Bisschoppen delen bezorgdheid CNV over hulporganisaties aan tafel fieidóe Qowuvnt kerk wereld DPR Rotterdam bespreekt slotdocument LPO beroepingen Evangelische Kerk in Duitsland laakt terughoudend asielbeleid Kerken in DDR pleiten voor dienstweigeren „Aanpassing aan moderne tijd is geen oplossing voor kerkverlating VVD blijft dwarsliggen ACHTERGROND ftzidóeSoiwmit WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1986 PAGINA 2 Voorlichtingsboek inzet van nieuw conflict R.-K. Kerk in VS In de Verenigde Staten is opnieuw een conflict ontstaan tussen de Rooms-Katholieke Kerk en het kerkelijk gezag in Rome, Evenals het geval was bij het ontnemen van de leer bevoegdheid aan prof. Curren, spitsen de bezwaren van Rome zich toe op de sexuele ethiek. De president van het pauselijk comité voor het gezin, kardinaal Edouard Gagnon, heeft een leerboek voor sexuele opvoeding afgekeurd. Het leerboek, dat op r.-k. privéscholen wordt gebruikt, is in rooms-katholieke kringen in de Verenigde Staten al eerder bekritiseerd. In het boek zou uitsluitend worden ingegaan op de medische kant van de sexualiteit en de geboorterege ling, waardoor de ethische aspecten onderbelicht bleef. Het omstreden leerboek is anderhalf jaar geleden uitgege ven. Het mocht van enkele bisschoppen niet in hun bisdom worden gebruikt. Het aartsbisdom Chicago was echter vol lof over het boek. Oorlog is het enige spel waarbij beiden verliezen. Sir Walter Scott De bisschoppen delen de bezorgdheid van het Christelijk Nationaal Vakverbond over het be leid van de kerkelijke ontwikkelingsorganisa ties. Dat bleek gisteren in Utrecht tijdens over leg van het CNV met vertegenwoordigers van de bisschoppenconferen tie. Bij monde van kardinaal Si mon is hebben de bisschoppen de grootst mogelijke zorgvul digheid toegezegd in hun steun aan het werk van deze organisaties, te weten Cebe- mo en Solidaridad. In maart verweet het CNV in een brief aan de kerken enkele organisaties (Cebemo. Icco en Solidaridad) „selectieve ver ontwaardiging" en de taak van een ongebonden vakbe weging te gringschatten. Bij hun werk in de Derde We reld maken ze niet zelden „fundamentele waarden als vrijheid en democratie on dergeschikt aan economische grondrechten". Democratie zou volgens die mythe „een westerse luxe" zijn. Het CNV vindt een veelvor mige financiële steunverle ning aan de Derde Wereld van groot belang, zodat ook de progressieve christelijke sociale beweging er een rol kan spelen. Het CNV signa leert ook een theologisch- ideologische opstelling bin nen sommige kerkelijke ont wikkelingsorganisaties, die de verhoudingen in de Derde Wereld als te zwart-wit ana lyseert. In een dergelijke analyse wordt dan wel de de mocratische oppositie in dic taturen vaak bestaande uit de sociaal-democratie, de christen-democratie en de brede gematigde progressieve vakbeweging buiten spel gezet, aldus het CNV. Het CNV heeft later dit jaar soortgelijk overleg met de Raad van Kerken. Van de hervormde en gereformeerde kerk afzonderlijk heeft het CNV nog geen reactie binnen op het verzoek om dergelijk overleg. De Rotterdamse Diocesane Pastorale Raad heeft de ver gadering van 1 september grotendeels besteed aan een gedachtenwisseling over het slotdocument van het in fe bruari gehouden Landelijk Pastoraal Overleg. „Geloofs verdieping in deze tijd", toe gespitst op de rol hierbij van de liturgie. In het vijf pagi na's tellende slotdocument, dat aan de leden van de DPR ter inzage is gegeven is als deelnemers van het LPO in Noordwijkerhout, wordt een overzicht gegeven van de drie dagen durende bespre kingen in Noordwijkerhout en een lijst van aanbevelin gen gepresenteerd aan het adres van de bisschoppen van Nederland. De bisschop pen zullen begin volgend jaar met een reactie op het stuk en de aanbevelingen komen. Ter inleiding noemde bis schop R. Bar het slotdocu ment een mooi geordende synthese van een destijds moeilijk overzienbaar gebeu ren. Wat inhoudelijk naar voren wordt gebracht her kent hij goeddeels: er is een frictie tussen wenselijkheid en werkelijkheid. Wat velen van de liturgie hopen en ver wachten wordt vaak niet in gelost door allerlei zeer moei lijk weg te nemen oorzaken. Het slotdocument spreekt van een ritencrisis waarbij oorzaken gezocht worden in het kerkelijk taalgebruik, on voldoende voorbereidende katechese, het verschil tussen het culturele patroon waarin mensen leven en het cultuur patroon dat ten grondslag ligt aan de riten in de kerk, waardoor symbolen met name door de jeugd niet meer verstaan worden, het vaak mannelijke accent in de liturgie enzovoort. Naast enige kanttekeningen had de bisschop ook enige vragen waarop in het slotdo cument geen of onvoldoende antwoord wordt gegeven. Zo als: waar vinden we het goe de midden tussen de plechti ge taal en de omgangstaal, tussen actieve deelname aan de liturgie en het luisteren? Liturgie moet niet alleen, zo als het slotdocument stelt, vragen om een grote mate van verdraagzaamheid, maar, aldus mgr. Bar, ook op roepen om ware gemeen schap, Familia Dei, te wor den. Naar zijn oordeel is het LPO niet voldoende inge gaan op het liturgisch leven in de thuissituatie. In de gedachtenwisseling bleek, dat de problematiek vooral zichtbaar is bij de vie ring van de Eucharistie. Moet het aantal Eucharistievierin gen worden beperkt ten gun ste bijvoorbeeld van gebeds diensten, omdat velen nog niet blijken toe te zijn aan goed Eucharistievieren, om het kerkgebouw beter gevuld te krijgen, moet het beleid meer in de richting van Eucharistievieren in kleinere ruimten? Als men bevesti gend antwoordt kan men echter tegelijk ook de argu menten tegen horen. De DPR was het er wel over eens, dat het om een zeer ge compliceerd probleem gaat, waarin zomaar niet een op lossing zichtbaar is. Men kan, bijvoorbeeld om de verstaan baarheid te vergroten, plei ten voor meer eigentijdse vormen en een beter taalge bruik, maar moeten we ons niet eerst realiseren, dat vele jongeren van huisuit niet meer vertrouwd zijn met be grippen als feestelijk vieren, samen bidden en samen maaltijd houden? Meegedeeld is verder dat in het najaar de multimediale kursus „Om u te dienen" van start gaat. Aangetrokken wordt een medewerker, die gedurende twee jaar gaat hel pen en adviseren bij de vormgeving van de diakonie in de parochies en dekena ten. Nederlands Hervormde Kerk: Beroepen: te Daarle J.A.W. Verhoe ven. kandidaat te Amersfoort: te Zwolle. W. Tijink te Ommen, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken: Aangenomen naar Nieuwe Pekela G. Lubberts, kandidaat te Amster dam, die -bedankt voor St. Pancras Cursus lekenvorming In de kapel van het St. Sta- nislascollege, Westplantsoen 71 in Delft, organiseert de charismatische beweging vanavond om half acht een bijeenkomst ter inleiding van een cursus lekenvorming. Na een eucharistieviering zijn er mensen aanwezig die iets zul len vertellen over de charis matische beweging. De cur sus lekenvorming begint op 30 september. Kardinaal Tomasek Tomasek wil paus uitnodigen Kardinaal Tomasek wil paus Johannes Paulus II uitnodi gen volgend jaar de heiigver- klaring van Agnes van Bohe- men bij te wonen. Dit is in kerkelijke kring in Praag vernomen. De 87-jarige primaat van de R.-K. Kerk in Tsjecho-Slo- wakije zal een van de ko mende dagen de regering om toestemming voor zo'n be zoek vragen. Het bezoek aan Praag zou vooraf kunnen gaan met de reis die de paus volgend jaar naar zijn ge boorteland Polen zal maken. Agnes van Bohemen (1205- 1282), dochter van koning Premysl Otakar I, was de op richtster en eerste abdes van het Sint-Franciscus-klooster in Praag. In het Oostberlijnse station Friedrichstrasse worden vluchtelingen door de Oostduitse autoritei ten op de ondergrondde trein gezet naar West-Berlijn. De Evangelische Kerk in Duitsland heeft zich uitge sproken tegen een „politiek van gesloten grenzen" met betrekking tot de opname van asielzoekers en vluchte lingen. De kerk betreurt het dat in de publieke opinie vaak wordt gesproken over grootscheeps asielmisbruik en dat beeldspraken als „de boot is vol" worden gebruikt. De Bondsrepubliek kan meer vluchtelingen opnemen dan ze tot nu toe doet, vindt de Evangelische Kerk. In het land is 0,2 procent van de be volking vluchteling; in Pa kistan is dat percentage 2,5 en in Pakistan 13,6. De grens aan het opnemen van vluchtelingen wordt voornamelijk bepaald door de bereidheid hiertoe van de bevolking, schrijft de kerk in haar verklaring. Ze wijst het niet af dat er een grens wordt gesteld en heeft er be grip voor dat de politici niet „alle deuren kunnen open zetten". Een beperking van het grondrecht op asiel is echter geen geëigend middel om de vluchtelingenstroom in te dammen, meent de kerk. In eigen gelederen ontwaart de EKD ook grote weerstand tegen vluchtelingen. Hoewel er vele werkgroepen bestaan die zich het lot van de asiel zoekers hebben aangetrok ken,. is het tot nu toe niet ge lukt een gemeenschappelijk bewustzijn van christelijke verantwoordelijkheid en soli dariteit in de gemeenten op te wekken. Ook zijn kerkelij ke en diakonale instellingen niet snel bereid vluchtelin gen op te nemen, aldus de EKD. De Bond van Evangelische Kerken in de DDR heeft staats- en partijchef Erich Honecker erop gewezen dat dienstweige-' ren „een teken van de toekomstige wereld zonder wapens" is. Niet alleen in de militaire dienst, maar ook in de zoge naamde bouweenheden en de vervangende dienst kunnen dienstplichtige jongeren hun streven naar vrede tot uiting brengen. Dit heeft de synodevoorzitter van de Bond van Evangelische Kerken in de DDR, Rainer Gabler, tijdens een ontmoeting met Honecker gezegd. Honecker ontving een vredesrapport, waarin de organisaties van de DDR-vredes- raad hun vredesactiviteiten uiteenzetten. In het hoofdstukje over de kerken wordt geen melding gemaakt van de succes voile poging van de kerken voor de vrijlating voor ongeveer 50 totaalweigeraars vorig jaar. Wel wordt uitdrukkelijk gewezen op de verantwoordelijk heid die de kerken in beide delen van Duitsland voor het bewaren van de vrede hebben. In gemeenschappelijke ver klaringen hebbèn ze bij herhaling ae militaire afschrikking afgewezen. De dinsdagkranten in de DDR maken in hun verslag van de ontmoeting geen enkele melding van het kerkelijk pleidooi voor dienstweigering. Ook onthouden ze de lezers informa tie over het standpunt van de kerken inzake de militaire af schrikking. Volgende maand vonnis in zaak-Goeree De president van het Ge rechtshof in Arnhem zal op 20 oktober uitspraak doen in het hoger beroep dat het evangelistenechtpaar Goeree tegen het vonnis van de rechtbank te Zwolle heeft aangespannen. Bijna een jaar geleden verbood de Zwolse rechter het echtpaar de num mers 10 en 12 te verspreiden van het gospelblad Evan, op straffe van 1.000,- per over treding tot een maximum van 100.000,-. Pater Mkhatshwa vervaardiging brandbommen ten laste gelegd De Zuidafrikaanse minister van justitie Le Grange heeft de secretaris-generaal van de bisschoppenconferentie, pater Smangaliso Mkhatshwa, er van beschuldigd dat hij schoolkinderen leerde brand bommen te maken. De politie zou aan Le Grange bewijzen hiervan hebben getoond. Mkhatshwa, die sinds het uit roepen van de noodtoestand op 12 juni gevangen zit, noemde de beschuldiging van de minister „pure laster zon der enige grond van waar heid". Hij daagde de minister uit hem voor het gerecht te slepen als deze overtuigd was van het waarheidsgehalte van de rapporten. De be schuldigingen van Le Grange vormen naar zijn mening een onderdeel van een lastercam pagne tegen de Rooms-Ka- tholieke Kerk. Minister Le Grange noemde als tweede reden voor de hechtenis van pater Mkhats hwa diens medewerking aan pogingen de huidige regering in Pretoria omver te werpen. HAAGSE PREDIKANT C. KLAPWIJK: „De kerk moet met be houd van de wezenlijke elementen uit het chris telijk geloof openstaan voor de vragen van de moderne mens." Op deze manier kan de kerk vol gens dr. C. Klapwijk, ge reformeerd predikant in Den Haag, zingevend zijn voor de hedendaagse mens en dan in het bij zonder voor de jongere. Klapwijk sprak woensdag in Ermelo op de predikanten conferentie, georganiseerd door het Confessioneel Gere formeerd Beraad, een bezin- ningsorganisatie. Dr. Klapwijk sprak over een „explosie" van kerkverlating: tweederde van de jongeren wil niet tot een kerkgenoot schap worden gerekend. Bin nen afzienbare tijd zullen „gelovig-kerkelijken" een zeer kleine minderheids groep vormen in Nederland, meent de Haagse predikant. Je kunt jezelf de vraag stel len of bij kerkverlating de mensen de kerk hebben ver laten of de kerk de mensen, betoogde Klapwijk. „Met- name jongeren vinden het testament van de kerk en kerkelijke ouders leeg." Hij schetste in dit verband ook het probleem van de „bin nenkerkelijke secularisatie". Ouders weten niet meer hoe en wat ze aan hun kinderen moeten doorgeven en geven dan in hun onzekerheid maar niet door. Duidelijk is volgens Klapwijk dat er iets mis is met onze hedendaagse cultuur. „Wie God dood verklaart, dreigt ook de mens dood te verkla ren. In de ontstane leegte klinkt dan de vraag: 'Wie ben ik?'." Hij waarschuwde tegen het bannen van chris telijke waarden en normen uit de ethiek. Klapwijk er kende dat veranderingen op dit terrein soms noodzakelijk zijn, maar het gevaar bestaat dat er een waardenvrij nihi lisme overblijft. Gegratineerde karbonade met aubergine-ratjetoe en aardappelpuree chocoladevla Als u met zijn beiden bent dan heeft u nodig: 2 ribkar bo naden, 25 g margarine, zout, peper, 1 grote tomaat, bies look of basilicum, 2 plakken kaas; 1 grote ui, 1 lepel olie, 1 flinke aubergine, 1 paprika, zout, rozemarijn, tijm, l tomaat, peterselie; 0,5 tot 1 kg aardappelen, zout, melk, peper, nootmuskaat; 0,5 liter chocoladevla of 0,5 liter melk met 20 g cacao, 45 g suiker en 25 g maizena, 1 lepel amandelsnippers. Schroei de karbonaden dicht in hete margarine, temper het vuur en strooi zout en peper over het vlees. Bak de karbona den op een matig vuur in twaalf minuten bruin en net gaar. Leg het vlees in een ingevette lage ovenschaal. Snijd de ge wassen tomaat in dunne plakken en leg die op het vlees. Strooi fijngeknipte bieslook of basilicum over de tomaten en bedek ze met kaas. Zet de schotel onder een hete grill of in een hete oven tot de kaas gaat smelten. Fruit grove uisnippers lichtbruin in de olie. Was de aubergi ne, snijd het steeltje eraf en verdeel de vrucht in blokjes. Spoel de paprika af, verwijder de steel en pitjes en snijd de vrucht in gelijke reepjes. Schep de aubergine en paprika met zout, takjes verse of gedroogde rozemarijn en tijm door de ui, voeg een lepel water toe en sluit de pan. Laat de massa acht minuten smoren. Snijd de gewassen tomaat in niet te kleine stukken en smoor die nog twee minuten met de rest mee. Haal eventueel de takjes van de verse kruiden uit de ratjetoe en strooi er in de schaal fijngeknipte peterselie over. Maak de aardappelpuree zoals u gewend bent, roer er hét van de karbonaden overgebleven vet door. Rooster de amandelsnippers al roerende goudbruin in een droge koekepan, laat ze op een bord afkoelen en strooi ze over de vla. JEANNE Er schijht een soort doem te rusten op minister Brinkmans ontwerp voor een mediawet. Toen die mediawet gisteravond in de Tweede Kamer wederom aan de orde kwam kregen CDA en VVD prompt opnieuw ruzie met elkaar over com merciële televisie. Afgelopen voorjaar kon Brinkman de twee regeringsfracties al niet op één lijn krijgen en moest hij bakzeil halen met zijn complete mediawet. Van de zomer leek er onder leiding van informateur De Koning een oplos sing te zijn gevonden, maar nu is op een overigens niet onbe langrijke detailkwestie de onenigheid opnieuw losgebarsten. In de onderhandelingen over het regeerakkoord is in elk geval de winst geboekt, dat er voorlopig in ons land geen ei gen commerciële tv-zender komt. De formulering in het re geerakkoord dat zo'n commerciële zender er'alleen zou ko men indien AVRO, Tros en Veronica daar op korte termijn voor zouden kiezen, heeft tot gevolg gehad dat die drie om roepen terugschrokken voor de gestelde voorwaarden en verkozen voorlopig binnen het Hilversumse zuilenbestel te blijven opereren. De VVD heeft daarmee met haar plannen voor Nederlandse commerciële televisie volledig bakzeil ge haald. MAAR dat verhinderde de fractiewoordvoerders van CDA en VVD gisteravond niet lustig voort te ruziën over commer ciële satelliet-televisie. Moeizaam hadden ze de afgelopen da gen achter de schermen getracht een oplossing te vinden voor dit punt, dat in het regeerakkoord nog niet geregeld was. Voor het geval de Europese rechter een ondertitelings verbod voor de programma's van deze zenders ontoelaatbaar verklaart, zou het CDA het liefst Sky Channel en Music Box dezelfde beperkingen willen opleggen als in Hilversum voor de STER-reclame gelden. De VVD daarentegen streeft er naar zo veel mogelijk ruimte te geven aan deze buitenlandse commerciële zenders. HeT leek erop of er maandagavond een oplossing was ge vonden, zodat minister Brinkman een voorstel kon formule ren dat gisteravond in de Kamer aan de orde kwam. Hij wilj buitenlandse commerciële zenders, waarvan de programma's in ons land via de kabel worden uitgezonden, voor de keusj stellen: of ze houden op commercieel te zijn, of ze mogen geen op Nederland gerichte reclame meer maken. Tot ken-j nelijke verbijstering van de bewindsman interpreteerde de; VVD dit voorstel weer volstrekt anders: de liberalen zien er1 een versoepeling in van het regeringsstandpunt tegenover commerciële televisie. Er is alles te zeggen voor het CDA-standpunt dat commer ciële satellietzenders aan strenge reclameregels horen te wor den gebonden. Alleen op die manier kan worden voorkomen dat zij de mogelijkheid krijgen langs een omweg toch het Hilversumse bestel financieel leeg te zuigen. Al geruime tijd is duidelijk, dat de VVD daar niet voor terugschrikt Om haar doel te bereiken. HET is daarbij verbazingwekkend dat de PvdA er naar neigt dit VVD-standpunt te steunen. Een argument dat del PvdA daarvoor aanvoert is op zich redelijk: commerciële! buitenlandse zenders moeten ook toegankelijk zijn voor men sen die bijvoorbeeld de Engelse taal niet machtig zijn. Maar dat is alleen een pleidooi voor het opheffen van het onderti telingsverbod; niet voor het toestaan van de commerciëlé vrijheden die de VVD voor ogen staan. De PvdA-fractie ziet kennelijk over het hoofd, dat de uitwerking daarvan op de Nederlandse omroepen desastreus zal zijn, terwijl bovendien de Nederlandse dagbladen er in ernstige moeilijkheden door zouden komen. Van de PvdA mag verwacht worden, dat over dit merkwaardige standpunt van de fractie nog eens goed wordt nagedacht. Perioden met zon. DE BILT (KNMI) Een ac tieve depressie verplaatst zich van Engeland via de Duitse Bocht naar de Oostzee. Achter- dit lagedrukgebied nadert een oceanisch hogedrukgebied dat morgen een flinke weersver- betering geeft. Er komen zon nige perioden voor en het blijft, na nog een enkele buitje in de nacht, overdag groten deels droog. De wind draait van noordwest naar west en neemt af tot matig, aan de kust tot krachtig. De tempera tuur loopt op tot rond 18 gra den. Nog enige dagen blijft het hogedrukgebied, dat zich bo ven midden-Europa nestelt, het weer bij ons bepalen. Het blijft droog en de temperatuur wordt iets hoger. Het ziet er echter naar uit dat in het weekeinde een nieuwe storing ons land bereikt. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor donderdag en vrijdag: Zuid-Skandina vië: Wisselend bewolkt en een en kele bui. Middagtemperatuur van 13 tot 18 graden. Benelux: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur van 19 tot 24 graden. Duitsland: Zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur van 17 graden in het noorden tot 25 graden in het zuiden. Britse eilanden: Flinke perioden met zon en al leen in Schotland een enkele bui. Middagtemperatuur van 16 graden in het noorden tot 22 graden in het zuiden. Frankrijk: Zonnig en droog. Middagtem peratuur van 20 tot 28 graden. Alpengebied: Wisselende bewolking en don derdag in Oostenrijk nog een bui. Middagtemperatuur in de dalen 22 tot 25 graden. Nulgra- denniveau boven 2500m. Spanje, Portugal: Zonnig en droog. Middagtem peratuur 23 tot 33 graden. Italië, Joegoslavische kust: Zonnig en slechts een kleine kans op een bui. Middagtem peratuur van 25 tot 30 graden. I Zd. Limb Aberdeen Athene Barcelona onbew 15 10 0 27 17 0 i •nbui 23 18 10 30 23 0 Verdachte kan gaan na foutje met dagvaarding

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2