Pinochet jaagt op oppositie EXTREMISTEN IN AMBASSADE' Bomaanslag in Parijs eist leven van vrouw Archeologen naderen geheime kamers in pyramide van Gizeh Britten geloven nog steeds in elfjes Terroristen kregen wapens via diplomatieke kanalen Reagan overweegt Sovjet-diplomaten uit te wijzen tJïtënland QeidóaQowuvnt DINSDAG 9 SEPTEMBER 1986 PAGINA S jorbatsjov wijfeit over top IOSKOU Sovjet-leider Michail 'orbatsjov heeft gisteren herhaald jt hij geen nieuwe top met VS-pre- dent Ronald Reagan wil „alleen om »n top", maar dat zo'n ontmoeting lanzienlijke vooruitgang moet ople- »ren in de richting van de oplos- ng van zeker een of twee proble- ien op het gebied van internationa- veiligheid". In een vraaggesprek iet het Tsjechoslowaakse partijblad Xude Pravo" zei hij dat er geen en- sle garantie bestaat voor een nieu- e ontmoeting met Reagan later dit ar, daar wij sinds onze top van no- »mber in Genève „ook maar geen ikele stap dichter zijn gekomen" jj een wapenakkoord. Bhoetto vrij ISLAMABAD De Pakistaanse regering heeft gisteren oppositie leidster Benazir Bhoetto en hon derden andere politieke gevange nen vrijgelaten die een maand geleden werden opgepakt tijdens een campagne van de regering van president Zia ul-Haq tegen de oppositie. De regering waar schuwde dat zij geen nieuwe „on lusten" zou tolereren. Benazir Bhoetto (33), dochter van de na een staatsgreep van Zia opgehan gen premier Zulfikar Ali Bhoetto, is erg populair in Pakistan. Zij werd gevangen gezet wegens het overtreden van het verbod op het houden van manifestaties. SLAPENDE VISSER DOOR KROKODIL VERSLONDEN DARWIN De politie .in het noorden van Australië ge looft dat een paar benen, die vanmorgen drijvend in een rivier werden gevonden, de stoffelijke resten zijn van een kampeerder. De man werd sinds zondagochtend vermist en is waarschijnlijk het slachtoffer geworden van een kro kodil. De 39-jarige man was samen met een vriend uit vis sen gegaan bij de McArthur-rivier, 800 kilometer ten zuid oosten van Darwin. De twee hadden zaterdagavond een slaapplaats ingericht op een steiger aan de rivier. Toen de vriend zondagochtend wakker werd, was zijn metgezel verdwenen. De McArthur-rivier is een geliefd sportvissers- gebied, maar is berucht om de aanwezigheid van krokodil len. Een krant in Victoria meldde verder dat op de kust van Zuid-Australië het half-aangevreten lijk van een sur fer is aangespoeld. De surfer is waarschijnlijk ten prooi ge vallen aan een drie meter lange witte haai, die zich vol gens inwoners van het gebied de afgelopen week voor de kust heeft opgehouden. Raketfirma mag1 ruimte-kerkhof lanceren HOUSTON Een particulier Amerikaan se ruimtevaartbedrijf neeft van de autori teiten toestemming gekregen om vanaf een basis op Wallops Island in Virginia een ruimte-mausoleum te lanceren. Een woord voerder van Space Services Inc. verklaarde dat de eerste van drie ruimte-tombes met de grecremeerde resten van ongeveer 10.000 mensen eind volgend jaar in een baan op 2.400 kilometer boven de aarde zal worden geschoten. De ruimte-begrafenissen worden verkocht door de uitvaartonderne ming Celestis in Florida. Space Services verzorgt de lancering. De stoffelijke resten zullen in metalen capsules ter grootte van een staaf lippenstift in de satelliet worden gedaan. Boze bejaarde stuurt Thatcher cheque van 2,50 LONDEN Uit woede over de geringe verhoging van haar pensioen met slechts 65 pence 2,50) per week, zond de 71-ja- rige Eileen Little de Britse premier That cher een cheque ter waarde van datzelf de bedrag. Haar woede nam nog toe, toen zij vernam dat de cheque inderdaad was geïnd. De vrouw had de cheque aan Thatcher verzonden met de mededeling dat de premier de pensioenverhoging mocht houden als bijdrage aan de onroe- rend-goedbelasting van haar onlangs aangekochte Londense huis, dat 450.000 pond 2 miljoen) heeft gekost. Thatcher maakte de 65 pence waar door een uitge breide schriftelijke uitleg van de pensi- oenpolitiek van haar regering te geven. Labour belooft nationalisaties LONDEN De Britse Labour Party heeft gisteren bekendge maakt een aantal belangrijke Britse industrieën te zullen na tionaliseren als de partij na de verkiezingen aan de macht komt. Doel van de nationalisa ties vormen belangrijke con cerns die onder het bewind van de Conservatieve regering van premier Thatcher gepri vatiseerd zijn of dreigen te worden. Het gaat onder ande re om wapenfabrieken en scheepswerven, maar ook om British Telecom, het belang rijkste Britse telecommunica tiebedrijf. ANTIAGO De Chi- lense president Augusto inochet heeft leger en Dlitie opdracht gegeven ard op te treden tegen de ppositie in zijn land. anleiding daartoe was de iislukte aanslag op het leven jn de 70-jarige dictator. Di- tct na de aanslag werd giste- jn in geheel Chili de staat fin beleg ingevoerd. In de pppenwijken van Santiago j) andere steden, als vanouds ?n broedhaard van verzet, op grote schaal razzia's ge- Een onbekend aantal Jensen is aangehouden. staat van beleg verleent de regering grote be- begdheden bij het arresteren an verdachten, het censure- ;n van de pers, het beperken an het recht van vergadering n verspreiding van informa- fe, het afluisteren van tele- bons en het openen van post. O werden gisteren verschei- ene kranten gesloten. Veilig- (eidstroepen sleurden onder anderen een linkse journalist uit zijn huis en namen hem mee, aldus de vrouw van de journalist. Ook een aantal bui tenlandse priesters werd opge pakt. Politieke waarnemers menen dat de aanslag voor Pinochet cynisch genoeg koren op zijn molen is. Met de recente ont dekking van illegale wape nopslagplaatsen „van de linkse guerrillabeweging FPMR", zo als de regering zegt, is deze aanslag een argument te meer voor de regering om het verzet de kop in te drukken. Waar nemers menen verder, dat door de aanslag het nationale en internationale isolement van Pinochet op de achter grond is gedrukt. De generaal, die vooral het laatste jaar steeds meer te kampen heeft met massaal binnenlands ver zet tegen zijn bewind, voelt de immer heter wordende adem van Washington in zijn nek. De Amerikaanse regering er gert zich aan de vastberaden heid van de generaal die ook na 1989, wanneer zijn ambster- mijn afloopt, aan de macht wil blijven. Washington wil dat hij stappen neemt voor een vreed zame overgang naar democra tie en dringt er bij hem op aan een einde te maken aan de schendingen van de mensen rechten in zijn land. Pinochet wil echter niet luisteren, ver wijt de Amerikanen inmen ging in binnenlandse aangele genheden en zegt dat de on rust in zijn land komt door de „communistische en terroristi sche acties". Hij kan, aldus de waarnemers, de wereld nu la ten zien dat hij gelijk heeft. De aanslag op Pinochet is de voorlopige climax in de maan den van groeiend verzet tegen zijn bewind. De jongste pro testdemonstraties waren afge lopen donderdag en vrijdag waarbij vier mensen werden gedood. Donderdag viert de 70-jarige generaal het feit dat hij dertien jaar geleden aan de macht kwam. De oppositie had de Chilenen opgeroepen die dag massaal de straat op te gaan om het aftreden van Pi nochet te eisen. Maar onder de staat van beleg ziin openbare bijeenkomsten verboden. V) (Vervolg van de voorpagina) SANTIAGO Eerder op de avond had de Chi leense staatstelevisie al bericht dat vier „gewa pende extremisten" na de mislukte moordaan slag op generaal Pinochet hun toevlucht had den gezocht in de Nederlandse ambassade. Maar zaakgelastigde Aquarone, die bij afwezig heid van de ambassadeur het woord voerde, ontkende dat de jongens iets te maken hebben met de aanslag. „Wij hebben twee uur rustig zitten praten tot de politie de ambassade omsin gelde en wapens op ons richtte". Kort na het incident bij de Nederlandse ambas sade omsingelde de politie de Peruaanse ambas sade. Daar hebben drie mannen en een vrouw een veilig heenkomen gezocht en politiek asiel aangevraagd. Dertien jaar geleden, toen de militairen de macht grepen in Chili, zochten veel aanhangers van de vermoorde president Allende hun toe vlucht in buitenlandse ambassades. Ook via de Nederlandse ambassade hebben in die tijd vele vluchtelingen het land kunnen overlaten. PARIJS Bij een bom aanslag op het postkan toor onder het stadhuis van Parijs is gisteravond pen vrouw om het leven gekomen en raakten vier mensen zwaar gewond. De bom was geplaatst on der een bank in het post kantoor en ontplofte vlak voor sluitingstijd op een moment dat daar veel mensen aanwezig waren. in de Franse hoofdstad vergaderde op dat moment premier Chi rac met kabinetsleden over nieuwe veiligheids maatregelen naar aanlei ding van dreigementen van het „Solidariteitsco- mite met de Arabische en Middenoosterse politieke gevangenen in Europa". Of deze groep achter de aanslag zit is nog niet dui delijk. In Parijs hebben Koerden gisteren medewerkers van Iraqi Airlines gegijzeld. Na de actie, de maar kort duurde en vreedzaam eindigde, gaven de Koerden zich over. De bom ontplofte een paar da gen na een mislukte aanslag op de RER, de snelle metro in Parijs. Een oplettende reiziger waarschuwde de politie voor een verdachte plastic zak, die bij onderzoek vol explosieven bleek te zitten. Wanneer deze waren afgegaan zouden zeker vele doden en gewonden zijn gevallen, want de bom was af gesteld op het spitsuur. Hoewel nog niemand de ver antwoordelijkheid voor de aanslag van gisteren heeft op geëist, wordt algemeen aange nomen dat het Solidariteitsco- mite de nieuwe terreurgolf in Frankrijk dirigeert. Deze groep eist onder meer vrijla ting van Georges Abdallah Ibrahim, de leider van de Re volutionaire Gewapende Liba nese Fracties. Hij zal zich bin nenkort voor de Parijse rech ter moeten verantwoorden voor zijn aandeel in de moord op een Israëlische diplomaat en een Amerikaanse generaal enkele jaren geleden in Parijs. Begin dit jaar voerde het Soli- dariteitscomite al een bloedige campagne in Parijs waarbij vele doden en gewonden vie len. Koerden van de Turkse revo lutionaire organisatie „Parti san" hebben gisteren VA uur lang het kantoor in Parijs van de Iraakse luchtvaartmaat schappij „Iraqi Airlines" bezet en een tiental mensen vastge houden. De bezetting werd vreedzaam beëindigd en nie mand liep verwondingen op. De actie van de Koerden was een protest tegen de Turkse luchtaanval in augustus tegen Koerdische dorpen in het wes ten van Irak. Deze vergel- dingsaanval vond plaats met goedkeuring van de Iraakse autoriteiten. Baby-offer om godin gunstig te stemmen NEW DELHI Twee „onaanraakbare" vrou.- roofd en aan een hindoe-godin hebben geof- wen uit het dorp Jalmana in de noordelijke ferd, zodat zij zelf gezegend zouden worden met Indiase deelstaat Haryana worden er door de een rijke kinderschaar. Dat heeft de krant de autoriteiten van verdacht dat zij een vier we- Times of India vandaag bekendgemaakt, .ken oude baby van een ander gezin hebben ge- SMIDJE VERHOLEN -KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 39) „Zo, Kareltje," lachte smidje Verholen, toen de kleine leerling binnenkwam. „Heb je goed geoefend? En kun je al een beetje schaatsen?" „Een béétje?" riep Kareltje geheel naar waar heid uit. „Een béétje? Ik kan het verdraaid goed! Ik kan het zelfs zó goed, dat ik iedereen op de schaatsen wel aan kan!" Smidje Ver holen moest daar verschrikkelijk hard om la chen en zei: „Ik geloof warempel, dat de kou je bevangen heeft, vriendje! Hahaha! Die Kareltje! Hij kan het verdraaid goed, zegt-ie! Hahaha!" Het was dus duidelijk, dat smidje Verholen niet veel van Kareltje's snoevende woorden geloof de. Maar toen diezelfde smidje Verholen die avond even het Wapen van Rijkhuyzen binnen stapte, trof hij daar een opgewonden gezel- schapje aan. In het midden van dat gezelschap je bevond zich de markante figuur van Opopol Istietof en deze had klaarblijkelijk belangrijke zaken te vertellen. De omstanders hingen aan zijn lippen en ook een oude opa met een oor toeter beijverde zich zoveel mogelijk van het ge sprek op te vangen. „Ikke hebben een zéér klei ne jongski gezien met een petje op de kopsk! vertelde Opopol, „Hij verreweg de allerbeste schaatsert en boksert van de wereld. Hij roefs- ko roefski weg over het ijs en hij mepski mepski grote vent tegen de grond omlaag neer! Zelfs bij ons in Barreberië hebben wij niet zulk beste boksert en schaatsert! Hij kanne win alle wed strijdski! Hij een grote kampioenski! Hij formi- dabelski!" „Gompie....," mompelde de smid. „Het lijkt wel of-ie over Kareltje Knetter praat. (ADVERTENTIE) wijn en gedistilleerd Tel. 015)569324 KAIRO Franse archeologen zijn gisteren, na vijf dagen wer ken. gestopt met het boren naar de geheime ruimten in de grote pyramide van Gizeh. Zij zijn op zoek naar de nimmer ontdekte ruimten waar de echte mummy moet liggen van koning Cheops, die de pyramide vierduizend jaar geleden liet bouwen. „Wij zijn nu zeer dichtbij. Met onze instrumenten nemen wij een muur waar, en iets wat op een deur lijkt alsmede een scheur in de muur", aldus een van de archeologen. „Wij willen schade aan de pyramide voorkomen en willen nu eerst nagaan welke de beste methode is om in de ruimten te komen" zei een woordvoerster. Er is al eens een grafkamer in de pyramide ontdekt, waarin een beschadigde sarcofaag werd aangetroffen. Maar volgens de ar cheologen is dit een kamer die indertijd kan zijn gebouwd juist om graf rovers op het verkeerde spoor te zetten. Twee Franse onderzoekers kwamen vorig jaar bij toeval achter het bestaan van onbekende holle ruimtes in de pyramide met behulp van een micro-gravimeter, waarmee verschillen in zwaartekracht worden gemeten. BRADFORD Bij een riviertje in het Britse Cottingley Dell staat het Tinkerbell '86-team, een groep mensen die een expeditie op touw heeft gezet naar het el ven volk. Plotseling klinkt er een schrille kreet. Sandra, één van de teamleden die elven kan horen, komt dwars door de rivier rennen. „Koeien!" roept ze op gewonden. Iets verder stroomopwaarts staan een paar koeien water uit de rivier te drinken. Sandra kondigt aan dat ze daar verder gaat zoeken naar de elfjes. „Elven zwe ven meestal rond koeien om hun melk te drinken", zegt ze. Hier in Cottingley Dell. in het jaar 1917, maakten Elsie Wright en haar nichtje Frances Griffiths, toen res pectievelijk zestien en elf jaar oud, foto's van elfjes. Deze foto's treft men aan in bijna elk boek over „het kleine volkje". Fotografen en experts, die de foto's van Elsie Wright onderzochten, slaagden er niet in om te bewijzen dat de foto's bedrog waren. Dat waren ze wel. Het was be gonnen als een schelmen streek van twee kinderen, maar het groeide uit tot één van de langstdurende „practical jokes". Elsie Wright is nu vijfen tachtigjaar en een zeer bro ze verschijning. Aan Joe Cooper, die de Tinkerbell '86 expeditie leidt, vertelde ze uiteindelijk de waarheid. De dartelende elfjes op de voorgrond van de vijf foto's waren uitgeknipte figuur tjes, die met hoedespelden in het mos waren gestoken. Frances Griffiths, die een maand geleden overleed, vertelde Cooper echter een ander verhaal. Ze gaf toe dat de eerste vier foto's nep waren, maar zei van de vijf de: „Ik zag opeens dat er in het gras allemaal elfjes ronddwarrelden. Ik richtte de camera en maakte de foto". Cooper acht het ver haal niet erg aannemelijk, maar hij gelooft toch dat er een kern van waarheid is. Vandaar Tinkerbell '86. Joe Cooper is een tweeén- zestigjarige, praatgrage man uit Yorkshire. Hij leidt pa rapsychologische werkgroe pen, waartoe ook de leden van Tinkerbell '86 behoren. Een aantal vrouwelijke le den heeft de gave om aura's bij mensen te zien. Cooper: „Ik ben van mening dat el ven gezien kunnen worden door mensen met media mieke gaven. We zijn nu hier om bewijzen verzame len De meeste leden van de ex peditie willen hun namen niet bekend maken, omdat ze bang zijn uitgelachen te worden. Bobby Henderson, een huisvrouw uit Leeds, maakt zich daar niet zo druk over. „Ik heb altijd el ven gezien", zegt ze, „en je kunt ze zien als zij willen dat je ze ziet". Joe Cooper verklaart waar om er juist in Cottingley Dell elven zouden zijn: „El ven vertoeven graag in de buurt van eiken, essen en doornstruiken en die zijn hier volop aanwezig". Ten minste twee Tinker- bell-leden hebben al iets bij zonders waargenomen. Bob by Henderson meent dat er twee elven aanwezig zijn op de stenen in de rivier. Ze voelt dat ze er zijn, maar ziet ze nog niet. Sandra hoort dat ze er zijn, „een fijn getinkel van bellen, net als kattebelletjes en soms ook als het lachen van kin deren heel in de verte". De verschijningen behoren volgens Joe Cooper toe aan een kracht die hij neo-vita- lisme noemt. „Wij zijn pio niers van een nieuwe we tenschap", zegt hij tegen het team, waarna de speurtocht naar de elven wordt voort gezet. MICHAEL PARKIN Copyright The Guardian ISTANBOEL De auto matische geweren en handgranaten die zater dag door een Arabisch zelfmoordcommando wer den gebruikt bij de aan slag op de synagoge in Is- tanboel, zijn mogelijk via diplomatieke kanalen Turkije binnengesmok keld. Dit heeft de Turkse pers gisteren gemeld. In de pers worden plaatste veiligheidsfunctiona rissen aangehaald, volgens wie de ambassades van Iran, Syrië en Libië onder de verdenking staan bij de aanslag betrokken te zijn geweest.' Onder de kop „De ogen zijn gericht op drie consulaten" schreef de grootste Turkse ochtendkrant Hurriyet dat de consulaten in Istanboel van de drie landen onder politiebewa king staan. De krant meldde ook dat de politie 119 Arabieren en Ira- niërs heeft ondervraagd, die kort na de aanslag in hechte nis waren genomen. Zeventien van hen worden nog door de politie vastgehouden: zeven Palestijnen, een Syriër, vijf andere Arabieren en vier Ira- niërs. De politie is er zeker van dat de aanslag is uitge voerd door twee Arabieren. Alle slachtoffers zijn mannen. De jongste dode was 33 jaar oud. Vrijwel alle slachtoffers hadden de Turkse nationali teit. Er bevonden zich één Ita liaan en één Iraniër onder de doden. Radiostations in Beiroet meld den dat in alle Palestijnse vluchtelingenkampen in het zuiden en belangrijke gebou wen die mogelijk doelwit zijn van Israëlische wraakacties zijn ontruimd. De Turkse regering wil geen Israëlische minister op de be grafenis morgen van de 22 slachtoffers van de aanslag op synagoge Newe Shalom in Is tanbul. Turkije zegt er geen behoefte aan had te hebben Is raël de zaak politiek uitbuit. „Alle slachtoffers zijn Turken en zij worden volgens de riten van hun geloof begraven". Wel komt de joodse opperrab bijn Mordechai Eliyahu. De Turkse regering wordt verte genwoordigd door de minister van binnenlandse zaken, Yil- dirim Akbulut, en de minister van staat, Kazim Oksay. Brand» In Vilvoorde, een voorstad van Brus sel, is gisteren een boot met twee mil joen liter benzine door onbekende oorzaak in brand gevlogen. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor, maar de scha de is groot. DODENTAL KAPING STIJGT NAAR 19 KARACHI Het doden tal als gevolg van de ka ping in Karachi is inmid dels tot 19 gestegen. On der de slachtoffers zijn 13 Indiërs, twee Amerika nen, twee Pakistanen, een Mexicaan en een niet-geï- dentificeerd kind. Er zijn meer dan 150 gewonden. De Pakistaanse rechtbank heeft de politie gisteren toe stemming verleend om de vier kapers van het PanAm- toestel langdurig aan de tand te voelen. De Pakistaanse autoriteiten hebben de vier kapers in staat van beschuldiging ge steld wegens moord. De poli tie heeft invallen gedaan en daarbij een aantal Arabieren meegenomen voor verhoor. De meesten zijn nu vrijgela ten. De autoriteiten zoeken nog steeds naar medeplichti gen aan de kaping. Meer dan 100 overlevenden van de kaping zijn gisteren vanuit Frankfurt aangeko men in New York. Na hun aankomst wilden er maar een paar de pers te woord staan. MOSKOU/LOS ANGE LES De Russische rege ringskrant Izvestia heeft de opgesloten Amerikaan se journalist Nicholas Da- niloff ervan beschuldigd, dat hij materiaal heeft vergaard- over de Russi sche aanwezigheid in Af- ghansitan. De aanklacht tegen Daniloff is volgens Izvestia overhandigd door een KGB-rechercheur en een militaire aanklager. Dat laatste zou een aanwijzing kunnen zijn dat Daniloff voor een militaire rechtbank moet verschijnen. De Amerikaanse president Reagan op zijn beurt over weegt een systematische uit wijzing van Russische diplo maten bij de Verenigde Naties totdat Daniloff wordt vrijgela ten,. Reagan overweegt ook an dere stappen zoals de vermin dering van de Russische diplo matieke staf in de Verenigde Staten en het afzeggen van de ontmoeting tussen de ministers van buitenlandse zaken Geor ge Shultz en Eduard Sjevard- nadze. Volgens fnctionarissen in Washington begint de kwestie Daniloff een topont moeting tussen Reagan en par tijleider Michail Gorbatsjov steeds meer in de weg te staan. Een woordvoerder van het Sovjetministerie van buiten landse zaken liet echter weten dat „een diplomatieke regeling altijd mogelijk blijft"

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5