet aankondigde of benadrukte, zoals de Iraan se regering, maar stiekum be kokstoofde. Iemand die net teruggekomen is van een bezoek aan Irak zei dat de autoriteiten na de laat ste examens aan de studenten meedeelden dat ze de resulta ten pas zouden krijgen als ze een cursus krijgskunde had den gevolgd. Iedereen werd afgevoerd naar vijf kampen in het land. Nu kregen ze te horen dat de deu ren van de universiteiten pas weer opengaan op 16 februari 1987". Alle docenten tot 45 jaar zijn meegegaan naar de „cur sus". „Officieel hoor je niets, alleen vage berichten dat de studen ten de wapens ter hand heb ben genomen om het land te verdedigen, en zo af en toe een interview met een docent in een van de kampen die en thousiast verklaart dat het een unieke ervaring is en meer van die onzin. In Irak moet je liegen om te overleven: dat heb ik ook gedaan". Irak heeft nu een leger van zo'n miljoen koppen en om een verdedigingsoorlog op ei gen gebied te voeren zou dat toch voldoende moeten zijn, ware het niet dat het moreel tot vér onder het aanvaardba re is gezakt. het leger liep onherstelbare 'deuken op door de onmacht om Iran van het schiereiland Fao te verjagen (iets wat Hoes sein had bevolen, koste wat het kost), en door de nederlaag bij de grensplaats Mehran, waarvan gezegd wordt dat de Irakezen zich zonder veel te genstand gewonnen gaven. De ontevredenheid in het le ger richt zich vooral tegen Hoessein. „Het is niet zo dat we Khomeiny willen", zegt een Sji'iet, „maar we dulden Hoessein gewoon niet langer. Onze soldaten capituleren waar ze kunnen". „De regering wéét dat en pro beert ze tegen te houden, maar het hele militaire apparaat is in de ban van de angst". Hij kan het weten: vier van zijn acht dienstplichtige broers zijn gedood. Het aantal Iraakse deserteurs dat zich ergens in Irak zelf verbergt bedraagt nu 35.000. De meesten, Sji'ieten, vinden een toevluchtsoord in het zui delijk gelegen moerasgebied. Sommigen vinden hun weg naar het noorden waar ze zich aansluiten bij de rebelse strijd krachten in Koerdistan. Iraakse bannelingen geloven dat al deze spanningen tot een explosie zullen komen als het Iraanse offensief begint. Een Iraakse vluchteling die zojuist in Beiroet is gearriveerd: „Het klinkt misschien raar, maar de Iraakse bevolking hoopt op een Iraans offensief, omdat het een eind kan maken aan hflar kwelling". De hele Golf-situatie is wat Irak betreft een complete zins begoocheling. Van officiële re geringszijde komt de verzeke ring dat Iran geen vat zal heb ben op Irak, terwijl de bevol king Iraakse verliezen met ge juich begroeten. Als Hoessein de Iraanse aan val niet zal kunnen weerstaan zal dit een enorme aardver schuiving in het Midden-Oos ten tot gevolg hebben, mis schien wel de grootste sinds de staat Israël gesticht werd. DAVID HIRST Copyright The Guardian 5arfumhuis let Parljse cosmetica-huis Hermes heeft de presentatie van een lieuwe parfum, Bel Ami, aangegrepen om het hoofdkantoor in een nieuw jasje te steken, al was „in een nieuw bandje" eigenlijk een betere uitdrukking geweest.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9