T I I I Schoenen mode weer elegant - ::uu m "LETDSE COURANT uiwfot if6 ty. Ook in de schoenenmode is de komende mode de trend te herkennen: klassieke schoenen gaan een steeds grotere plaats innemen naast de eigentijdse modellen. Wat het laatste betreft gaat het om typische modeverschijnselen die dus per definitie geen lang leven beschoren zijn. Voor het komende seizoen schrijft die mode de ongebruikelijkste combinaties voor van materialen en kleuren die steeds brutaler worden, zo meldt het Modecentrum voor de Schoen- en Lederbranche. Maar dc klassieke schoen wint dus steeds meer terrein: elegante leesten en hakken die niet meer zo hoog zijn. De pump blijft favoriet, de wreef is bedekt en veel schoenen zijn opgefleurd met kleine versierselen en stiksels. Het materiaal is fijn: geiteleer, kalfsleer, nappa, suède en dunne lak. De felle kleuren van de afgelopen zomer zijn verdwenen; de tinten voor de komende winter zijn rustig. Meestal zijn de schoenen effen van kleur; in elk geval zijn de combinaties van tegengestelde kleuren achter de rug. Hooguit zal men nog schoenen aantreffen met een kleurschakering die men „ton sür ton" noemt; tinten dus die thuishoren in een kleurengamma en derhalve goed harmoniëren. Eén kleur zal boven alles uitsteken en dat is zwart. Zwart alleen is echter niet voldoende. Verwacht mag dan ook worden, aldus het modecentrum, dat antraciet, grijs, blauw en bruin-grijs het zwart zullen aanvullen. Een ontwikkeling waarmee dc lederwarenbranche niet zo gelukkig lijkt te zijn, maar daarover later. Naast de klassieke schoenen is er de fantasiemode. Daarin is alles mogelijk en voorhanden, zo wordt beloofd. Kleuren en materialen zijn eHn alle soorten en in de vreemdste combinaties. Voorts is het sportmodel een blijvertje, zij het dat het wat wordt verfijnd. De schoenen zijn nog wel vervaardigd van „sportleer", maar wat de kleur betreft wordt er goud en zilver in verwerkt. Verder kan men in de winkels terecht voor allerlei laksoorten, schoenen met prints, mat en glanzend, suède en vlechtwerk. En dan is er nog de semi- sportschoen, de zogenaamde casual: een sober model, vlot, beetje nonchalant maar comfortabel. Want, zo menen de modemakers, pasvorm en comfort worden steeds belangrijker. Dat is een prettig bericht voor diegenen die niet zo goed uit de voeten kunnen op de schoenen met puntige neuzen waarmee de etalages dc afgelopen tijd gevuld waren. Tot slot de laarzen: die zijn en blijven populair. Er zijn wat modieuze aanpassingen van de bekende soorten (zoals de westernlaars die nu van franje is voorzien). Maar daarnaast zal de gewone rijlaars waarschijnlijk furore maken. Overigens wordt tijdens de Schoenenbeurs, die op 14, 15 en 16 september wordt gehouden in het Schoenencentrum aan de Buizerdlaan 6 in Nieuwegein reeds de schoenenmode voor het voorjaar en de zomer van volgend jaar getoond. Even wachten met het kopen van schoenen loont wellicht de moeite. Als de schoenen overheersend zwart zijn, kunnen de tassen niet in allerlei andere tinten worden vervaardigd. Het Informatiecentrum voor Lederwaren mode constateert dit ietwat spijtig. „De kleuren zijn in de modeontwikkeling een nog grotere rol gaan spelen dan de beste insiders hadden verwacht. De materialen en de vormgeving zijn nog steeds twee belangrijke elementen, doch de kleuren domineren het geheel. Het kan bijna niet anders dat, wanneer de nadruk zo sterk op de kleuren komt te liggen, dit minder plezierige consequenties kan hebben". Waarmee men doelt op de donkere tinten die deze winter zullen overheersen. „Het is verstandig het hoofd koel te houden en zich niet te laten vangen door deze zwarte mode", zo roept het informatiecentrum lichtelijk wanhopig in een persbericht aan dc moderedacties. „Want de kleurontwikkelingen van de mode en de prognose die internationaal het laatste anderhalf jaar zijn gemaakt, tonen dat de andere kleuren zeker niet vergeten zijn. De tas immers is naaste de schoenen de belangriikte accessoire en zal deze functie versterken. De kleur blijft dus een sterke factor en het is daarom te verwachten dat juist de tassenmode weer kleurrijk gaat worden". Dat klinkt enigszins naar magazijnen vol felgekleurde lederwaren. Aangeprezeri worden dan ook kleuren als de modern-blauwe kleur saphir, blauwgroen, intensief rood, turqoise enzovoort, die alle zo goed met zwart te combineren zouden zijn. En verder heeft men nog gebroken wit, de ijskleuren, zilver, koper en messing. Maar in de lederwarenbranche heeft men toch het nodige in de trant van de komende schoenenmode: „ton sür ton" is voor de uitdagende kleurencombinaties in de plaats gekomen. En ook de vormgeving van de nieuwe tassen sluit aan bij het modebeeld: vrouwelijker, chique en verfijnder dan voorheen. Het grote formaat mag blijven, maar die tassen zijn ook wat fijner geworden. LONNEKE VAN KOOT

Leidse Courant | 1986 | | pagina 22