Brokx wist dat hii fraude uitlokte Peres op de valreep toch naar Moebarak Melkkoe uthanasie om ^psychisch lijden Sirius-project op Valkenburg lokt NAVO- partners AMBTELIJKE NOTA WIJST UIT: Ook duizenden huren te laag door fraude ABP £eicUe 6oma/nt Donderdag 11 september 1986 77e jaargang no; 23601 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Voor abonnementen: lel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofaredacteur:l.l.Hallewas,Chef-redacteur: WimBuijiew«g. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal I. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. Vannacht mistbanken, tempe ratuur omstreeks 3 graden en plaatselijk vorst aan de grond. Overdag perioden met zon, maar vanuit het zuiden toene mende bewolking, tempera tuur omstreeks 16 graden. Zwakke tot matige wind uit noord tot noordoost. Zon op: 07.08; onder: 20.02. Schev. hoog water: 9.42 en 22.10; laag water: 4.41 en 17.29 uur. Let opl Vandaag onze maandelijkse auto- occasion- pagina. zie pagina ERECHTSHOF: pEN HAAG Een arts mag euthanasie plegen op een latiënt om een eind te maken aan diens ondraaglijk isychisch lijden. Dit volgt Mini en Maxi naar „land van de clowns" Het Russische Staatsimpressa- riaat heeft de muzikale clowns Mini en Maxi, Karei de Rooy en Peter de Jong, uitgenodigd voor een toernee door de Sov jet-Unie. De twee treden in no vember op in Moskou en Le ningrad en mogelijk in andere grote steden. Het tweetal, dat nooit zo gelukkig is geweest met de eenmaal gekozen ar tiestennaam, dankt de uitnodi ging vermoedelijk aan hun pro bleemloze, doorgaans uiterst fijnzinnige gevoel voor humor dat zonder veel woorden maar met veel mimiek op een breed publiek wordt overgebracht. WVC roept Filmnet op het matje DEN HAAG De abonnee-tv-orgar nisatie Filmnet heeft te weinig Neder lands pVoduktie in zijn programma. Bovendien zijn er vragen rond de re clame op Filmnet. Het ministerie van WVC wil daarom op korte termijn een oriënterend gesprek met de orga nisatie, Filmnet-woordvoerder Rob Houwer reageerde verbaasd: „Volgens onze eigen berekening zaten we zelfs iets boven de norm van zes procent". Problemen verwacht hij wel in het lo pende jaar, nu het programmapakket van Filmnet is uitgebreid tot 24 uur. De voorwaarde van 20 procent Neder lands produktie acht hij in dit ver band financieel niet eens haalbaar. Telefoonstoring in Randstad DEN HAAG/LEIDEN - Bij het sluiten van deze editie werd Rijswijk getroffen door een telefoonstoring, waardoor onder meer deze krant werd getroffen. Het ging om een enorme storing in de PRX-centrale in Rijswijk, waarvan niet viel te voorspellen hoelang deze zou duren. In elk geval waren aan het eind van de och tend alle telefonische verbindingen in en met Rijswijk verbroken. Gisteren is ook Woerden door een telefoonstoring getroffen. Hierdoor zaten tienduizenden mensen urenlang zonder tele foon. Ook een groot aantal bedrijven was gedupeerd. Volgens een woordvoerder van het telefoondistrict Utrecht zat alles tegen: de voorzieningen in de computergestuurde telefoon centrale in Woerden die dit soort storingen direct moeten op vangen lieten het eveneens afweten. Instanties waarvoor be reikbaarheid van levensbelang kan zijn, werden gedurende de storing voorzien van een autotelefoon. |it het vonnis dat de het ïrechtshof in Den Haag heeft uitge- proken in de zaak tegen Ie en huisarts uit Purmer- :nd. Het hof heeft de lokter ontslagen van alle mm echtsvervolging, conform ^ïet eerste vonnis van de echtbank in Alkmaar in 983 en de vordering van procureur-generaal ree weken geleden. let vonnis van het hof volgt ip een langdurige bestudering ran de vraag of „naar objectief iedisch inzicht" euthanasie geestelijk lijden is toe slaan. De Hoge Raad ver rees de zaak daarvoor in 1984 laar het gerechtshof. !r kan volgens het hof niet [esproken worden van een al gemeen aanvaarde norm van Indische ethiek, omdat „een lanmerkelijk aantal medici in lederland actieve levens- indiging medisch-ethisch geoorloofd achten, doch ande- fe medici zulks als medisch- jthisch ongeoorloofd beschou wen. Het is niet aan de rechter op dit stuk een keuze te naken". jSurinaamse leger brengt Jrunswijk zware klap toe PEN HAAG/PARAMARIBO - Het Surinaamse leger heeft [het basiskamp van het Jungle Commando van ex-militair JRonnie Brunswijk bij het bos- megerdorp Mopikondre aange vallen en verwoest. Dat heeft Nationale Voorlichtings- jdienst in Paramaribo meege- jdeeld. Volgens de NVD is de groep-Brunswijk uiteengesla gen. Vanuit andere bronnen dit bericht niet worden levestigd. inder de mannen van Bruns- jvvijk viel volgens de NVD een liet nader aangeduid aantal loden en gewonden. Na de •ernietiging van het kamp be gonnen militairen „zuiverings- icties". Daarbij wordt samen- erkt met militairen uit het [buurland Frans Guyana. Tot [die gezamenlijke patrouilles [langs de Marowijne de jrensrivier tussen beide lan- len is besloten na overleg ussen de Surinaamse stafchef Ivan Graanoogst en de zaakge lastigde van Frans Guyana in Paramaribo. Bij de zoekactie naar het legertje van Bruns- ijk vond het Surinaamse le ger verder wapens, munitie, communicatie-apparatuur, vi deo- en foto-apparatuur, kle ding en voedsel, aldus de 'NVD. De videocamera werd gebruikt om films op te nemen voor de Nederlandse televisie, aldus de NVD. Voor zover be kend is Brunswijk zelf tot nu toe ontkomen. De afgelopen dagen is vrijwel onophoudelijk gevochten tussen het Suri naamse leger en de opstande lingen van Brunswijk. Pag. 5: Bouterse zou delen in opbrengst van cocaïnesmok- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staats secretaris Brokx wist al begin 1985 dat de door hem ingevoerde subsi dieregeling inzake pre miehuurwoningen in feite fraude door parti culiere beleggers uit lokte. Dit blijkt uit de documentatie die de be windsman zelf heeft toegestuurd aan de Tweede Kamer. Ambte lijke voorstellen om de subsidieregeling te wij zigen wees Brokx van de hand, nadat de be leggers daarop negatief hadden gereageerd. Zoals bekend heeft één ambtenaar van Brokx' de partement al in 1982 aan de bel getrokken. Dat was drs. J.L.P. Post, hoofdingenieur directeur (HID) volkshuis vesting in Zuid-Holland. Deze toonde in een nota aan dat het voor beleggers aan trekkelijk was te hoge stich- tingskosten voor premie huurwoningen op te geven, om zodoende meer subsidie (en een hogere huur) te kunnen innen. Post pleitte dan ook voor het instellen van een controle op de juist heid van de gegevens van de beleggers. De nota-Post is, zo blijkt nu, het startsein geweest voor een langdurige discussie op VROM. Talloze verslagen en besprekingen werden gewijd aan het door hem Staatssecretaris Brokx gesignaleerde probleem. Op 16 april 1985 ging staatsse cretaris Brokx met de staf van het directoraat-gene raal volkshuisvesting om de tafel zitten om over de nota te praten die was geschre ven naar aanleiding van de notitie van Post. Volgens Brokx was op dat moment niet bekend dat Post zijn nota ontleend had aan een werkelijk fraudege val: het Heijdnaproject van het ABP in Rotterdam. Ook toen de justitie zich met de zaak ging bemoeien, omdat ABP-directeur Masson er van verdacht werd onjuiste subsidie-aanvragen te heb ben ingediend, had de HID „geen nader signaal" aan wie dan ook op het departe ment gegeven, schreef staatssecretaris Brokx vori ge week aan de Tweede Ka mer, Pag. 3: Ambtenaren waar schuwden Brokx voor fraude IN HAAGSE WIJK KRAAIJENSTEIN BIJ 400 WONINGEN DEN HAAG Duizenden geven. Eén van deze projec- huurders betalen niet te ten is gelegen in de Haagse veel maar juist te weinig nieuwbouwwijk Kraaijen- huur als gevolg van fraude stein. door het ABP met subsidie aanvragen voor premie- Het gaat in Kraaijenstein huurwoningen. Bij een zes- om 224 eengezinswoningen tal complexen, die alle date- aan de Noorderbrink, Zui- ren van vóór 1975, is bewust derbrink, Abdijbrink, Mo- een te lage bouwprijs opge- lenbrink en De Brink en 188 flatwoningen aan De Brink. De woningen zijn opgeleverd in 1975. Een en ander blijkt uit het onder zoek van het speciale ABP- justitieteam dat in totaal 159 woningprojecten van het pensioenfonds bekijkt. Het ABP fraudeert dus al veel langer dan tot nu toe werd aangenomen. Voor 1975 was een zodanige sub sidieregeling van kracht dat de beleggers het volgens het departement van Volks huisvesting wel uit hun hoofd zouden laten de stich- tingskosten te hoog op te voeren. Kleinpaardje Whisps, een Falabella-veulen op een boerderij in de omge ving van het Britse Leeds, mag met recht een klein paardje worden genoemd. Falabella-paarden blijven van nature al klein, maar Whisps slaaf de records. Het veulen is nauwelijks dertig centimeter groot. Hooligans in actie Hoewel begin deze week een aantal hooligans in Engeland werd tegengehouden toen ze de boot wilden nemen naar het vasteland slaagden toch enige tientallen voetbalfans er in Stockholm te bereiken. Daar speelde gisteravond het Engelse nationale voetbalelftal een vriendschappelijke wed strijd tegen Zweden. Voor, tij dens en na het duel kwam het tot de inmiddels gebruikelijke incidenten. Volgens vanoch tend nog niet bevestigde be richten zou tenminste één En gelse supporter messteken hebben opgelopen. Op de foto treedt de Zweedse politie met harde hand op tegen de Britse fans, die opnieuw aantoonden dat de ban op clubs uit hun land voor wat betreft het Eu ropa Cuptoernooi terecht is. En tevens bewezen dat het drama van het Heizel-stadion van vorig jaar geen enkele in druk op ze heeft gemaakt. KALRO Voor het eerst in vijf jaar is vandaag op het hoogste niveau over leg gevoerd tussen Israël en Egypte. De Israëlische premier Peres vloog van morgen naar de Egypti sche havenstad Alexan- drië voor een ontmoeting met president Moebarak. De top werd mogelijk doordat vannacht, na uren van onder handelingen, een akkoord werd bereikt over de kwestie- Taba, een kleine strook strand aan de Golf van Aqaba. Egyp tische, Israëlische en onafhan kelijke deskundigen zullen binnen enkele maanden een bindende beslissing nemen over de grenslijn bij Taba. On enigheid over de kleine strook grond heeft de betrekkingen tussen beide landen jarenlang bekoeld en bleek een hinder paal voor een top tussen de re geringsleiders. Volgens waarnemers in Kairo staat de normalisering van de betrekkingen hoog op de agen da van de top in Alexandrië. Voor hij vanmorgen vertrok, hebben de Likoed-ministers Peres evenwel voorgehouden dat hij zich vooral moet rich ten op het verbeteren van de handels- en culturele banden met Egypte in plaats van op het vredesproces in het Mid den-Oosten. Peres daarente gen hoopt dat zijn ^gesprekken, met Moebarak de weg vrijma ken voor een internationale vredesconferentie, waaraan ook andere Arabische landen en Palestijnen uit de bezette gebieden zouden kunnen deel nemen. Shamir, die volgende maand het premierschap van Peres overneemt, heeft daar voorlopig geen zin in. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Derde trekking rechtstreeks op tv de derde trekking van de Staatsloterij rechtstreeks via televisie uitzenden. De eerste twee trekkingen zullen zoals gebruikelijk bij de Staatsloterij Staatsloterij zelf worden gedaan. Als de „live-trekkingen" een succes zijn, wil het ministerie ze voortzetten. Belangstellende omroepen kunnen zich daar voor melden. De eerste uitzen ding is op woensdag 22 okto ber 1986. Vanwege het tijdstip van de uitzending zal de uitbe taling van de winnende loten met ingang van oktober een DEN HAAG Veronica zal dag later plaatsvindenname- van oktober dit jaar tot en met lijk op de vrijdag na de derde mei volgend jaar elke maand trekking. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Werkloosheid daalt tot 710.900 DEN HAAG De werkloos heid is in augustus met 3100 gedaald tot 710.900. Bij de ar beidsbureaus werden in deze maand 51.200 mensen als werkloos ingeschreven en 54.300 uitgeschreven. De da ling van de werkloosheid deed zich alleen bij de mannen voor (met 4300), terwijl het aantal werkloze vrouwen met 1200 steeg. Het is gebruikelijk dat de werkloosheid in augustus stijgt doordat zich dan veel schoolverlaters op de arbeids markt melden. Daarom is de daling in de voor seizoen ge corrigeerde cijfers groter en wel 17.200. Deze gunstige ont wikkeling doet zich zowel voor bij de mannen, waar een daling met 9200 optrad, als bij de vrouwen, een daling met 8000. Voor het seizoen gecorri geerd is het aantal vacatures 500 lager dan in juli. DEN HAAG Amerika, Spanje en Noorwegen hebben belangstelling ge toond voor het dit voor- jaar op het marinevlieg- /05 kamp Valkenburg gestar te operationeel centrum voor het onderzeebootbe- strijdingsvliegtuig Orion, het zogeheten Sirius-pro ject. Afgelopen zomer hebben vertegenwoordi- gers van de marine van de betrokken landen bespre kingen over het medege bruik van dit project ge voerd. Amerika wil met name bemanningen die op IJsland zijn gestationeerd daarvan gebruik laten maken. Het Sirius-project is onder meer bedoeld om bemannin gen van de vliégtuigen te trai nen en operationeel te begelei den. Over twee jaar wil de Marine Luchtvaart Dienst (MLD) de Orions met behulp van dit project ook tactisch be geleiden. Om dit moment be staat het project uit twee ker nen: het operationele- en het trainingsgedeelte. Daarom heen is een „denktank" ge bouwd, die zorgt voor pro grammering, onderhoud en bediening van de zeer moder ne elektronika die bij het pro ject wordt toegepast. Met behulp van het Sirius-pro ject kunnen de computers van de Orions van de NAVO-part- ners elkaar nu „begrijpen". Bij deze NAVO-partners staan twaalf verschillende compu ters, en dat betekent veel meer opleidingen en een veel inge wikkelder ondersteuning om het geheel gaande te houden. „Wij werken nu met minder kosten doelmatiger dan de NAVO-partners", aldus de marine. De belangrijkste taak van de Orions is in vredestijd het op sporen van vijandelijke onder zeeboten en het in oorlogstijd uitschakelen daarvan. Dit op sporen gebeurt zowel met het blote oog als met behulp van metingen van verstoringen in het aardmagnetisch veld en met behulp van sonarboeien. Die worden in zee gegooid en pikken geluiden op uit het zeewater en zenden die door naar het vliegtuig. Deze gege vens worden opgeslagen op een-geluidband. Ook deze gëgevens worden verzameld door het Sirius-pro ject. Er wordt onder meer een analyse van de geluiden ge maakt. Dat is volgens de mari ne vooral belangrijk omdat elk schip zijn eigen karakteristie ke geluid voortbrengt. Analyse van de banden kan dus leiden tot herkenning van de waar genomen schepen. Haagse supporter zes weken in cel UTRECHT De Utrechtse politierechter mr. P.W. van Schendel heeft gisteren voet balsupporters veroordeeld tot gevangenisstraffen, dienstver lening en bezoekverboden. De 27-jarige A. H. uit Den Haag en de 18-jarige P. K. uit Utrecht werden ieder veroor deeld tot een gevangenisstraf van twaalf weken, waarvan zes weken voorwaardelijk met aftrek van voorarrest en een proefperiode van twee jaar. Bij rellen tijdens de voetbalwed strijd in de eredivisie tussen FC Utrecht en FC Den Haag op 31 augustus hadden zij een steen gegooid naar supporters van hun tegenpartij. Als bijko mende straf kregen zij het verbod om vijftien thuis- en uitwedstrijden van hun favo riete club te bezoeken. De Nederlandse staat heeft - nota bene in een tijd van drastische reductie van de melkproduktie een bijzondere koe op stal staan. Volgens de heer A. Kaland, voorzitter van de Vereniging van Exploi tanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) is „het aardgas de melkkoe van de staat, die een lang leven beschoren is met een hoge opbrengst". Hij voorspelt dat de gasprijs voor de kleinverbruiker nooit veel lager wordt dan vijftig cent per kubieke meter, hoe ver de olieprijzen ook dalen. Reden om deze melkkoe dus goed in de gaten te houden. Dat kan dagelijks via de altijd weer" uitstekend geïnfor meerde Leidse Courant. Zorg dat u bij blijft. En mocht u die krant nog niet lezen: vat dan nu met een de koe bij de horens. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor- ficidócSouAcwit i

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1