£eidóe Qowumt"^ Organisatoren Sidney-congres pal achter Zuidafrikaanse collega duidelijke visie opdeweiekl De Leidse Courant is een krant meteen STAD OMGEVING Gemeente wil tijdelijk opslag vervuilde grond Vijfentwintigste Leidato biedt voor elk wat wils Kwartetspel jubileum geschenk voor leden 3 October Vereeniging WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1986 PAGINA 13 Bisschop Bar in eerste radioprogramma MOKER LEIDEN Een interview met bisschop Bar van Rotter dam is woensdagavond 10 september via de kabel te horen tijdens de eerste uitzending van stichting MOKER (Media- overleg van kerken in Rijnland). Het gesprek gaat over het belang van kerken om deel te nemen aan lokale omroep. Voorts staan op het programma een openingswoord van voorzitter A. Dronkers, een interview met de heren Gus- senhoven en Neuteboom over 150 jaar Hartebrugkerk, een verslag van een Poolse avond in de Maranathakerk en de agenda van kerkelijke activiteiten. Het programma wordt j afgewisseld met orgelmuziek uit de Hartebrugkerk en met liederen van het Poolse kerkkoor, dat in het kader van een uitwisseling in Leiden-Morskwartier te gast is geweest. De J uitzending is van 19.00 tot 19.30 uur te beluisteren via 88.1 MHz (de frequentie waarop ook Omroep Rijnland uitzendt). Het programma wordt na 10 september elke tweede woens dag van de maand uitgezonden. De volgende uitzending is u-oensdagavond 8 oktober. Schmeitsprijs voor sterrenkundige Dr. Ewine F. van Dishoeck (links) ontving gistermiddag in het Huygenslaboratorium de Pastoor Schmeitsprijs 1986. De prijs een bedrag van 3000 gulden werd uitgereikt door prof. dr. S.R. Pottasch, voorzitter van de Stichting Pastoor Schmeits voor Sterrrenkunde. Van Dishoeck slaagde in 1980 aan de Leidse universiteit voor het doctoraalexamen scheikunde. Vier jaar later promo veerde zij in Leiden cum laude in de sterrenkunde. Van Dis hoeck publiceerde baanbrekende wetenschappelijke bijdra gen aan de astronomie van het interstellaire medium, de ma terie tussen de sterren. „Zij is nu een internationaal erkende autoriteit op het gebied van de interstellaire chemische pro cessen", aldus de jury. Maria Paschalis Schmeits (1851-1919), die pastoor in Venray was, richtte kort voor zijn dood in 1919 de Stichting Pastoor Schmeits voor Sterrenkunde op. Vanaf 1980 wordt eens in de drie jaar een prijs toegekend aan een jonge Nederlandse astronoom die ten dienste van de astronomie een weten schappelijke bijdrage van uitzonderlijk belang en verdiensten heeft geleverd. Echtpaar gewond LEIDEN Een Leids echtpaar is gisteravond rond half acht met borstklachten overgebracht naar het Diaconessenhuis. Het echtpaar was met een personen auto tegen een vrachtwagen aangereden op de Hoge Rijn dijk. Hun auto stond geparkeerd en de man, twintig jaar oud, wilde wegrijden. Een 44-jarige vrachtwagenchauffeur zag dat en veranderde van rijbaan om de auto gelegenheid te geven weg te rijden. De vrachtwagen chauffeur wist niet dat de auto mobilist ook voor hem langs wilde keren. Er ontstond een aanrijding. De personenauto is geheel vernield, de vrachtwa gen is beschadigd aan de voor zijde. Bromfietser rijdt door rood licht LEIDEN Doordat een 19-jarige bromfiet ser uit Leiden door rood licht reed, ontstond gistermorgen een aanrijding op de kruising van de Nieuwe Rijn en de Hooigracht. De bromfietser botste op een personenauto, be stuurd door een 31-jarige Leidenaar, die groen licht had. De bromfiets liep zware schade op, de auto is aan de voorzijde zwaar beschadigd. De bestuurders kwamen er zon der kleerscheuren vanaf. Studio B uit lucht LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren wederom een illegale zender uit de lucht ge haald. Voor de verandering ging het dit maal niet om Freewave, maar om een nieu we ster aan het firmament: Studio B. Zend apparatuur die in werking was, werd in be slag genomen in een woning aan de Beetho- venlaan. Tegen de man die de apparatuur bediende, is proces verbaal opgemaakt. (Vervolg van voorpagina) LEIDEN De organisa toren van het Philip Sid ney congres zijn bijzon der verontwaardigd over het optreden van het ge meentebestuur van Zutp- hen jegens hun Zuidafri kaanse deelnemer hoog leraar John Gouws. Met termen als „onfatsoen lijk, ongepast en onaan vaardbaar" maken zij duidelijk onder geen voorwaarde de eis van het Zutphense gemeente bestuur te hebben willen inwilligen om de uitno diging aan Gouws in te trekken. „Dat zou discri mineren zijn uitsluitend op grond van de nationa liteit", zegt Egb. Meijer, mede-organisator en rechter te Zutphen. „Dat is strijdig met de strijd tegen apartheid". Nood gedwongen werd het herdenkingscongres van de Engelse dichter naar Leiden verplaatst waar het gisterochtend van start ging. Een tentoon stelling over het leven van Sidney bleef in Zutphen achter. In een lokaaltje van de Leid se Lokhorstkerk werd giste ren tussen de bedrijven door tekst en uitleg gegeven over congres dat zoveel stof Hoogleraar John Gouws: ..Vanzelfsprekend dat je wat uit te leggen hebt". Leids college vraagt prof. Gouws uitspraak tegen apartheid LEIDEN Het college van burgemeester en wethouders van Leiden heeft de Zuidafri kaanse hoogleraar John Gouws gevraagd zich tijdens het Philip Sidney congres openlijk tegen de apartheid in zijn land uit te spreken. Wanneer dat niet ge beurt, stelt het college de aan wezigheid van de Zuidafrikaan niet op prijs en zal de kerke- raad van de Lokhorstkerk ge vraagd worden de verhuur er van op te zeggen. B en W zeg gen ook dat wanneer een ver klaring achterwege blijft, dit bij de Leidse bevolking tot scherpe uitingen van ongenoe gen kan leiden. B en W herinneren eraan dat de Leidse gemeenteraad zich in het verleden heeft uitgesproken te gen contacten met Zuid-Afrika. „Alleen wanneer dergelijke contacten kunnen bijdragen tot de bestrijding van de apartheid ligt dat anders", aldus het colle ge. In antwoorden op de vragen van het raadslid R. van Lint (PPR) zeggen B en W niets van doen te hebben met het congres in Leiden. Datzelfde zou ook het college van bestuur van de universiteit hebben verklaard. Dit college heeft zich op het standpunt gesteld, dat zij geen middelen heeft om de aanwezig heid van John Gouws te verbie den. De organisator van het congres de werkgroep Sir Thomas Brown Institute is geen instelling van de universi teit, zegt het college van be stuur. teks heeft doen opwaaien. Niet onvermeld bleef dat het con gres de steun verkreeg van college van B en W van Zutphen („een PvdA-burge- meester en vier PvdA-wet- houders") dat uiteindelijk door een meerderheid in de gemeenteraad teruggefloten zou worden. De man die verantwoordelijk is voor alle opwinding, John Gouws. reageerde aanvanke lijk verbitterd. Gouws toonde zich zeer teleurgesteld over de houding van het gemeen tebestuur van Zutphen. Na de afwijzing schreef hij aan de organisatoren van het congres: „In zekere zin be schouwen wij ons als de lei ders in het verzet tegen de ideologie van de apartheid. Door de beslissing in Zutp hen is onze zaak gekleineerd. De academici die zich hebben ingezet voor openheid in het onderwijs kunnen terecht het gevoel hebben dat zij verra den zijn". Gisteren was zijn oordeel over de Hollandse anti-apart heid houding aanmerkelijk milder. Van een beschamen de vertoning is geen sprake, zegt hij. „Wij moeten in Zuid-Afrika continu ons han delen rechtvaardigen", ver klaart Gouws, „dan is het vanzelfsprekend dat je hier ook wat uit te leggen hebt". Gouws heeft zich op die uit leg voorbereid en deelt ver klaringen uit. Gouws doceert aan de Rhodes university, de universiteit die in Zuid-Afri ka het hoogste percentage kleurlingen onder de studen ten telt. „Het integratie-be- leid heeft ons een vermaning van de regering opgeleverd. Maar we zijn bereid die te nemen. Wij staan voor onze principes", zegt Gouws. Hij maakt van de gelegenheid gebruik om een oproep te doen voor (financiële) solida riteit. Want om het succes van sociale veranderingen te garanderen is opleiding en scholing nodig. „Die veran deringen zullen komen. En dan is scholing onmisbaar", aldus Gouws. Tot slot laat hij beginselverklaringen van de Rhodes university rondgaan: „De universiteit moet een plaats zijn waar vrouwen en mannen zonder onderscheid te maken in ras of huiskleur welkom zijn" en „de vrije universiteit kan niet bestaan in een samenleving die niet vrij is". Gouws geeft te ken nen ze volledig te onder schrijven. Meijer benadrukt dat Gouws integriteit „buiten kijf" is en dat de man wiens standpunt „door de heersende klasse in zijn land nu niet direct op prijs wordt gesteld steun en waardering verdient". Be zwaren van het Komitee Zuid Afrika en de Boycot Outspan Actie tegen de aan wezigheid van de Zuidafri kaanse geleerde legt hij naast zich neer. Meijer (overigens één van de oprichters van het Juristencomité voor de Mensenrechten in Leiden): „Ik trek mij niets aan van diegenen met wie ik in een ander verband prettig sa menwerk. Hoe zeer het ons ook spijt voor de gemeente Zutphen, wij zijn heel blij dat we Gouws hier hebben". STUKJE GROND OP BEDRIJFSTERREIN ROOMBURG VERDIENT VOORKEUR LEIDEN De gemeente wil een tijdelijke opslagplaats voor vervuilde gemeentegrond in gaan richten. Het is de bedoeling dat deze opslag ten hoogste vijf jaar blijft bestaan en dat de ver vuilde grond in een geheel afgesloten groot soort container wordt opgeborgen in afwachting van verdere bewerking. Een speciaal drainagesysteem moet voorkomen dat na regen ver vuild water in de grond naast het depot terecht kan komen. Reden voor deze plannen is het steeds dringender wordende te kort aan tijdelijke opslagmogelijkheden voor vervuilde grond. Dit mede omdat de aanleg van een provinciale tijdelijk^ opslag plaats (T O P waarschijnlijk wordt vertraagd tot 1988. Door dit tekort kan vervuilde grond niet snel genoeg afgegraven worden n dreigen er stagnaties te ontstaan in de uitvoering van wo- ..ingbouwplannen, waardoor de gemeente weer belangrijke sub sidies kan verspelen. Als mogelijke lokatie voor een dergelijke tijdelijke opslagplaats van vervuilde grond geniet het bedrijfs terrein Roomburg de voorkeur. Dit terrein zou geheel buiten de bebouwde kom te bereiken zijn. zodat de vervuilde grond niet via woonwijken 'aangevoerd hoeft te worden. Doordat het ter rein afgelegen ligt, zou het ook daarom verder geen overlast of gevaar opleveren. Het depot zal ten hoogste 80 bij 190 meter worden, maar verwacht wordt dat met een kleinerè oppervlakte kan worden volstaan. Als lokatie is een terreintje op het onbe bouwde bedrijfsterrein van Roomburg naast de „Bult" aangewe zen. Voor de aanleg van een depot is al een bedrag van 300.000 gulden gereserveerd door de gemeente. Zij hoopt dat snel met de uitvoering ervan begonflen kan worden, zodat woningbouw plannen niet langer stagneren. Zo zal door de aanleg van een opslagplaats, onder meer de vervuilde en van zware metalen voorziene grond van de Hekkensteeg eindelijk afgegraven kun nen worden. Het voorstel van het college om een dergelijk depot te bouwen, zal morgenavond in de commissie Ruimtelijke Orde ning worden besproken. Warnecke modeshow De modezaak Warnecke aan de Breestraat toonde gisteren haar nieuwe wintercollectie. In de nieuwe collectie nemen de gebreide pakjes en deux-pieces een belangrijke plaats in. Veel van deze gebreide combinaties bestaan uit een in jaquard gebreide ruimvallende trui met rechte effen rok. De schouderlijn wordt ook deze win ter,weer geaccentueerd. De roklengte is de ko mende koude periode variabel. De rokken val len net onder de knie of nog iets langer. Voor deze winter zijn in de collectie van Warnecke veel combinatie's mogelijk. De paarse modek leur is in het komende seizoen weer aanwezig en verder zijn de kleuren blauw en groen in ver schillende tinten en de kleuren mosterd en okergeel belangrijk. Tenslotte zijn in veel ge breide, maar ook andere stoffen glansgarens gebruikt. De mantels hebben vaak wijdingezette mouwen zodat daaronder nog eenwoudig jasjes of truien gedragen kunnen worden. Het mode beeld dat Warnecke toont is stijlvol en vooral geschikt voor de wat rijpere vrouw. LEIDEN „Het grootste bed van de wereld" waar in honderd mensen tege lijk kunnen liggen en tal van andere zaken zijn te "zien op de vijfentwintigste Leidato Huishoudshow, die vrijdag begint, 's Mid dags om een uur gaan de deuren van de Groe- noordhallen open en kan het publiek terecht op de consumentenbeurs. Om half acht verricht de voor zitter van de honderdjari ge 3 October-Vereeniging, prof.dr.ir. A. Rörsch, de officiële opening. De Leidato heeft in de loop der jaren steeds meer het ka rakter gekregen van een fa milie-uitje. Behalve voorlich ting over produkten en in stellingen, is er ook steeds meer plaats ingeruimd voor het „recreatieve element". Net als op de vijftiende en twintigste Leidato wordt deze keer de tentoonstelling Vaardige Vingers gehouden. Er kan worden ingeschreven in vier categoriën: model bouw, wandkleden, poppen en poppenkleertjes en kera miek. Tevens zijn produkten te zien van de NZH-hobby- club Beeld en Geluid, en van oe Leidse en Goudse Model vliegclub. In de trendtent wordt een lingerie- en een hairstylingshow gegeven. Ook wordt daar de Miss Rijnland-verkiezing gehou den. Aan de modeshows werken verschillende kle dingzaken mee. Net als vorig jaar is de Noorderwiek, school voor middelbaar dienstverlenings- en gezond heidszorg onderwijs met haar afdeling mode en kleding vertegenwoordigd op de Lei dato. Een groep leerlingen van de tweede klas heeft een speciale stage-opdracht ge kregen voor de beurs. Onder leiding van docent P. Wil denburg organiseren de leer lingen een modeshow voor de wintermode '87/'88. Ze hebben de patronen zelf ge tekend en de kleding zelf ge maakt. Voor en na de show geven de Noorderwiekers in lichtingen over de opleiding en over de geshowde kle ding. De Spaanse gitarist Antonio Lopez is tijdens de gehele Leidato aanwezig. Hij brengt Spaanse, Zuid-Amerikaanse en moderne lichte muziek ten gehore. Dinsdag 9, woensdag 10 en donderdag 11 september rijdt de antieke Leidato Paardentram door LCjden. Iedereen kan, als er plaats is, instappen en een stukje meerijden. Zondag 7 september is er een speciale familiedag. Kinderen krijgen een gratis ijsje en de magico- loog Ferry Gerats treedt op. De Leidato duurt tot en met zondag 14 september. De openingstijden zijn dagelijks van 13.00 tot 17.00 uur en 's avonds van 19.00 tot 22.30 uur. De toegangsprijs is zes gulden. Kinderen tot en met 12 jaar en houders van een pas 65 betalen drie gulden. Jong geleerd... LEIDEN Een kleuter van vier jaar oud, blijkt al diverse malen goederen te hebben ge stolen uit een zaak voor huis houdelijke artikelen aan de Haarlemmerstraa t. Volgens het winkelpersoneel gedraagt het kind zich als een kraai". Het pakt namelijk al les wat voorhanden is. De poli tie heeft met de ouders gespro ken. Oppassers De Oppascentrale voor kinderen zoekt met spoed vrijwilligers die mee willen werken. Het gaat om op passen zowel overdag als 's avonds. Voor inlichtin gen: Vrijwilligerscentrale, Oude Rijn 44c tel. 149064. Pools De Pools-Nederlandse Kul- turele Vereniging houdt voor beginners en gevor derden een cursus Pools. Tijdens twintig lessen van anderhalf uur leren de cur sisten onder andere brie ven schrijven. Ook bestaat de mogelijkheid in de zo mer deel te nemen aan een vier- of zesweekse zomer cursus Poolse taal en cul tuur in een Poolse 'univer siteitsstad. Inlichtingen bij de docente mevr. drs. Van Wasbeek, tel. 215268. Concert Joop Brons organist van de Hooglandse Kerk en di rigent van de Leidse Can- tory geeft vrijdag het laatste zomerorgelconcert van dit seizoen. Brons be speelt vanaf 20.15 uur het orgel van de Pieterskerk. Hij brengt onder andere werken van Schuyt, Pa- chelbell, Walther, Dan- drieu en Rheinberger ten gehore. Kaarten zijn ver krijgbaar bij de Leidse Volksuniversiteit K&O aan de Oude Vest 45 en vrijdag vanaf 19.30 uur in de Pie terskerk. LEIDEN De 3 October Vereeniging heeft voor haar leden en andere be langstellenden een kwartetspel over Leidens Ontzet laten maken door Ben van Leeuwen uit Zoeterwoude. Leden kunnen een gratis spel afhalen tijdens de j -j inschrijving voor haring en wittebrood in de Stadsgehoorzaal op don derdag 11 september. Zij kunnen die dag meerde re exemplaren kopen voor zeven gulden vijftig. Tij dens de Leidato, de Uit markt en Beestenspul is het kwartet voor niet-leden te koop voor een tientje. Drieduizend exemplaren zijn bestemd voor verkoop- doeleinden. Er worden geen kwartetten bijge maakt, de offsetplaten wor den direct na de druk ver nietigd. In het fraai be drukte speelkaartendoosje bevinden zich 36 kaarten. Op de rugzijde is het beken de schilderij afgedrukt: Burgemeester Van der Werff biedt aan de honge rende bevolking van Lei den, zijn arm als voedsel aan. Er zijn negen series van Leiden's Omzft kwartet Het rugaanzicht van het fraaie kwartetspel, vier kaarten. De thema's zijn: Beleg en Ontzet, Histo rische figuren, 3 October Vereeniging. Evenementen. Kermis en Vuurwerk, Ha ring en Wittebrood, De op tocht en Spijs en Drank. Op beide zijden van vier kaar ten staat het verhaal van 3 oktober beschreven. De meeste gebruikte dia's zijn afkomstig uit het ar chief van de 3 October Ver eeniging. De historische plaatjes zijn beschikbaar ge steld door het Leidse ge meentearchief. Dat vindt Martin Voorn (van de Buitenland redactie) van zijn krant. Samen met zijn collega's verslaat hij al het nieuws dat over onze landsgrenzen ontstaat. Op een manier, de Leidse Courant eigen: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. Want de Leidse Courant is een regionale krant die gemaakt wordt vanuit een christelijke levensvisie. En die visie bepaalt ook de manier van de verslaggeving over het buitenland in de krant.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13