„Is dat nu een ster?" ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING Leerstoel milieukunde voor Leidse universiteit Sowicmt^ Franse avond opent winter seizoen Leidse Schouwburg MAANDAG 8 SEPTEMBER 1986 PAGINA 5 itraal meldpunt anti-discriminatie bEN In de Leidse Rechtswinkel aan de Ke- jetersteeg 10 in Leiden, wordt per 12 september Centraal Meldpunt Anti-Discriminatie inge- t. Dit meldpunt zal zich inzetten voor de bestrij- <i van discriminatie in de Leidse samenleving. Liddelen die gebruikt worden, zullen uiteenlo- het registreren van de klacht tot het ne- van juridische stappen. in de Leidse Rechtswinkel, wordt op .pptember om half vier door de wethouder van ale Zaken en Maatschappelijke Aangelegenhe- ,l H. de la Mar, officieel geopend. Het Centraal Anti-Discrminatie is van maandag tot en ivrijdag van tien tot vier uur telefonisch te be- *n onder nummer 071-120903. Spreekuren wor- „gehouden op maandagmiddag van één tot drie i,en donderdagavond van half zeven tot half ne- i Ter gelegenheid van de opening zal in de Jitswinkel een expositie van cartoons met het [ia discriminatie worden gehouden. Leidens Ontzet op Avro-radio LEIDEN De AVRO zendt vrijdag 3 oktober een pro gramma uit over het ontzet van Leiden. Via de radio kunnen de luisteraars de fes tiviteiten in de stad meebele ven. De omroep zoekt men sen die verhalen, gedichtjes, liedjes, versjes en anekdotes hebben, die betrekking heb ben op Leidens Ontzet. Ook komt de AVRO graag in con tact met Leidse straatzangers en bandjes. Het adres is: AVRO-Minjon, Carneool- straat 16. 2332 KB, tel. 071- 764485. Auto tegen paal: vier gewonden LEIDEN Vier jongens van 20 tot 22 jaar uit Leiderdorp zijn in de nacht van zaterdag opp zon dag naar het AZL gebracht toen de auto waarin zij reden tegen een paal was beland. De bestuur der had, vermoedelijk door alco holgebruik, de macht over het stuur verloren. Alvorens tot stil stand te komen, had de wagen een bushalte en een lantaarnpaal geraakt. De auto raakte hierbij totaal vernield. De bestuurder weigerde de ademproef te door staan. Toen men hem in het zie kenhuis een bloedproef wilde af nemen. bleek hij daartoe geeste lijk niet meer in staat. MAN MET BREEKIJZER BEDREIGD LEIDEN Een 21-jarige Lei- denaar is gisteravond door een bewoner uit de Merenwijk met een breekijzer bedreigd. De re den van de ruzie is niet be kend, de beide mannen waren kennissen van elkaar. De man met het breekijzer, die volgens de politie volledig over zijn toeren was, werd meegenomen naar het bureau. Daar werd een psychiater gewaarschuwd die echter geen reden zag de man op te laten nemen. De man is vervolgens door de po litie in de cel gezet. Pan met vet in de brand LEIDEN In een keuken van een woning aan De Ge- nestetstraat is zaterdagnacht brand ontstaan. De 25-jarige bewoner had een pan met vet op het vuur gezet maar was daarna in slaap gedommeld. Het vet werd zo heet dat de vlam in de pan sloeg waarbij een enorme rookontwikkeling optrad. Hierdoor werd de bo venbuurman wakker die met behulp van de politie de voor deur van de benedenwoning intrapte en de bewoner wak ker maakte. Het brandje kon snel gedoofd worden, de rook schade was aanzienlijk. Albert West en Georgie Davis in Haarlemmerstraat LEIDEN Albert West en Geor gie Davis treden zaterdag 20 sep tember op in de Haarlemmer straat. Bovendien speelt er een di- xieland-orkest en vertoont de Ne derlander Ferrie Gerats zijn goo cheltrucs. Ook jong talent krijgt een kans. Play-backers en sound mixers kunnen zich inschrijven voor een talentenjacht via tel. 121942. Het festijn wordt gehouden omdat kantoorboekhandel Demmenie 75 jaar bestaat. Louis Demmenie opende op 18 juli 1911 de deuren van zijn winkel aan de Haarlem merstraat 169. Nu, 75 jaar later, is zijn bescheiden kantoorboekhan del uitgegroeid tot een modern be drijf met meer dan 65 werkne mers, geleid door twee van zijn kleinzonen: Fred en Loek Dem menie. Twee onderdelen van het bedrijf, de drukkerij en de kan toorinrichtingen, zijn gevestigd aan de Rietschans in Leiderdorp. De afdeling computers is onderge bracht in gebouw Statenhof aan de Reaal. De winkel zit aan de Haarlemmerstraat. Voor dit pand hebben de feestelijkheden zater dag 20 september plaats. Om 12.30 begint het optreden van Albert West. Georgie Davis treedt op om 15.00 uur. tienduizend zoekers Leidato DEN De Leidato huis- ishow in de Groenoord- en heeft heeft gistermid- de tienduizendste bezoe- ingehaald. Het was de gse Winni Piket die flink ■e bloemetjes werd gezet, voor de hobby-ex- Itie ..Vaardige vingers" I tijdens de beurs wordt zijn dit weekeinde verstrekt. In de afdeling ■elbouw werd winnaar de ïenaar Henk van Wille- met een pijporgel; in categorie wandkleden ld winnares mevr. M. 1-de Jong uit Noordwijk; mooiste keramische pro- werd gemaakt door l/r. C. Sikkens uit Voor- en in de groep 'pop- i en kleertjes' werd mevr. Vesseur-Cramer uit eerste. Zeven jsjes nemen komende za- flag op de Leidato deel I de finale om 21.00 uur de titel van Miss Rijn- ,d. Afgelopen zaterdag pden de voorronden ets. De jury selecteerde èlijn Heespelink, Marion Kier. Astrid van de Mey, jele Meynaerts, Angelique Chantal Mesman ëKarin Veenswijk. jalve boetes op jbliot heekdag 4IDEN Diegenen die °ig een aardig kapitaal 5. hebben staan aan boe rt bij de bibliotheek we- het niet op tijd terug van de boeken, e(jgen nu de kans hun mgedrag goedkoop goed Op de landelij- d, bibliotheekdag op 13 kunnen de terug worden ge- facht tegen een gehal- ?erde boete. De biblio- hoopt op deze wijze flink deel van haar zit weer terug te krij- landelijke bibliotheekdag ft plaats in alle vestigin- van de bibliotheek en dt gelegenheid kennis te ken met alle geledingen het boekenverhuurbe- jf. Voor drie gulden is het igelijk een proefabonne- nt te nemen tot 1 januari Igend jaar. In het leescafé de Nieuwstraat worden dag uitgebreide lunches ierveerd. Bovendien krijgt ere honderdste bezoeker ardige attentie mee ar huis. In de filialen in iden is ook van alles te n. In de Merenwijk treedt 1 marionettentheater op, het Morskwartier heeft 1 tentoonstelling plaats er het leven van Etty Hil- um, in 't Spoortje wordt 1 stripruilbeurs gehouden in Zuid-West staat een ly-back show op het pro- imma. De hoofdvestiging n de bibliotheek en de fili- n zijn geopend van 10 tot uur. FILMOPNAMEN VOOR „ZOEKENNAAR EILEEN W/MN KLOKSTEEG LEIDEN Wederom is de Leidse Kloksteeg de cor voor een speelfilm. Dit keer gaat het om op namen voor de film „Zoeken naar Eileen W.", die gebaseerd is op het gelijknamige boek van Leon de Winter. Voor deze film is een leegstaande winkel in die steeg omgetoverd tot antiquariaat. Met rood wit lint was de steeg dit weekend gedeeltelijk af gesloten om het filmen mogelijk te maken. Het in- en exterieur heeft een nieuw verfje gekregen en hoofdrolspeler Thom Hoffman loopt daar in en uit. De belangstelling van het pu bliek valt mee, dus de film ploeg kan aardig doorwer ken. Af en toe wordt met een megafoon in alle richtingen om stilte geroepen. Net als de opnamen beginnen komt er plotseling een fietser in beeld. De scène wordt over gedaan. Regisseur Rudolf van den Berg geeft de camera man aanwijzingen. Een oud dametje met een hoedje op schuift naast het handjevol belangstellenden, die de op names gade slaan. „Is dat nu een ster", vraagt ze en wijst op een dame van de „crew". Iedereen moet lachen. „Stilte graag" kraakt het door de megafoon. De camara rijdt in op de hoofdrolspeler, die een dia loog aan moet gaan met een andere speler in de film. „Hé, wie is die man ook al weer. Hij heeft zo'n bekende kop", fluistert een dame in een blauwe regenjas. Niemand weet zijn naam, maar zijn ge zicht kennen ze. Het blijkt de Amerikaanse filmacteur John van Dreelen te zijn. In diezelfde opname verschijnt nog een bekend gezicht: dat van Kenneth Herdigein. Hij speelde een glansrol in de VPRO t.v.-serie van Wim T. Schippers „Op zoek naar Jo- landa". Een jongen op een race-fiets, die heeft staan wachten tot de opnames af gelopen waren, heeft Ken neth ook herkent. Hij zegt: „Als er wat te zoeken valt hebben ze hem zeker altijd nodig. Eerst zoeken naar Jo- landa en nu weer naar Ei- leen". De filmopnamen voor „Zoe ken naar Eileen W." zullen nog enkele dagen duren. Dan zal het antiquariaat aan de Kloksteeg verdwijnen en plaats maken voor een nieuw restaurant. In totaal hebben de opnames aan de Kloksteeg bijna een maand in beslag ge nomen. Het is de bedoeling dat deze produktie van de Eerste Amsterdamse Filmas sociatie rond Pasen in pre mière gaat. De film gaat dan overigens niet alleen in Ne derland in première, maar ook in het buitenland. De film is namelijk al voordat zij klaar is, puur vanwege het scenario, aan het buitenland verkocht en dat is volgens regisseur Rudolf van den Berg een unicum. Een grote Amerikaanse auto werd zaterdag ingezet bij de filmopnamen in de Kloksteeg. LEIDEN De Leidse uni versiteit krijgt er een leer stoel bij. Deze leerstoel Mili eukunde wordt gevestigd door het Wereld Natuur Fonds en de nog te benoe men hoogleraar zal worden opgenomen in de faculteit der Wiskunde en Natuurwe tenschappen. Verwacht wordt dat de benoeming van de hoogleraar in november rond zal zijn en dat direct met de opleiding wordt be gonnen. De kosten komen Hoe de leerstoel zal worden ingevuld is nog niet hele maal duidelijk. De onderwij sopdracht is ruim gesteld en omvat de samenhang tussen alle facetten van de milieu kunde. Voor de leerstoel zijn overigens maar een beperkt aantal uren beschikbaar. Hoe deze uren zullen worden in gepast is nog onduidelijk. Misschien wordt er een cur sus van bijvoorbeeld een maand aaneengesloten gege ven, maar ook kunnen de uren verspreid over het jaar worden ingepast. Het Wereld Natuur Fonds, dat volgende maand 25 jaar bestaat, hoopt dat door de nieuwe leerstoel ook op uni versitair niveau meer aan dacht voor de natuur zal ko men en dat al bestaande ont wikkelingen in de maat schappij op dit gebied daar door worden versneld. Vrouw bedreigd LEIDEN Een 24-jarige zwangere vrouw is zaterdag nacht in de portiek van een flat in het Morskwartier door een onbekende man be dreigd. De man dreigde de vrouw te zullen vermoorden, wanneer zij hem haar geld niet zou geven. Om zijn eis kracht bij te zetten kneep hij de vrouw stevig in de buik waarop zij besloot de man haar portemonnee te geven. Toen bleek dat hier geen geld in zat, ging de man er vandoor. De vrouw is door een arts op letsel onderzocht, zij bleek niets ernstigs opge lopen te hebben. LEIDEN Het chanson vraagt méér dan vocale verwoording: gevoelsover dracht. Met de historie sinds de middeleeuwen er achter gaat het in het chanson in Frankrijk om gezongen ontboezeming. Die traditie kent ons land niet. Maar het zangvolk hier doet zijn best en Lei den draagt daar aan bij met zijn jaarlijkse chan- sonweek in de Schouw burg. In mei van dit jaar stond in dit kader het drieluik Liesbeth List- Paul van Vliet-Jenny Arean geprogrammeerd. Plotseling overlijden op die dag van geluidstechni cus Chris van Bree leidde tot uitstel. Daarmee werd deze avond afgelopen za terdag alsnog als ope ningsevenement van het nieuwe theaterseizoen ge waarmerkt en kreeg daar mee tevens het accent van feestelijkeid, nog ver sterkt door een meer dan uitverkocht huis. Terug naar de teneur van het chanson. Liesbeth List zit op het goede spoor met „Arties tenleven" met een regel als „het toeval bracht ons bij el kaar". Dit is dan wel van Brei in een vertaling van Van Alte- na, maar zij maakt deze vocale overpeinzing tot haar persoon lijke eigendom en komt daar mee tot uitwisseling van ziels verwantschap met haar pu bliek. Dat lukt haar andermaal in het strijdbare „Mensen naar de maan". Zij kent ook verstil ling, te horen in „De oudjes". Haar toeneiging tot het chan son beluistert men vooral in „Vlieland" op tekst van Jan Simon Minkema. Daar zit dan wel het kreupele rijm in „want met de stad heb ik niet die band, die ik nu eenmaal heb met Vlieland",maar die zingt of zegt zij gemakkelijk weg door dat te verhullen in haar eigen toucher en esprit, die zij aan elk woord mee geeft. Dit tekent bovendien haar aanleg voor chansonniè- re. Op 11 novemver komt zij terug samen met Ramses in duetten. Dat belooft wat voor de liefhebbers, dubbele zang vreugde. Zij kreeg muzikale ondersteu ning van een trio met Louis van Dijk. Wat die met zijn pia nistische vingers aan het chan son toevoegt vertoont gelijke nis met de tintelende stroomp jes, die uitmonden in een fon kelende waterval. Hij musi ceert niet direct als een bege leider, maar reageert met mu zikale echo op de tekst. In het Vlielandlied hoort men de verre ruis van de branding op het wad. Jenny Gooit Liesbeth er nogal wat toneelbeweging tegen aan, Jenny Arean staat onbeweeg lijk achter de geluidsverster ker, die zij tenauwernood no dig heeft, omdat zij met haar stentorstem diep in de harten van haar hoorders doordringt, zelfs in gefluisterd gezongen passages. Jenny ging eerder als „Gescheiden vrouw op oor logspad", komt bovendien bin nenkort met een nieuw pro gramma met daarin opnieuw werk van Ischa Meijer. Die schreef het lied „Als vrien den" en daarin laat zij in mo dulerende stem en stemmin gen de vibratie horen, die de tekstschrijver hieraan heeft meegegeven. Staande achter een lessenaar putte zij ook uit nieuw repertoire, dat zij nog niet uit het hoofd kent. Ook daarin verloochent zij haar mededeelzame aard niet. Zij uit die soms in pure exclama ties. Zij beschikt over een dui delijke podiumaanwezigheid, schuwt zelfs niet het scabreuze lied, gamin-achtige teksten in straatjongenstaal, waarvan zij zelf zegt: „ordinair en toch leuk". Daar staat een overrom pelend lied als „Illusie" tegen over, dat zij sotto voce zingt, maar toch tot in de tremolo's trilt in het gemoed van het volk aan haar voeten. Met Brechts „Wie man sich bettet" komt zij vocaal minder overtuigend uit de voeten. Brechts werk bedoelt belerend te zijn, verdraagt geen pathe tiek, vereist koele inleving. Toch stopt Jenny er hoorbare hartekreten in. Haar pianist Arthur de Bussy heeft daar meer gevoel voor in zijn ver tolking van de begeleidende muziek van Weill. Deze com ponist toonzette niet op tekst van Brecht, maar ontwierp omrankende theatermuziekjes, bijna contrapuntisch staande op de tekst en altijd speels. Dit past in Brechts episch en als leerstukken bedoeld liedwerk, dat als theatervermaak ge bracht dient te worden. In haar liedjes op Engelse tekst, zoals „Love for sale", beleef je met haar jazzy intonatie en op gerekte glissandi Jenny toch meer als ladycrooner dan als chansonnière. Paul Paul van Vliet moet op deze avond bien étonné de se trou- ver ensemble zijn geweest, om het maar eens op zijn Frans te zeggen. Met andere woorden: verrast dat hij in dit zangtrio past. Nooit eerder bracht Paul een zangavond. Van huis uit is hij geen liedjeszanger, maar een cabareteske hekelaar met zelfs Leiden als oorsprong en uitgangspunt. Een echte Leie naar. In de loop der jaren be gon er, zoals hij zelf zegt in eerlijke buien, steeds meer hart in zijn werk te huizen. Liedjestitels als „Optocht door de tijd" en „Over leven" heb ben ook iets van de Franse al lure door de levenshouding die er uit spreekt. Dat komt ook weer te voorschijn als hij die teksten zingt, eigenlijk als nieuw doorleeft. Hij zingt het niet alleen, hij staat er hele maal achter. Zij aan zij ook met zijn musici Ben v.d. Lin den en John Eskes met hun electronisch-instrumentale veelzijdigheid. Zo werd het echt een Franse avond, ook al omdat directeur Frans Boelen zijn eigen voor naam achterna liep en op het podium verscheen om de hoogtepunten in het komende winterprogramma aan te prij zen. TON OLIEMULLER AJSKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. LAK Het LAK houdt dit komend seizoen diverse cursussen. Waaronder beeldende kunst, fotografie, muziek etc. Informatie is verkrijg baar van maandag tot en met vrijdag tussen 14 en 17 uur via tel. 071-124890. In schrijven is alleen mogelijk op dinsdag 16 september van 19 tot 21 uur en op woensdag 17 september van 19 tot 20 uur. Ondernemers De Plan winkel Delft heeft met de Stichting Werkgele genheid Leiden een curu- sprogramma opgezet voor beginnendeondernemers. Informatie is verkrijgbaar via tel. 071-219811. Van avond wordt een oriëntatie- avond gehouden over een cursus die is bedoeld voor mensen die een bedrijf wil len beginnen. De bijeen komst begint om 20.00 uur in het Olga-bedrijvencom- plex aan de Evertsenstraat 99. Postzegels De maandelijkse ruil-, con tact- en veilingavond van de Leidse postzegelvereni ging „De Postzegelvrien den" wordt vanavond ge houden. Vanaf 19.30 kun nen postzegelvrienden te recht in restaurant Posthof aan de Wassenaarseweg 1. Kleding Zelf kinderkleding leren maken. Dat kan in clubuis De Vroolijcke Arke, Pie- terskerkchoorsteeg 15, op twaalf dinsdagmorgens van tien uur tot twaalf uur. Naaimachines en modebla den zijn aanwezig, voor stof moeten de cursisten zelf zorgen. Een les kost 4,50. Er is kinderoppas. Dinsdag 9 september wordt een in formatie-ochtend gehouden, die om tien uur begint. Een week later begint de cursus. Echtscheiding De Fiom en de Riagg hou den morgen een informatie avond over een cursus, die bestemd is voor gescheiden ouders. De cursus duurt ze ven avonden en zal onder werpen behandelen als: hoe ga je met de scheiding om, omgangsregelingen, reacties en gevoelens van kinderen enz. De informatie-avond heeft plaats in het Fiom-bu- reau aan de Langegracht 61 in Leiden. Aanvang acht uur 's avonds. Meidencafé Het Meidencafé in het jon gerencentrum 't Breehuys gaat morgen weer open. De dinsdag erna wordt een openbare les zelfverdedi ging gegeven. Tussen 19.00 en 20.00 uur kan iedereen gratis kijken of meedoen. De echte cursus begint dinsdag 23 september. Meer informatie bij Paulien of Ingrid, tel. 130983. Vrijwilligers Voor organisaties die op zoek zijn naar vrijwilligers en iedereen die belangstel ling heeft voor vrijwilli gerswerk houdt de Vrijwil- ligerscentrale woensdag 10 september in het vrijwilli- gerskafee een bijeenkomst. De bijeenkomst duurt van 13.30 tot 15.30 uur en heeft plaats in 'het pand aan de Oude Rijn 44c. Voor infor matie: tel. 149064. Vrouw slikt twee porties heroïne door LEIDEN Een bewoonster uit Koudekerk aan de Rijn heeft gisteravond op het po litiebureau twee porties he roïne doorgeslikt. De vrouw is ter observatie naar het. AZL gebracht. De vrouw werd omstreek half vier door de spoorwegpolitie uit een trein gehaald in verband met het in bezit hebben van ver dovende middelen. Zij bleek bovendien zonder kaartje in de trein te zitten. Later bleek dat de vrouw ook valse cheu- qes in haar bezit had. De vrouw werd overgedra gen aan de Leidse politie en naar het bureau overge bracht. Wanneer zij is opge knapt zal ze aan de spoor wegpolitie worden overge dragen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5