Homofielen in openlijk conflict met moslims Structuur kerk kan oorzaak zijn van massale geloofsafval Kabinet blijft bij subsidie voor gebedsruimten moslims aan tafel £eidóc IKV-delegatie naar Moskou kerk wereld beroepingen Eskimozending stuit op eigenaardige problemen T ACHTERGROND CeidacSoivumt DINSDAG 9 SEPTEMBER 1986PAGIwf Vandaag is een officiële delegatie van het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV) naar Moskou vertrokken. De delegatie, die is uitgenodigd door de Russische vredesraad, zal tot en met 15 september in de Sovjetunie blijven. Zij zal in Moskou gesprek ken voeren met politici, beleidsmakers en beleidsadviseurs. kerkelijke instanties en personen en groepen die belangrijk zijn voor het tot stand brengen van plaatselijke contacten tus sen Nederland en de Sovjetunie. De namen van de gesprek spartners zal de IKV-delegatie pas in Moskou te horen krijgen. De delegatieleden willen voorts vertegenwoordigers van de on officiële vredesgroep Groeppa Doverija (vertrouwensgroep) ontmoeten. Van de delegatie maken deel uit secretaris Mient-Jan Faber, internationaal secretaris Wim Bartels, oud-voorzitter Ben ter Veer en de bestuursleden Jelva van de Werf en Laurens Hoge- brink. Van IK V-zijde zal o.a. Afghanistan ter sprake worden gebracht alsmede de omstandigheden waaronder een aantal concreet te noemen personen in de Sowjetunie moet leven. De delegatie wil ook nagaan in hoeverre er uitwisselingsprogramma's moge lijk zijn tussen onder meer steden, kerken en wetenschappelij ke instituten. Niemand neemt meer besluiten dan de besluiteloze Sylvain van der Weyer RECTOR REIJNEN VAN HTP: „Als christenen moeten we ernaar streven de Kerk zo doorzichtig, hu maan en democratisch mogelijk te maken. Wan neer dat niet gebeurt ontstaat er een massale geloofsafval", meent drs. A. Reijnen, rector van de Hogeschool voor Theolo gie en Pastoraat (HTP) in Heerlen. Hij opende maandagavond het academische jaar van de HTP en het studiejaar van de avondopleiding theologie MO aan het Theologisch-Kate- chetisch Instituut (TKI) uit Sittard. Reiinen betoogde dat het in kerkelijk Nederland tijd wordt de handen ineen te slaan. ..Niet om machtsposi ties te behouden", waar schuwde hij. De rector vroeg zich af of de conflicten die de gemoederen nogal eens ver hitten, „eigenlijk wel de moeite waard zijn gezien in het licht van de opdracht die de Kerk heeft het Evangelie te verkondigen in de we reld". De HTP wordt niet erkend door de bisschop van Roer mond, dr. J.B.M. Gijsen. Deze vindt dat de hogeschool niet voldoet aan de eisen die de Rooms-Katholieke Kerk stelt aan een priesteropleiding. Onder zijn leiding is daarom het grootseminarie Rolduc in Kerkrade opgericht. Zowel aan de HTP als het TKI is het studentenaantal stabiel. Aan de hogeschool zijn 30 nieuwe studenten in geschreven, van wie 21 voor het eerste jaar en voor het in stituut hebben zich 19 eerste jaars studenten aangemeld. Het TKI begint dit jaar met een pastorale variant, naast de reeds bestaande catecheti- sche richting. In tegenstelling tot het TKI ontvangt de HTP subsidie. Personalia bisdom Rotterdam De bisschop van Rotterdam, mgr. R.Ph. Bar. heeft benoemd: L.J. Hooijmans ofm. en H.P.R.A. van der Plaa tot pastores in de pa rochies van de H. Victor en de H. Jozef te Noordwijkerhout en de pa rochie H. Hart van Jezus te Zilk. Pa ter Hooijmans is daarbij de eerst verantwoordelijke in de parochies van de H. Victor en het H. Hart en pastoor van der Plas is de eerstver antwoordelijke in de parochie van de H. Jozef; J.M. Mahlmann o.p. tot pastor in de parochie St. Jan de Doper te Schie- E.J. Stagge aj tot tijdelijk bestuur der van de parochie Christus Ko ning te Rotterdam-Hillegersberg; Dra. E.J. van Waasdijk tot assistent van de parochie Allerheiligst Sacra ment te Den Haag met gelijktijdig eervol ontslag als pastoor van de O.L.Vrouw Hemelvaartparochies te Middelharnis en Oude-Tonge; J.H.M. Smit tot tijdelijk bestuurder van de parochie O.L.Vrouw Hemel vaart te Middelharnis; W.J. de Jonge tot tijdelijk bestuur der van de parochie O.L.Vrouw He melvaart te Oude-Tonge; N.H. van Leeuwen mhm tot assis tent in de parochies van O.L. Vrouw Hemelvaart te Oude-Tonge en Mid delharnis met gelijktijdig eervol ont slag als assistent in de parochie ..St. Jozef Opifex" te Leidschen- dam; Mevr. D.Th.M. Menken-Devilee we derom voor een termijn van drie jaar tot kerkelijk medewerkster in het ziekenpastoraat van het SL Eli sabeth Ziekenhuis te Leiderdorp; Ir. Fr.J.M. Bokelman aj tot pastor in het pastorale team van de Interpa rochiële Vereniging Rotterdam- Oost/Capelle; H. Kaakena mhm wederom voor een periode tot vicaris van het vica riaat „Land van Giessen en Linge" te Hardinxveld-Giessendam; E.A.M. Lau ofm tot pastoor van de parochie H.H. Engelbewaarders te Hazerswoude-Dorp; Th.P.G. Kloosterman tot lid van het pastorale team in de parochie „Ge- dachteniskerk Paus Johannes XXIII" te Leidschendam en pastor in de verpleeghuizen „Mariahoeve" en „Sonnenborgh" te Den Haag met gelijktijdig eervol ontslag als pastor in de parochie St. Jeroen te Noord- wijk-Binnen; S.W.J. van Beurden osc tot assis tent van de parochie St. Jans' Ont hoofding te Zoeterwoude; G.H.A. de Jong ofm tot pastoor van de parochie H. Pastoor van Ars te Delft met gelijktijdig eervol ontslag als pastoor van de parochie H.H. Engelbewaarders te Hazerswoude- M.J. Elshout tot pastor van de In terparochiële Vereniging Rotter- dam-Oost/Capelle en pastoor van de St. Caeciliaparochie in Rotterda- m/Alexanderstad met gelijktijdig eervol ontslag als pastoor van de parochie H. Pius X en O.L.Vrouw van Altijddurende Bijstand in Den Haag; J.J.M. Kwaailaal tot tijdelijk be stuurder van de parochie H. Martha in Den Haag; Mevr. M.A.Th, van Steen, H.C. Flohr en F.W.M. Hazebroek aj als pastoraal team in de parochies H. "Kruisverheffing en Wederkomst van de Heer te Rotterdam-Zuid waarbij pastor Flohr de eindverantwoorde lijkheid draagt. Nederlandse Hervormde Kerk: Beroepen te Schagen c.a. J. Leij- dekkers te Oude- en Nieuwe-Nie- dorp. Gereformeerde Kerken Beroepen te Hoogeveen drs. J.J. van der Wilden te Ureterp. Aange nomen naar Zaandam (parttime) drs. K. Stroop te Krabbendam en parttime mw. F.G. Groen, kandidaat te Krabbendam. Chriatelijke Gereformeerde Ker ken: Beroepen te Haarlem C. H. van den Heuvel te Biezelinge. in de Kamer over de sekten. Achter de regeringstafel de bewindslieden Korthals Altes, en Dees. Op de voorgrond het WD-kamerlid Rica Terpstra. -r- Eskimo's in het barre noorden van Canada „Zendeling zijn onder de es kimo's levert typische pro blemen op bij temperaturen van minus 60 graden Celcius en windsnelheden tot 160 km/u is de menselijke huid in zeven seconden bevroren". Dat verklaart Kurt Vitt, va kantie houdend in zijn geboortestad, maar overigens als zendeling van de Her- rnhutters gestationeerd in Alaska. De helft van de daar wonende eskimo's is christen. Daar de natuurgodsdienst van de eskimo's al aanstuur de op harmonie: onder el kaar, met de natuur en met de Geest van Boven, dient de (Van onze parlementaire redactie) Het kabinet blijft on danks bezwaren van de Kamermeerderheid (VVD en PvdA) subsi dies beschikbaar stellen voor de inrichting van is lamitische gebedsruim ten. Staatssecretaris Dees (WVC) zei dit gisteren in de Tweede Kamer, waar gedebatteerd werd over de verhouding tussen kerk en staat. ..Het gaat in feite om een tij delijke subsidie van 400.000 gulden voor sociaal-culturele voorzieningen van etnische minderheidsgroepen. Daar onder vallen ook gebeds ruimten", aldus de staatsse cretaris. Dat deze ruimten mede gesubsidieerd worden noemde hij een vorm van „positieve discriminatie" om dat moslimgroeperingen hier en daar nog duidelijk in een achterstandspositie verkeren en veelal niet hebben kun nen profiteren van de in het verleden nog bestaande sub sidieregeling voor kerken bouw. De motie die de VVD'er Wiebenga (een par tijgenoot van de staatssecre taris) had ingediend met het verzoek geen overheidsgeld aan gebedsruimten meer uit te geven, werd door Dees van de hand gewezen. De aanleiding voor het debat van gisteren was het rapport „Overheid en nieuwe reli gieuze bewegingen", dat de Kamercommissie voor Volks gezondheid twee jaar geleden had opgesteld over de moge lijke gevaren van sekten. De conclusie van dit rapport, na melijk dat sekten geen speci fiek gevaar voor de geestelij ke volksgezondheid opleve ren en dat de overheid der halve niet de taak heeft om tegen dergelijke bewegingen op te treden, werd door de Kamer onderschreven. De ministers Van Dijk (Binnen landse Zaken) en Korthals Altes (Justitie) betoogden overigens wel dat „waak zaamheid geboden blijft". De meeste sprekers gaven toe dat het belang van het sek tenrapport eigenlijk alweer was afgenomen, omdat der gelijke religieuze groeperin gen anders dan in de jaren zeventig niet meer zozeer als een probleem worden erva ren. Mevrouw Dales (PvdA) sprak van een „achteraf ge zien te omvangrijke soesa". De huidige moeilijkheden met de nog in ons land actief zijnde sekten, zoals de Scien- tology-kerk, de Bhagwan-be- weging en de Satanskerk, hebben voornamelijk te ma ken met het ontduiken van belastingen. Grondrechten kerken CDA-woordvoerder Van den Burg beschreef in dezelfde vergadering het voorstel van de VVD'er Wiebenga om de bijzondere' voorrechten die kerkgenootschappen in Ne derland genieten als stunt werk. Wiebenga had vorige week voorgesteld de vrijstel ling van dienstplicht voor kerkelijke bedienaren en het niet-betalen van onroerend- goedbelasting door kerken af te schaffen. Van der Burg sprak van stokpaardjes „waar in het verleden nooit wat over is gezegd". Van der Burg wees erop dat andere algemene or ganisaties die een maatschap pelijke functie hebben, ook ontheffing van betaling van onroerend-goedbelasting krij gen. De VVD heeft daar in het verleden nooit bezwaar tegen gemaakt, aldus Van der Burg. Het COC zal alle homo seksuelen en sympathi santen in heel Nederland oproepen om zaterdag naar Zwolle te komen, om daar een demonstra tieve tocht te houden, wanneer het gemeente bestuur partij kiest voor de moslims in die stad die niet samen met de homoseksuelen onder een dak willen wonen. Het gemeentebestuur had voor beide groeperingen een ruimte beschikbaar gesteld in een voormalig schoolgebouw. Burgemeester mr. G. Loop: stra van Zwolle zou zich ech ter volgens het COC door de moslims hebben laten bepra ten en op zijn eerder geno men beslissing willen terug keren het COC ruimte aan te bieden in de oude school. De moslims hebben overigens al veel langer in het gebouw een moskee en houden het uit protest tegen de mogelijke komst van de homofielen in zijn geheel al twee weken be zet. Het COC is zeer boos over de discriminerend geachte uitla tingen van de moslims en overweegt gerechtelijke stap pen tegen de Surinaamse Is lamitische Vereniging in Zwolle. Moslims lieten vorige week tegenover de burge meester, toen deze bij de moslims op bezoek was, on der meer weten dat homofie len volgens de Koran 'geste nigd moeten worden of van een berg moeten worden af gegooid'. Bovendien werd homosexualiteit 'een plaag' genoemd. Het COC zegt 'zeer geschokt en verontwaardigd' te zijn over die uitlatingen. 'Derge lijke uitspraken in het open baar leken ons in Nederland anno 1986 onmogelijk. Wij vinden dat dit soort uitspra ken in de Nederlandse sa menleving niet mogen wor den getolereerd. Hier is geen sprake meer van vrijheid van godsdienst of vrijheid van meningsuiting, maar van grove belediging en discrimi natie, aldus het COC. Het COC Zwolle zegt 'teleur gesteld en verontwaardigd te zijn over het feit dat de ge meente zich door dergelijke groepen zodanig laat beïn vloeden dat ze overweegt haar beloftes tegenover het COC niet na te komen'. Er wordt op gewezen dat 'toege ven aan discriminatie, ook discriminatie is.' De homo-organisatie houdt vast aan de al toegewezen drie lokalen in de voormalige Oranjeschool aan de Juffe- renwal, waar de moslims in een van de andere lokalen een moskee hebben. 'Wij wil len niet wijken voor discri minerende groeperingen. Het COC zal alle mogelijke stap pen ondernemen om huisves ting in de Oranjeschool gere aliseerd te krijgen.' zending nauwkeurig reke ning te houden met de eski mocultuur, aldus Vitt. De Herrnhutters stuurden in 1885 de eerste zendelingen uit naar het barre Noorden. Vitt is in dienst van het Duit se Zendingsnootschap uit Sinsheim bij Heidelberg en werkte eerst in noordelijk Labrador in Canada. Sedert 1982 is hij leider van het theologisch seminarie van de Moravische Kerk in het 4000 inwoners tellende stadje Be thel in Alaska. Daar is het twaalf maanden winter en komt de temperatuur zelfs in de korte zomer nooit boven de 15 graden C. Vitt is zeer onder de indruk geraakt van de mentaliteit van de eskimo's, „het enige ras op aarde dat nooit oorlog heeft gevoerd". Dat de eski mo's ook het woord „neen" en het begrip „kritiek" niet kennen, levert voor het ge ven van onderwijs geheel ei- fensoortige problemen op. tudenten kunnen, aldus Vitt, niet terecht worden ge wezen als zij een fout maken. Zou een leraar dat toch doen. dan zou de eskimoleerling zijn boeltje pakken en bele digd vertrekken om nooit meer terug te keren. Volgens de zendeling staan de 20.000 eskimo's, die onder de half miljoen inwoners van Alaska samen met de 60.000 oorspronkelijke indianen een minderheid vormen, zeer open voor het evangelie. Tot de Moravische Kerk behoren ongeveer 5.000 leden, meest Yup'iks, met 17.000 mensen het grootste eskimovolk. Het is de enige eskimokerk in Alaska die geheel door in heemsen wordt geleid. Daarom is het zaak te zorgen voor een goede opleiding van eskimo-theologen, omdat die zoveel beter dan buitenlan ders gewend zijn aan de eski mo-mentaliteit. „Amerika nen en Europeanen praten veel te veel en dan ook vaak voor hun beurt. Daardoor worden deuren onnodig dichtgeslagen", aldus de zen deling. Naar de mening van Vitt gaat het in Alaska geestelijk gezien heel wat beter dan in Europa met zijn leeglopende kerken. Wat de duur van een dienst betreft zou in Europa trouwens grote onrust ont staan onder de kerkgangers. In Alaska is het heel gewoon vier uur lang eerst samen te zingen en te vertellen over persoonlijke belevenissen, voordat de preek een aan vang neemt. Koreaanse Kerken ontmoeten elkaar na veertig jaar Voor het eerst sinds de schei- ding van Korea in 1945 heb ben vertegenwoordigers van Kerken in Noord- en Zuid- Korea elkaar in officieel ver band kunnen ontmoeten. Dit gebeurde op het studiecon gres over de bijbelse en theo logische grondslag voor het christelijk streven naar vre de, in Zwitserland gehouden. Gehaktrolletjes met tomatensalade en pilafrijst vla met jambiscuits Als u met zijn beiden bent dan heeft u nódig: 200 g ge hakt, zout, paprikapoeder, oregano, knoflook, 1 ui, (olie); zout, peper, 1 lepel azijn, 1 lepel olie. peterselie, 250 g to maten; 250 g droogkokende rijst, 1 grote ui, knoflook, 2 lepels olie, 5 dl heet water, 2 bouillonblokjes, ketoembar, saf fraan of koenjit; 0,5 liter gele vla of 0,5 liter melk met 25 g custard en 30 g suiker, 4 gewone biscuits of lange vingers, 1 volle lepel jam. Meng het gehakt met zout, paprikapoeder, oregano, geperste knoflook en kleingesneden ui. Vorm van de massa kroke tachtige rolletjes en leg die een uurtje koel weg. Rooster het gehakt gaar onder een hete grill of bak het in weinig olie. Garneer de gehaktrolletjes met kleingesneden en met pari- kapoeder bestrooide ui. Maak een sausje van zout, peper, azijn, olie en fijngeknipte peterselie. Snijd de gewassen tomaten in plakken en meng ze door het sausje. Laat de gewassen rijst op een zeef uitlekken. Fruit de klein gesneden ui met de geperste knoflook goudgeel in de olie. Bak vervolgens al omscheppende de rijst mee tot de korrels gaan glimmen. Voeg water, bouillonblokjes, ketoembar, saf fraan of koenjit toe en roer tot het water kookt. Sluit de pan en laat de rijst op een kleine pit (eventueel op een sudder- plaatje) in twintig minuten gaar worden. Laat de pilafrijst daarna nog een paar minuten zonder deksel opstaan, zodat hij kan opdrogen. Besmeer de biscuits met jam en duw ze met de punt van een mes in de schaal(tjes) in grove stukken. Bedek deze met de vla. Garneer met een paar stipjes jam. Laat de vla zo enige uren staan, dan kunnen de smaken goed doortrekken. JEANNE Ideologie en onderwijs Hoezeer de meningen over de voorgenomen onderwj» bezuinigingen van minister Deetman uiteenlopen, blijkt v uit de kritiek die de katholieke onderwijsvakbond de vorm van een advertentie in de CDA-partijkrant had v len plaatsen, maar die door het CDA geweigerd is. De v£j ontwaardiging over de plannen met onderwijs is groot. Qa vreesd wordt dat leerlingen die extra zorg nodig hebben, i w niet meer kunnen krijgen. Eenzelfde vrees voor verminiE ring van zorg is de grond van verontrusting over de plann van Brinkman met bijvoorbeeld de bejaardenhuizen. In ou derwijskringen wordt gesuggereerd dat achter de maatregel len van minister Deetman geen beleid zit, maar „dom boei houderswerk". Zijn optreden tot nu toe moge die schijn ha ben, maar er zit wel degelijk een visie achter die ogenschij 3 lijk onsamenhangende bezuinigingsvoorstellen. WlE namelijk de effecten van zijn voornemens bekijkt (t^ aanzien van het speciaal onderwijs, die betreffende de kien ters, maar ook de stimulerende maatregelen voor onderdelf van het voortgezet onderwijs), kan maar tot één conclush komen: deze minister verslechtert het klimaat voor immall riële onderwijs- en vormingsdoelen en stimuleert het klimaèr' voor produktiegericht onderwijs. Het zijn immers de zwakke leerlingen die de dupe wordAi van inkrimping van het speciaal onderwijs zonder werkelile adequate middelen ter versterking van het reguliere basisof; derwijs. En de kleutermaatregel heeft o.a. gevolgen voor <|F mogelijkheden voor „kindvriendelijk" onderwijs. Verbetfj ring van kansen op de arbeidsmarkt door aanpassingen tn het voortgezet onderwijs (nadruk op technologische ontwik kelingen) is ook terecht, maar juist de combinatie met «re verslechtering van mogelijkheden voor immateriële zakii maakt duidelijk dat er sprake is van een materialistisch* ideologie achter de bezuinigingen. L Overigens was het te voorzien dat de minister van oiP derwijs van het CDA-VVD kabinet deze kant op zou gaaP Al ruim voor de verkiezingen was het duidelijk in welk kP maat minister-president Lubbers zijn karwei zou willen aP maken. Kwaliteit van het onderwijs zou zich ook moeten uip drukken in „bruikbaarheid van de leerlingen in het bedrijf#! leven", zo hield hij katholieke schoolbestuurders voor. EP; een andere gelegenheid noemde hij onderwijs de belangrijM ste factor voor het herstel van de economie. Ook hier gelifc) dat de gelijktijdige vermindering van kansen voor zwakkeh leerlingen deze uitlatingen in een bepaald perspectief plaat HET is overigens merkwaardig dat deze uitspraken niet fo^! se kritiek opleveren in de eigen gelederen. Nog afgezien va N te verwachten ideologische kanttekeningen, het blijkt dat CDA-aanhang soms merkwaardig selectief is in zijn veron waardiging: hoe kort is het nog maar geleden dat dezelfc aanhang het minister Van Kemenade ernstig verweet dat ht< het onderwijs als hefboom voor veranderingen in de samer leving wilde gebruiken, terwijl het in feite ging om de ii P houd van de voorgestelde veranderingen. Minister-presidei Lubbers wil onderwijs nu precies dezelfde wijze gebruiker maar met andere bedoelingen. l Ten aanzien van de bezuinigingen in de gezondheidszo^l inclusief het ouderenbeleid, is het heel wel voor te stellen d< lichamelijk zwakkeren en ouderen zich bedreigd voelen. ervaren het voorgenomen beleid als een straf voor het feip dat ze niet meer produktief kunnen zijn, niet meer kunnefk meewerken aan een gezonde economie. Wie de effecten vaid het beleid bekijkt, ziet een beeld van een ideologie, die haak1 staat op wat het CDA enkele jaren geleden publiekelijk be;, leed: „Niet bij brood alleen". jz De partij van christen-democraten staat voor een belangrijk ke beslissing: wie wordt de nieuwe partij-voorzitter na Bukj* man, die zijn opdracht in het kader van een jonge par tik waarin de bloedgroepen nog onwennig met elkaar omgingenjj goed heeft uitgevoerd. Nu komt het er op aan een voorzitteji te zoeken die het CDA het gezicht geeft dat de partij blijkens haar naam wil laten zien. Misschien dat die voorzitter dt1 klaarblijkelijke ideologie van de eigen regerings- en parlejj mentsleden kan ombuigen. Want ook die laatsten gaan nidj, vrijuit; er is immers het regeerakkoord waaraan de fractiejt voorzitters hebben meegewerkt en waarin de hoofdlijnen van beleid zijn vastgelegd? De nieuwe voorzitter staat voor1 een belangrijke opdracht. Niet alleen in verband met de ge- loofwaardigheid of de vervreemding van eigen geschiedenis j en achterban, maar vooral omdat het in dit leven gaat ord meer dan brood alleen. weer DE BILT (KNMI) Net als afgelopen nacht kan de tempe ratuur weer flink dalen. In het binnenland wordt de mini mumtemperatuur ongeveer 5 traden, maar vlak bij de grond omt de temperatuur dicht bij nul. Aan zee is het minder koud. Morgen overdag is de maximumtemperatuur circa 16 graden. Er zijn zonnige perio den en vooral in het noorden en midden van het land kan in de loop van de dag een en kele bui vallen. De wind is in de nacht en vroege ochtend zwak en neemt in de loop van de dag toe tot matig, kracht 4, eerst uit het zuidwesten en la ter uit het noordwesten. Tot en met het weekeinde wordt nog maar weinig verandering in het heersende weer ver wacht. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid-Scandinavië: af en toe zon maar ook een enkele bui. Middagtemperatuur 10 15 gra den. Britse Eilanden: zonnige perio den en meest droog. Middag- temperatuur 12 tot 16 graden. Benelux: nu en dan zon maar ook een plaatselijke bui. Mid dagtemperatuur omstreeks 16 graden. Duitsland: half tot zwaar be wolkt en vooral in het noor den enkele buien. Middagtem peratuur van 14 graden in het noorden.tot 19 graden in het zuiden. Frankrijk: half tot zwaar be wolkt en in het westen enkele buien vooral op donderdag. Middagtemperatuur van graden in het noordwesten töj 26 graden aan de Rivièra. Portugal: half tot zwaar bèj- wolkt met kans op een bqij Middagtemperatuur omstreek 25 graden. Spanje en Italië: flinke zonnij ge perioden en meest droog Middagtemperaturen 25, Joe goslavische kust tot 30 graden! Alpenlanden: af en toe zor met een lokale bui. Middag temperatuur omstreeks 20 gra den. Eindhoven l.bew. Den Helder l.bew. Rotterdam muVU Twente nyèt Vlissingen Vegenbui Zd Limburg mist »nbew. Kopenhagen onb« Mallorc Malta Moskou 25 14 4 21 10 0 24 13 0.i|

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2