De Graaf gaat gevolgen pensioenbreuk te lijf Onderzoek naar overtreden Mediawet ABP kreeg ubsidie na afwijzing Ouderen dupe van vrijlaten ziektekostenverzekering Hygiëne slecht bij sommige slachthuizen is de enige tandpasta met het w» snelwerkende Aminfluoride. £eidoc Commit Man lichtte 30 bedrijven op GELIJKE BEHANDELING GEPENSIONEERDEN Nijmeegse universiteit ;gaat verzuim registreren P88 h '1 tt SM Radioactiviteit hoopt zich op in bossen Pleidooi voor „sociaal notariaat' ~T ElmexVraaguw tandarts waarom. Binnenland ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1986 PAGINA 3 I waar gewonde bij overval op postkantoor ROESBEEK Een 30-jarige inwo- >r van Groesbeek is gisteren ernstig wond geraakt tijdens een overval een postkantoor in zijn woonplaats, man werd door een schot hagel uit n jachtgeweer in zijn gezicht getrof- n en moest in zorgwekkende toe- jnd in een ziekenhuis worden opge imen. Hij is inmiddels buiten le- lij insgevaar, aldus een woordvoerder bin de rijkspolitie in Groesbeek. De rervallers, twee broers van 17 en 19 ir uit Molenhoek, konden enkele en na de overval worden aangehou- a%n op grond van getuigenverklarin- le n en de kentekens van hun vlucht- ito's. EINDHOVEN De Eindhovense politie heeft giste ren een Eindhovenaar aangehouden op verdenking van oplichting. Het is de 27-jarige J. v. B., die ervan wordt verdacht, ten minste 30 door heel Nederland verspreide bedrijven te hebben opgelicht. Met de op lichtingszaken is voorlopig een bedrag van acht ton gemoeid. De politie verwacht echter dat er naar aan leiding van de arrestatie nog meer aangiften zullen volgen. Via het bedrijf Van Boven bv, gevestigd in Eindhoven plaatste de man door heel Nederland or ders. Hij beperkte zich daarbij niet tot bepaalde soor ten artikelen. De verschillende bedrijven leverden hem onder andere hondevoer, garens en bouwartike- len, maar ook scheepsartikelen. Van de goederen is tot nu toe niets teruggevonden. Campagne Dienstenbond rond werktijden UTRECHT De Dienstenbond FNV is een actie gestart om misstanden met ar beidstijden en overwerk tegen te gaan in winkels, groothandel en andere be drijven in de commmerciële dienstver lening. Bondsvoorzitter P. Bruis tikt maandag persoonlijk een Emmens be drijf op de vingers dat zijn werknemers te veel zou laten overwerken. Ook start de bond via een een gratis 06-nummer een informatienummer. In juli hield de bond een soortgelijke actie. Toen ging het om onderbetaling en in een verder verschiet gaat de bond ook flexibilise ring (schuiven met arbeidstijden) aan pakken. De bond hoopt met de acties meer leden te werven. Ambtenaren ^mediteren ■oor vrede ITTERDAM Ambtenaren de gemeenten Rotterdam, 'oerden, Heemskerk en alle meenten in de provincie levoland doen aanstaande nsdag om twaalf uur een mi- uut mee aan de actie „Een idjoen minuten voor de vre- k". Daarmee wordt gehoor jeven aan het verzoek van né organisatie „The million diinutes of peace". Deze orga nisatie heeft opgeroepen om t jinimaal één tot maximaal ertig minuten door middel an positieve gedachten, gebed f meditatie bij te dragen aan .(jfe wereldvrede. De actie jjordt internationaal gesteund >or onder anderen de Zuida- ^hkaanse aartsbisschop Tutu, Theresa en secretaris- jeneraal Perez de Cuellar van Verenigde Naties. In ruim irtig landen zijn comités op- iricht. In het Nederlands co- lité zitten onder anderen mr. F. de Gaay Fortman en Jo in Cruijff. Drie leden van de iep hebben toestemming ge- •egen dinsdag op Het Bin- ;nhof, voor de Troonrede be- int, duiven los te laten. Mi- ;ter-president Lubbers heeft fle groep voor later volgende a^eek een gesprek toegezegd. DEN HAAG Alle ge pensioneerde deelnemers aan een pensioenregeling moeten gelijk worden be handeld als er toeslagen worden gegeven om hun pensioen op peil te hou den, ongeacht of zij tot hun pensioenleeftijd (65) deelnemer waren in het fonds of tussentijds het fonds verlieten. In dat laatste geval moeten hun „bevroren" aanspraken eveneens profiteren van de toeslagen. Dat is een van de wettelijke maatregelen waarmee staatsse cretaris De Graaf van sociale zaken de zogenoemde „pensi oenbreuk", die ontstaat bij wisseling van baan of bij werkloosheid, te lijf wil. De voorstellen, gebaseerd op een advies van de SER, zijn giste ren bij de Tweede Kamer in gediend. Een wettelijke pensioenplicht voor iedereen is (nog) niet haalbaar, zo is gebleken in de pensioendiscussie die vanaf 20 november 1967 in ons land woedt. Maar ook een minder vergaande heling van de pen sioenbreuk, door ook toeslagen te geven aan „slapers" in fond sen die nog geen 65 zijn, bleek niet haalbaar. De Graaf stelt naast de gelijke behandeling van gepensio neerden verder voor om ie mand die tussentijds ophoudt deelnemer in een pensioen fonds te zijn, een aanspraak op pensioen mee te geven, even redig aan de doorgebrachte diensttijd. Nu heeft men meestal een aanspraak die be rekend is naar wat men door premiebetaling heeft gespaard. Dat kan ongunstig uitpakken als bij voorbeeld de financie ring van verleende verhogin gen over voorgaande jaren waarin men deelnam, (de zo genoemde „backservice") niet ineens plaatsvindt maar wordt uitgesmeerd tot de pensioenda tum. Die haalt men echter niet. De Graaf wil verder de regels in de Pensioen- en spaarfond senwet versoepelen, om reser ves van het ene naar het ande re fonds te kunnen sluizen. Een werknemer kan dan bij beëindiging van zijn dienst verband zijn pensioenrechten, opgebouwd bij een vorige werkgever, meenemen en in brengen in de pensioenrege ling bij de nieuwe werkgever. Dat kan leiden tot een beper king van het pensioenverlies. De Graaf komt nog met wette lijke maatregelen voor mensen die door werkloosheid niet langer pensioen opbouwen. Werkgevers en werknemers willen de gelden uit het Fonds Voorheffing Pensioenverzeke ring (ingesteld met het oog op een toekomstige algemene pensioenvoorziening) daarvoor gebruiken. De Graaf wil eerst meer duidelijkheid over dit plan. De Graaf schrijft in zijn me morie van toelichting dat het kabinet er vanaf heeft gezien het wettelijke voorschrift van gelijke behandeling ook voor „slapers" te laten gelden om dat werkgevers en werkne mers op dit punt vrijwillige maatregelen aanbevelen. Mocht daar in 1988 onvoldoen de van terecht zijn gekomen, dan sluit hij verdere wettelijke maatregelen niet uit. ie HAAG Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) ls)eeft vier jaar geleden de subsidietoezegging voor de 235 pre- tiïehuurwoningen in Rotterdam-Ommoord, bekend als Heydna- toch gekregen ondanks het feit dat de directie volks huisvesting in Zuid-Holland de opgegeven stichtingskosten als te had gekwalificeerd en derhalve haar goedkeuring eraan onthouden. blijkt uit de correspondentie tussen hoofdingenieur-directeur J.L.P. Post van de directie Zuid-Holland, de gemeente Rot terdam en het ABP. Sterker nog, het ABP heeft na de medede ling van Post aan de gemeente Rotterdam over de te hoge stich- ielingskosten, deze stichtingskosten juist verhoogd. Twee maan- .ien later ging Post ineens wel akkoord. Documenten die deze handelwijze verklaren, ontbreken in hét dossier dat staatssecre taris Brokx gisteren naar de Kamer heeft gestuurd. "Een week later, op 21 juli 1982, bekrachtigde het hoofd financie- i Fing woningbouw op het ministerie, drs. W.A. Haeser, de subsi- Itfiebeschikking namens ziin superieur, directeur-generaal ir J.M. fCoopman, de hoogste volkshuisvestingsambtenaar. na de laatste onthullingen ziet staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting nog steeds geen enkele aanleiding waarom hij nfco moeten aftreden. „Het was nodig de beleggers te blijven inte resseren. Ook de Tweede Kamer heeft daar steeds op aange drongen. Ik vind niet dat ik daarin te ver ben gegaan", zo luidl jlrokx' verdediging. p^IJMEGEN Het bestuur van de katholieke universiteit (KU) in Nijmegen wil dat het studieverzuim onder studenten voort aan uitvoerig wordt geregistreerd. Een dergelijke registratie is volgens het bestuur een belangrijk instrument om knelpunten in liet onderwijsprogramma en problemen met betrekking tot de Studielast, die leiden tot ziekte en psychische problemen, op te iporen. Dat blijkt uit een brief van het universiteitsbestuur aan ie faculteiten en interfaculteiten van de KU. De registratie van langdurig verzuim en de gesprekken, die naar aanleiding daar- an met vertraagde studenten dienen plaats te vinden, moeten olgens het college van bestuur een onderdeel worden van de •tale studievoortgangsregistratie. Het Tweede- Kamerlid Ad Ploeg druk ge barend In een helikopter. Als pas benoemde voorzitter van de vaste ka mercommissie voor defensie mocht hij gis teren bij de presentatie van de nieuwe gevechtsheli kopter A 129 Mangusta, een demonstratie vlucht meema ken. CONSUMENTENBOND: DEN HAAG Vooral oude ren en minder gezonde men sen zullen de dupe worden van het besluit van staatsse cretaris A. Evenhuis van eco nomische zaken om de pre mies van particuliere ziekte kostenverzekeringen vrij te la ten. Het achterwege blijven van een prijsbeschikking zal tot gevolg hebben dat de ver zekeringsmaatschappijen de toch al dure polissen voor ou deren extra zullen verhogen. Dat zegt de Consumentenbond in een reactie op het deze week genomen besluit. „Wat het vrijlaten van pre mies kan betekenen zagen we in 1985. Toen moest de minis ter de prijzenbeschikking snel alsnog invoeren, omdat aan het eind van dat jaar bleek dat de maatschappijen de premies voor 1986 soms met wel tien procent wilden verhogen. De prijzenbeschikking beperkte de verhoging tot drie procent", aldus een woodvoerder van de Consumentenbond. Een jaar eerder, toen de prijzen ook al vrij werden gelaten, deed zich bijna geen stijging voor, omdat de verzekeraars onderling een afspraak hadden gemaakt. De bewindsman laat de prijzen nu voorlopig vrij omdat hij ver wacht dat de zware concurren tie tussen de maatschappijen al te grote verhogingen zal voor komen. Volgens de bond is die vrees maar gedeeltelijk te recht, hoogstens waar het gaat om de jongerenpolissen. „Ou deren en minder gezonden kunnen niet of nauwelijks van polis veranderen door het ont breken van een acceptatie plicht op de particuliere markt", zo constateert de woordvoerder, die verwacht dat daarom de maatschappijen „hun winst zullen gaan halen bij die kwetsbare groep men sen. Het vertrouwen in de maatschappijen dat deze pre mies wel in de hand zullen worden gehouden, delen wij dan ook niet. De solidariteit zal steeds verder uitgehold worden". Woordvoerders van AMEV, Delta Lloyd en Natio nale Nederlanden gaven vori ge maand bij de presentatie van een gezamenlijke nieuwe polis voor jongeren al toe dat ze dat solidariteitsbeginsel 'vrijwel hebben moeten losla ten. „Dat belooft niet veel goeds", vindt de Consumen tenbond. DEN HAAG De zorg voor hygiëne in sommige slachthuizen laat te wen sen over. Slachtafval blijft vaak te lang ongekoeld in slachthuizen liggen, de bescherming tegen insec ten is veelal onvoldoende en er wordt te weinig toe zicht gehouden door keur meesters en dierenartsen. Het' ministerie van land bouw en visserij en de Rijkskeuring van Vee en Vlees schieten schromelijk in hun taak tekort. Dit blijkt, volgens de Consu mentenbond, uit een vertrou welijk ambtelijk rapport van de Europese Commissie. De bond heeft beslag weten te leggen op het vertrouwelijke rapport, waaruit blijkt dat de situatie in de slachthuizen niet aan de geldende EG-normen voldoet. Volgens het rapport kruisen de afvoerlijnen voor afge keurd vlees in sommige slacht huizen die van goedgekeurd vlees, kunnen verpakkingen van vlees worden geopend zonder de verzegeling te ver breken, worden gezondheids verklaringen van het perso neel vaak vervangen door ei gen verklaringen van de werknemers en worden post- -mortem onderzoeken niet al tijd volgens de richtlijnen uit gevoerd. Volgens het ministerie van landbouw betreft het hier een rapport van EG-inspecteurs dat dateert van het begin van dit jaar. Een woordvoerder ontkent dat men in Den Haag heeft getracht het rapport on der tafel te houden. „Integen deel, we hebben direct actie ondernomen in de richting van de slachthuizen". De EG-inspecteurs voerden een steekproef uit bij tien pro cent van de Nederlandse slachthuizen en constateerden een aantal overtredingen van de EG-voorschriften. „Naar aanleiding van dat rapport is in overleg met de betrokken slachterijen afgesproken dat voor het eind van het jaar ver beteringen moeten worden aangebracht. Ook de slachte rijen die niet waren onder zocht werden op de hoogte ge steld. Ook daar moeten de af gesproken termijn de zaken in orde zijn", aldus een woord voerder van het ministerie. Bij de misstanden zou het onder meer gaan om hygiëne-voor- zieningen, zoals het ontbreken van papieren rolhanddoeken bij de sanitaire voorzieningen. Capitool over inzet ambtenaren HILVERSUM De NOS-discussierubriek „Capitool" morgen Ned. II om 12.00 uur besteedt aandacht aan de verwijten van minister Van Dijk van binnenlandse zaken eerder deze week dat ambtenaren niet hard en efficiënt genoeg werken en te vaak ziek zijn. Er wordt o.l.v. W. Brugsma aan de discussie bijgedra gen door A. de Jong van de Christelijke Ambtenarenbond, om budsman J. Rang, Tweede-Kamerlid W. Paulis en oud-minister P. Winsemius. Nederland koopt Harpoon-raketten in VS WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft gisteren plannen bekend gemaakt voor de verkoop van 25 Harpoonra- ketten aan Nederland. De raketten, die bestemd zijn om door schepen te worden gebruikt tegen andere schepen, kosten samen ruim 85 miljoen gulden. In wat ook een routineleverantie werd genoemd moet Griekenland 32 van deze raketten kopen voor de prijs van bijna 100 miljoen gulden. AMSTERDAM Het radioactief cesium-137 is een paar maan den na het ongeval in de kernreactor in Tsjernobyl een pro bleem geworden in de Nederlandse bossen. Het cesium blijkt te zijn doorgedrongen in de bovenste laag van de bodem, zo blijkt uit onderzoek van prof.dr. W.H.O. Ernst en dr. L.F. van Rooij van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Het is volgens Ernst een bijkomend „geluk" dat door de opslag van het cesium in de bovenste bodemlaag, dit nog niet is doorgedrongen tot diepere lagen en het grondwater. Afgezien van de consumptie van paddestoelen, oordeelt de hoog leraar dat de verhoogde radioactieve besmetting van het bos met cesium-137 voor de mens niet direct gevolgen heeft. Het gaat om lage doses waarvan de effecten heel moeilijk te meten zijn, aldus Ernst. Het ontraden of verbieden om in bossen te wandelen is volgens hem niet nodig. Het cesium-137 wordt via schimmeldraden naar vruchtlichamen van paddestoelen getransporteerd. De waarden die zijn gemeten bedragen 600 tot 1.000 bequerel. Onderzoekers in Groningen kwamen onlangs tot soortgelijke bevindingen en adviseerden geen paddestoelen voor consumptie in bossen te verzamelen. Volgens Ernst gaat het vooral om de Plaatjeszwam. Door de sterke binding van de schimmeldraden met wortels van bomen vindt nu ook transport van cesium uit de bodem naar de boom plaats. De onderzoekers hebben een ophoping van het cesium- 137 in de schors en naalden vastgesteld. AMSTERDAM Er moeten eenvoudige sociaal-gerichte notariskantoren komen, ver gelijkbaar met de sociale advo catuur. Het notariaat heeft, evenals de medische stand, nu nog te veel het idee dat zij op afstand zonder een verant woordingsplicht kan opereren. Dit zei .het voormalige Twee de-Kamerlid voor de Partij van de Arbeid mevrouw N. Salomons gisteren in Amster dam tijdens de jaarvergadering van de Koninklijke Notariële Broederschap. Volgens Salo mons is het nodig dat notaris sen uit hun vaak ivoren toren komen en zich meer gaan aan passen aan de maatschappij. Sociaal-gerichte notariskanto-^ ren zouden volgens haar de zelfde horzelfunktie kunnen hebben als de sociale advoca tuur ten opzichte van de balie. (ADVERTENTIE) 'DEN HAAG Minister tussen de gemeente en bv jBrinkman van wvc gaat Infokab is geregeld, voor [onderzoeken of het raads- vernietiging aan de Kroon besluit van Amersfoort, moet worden voorgedra- waarin de overeenkomst gen. Hij zegde het onderzoek toe aan de mediaspecialist van het CDA, de heer P. van der San- den, die tijdens het mediade bat in de Tweede Kamer het besluit van de Amersfoortse FRIEMELS J\k UB&éEbl KEN-IK \U0U MtiMOeeeH unSEBEtfEN P/WMÖfy X UiT fep ZjJHCeSTApT- X x^_ gemeenteraad scherp kriti seerde. De gewraakte overeen komst betreft de uitgave van een kabelkrant, die is afge stemd op de programmering en financiering van de lokale omroep. Van der Sanden heeft geen goed woord over voor het me diabeleid van het Amersfoort se gemeentebestuur. Hij vindt, dat zowel mediawet, omroep wet en kabelregeling met voe ten is getreden. De gemeente, die zelf geen bij drage wil leveren aan de fi nanciering van de lokale om roep, houdt naar de mening van het kamerlid geen reke ning meer met de bedoeling van de mediawet toen bv Info kab haar voorstelde 50.000 gul den per jaar te betalen voor een kabelkanaal en bovendien £50.000 gulden per jaar aan de Vereniging De Stadsomroep, die de lokale omroep verzorgt. Mediawet Op dat bod heeft de gemeente raad positief gereageerd of schoon de raad volgens Van der Sanden had moeten weten, dat door het buitenspel zetten van de Amersfoortse uitgeverij Onnes regelrecht werd gezon digd tegen de mediawet. Naar zijn mening is die wet er juist voor om uitgeverijen in de gelegenheid te stellen een kabelkrant te beginnen ten einde zo thuis te raken in de wereld van de nieuwe media. Wat nu gebeurt, is dat Infokab het monopolie krijgt om voor eja na de programma's van de lokale omroep reclame te ma ken. Kamerlid Van der Sanden heeft uit de gekunstelde con structie in Amersfoort, die de verstrengeling van kabelkrant en lokale omroep mogelijk maakt, de stellige overtuiging gekregen, dat de gemeente heeft gekozen voor een com merciële lokale omroep. Hoewel de minister niet meer toezegde dan een onderzoek heeft Van der Sanden uit de beantwoording van de be windsman de indruk gekre gen, dat Brinkman de kritiek terecht vond. Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Het ArrnnfluofOe werkt snel en zorgt voor een glad taa&e waardoor tandplak zich moefqker kan hechten.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3