ZeidwOowuvnt ■Hart van Leiden ■moet autovrij Fraaie reiswekker STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Kinderopvang raakt nog meer in de knel RUIM BAAN VOOR VOETGANGERS ROND STADHUISPLEIN Omwonenden: vuilverbranding moet zo snel mogelijk dicht DINSDAG 9 SEPTEMBER 1986 PAGINA 11 idelijk ongeval Herenstraat ©RDEN De 28-jarige mevrouw M. .«her uit Leiden is gistermiddag over- l»n aan de gevolgen van een aanrij- g op de hoek van de Herenstraat en 3"Koninginnelaan. De vrouw, die op fiets reed, werd door een vrachtauto rhept. Zij overleed een paar uur later iet AZL. Een 83-jarige man uit Lei- is gistermiddag omstreeks half twee le Schipholweg gewond geraakt bij aanrijding. Op het moment dat een ifmachine de Schipholweg overstak, de man in tegenovergestelde rieh- de weg over. Een naderende auto- lilist kon hem niet meerontwijken. an is met een gebroken pols en een nschudding overgebracht naar het Jongen met alcohol- vergiftiging LEIDEN Een nog on- bekende jongen is gister avond omstreeks elf uur met spoed naar het Aca demisch Ziekenhuis ge bracht omdat hij een al coholvergiftiging had. De jongen werd op de rijbaan van de Lage Morsweg naast zijn fiets door voor bijgangers aangetroffen. Toen de Eerste Hulp Dienst arriveerde, bleek dat de jongen een alco holvergiftiging had opge lopen. De jongen was gis teravond niet in staat te praten. Feestweek bij opening nieuwe Lorentzschool LEIDEN De openbare Lo- rentz basisschool viert deze week feest in verband met de opening van de nieuwbouw van de school aan de Van Vollenho- venkade. Deze nieuwbouw wordt vrijdagmiddag om 15.00 uur geopend door wethouder H. van Dongen van Onderwijs. Gisteren werd er door de leer lingen gesport in de Leidse Hout en voor vanavond staat er een musical op het programma. Morgen is er een fancy fair, vrijdag heeft de opening van de school plaats en zaterdag is er om 12.00 uur een reünie voor leerlingen en personeel van de jaren 1950 tot heden. Vandalen richten veel schade aan LEIDEN Vanda- len hebben afgelopen zondagavond veel schade aangericht aan het in aanbouw zijnde woon- en win kelcentrum de Ste- vensbloem in de Ste venshof. Er werd een gemetselde muur omgetrokken en er werd met teer en grondverf gegooid. De schade wordt ge raamd op zo'n 7000 gulden. Dronken automobilist veroorzaakt aanrijding LEIDEN De Leidse politie heeft om streeks half vier vannacht een 42-jarige automobilist uit Den Haag aangehou den, die op rijksweg A4 nabij de afslag naar de Hoge Rijndijk tegen de vang rail was gereden. Bij die aanrijding raakte een vrouw, die in de auto meer eed, gewond. Zij is met hoofdletsel overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis. Nadat de man tegen de vang rail was gereden, was hij enkele tien tallen meters verder op de brug over de Rijn tot stilstand gekomen. Toen de po litie arriveerde zat de gewonde vrouw achter het stuur. De man, die zwaar be schonken was, werd achterin de auto aangetroffen. Uit onderzoek bleek ech ter dat niet de vrouw, maar de man de auto had bestuurd. Universiteitsraad fel tegen nieuwe bezuinigingen LEIDEN De Universiteitsraad nam gister avond vrijwel unaniem een landelijke motie aan tegen de bezuinigingen die minister Deet- man van Onderwijs en Wetenschappen heeft aangekondigd. Daarin werden de dreigende be zuinigingen van 130 miljoen op het wetenscha- pelijk onderwijs „volstrekt onbegrijpelijk, on verantwoord en onaanvaardbaar" genoemd. Enig bezwaar werd gemaakt tegen die scherpe bewoordingen in de motie, maar dat resulteer de uiteindelijk in niet meer dan één stem tegen en twee onthoudingen. Het stuk werd opgesteld door het Interuniversi tair Studentenoverleg en in de Leidse raad in gediend door de Centrum Groepering Leiden, de studentenfractie die deel uitmaakt van dat overlegorgaan. In de motie wordt gesteld dat minister Deet- man bij de vorige bezuinigingsronde zelf nog verklaarde dat het naar zijn mening onaan vaardbaar was een dergelijke operatie binnen hetzelfde decennium te herhalen. Verder zeg gen de indieners dat het bezuinigingsbeleid van de minister op verschillende punten tegen zijn .nota Hoger Onderwijs Autonomie en Kwaliteit ingaat. Vooral het universitaire onderwijs zal slachtoffer worden van de aangekondigde maatregelen. Dat zal leiden tot minder goed op geleide wetenschappers, waardoor in de toe komst „internationaal meetellend en verant^ woord wetenschappelijk onderzoek", dat de mi nister wil stimuleren, moeilijk te verwezenlij ken zal zijn. De Universiteitsraad nam afscheid van haar vice-voorzitter de heer Blokhuis, die vertrekt naar de universiteitsbibliotheek van Utrecht. LEIDEN De Leidse binnenstad zal in de toe komst steeds minder toe gankelijk zijn voor au to's. De voetganger daar entegen krijgt alle ruim te. Bij de gemeente zijn plannen in ontwikkeling om het hart van de stad geheel voor auto's af te sluiten. Onderdeel hier van is het afsluiten van de Vismarkt (langs stad huisplein tot en met V&D) voor gemotori seerd verkeer. Het nieu we voetgangersgebied zou reiken tot aan de Mandemakerssteeg en zou geheel opnieuw inge richt moeten worden met nieuwe bestrating, extra bomen en een stati ge trap naar het water. Ook de Nieuwe Rijn aan de overzijde van de Rijn zou voor auto's afgeslo ten worden. Bij deze bescheiden uitbrei- i ding van het wandeldomein zouden in de toekomst zelfs de Botermarkt en misschien de Aalmarkt betrokken kun nen worden. Ook de Stille en de Lange Mare komen voor afsluiting in aanmerking. Hier zouden tijdelijke of per manente marktkramen het straatbeeld kunnen verleven digen. Voor de Stille Rijn J wordt gedacht aan het auto vrij maken op zaterdag. Deze ideeën zijn ontwikkeld 1 door de ambtenaren ir. J. Pi- ret en ir. G. Aletrino. De plannen, die overigens nog door de raadscommissie ruimtelijke ordening en ver keer moeten worden beoor deeld, zijn geënt op het colle geprogramma, waarin een uitbreiding van het voetgan gersgebied in het hart van de stad is opgenomen. Leegloop Behalve deze gemeentelijke afdelingen hebben nog meer mensen zich met een mogelij ke uitbreiding van Leids voetgangersgebied bezig ge houden. De Haagse project ontwikkelaar Erica-Beheer B.V., verantwoordelijk voor vele bouwplannetjes in de stad, heeft in overleg met de winkeliersvereniging van de Breestraat een plan gemaakt, waarbij de Breestraat gedeel telijk wandelpromenade wordt. In het plan wordt de Breestraat van het Gangetje tot het stadhuis afgesloten voor het verkeer, er zou een gedeeltelijke oververkapping komen met in het midden van de straat kiosken. Met dit plan zou de leegloop van zaken aan de Breestraat een halt toegeroepen kunnen worden, verwachten de win keliers. Het éénrichtingver- keer uit de Breestraat zou via de Koornbrugsteeg en Boter markt zijn weg kunnen ver volgen. De winkeliers van de Bree straat gaven al eerder te ken nen wel wat "te voelen voor een wandelpromenade. Toen nog eisten zij naast de Stads gehoorzaal de bouw van een parkeergarage. Dat onder deel hebben zij inmiddels la ten vallen. In de toekomst is het volgens Erica mogelijk de Breestraat tot en met Peek Cloppen- burg autovrij te maken, dan zou het verkeer via de city- ring moeten worden afge wikkeld. De bussen zouden aan het begin en eind van Haarlemmerstraat en Bree straat kunnen stoppen om passagiers af te zetten. De plan van Erica lijken mo menteel weinig kans van sla gen te maken, het is op een aantal punten strijdig met het beleid van de gemeente. Waar de gemeente de mark- tenroute autoluw wil houden of zelfs af wil sluiten, wordt deze in Erica's plan een door gaande verkeersroute. Waar mee ook de weekmarkt op die plaats in haar voortbe staan wordt bedreigd. Daarbij biedt het plan van Erica slechts soelaas voor een deel van de Breestraat. En hoewel wethouder J.A. Peters van ruimtelijke orde ning in eerste instantie ppsi- tief heeft gereageerd, past het initiatief van Erica ook niet in het Verkeers Circula tie Plan (VCP) van de ge meente. In dit VCP wordt er juist vanuit gegaan dat de Breestraat in elk geval voor openbaar vervoer toeganke lijk moet blijven. Dit om de toegankelijkheid voor voet gangers in de binnenstad te bevorderen. In het VCP worden vier mogelijkheden voor de Breestraat aangedra gen, namelijk éénrichtings verkeer, afsluiting op zater dag en donderdagavond, al leen bussen erdoor en hand having van de huidige situa tie met versterking van de marktenroute. Dit najaar wordt een proef met afsluiting van de Bree straat op zaterdag gehouden. Daarna wordt een definitieve beslissing genomen. Verrassing Het feit dat de winkeliers in stemmen met een afsluiting van de Breestraat heeft op het stadhuis voor enige ver- 1». r^V' - «t. Het gebied rond het Stadhuisplein moet volgens een plan van de gemeente voor auto's worden rassing gezorgd. „Tien jaar geleden wilde de gemeente de Breestraat ook min of meer afsluiten voor verkeer Dat was de laatste echte hef tige discussie tussen de ge meente en de winkeliers. Ze gingen zelfs naar de Kroon om het plan tegen te houden en nu de Breestraat aan het leeglopen is, komen ze ineens met dezelfde soort plannen", aldus Aletrino en Piret. „De gemeente is overigens al heel lang bezig om de Leidse binnenstad voetgangers- vriendelijk te maken. De ideeën die er nu weer zijn voor de Vismarkt, Nieuwe Rijn, Stille Mare en mis schien Botermarkt zijn een voortzetting van dat beleid dat in 1971 begon met het au tovrij maken en tot voetgan gersgebied verklaren van de Haarlemmerstraat. Ook dat gebeurde toen onder alge meen protest van de winke liers. Verder werd het Stads huisplein autovrij gemaakt en werden er de mogelijkhe den voor terrassen gecreëerd bij de Stille Mare. Nu wordt de Hoogstraatroute verbeterd met de kelders eronder ge restaureerd en verder zijn er verschillende voetgangers bruggen gekomen, waardoor de binnenstad beter bereik baar wordt voor voetgan gers", aldus de ambtenaren. „Er rustte heel lang een soort taboe op het onderwerp Breestraat. Dat is nu kenne lijk weer bespreekbaar. Er zijn nu misschien weer nieu we mogelijkheden en dat is mooi want er valt nog genoeg te verbeteren", aldus Piret. (ADVERTENTIE) aeen krant ontvangen Bel lussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. WETHOUDER KUIJERS WIJSTEERDERE SLUITING NIET AF LEIDEN De Vuilverbran ding in Leiden-Noord dient zo snel mogelijk gesloten te wor den. Dat stellen bewoners van omringende wijken die zich verenigd hebben in de Aktie- groep Vuilverbranding. De ac tiegroep meent dat de gassen die de vuilverbranding uit stoot, tal van lichamelijke klachten bij de omwonenden veroorzaakt. Volgens wethou der F. Kuijers worden mo menteel alle mogelijkheden op een rijtje gezet. De vuilver branding zal in ieder geval in de loop van de jaren negentig dicht gaan. Maar volgens Kuij ers wordt ook gekeken of de sluiting vervroegd kan wor den. Belangrijkste probleem hierbij is het vinden van een alterna tieve locatie. Nieuwbouw in Leiden-Noord is uitgesloten in verband met de omringende woningbouw (deze stond er voor een belangrijk deel nog niet toen de vuilverbranding aan het begin van de jaren zes tig werd gebouwd). Momenteel wordt met twee al ternatieve locaties rekening gehouden: de Leidse nieuw bouwwijk Roomburg en een locatie bij Zoetermeer. De eer ste ligt momenteel nog het meest voor de hand, zij het niet bij de bewoners van de te- De vuilverbranding in Leiden-Noord. genoverliggende wijk die overlast vrezen. Volgens Kuij ers zal het met deze overlast wel meevallen. „Zo'n nieuwe installatie is niet te vergelijken met de huidige in Leiden- niet meer aan de eisen van Noord. De nieuwe zal veel deze tijd en zijn erg duur in schoner worden", aldus Kuij- gebruik. Ook dat kan een re- ers. De installaties van de hui- den zijn om tot vervroegde dige vuilverbranding voldoen sluiting over te gaan. Eén en ander komt in oktober op de vergadering van de algemene raad van de Gevulei (Gemeen schappelijke Vuilverbranding Leiden) aan de-orde. Afgelopen woensdag had een gesprek plaats tussen wethou der Kuijers en de Aktiegroep Vuilverbranding. Een con frontatie waarin de omwonen den voor hun standpunt „voor het eerst begrip hebben ont moet", aldus mevrouw J. Oost- wouder namens de actiegroep. „Er zijn in de Merenwijk veel mensen met lichamelijke klachten die het gevolg zou den kunnen zijn van de uit stoot van de vuilverbranding. Het gaat om keelpijn, hoofd pijn of een branderig gevoel in de ogen. Je vraagt je af wat het gevaar op lange termijn is, want die uitstoot bevat ook kankerverwekkende stoffen. We begrijpen wel dat dat ding niet onmiddellijk gesloten kan worden maar we willen dat alle energie gestoken wordt in het vinden van een nieuwe lo catie". aldus Oostwouder. De actiegroep heeft voorge steld om zo snel mogelijk met de bouw van een vuilverbran ding op een andere plaats te beginnen. Het vuil zou in de tussentijd afgevoerd moeten worden naar Rijnmond, maar dat alles is volgens Kuijers te duur. Foto- exposi tie De Leidse fotograaf Wim Lamboo houdt tot 2 oktober een fototentoonstelling in de hal van het stadhuis. De ten toonstelling bestaat uit zo'n 25 foto's van artiesten en pop groepen, die tijdens Werfpop optraden. Zo zijn er foto 's van De Div, Mathilde Santhing, The Slumbers en Blamie C. Reininger. De tentoonstelling is van maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur te bekijken. Straatschilderen Chileense en Nederlandse kunstenaars maken komende zaterdag schilderstukken op het Stadhuisplein ter herden king van de staatsgreep in Chili dertien jaar geleden. Het maken van schilderstukken op straat gebeurde in Chili toen dit nog een democratie was. Van 10 tot 16 uur ge beurt dit nu in Leiden terwijl er ook Latijnsamerikaanse muziek ten gehore wordt ge bracht. Graffiti-artiesten uit Leiden en omgeving kunnen meedoen (aanmelden tel. 071- 149293). In Leiderdorp heeft op 10 september ter gelegen heid van de situatie in Chili een schrijfavond plaats in De Hollandsche Tuyn aan de Hoofdstraat 24. Op 13 septem ber kunnen protestbrieven worden geschreven op het plein bij winkelcentrum Win kelhof, waar om 13.15 uur op straat poëzie wordt voorge dragen. Spoortje Het buurthuis Het Spoortje start met een filmochtend voor vrouwen. Elke tweede woensdag van de maand wordt er een film of video ge draaid. Woensdag 10 septem ber staat 'Ademloos' op het programma. Toegang kost f2,50. WACHTLIJSTEN GROEIEN EXPLOSIEF ALS MAATREGEL DEETMAN DOORGAAT LEIDEN De peuter speelzalen in Leiden moe ten 43 procent meer kin deren dan nu opvangen, als de maatregel van on derwijsminister Deetman doorgaat. De bewindsman heeft voorgesteld kinde ren die na 1 augustus vier jaar worden, pas het vol gend schooljaar naar school te sturen. Voor de Leidse kinderdagverblij ven betekent dit een noodzakelijke capaciteits verhoging van veertien procent. Ruim duizend kinderen bezoeken een peuterspeelzaal. In Leiden staan 358 kinderen op de wachtlijsten. Als de plan nen van minister Deet man worden geaccep teerd, komen daar 400 kinderen bij. Het totaal aantal kinderen dat een kinderdagverblijf bezoekt is 340. Als de capaciteit niet wordt verhoogd, stijgt het aan tal kinderen dat niet kan wor den geplaatst van 364 naar 413. Dit staat in een brief aan drs. J. de Koning, coördinerend minister van emancipatie vraagstukken. De brief is op gesteld door de Stichting Werkgemeenschap Kinder centra Leiden, het overkoepe lend orgaan van de Leidse in stellingen voor kinderopvang. Leiding en bestuur van de verschillende kindercentra en verontruste ouders sturen af zonderlijke exemplaren van de brief. In de brief, die ook wordt gestuurd naar de vaste kamercommissies voor onder wijs, emancipatie en sociale za ken, wordt sterk geprotesteerd tegen de maatregel die „aan tasting van de kinderopvang en afbraak van het emancipa tiebeleid" wordt genoemd. De minister wordt verzocht de gevolgen van de maatregel aan te kaarten bij zijn collegae Deetman en Brinkman. On derwijsminister Deetman wil 220 miljoen bezuinigen, en te gelijkertijd wil zijn collega van wvc de rijksbijdrage ten be hoeve van het sociaal cultureel werk halveren. Volgens de brief wordt een kind dat in augustus vier wordt, en een jaar moet wach ten voordat het naar de basis school gaat, geremd in zijn ontwikkeling. „Dat is geen smoesje", zegt Martha Bese- mer, voorzitter van het be stuur van de Stichting Werk gemeenschap Kindercentra Leiden. „Kinderen van vier jaar zijn echt toe aan de basis school. Op een peuterspeelzaal wordt voornamelijk vrij ge speeld. Een kind van vier wil wat leren. De leeftijdsgrens van vier jaar bestaat al ontzet tend lang. Dat is niet voor niets". Bovendien hebben ouders hun kind gemiddeld een half jaar langer thuis. „Het hoeft geen betoog dat juist vrouwen van deze maatregel de dupe zijn. Dit kan onmogelijk stroken met het emancipatiebeleid van de regering", aldus de brief. Martha Besemer verduidelijkt: „Er zijn vrouwen, die blijven werken als ze een kind heb ben gekregen. Na zes weken kan hun baby worden ge plaatst op een kinderdagver blijf. Als de kinderen van vier jaar daar langer blijven, is er minder doorstroming". Een ander gevolg van de maatregel betreft de leiding van de kindercentra. „De meeste werknemers binnen de kindercentra zijn niet opgeleid om vierjarigen op te vangen en te begeleiden in hun ont wikkeling. De verschillep tus sen een drie- en vieijarig kind zijn groot; vierjarigen vereisen een andere pedagogische aan pak". Instellingen voor kin deropvang zijn, zo staat in de brief, niet toegerust om de groep vierjarigen op te van gen. Spelmateriaal voor deze kinderen ontbreekt. Volgens Martha Besemer en Charlotte Driessens, consulen te kinderopvang van de Stich ting Welzijn, de stichting die het werkveld professioneel on dersteunt, wordt het gemeen telijk beleid op deze manier „onderuit gehaald". „Leiden voert zo'n goed beleid. De kin deropvang wordt steeds meer uitgebreid. Bovendien wil men de komende vier jaar werken aan de opheffing van de wachtlijsten en de kwaliteit van de kinderopvangcentra bewaken. We weten niet waar de gemeente het geld vandaan moet halen, als de rijksbijdra ge voor het sociaal-cultureel werk wordt gehalveerd", zegt Charlotte Driessens. Beze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande. I Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telejoon.fvoor controle bezorgingI Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt bet abonnement betaald per 0 maand per automatische afschrijving ad f23,04 0 kwartaal per acccept-giro ad f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar: Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaatsi Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). „A/^ ,v,^l -O&AiNZj CeidóeSouAont 1

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11