Nijpels haalt uit naar WD-fractie "TP Branden in Volendam opzet Bijzonder onderwijs blijft in bestaan na 2000 geloven Kinderaspirine niet uit handel Boekje open over Frank Sinatra Bezuiniging universiteiten wordt gehaald KONINKLIJK unie Jaar en tbr na ergste vorm van kindermishandeling Douane krijgt geen snellere auto's Tankauto lekt giftig styreen Pensioenfonds slagers gaf bouwsubsidie terug BINNENLAND CetdócSouomit DINSDAG 9 SEPTEMBER 1986 PAGINA 3 )ees: shocktherapie tan niet worden gemist ■)en haag hap kan ECT, •convulsietherapie (de zoge- oemde shocktherapie), voor een beperkt aantal pa- Bij de huidige stand van de weten- elektro-i e), enten niet gemist worden, et is daarom dan ook gerechtvaardigd in het Rad- judziekenhuis in Nijmegen. Dat schrijft staatssecre- ris Dees van volksgezondheid in antwoord op vra- ■n van het kamerlid Van Es (PSP) Van Es vroeg e staatssecretaris in juli of het hem bekend was dat Aet ziekenhuis dit overweegt en dat er vooral bij het erplegend personeel daartegen grote bezwaren be- aan. Volgens Dees zijn de eerst verantwoordelijken (oor de therapie het bestuur dan wel de directie van e instelling die de therapie in het beleid wil toepas- >n met de nadrukkelijke toestemming van de pa- 11 ënt (of zijn directe familie). Dees acht het wel van °elang dat het personeel bij de besluitvorming wordt etrokken. Per Nederlander 335 munten in omloop DEN HAAG Begin 1986 waren er per Ne derlander 335 munten in omloop. In totaal ging het om 4,7 miljard muntstukken met een totale waarde van 1.7 miljard gulden. In 1985 kwamen er 123 miljoen munten extra in om loop met een waarde van 43,6 miljoen gulden. Deze cijfers staan in het Muntverslag 1985 dat staatssecretaris Koning (Financiën) gisteren aan de Kamer zond. In omloop waren begin dit jaar een miljoen munten van vijftig gul den, 10,5 miljoen munten van tien gulden, ruim 176 miljoen rijksdaalders, bijna 590 mil joen guldens, ruim 972 miljoen kwartjes, 1,8 miljard dubbeltjes en 1,1 miljard stuivers, 's Rijks munt sloeg in 1985 101,4 miljoen mun ten met een gezamenlijke waarde van 23,4 miljoen gulden. Daaronder waren 104.276 gouden dukaten en 254.422 munten voor spe ciale sets. VOLENDAM De politie van Volendam heeft voldoende aan wijzingen gevonden dat de brand die in de nacht van vrijdag op zaterdag vier winkels en een woonhuis aan de Haven verwoest te is aangestoken. Er zijn sporen van een brandbare stof aange troffen. Ook heeft de politie bevestigingen gevonden van getui genverklaringen, dat er tenminste drie brandhaarden zijn ge weest Ook de latere branden zijn aangestoken. De inzet van ex tra politie zal 's nachts voor onbepaalde tijd voortduren. De poli tie gaat er gezien de werkwijze van de brandstichter van uit dat er „een gestoorde" aan het werk is. Omdat ook steeds meer bur gers 's nachts de straat op gaan om wacht te lopen, hoopt de poli tie op een spoedige toevalstreffer. Hoewel er veel tips zijn bin nengekomen koestert de politie nog geen concrete verdenking. ZOETERMEER De besparing in het wetenschappelijk onderwijs van 258 miljoen gulden in de periode 1984-1987 wordt gehaald. Deze besparing was het voornaamste doel van de operatie taakverdeling en concentratie (TVC). Dit zeggen onderzoekers van de Rijksuniversiteit in Rot terdam, de Technische Universiteit Twente en het minis terie van onderwijs. Tussen 1980 en 1985 heeft het wetenschappelijk onderwijs het met minder personeel moeten doen, terwijl het aantal studenten groeide. De werkelijke uitgaven per student daalden met ongeveer 32,5 procent. Het aantal arbeids plaatsen daalde in de periode 1980/1985 met vijf procent. „Commando" eist aanslag HBG op DEN HAAG In een gister avond bij het ANP in Den Haag ontvangen pamflet heeft de zich „Revolutionaire Cellen - Com mando Tupac Amaru" noemen de groep de bomaanslag op het kantoor van de Hollandse Beton Groep te Gouda opgeëist. Het „commando" zegt dat de aan slag een gevolg is van de be trokkenheid van het bedrijf met de bouw van de kerncentrale in Woensdrecht Ook legt het „commando" in het pamflet een link naar de situatie in Zuid- Afrika. „Zij hebben de macht - wij hebben de nacht", zo eindigt het pamflet. i 'akistani antkennen betrokkenheid pij paspoort- wendel [STERDAM De Ne- irlandse afdeling van de ikistaanse Volkspartij 'PP) en twee andere or- inisaties van Pakistanen ons land hebben giste- iten tijdens een persconfe- intie ten stelligste ont- ind betrokken te zijn bij n handel in valse pas porten, waarmee vele ionderden illegalen de j, herenigde Staten, Groot- Jrittannië en Canada bin nengekomen zouden zijn. a)e Britse krant „Sunday Times" maakte hiervan ffifgelopen weekeinde mei- I ling il 't>e PPP noemt de publikatie ïifeen nieuwe poging van de Pa- a listaanse leider Zia om in bal- ingschap levende landgenoten n diskrediet te brengen. Ver wezen wordt naar de affaire in 1982 waarbij 18 PPP-leden in a Nederland werden opgepakt ia een tip dat op Schiphol een Pakistaans vliegtuig zou wor den gekaapt De 18 arrestanten c werden spoedig weer vrijgela- hten zonder dat er enig bewijs i werd gevonden voor kapings- n plannen van de zijde van de r PPP- 'Twee Sunday Times-journalis- ten een van hen is zelf Pa kistaan beschrijven het af- gelopen weekeinde hoe zij er ionder problemen in slaagden Amsterdam voor 1.700 gul den in Amsterdam een valse ï|Nederlandse pas te kopen. Zij met die pas eenvou- per veerboot Groot-Brit- l^tannië binnen. De verkoper van de pas is een zekere T. Shezad. Die zou al ^duizenden mensen aan valse jjipaspoorten van EG-landen Jhebben geholpen. Shezad zegt .'tegen de Sunday Times te heb- l-ben geopereerd vanuit het nPPP-kantoor aan de Nes in ei Amsterdam. In dat pand zijn naast de PPP ook gevestigd de niet-politieke PAN (Pakistaan se Arbeidersvereniging Neder- land) en The Struggle, een af elen toe ook in de Engelse taal ^verschijnend blad. Uitgever T. Gondel van The Struggle erkende gisteren het jj PPP-lidmaatschap van zijn landgenoot Shezad, die onge- veer een jaar geleden vanuit West-Duitsland naar Neder- I~ land gekomen zou zijn Hij ontkende echter ten stelligste •dat Shezad het PPP-pand zou hebben misbruikt voor pas poortvervalsing. De PPP keurt I( dat soort actviteiten ook volle- dig af, aldus Gondel. De uitgever van „The Strug- ;j gle" noemde het verhaal in de Times erg opgeklopt. De verantwoordelijkheid daar- kj voor ligt zowel bij Shezad als j bij de twee journalisten, meent Gondel. Hij verklaarde niet te >g weten waar Shezad te berei- e ken is: „Ik heb hem in geen ii| twee weken gezien". De PPP in Nederland is ruim zes jaar actief. De groep telt tussen de 50 en 60 leden. 10 september Prins Claus verricht in Apeldoorn de officiële ope ning van het nieuwe kan toorgebouw van Erdee- Holding BV. Eén van de werkmaatschappijen van dit bedrijf is het Reforma torisch Dagblad. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Ik hoop dat in de komende jaren mij op dat gebied nieuwe ervaringen bespaard zul len blijven". Deze woor den sprak minister Nijpels (VROM) gisteren in de Kamer. Hij verwees naar zijn periode als fractielei der van de VVD in de Tweede Kamer en de pro blemen die hij toen met de fractie had. „Als het om de VVD-fractie gaat heb ik in dat opzicht ge noeg ervaring", aldus Nij pels. Het was de eerste keer dat de oud-fractieleider zich in het openbaar over de problemen met zijn fractie uitliet. Als be windsman heeft hij geweigerd om in interviews op het verle den in te gaan. Ditmaal werd die zei dat VVD-ministers van milieu in het verleden altijd problemen hadden met hun ei gen fractie. Nijpels nodigde Veldhoen uit eens bij de VVD- fractie te gaan zitten om zelf de problemen aan den lijve te ondervinden. In kleine kring heeft Nijpels al eerder fel afgegeven op vooral de laatste twee jaar als fractie- Nijpels kon weer lachen, giste ren bij zijn eerste confrontatie als minister met de Tweede Kamer. Nijpels niet meer toe. leider van de liberalen. Vol gens hem had niemand de ge beurtenissen die zich binnen de fractie afspeelden kunnen beschrijven. Zo durfde de oud- fractieleider nog nauwelijks met vakantie te gaan, uit angst opgebeld te worden dat er weer problemen waren. Op het laatst zou de oud-fractielei der al zijn tijd nodig hebben gehad om fractieleden op hun enige aanwezige VVD-kamer- gisteren met een guerilla. Hij zei te hopen beter samen te kunnen werken met de ka mercommissie voor milieu. Nijpels voerde gisteren een overleg met die commissie over bodemvervuiling. Het nummer te zetten of weer in het gareel te krijgen. Aan het uitzetten van beleid kwam lid, Te Veldhuis, reageerde niet op de uitlatingen van Nij pels. AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 25-jari- ge moeder en haar 24-jari- ge vriend uit Hilversum veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en on voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering wegens het mis handelen van het 3-jarig zoontje Patrick van de vrouw. Het vonnis was conform de eis van de of ficier van justitie. Specialisten noemden indertijd deze zaak de ergste kindermis handeling die ooit in Neder land boven water is gekomen. De twee daders, John E. en zijn vriendin Hennie J., mar telden vorig jaar van augustus tot november de 3-jarige Pa trick fysiek en geestelijk. Zon der reden lieten zij het kind 's nachts naakt op een betonnen vloer voor het open raam sla pen. Twee weken lang mocht het jongetje bij hen aan tafel zitten, maar kreeg geen hap te eten. Het kind werd geslagen en moest urenlang in de hoek staan. Patrick werd in een bad ijskoud water gedompeld tot dat hij er volgens de man „halfdood uitkwam". Om het kereltje weer bij zijn positie ven te brengen hielden de moeder en haar vriend daarna zijn handje tegen de kachel, net zo lang „totdat zij een vleeslucht roken". De trieste verwondingen die Patrick hierdoor opliep waren een hersenkneuzing, een hersen bloeding, een oogafwijking, bloeduitstortingen over het hele lichaam, ondervoedings verschijnselen en brandwon den. Psychologen en psychiaters hebben geen duidelijke ver klaring voor de martelingen door het tweetal gevonden. Wel werd duidelijk dat de twee hun slechte ondérlinge relatie niet met elkaar hadden kunnen uitspreken, maar dat zij hun agressie botvierden op het kind. De moeder van Pa trick is inmiddels uit de ouder lijke macht ontzet. Het jongetje woont ergens in een kinderte huis. Volgens kinderartsen is het kereltje een geestelijk wrak. Prijs Theo Loevendie is de Mat- thijs Vermeulenprijs 1986 (10.000 gulden) toegekend voor zijn opera Naima. Volgens de jury van de door het Amsterdams Fonds voor de Kunst inge stelde prijs is Naima het belangwekkendste en meest spraakmakende muziektheaterstuk geweest van het afgelopen seizoen. De prijs wordt 14 novem ber in Paradiso in de hoofdstad uitgereikt. DEN HAAG De douane krijgt geen snellere auto's, maar waarschijnlijk wel betere communicatieapparatuur. Staatssecre taris Koning (Financiën) en minister Korthals Altes (Justitie) gaan hier binnenkort over praten. Het gaat vooral om appara tuur die nodig is voor gezamenlijke acties met de politie. Ook over de oprichting van een kustwacht in 1987 zal gesproken worden. De douane in het district Rotterdam had al eerder ge vraagd om snellere auto's en zogenaamde spraakversluieringsap- paratuur, omdat criminelen nu gesprekken tussen douane en po litie af zouden kunnen luisteren, waardoor acties zouden mis lukken. Koning ontkent dit laatste. ONDANKS VOORSPELLING PROF. DODDE DEN HAAG De orga nisaties van besturen in het bijzonder onderwijs reageren laconiek op de voorspelling van prof. dr. N. Dodde dat het christen dom rond de eeuwwisse ling zo marginaal is ge worden dat het bijzonder en het openbaar onderwijs in elkaar op zullen gaan. Dodde zei gisteren in zijn inaugurele rede als hoogleraar in de geschiedenis van het on derwijs aan de Utrechtse uni versiteit dat Nederland rond het jaar 2000 een overwegend humanistische levensbeschou wing zal kennen, waardoor de levensbeschouwelijke „zuilen" hun invloed en positie zullen verliezen. Op dit moment is de verhouding tussen openbaar en bijzonder onderwijs „hin derlijk concurrerend", aldus Dodde, maar die concurrentie zal evenredig met de seculari satie teruglopen. De hoogle raar verwacht dat dat zal lei den tot een „nationale" school, waarin het bijzonder en open baar onderwijs zijn geïnte greerd. Drs. G. Voortman, directeur van de vereniging Besturen- raad Protestants Christelijk Onderwijs, constateert daaren tegen dat „de positie van het bijzonder onderwijs op dit mo ment zeer stabiel is". Zelfs al zou de ontkerkelijking inder daad doorzetten, dan nog ziet Voortman het eigen protes tants-christelijk onderwijs niet één-twee-drie verdwijnen. „Ik ben zeer geïnteresseerd in de verdere ontwikkelingen,-maar er zijn geen directe aanwijzin gen dat het bijzonder onder wijs zijn aantrekkingskracht verliest. Het aantal leerlingen neemt in vergelijking met dat in het openbaar onderwijs niet af". Ook mr. L. A. Struik, direc teur van het Centraal Bureau voor het Katholiek Onderwijs ligt niet wakker van de prog nose van prof. Dodde. „Ik ver wacht wel dat de eisen aan het christelijk onderwijs ver scherpt zullen worden en dat daardoor de omvang van het bijzonder onderwijs kleiner wordt, maar een volledige ver dwijning, nee, dat zie ik niet gebeuren. Ik zou het ook als een verarming beschouwen als goed herkenbaar christelijk onderwijs met een duidelijke grondslag zou verdwijnen". FRIEMELS ^1) neBTMAKKEUJk peATEN.JOUW ham WILN'ET OATJg 1 j£ opMAACT OH0AT ie fliL MOOI C&JOEC. Vftti \£LBLF J geKT. oie vmi Mi) wil ner niet hebBeh omo*t 'udi is en toch niks hapr. EINDHOVEN Het verkeersknooppunt „De Hocht" bij Eindhoven is gisteravond anderhalf uur afgesloten geweest voor het verkeer komende uit Tilburg en Den Bosch richting Maastricht. Reden was een tankauto waaruit een beetje van het giftige styreen lekte. Het styreen ontsnapte in gasvorm uit de tankauto, maar is zwaarder dan lucht en slaat daar door onmiddellijk neer. Als styreen in aanraking komt met lucht is er kans op explosie. (Vervolg van de voorpagina) Volgens een woordvoerder van Nefarma, het samenwer kingsverband van de Neder landse geneesmiddelenindus trie, zijn de fabrikanten volle dig akkoord met de nieuwe as pirine-waarschuwing aan arts en publiek. De verandering in de bijsluitertekst is in overleg met de industrie opgesteld. De Nederlandse fabrikanten zullen echter niet, zoals hun Engelse collega's enkele maan den geleden, het kinderaspi rientje uit de handel nemen. „Dat is nergens voor nodig en bovendien onverstandig", al dus de Nefarma-woord voer der. „Het mogelijke gevaar van aspirine beperkt zich tot gebruik bij griep en waterpok ken. In alle andere gevallen is het een goed bruikbare pijn stiller.. Door het uit de handel nemen van kinderaspirine zouden ouders misschien ge neigd zijn hun kind een halve of hele aspirine voor volwasse nen te geven. Daarmee zou het kind een veel te hoge dosis binnen krijgen". Er bestaan al lange tijd ver moedens dat er verband is tus sen het gebruik van aspirine en het syndroom van Reye. Tot nu toe hadden de Neder landse autoriteiten het echter niet nodig gevonden maatre gelen te nemen, omdat weten schappelijk bewijs zou ontbre ken. Volgens secretaris R. Drost van het College ter be oordeling van Geneesmidde len heeft nieuw onderzoek in Amerika en Engeland echter nieuw licht op de zaak gewor pen, met de genoemde maatre gelen tot gevolg. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het pensi oenfonds voor het slagers- bedrijf, „De Samenwer king", is één van de be leggers die te veel subsi die heeft ontvangen voor premiehuurwoningen. Vo rig jaar heeft het fonds ruim drie miljoen meer gekregen voor een project van 129 woningen in Zwolle dan waarop het recht had. Maar volgens directeur H.G. Hilverink heeft „De Samen werking" dit bedrag inmiddels teruggegeven aan het ministe rie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en mi lieubeheer. Bovendien zouden de huren van de woningen met vijftig gulden per maand en met terugwerkende kracht zijn verlaagd. Het pensioenfonds zegt dat het te goeder trouw heeft gehan deld. In juni 1982 kocht het de woningen van Westland- Utrecht-Projectontwikkeling, nadat deze van premiekoop waren omgezet in premie- huurwoningen. „De Samen werking" betaalde 17.900.000 gulden maar gaf aan VROM op een prijs van 21.140.842. Volgens drs. Hilverink ge beurde dit omdat het pensi oenfonds er vanuit ging dat het de stichtingskosten van de woningen mocht opgeven en niet de kosten van verwer ving. Dat was nu juist één van de redenen om te kopen; daar door zou het fonds een hoog rendement krijgen, aldus Hil verink. Maar vorig jaar arriveerde er een brief van de accountants dienst van VROM „De Sa menwerking" had op grond van verkeerde gegevens te veel subsidie gevraagd (en ge kregen). Daarop besloot de be- legginsgcommissie van het fonds de subsidie terug te stor ten en de huren van de betref fende woningen te verlagen. Het rendement op de wonin gen is daardoor met één a twee procent gedaald, aldus Hilverink. Uit de verslagen van de inter ne accountantsdienst van VROM blijkt voorts dat parti culiere beleggers ook nog an dere „trucs" toepasten dan het opschroeven van de (stich- tings)kosten. Zo is er ook ge schoven met opleveringsdata, zodat een gunstiger subsidieta bel van toepassing was. NEW YORK Volgens een* zondag vooralsnog in feuilletonvorm versche nen ongeautoriseerde bio grafie van Frank Sinatra, is de zanger en acteur een ongevoelige vrouwengek die een reeks actrices ver leidde maar zijn verove ringswereld ineen zag storten toen zijn affaire met Ava Garder ten einde liep. De biografie, getiteld, „His Way: The Unauthorized Bio graphy of Frank Sinatra", ont hult dat Sinatra kort na de on dertekening van zijn eerste filmcontract met Metro-Gold- wyn-Mayer, aan een reeks veroveringen begon, waaron der sterren als Elizabeth Tay lor, Mariene Dietrich en Ava Gardner, en een meisje van 16 Frank Sinatra, te kijk gezet in een ongeauthoriseerde biografie. 1 „dat net van de zustersschool afkwam". Het boëk is geschreven door de journaliste Kitty Kelley, aan de hand van gesprekken met honderden vrienden, rela ties en meewerkers van Sina,- tra, en ook met ingewijden van de Mafia. Frank Sinatra heeft geprobeerd de publikatie van het boek te voorkomen. In 1983 spande hij een rechtszaak van 2 miljoen dollar aan, die hij later weer introk. De New York Daily News begint deze maand met het publiceren van het boek in afleveringen. Na ondèrtekening van zijn contract met MGM, aldus „His Way", pinde de zanger en ac teur een lijst met de meest aantrekkelijke vrouwen op de deur van zijn kleedkamer in de studio. Bij elke geslaagde verleiding haalde hij een naam door. Volgens het boek begeerde Si natra Ava Gardner het meest, en hij begon in de jaren veer tig een affaire met haar. Op het einde van de jaren veertig belde hij Gardner op om vaar wel te zeggen. Hij zei dat hij wegging. Gevraagd of hij ver wachtte dat zij met hem mee ging, antwoordde Sinatra, „niet waar ik naartoe ga, baby". Een paar seconden la ter hoorde ze twee pistoolscho ten. Sinatra had klaarblijkelijk haar sympathie willen opwek ken: beide kogels waren in de matras op bed geschoten. Volgens de biografie was Sina tra ondersteboven van het verloop van hun romance en klonk de melancholie nog ja ren door in zijn muziek.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3