en^pog-wat- Prof. Kolff herschept de mens kunstmatig Vrijetijdsgedrag niet versoberd door recessie Politie krijgt „billijker" onregelmatigheidstoeslag £eidac(3ou*q/nt SPEURWERKPRIJS VOOR UITVINDER KUNSTNIER Brokx waarschuwt voor tijdrovend onderzoek Ongeruste ABP-huurders komen bijeen Attente jongens, daar bij BR [ffi] Nijpels: hygiëne zwembaden slecht Eilandjestransplantatie" biedt diabeten toekomst ■BINNENLAND WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1986 PAGINA 3 p Maker pijpbom aangehouden AMSTERDAM De Am sterdamse politie heeft de 16-jarige Amsterdammer J.S. aangehouden op ver denking een zogenoemde pijpbom te hebben gemaakt. Deze pijpbom werd vorige 'week woensdag bij de 15-ja- rige A.T in beslag genomen na afloop van de voetbal wedstrijd Ajax-FC Den Haag in het Olympisch Sta dion. Uit verhoren is geble ken dat de pijpbom was be doeld om tussen de suppor ters van FC Den Haag te worden geworpen. Mag joods lyceum leerling weigeren? ,,Mag het Maimonides Lyceum in Am sterdam. het enige echte joodse ly ceum in Nederland, een 12-jarig kind weigeren als leerling omdat de ouders om principiële redenen niet bereid zijn mee te werken aan een onderzoek naar de joodse afkomst van de moe der? Maakt de school zich schuldig aan rassendiscriminatie omdat men alleen kinderen van joodse moeders (geboren of toegetreden jodinnen) ac cepteert?". Die vragen werden giste ren voorgelegd aan de Amsterdamse vice-president van de rechtbank mr. E.W. de Kruijff in een kort geding dat door de ouders van de 12-jarige Aram Brücker tegen de schoolleiding was aangespannen. De ouders eisen dat de school Aram toch toelaat op het ly ceum. Uitspraak 18 september. Rein Vogels overleden DEN HAAG De heer R.J. Vogels uit Den Haag. oud-onderdirecteur van de KLM, is tijdens een bezoek aan de VS op 70-jarige leeftijd overleden. Rein Vogels heeft gedurende zeer vele jaren bij de KLM vooral een belangrijke rol vervuld om onze nationale luchtvaartmaatschappij in binnen- en buitenland een grotere be kendheid te geven. Hij begon zijn activi teiten bij de KLM onder de oprichter van de Nederlandse luchtvaartmaatschappij, Albert Plesman, en is als onderdirecteur achtereenvolgens onder alle president-di recteuren werkzaam geweest. Hij was on der meer Officier in de Orde van Oranje Nassau en Commandeur in de Orde van de H. Gregorius de Grote. De crematie zal vrijdag in besloten familiekring plaatsvin den. aansluitend op een requiemmis in de Paschaliskerk in Den Haag. Directeur Rabobank Roermond gearresteerd ROERMOND De directeur van de hoofdvestiging van de Rabo bank in Roermond (59) is gearres teerd. Hij wordt ervan verdacht leiding te hebben gegeven aan het frauduleus handelen van mede werkers van de afdeling beleggin gen. Die zouden aan cliënten ef fecten hebben uitgegeven op na men van gefingeerde personen, om zo de belasting te kunnen ont duiken. De directeur is in verzekerde be waring gesteld. Eerder was al het hoofd van de afdeling beleggingen van de bank gearresteerd. De rechtbank heeft bevolen dat deze man minimaal dertig dagen in hechtenis blijft. Kamervragen euthanasie-ordering DEN HAAG Het kamerlid Borg man (CDA) heeft minister Korthals Altes van justitie schriftelijk ge vraagd naar zijn opvatting over een recente beslissing van de procureur- generaal in Den Haag ontslag te vorderen van rechtsvervolging in een bewezen actieve-euthanasie- zaak. Het betrof een arts uit Pur- merend die actieve euthanasie toe paste op een vrouw van 95 jaar die haar lichamelijke achteruitgang psychisch niet langer kon aanzien. Borgman wil weten of het besluit van de procureur-generaal een wij ziging inhoudt van de status quo in het vervolgingsbeleid en waarop die wijziging gebaseerd is. Stichting wil zware belasting dieselrijders UTRECHT Per jaar ontstaan er in ons land vele tientallen gevallen van kanker erf aangeboren afwijkingen door de uitlaatgas sen van dieselmotoren. Bovendien zijn er aanwijzingen dat blootstelling aan het zoge heten dieselroet kan leiden tot minder goed functionerende longen en een toenemende vatbaarheid voor infectieziekten. Dit stelt de Stichting Natuur en Milieu in Utrecht. In een brief aan minister Nijpels (VROM) vraagt de stichting om een belastingsysteem waarbij dieselauto's die voldoen aan de veel strengere Amerikaanse normen minder be last worden dan „de viezerikken". Verder pleit de Stichting ervoor dat auto's met een „roet-naverbrander" minder wegenbelas ting krijgen opgelegd dan auto's die „onge hinderd blijven doorroken". DEN HAAG Willem Kolff is zo vertrouwd met kunstharten dat hij ze door de kamer gooit alsof het tennisballen zijn: „Hier, een kleintje". Maar hij is dan ook de enige die zich dat kan veroorlo ven. Sinds hij tijdens de Tweede Wereldoorlog de kunstnier uitvond heeft de 75-jarige professor voor vele onmisbare or ganen een kunstmatig al ternatief uitgedokterd. Niet voor niets kan hij een lijst met 83 onder scheidingen overhandi gen, van de zilveren Landsteiner-medaille van het Nederlandse Rode Kruis tot een ere-docto- raat aan de universiteit van Bologna. Gisteren kon de genaturaliseerde Amerikaan, die in 1911 in Leiden werd geboren, daar de „Speurwerkprijs" van het Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs aan toevoegen. „Er vallen niet genoeg doden in het verkeer, vooral niet nu de maximum-snelheid is ver laagd". Het lijkt een uitspraak van een begrafenisonderne mer. maar hij is afkomstig van de medicus prof. dr. W.J Kolff. Hij zegt het weliswaar schertsend, maar toch. Een bittere grap. want doordat er minder doden vallen in het verkeer, vallen er meer do den onder de patiënten die wachten op een donor-orgaan; bijvoorbeeld op de nier of het hart van een ander. Om de kloof tussen vraag en aanbod van donor-organen zo veel mogelijk te overbruggen ont wikkelt Kolff nu al veertig jaar lang kunst-organen. Met zijn eerste vinding, de kunst nier, leven op dit moment zo'n 300.000 mensen. De kunstnier was nog een Neder lands produkt; Kolff woonde tijdens zijn vinding in Kam pen. Maar de veelbelovende wetenschapper, die in 1938 „summa cum laude" was ge promoveerd. vertrok naar de Verenigde Staten. Hij ver wachtte daar eerder hoogle raar te kunnen worden dan in de Lage Landen. Dat klopte, hij werd hoogleraar aan de universiteit van Utah. In 1967 stichtte hij het instituut voor medische technologie en kunstmatige organen, waar van hij tot begin dit jaar di recteur is geweest. Tijdelijk rium in Salt Lake City vooral beziggehouden met het kunst- hart. Ideaal voor patiënten die wachten op de transplan tatie van een donor-hart. al dus Kolff. „In mijn eigen zie kenhuis hebben we de afgelo pen elf maanden kunstharten ingeplant bij zestien doodzie ke patiënten. Geen van deze mensen is daaraan gestorven. Twee overleden nadat ze een donorhart kregen, acht heb ben een succesvolle transplan tatie achter de rug. Sommigen van hen zijn naar huis en aan het werk. De overige zes wachten nog op een geschikt donor-hart voor transplanta tie. Op zo'n resultaat had nie mand durven hopen". Omdat harttransplanties met steeds meer succes worden uitgevoerd (het afstoten van het nieuwe hart komt steeds minder voor) is het kunsthart bij uitstek geschikt als tijdelij ke oplossing. Voor permanen te inplanting zijn ze (nog) niet bedoeld, al was het maar om dat de patiënt twee zuurstof tanks op zijn rug moet dragen en aandrijfapparatuur en slangen met zich mee moet slepen. De eerste patiënt die een per manent kunsthart kreeg, Bar ney Clark, leefde er 112 da gen mee. Is dat, om het oneer biedig te zeggen, wel de moei te waard? Kolff: „We beschik ken nog niet over cijfers, om dat we nog zo weinig ervaring hebben, maar ik denk dat je met een kunsthart een le vensverwachting van vijf jaar wel mag koesteren. Er zijn mensen die zich afvragen of je niet beter dood kunt zijn zonder, dan levend mét een kunsthart. Ik zeg daar maar niets over. Ik weet alleen dat er in de Verenigde Staten zo'n 50.000 mensen wachten op transplantatie, terwijl er maar 5000 donor-harten zijn. Het is echt één van tweeën: een kunsthart of de dood". Over het aantal aangeboden donoren maakt Kolff zich geen illussies. „Er zal altijd een tekort zijn, tenzij er in Amerika en Nederland een heel ander soort politie komt, zoals in Chili of zo". Veearts Kunstharten zijn er in alle soorten en maten. Het is mo gelijk te kiezen uit één- of twee kamers en het hart kan binnen of buiten het lichaam gedragen worden. Kolff kiest voor twee hartkamers, binnen het. lichaam. Twee kamers, omdat hartziekten progressief zijn, dus alleen maar erger worden. Het is daarom beter het hele hart te vervangen, dan één kamer. Een hart bui ten het lichaam lijkt Kolff „erg vervelend 's ochtends onder de douche". Prof. Kolff: „Vaak ben je bij de veearts beter af". Overigens is het niet dig een kunsthart in te plan ten. Geen twee borstkassen zijn gelijk, en de vele vaten en organen in de borstkas vormen een „zeer complexe loodgieterij", aldus Kolff. Hij raadt zijn collega's daarom aan veel te oefenen op kalve ren, zoals hij zelf deed. Als ze dat niet doen dreigt het geval van een Nederlandse bus chauffeur zich te herhalen. De man kreeg een prachtig hart ingeplant, maar na de transplantatie kregen de chi rurgen zijh borstkas niet meer dicht. „Patiënten zijn vaak beter af als ze zich door een veearts laten opereren", lacht Kolff. Naast kunstmatige nieren en harten heeft de levenslustige professor ook oren en ogen gemaakt. „Het oor is ontzet tend leuk. Door elektroden in de zenuwbaan te plaatsen hebben we verschillende mensen het gehoor terug kun nen geven. Twintig mensen die bij ons in Salt Lake zijn geweest en stokdoof waren kunnen nu weer een telefoon gesprek voeren. Ik denk dat we op die manier éénderde van alle doven zouden kun nen helpen". Voor blinden is er minder hoop. Het is welis waar mogelijk met een plaat vol elektroden impulsen aan de hersenen te geven die de blinde als „lichtjes" waar neemt, maar lichtjes zijn nog geen „mooie bomen en mooie juffrouwen". Bovendien is er geen geld meer voor verder onderzoek naar het kunstma tige oog. „De regering geeft de voorkeur aan Star Wars", zegt Kolff kwaad. „We ont vangen geen cent meer voor ons onderzoek". STEVO AKKERMAN (Vervolg van de voorpagina) DEN Haag Staatssecre taris Brokx waarschuwde de Kamer dat het totale onderzoek naar de ABP- affaire erg ingewikkeld en dus tijdrovend en duur zal worden. De accoun tantsdienst van VROM zal moeten worden uitge breid, zodat er wellicht geen mogelijkheid is voor de onder meer door Brokx' eigen minister Nij pels bepleite afslanking van het departement van vrom. „Dat zou weieens „pennywise and pound- foolish" kunnen zijn", al dus Brokx. D'66 en PPR drongen erop aan dat er snel nieuwe huren wor den vastgesteld voor die wo ningen waarvan de stichtings- kosten te hoog blijken te zijn voorgesteld. Brokx wees erop dat zoiets alleen maar mogelijk is, als de strafrechter door middel van een vonnis uit spreekt dat het ABP of een andere belegger frauduleus heeft gehandeld. Mocht dat niet gebeuren en is er toch sprake van een oneigenlijk ge bruik van de regels, dan kan de regering niet anders doen dan de verhuurders vragen „of zij zo fatsoenlijk willen zijn" de te veel ontvangen sub sidies en huren terug te geven. Anders ligt de zaak in geval len waar de huur nog niet de finitief is vastgesteld. De be woners van de 235 ABP-hui- zen aan de Heydnahof in Rot terdam kunnen dan ook zo goed als zeker zijn van een te ruggave. „Daar is gelukkig nog niets onherroepelijks ge beurd. Als de huur lager uit komt dan hij nu is, kan ook het in voorgaande jaren te veel betaalde bedrag worden verrekend". Volgens de ge meente Rotterdam betalen de bewoners van de Heydnahof zo'n honderd gulden per maand meer dan nodig is. Ook de huren van de ABP-wonin- gen aan de „Cityplaza" in Nieuwegein zijn nog niet defi nitief en ook daar is dus in be ginsel een verrekening moge lijk. EMMEN Omdat er dat bij veel huurders van ABP-woningen ongerustheid is ontstaan over wellicht te hoge huren die zij beta len, organiseert het Nederlands Verbond van Huurders (NVH) op 20 september een informatiedag in het Jaarbeurscongrescen trum in Utrecht. De bijeenkomst is toegankelijk voor huurder sorganisaties en huurders van de 147 woningbouw-projecten waarbij het ABP is betrokken. Op de bijeenkomst zal een advo caat de ABP-huurders informeren over de juridische aspecten van de zaak. Het NVH heeft staatssecretaris Brokx gesommeerd om voor 5 september onderhandelingen te beginnen over de te rugbetaling van de te hoge huren. Wanneer de staatssecretaris niet bereid is te Onderhandelen, dreigt het NVH hem met een kort geding. (ADVERTENTIE) (4 x naar BP) Vier keer naar een deelnemend BP- station en u bent verzekerd van zo'n prachtig schaaltje van dat fraaie Arcoroc rookglas. Gemaakt door de bekende Verrerie d'Arques. De schaaltjesglasactie loopt tot eind december '86. U hebt dus alle tijd om uw servieskast met heel wat moois aan te vullen. DEN HAAG De hygiëne en veiligheid in subtropische zwembaden, wildwaterbaden. sauna-inrichtingen, wervelba- den. dompelbaden en voetba den ligt vaak lager dan het geen minimaal als noodzake lijk wordt beschouwd. Ook bij therapiebaden in ziekenhuizen worden regelmatig onvoldoen de maatregelen getroffen om besmetting van personen te voorkomen. Minister Nijpels (VROM) zegt dit in een brief aan zijn collega Brinkman (WVC). Brinkman heeft de Gezondheidsraad in middels om advies gevraagd. Nijpels: „Er is een duidelijke behoefte om de normen voor niet publiek toegankelijke zweminrichtingen door middel van een algemene maatregel van bestuur onder de wer kingssfeer van de wet te bren gen. Dit geldt in het bijzonder voor hotel- en campingbaden, Eerste sleutel Prins Claus was gisteren op bezoek bij de familie Geutjens in de Haarlemmermeer. Hij reikte in deze gemeente de eerste sleutel uit aan een bewoner van het project waarmee architect Peter Koelewijn dit jaar de internationale bouwprijsvraag heeft gewonnen. RIJSWIJK De recessie heeft het Nederlandse pu bliek nauwelijks kunnen storen in zijn vrijetijdsge drag. Dit is één van de uitkomsten van het giste ren gepubliceerde Sociaal en Cultureel Rapport 1986 van het Sociaal en Cultu reel Planbureau (SCP). Het blijkt dat de Nederlan der sinds 1975 meer tijd be steedde aan zes typen vrije tijdsbesteding: elektronische media; deelname aan poli tiek; verenigingsleven en vrijwilligerswerk; uitgaan, openluchtrecreatie; hobby's, sport, spel; bezigheden met planten en dieren; doe-het- zelf. Minder tijd besteedde men aan huiselijke contacten en lezen. In dit beeld past onder meer een verdubbe ling tussen 1980 en 1985 van het zeilplankbezit en een vervijfvoudiging van het be zit van videorecorders.' Het SCP concludeert dat qua levenspeil, gezondheid en be levingswereld niet alle ver schillen tussen werkenden en werklozen in de loop der jaren zijn toegenomen, zoals vaak wordt gedacht. De Ne derlander is de laatste jaren optimistischer gaan denken over de economische situatie in ons land. Anno 1986 meent drie kwart van de be volking dat de welvaart aan houdt en denkt een kwart dat de economische situatie zal verslechteren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De minis ters Van Dijk (Binnen landse Zaken) en Korthals Altes (Justitie) hebben gisteren met de politie bonden afgesproken dat er zo spoedig mogelijk een nieuwe inconventiënten- regeling voor de politie moet komen. Een werk groep bestaande uit amb tenaren, vertegenwoordi gers van de politiebonden en deskundigen van een onderzoeksbureau zal een ontwerp voor de nieuwe regeling opstellen. Na afloop van het overleg met de bonden zei minister Van Dijk dat het huidige inconve- niëntensysteem (de toelagere geling voor onregelmatig werk, nachtarbeid, ME-dien- sten e.d.) „fundamenteel moet worden herzien". „De regeling moet eenvoudiger van opzet worden, meer flexibel en bo vendien rechtvaardiger dan nu het geval is". De bewinds man wees er met nadruk op dat het budget zeer beperkt is. „Er kan derhalve geen sprake zijn van een royalere regeling. De nadruk moet liggen op de billijkheid van het systeem", aldus Van Dijk. De onregelmatigheidstoeslag voor de politie kost het rijk momenteel ruim 300 miljoen. Volgens minister van Dijk zou dat zelfs nog wel met 50 mil joen kunnen worden vermin derd. De politiebonden verzet ten zich daartegen met hand en tand. Voorzitter Gert Kof- feman van de christelijke poli tiebond ACP zei dat de bon den niet verder wensen te on derhandelen als de minister zijn voornemen ten uitvoer brengt. FRIEMELS Pm je ACWIERVAfrH MADE. IS, Otë. uw cm ten/wo owMer Ce vormaw fPM op TE 2A0&£U-- - 4 september Koningin Beatrix woont in de Nieuwe Kerk in Amster dam de openingszitting bij van het congres „100 jaar Wetboek van Strafrecht". Prinses Margriet is in Gro ningen aanwezig bij de opening van het 21e Con gres van de European As sociation for the Study of the Liver. UTRECHT Transplan tatie van de „eilandjes van Langerhans", de cellen in de alvleesklier die insuli ne produceren, biedt een hoopvol toekomstperspec tief voor veel diabeten. Dat zegt het Diabetes Fonds Nederland, dat fi nanciële ondersteuning geeft aan een project in het academisch ziekenhuis in Groningen. Onderzoe kers zijn daar bezig mi nuscule groepjes van deze cellen te isoleren uit al vleesklieren van proefdie ren. Experimenten met eilandje stransplantaties zijn gaande in binnen- en buitenland. Er is nog veel onderzoek nodig maar volgens een woord voerster van het DFN zou den er in de tóekomst veel meer suikerpatiënten mee kunnen worden geholpen dan bijvoorbeeld met het in planten van een complete al vleesklier van een donor, al dan niet in combinatie met een niertransplantatie. Bij de mens zijn via een be trekkelijk eenvoudige in greep eilandjes van Langer hans getransplanteerd. Een aantal patiënten hoefde ge durende een bepaalde perio de geen insuline meer te spuiten. Afstoting van ge transplanteerd weefsel en het verkrijgen van genoeg donormateriaal vormen bij de mens nog steeds hinder palen. De nationale diabetesweek is dit jaar van 10 tot en met 16 november. Het Diabetes Fonds Nederland houdt dan de landelijke collectie.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3