Chirac komt met janti-terrorisme-plan Handig ininiburo' „Apartheid is verkeerd, maar gun ons de tijd" Apartheid kost Zuid-Afrika in één jaar 56 miljard Buitenland TOER BOMAANSLAG IN PARIJS EGYPTE STUURT WEER AMBASSADEUR NAAR ISRAËL Pretoria erkent bestaan van heropvoedingskampen a EeidaeSommtt ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1986 PAGINA S hili verscherpt mediabreidel [A In Chili is de media gisteren verbo- te berichten over guerrillageweld en over ;pen die een totalitaire verandering van de .ïenleving voorstaan. Het bewind nam deze 1 aatregel op grond van de staat van beleg die erd ingesteld na de jongste, mislukte moord- inslag op president Augusto Pinochet. Eerder oot het bewind al zes oppositiebladen en ge- 00X stte het de bureaus van de Britse en Italiaan- persbureaus, Reuter en ANSA, in de hoofd- ad Santiago met hun werk te stoppen, i een sloot in de omgeving van Santiago is steren het met kogels doorzeefde stoffelijk /erschot gevonden van een accountant die af- open maandag door verscheidene mannen zijn woning werd gesleept. Dit is bekendge- aakt door kerkelijke functionarissen. Het is vierde moord van deze aard sinds de nood- lestand die werd afgekondigd. Irak bevestigt raketinslag in Bagdad BAGDAD Irak heeft gisteren bevestigd dat een Iraanse raket Bagdad heeft getrof fen afgelopen donderdagnacht Daarbij zijn 21 doden en 81 gewonden gevallen onder de burgerbevolking, aldus een Iraakse militaire woordvoerder. Iran meldde dat het hoofdkwartier van de geheime politie in Bagdad het doelwit van de raketaanval was geweest. Die aanval was een vergeldingsactie voor het gebruik door Irak van chemische wapens tegen Iraanse soldaten en voor luchtaanvallen op burgers. Enkele uren na de raketaan val op Bagdad voerden Iraakse vliegtui gen een bombardement uit op woonwij ken in de grensplaats Kerend, aldus het Iraanse persbureau Irna. Verscheidene burgers kwamen daarbij om. Israëlische lucht aanval op zuid-Libanon BEIROET De Israëlische luchtmacht heeft gisteren een aanval uitgevoerd op zuid-Libanon, waar volgens een Israëli sche legerwoordvoerder een boot werd beschoten die ten zuiden van Sidon was geland. Volgens de woordvoerder zou de boot zijn gebruikt bij de voorbereiding van guerrilla-acties tegen Israëlische doe len. Volgens Mustafa Saad, commandant van de in Sidon gelegerde eenheden van Volksbevrijdingsleger, ging het om een onschuldige vissersboot. Saad liet weten dat Israëls hysterie op een niveau is aan gekomen dat zelfs het verschil niet meer wordt gezien tussen militaire en burger doelen. Poolse regering stelt Bujak op vrije voeten WARSCHAU De Poolse regering heeft Zbigniew Bujak, het hoofd van het nationale netwerk van ondergedoken Solidariteitsacti- visten, gisteren op vriie voeten gesteld. Bujak werd vier maanden geleden in Warschau gear resteerd, nadat hij de politie vier en een half jaar had weten te ontwijken. Ook verscheidene andere prominenten van de oppositie werden gisteren vrijgelaten in het kader van de afgelo pen donderdag afgekondigde algemene amnes tiemaatregel. De maatregel zou gelden voor 225 personen en schept de mogelijkheid dat de VS hun economische sancties tegen Polen zul len opheffen. De sancties werden in 1981 afge kondigd nadat de regering de noodtoestand had afgekondigd en het vakverbond Solidari teit buiten de wet had gesteld. Laatste ex-slaaf van Brazilië overleden RIO DE JANEIRO Val- domiro Silva, een ex-slaaf van 121 jaar, is afgelopen donderdagavond in Bangu in het noorden van Rio de Janeiro overleden. Opa Val- domiro, zoals zijn vrienden in Bangu hem met genegen heid noemden, was slaaf toen Brazilië op 13 mei 1888 de slavernij afschafte. Valdomiro Silva was in 1882 uit Afrika ingevoerd. Zes miljoen werklozen in Zuid-Afrika JOHANNESBURG Het aantal werklozen in Zuid-Afrika beloopt mo gelijk zes milioen, twaalf maal zoveel als de officiële cijfers aangeven. Dat staat in een studie, die gisteren is ge publiceerd door onderzoekers van de universiteit van Witwatersrand in Jo hannesburg. De onderzoekers schat ten het aantal werklozen onder de zwarte bevolking tussen 4,8 en 5,9 miljoen. Volgens de regering in Preto ria zijn er slechts 533.000 zwarte werklozen. Volgens de onderzoekers laten maar weinig zwarten zich als werklozen registreren en weten de meesten niet van het bestaan van werkloosheidsuitkeringen. 0 0 0 (Van onze correspondent Bob van Huet) ARIJS Bij een bom- anslag in het restaurant an een winkelcentrum in e moderne Parijse wijk ,a Défense zijn gisteren mensen gewond ge- aakt, van wie twee zeer rnstig. De bom was ge- laatst onder een stoel en xplodeerde tijdens de rukke lunchpauze. verband met deze aanslag eeft de politie van Parijs een yriër aangehouden. De ver- ntwoordelijkheid voor de anslag werd gistermiddag op- eëist door de Arabische groep 'artizanen voor Recht en Vrij- leid. Deze groep heeft dujdo- jke bindingen met het „Soli- dariteitscomité met de Arabi- che en Middenoosterse poli- ieke gevangenen in Europa" CSPPA volgens de Franse af- orting) dat zich verantwoor delijk ïe'eft gesteld voor de anslag op het gemeentehuis fcelopen maandag. Het 'SPPA zou nu al elf aansla- Parijs hebben gepleegd, 'aarbij in totaal vier doden en uim honderd gewonden ziin evallen. Het CSPPA tracht e vrijlating te bewerkstelli- en van drie collega's die zich Franse gevangenissen be- •inden. De bekendste is Geor- 'es Abdallah Ibrahim, leider ran de Revolutionaire Gewa- >ende Libanese Facties en achter verschillende lanslagen op Amerikaanse en sraëlische diplomaten. Daar- i-oor zal hij binnenkort op- ïieuw voor de Franse rechter noeten verschijnen. terreur, die vele burgers veel angst aanjaagt. De RER, de Beurs en ook het plein Victor Hugo in het chique zestiende arrondissement in Parijs moes ten gisteren worden ontruimd wegens bomalarm. Dit bleek overal vals. Afgelopen donderdag werden in verschillende Franse steden een twintigtal Arabieren aan gehouden, die meer van de aanslagen zouden weten. Frankrijk wil twaalf van hen het land uitzetten, ofschoon niets wijst op hun eventuele deelname aan terroristische acties. Netelig Hulpverleners voeren één van de slachtoffers weg van de bomaanslag op het cafetaria. Maatregelen Bij monde van minister van Binnenlandse Zaken Pasqua herhaalde de Franse regering gisteren niet aan de chantage van de terroristen te zullen toegeven. Verwacht wordt dat de Franse premier Chirac be gin volgende week met nieu we maatregelen komen ter be strijding van het terrorisme. Naar verluidt mogen reizigers uit bepaalde Arabische landen Frankrijk alleen nog in met een visum. Militairen zullen worden ingezet bij bepaalde controles. Verder wordt de ge heime dienst DGSE (dezelfde die bij de aanslag op het Greenpeace-schip Rainbow Warrior betrokken was) ver sterkt. Tenslotte zou de coördi natie bij de terrorismebestrij ding, zowel bij de diverse Franse politie-onderdelen als bij de Europese partners, sterk verbeterd worden. Vooralsnog lijken de Franse autoriteiten machteloos te staan tegen de nieuwe golf van Intussen zit premier Chirac in een netelige positie. Van toe geven aan de eis van het CSPPA om Ibrahim vrij te la ten kan geen sprake zijn. Ibra him zou in 1982 de moord heb ben georganiseerd op Charles Ray, Amerikaans militair atta che in Parijs. Washington heeft er dan ook bij Jacques Chirac scherp op aangedron gen dat Ibrahim daarvoor moet worden gestraft. Presi dent Mitterrand is het daar he lemaal mee eens, omdat hij vreest dat Frankrijk alleen maar kwetsbaarder zal worden wanneer wordt toegegeven aan de chantage van het CSPPA. Anderzijds vergroot het langer vasthouden en straffen van Ibrahim de dreiging van nieu we terreuracties. Daarbij mag Chirac het lot van de zeven Franse gijzelaars in Libanon niet in gevaar brengen. Deze worden vastgehouden door de pro-Iraanse Jihad Islami. Bin dingen tussen het CSPPA en de Jihad lijken goed mogelijk. Pogingen van Chirac tenmin ste de relatie met Iran te ver beteren, zonder overigens die met Irak dat Franse wapens ontvangt te laten verslechter, vorderen maar langzaam. Protest tegen de apartheid in Zuid-Afrika tijdens het bezoek van de Zuidafrlkaanse minister van buitenlandse zaken Botha aan Hong Kong gisteren. Vandaag zou Botha naar Japan gaan om daar na ook de banden met Taiwan aan te halen. BOTHA: HONG KONG De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof Pik Botha heeft gisteren in Hong Kong ge zegd dat apartheid ver keerd is maar dat men zijn land de tijd moet gun nen om het systeem te ontmantelen. „Ik zeg dat het verkeerd is. Ik zeg dat het moreel niet te ver dedigen is", zei Botha op een persconferentie na zijn aan komst in Hong Kong. Maar hij voegde er aan toe dat de Zuid afrikaanse regering zich elke inspanning getroost om de si tuatie recht te zetten. Hij liet weten dat er in de afgelopen zes maanden 54 rassenwetten zijn herroepen of verdwenen zoals de discriminatie in sport en het verbod op gemengde huwelijken. „Het kost tijd, maar we hebben al wat be reikt", aldus Botha. Volgens de minister moeten de hervormingen geleidelijk wor den doorgevoerd zodat de blanken in Zuid-Afrika er aan kunnen wennen en de verze kering kan worden gegeven dat deze veranderingen blij vend zijn. „Je kunt wetten maken. Maar tenslotte kun jé apartheid en rassendiscrimina tie alleen dan laten verdwij nen als je ook het hart en de geest van de mensen kunt ver anderen", liet Botha weten. Botha zei verder dat sancties tegen zijn land niet zouden ba ten en dat het de veranderin gen niet zou versnellen. Zowel zwarten als blanken zouden een zebra. Je kunt geen J door de witte strepen heenja- gen en dan denken dat het hele beest wel blijft leven". „Zuid-Afrika", zo benadrukte Botha, „is de doorvoerhaven voor de helft van alle im- en exporten van Zaire, Malawi, Zimbabwe, Zambia, Lesotho, Botswana en Swaziland. De Zuidafrikaans economie biedt werk aan twee miljoen buiten landse zwarte arbeiders die nog eens twaalf tot vijftien miljoen familieleden onder houden". KAAPSTAD Apartheid heeft Zuid-Afrika in 1985 jaar 56 miljard rand ge kost (een rand is ongeveer een gulden). Dit stelt Mi chael Savage, professor in de sociologie aan de uni versiteit van Kaapstads Savage Wil met zijn „uiterst voorzichtige" schattingen aan tonen hoe apartheid de natio nale bezittingen verkwist. Tussen de 10 en 21 procent van het Zuidafrikaanse budget werd besteed om het apart- heidsysteem te financieren. Ongeveer twaalf cent van elke rand die de staat uitgaf, ging naar het handhaven en het ten uitvoer brengen van de ras senscheiding en het 'toezicht houden op het systeem. De raming van de jaarlijkse kosten van apartheid betreft uitsluitend de directe uitgaven en de gemiste inkomsten, als gevolg van boycots, van slechts één jaar. De kapitale bedragen die zijn uitgegeven aan bijvoorbeeld aparte gebou wen en vervoersmiddelen worden hierbij niet meegere kend. Savage zegt dat er door het Zuidafrikaanse politieke sy steem dertien parlementen en een presidentsraad zijn voort gebracht, die samen 1.720 le den tellen. Er zijn 151 rege ringsdepartementen, 121 mi nisters en ten minste 21 onder ministers, die alle een afzon derlijke administratieve staf hebben, afzonderlijke budgets, afzonderlijke boekhouding en die vaak identieke faciliteiten en diensten bieden. Van 1980 tot 1986 zijn de kosten van het parlement met het nieuwe driekamersysteem gestegen met 140 procent. Savage verklaart dat de uit werking van het decentralisa tie-programma van de rege ring in 1985-1986 776,5 miljoen Onderwijs heeft gekost dit cijfer is ex- J clusief de kosten van de 26 re geringsdepartementen, de in- nieuwe banen per jaar aange boden een tiende van het benodigde aantal. De staat heeft elk jaar 1.145 rand per blank kind aan on- vesteringen, de organisaties derwijs betaald, zo stelt profes- die het systeem ontwikkelden Sor Savage. De gelijkstelling SMIDJE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 43) Glanzend van genoegen klauterde Opopol uit zijn auto, een bekend Barreberisch merkje van vlot en vooruitstrevend model. Toen boog hij zich vertrouwelijk tot de kleine Kareltje Knet ter over en hij zei, fluisterend achter zijn hand: „Jij bent een fenomenale schaatsert en boksert! Zou jij niet graag met ome Opopol mee willen naar Barreberië? Daar hoef je dan geen benzine meer te verkopen, want auto's hebben we d'r bijna tóch niet! Daar mag je dan altijd maar ffjn schaatseren en bokseren voor de eer van het grote, machtige Barreberië!" „Wat moet ik in Barreberië doen?" vroeg Kareltje Knetter ver baasd. „Kan ik soms niet schaatsen en boksen voor de eer van mijn eigen land? Ik heb het hier best naar mijn zin en mijn baas is een reuze goeierd!" „Dat bestaat niet!" gromde Opopol Istietof grimmig. „Je woont in een klein snert- landje en je baas is een uitbuitert en een sla- vendrijvert! Je bent een misleide slaafl Je hebt het hier dus slecht en je wordt vertrapt! Maar bij ons in Barreberië zou je een held zijnl Je zou héél veel geld met boksen en schaatsen kunnen verdienen en je zou een fijne medaille op je buik krijgen als held nummer één van hygiëne en volksgezondheid!" „Meneer, u bent niet goed wijs!" zei Kareltje oneerbiedig. „Ik ben niet misleid en ik ben geen slaaf en ik wil hele maal niet naar Barreberië en ik heb ook niet de minste behoefte aan een medaille voor een hy giënische, gezonde, volkse held!" Toen vulde Kareltje rustig de tank van Istietof's malle wa gentje bij. Een hevige woede maakte zich intus sen meester van de eigenaar van deze wagen. Knarsetandend zette hij een zware sigaar tus sen zijn lippen en grommend onstak hij een luci fer. Hij scheen echter helemaal te vergeten, dat- ie van binnen nog vol bënzinedampen zat.... soortgelijke staatsinstellin gen die bij het programma be trokken waren. Michael Sava ge haalt nog twee andere ge bieden naar voren waarmee apartheid de economie heeft getroffen, namelijk de werk loosheid en het onderwijs. In verband met de huidige groei van de bevolking zullen er tot het jaar 2000 3,6 miljoen nieuwe arbeidsplaatsen ge creëerd moeten worden. Dit aantal dient alleen al om de aanwas van nieuwe arbeiders op te kunnen nemen. Het ge volg is dat er per jaar 450.000 nieuwe banen geschapen zou den moeten worden om zowel de werkloosheid op te heffen als nieuwkomers op de ar beidsmarkt van een baan te voorzien. Er werden echter in de afgelo pen vijf jaar slechts 45.000 van het onderwijs voor blan ken én zwarten zou vereisen dat de onderwijsuitgaven ver drievoudigd worden. „Er zijn natuurlijk maar weinig landen die zoveel aan onderwijs kun nen besteden", aldus de hoog leraar. Wat hij eveneens duidelijk maakt is dat inspanningen om een onpartijdig onderwijssys teem te realiseren een groot scheepse herstructurering van het systeem met zich mee zul len brengen. Het cruciale punt is niet het verlagen van de kosten en het vrijgeven van sommige bezittingen (die door apartheid opgeëist worden) aan het bestaande economi sche systeem. Waar het om gaat is het wegnemen van apartheid en het gebruiken van het geld dat door het apartheidssysteem opgeslokt wordt om een rechtvaardige samenleving op te bouwen. Savage had geen beter mo ment uit kunnen kiezen om met zijn onderzoeksrapport te komen, nu er in regerings kringen grote twijfels en ge wetensvragen opgeroepen worden door het apartheidsys teem. Zijn waarnemingen wer den zeer positief bericht in de regeringsgezinde kranten en zouden zo kunnen bijdragen aan een versnellirfg van het lopende hervormingsprogram ma. Aan de andere kant onder vindt Savage hevige tegen stand van uiterst linkse groe- Keringen, die stellen dat een ervormingsprogramma geen enkel effect zal hebben. Het enige dat Zuid-Afrika volgens extreem-links kan redden is een elementaire herverdeling van alle bezit, voorafgegaan door de totale ondergang van de kapitalistische economie. Het grootste probleem in Zuid- Afrika is, zo zeggen de linkse groeperingen, de klassedicta tuur en niet alleen apartheid en afstamming. MARGARET JACOBSOHN ALEXANDRIË President Mubarak van Egypte en pre mier Peres van Israël hebben hun topontmoeting in Egypte gisteren afgesloten met de be- stijnse kwestie is van gedach ten gewisseld maar is niets be sloten. Peres is ook naar Israël terug gekeerd met de Egyptische be lofte dat zij van 1987 een jaar lofte dat KaiTo zijn diplomatie- van vrede zullen maken. De twee zagen op hun conferentie van twee dagen de noodzaak in van een internationale vre desconferentie over het Mid den-Oosten. Over de Pale- ke betrekkingen met Israël zal optrekken tot de rang van am bassade. Egypte had zijn diplo maat in 1982 teruggeroepen uit protest tegen de Israëlische in val in Libanon. In Washington veroordeelde de Liga van Arabische Landen de top van Alexandrië als een „Israëlische public-relations- stunt", die Israël toestond ur gente zaken als de Palestijnse nationale rechten uit de weg te gaan. Het Witte Huis in Was hington verwelkomde de top als een „positieve stap, die de weg zou kunnen banen naar een vrede op bredere basis". JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse autoriteiten hebben gisteren het bestaan toegegeven van heropvoedingskampen, waar jongeren die onder de noodtoestand werden gearresteerd worden „voorbereid op hun terugkeer in de maatschappij". De erkenning volgt op onthullingen van de Progressieve Federale Partij (PFP) over het bestaan van dë geheime heropvoedings kampen. Volgens het informatiebureau van de regering verblijven de jon geren op vrijwillige basis in deze centra om te worden gevormd tot „nuttige burgers". Ex-gedetineerden die gisteren werden ge citeerd in het dagblad The Star vertelden echter dat ze de keus hadden gekregen tussen in de gevangenis blijven of overbren ging naar een heropvoedingskamp. Volgens hen komen de cur sussen in het kamp neer op voortzetting van het politieverhoor, maar is het voedsel tenminste beter dan het gevangeniseten. Het is niet bekend waar de kampen liggen, onder wiens verant woordelijkheid ze staan en hoeveel jongeren er zijn onderge bracht. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, viakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam:. Adres:. Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Voor Adres:

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5