Ballonvaarders dik tevreden Huijgensprijs voor ..formuleschrijver Gerrit Krol :unst Duizend uitgevers op eerste internationale boekenbeurs in China binnenland Zoon Moszkowicz opnieuw geschorst Avondje stappen met Sandinisten9 Madonna en Marx £eUtóc@outfMit WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1986 PAGINA 7 JITSPRAAK DRUGSDOOD COMIEK JOHN BELUSHI iS ANGELES De Canadese Cathy Smith die de Ameri- ianse komiek John Belushi in 1982 op een drugsparty een delijk mengsel van cocaïne en heroïne toediende, is giste- en in Los Angeles veroordeeld tot driejaar gevangenisstraf. )e 39-jarige aan heroïne verslaafde ex-backgroundzangeres vas tevoren schuldig gevonden aan doodslag en overtreding nan de narcoticawet. Rechter David Horowitz zei bij het uit- preken van het vonnis dat Belushi in laatste instantie zelf roor zijn dood verantwoordelijk moest worden genoemd. )oor hem niettemin drugs te hebben geleverd en te hebben [eïnjecteerd, heeft Cathy Smith het leven van een mens op let spel gezet. Hij wilde de straf niet voorwaardelijk maken. Jet de vonniswijzing is een einde gekomen aan een jaren- ang juridisch naspel bij de dood van de acteur die in de ja- en zeventig bekend werd met het satirieke televisiepro- [ramma „Saturday Night Live" en beroemd met films zoals .National Lampooh's Animal House" en „Blues Brothers", lij was 33 jaar toen de speedball - het drugsmengsel - een nde aan zijn leven maakte. Films van Fritz Lang gevonden in Brazilië SAO PAULO In het filmmuseum van Sao Paulo in Brazilië zijn kopieën teruggevonden van twee sinds 1945 vermiste films van de Duitse regisseur Fritz Lang. Naar een dagblad berichtte gaat het om de films „Kampfende Herzen" en „Das Wandernde Bild". De echtheid van de films is vastgesteld door Walter Seidler, restaurateur van het filmmuseum van West-Berlijn, die vorige week in Sao Paülo aankwam. Hij noemt de twee kopieën „werk dat typisch is voor Lang". De kopieën werden ontdekt door een gewe tensvol medewerker van het filmmuseum, Joao So crates, die aan het filmmuseum in West-Berlijn schreef om inlichtingen. De twee gevonden films zijn speelfilms die door Lang zijn gemaakt tussen 1921 en 1922. Ze zullen worden gerestaureerd en vermenig vuldigd en in juli 1987 voor het eerst worden ver toond op een internationale filmmanifestatie in West- Berlijn. Vijf films van Fritz Lang worden nu nog ver mist. Rod Stewart terug van weggeweest Rod Stewart, weer helemaal terug van weggeweest, tijdens een ka rakteristieke pose in het bomvolle Ahoy'-sportpaleis in Rotterdam, waar hij gisteren het eerste van twee concerten in de Maasstad gaf. De wispelturige Schot is op een promotietour door Europa voor zijn nieuwe elpee „Every beat of my heart", volgens velen de beste die hij in jaren gemaakt heeft. Drie jaar geleden werden zijn concerten ongeïnspireerd af gewerkt als een verplicht num mer, gisteravond leek Stewart geïnspireerder dan ooit, getuige ook de foto. DEN HAAG Gerrit Krol, de man die zoveel formules in zijn werk stopt, is de Constantijn Huijgensprijs 1986 toege kend voor heel zijn oeu vre. Een oeuvre dat in nauwelijks vijfentwintig jaar is uitgegroeid tot meer dan tien romans, enkele gedichtenbundels en een fors aantal boe ken met essays, beschou wingen. Daarnaast publi ceert Krol geregeld in een aantal kranten en tijdschriften. Krol. een van de weinige schrijvers die dat vak combi neert met een „normale" werkkring, dat van systee manalist bij de Nederlandse Aardolie Maatschappij in As sen, schrijft boeken die in eerste instantie door hun op zet nog weieens willen af schrikken. Ze bestaan uit steeds korte stukjes tekst, ge volgd door een witregel, die uiteindelijk wel een geheel met elkaar vormen mdar door die verbrokkelde opzet een drempel opwerpen voor wie het gemak zoekt. Wie die drempel eenmaal genomen heeft, raakt gegrepen door de lijn van het verhaal, het taal gebruik, de compositie, zon der zich nog verder te storen aan die fragmentarische op- Die geheel eigen stijl heeft Krol de naam bezorgd van een „formule-schrijver". „Wiskundig denken" speelt bij de totstandkoming van zijn boeken een grote rol, zonder dat dat ten koste gaat van het verhaal. Krol is wis kundige; voor zijn boeken, zo zei hij ooit in een interview, volgt hij in feite dezelfde for mule als bij het maken van een computerprogramma. „Ik ben computerspecialist en dat is misschien de reden dat ik anders schrijf dan de schrijvers met een alpha-op- leiding. Wanneer ik een in formatiesysteem opzet ben ik meer aan het boetseren dan aan het timmeren. Het schrij ven gaat net zo", aldus Krol. „In mijn boeken streef ik een zekere complexiteit na, ik wil op een sierlijke en eenvoudi ge manier een complex on derwerp beschrijven. Iets eenvoudigs beschrijven wat op zich al eenvoudig was, daar heb ik geen lol aan". Zijn romans gaan over rela ties tussen mannen en vrou wen, waarbij in zijn latere werk de morele kwesties een steeds grotere rol spelen. Dia logen ontbraken bijna geheel in zijn eerste boeken - „Ik kan geen dialogen schrijven" - maar dat is in zijn latere werk eveneens anders. Zoals ook de diepzinnige formules, die volgens een logisch ge- dachtenpatroon dienen te worden opgelost en begre pen, iets minder zijn gewor den. Het is iets minder com plex dan in het begin, toen hij met „Het gemillimeterde hoofd" nogal wat wiskunde in zijn werk stopte. Er zit hu mor in en veel onverwachte gebeurtenissen, de lezer wordt steeds verrast. Krol: „Ik wil dat de lezer geregeld schrikt. Daarom veel grap pen. Om mijn boeken moet gelachen kunnen worden". De Constantijn Huijgensprijs, bestaande uit een bedrag van 10.000 gulden, wordt Krol op 12 december overhandigd door burgemeester Haver- mans van Den Haag. Op de zelfde dag krijgt de Vlaamse dichter Herman de Coninck de Jan Campertprijs voor zijn bundel „De hectaren van het geheugen". De F. Bordewijk- prijs, (5.000 gulden) is voor A.F.Th, van der Heijden voor zijn roman „De gevarendrie hoek". Renate Rubenstein krijgt de J. Greshoffprijs (5.000) voor haar bock „Nee heb je". De G.H. 's-Gravesan- deprijs gaat naar Simon Vin kenoog, voor zijn jarenlange stimulerende activiteiten ter vergroting van de belangstel ling voor poëzie. PEKING Meer dan 1.000 uitgeverijen uit 35 landen nemen deel aan het eerste internationale boekenfestival dat van 5 tot en met 11 september in Peking wordt gehou den. In de tentoonstel lingshal van de Chinese hoofdstad worden onge veer 50.000 titels op het gebied van natuur en techniek en mens- en maatschappijwetenschap pen uitgestald. Chen Weijiang, voorzitter van de Chinese in- en uit- voermaatschappij voor pu blicaties, zei dat de beurs bedoeld is om de Chinese handel in boeken met het buitenland te bevorderen en om de uitwisseling van wetenschappelijke, techni sche en culturele kennis te versterken. Hij zei dat China vorig jaar voor 52 miljoen dollar aan boe ken heeft ingevoerd, waarvan 70 procent over wetenschappe lijke en technische onderwer pen. Het aantal geïmporteerde boeken nam ten opzichte van 1984 toe met 25 procent. De meeste boeken werden betrok ken uit de Verenigde Staten, gevolgd door Groot-Brittannië, Japan en West-Duitsland. Chen deed een beroep op de deelnemende uitgevers om geen boeken mee te brengen die moeilijkheden kunnen veroorzaken. Dat zijn niet al leen boeken die openlijk het communisme bekritiseren, maar ook erotisch getinte wer ken. Belasting op boeken van „Shakespeare" LONDEN De Britse sociaal-democratische partij (SDP) wil extra belasting heffen op de werken van William Shakespeare, om zo meer fondsen voor literatuur te creëeren. De Britse orga nisatie van uitgevers is niet erg enthousiast over het idee: „Er is niets op tegen dat de regering levende kunstenaars wil onder steunen. Maar dan niet door belasting op te leggen aan dode". Voor een uitgebreide agenda, ook voor de ko mende dagen, raadplege men „UIT", de gratis we kelijkse bijlage van deze krant. mm'ïiliW ALPHEN AAN DEN RIJN EU ROCINEMA I (Van Boetzelaer- straat 6. tel. 01720-20800): Op Hoop van Zegen (al); 18.30, 21.00. wo. ook 14.00. EURO CINEMA II: De Karate Kid deel II (al); 18.30, 21.00. wo. ook 13.45. EUROCINEMA III: Poli ce Academy III (al); 18.45, 21.15. wo. ook 13.45. EUROCINEMA IV: Hell Camp (16); 18.45, 21.15. KINDERVOORSTELLINGEN EUROCINEMA IV: Donald Duck in het wilde westen (al); wo. 14.00. LEIDEN LUXOR (Stationsweg 19. tel. 071-121239): Police Aca demy III (al); 19 00, 21.15. wo. ook 14.30. LIDO en STUDIO (Steenstraat 39. tel 124130): Poltergeist II (16); Top Gun (al); Karate Kid II (al); Op hoop van zegen (al); 14.30, 19.00, 21.15. The Money Pit (al); ma. di. 14.30. 19.00. 21.15. wo 19.00. 21.15. TRIANON (Breestraat 31. tel. 123875): Op hoop van zegen (al); 14.30, 19.00, 21.15. REX (Haarlemmerstraat 52, tel. 071-125414); Striptease (16); 14.30, 19.00, 21.15. KINDERVOORSTELLINGEN LIDO: De leukste tekenfilms van Donald Duck (al); wo. 14.30. NOORDWIJK LIDO THEATER (Pr. Bernhardstraat 56. tel. 01719-12800): Out o» Africa (al); ma. di. 21.15. Volonteers (al); ma. di. 19.00. KATWIJK CITY THEATER I (Badstraat 30. tel. 01718-74075): Op hoop van zegen (al); 14.45. 19.00, 21.15. CITY THEATER II: Cobra (16); ti|den zie City I CITY THEATER III: Spies like us (16); tijden zie City I. CITY THEATER IV: Runaway Train (al); tijden zie City I. KINDERVOORSTELLINGEN CITY IV: Marlijn en de Magiër (al); wo. 14.45. VOORSCHOTEN GREENWAY (tel. 01717-4354): Sophie's chol- se (16); ma. di. wo. 20.15. KINDERVOORSTELLING Sneeuwwitje; wo 14.00. Troe telbeertjes; wo. 15.45. WASSENAAR ASTRA (tel. 01751-13269): Out of Africa (al); 20.00. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Stuntvaart dient geen enkel belang DEN HAAG Afgezien van de persoonlijke pres tatie van de drie beman ningsleden van de lucht ballon Dutch Viking en de publiciteit voor de betrok ken sponsors dient deze ballonvaart geen enkel be lang. In wetenschappelijke kringen vraagt men zich zelfs af of het maatschap pelijk gezien een verant woorde onderneming is. De vraag is of de hoge kosten van allerlei bege leidende overheidsdien sten en de gevaren voor de bevolking opwegen tegen het amusement dat een dergelijk avontuur door middel van de media heeft opgeleverd. Hoofdinge nieur J. Vlegher van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium (NLR) in Amsterdam, die nauw betrokken is ge weest bij de technische uitvoering en werking van de gondel, spreekt van een „vingeroefening". Er zijn dezelfde technieken en in strumenten toegepast, die ook bij andere vaartuigen in de lucht worden ge bruikt. „In hoofdzaak is het natuurlijk een publici teitsstunt", geeft hij grif toe, „wetenschappelijk of in technologisch opzicht dient deze ballonvaart geen enkel doel". SCHIPHOL Ze kunnen er achteraf wel om la chen, maar toch was het een hachelijk moment: toen Henk (42) en Evelien Brink (30) en luchtmacht- vlieger Willem Hageman (39) gisteren met hun bal lon in een graanveld bij Almere landden, brak er een beetje paniek uit. „Brand, brand! Kom nou, help nou! Brand!". Eve lien en Willem schreeuw den hun kelen schor om wat later nauwelijks de moeite waard bleek. Door de harde landing die de bemanningscapsule in het koren maakte, kon het vuur van de branders on der de ballon voor korte tijd overslaan op het ge was. Het was één van die wapenfei ten die gisteren juist de laatste uren van de oversteek van de Alantische Oceaan tot de span nendste van alle uren maak ten. Afgezien van enkele te genslagen aan het einde van de vaart, kijken de drie bal lonvaarders tevreden terug op hun geslaagde avontuur, dat voor koningin Beatrix, prins Claus en prins Bernhard aan leiding was tot het zenden van een gelukstelegram. De bal- lontocht leverde een nieuw oceaanrecord op van 51 uur en veertien minuten, bijna twee keer zo snel als de twee vorige geslaagde pogingen van Ame rikaanse teams. Achteraf blijkt dat het met de blaren op Hagemans handen en met de verwondingen van Henk Brink wel meevalt. Brink, in het dagelijks leven vlieginstructeur, stond bij de landing op het achterdek om allerlei handelingen te ver richten voor de landing. Hij was het enige bemanningslid dat niet vast zat in de veilig heidsgordels, zodat hij door de forse aanvaring met de aarde van het achterdek werd ge slingerd. „Nu heb ik een aan tal kneuzingen. Mijn heup doet het meest pijn van alles", aldus de captain van het suc cesvolle team. Het zo abrubte einde van de vlucht was volgens de meteo rologen in het vluchtcentrum noodzakelijk. Een snelle lan ding in het open land van de Flevopolder was de enige ma nier om het slechte weer dat meer oostelijk van de polder heerste, te ontlopen. De cap tain: „Het eerste veld dat we zagen toen we de polder bin nendreven, daar hebben we de zaak maar laten neerploffen". De capsule kwam door de klap op de korte kant te slaan, waarna hij omsloeg en op de zijkant terechtkwam. „We wilden eigenlijk ook niet verder dan Nederland", vult Hageman aan. .„Zowel de bal- SUSKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER woiROP h uier ctn hè J J h. volrtn hebben 1 Pur i/ntit ttm 4 een hondeltrcn I nc ;y wt iH He (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. Ion als wijzelf hadden genoeg vorm om nog veel verder te varen, om alle wereldrecords te breken. Maar ons doel was alleen om Europa te berei ken". Naar dat doel hebben ze tijdens de vlucht zo ontspan nen, maar wel zo systematisch mogelijk, toegeleefd. Zo was per dag voor elke ballonvaar- der vier tot zes uur slaap „be schikbaar", terwijl de tweede op het achterdek de ballon en de luqhtkleppen gaten hield en de derde achter het instrumentenpaneel zat. „Veel meer dan hazeslaapjes waren het niet. Dan lig je twee uur tjes plat en dan hoor je weer een radio-oproep. Dan blijf je niet liggen", zegt Evelien. In Europa landen met de bal lon lukte dus, maar bijna was het in het zicht van de haven alsnog fout gegaan. Boven IJ- muiden slaagden de drie er nog net op tijd in een nade rend onheil af te wenden en zelfs een mogelijk fatale crash te voorkomen. Henk Brink herinnert zich: „Pal boven de stad. op 500 meter hoogte, werd de ballon omspoeld door turbulente lucht, die de warm te van de branders onder de ballon verdreef en zo de draagkracht van de ballon sterk aantastte". Wat er toen volgde, zullen de ballonvaar ders niet licht vergeten. Met een duizelingwekkende vaart stevende de ballon op het cen trum van IJmuiden af. „Het is onze redding geweest dat we nog negentien zakjes met bal last achter de hand hadden, die we normaal gesproken al lang in zee zouden hebben ge dumpt. Om één of andere re den waren die nog niet over boord gegooid. Die zijn nu in IJmuiden met daverende klappen ergens terecht geko men. Er is schade, maar we zijn goed verzekerd". Toen de ballon na enkele zeer hachelij ke momenten weer draag kracht kreeg, had het gevaarte- enkele schoorstenen op een Met man en macht moest de Dutch Viking gisteren worden opgerold in het korenveld bij Alemere. haar gemist. „Op incidenten als deze na hebben we echt van dit avontuur genoten", zegt Evelien Brink. Natuurlijk was het niet helemaal een peuleschilletje, deze ballono- versteek. Vooral Henk Brink was na de eerste mislukte po ging van vorig jaar bang dat er weer iets mis zou gaan. „De angst dat die ballon het toch weer zou begeven en dat we weer in de oceaan zouden ku kelen, die heb ik voortdurend in m'n achterhoofd gehouden, het was een soort spookbeeld. Naarmate de vlucht vorderde, kreeg ik meer vertrouwen in de ballon. Nu we aan de hele gebeurtenis terugdenken, zijn we dik tevreden". Een vol gend avontuur ziet Brink ech ter niet meer zitten. En wat voor een aparte ervaring deze ballonvaart ook voor het derde bemanningslid Willem Hage man was, hij vliegt nog altijd het liefst in z'n eigen F-16. ARJEN VAN DER SAR ROERMOND De Raad van Toezicht op de advo catuur in het arrondisse ment Roermond heeft voor de tweede keer mr. Baruch Moszkowicz een schorsing opgelegd voor twaalf dagen. De eerste keer betrof het een schor sing van vier dagen. De nieuwe sanctie betreft ook nu weer het indienen van te hoge declaraties. Dit is desgevraagd door een lid van de Raad van Toezicht dinsdagavond meegedeeld. Na dere mededelingen waren niet verkrijgbaar omdat de betref fende advocaat nog hoger be roep kan aantekenen bij het Hof van Discipline in Utrecht. In een door dezelfde advocaat tegen de maatschap van zijn vader mr. Max Moszkowicz sr. aangespannen kort geding deed de vice-president van de Maastrichtse rechtbank mr. Eliëns dinsdag uitspraak. Hij bepaalde dat mr. Baruch Moszkowicz alleen maar aan spraak kan maken op terugga ve van de dossiers door de maatschap van de zaken van zogenaamde pro deo cliënten die hij in behandeling heeft. Dit geldt evenwel niet voor de dossiers van betalende cliënten van de maatschap. Bovendien moet mr. Baruch Moszkowicz met zijn kantoor vóór 1 oktober van dit jaar verdwenen zijn uit de buurt van de kantoren van de Maat schap in Roermond en Venlo. Hij mag zich binnen een straal van hemelsbreed gemeten 75 meter verwijderd van de kan toren van de Maatschap in Roermond en Venlo niet vesti gen tot 1 augustus 1988. Tevens heeft de vice-president van de rechtbank een vorde ring van mr. Baruch Moszko wicz van 250.000 gulden op de maatschap, naderhand terug gebracht tot 100.000 gulden, afgewezen. MANAGUA De lichtflitsen en stampende disco- dreunen van Madonna's Material Girl" komen je tegemoet als je de discotheek Lobo Jacks in Mana gua, de hoofdstad van Nicaragua, binnenkomt. Op de dansvloer beweegt iedereen zich in geïmporteer de Levi's, die een gewone Nicaraguaan een half maandsalaris kosten. Ook de toegangsprijs van ze ven gulden zou een fabrieksarbeider een paar da gen te eten geven. Lobo Jacks staat onder staatstoezicht, maar de sfeer is er pré-revolutionair. De vorige eigenaar smeerde hem toen het bewind van Somoza in 1979 omver werd geworpen. De hui dige regering heeft de discotheek voortgezet als een soort trendsetters-discotheek, zoals die bijvoorbeeld ook in New York te vinden zijn. Voor degenen die bang zijn dat Nicaragua teveel de strenge Oosteuropese richting uit gaat, zal het bestaan van deze dis co goed nieuws betekenen. De Duitse Democratische Repu bliek heeft ooit popmuziek uitgebannen omdat de bevolking volgens de leiders net zo goed in een roes kon raken van Brahms en Liszt. De Sandinisten zouden in dit geval hun vertier hebben kunnen zoeken in de traditionele Latijns- Amerikaanse muziek zoals „Los Paraguayos". Maar dat doen ze niet en dus zijn er disco's zoals Lobo Jacks die tot in de kleine uurtjes doordreunen met de nieuwste singles van de Amerikaanse en Europese hitlijsten. De klantenkring is natuurlijk niet meer die het geweest is. Voor de revolutie zag men er veelvuldig de jongere leden van de Somoza-clan. Begeleid door hun bevallige dames werden ze voorgereden in een bonte stoet van witte Merce- dessen en rode Jaguars, met gepantserde' voertuigen aan kop en staart. Nu zitten er smaakvol geklede secretaresses van ministeries, die een hele vrijdagavond op één biertje teren tenzij ze iemand vinden die hen er nog eentje aanbiedt. Aan de andere kant van de stad ligt het Caribische stads deel, ten noorden van het vliegveld, waar men Engels spreekt. Hier heeft de revolutie zo op het eerste gezicht nau welijks invloed gehad op het dagelijks leven. Zwarte jonge ren echter die van het platteland naar Managua komen om werk te zoeken, worden toch al snel geconfronteerd met de economische crisis en de gevolgen van de oorlog. Op een zaterdagavond breng ik een bezoekje aan de uit gaansgelegenheid de Chow Min Club (eens was dit een Chi nees restaurant, maar niemand vond het nodig de naam te veranderen), waar om negen uur 's avonds alle alcoholische dranken op zijn. Frisdranken hebben ze er ook niet, terwijl de Coca Cola fabriek vlak om de hoek zit Even verder, in Bambi's, zijn Latijnse prostituées en hun pooiers druk bezig met hun handel en wandel. „Schenk maar geen aandacht aan hen", zegt een kelner met een ac cent alsof hij ergens uit Londen komt, „geniet maar van je drankje en de muziek". Rum en reggae zijn in Bambi's dage lijkse kost. Bij de ingang van de club hangen wat zwarten rond. Een handelaar uit de buurt is bezig met geldwisselen op de zwarte markt. De hash-geur ontbreekt, maar zou er niet misstaan. Terwijl de Nicaraguanen grote bedragen moeten neertellen voor wat verse groente zoals wortels en aardappels, kan een buitenlander hier al een vegetarische schotel met een glas guavesap krijgen voor een tientje. Verder worden er Nicara guaanse kunstvoorwerpen te koop aangeboden en achter in het établissement bevindt zich een leestafel. De aanwezige boeken, de ideeën van Sandino, de werken van Marx en de Bijbel, vormen min of meer een inleiding tot de Sandinisti- sche revolutie. PETER CHAPMAN Copyright The Guardian

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7