iBouterse zou delen opbrengst van ocaïnesmokkel Rote Armee Fraktion schudt politici wakker =Leger weg uit zwarte scholen DRIE FRANSE PRIESTERS MOETEN CHILI VERLATEN Daniloff wil gemoederen af laten koelen J* Voorkeursbehandeling in Lefortovo-gevangenis 'lUITENLAND CcidócScHrumt DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1986 PAGINA S log om oog, tand om tand ior terroristen Iran ICOSIA De Iraanse autoriteiten gaan ichtoffers van bomaanslagen in staat dien het principe oog om oog, tand om „td toe te passen op de daders van ter- wuraanslagen voordat deze op de plek an de aanslag geëxecuteerd worden, zo eeft een krant in Teheran gisteren be licht. Het blad citeerde minister van voor- M chting Rey-Sharih, die verklaarde dat achtoffers die bij een bomaanslag een le- 01 emaat of een oog verloren hebben deze an de daders van de aanslag kunnen 50 peisen voordat zij terechtgesteld worden. Mfolgens Rey-Sharih zullen de mensen die 50 croordeeld zijn wegens hun aandeel bij ?n aanslag, verleden maand, met een au- ibom in de heilige stad Qom voor hun :tie gestraft worden. VS willen Delta Force ook in het buitenland WASHINGTON De Verenigde Staten overwe gen speciale anti-terreureenheden in het buiten land te stationeren om zo sneller te kunnen reage ren op vliegtuigkapingen en andere tegen Ameri kanen gerichte terreurdaden. Tegelijkertijd reali seert Washington zich echter, dat overplaatsing van zelfs maar een klein aantal manschappen van de anti-terreureenheid „Delta Force" zou kunnen leiden tot politieke en andere problemen, die niet opwegen tegen de tactische voordelen. Aanleiding tot de ideeën is de bloedige afloop, vorige week, van de kaping in Karachi. „We hadden een paar kostbare uren kunnen besparen, indien we dich terbij hadden gezeten", aldus een functionaris. Manschappen van de geheime Delta Force zijn in het verleden naar kapingen in het Midden-Oosten of elders overgebracht, maar hebben nooit daad werkelijk deelgenomen aan reddingsacties. Grote dieren taboe in Finse circussen HELSINKI In Finland op- tredende circussen mogen geen olifanten en andere grote dieren meer in hun program ma opnemen. Dit is het gevolg van maatregelen ter bescher ming van het dier. „De voor schriften betreffen vele wilde dieren, waaronder olifanten, krokodillen, neushoorns, roof vogels, apen, buideldieren en struisvogels", aldus Pirkko Skutnabb van het ministerie van landbouw. Er zijn nu ove rigens maar twee olifanten in Finse circussen. Schmidt: West-Duitsland verliest aan betekenis BONN Helmut Schmidt, oud-kanselier van de Bondsre publiek, heeft gisteren met een twee uur durende rede af scheid genomen van de Bondsdag. Bij de parlementsverkie zingen van januari is hij niet herkiesbaar. In wat partijgeno ten zagen als Schmidts politieke testament kon der Macher, zoals hij tijdens zij regeerperiode werd genoemd, het niet na laten om sommigen er flink van langs te geven. Duitsland heeft aan betekenis verloren, was het credo van Schmidt, en zijn opvolger Helmut Kohl is daar volgens hem verantwoor delijk voor. Bondskanselier Helmut Kohl en minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher die lang met Schmidt heeft samengewerkt zaten in de regeringsbank en lieten zich niet uit hun tent lokken. De toespraak van Schmidt was echter voor de voorzitter van de Bondsdag, Philip Jenninger, te veel en hij verliet na een uur zijn zetel. Korte tijd later riepen ook leden van de regerende coalitie verschillende opmerkingen van afkeuring naar Schmidt. Êm. 1 Kathleen Kennedy Townsend Dochter Robert Kennedy wint voorverkiezing TOWSON De oudste dochter van Robert F. Kennedy, mevrouw Kathleen Kennedy Townsend, heeft in het tweede district van de staat Maryland de voorverkiezirt- gen bij de Democraten voor het Huis van Afgevaardigden gewon nen. Hiervoor vinden op 4 novem ber verkiezingen plaats. Overigens staat de Kennedy-politica volgens ingewijden nog een zware strijd te wachten om in het bezit te komen van een zetel. Mevrouw Kennedy is 35 jaar en moeder van drie kin deren. 00 70 IIAMI De Surinaamse ?gerleider Desi Bouterse n diens rechterhand ka- >itein Etienne Boeren- reen zouden samen 15 >rocent ontvangen van de ipbrengst van cocaïnes mokkel via Suriname, zo ïeeft de officier van justi- j ie gisteren verklaard in iet proces tegen Boeren- reen in Miami. De op- jrengst zou volgens hem comen op één miljoen J dollar (/"2,3 miljoen) per ransportvliegtuig cocaïne ïaar de VS. ÓjTwce andere Surinamers, Ri- ardo en Cilvion Heymans, die net Boeren veen in de be- claagdenbank zitten, zouden •neens 15 procent krijgen, ff De rest zou in de staatskas i/loeien. ^Volgens officier van justitie Bill Norris was er sprake van partnership tussen Boe enveen, en vader en zoon Heymans, waarbij de vader als emiddelaar heeft gefungeerd ie partijen tot elkaar heeft ebracht. ticardo, Heymans' zoon, legde - olgens de officier het contact S lissen de Surinaamse top en 1 <èn geheim agent van de tmerikaanse narcoticabrigade Kenneth Peterson en bracht deskundigheid in op het ge bied van vliegvelden in Suri- Cilvion Heymans heeft vol gens de officier van justitie per telefoon contact gehad met ge heim agent Peterson. Hey mans zegt in die telefoonge sprekken veilige doortocht voor cocaïnetransport te kun nen leveren. Agent Peterson vindt echter de prijs van één miljoen dollar per transportvliegtuig, die Cil vion Heymans vraagt, te veel, en stelt meerdere vluchten met kleinere hoeveelheden co caïne voor om toch aan het be drag van één miljoen dollar te komen. Cilvion Heymans zegt dat zijn mensen voor minder dan een miljoen dollar niet over de brug zullen komen. Op uitno diging van Peterson komen vervolgens Boerenveen en Cil vion Heymans naar Miami om met Peterson verder te onder handelen over de garanties die zij kunnen geven voor een doortocht van cocaïne naar de VS, aldus de officier. Eenmaal in Miami komt Cil vion Heymans met zijn voor stel van vrije doortocht, gega randeerd door de leiders van Suriname. Op een servetje, dat als bewijs geïntroduceerd wordt, schrijft hij de namen van Bouterse en Boerenveen. „Zij houden van hun land, maar ook van een gerieflijk le ven". zegt Cilvion Heymans. Het Openbaar Ministerie in Miami heeft de geluidsbanden van de telefoongesprekken tussen Paramaribo en Miami als bewijs geïntroduceerd, als mede de twee videobanden waarop Cilvion Heymans on der meer deze uitspraak heeft gedaan. De advocaat van Cilvion Hey mans, Flescher, betoogde dat de narcoticabrigade de hele zaak op touw heeft gezet. „Zonder de Amerikaanse nar coticabrigade zou er vandaag geen proces zijn". Deze instan tie heeft ijverig gewerkt aan het komplot: de brigade be taalt de reis naar Miami, het hotel plus 1500 dollar zakgeld per man om iets te laten ge beuren. „Maar er is niets gebeurd. „Een boek kun je niet begrij pen, als je alleen de titel kent". De titel van het boek is „cocaï ne" maar er komt in de hele zaak geen gram cocaïne voor", aldus de raadsman. Boerenveen en zijn mede-ver dachten zijn sinds hun arresta tie in maart in voorarrest ge bleven. Een verzoek om op borgtocht te worden vrijgela ten werd afgewezen uit vrees voor vluchtgevaar. Op de eerste geluidsbanden die gisteren zijn afgespeeld BONN In de Duitse po litiek is plotseling een eind gekomen aan de ge latenheid waarmee tot voor kort kennis werd ge nomen van terreuraansla gen op gebouwen en in stallaties van militairen, bedrijven en overheidsin stellingen. In de eerste zes maanden werden niet minder dan 203 bom- en brandaansla gen genoteerd in de Bondsrepubliek. Dat is drie per twee dagen. Maar de zware bom die maan dag in alle vroegte ont plofte bij de Duitse gehei me dienst heeft politiek Duitsland wakker ge schud. De anders zo gematigde SPD-minister van binnenland se zaken in Noordrijn-Westfa- len, Schnoor, viel na de aan slag ongewoon scherp uit. Hij zei dat de daders bij hun aan slag bewust een of meer moge lijke moorden hadden ingecal culeerd. Schnoor verwoordt daarmee een opvallende mentaliteits verandering in politiek Duits land. In de Bondsdag klinkt nu de roep om maatregelen die het de terroristen moeilij ker moet maken hun gang te gaan. De RAF heeft zijn werkterrein naar het geografische en be stuurlijke midden van de Bondsrepubliek verlegd. De RAF breidt haar activiteiten uit van objecten van de Ame rikanen en de NAVO en van bedrijven en personen „die deelnemen aan de bewape ningsindustrie en de bouw van kerncentrales", naar Duitse in stellingen. De grenzen tussen aanslagen op personen en aanslagen op gebouwen en installaties ver vagen. De aanslag in Keulen heeft eigenlijk bij toeval geen slachtoffers veroorzaakt. De RAF gaat ook op het „tweede niveau" in snel tempo professioneler te werk. Het tweede niveau is volgens de Duitse federale recherche BKA, het Bundeskriminalamt, de groep mensen die dicht on der de twintig topleiders ope reren en zo veel mogelijk schade proberen te veroorza ken. Tot voor kort werd aan genomen dat hët hier om een man of twintig ging. De cijfers zijn intussen bijgesteld tot 200. De RAF heeft dit jaar een on gekende slagkracht getoond. De terroristen die de politie in handen heeft weten te krijgen zijn niet meer dan kleine vis sen. De politie staat vrij machte loos. De terroristen leven in de prettige zekerheid dat de pak kans voor hen uiterst gering is. Bescherming van de per soonlijke levenssfeer voor komt volgens de autoriteiten dat de politie effectief maatre gelen vooraf kan nemen. In de losgebarsten verkie zingsstrijd worden de aansla gen uiteraard ook politiek gre tig aangegrepen. Werner Broil van de CDU/CSU opende de aanval op de SPD en de Groe nen, die volgens hem onge loofwaardig zijn zolang zc poli tie en justitie onvoldoende middelen willen geven om het terrorisme te bestrijden. Geboeid en geketend aan medeverdachte C. Heymaps (voor grond) verlaat de van drugshandel en smokkel verdachte Suri naamse legerofficier Boerenveen de rechtszaal van een federale rechtbank in Miami, na de selectie van de jury. staan twee gesprekken die op wordt gesproken over „cera- 25 februari en 10 maart plaats- mie mold", volgens Peterson vonden. Het woord cocaïne is in zijn getuigenis een code- op de banden niet te horen. Er woord voor cocaïne. Verdachten bende van Nijvel in staat van beschuldiging BRUSSEL De drie mannen die onlangs in België werden gearresteerd op verdenking dat zij iets te maken hebben met de beruchte bende van Nijvel zijn in staat van beschuldiging ge steld wegens begin 1983 gepleegde roofoverval len op twee supermarkten. De bende wordt verantwoordelijk geacht voor een reeks uiterst gewelddadige roofovervallen op winkels en restaurants in België tussen 1982 en november 1985, waarbij in totaal 28 doden vielen. De Bel gische justitie houdt in verband met deze over vallen al bijna 24 maanden een voormalige po litieman in arrest. Het onderzoek in deze zaak duurt nog voort. JOHANNESBURG Zuidafrikaanse veilig heidstroepen hebben zich teruggetrokken van schoolterreinen in Soweto n andere zwarte woon- jorden. Inmiddels heeft le Zuidafrikaanse rege ling twintig scholen tot iet eind van dit jaar ge floten, omdat de meeste n leerlingen niet zijn komen opdagen en daardoor het lesgeven onmogelijk is ge worden. Ook in Soweto meldden zich voor de laatste lesperiode van dit jaar op veel scholen alleen leraren en bleven de leerlin gen weg. Het Soweto Studen tencongres heeft het afgelopen jaar de schoolboycots georgani seerd. Ook bij scholen in Port Eliza beth, in de oostelijke Kaappro vincie, waren maar weinig sol daten of politiemensen op de been. Verondersteld wordt dat de regering op deze wijze wil bevorderen dat de scholieren in grote meerderheid op hun scholen terugkeren. In de Kaapprovincie schijnt deze aanpak effect te hebben gesor teerd. Bericht werd dat het op komstpercentage hier aanzien lijk hoger lag dan de afgelopen weken. In Kaapstad had de Ameri kaanse mensenrechtenactiviste Coretta King een ontmoeting met de anti-apartheidsleider dominee Allan Boesak. Even als diverse andere tegenstan ders van de Zuidafrikaanse re gering had ook Boesak erop aangedrongen, dat mevrouw King zich niet met president P.W. Botha zou onderhouden. Haar besluit om de afspraak met de Zuidafrikaanse rege ringsleider af te zeggen, noem de Boesak bijzonder verstan dig en moedig. 'SANTIAGO Het mili- Éjire bewind in Chili eeft de uitwijzing bevo len van drie Franse rooms-katholieke pries ters, die onder de staat JJvan beleg waren gearres teerd. Dat heeft kardinaal 41|Juan Francisco Fresno be gs kend gemaakt. Fresno, aartsbisschop van Santia go, heeft minister van Dinnenlandse zaken Ri- cardo Garcia gevraagd de beslissing in heroverwe ging te nemen. Geen van de drie wordt er overigens van verdacht be trokken te zijn geweest bij de aanslag op generaal Pinochet. Maar in de massale jacht op te genstanders van het bewind, zagen de militairen kans zich van „lastposten" te ontdoen. De 55-jarige DuBois bijvoor beeld heeft zich in het verle den opgeworpen als een be langrijk woordvoerder voor de armen in La Victoria, de ar menwijk van Santiago. Met traangasgranaten en wa terkanonnen hebben agenten van de Chileense oproerpolitie gisteravond een begrafenis stoet uiteengejaagd, die achter de kist liep van Jose Carrasco. Deze linkse journalist werd maandag uit zijn woning ont voerd en later doodgeschoten teruggevonden. Onder de be volking van Santiago groeit inmiddels een angstpsychose als gevolg van deze hernieuw de activiteit van de „doodses kaders". In oppositiekringen leeft de vrees dat het optreden van de doodseskaders eenzelf de blinde repressie kan inlui den als na de staatsgreep van 1973. SMIDJE VERHOLEN KARELTJE KNETTERENDE TOVERBUBBEL 41) Een paar dagen later stonden Kareltje Knet ter en smidje Verholen in een kleffe gemoeds toestand naar buiten t^ kijken in de deurope ning van de smidse. Het kerstfeest behoorde weer tot het verleden en met het kerstfeest was u ook het mooie winterweer verdwenen. Het was een verschrikkelijk vieze kliederboel en een zoele regen kletterde plenzend neer op de dooiende sneeuw. Er liep geen mens op straat en de hele atmosfeer was dus al even droevig sportsuccessen zoekt als levensdoel, op licht zinnige wijze omspringt met het levensgeluk „Kan wel zijn," antwoordde Kareltje. „Maar toch had ik graag meegedaan, want ik was de bezitter geworden van een televisietoestel en een platen pick-up. Ik denk trouwens, dat ik tóch maar lid word van B.E.R.O.L. Ik zou name lijk best willen voetballen. Het lijkt me wel wat. Nederlands elftal en zo..., buitenlandse reis jes..." Smidje Verholen had werkelijk geen gestemd als de gemoedstoestand van Kareltje tijd om enkele scherpe opmerkingen te maken :.i aangaande Kareltje's fantasterijen want daar kwam plotseling een auto aanrijden. Plassend ploegde 't vervoermiddel door de dooiende sneeuw en kledderend kwam het tot stilstand voor de benzinepomp. En als we nu goed kij ken, dan zien we Opopol Istietof aan het stuur (ADVERTENTIE) HOROSCOOP NATIONALE ZIEKENDAG Uw dochtertje is ccn V/ beetje schooIzicL Troost haar met een bloemetje. Doe ccn goede daad en leg ccn zieke in dc ,cn met wat bloemen. Mensen die vandaag naar dc tandarts moe ten hebben een bloe- nietje wel verdiend. (f\ U helpt alle vazen, Êg L kruiken, potten vullen. Met bloemen natuurlijk. Natuurlijk. Die leuke verpleegster stelt een sf" bloemetje zeer óp prijs. Bossen bloemen i kleuren prachtig bij die fruitmand. Vraagt u maa diinirg hoc u het beste die bloemen snijden U wordt donor. U I begint met een zieke uw bloemen te geven Ziekenhuizen kunnen een kleurtje gebruiken. Dc blocmenman doet u suggesties. Uw zieke vriend noemt 0 u Florence Nightingale. jpSp? Wat een bloemetje A /LcV7 allemaal kan doen! Rouwenden in Istanboel In de met bloed besmeur de synagoge van Istanboel hebben meer dan duizend rouwenden gisteren de laatste eer bewezen aan de éèntwintig slachtoffers van de terroristische aan slag zaterdag op het joods gebedshuis. Ook in Am sterdam werd een herden kingsdienst gehouden, en in een boodschap aan alle 20.000 joden van Istanboel heeft president Ronald Reagan de moorden „een aanval op alle waarden en normen van de beschaafde mens" genoemd. Opper rabbijn M. Eliyahu (r) was uit Israël overgekomen voor de begrafenis. Links van hem: David Assec, de opperrabijn in Istanboel. BLOEMEN HOUDEN VAN MENSEN MOSKOU De op be schuldiging van spionage in Moskou gearresteerde Amerikaanse correspon dent Nicholas Daniloff heeft voorgesteld hem aan de hoede van de Amerikaanse ambassa deur in Moskou toe te vertrouwen, totdat hij voor moet komen. In ruil daarvoor zou de in New York aangehouden Russi sche VN-medewerker Gennadi Zacharov even eens tot zijn proces aan zijn ambassade moeten worden overgedragen. Volgens Daniloff kan zo'n re geling helpen de internationa le gemoederen af te koelen en zou de tweede top tussen Reagan en Gorbatsjov niet langer gevaar lopen. Daniloff zou bij agenten van de KGB enige instemming voor dit plan hebben gevonden. Volgens Daniloff komen de aanklachten tegen hem ruw weg overeen met die tegen Zacharov. Volgens mevrouw Daniloff is haar man ervan overtuigd dat de Sovjet-auto riteiten zijn zaak behandelen als een afspiegeling van de zaak tegen' Zacharov. Daniloff blijft echter gekant tegen een regelrechte ruil. In Washington is nog niets bekendgemaakt over de in houd van de brief die Sovjet leider Gorbatsjov over de af faire aan president Reagan heeft geschreven. De Ameri kaanse minister van buiten landse zaken George Shultz had gisteren een onderhoud met de Russische ambassa deur, maar ook over dit ge sprek wilde het ministerie van buitenlandse zaken niets kwijt. „De diplomatieke be wegingen gaan door", was al les wat een functionaris wilde zeggen. Volgens waarnemers in Washington is er sprake van „zeer intensief diploma tiek overleg". Nicholas Daniloff MOSKOU De Moskou- se gevangenis Lef ortovo dankt zijn naam aan een Zwitserse huursoldaat, Frangois Lefort, die Peter de Grote zou hebben overgehaald zijn rijk open te stellen voor het Wes ten. Die voorgeschiedenis maakt het zo ironisch, dat in de Lefortovo-gevange- nis de Amerikaanse cor respondent Nicholas Da niloff wordt vastgehou den. Zijn lot lijkt bepa lend te worden voor de relaties tussen de Sovjet- Unie en het Westen. Daniloff krijgt inmiddels een zekere voorkeursbehandeling van de gevangenisautoritei ten. Maar in het begin was dat anders. De eerste week na zijn arrestatie op 31 augustus kreeg hij de gewone gevange niskost van kasha (boekweit) en soep, mocht hij één keer per week douchen en werd hij twee keer per week ge schoren door de gevangenis- barbier. Hij kreeg pas medicij nen voor zijn hoge bloeddruk nadat de KGB zelf had vast gesteld, met behulp van haar eigen medische gegevens, dat dit noodzakelijk was. Mede als gevolg van de brief die Reagan aan Gorbatsjov stuurde, krijgt Daniloff nu op tijd zijn bloeddrukpillen, mag hij twee uur per dag een frisse neus halen en krijgt hij een speciaal dieet voorgeschoteld, waarbij hij twee glazen melk mag nuttigen. Daniloff's cel meet krap drie bij vier meter en hij deelt deze met een Sov jet-natuurkundige, met wie hij in het begin wiskundige spelletjes speelde op stukjes wc-papier. Nu heeft hij de be schikking over schrijfgerei en boeken over zijn favoriete on derwerp, de december-op- star.d tegen de Tsaar in 1825. Eén van Daniloff's voor ouders was betrokken bij deze opstand en werd gevangen genomen en verbannen naar Siberië. De cel is koud, maar Ruth Daniloff heeft haar echtge noot een warme trui mogen brengen. Al eerder had ze. na langdurige onderhandelingen, voor elkaar gekregen dat hem extra eten mocht brengen, na dat het in stukjes gesneden en grondig onderzocht was. Daniloff zit in voorlopige hechtenis in het daartoe be stemde gebouw, een groot en ongunstig bekend staand ge vangeniscomplex in een oos telijke voorstad van Moskou Volgens de Sovjet-wetgeving kan hij daar tot negen maan den voor de terechtzitting worden vastgehouden. Als wé de berichten in de Russische pers volgen, dan is duidelijk dat Daniloff reeds berecht en schuldig bevonden is. MARTIN WALKER Copyright The Guarftan

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5