Nieuwbouw van woningen wordt regionaal geregeld teidaeSowo/nt^ STAD OMGEVING De Leidse Courant komt door weer en wind lortcomplex Pomona geopend WEEK EINDE Geldloper beroofd van 30.000 gulden ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1986PAGINA 13 DEN Met een ferme trap tegen leder opende wethouder H. de la (Minderheden) gistermiddag het we sportcomplex Pomona in de iwenhoek. Het complex omvat een «lveld, een trainingsveld, kleed- ers en kantines. Twee verenigin- I gaan er gebruik van maken, de Su- amse vereniging JAG en de Turkse niging LGB. De laatste komt uit in speciale competitie voor Turkse migingen in Nederland. Mulderkliniek. Toen bleek dat deze el ders gebouwd gaat worden, werd het sportcomplex opgeknapt. Het ministe rie van Binnenlandse Zaken gaf daar voor in het kader van het minderhe denbeleid, subsidie. Overigens geldt Pomona nog steeds als een tijdelijk complex. Het is de bedoeling dat er na verloop van tijd woningen zullen wor den gebouwd. De twee verenigingen worden dan ondergebracht op één van de reeds bestaande complexen in Lei den waar, zo wordt verwacht, de ko mende jaren voldoende speelruimte vrijkomt. De gebouwtjes die gisteren in Pomona-complex is van oudsher in uik als sportterrein. Enkele jaren mu- -j-- ■v.-nj len werd aangekondigd dat het gebruik werden genomen, zijn dan ook Wethouder H de ,a Mar opende gistermiddag het "nieuwe sportcom- s zou moeten maken voor de Jan verplaatsbaar. p|ex Pomona ,n de Leeuwenhoek. Nieuw CDA-raadslid LEIDEN Mevrouw J. Hugens zal de heer P. Geelkerken opvolgen als gemeenteraadslid voor het CDA. Geelkerken heeft het lidmaatschap beëindigd omdat hij het niet langer kon combineren met een drukke baan. Hugens wordt op 6 oktober beë digd. Zij heeft zich gespecialiseerd in bestuurlijke zaken en de portefeuille Cultuur Volksgezondheid en Groen. Geelkerken heeft ruim vier jaar voor het CDA in de gemeenteraad gezeten. Hij is het eerste raadslid dat na de be noeming van de nieuwe gemeente raad opstapt. uEIDEN Het duurt niet ang meer of Leiden is volge- >ouwd. De laatste grote jouwlocties (Roomburg, De !oebel en Schuttersveld) bie den ruimte aan 6000 wonin gen maar dan is het echt af- ;elopen. Verwacht wordt dat lalverwege de jaren negentig de nieuwbouw definitief tot staan wordt gebracht. Maar niet alleen Leiden heeft pro blemen in het vooruitzicht wanneer het om de volks huisvesting gaat. Ook in de auurgemeenten treedt stag natie op door de beperkte judgetten die zij voor nieuw- jouw van het rijk krijgen. Onlangs hebben de gemeen ten Leiden. Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude besloten de pro blemen gezamenlijk aan te pakken. „In feite moeten we één grote bouwlocatie wor den", zegt wethouder D. Tes- selaar. Het is niet de eerste stap naar de vorming van één grote ge meente Leiden. Hoogstens een voorzichtige poging „al die gekke gemeentegrenzen" uit te vlakken. Zodat, als al les volgens plan verloopt, de iLeidenaar in het jaar 2000 ^ngestoord een woning in LVoorschoten kan betrekken. In omgekeerd natuu-lijk. De samenwerking is in zeke re zin uniek te noemen. Over het algemeen tonen de kleine regiogemeenten zich nogal huiverig tegenover het grote Leiden. Omgekeerd zijn Leidse bestuurders er vaak al gauw van overtuigd dat de problemen in de regio in het niet vallen bij die van Lei den. Geografisch zijn de af standen klein maar politiek valt er nog heel wat te over bruggen. Toch zijn de eerste ontwikke lingen hoopgevend. Nadat het provinciaal bestuur aan kondigde meer bevoegdhe den op het gebied van de wo ningbouw aan de gemeenten te zullen delegeren, kwamen de wethouders volkshuisves ting van de vijf gemeenten op initiatief van Tesselaar een jaar geleden bij elkaar om over samenwerking te praten. Tesselaar: „Ik was ei genlijk verbaasd dat ze er zo positief op in gingen, want meestal voelen ze zich in dit soort zaken overvallen door van alles en nog wat". Zonde De problemen zijn duidelijk. Leiden krijgt „voldoende" geld maar heeft onvoldoende grond voor de noodzakelijke woningbouw, in de regioge meenten geldt precies het omgekeerde. Hoe zouden die problemen praktisch opgelost kunnen worden De eerste stap is het gezamenlijk aan vragen van woningen bij het rijk die hiervoor jaarlijks subsidies beschikbaar stelt (meestal minder dan ge vraagd overigens). Tesselaar: „Stel dat het in één van de gemeenten niet lukt een pro ject waarvoor geld beschik baar is gesteld, van de grond te krijgen. Het zou zonde te zijn om die woningen te ver spelen dus moet er minstens één alternatief project in de regio zijn waar die woningen in passen. Een ander voor beeld: Zoeterwoude zit om hoog met de exploitatie van een woningbouwplannetje. Ze hadden vijftig huizen no dig om het rond te krijgen maar hebben er maar twintig toegewezen gekregen. Dan zouden de andere gemeenten wat woningen af kunnen staan om de zaak toch rond te krijgen. Het jaar daarop geeft Zoeterwoude die wo ningen dan weer terug. Na tuurlijk moet de provincie wel mee willen werken want als Zoeterwoude dat volgen de jaar niets krijgt, dan werkt het natuurlijk niet". De samenwerking biedt vele mogelijkheden. Wat Leiden overhoudt kan elders toege voegd worden. Zo kan inge speeld worden op de specifie ke woningbehoefte per ge meente. Het maakt het rijk namelijk niet uit of van het beschikbaar gestelde geld een 2, 3, of 4-kamer woningwet woning wordt gebouwd. Maar omdat kleine huizen relatief goedkoper zijn dan grote, kan je er meer bouwen of schiet er geld over dat el ders besteed kan worden. Tesselaar: „Het kan zijn dat Leiden veel drie-kamer wo ningen gaat bouwen. Dan houden we theoretisch één kamer over voor die gemeen ten die grote gezinswoningen willen bouwen, maar het geld er niet voor hebben. Zo kan je onderling schuiven". Aan de samenwerking zitten natuurlijk haken en ogen. Het beleid van de plaatselijke politiek om de woningnood op te lossen, verschilt nogal van gemeente tot gemeente. De gemeente Leiden bijvoor beeld hanteert de door- stroomfilosofie: bewoners van flats verhuizen naar één gezinswoningen zodat de flats beschikbaar komen voor starters op de woningmarkt. Deze filosofie op de gehele regio toepassen, lijkt al te ri goureus. Tesselaar: „Leiden heeft de meeste flats van de vijf gemeenten. Zij zullen het al te gortig vinden wanneer ze al hun ééngezinswoningen moeten inleveren. Terecht. Dat is een praktisch pro bleem waarvoor we nog een tussenweg moeten vinden". Dat geldt voor meer zaken. Zo wil Tesselaar bijvoorbeeld waarborgen voor de nieuw bouw in de Leidse binnen stad. En moeten de gemeen ten over en weer zeggen schap krijgen over wat voor soort huizen er in de regio gebouwd gaan worden „want het is natuurlijk een beetje gek wanneer wij zuinig aan moeten doen, omdat Oegst geest dure huizen zou gaan bouwen". Voorwaarde voor het welsla gen van de operatie is vol gens Tesselaar dat de huis- vestingsregels van alle be trokken gemeenten op elkaar afgestemd worden. Nu nog zijn de verschillen aanzien lijk. Waar Leiden voor bewo ners van buiten stevig is dichtgespijkerd, voeren de andere gemeenten een aan merkelijk liberaler toegangs beleid. „Die gemeenten zul len dat wel zo willen hou den", zegt Tesselaar: „Maar wij willen Jan en alleman Wethouder D. Tesselaar. niet zomaar binnenlaten, dan groeien die wachtlijsten weer. Het zal nog een hele toer worden om daar een compromis in te zoeken". Noodzaak De eerste reacties op het plan tot samenwerking waren niet slecht. Tesselaar verwacht dat het voor wat betreft Lei den bij de begrotingsbehan deling in de gemeenteraad aan de orde komt. Want vol gend jaar al dient de samen werking officieel gestalte te krijgen. Maar „die vier wet houders moeten het politiek in hun eigen gemeenten nog wel recht zien te breien". Tien jaar geleden bestonden er ook al plannen voor regio nale samenwerking. Toen zou de gemeente Voorhout beschikbaar zijn voor wo ningzoekenden die in Leiden geen huis konden vinden. Een achterhaald idee, vindt Tesselaar: „Je kan Leide- naars overal naar toe bren gen maar niet naar Voor hout". Waarmee de huidige samenwerking een goede kans van slagen moet heb ben. GERT VISSER et bijdragen van Wil- m Buijteweg, Marcel elauff en Gert Visser, ito Wim van Noort. "•eknoei (1) et geknoei rond de wateraf- ire bij de Leidsche Duinwa- ;r Maatschappij blijft aan- Duden. Hoe verder men roet in deze onverkwikkelij- e zaak rond het gerommel iet drinkwater, hoe sterker et gaat stinken, og even een paar gegevens een rijtje. LDM-directeur de Jong werd in augustus tschorst, nadat de Raad van ommissarissen en de Inspec- e van de Volksgezondheid lotseling tot de ontdekking Jiden te zijn gekomen, dat in pdracht van de directeur op- ervlaktewater aan het rinkwater werd toegevoegd. )at was een illegale aanlen- ing van drinkwater waarbij nnodige grote risico's voor e volksgezondheid werden elopen. oorzitster mevr. Jos Fase an de Raad van Commissa- issen van het drinkwaterbe- rijf liet op dat moment we en, volstrekt niet op de hoog- e te zijn van deze activitei- en. De inspectie zei eveneens an niets te weten. Iedereen wentelde alle schuld en ver- ntwoordelijkheid af op direc- eur De Jong, die een uiterst noeilijk en contactgestoord nens zou zijn. In deze rubriek Veekeinde werd de drinkwa- er-directeur enige verwant- chap met de Leidse gifmeng- ter Goeie Mie toegedacht, Geknoei (2) ilaar toen kwam De Jong zelf n actie en hij stuurde een De raadsleden van de grote fracties in die commissie slik ten de verklaring als zoete koek, wellicht mede omdat ook hun' eigen partijleden deel uitmaakten van de Raad van Commissarissen. Boter op het hoofd derhalve. Nu bleek deze week, dat de Inspectie van de Volksge zondheid al jaren de hoogte had moeten zijn van de prak tijken van de LDM. Al in no vember '84 had gedeputeerde J. Noorland van het provinci aal bestuur tegenover de in spectie zijn bezorgdheid heb ben uitgesproken over de werkwijze van het Leidse drinkwaterbedrijf. Toen Noorland deze week met een en ander werd geconfron teerd, liet hij overigens weten zich weinig meer te herinne ren anders dan dat de LDM vaak onderwerp van discussie was. Eergisteren meldde de inspec tie overigens dat men inder daad al op de hoogte had kun nen zijn, maar de onmogelijk geachte hoge waterproduktie had geweten aan de „flexibele waterwinning van de LDM". Nog groter werd deze week de verwarring toen bleek, dat de LDM jarenlang de - ver strekte vergunning voor de bouw van een extra waterzui veringsinstallatie in de lade had laten liggen. Terwijl men voortdurend, de Raad van Commissarissen voorop, de noodzaak van een dergelijke installatie bepleitte. Geknoei (3) Duisterheid alom derhalve. Ogenschijnlijk doet eenieder zijn of haar uiterste best om de deksel op de spreekwoor delijke beerput terug te krij gen. Dat het hoofd van direc teur De Jong daarbij op de rand ligt en geplet wordt, lijkt meer opzet dan toevallig. Er is immers sprake van het aan eenrijgen van ongeloofwaar dige zaken. Jarenlang wisten alle betrok kenen, dat de LDM een nieu we voorzuiveringsinstallatie nodig had om voldoende drinkwater te kunnen leve ren. Maar ondanks het feit, dat die installatie er steeds 'maar weer niet kwam, werd tóch geleverd wat werd ge vraagd. Bij een maximale ca paciteit van 14 miljard liter werd voortdurend 21 miljard liter geleverd. En niemand plaatste daar een vraagteken bij... Het waarom daarvan is duide lijk: iedereen wist hoe het 'wonder' werd gerealiseerd. Hoe alle betrokkenen, en niet alleen het LDM-personeel maar ook de Inspectie en de Raad van Commissarissen ook kronkelen, draaien en zich conclusie mogelijk: elke be trokkene die zegt van niets te weten, liegt dat ie barst. Thuis (1) De Randstad is een aardige groenstrook rijker. Wasse naar, toch al een gemeente waar de gemiddelde bewoner meer leefruimte heeft dan de meeste Nederlanders, be schikt sinds vorige week offi cieel over de Golfbaan Rozen- stein. Uiteraard is Rozenstein niet de eerste golfbaan in Ne derland. Wassenaar had er al een, Zuid-Holland telt er nu een stuk of zeven en dat moe ten er, als het aan de Neder landse Golffederatie ligt, twintig worden. En het moet gezegd: die golf banen liggen er prachtig bij. Tijdens zomerse temperaturen moet het daar heerlijke kam peren zijn en ook om te wan delen is het zeer geschikt. Jammer alleen dat veel van die stroken groen niet voor iedereen toegankelijk zijn. In tegendeel, het groene veld be treden valt vaak niet mee. Zo is daar de financiële drem pel van het lidmaatschap. Zo'n duizend gulden per per soon per jaar is heel gewoon en vaak komt daar nog eens eenmalig bedrag bij dat kan oplopen tot enkele duizenden gulden. Uiteraard dient een set van die stokken in verschillende soorten en maten te worden aangeschaft kosten min stens 500 gulden en verder de nodige kledij. Drie geruite broeken met passende over hemden, truien en sjaaltjes lijkt het absolute minimum. Thuis (2) Vooral voor een modaal gezin wordt een middagje tegen een bal slaan op een glad gescho ren weiland dan wel erg be grotelijk. Als dat modale gezin al binnenkomt, want een beetje golfclub wil het wel graag gezellig houden: lid word je pas nadat een paar reeds uitverkorenen hebben gezegd dat het mag. Elitair dus, die golfbanen? Piet Heijn Schoute vindt in elk geval van niet, maar daar is hij ook burgemeester van Wassenaar voor. Piet Heijn, ooit wethouder in simpel Lei den, blijkt het begrip elitair vooral in zijn ongetwijfeld grote talenkennis te zoeken, zo bleek uit zijn speech vorige week tijdens de officiële ope ning van de nieuwe Wasse- naarse baan. „Misschien ko men de talloze Engelse ter men wat elitair over. Maar dat is bij voetballen niet veel anders. De typisch Engelse voetbaltermen corner, hands, keeper, off-side en goal heb ben niet kunnen verhinderen dat voetbal een sport is ge worden voor en door de mas sa". Golf gebruikt termen als green fee, pitchmarks en dri ving range en zal dus ook een volkssport worden, was zijn boodschap. Het moge duidelijk zijn: Piet Heijn voelt zich helemaal thuis in Wassenaar. Promenade (1) Twee plannen werden er deze week gepresenteerd die, wan neer zij uitgevoerd worden, de verkeersafwikkeling in de binnenstad voor jaren zullen vastleggen. Nog maar een paar jaar geleden gingen zul ke ideeën gepaard met heftige en emotionele discussies tus sen gemeentebestuur en mid denstand. Zonder het nu di rect met elkaar eens te zijn, lijken beide partijen zich anno 1986 heel wat coöperatiever óp te stellen. Allereerst was daar een aan kondiging van het gemeente bestuur om de Rijnkaden gro tendeels autovrij te maken (een idee dat overigens al in het programma van het vori ge college stond vermeld). En dan was daar een plan van de onvermoeibare projectontwik kelaar Erica die met steun van de winkeliers een deel van de Breestraat tot prome nade om wilde bouwen. Opmerkelijk aan het laatste plan was dat de winkeliers net onzalige idee om naast de Stadsgehoorzaal een parkeer garage neer te zetten, hebben geschrapt. „We willen de uit voering van het plan niet bij voorbaat onmogelijk maken", stelde voorzitter Van Cleef van de winkeliersvereniging vast. Promenade (2) Op het eerste gezicht lijken de twee plannen nogal strijdig met elkaar te zijn. Waar de gemeente de marktenroute tot wandelgebied wil maken, be stemd Erica deze voor de af wikkeling van het verkeer van de Breestraat. Maar Van Cleef helpt dit probleem on middellijk uit de wereld door te stellen dat „de Breestraat in zijn geheel autovrij moet wor den". Het Lammen- schansplein heeft een nieuw gezicht gekregen maar de automobilist in het spitsuur kijkt nog steeds tegen een lange file aan. Het aantal ongelukken mag zijn vermin derd, het opont houd zeker niet. Be halve voor de bus die luxueus over een eigen rijbaan de wachtende auto's passeert. Het resul taat van een miljoe nenproject is voor de automobilist een auto-ontwennings kuur gebleken. Al leen is men verge ten dat er twee jaar geleden tijdens de presentatie van de plannen bij te ver tellen. Maar er is meer: Het opkrik ken van de Breestraat blijft beperkt tot enkele honderden meters. Het restant, van P&C tot aan het Kort Rapenburg, blijft er ietwat verloren bij liggen. De winkeliers in dit gedeelte zullen daar niet blij mee zijn, maar zij maken dan ook geen deel uit van de' win keliersvereniging. En wie er ook niet gelukkiger op wor den, zijn de buspassagiers die in de toekomst aan de rand van de binnenstad afgezet zullen moeten worden. Van Cleef: „De autobezitter is er inmiddels aan gewend dat hij een stukje moet lopen. Waar om zou de buspassagier dat niet kunnen". Promenade (3) In deze laatste woorden van Van Cleef schuilt het belang rijkste resultaat van de afge lopen week. Immers, nog niet zo lang geleden stelde de mid denstand zich op het stand punt dat de auto's tenminste langs de etalages moesten kunnen rijden. Verkeerswethouder Jit Peters zal in de nabije toekomst on getwijfeld kunnen profiteren van deze koerswijziging van de plaatselijke middenstand. Al was het alleen maar om zijn eigen plan te kunnen ver wezenlijken. Het voorzetje van de winkeliers is echter te aardig om er zo maar aan voorbij te gaan. Met wat crea tiviteit moet een combinatie van beide plannen mogelijk zijn: Het Leidse winkelgebied één grote wandelpromenade. Wie had dat ooit durven ho pen. LEIDEN Een geldloper van Van Gend en Loos is gistermiddag in het filiaal van Albert Heyn aan het Bevrijdingsplein van een cassette met 30.000 gulden beroofd. De man (25) werd onder bedreiging van een pistool gedwon gen drie geldcassettes af f» staan. Slechts één daar- Vi .1 was gevuld. De roofoverval gebeurde gis termiddag rond half vier toen het vrij druk was in de win kel. De overvaller moest enke le klanten aan de kant duwen voordat hij de geldloper tegen de grond kon werpen. Het slachtoffer kreeg een pistool in de nek geduwd waarna hij de cassettes afstond. Omstanders zagen door de snelheid waarin zich het één en ander voltrok, geen kans om in te grijpen. De overvaller vluchtte in een per sonenauto (een gele Volkswa gen Golf) waarin vermoedelijk nog een man heeft gezeten. De vluchtauto werd een kwartier later aangetroffen op de Apol- lolaan. De auto bleek enige da gen geleden gestolen te zijn van een politieagent uit Lei derdorp. Vermoedelijk heeft op de Apollolaan een tweede auto gestaan waarmee de over vallers hun weg hebben ver volgd. De politie heeft onmid dellijk na de overval alarm ge slagen in Zuid-Holland. De overvallers zijn echter nog steeds spoorloos. De leeftijd van de man die de overval pleegde werd door omstanders geschat op onge veer twintig jaar. De man had een fots postuur en was in het zwart gekleed. De politie ver moedt dat de wisseling van de auto's op de Apollolaan is waargenomen door voorbij gangers. Getuigen hiervan worden verzocht contact op te nemen met de Leidse politie tel. 258888. Donderdag had op het nabijge legen Vijf Meiplein ook al een overval plaats. Toen werd een geldloper onder bedreiging van een mes een cassette met 15.000 gulden afhandig ge maakt. Volgens de politie be staat er geen verband tussen beide overvallen. Man na maandenlang burengerucht opgepakt LEIDEN De politie heeft gisteravond een 55-jarige Leidenaar opgepakt wegens burengerucht. De man veroorzaakte al maan denlang klachten in de buurt. Zijn muziek stond 's avonds en 's nachts hard aan terwijl de man lustig meebrulde. De Leide naar weigerde de deur open te doen, toen de politie rond 21.00 uur bij zijn woning arriveerde. De deur werd daarop ingetrapt. De man is voorlopig ingesloten en zal voorgeleid worden. Wethouder opent anti-discriminatiemeldpunt LEIDEN Wethouder H. de la Mar (anti-discriminatie) heeft gistermiddag het Meldpunt Anti Discriminatie aan de Ketelboe- t'ersteeg 10 officieel geopend. Het meldpunt is ondergebracht in het pand van het Bureau Rechtshulp. „Het is moeilijk deze ope ning feestelijk te vieren, want eigenlijk is het triest dat zoiets nodig is. Aan de andere kant is dit meldpunt een steun in de rug van minderheden in deze maatschappij", aldus De la Mar. Het meldpunt is voortgekomen uit de in 1984 gehouden conferentie 'Samen leven in Leiden'. Mensen met klachten over discrimina tie kunnen van maandag tot en met vrijdag het meldpunt bellen via tel. 071-120903. Wie zijn of haar klacht liever persoonlijk kwijt wil, kan op spreekuren op maandagmiddag van één tot drie uur en op donderdagavond van half zeven tot half negen terecht. Dat regelt bezorger Mark Thoms, samen met zijn vele collega's, elke dag opnieuw voor u. In de regen of bij zonneschijn, door storm of sneeuw brengt hij de krant bij u. Een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13