Katwijk blijft „belastingparadijsje Rijnland verbetert Vlietslootkaden Sassenheims milieuproject slaat aan Noordwijk mist industrieterrein GEMEENTE PRESENTEERT BEGROTING VOOR '87 Raad Valkenburg steunt verkeersmaatregelen L LEIDEN OMGEVING EcidófeSoivtmit WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1986 PAGINA 15 Personeelstekort gezinsverzorging an|ASSENHEIM De Stichting Maatschappelijke rgDienstverlening Bollenstreek heeft nog steeds moeite ;0.im helpsters in de gezins- en bejaardenverzorging aan er e trekken. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1985. De -n.vet op de tweeverdieners speelt de Stichting in dit op dacht parten. Door de inzet van hoofdleider en leidsters eriveet de Stichting echter nog steeds aan voldoende klielpsters te komen, an 31. let algemeen maatschappelijk werk wordt tegenwoor dig door alle vijf deelnemende gemeenten, te weten en lassenheim, Oegstgeest, Warmond, Lisse en Hillegom, djiroor 100 procent gesubsidieerd. Met name in Warmond tapeeft deze vorm van hulpverlening in 1985 duidelijk kt jen eigen gezicht gekregen. Er is nu elke dag spreekuur i, pn gesprekken met Warmondse cliënten kunnen in vlVarmond zelf worden gehouden. Dat was ook aanlei ding voor deze gemeente om tot een subsidiëring van 100 procent over te gaan. Inmiddels is er ook een ipreekuur gezinsverzorging gekomen. J. Algera 25 jaar bij veiling CNB LISSE De heer J. Algera uit Lisse viert komende vrijdag het feit dat hij 25 jaar bij de bloembollenveiling CNB in dienst is. In het kader van dit jubileum zal hem een re ceptie wortlen aangeboden in het congres centrum Leeuwenhorst te Noordwijkerhout van 17.00 tot 18.30 uur. De heer Algera is binnen de CNB de man die over de finan ciën gaat. De jubilaris kwam in 1961 bij het bedrijf, toen nog HBG geheten. In 1970 volgde zijn benoeming tot procuratiehouder en negen jaar later werd hij adjunct-direc teur. Dat was de tijd van de fusie tussen de HBG en de veiling West-Friesland tot CNB. De CNB heeft, tien jaar na de fusie een be langrijke marktpositie verworven en wordt niet langer uitsluitend gezien als een kwe kersveiling. Flat in Vinkenveld NOORDWIJK De commissie voor ruimte lijke ordening is gisteravond unaniem ac- coord gegaan met een gewijzigd bouwplan voor een flat met 87 appartementen in het Vinkenveld. Aan het begin van de vergade ring deelde wethouder Salman mede, dat deze flat galerijen in plaats van portieken krijgt. Verder bleek het college te hebben ge kozen voor 3-kamerwoningen. De nieuwe opzet opent mogelijkheden tot be woning van de flatjes door jonge gezinnen. Deze zullen bij de eerste de beste gezinsuit breiding niet genoodzaakt zijn naar andere woonruimte om te zien. Op een vraag van Willems (CDA) deelde wethouder Salman mede, dat het appartementengebouw voor zien wordt van een lift. Daardoor zal het ge bouw toegankelijk worden voor bijvoorbeeld kinderwagens en rolstoelen. Brinkman akkoord met duurdere Radio West DEN HAAG/LEIDEN Radio West mag bijna 2 miljoen gulden meer inves teren dan begroot. Dit deelt gedepu teerde mevrouw I. Günther (VVD) mee aan de provinciale commissie cultuur. Zij heeft een brief ontvangen van mi nister Brinkman (WVC) waarin hij schreef akkoord te gaan met de extra kosten voor de installatie van de nieu we regionale omroep in Zuid-Holland. Het investeringsbedrag, dat inmiddels is opgelopen tot circa 3,9 miljoen gul den, wordt in eerste instantie betaald door het ministerie van WVC. Wan neer de nieuwe media-wet echter van kracht wordt moet de provincie deze aanloopkosten aan het rijk terugbeta len. Eerste water uit gerestaureerde Dorpspomp WARMOND Burgemeester mevrouw G. Hendrickx-Vlaar van Warmond zal zaterdag de ge restaureerde Dorpspomp aan de Dorpsstraat weer in gebruik stel len. Zij zal om 10.30 uur het eer ste water oppompen. Direct daar na wordt de jubileum-expositie geopend ter gelegenheid van het derde lustrum van galerie De Pomp. Een groot aantal oud-exposanten van de galerie heeft in totaal 80 werkstukken vervaardigd met als onderwerp dorpspompen, bronnen of fonteinen. De exposi tie is ingericht in zowel de gale rie De Pomp als in Het Oude Raadhuis en is geopend tot en met 21 september. Zaterdag staat het pleintje rond de pomp bol van de activiteiten. Er zal een terras worden ingericht in Fran se stijl. Er zullen de hele dag kunstenaars aanwezig zijn om ie der die dat wenst te portretteren. Hubert Weyers en Jan Kiewiet de Jonge zorgen voor de muziek en om 12.00 uur is er een poppen theater. Voor twee en een halve gulden kan ieder kind zich een feestelijke, leuke of gekke make up laten aanmeten door Lieke van den Berg. CATWIJK De gemeen- e Katwijk blijft een „be- astingparadijsje". Dat telt het gemeentebestuur lij de presentatie van de legroting voor 1987. Men comt tot deze conclusie in ien vergelijking van de {emiddelde belastingaan- lag van de Katwijker met lie van de omliggende ge- neenten. Die lokale be- astingen zullen ook vol gend jaar laag blijven. De jegroting '87 is met een jedrag van 70 miljoen Sluitend. Ondanks de vele omvangrijke bezuinigings maatregelen is de finan ciële positie van de ge meente Katwijk gezond. In vergelijking met veel ande re gemeenten steken de werk loosheidscijfers en de gemeen telijke financiëringspositie gunstig af. Desondanks blijft het streven van het Katwijkse gemeentebestuur gericht op het verder terugdringen van de werkloosheid. Vandaar dat er hard aan gewerkt wordt om nieuwe bedrijven aan te trek ken. De grootste post bij de uitga ven in het Zeedorp voor het komende jaar is de sector „So ciale voorzieningen en maat schappelijk werk". Voor totaal bijna achttien miljoen gulden wordt in dit bestuurlijk veld gestort. Wel krijgt de gemeen te van de rijksoverheid bijna vijftien miljoen gulden terug, maar de discrepantie tussen die bedragen lijkt alleen maar te groeien. Het is daarom be grijpelijk dat de gemeente Katwijk probeert de werkloos heid terug te dringen door het (laten) scheppen van arbeids plaatsen. Op die manier kan de begroting voor deze sector dalen. Konkreet is het echter zo, dat de post economische za ken, waaruit de initiatieven toch betaald moeten worden, verreweg het kleinst van de begroting is: nog geen zestig duizend gulden op jaarbasis. De uitgaven aan cultuur en re creatie zijn voor het komend jaar begroot op ongeveer 12 miljoen gulden. De daadwer kelijke financiering uit de Katwijkse middelen voor deze post is meer dan acht miljoen gulden. Samen met Algemeen Bestuur zijn het de twee pos ten die de Katwijkers het meeste geld kosten. Behalve het „passen op de winkel" ontwikkelt de lokale overheid jaarlijks ook nieuw beleid. Binnen het Algemeen bestuur is dat voor het volgend jaar hoofdzakelijk de automa tisering. De aanschafkosten daarvan bedragen een milioen gulden, plus ongeveer drie honderdduizend gulden per jaar aan vaste lasten. Ander nieuw beleid binnen deze be grotingspost is het toegankelij ker maken van het gemeente huis, aanpak vandalisme en het gaan hertaxeren van het Katwijkse huizenbestand. Dit is noodzakelijk voor de heffing van de Onroerendgoedbelas- ting. Toch is het gemeentebestuur van mening, dat Katwijk „een belastingparadijsje" in verge lijking met de haar omliggen de gemeenten is. De gemiddel de belastingaanslag per inwo ner komt in Katwijk op ƒ87,50. Voor Leiden ligt dat bedrag op 250 gulden, terwijl vergelijkende gemeenten als Noord wijk (150 gulden) en Voorhout 200 gulden) aanmer kelijk hoger liggen met hun plaatselijke belastingen. De kroon daarbij in deze regio spant de residentie. De inwo ners in Den Haag komen jaar lijks op een bedrag van bijna 310 gulden. Het vrijwel niet stijgen van de jaarlijkse gemeentelijke lasten, terwijl de kosten voor het gas en elektriciteit dalen, betekent voor een gemiddeld Katwijks gezin een besparing van 215,75 gulden in vergelijk met dit jaar. In een tijd dat de koop kracht van de gezinnen onder druk staat een voorbeeld van bewust gemeentelijk beleid, al dus het Katwijkse college. De door het gemeentebestuur aangeboden begroting moet door de gemeenteraad goedge keurd worden. Het is de be doeling dat de behandeling van de begroting plaats heeft op woensdag 22 oktober. Reclamezuil opgericht De reclamezuil voor Winkelhof Leiderdorp is, ondanks alle protesten, gisteren dan toch opgericht. Hoewel de paal niet verlicht mag worden is de mo gelijkheid daartoe wel aanwe zig. Daartegen werd gister avond bij de commissie be roep nog bezwaar aangete kend doorde Leiderdorpers nevrouw H.J. Dekkers en de heer A.J. de Vrind. Zij hadden eich aanvankelijk tegen de komst van de paal verzet, maar aangezien de gemeente de bezwaren heeft verworpen, hebben zij zich nu gericht op je verlichting ervan. De gemeente Leiderdorp staat Verlichting niet toe aangezien daar een bestemmingsplanwij- tiging voor nodig is. Bij over treding zal worden ingegrepen. Niettemin was alleen het feit dat de mogelijkheid daartoe bestaat al aanleiding voor de «bezwaarmakers om te protes teren. De leden van commissie iberoep hadden gisteren weinig begrip voor de bezwaren, aan gezien zij van mening zijn dat er niets op tegen is als er een voorziening ergens wordt inge bouwd die niet wordt gebruikt. Overigens gaat Nationale Ne derlanden. de eigenaar van Winkelhof wel proberen om via een wijziging van het bestem mingsplan de zuil verlicht te krijgen. En als dat lukt hoeft alleen de schakelaar te worden lomgedraaid. VOORSCHOTEN De polderafdeling Zuidgeest van het Hoogheemraad schap van Rijnland gaat 9.000 meter Vlietslootka den verbeteren. Het gaat om de Vlietsloten tussen Veursestraatweg en het Rijn-Schiekanaal (De Vliet) in de gemeenten Voorschoten en Leid- schendam. Op dinsdag 9 september zal om 15.00 uur vanuit restaurant Al- lemansgeest een officiële start worden gemaakt met de kadeverbetering. De Vlietslootkaden voldoen niet meer aan de eisen die aan een deugdelijke water kering worden gesteld. Zij moeten opnieuw onder pro fiel, dat wil zeggen op de juiste hoogte, breedte en on der het juiste talud, worden gebracht. De oevers zijn meer dan normaal afgekalfd als gevolg van het zware scheepvaartverkeer in de Vliet. De oevers en kaden van het kanaal zelf lijden daar het meeste onder, maar die worden door de provin cie onderhouden. Het kade- verbeteringsplan omvat ka den in Starrenburgerpolder, de Binnenpolder, de Zuid- Hoflandsepolder, de Knip- polder en de Oostboschpol- der. Het onder profiel bren gen gebeurt met klei nadat de kaden zijn ontdaan van alle obstakels en het oude kadeprofiel is voorbewerkt. Voor de verbeteringswerken zal 14.000 kubieke meter klei nodig zijn, die op de Vliet in kleine vletten wordt overge slagen en waar mogelijk de Vlietsloten binnengevaren. Vervolgens wordt de klei met een kraan op de kade gezet en verwerkt. Waar no dig wordt beschoeiing aange bracht. De werkzaamheden zullen ongeveer negen maanden in beslag nemen. Het werk wordt bemoeilijkt op de plaatsen waar woonbo ten aan de kade liggen. Daar moet de klei over land wor den aangevoerd en het woondschip tijdelijk worden verwijderd. Dat gebeurt alle maal echter in goed overleg met de woonbootbewoners. Een gunstige omstandigheid is dat er veel goede klei voorradig is in de nabij gele gen Vlietlanden. De trans portkosten kunnen daardoor worden gedrukt, het Project Verbetering Vlietslootkaden gaat 1142.000 gulden kosten. Het Hoogheemraadschap van Rijnland, dat belang heeft bij een goede kade omdat an ders het boezemwater uit de boezem zou weglopen betaalt de helft van de kosten van uitsluitend de kadeverbete ring, niet het bijkomende werk. Daardoor moet door de polderafdeling Zuidgeest zelf toch nog tegen de 700.000 gulden worden opge bracht. De kade kan na ver betering weer 40 jaar mee. NOORDWIJK Het ontbreken van een industrieterrein wordt in Noordwijk steeds meer als een gemis ervaren. Daar was de commissie voor ruimtelijke ordening het gisteravond roerend over eens. Problemen bleken er te bestaan over de grootschaligheid van het bouwplan van het aannemersbe drijf Van der Wiel Bouw BV. Dit bedrijf wil een bedrijfshal oprichten en een kantoor vergroten op een perceel grond aan de Lageweg. Daarvoor dient het ter plaatse geldende be stemmingsplan „Buitengebied" te worden herzien. Niemand bleek gelukkig met het plan. Men had het liever in een industriegebied gezien, dat werd in de discussie wel duidelijk. Voor de PvdA was het een moeilijke beslissing, zei Prins. Eerder waren dergelijke plannen namelijk afgewezen op grond van dezelfde argumentatie, die tegen dit plan kon den worden ingebracht. Van de andere kant is het zo, dat een paar honderd meter verder aan de Lageweg door Beuk een nog veel groter bedrijf wordt gebouwd. Daarom vond Prins afwijzing van het bouwplan Van der Wiel niet eerlijk. Burgemeester en wethouders zitten met hetzelfde probleem, aldus wethouder Salman. Willms (CDA), en andere commis sieleden met hem, wilden weten of het plan dat aan de com missie werd voorgelegd, het slot was van de expansie van het bouwbedrijf. College en gemeenteraad hebben dit zelf in de hand, legde Salman uit, want deze colleges kunnen wei geren aan volgende plannen medewerking te verlenen. Van Rijnberk (Noordw. Bel.) meende dat voor Noordwijkse be drijven wel iets moest worden gedaan. Bij „neen" raakt men steeds meer werkgelegenheid kwijt en dat was voor hem re den „ja" te zeggen. Bij de beantwoording van de vragen die in de commissie waren gesteld, vestigde wethouder Salman nogmaals de aandacht op het gemis van een plaatselijk in dustrieterrein. Hij zegde toe met de provincie te gaan praten over een herziening van het provinciale standpunt. VALKENBURG De gemeenteraad van Valkenburg heeft gis teren ingestemd met een aanzienlijk aantal verkeersmaatrege len. Zo werden parkeerverboden ingesteld voor een deel van de Cladiusdreef, de Joghtlaan bij de kruising met de Katwijkerweg en voor de Broekweg nabij de Hoofdstraat. Eenrichtingsverkeer komt in het Lambrechtsveld en het Frankenburg. Voorts werd besloten om 28 parkeerhavens aan te leggen aan het Buiten- joght. Valkenburg krijgt alsnog vergunning om tien premie-a wonin gen te bouwen. Burgemeester C. Sinke noemde dit gisteravond tijdens de raadsvergadering een „leuke opsteker" voor de wo ningbouw in 't Joght III. De raad heeft het contract met beheer der P.J.C. van de Laar van de Terp met vijf jaar verlengd. De beheerder had, overigens tot verrassing van de raadsleden, drie maanden uitstel gevraagd om over het hem thans voorgelegde contract te mogen beslissen. De raad stelde een krediet van 14 mille ter beschikking voor een inspectie van het riool in het oudste deel van het centrum. Men acht het waarschijnlijk dat een deel van de rolering vervangen moet worden. Met het oog op de herinrichting en herstrating vond het gemeentebestuur het nodig de zaak grondig aan te pakken. De gemeenteraad stond korte tijd stil bij het overlijden van de heer A. Bol, die onlangs op 73-jarige leeftijd overleed. De heer Bol was 40 jaar als ambtenaar vertinden aan de gemeente Val kenburg. Met sonar op zoek naar jongen RIJNSBURG De politie van Katwijk en jachthaven Poelgeest uit Oegstgeest heb ben sonar-apparatuur ter be schikking gesteld die wordt gebruikt bij de speurtocht naar de vermiste kleuter Gerko Kromhout uit Rijns burg. Het vermoeden bestaat dat de jongen in het Additio neel Kanaal terecht is geko men. Daar wordt nu ook ge zocht door amateur-duikers. Morgen zal ook door Rijks waterstaat worden gezocht naar de vermiste jongen. Voorzitter Foreholte VOORHOUT De heer P.T. van Kesteren (43) is gis teravond benoemd tot voor zitter van de SV Foreholte in Voorhout. Dat gebeurde tij dens de ledenvergadering. Hij volgt Piet Warmerdam op, die 19 jaar voorzitter is geweest. Tevens namen gis teravond de bestuursleden Jan van Dijk (kantinebe heerder en 21 jaar in het be stuur) en Ben Engelen (17 jaar in het bestuur) afscheid. De heren Warmerdam en Van Dijk werden benoemd tot erelid. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA SASSENHEIM De stichting 't Milieubesef is vol lof over de reacties van de Sassenheimse be volking op het kringloop- project, dat sinds enkele weken draait. Op 2 juli reden vrijwilligers van de stichting voor de eerste keer rond om bruikbaar afval en voor het milieu schadelijke chemische produkten in te zamelen. Een initiatief dat blijkt aan te slaan. In oktober '84 werden in sa ntenwerking met de stichting 't Steuntje in Noordwijk een gelijksoortige vrijwilli- gersgroep plannen ontwik keld die uiteindelijk tot het kringloopproject hebben ge leid. Er zijn zo'n 600 wonin gen bij betrokken in de wijk ten westen van de Hoofd straat, tussen de Zandslootka- de en de Charbonlaan. Enige maanden geleden werd de be treffende bewoners informa tiemateriaal over de doelstel lingen van 't Milieubesef ver strekt en emmers uitgereikt waarin eens per week op woensdagmorgen schillen, brood en groenteresten, vod den, oud papier, maar ook klein chemisch afval zoals lege batterijen en spuitbussen gedeponeerd kunnen worden. Een chauffeur en vier „lo pers" halen alles op. „De reacties van de mensen zijn erg positief, vooral in de oude Oranjebuurt. Misschien is dat mede te danken aan het feit dat de „ophalers" daar goede bekenden zijn. Hoe dan ook: de medewerking is gran dioos", aldus de heer H.J. Herruer, één van de inzame laars. „Negentig procent van de mensen in dat gedeelte van de wijk doet mee met ons pro ject. Elders is dat 60 70 pro cent en zelfs dat is erg veel. Het busje van "t Milieubesef waar afval mee opgehaald wordt in een deel van Sassenheim. Toch is het wel eens bedroe vend als we op donderdag, daags na onze wekelijkse in- zamelactie, in onze wijk keu rig gestapelde oude kranten klaar zien liggen voor de ge meentelijke vuilnisman, die het naar de vuilverbranding brengt. Dat doet wel een beet je zeer". Wat 't Milieubesef vooral pro- Eageert is het opnieuw ge- ruiken van afval, dat meest al in de vuilnisemmers ver dwijnt. Gewoonlijk wordt het nog best bruikbare afval naar de vuilverbranding gebracht om te worden vernietigd. De medewerkers van 't Milieube sef nemen echter de moeite het aangeboden afval te sorte ren om daardoor 72 procent weer te kunnen gebruiken. Zo worden de 600 kilo schil-' len, aardappel-, brood- en groenteresten die in een week opgehaald worden, doorver- veehouder die veel koeien heeft, maar weinig grasland bezit. „De eerste maal dat we afval ophaalden zat het vol met doppen, kurken en gekookte bedorven etensresten. De boer die het van ons kocht keek zeer bedenkelijk toen hij dit zag, maar gelukkig zijn onze leveranciers inmiddels ver standiger geworden en dragen er zorg voor, dat er niet teveel onverteerbare rommel tussen de etensresten te vinden is", vertelt Herruer. Oud papier is bijzonder wel kom bij de medewerkers van de milieugroep: „Eén tele foontje en we komen 't met plezier bij de mensen halen, bij voorkeur wanneer het gaat om grote hoeveelheden", deelt Herruer mee. „Wat ove rigens niet ingezameld wordt bij onze wekelijkse ophaal dienst is glaswerk, flessen en glazen potten. Wanneer men het lege glaswerk wil terug- verkopen aan de fabrikant heb je daarvoor een „spoele- rij" en een opslagruimte no dig, bovendien neemt het sor teren veel tijd in beslag. We willen de „glasboeren" trou wens niet „in de wielen" rij den. Ze hebben aanzienlijke investeringen gedaan door overal dure glascontainers te plaatsen. Het is echter wel een verspilling dat zoveel goed bruikbaar glaswerk wórdt verbrijzeld". Klein chemisch afval zoals uitgewerkte batterijen en lege spuitbussen worden door de actiegroep onder het motto „veel kleintjes maken een grote gifwolk" aan de vuil verbranding onttrokken. De stichting 't Milieubesef, die subsidies ontvangt van de ge meente Sassenheim en het Koningin Juliana Fonds, be taalt voorlopig geen huur voor het onderkomen in de voormalige Annaschool, dat hen door de gemeente Sassen heim ter beschikking is ge steld. Met de financiële mid delen is het overigens slecht gesteld; men verwacht dit eerste jaar niet kostendek kend te kunnen draaien. Toch is men zeer optimistisch en vol goede moed om in de toe komst mits er zich nog eni ge enthousiaste vrijwilligers melden het arbeidsterrein te kunnen uitbreiden. Ook overweegt men zich bezig te gaan houden met de verkoop van tweedehands kleding. „Bij het afval treffen we soms vrijwel nieuwe kleding aan, waar de prijskaartjes nog aan bevestigd zijn", stelt Herruer vast. „Ook gedragen kleren die van goede kwaliteit zijn worden door de consument achteloos weg gegooid. Met een beetje inspanning van onze kant is dat prima als tweedehandskleding te ge bruiken". MARGRIT TIBBOEL Bijbelgenootschap bestaat 50 jaar SASSENHEIM/VOOR HOUT/W ARMOND De afdeling Sassenheim en omstreken van het Neder lands Bijbelgenootschap bestaat 50 jaar. De afde ling, die onder meer Voorhout en Warmond bestrijkt, noemt zich feite lijk de werkgroep NBG/KBS, omdat ook het katholieke bijbelwerk er bij betrokken is. In sa menwerking met de Raad van Kerken Sassenheim wordt de komende tijd een aantal jubileumactivi teiten gehouden. Zo is er een gezamenlijke ju- bileumdienst op zondag 28 september in de gerefor meerde kerk aan de Juliana- laan, aanvang 7.00 uur. Voorgangers zijn ds. J.M. Aarnoudse, predikant en plaatselijk voorzitter van de werkgroep, en dr. A. Kruys- wijk, algemeen voorzitter van het Ned. Bijbelgenoot schap. Medewerking wordt verleend door het christelijk gemengd koor Jubilate Deo uit Alphen aan den Rijn, on der leiding van Dirk van Vliet en de organist Aad van Vliet. Na de dienst kan na der kennis worden gemaakt met het werk van het NBG. In september en oktober wordt een uitgebreide ten toonstelling worden gehou den in de openbare biblio theek aan de Kerklaan, ter wijl in de diensten van de kerken op zondag 5 oktober het jubileum centraal zal staan. De predikaties zullen worden uitgegeven, terwijl er in aansluiting hierop twee gespreksavonden volgen, op 22- oktober en 19 november.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15