belastingen net twee procent omhoog Geen lastenverzwaring Sassenheimse burgers Bruid weigerde gebruik bakfiets Expositie en boek over Alphense pijpindustrie I EIDEN OMGEVING CcidaeGotvuwt ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1986PAGINA 15 eepbalk haalt Jen onderuit zeepbalk maakte weer slachtoffers gisteren de najaarsfeesten Voorhout. Op de Heren- it was een waterbak nigesteld waar een extra ti bberige zeepbalk voor ejien een onverkomelijke wildernis bleek. Dat hete nde dus een nat pak or de meeste deelne- '!fs. N ettemin waren er ie£h weer evenwichtkun- lars die dusdanig lang de balk wisten te blij- 1 dat ze behalve uitein- lljk toch van de balk te- in de prijzen vielen. Honderden Leidse kinderen jaar later naar school LEIDEN Ruim 600 kinderen worden dit schooljaar gedupeerd door de bezuinigingen van het kabinet op het onderwijs. Als gevolg hiervan mogen vier-jarige kinderen die na 1 augustus jarig zijn, pas aan het begin van het nieuwe schooljaar in 1987 naar school. Tot op heden was het gebrui kelijk dat kinderen naar school gingen vanaf het moment dat zij vier jaar werden. In het schooljaar '87-'88 moeten meer dan duizend kinderen een jaartje langer thuisblijven. Eén en ander blijkt uit cijfers van de gemeentelijke directie Onderwijs. Het gemeentebestuur heeft namens alle Leidse schoolbesturen fel geprotesteerd bij het kabinet te gen de maatregel ook al omdat de werkgelegen heid in het onderwijs hierdoor bedreigd wordt. Hoeveel arbeidsplaatsen er in Leiden verdwijnen, is nog niet bekend. Wachtmeester E.H. Goosens van de rijkspolitiegroep Sas- senheim en Ingrid van der Boog werden gistermiddag op het gemeentehuis van Sassen- heim door burgemeester A.J. Kret in de echt verbonden. Het bruidspaar arriveerde met een koets, getrokken door twee paarden bij het gemeentehuis en niet, zoals aanvankelijk de bedoeling was, met een ver sierde bakfiets. De bakfiets, met de veelzeggende tekst „Liefde is..." en uitgerust met een stoel voor de bruid werd wel bij de ouderlijke woning van de bruid aan de Koning straat afgeleverd maar kenne lijk te licht bevonden. De ere wacht van de collega's van de rijkspolitie begroette derhalve een echtpaar dat uit een koets stapte en niet uit een bakfiets. Nadat het bruidspaar voor de wet was getrouwd, volgde de kerkelijke inzegening in de Sint Pancratiuskerk in Sassenheim. Onder redactie van Ton Pieters. Ook op zaterdag 13 septem ber 1916, zeventig jaar gele den, kwam de herfst met ras se schreden naderbij. Het „Geïllustreerd Zondagsblad" liet op die datum iets zien van „het militaire sportfeest op Houtrust" in Den Haag, waar niet alleen H.M.de Ko ningin „aan de eerste prijs- winners Zelve de prijzen uit deelde", maar waaraan ook „heel het leger" deelnam. Ik wist niet, dat ons leger in die dagen zo klein van omvang was dat het op het grote Hou- trustterrein gemakkelijk uit de voeten kon. Moest het le ger bovendien niet onze grenzen bewaken? Waar schijnlijk was het Zondags blad op dit punt niet geheel goed geïnformeerd. „Heel het leger", gekleed in witte sporthemden en lange korte broeken en met de blote voe ten in witte gympies... Maar het was nog steeds oor log in Europa en daarbuiten. Het Zondagsblad publiceerde weer een „oorlogsverhaal", met veel edelmoedigheid ge lardeerd. Het heette „Mede lijden" en ging over twee Beierse schildwachten in een loopgraaf. „Doodse nachtelij ke stilte in de omtrek. Met helder flikkerende oogen staarden zij onverpoosd naar het westen. Ginds, tweehon derd meter van hen af, lag de viiand op de loer. Maar plot seling wendde eeh van de Beiers het hoofd om. Hij hoorde een klagend gesteun, twintig meter van de loop graaf af. Het jammeren van een gewonde is een bekend geluid voor ieder soldaat honderden, duizenden malen hebben zij het bij het bloed vergieten gehoord. De vijand had dien dag hun loopgraaf willen bestormen, maar was door een regen van kogels en granaten terugge slagen. Bij zijn terugtocht was de verwonde zeker als een doodgewaande achtergelaten. „In Gods naam..." klonk het in een taal die niet Duitsch was. Een vijand lag daar, wisten de Beierse soldaten. De eerste Beier mat de weg met de oogen. Twintig schre den zonder dekking en twee honderd meter verder lagen de vijandelijke voorposten op de loer. „Ik zal mijn leven er niet voor wagen", mompelde de schildwacht. Zijn buurman knikte goedkeurend. Wat kon hen die kerel schelen! Een meer of minder! Had de vijand zich ooit om hun vrienden bekommerd? Dan begon het klagen opnieuw, in die vijandelijke taal. „In Gods naam, red mij!", als een doodskreet uit de keel van den ongelukkige. De Beier op wacht voerde een zwaren in- nerlijken strijd met zichzelf. „Ik wil niet, laten zijn vrien den hem halen". Maar het smartelijk kreunen en sme ken hield aan. De Beier dacht aan zijn gesneuvelde boezemvriend Walner. Zijn gedachten dwaalden verder naar huis, naar zijn moeder. Wat had moeder geschreid toen hij haar voor het laatst omhelsde. „Adolf", had zij gezegd, „vergeet niet dat gij soldaat maar niet minder christen zijt. Bid en vergeef". „Ik ga..., ik ga naar den luite nant", kon Adolf zich niet langer meer inhouden. Zijn buurman knikte weer. Beide wachtposten mochten den gewonde gaan halen. Onver let bereikten zij den sterven den vijand en keerden even zoo met den ongelukkige naar de loopgraaf terug. Wel licht hadden zij daarginds ook het kreunen en zuchten gehoord, en wisten nu waar om die twee Beierse soldaten uit de loopgraaf kwamen en voelden voor een oogenblik dat zij geen vijanden waren. Toen 't daglicht aan den he mel kwam en de nachtelijke duisternis verdrong, begon de strijd opnieuw, viel we derom het eerste schot, viel de eerste doode. Men kende geen medelijden meer..." VREUGDE EN RUST: „Een mooi kijkje op het landgoed „Vreugde en Rust" te Voorburg, dat door het Haagsche ge meentebestuur is aangekocht voor wandelpark met thee- schenkerij, welk besluit weer groote ontstemming en een con flict met het gemeentebestuur van Voorburg heeft uitgelokt". ECHT DUITS GEZIN: „Een Duitsche moeder: weduwe Winkel- mann te Wagenfeld, met hare acht zonen, die alle in het veld staan voor het vaderland. Een echt Duitsch gezin!" HEEL HET LEGER: „Een aardig kiekje van den ommegang der deelnemers aan het grootse militaire sportfeest op Houtrust te 's-Gravenhage, waaraan heel het leger deelnam". d BOVEN WATER: „Koninklijk bezoek aan Den Helder. H.M.de Koningin onderhoudt Zich, na een tocht (boven water) gedaan te hebben rriet een onderzeeboot, met de officieren en beman ning". OORDWIJK De aatselijke belastingen lan, met uitzondering de markt- en par- eergelden, volgend jaar i Noordwijk met twee •ocent omhoog. Tarieven oor electriciteit en water lijven echter hetzelfde, rwijl de prijs voor het irdgas per 1 juli 1986 rerd verlaagd met 7,5 int per kubieke meter. e tarieven voor de ka- jj eltelevisie gaan met on- ]e jveer één gulden per ?«iaand omhoog. Het pak- "i et wordt uitgebreid met •i uropa televisie. Dit leidt de begroting voor J )87 die gisteren werd ge- di resenteerd. oordwijk houdt in 1987 35.000 gulden over; hiervan rordt 125.000 gulden gebruikt oor nieuw beleid. In totaal 5 loet in de jaren 1987-1990 14.2 1 Ujoen gulden worden geïn- 1 tsteerd. Noordwijk verwacht ■/financiële klappen door de re- misatie van de nutsbedrii- en de terugloop van de al- lene uitkering. Over een lode van 10 jaar krijgt de Minder woningzoekenden NOORDWIJK Het aantal woningzoekenden in Noord wijk bedroeg per 1 juli van dit jaar 995, op 1 september 1985 zochten 1016 mensen een huis. De meeste woningzoekenden zijn tussen de 23 en 25 jaar oud. Tussen 1 september 1985 en 31 augustus kwamen 84 woningen gereed, terwijl er nu in het Vinkeveld 235 woningen in aanbouw zijn. Voor 1 janua ri 1984 worden hiervan 204 huizen opgeleverd. In 1987 moe ten in het Vinkeveld 124 woningen worden gebouwd. De gemeente verwacht dat het aantal personen dat een woning zoekt verder zal dalen met de bouw van woningwetwonin gen in het Vinkeveld en 't Stille Zuie. Een tegenvaller is echter dat de bouw in Vinkeveld 3 duurder is dan gepland en dat de prijzen daarom moeten worden aangepast. badplaats bovendien een extra korting van 1,5 miljoen gulden te verwerken. Verwacht wordt overigens dat het nuts bedrijf in 1987 1,3 miljoen gul den winst zal maken. Het college wil gaan bezuini gen op parkeervoorzieningen. In 1987 met 30.000 gulden en in de drie daaropvolgende ja ren telkens met 40.000 gulden. In 1987 wil men haast maken met de plannen voor de bouw van een nieuwe brandweerga rage. Maar eerst moet een goe de lokatie worden gevonden. Ook in 1987 wórdt geld (ruim 52.000 gulden) gereserveerd voor Burkina Fasso. Verder wordt de bestrijding van ge luidsoverlast van cafés aan met name De Grent en Oude Zeeweg en Koningin Wilhel- mina Boulevard voortgezet. Er wordt een plan ontwikkeld voor verbetering, verfraaiing en eventuele verandering van de Koningin Wilhelmina Bou levard. Hierbij worden horeca, VVV, strandexploitanten, het Hoogheemraadschap van Rijn land en de gemeente betrok- ken. Er komt een langzaam Onderwijs verkeerroute in de la Basse- cour Caanstraat. De Quarles van Uffordstraat, de Van Pan- huysstraat en de Voorstraat Naaktstrand NOORDWIJK Het col lege van B en W wil in 1987 een ruimte voor een naaktstrand aanwijzen. Volgens de gemeente is naakt recreëren slechts toegestaan op een daar voor aangewezen plaats. Noordwijk geeft hiermee een geheel andere uitleg aan een onlangs versche nen wet over naaktrecrea- tie. De uitleg die Katwijk aan deze wet geeft is an ders. Daar redeneert men dat naaktrecreatie op het hele strand is toegestaan zolang de gemeente geen officieel naaktstrand aan wijst. worden gereconstrueerd en De Grent geasfalteerd. Tevens wordt de reddingspost van de NRB aan de Duindamseslag vervangen. De groei van openbaar onder wijs is blijvend, zo wordt ge constateerd. Er zijn twee mo gelijkheden: De Witte School wordt uitgebreid of de Witte School wordt gesplitst en in de wijk Vinkeveld wordt een derde openbare school ge bouwd. In 1987 komt het colle ge met voorstellen ten aanzien van het onderwijs. Het minis terie van onderwijs heeft nog niet gereageerd op het verzoek van Noordwijk met voortgezet openbaar onderwijs te mogen beginnen. Elk jaar zal dit ver zoek worden herhaald. Er komt een gemeentelijk emancipatiebeleid. Het college stelt tevens dat er behoefte is aan een kinderdagverblijf. Een dergelijk verblijf moet met hulp van het particulier initia tief op poten worden gezet. Het budget voor het sociaal cultureel werk wordt, in ver gelijking met 1986, met drie procent verhoogd. Hierbij is echter nog geen rekening ge houden met aangekondigde bezuinigingen van rijkswege. Verkoop en verhuur van groenstroken aan particulieren zal ook in 1987 worden gesti muleerd. Onderhoud van speelgelegenheden voor de jeugd wordt zo veel mogelijk aan wijkverenigingen overge laten. In 1987 komt de ge meente met een beleidsplan over de gemeentelijke plant soenen. b LPHEN AAN DEN RIJN re urgemeester M. Paats opent it inmiddag om half vier bij de il storische vereniging aan de ïsijnkade 11 in Alphen een ex- eiDsitie over Alphense pijpen- d lakers. Deze tentoonstelling z ordt gehouden naar aanlei- ng van het boek 'De Gouwe- lilpars' van de hand van Leide- Hans van der Meulen. 'an der Meulen is als hobby ist Aïnteresseerd in de pijpenma- kerij en had al een boekje ge schreven over de'geschiedenis van de Leidse pijpenmakers. Naar aanleiding van de arche ologische vondst van pijpen in Ter Aar begon hij een onder zoek naar deze in Alphen ei genlijk vergeten industrie. Burgemeester Paats ontving vandaag het eerste exemplaar van het boek dat 25 gulden kost in de boekhandel. De pij- penverzameling die geëxpo seerd wordt, bestaat voor een deel uit stukken van de privé- eollectie van Van der Meulen. Hij heeft de historische vere niging nu de duplicaatcollectie geschonken omdat hij meent dat de Alphense pijpen in Al phen thuishoren. De expositie is te bezichtigen van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op vrijdag tot 21.00 uur. Steden als Gouda en Leiden staan bekend om hun tabak spijpenindustrie die vooral in de zeventiende en achttiende eeuw een grote bloeitijd door maakte. Minder bekend is dat Alphen eigenlijk een net zo grote produktie van pijpen had en met name van de kleipij- pen, die Gouwenaars genoemd werden. Rond 1700 vestigden zich zeer veel Gouwenaars in Alphen en Aarlanderveen. Dat waren meestal knechten van pijpenmakers die hun vak in Gouda niet zelfstandig konden uitoefenen. In Alphen werd een bloeiende industrie naar voorbeeld van Gouda opgezet. In 1910 vertrok de laatste pij penmaker uit de Alphense re gio en kwam een einde aan de Alphense pijpenindustrie. SASSENHEIM De gemeen telijke tarieven in Sassenheim worden in 1987 uitsluitend trendmatig verhoogd met 2,5 procent. Dat blijkt uit de giste ren gepresenteerde begroting. Alleen de marktkooplieden zijn in 1987 echt duurder uit in Sassenheim. De markttarieven worden namelijk met 10 pro cent verhoogd omdat het de gemeente teveel kost om de markt te laten schoonmaken. Een experiment om de koop lieden zelf te laten meehelpen met het opruimen van het af val is niet geheel geslaagd. De gemeente Sassenheim hoopt het parkeerprobleem voor het centrum in 1987 aan zienlijk te verlichten. Er wordt parkeerruimte nabij de nieuw bouw van bejaardenhuis De Schutse aangelegd, alsmede een parkeerterrein op het voormalige terrein van de kleuterschool De Hummel- hoek. Daarmee komen er in totaal 100 parkeerplaatsen bij voor het centrum. Tegen hin derlijk parkeren van vracht wagens worden strenge maat regelen genomen. Met de re constructie van het Postvia- duct en Leidsevaart kan hal verwege 1987 worden begon nen. De benodigde gronden zijn vrijwel geheel verworven. De provincie betaalt overigens deze reconstructie, die derhal ve niet op de begroting drukt. In Sassenheim komt voorlopig geen station aan de Schiphol- lijn. Het aantal woningzoekenden in Sassenheim is dit jaar geste gen naar 480. Dit ondanks de doorstroming van gezinnen vanuit flatwoningen naar de nieuwe ééngezinswoningen in Postwijk. De toegenomen vraag is dan ook voor een be langrijk deel afkomstig van al leenstaanden, die 37 procent van het totaal uitmaken. Ook is gebleken dat veel mensen van buiten Sassenheim, die economisch gebonden zijn aan de gemeente zich als woning zoekende hebben laten in schrijven. Niettemin is de wachttijd voor alleenstaanden iets afgenomen, vanwege de oplevering van een flat voor kleine huishoudens in Post wijk. De belangstelling voor bejaardenwoningen groeit. B en W van Sassenheim over wegen een eigen stadsvernieu wingsfonds in het leven te roepen. De gemeente Sassen heim krijgt jaarlijks 225.000 gulden van het rijk voor stads vernieuwing. Het college vindt dat bedrag echter te laag en de wijze van uitkeren aan teveel beperkingen onderhevig. Zo mag die uitkering niet worden opgespaard en moet deze ook gebruikt worden voor de ver betering van particuliere wo ningen. Daardoor is het onmo gelijk er grotere stadvernieu- wingsprojecten mee te bekosti gen. Met een eigen aanvullend fonds .zijn die mogelijkheden wel aanwezig. Tafelronde in Oegstgeest OEGSTGEEST Burgemeester S.H. Scheenstra installeert vanmiddag de 170ste Nederlandse Tafelronde in kasteel Oud Poelgeest aan de Poelgeesterweg 1 in Oegstgeest. Aanvang 14.00 uur. De Nederlandsche Tafelronde is een serviceclub voor man nen, vergelijkbaar met Rotary- en Lionsclub. Het verschil is dat de leeftijd van de leden tussen de 21 en 40 jaar ligt. Doelstelling van de Tafel is dat mensen met uiteenlopende beroepen en functies met elkaar in contact komen. Daarnaast worden lokale serviceprojecten georganiseerd. Zb bouwde de Oegstgeester Ta felronde in het vooijaar van 1985 een clubhuis voor de padvin dersclub Deija.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15