De boer moet anders voortploegen Glaasje op, laat je vliegen Uitslag trekking loterij voor girorekeninghouders Beurs uan Amsterdam Waar je ook bent, de prijs komt vanzelf. BINNENLAND CcidócOotttatii MAANDAG 1 SEPTEMBER 1986 PAGINA 8 ALCOHOLGEBRUIK IN LUCHTVAART AAN BANDEN SCHIPHOL Overmatig alcoholgebruik: het komt in de beste families voor. Overmatig is al een rekbaar begrip en de grens tussen gebruik en misbruik wordt doorgaans bij elk volgend glas een stukje verder verschoven. Het is dan ook geen wonder dat ondanks jarenlange strenge wetgeving en regelmatige controle nog steeds drinkebroers van de weg worden gehaald. Maar hoe zit het met de luchtvaart? Geldt hier het motto: glaasje op, laat je vliegen of willen piloten nog wel eens licht aangeschoten achter de stuurknuppel plaatsnemen? Vreemd genoeg is alcohol- of drugsgebruik in de luchtvaart wettelijk nog steeds niet expliciet verboden. Alleen wanneer een vlieger heel duidelijk onder invloed van alcohol ver keert kan door de autoriteiten worden opgetreden. De lucht vaartwet verbiedt nu slechts het besturen van een vliegtuig wanneer de piloot „in een zodanige toestand verkeert dat hij niet in staat is de bediening naar behoren te verrichten". Ir. H. Wolleswinkel, hoofd van de directie luchtvaartinspec tie van de Rijksluchtvaartdienst, maakte gisteren bekend dat in de nabije toekomst voor het alcohol- of druggebruik in de vliegerij vrijwel dezelfde regels gaan gelden als in het wegverkeer. Via een wijziging van de luchtvaartwet wordt een maximaal promillage van 0.02 gesteld en tevens wordt het gebruik van alcohol korter dan acht uur voor de start verboden. Zowel vóór als na de vlucht kan de Rijkspolitie dienst luchtvaart voortaan blaasproeven afnemen. In luchtvaartkringen wordt vrij koeltjes gereageerd op de aanstaande wetswijziging, die een strengere controle en ho gere straffen of het alcohol- of drugsgebruik in de vliegerij met zich meebrengt. „Het maakt weinig uit of je door de staat of je werkgever op je jasje wordt gespuwd", vertelt KLM-vlieger Jelle Boot, die tevens bestuurslid is van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers (VNV). „Het is mijn stellige overtuiging dat er in de verkeersvliegerij in elk geval geen alcoholmisbruik plaatsvindt. In de eerste plaats heb je als piloot een enorme verantwoordelijkheid en in de tweede plaats wordt je door je collega's goed in de ga ten gehouden. Tenslotte hanteert de KLM bijzonder strenge regels op dit gebied". Regels KLM, Martinair en Transavia hebben elk hun eigen regels voor het alcoholgebruik, maar ruwweg komt het er toch wel op neer dat tussen 24 en 10 uur voor het vertrek matig ge dronken mag worden (Boot: „denk maar aan zo'n vier gla zen bier"), daarna is alcohol taboe. Het gebruik van pijnstil lers, kalmerende middelen en uiteraard drugs is taboe, op straffe van schorsing of ontslag. Boot: „Ik heb het zelf wel eens meegemaakt dat we met een complete crew na de landing aardig aan het borrelen waren, en het kantoor belde of we in konden vallen op een toestel dat was uitgeweken. Sorry, heb ik toen gezegd, maar we hebben er een paar achter de kiezen. Zoek maar een andere bemanning. Dat wordt geaccepteerd, logisch. Je gaat me daar niet met een slok op achter de stuurknuppel, dat is on verantwoord". Volgens de VNV is de nieuwe wetgeving vooral bedoeld om het alcoholmisbruik in de zogeheten kleine vliegerij te voor komen en in incidentele gevallen tegen te gaan. Boot: „Ik zie die wetswijziging als een preventieve maatregel om de kleine luchtvaart flink de schrik in de benen te jagen. In de VS hebben zich voor zover ik weet een aantal vliegonge- lukkken voorgedaan waarbij alcohol in het spel was. En als je dan ziet dat de meeste Nederlandse Aeroclubs een prach tige bar in huis hebben. De Rotterdamse Aeroclub is beroemd om zijn gezellige kan tine/bar. Een houten propellor aan de muur, bierpullen bo ven de bar en enkele vergeelde prenten van luchtvaartpio niers zorgen voor een donkerbruine sfeer. Maar de kastelein verstaat zijn vak en houdt de klanten scherp in de peiling, meent de heer Pijnacker, woordvoerder van de Aeroclub. „Vliegers zijn misschien stevige innemers, maar dan wel pas na de landing. Ik heb het in vijf jaar niet meegemaakt dat er een glaasje te veel werd gedronken. Negenennegentig pro cent van de vliegers drinkt vanaf acht uur voor het vertrek geen druppel meer. Dat is zeg maar een ongeschreven lan delijke gedragsregel, die nu dan wettelijk wordt. Dan kan ik alleen maar toejuichen". Op het moment kunnen de repercussies voor alcoholmis bruik binnen een aeroclub zijn, dat er voorlopig niet meer gevlogen mag worden (Pijnacker: „Men krijgt eenvoudig het vliegtuig niet"), schorsing of zelfs verwijdering uit de club. Maar zover komt het, vanwege de relatief grote sociale con trole hoogst zelden. Een aeroclub is overigens niet gemach tigd het vliegbrevet van een individueel lid in te trekken. Zakenvliegers Waar Jelle Boot van de VNV verwijst naar de aeroclubs, verwijst de heer Pijnacker naar de de individuele sportvlie gers of zakenvliegers, die vaak op eigen gelegenheid en in eigen vliegtuigjes de lucht ingaan. Met minder sociale con- de uitgaander troie zou eerder naar een glas gegrepen kunnen worden. Maar volgens Louis Dirven, pr-functionaris bij de Konink lijke Nederlandse Vereniging voor de Luchtvaart, met ruim achthonderd leden, loopt ook dat wel los. „Kijk: er zitten al tijd mazen in het net. Maar stevige drinkers vallen volgens mij altijd wel door de mand. Al was het alleen al. omdat ie dereen met een vliegbrevet jaarlijks een bijzonder strenge keuring moet ondergaan". Wat de sportvliegerij betreft, worden volgens Dirven vrij strenge gedragsregels gevolgd. „Alcohol en sport gaan nu eenmaal niet samen, tenzij na afloop. De hele teamgeest in een vliegclub voorkomt al dat een individueel lid zich te buiten gaat. Zo'n element wordt opzij geschoven of ge royeerd. Ik denk dat we eerder moeten gaan letten op dat ene glas bier dan op exorbitant drankgebruik. Het inciden teel gebruik van medicijnen, met name door vliegers op leeftijd, zal een ander punt zijn waar we intern nog eens goed over moeten praten". Dij-ven is overigens bijzonder te spreken over de aanstaande strenge wetgeving. „Het is niet in orde dat iedere vliegclub zo'n beetje zijn eigen ongeschreven regels kan hanteren en er wettelijk in feite nauwelijks een stok achter de deur is. Zodra de nieuwe bepaling van de luchtvaartwet is inge voerd zullen wij onze reglementen en statuten dienovereen komstig aanpassen". Niet van harte Ir. Wolleswinkel van de Rijksluchtvaartdienst is mèt de woordvoerders van vliegclubs en verenginigen van ver keersvliegers van mening dat de situatie in Nederland op het moment eigenlijk nog geen aanleiding geeft strengere regels te stellen. „Enerzijds onder druk van de Rijkspolitie dienst luchtvaart en het openbaar ministerie, anderzijds om niet al te zeer af te gaan wijken van wetgeving op dit gebied in andere landen hebben wij besloten tot deze wetswijziging over te gaan", aldus Wolleswinkel, die daarbij stelt dit „niet van harte te doen". Bij de totstandkoming van de bepalingen heeft de keurings arts E. van Hazelen van het Nationaal Lucht- en Ruimte vaart Geneeskundig Centrum in Soesterberg een belangrij ke inbreng gehad. Bij dit centrum wordt iedere Nederlandse vlieger periodiek gekeurd. Kritiek heeft Van Hazelen wel op de voorgestelde limiet van acht uur waarbinnen de vlie ger niet mag drinken. „Ik had liever gezien dat dit op vier entwintig uur was gesteld. Dan weet je zeker dat een vlieger zonder alcohol in het bloed achter de stuurknuppel zit". De grens van 0,02 promille vindt Van Hazelen acceptabel. Meer is volgens de arts niet verantwoord omdat het effect van alcohol op een hoogte van ongeveer 2500 meter twee- a driemaal zo groot is als op de grond. Of, zoals directeur Van der Veen van de Aircraft Owners Pilot Association (AOPA) het uitdrukt: „Hoog in de lucht stijgt een borrel eerder naar je hoofd. Bovendien kun met een borrel op in je auto een beetje langzamer gaan rijden, maar vliegen doe je nu een maal met zo'n vijfhonderd tot achthonderd kilometer per uur Reden te meer om voorzichtig te zijn. Alcohol wordt in de vliegerij volop gebruikt. Maar niet vóór of tijdens de vlucht. Daarvan ben ik vrijwel zeker". PAUL KOOPMAN Kaping Pools vliegtuig verijdeld WARSCHAU Een veiligheidsbeambte heeft afgelopen donderdag een poging verijdeld om een Pools binnenlands ver- keersvliegtug te kapen. Dat hebben de passagiers zaterdag bekend gemaakt. Het incident deed zich voor, kort nadat de tweemotorige Toepolev-134 donderdag avond uit Wroclaw was vertrokken naar Warschau. Een met een mes gewapende man bedreigde een stewardess en ging met haar naar de cockpit, terwijl hij uit riep dat hij een kaping begon. Na onge veer tien minuten was de kaping echter al weer voorbij. De kaper werd over meesterd door een meevliegend lid van een speciale anti-terreureenheid van het leger. De Poolse autoriteiten hebben nog niets over het voorval meegedeeld. Speurwerkprijs voor uitvinder kunstnier DEN HAAG De uitvinder van de kunstnier, prof. dr. Willem J. Kolff, zal morgen de speurwerksprijs van het Ko ninklijk Instituut van Inge nieurs (KIVI) ontvangen. Deze prijs wordt jaarlijks toegekend aan degene die op een bepaald technisch-wetenschappelijk gebied het beste speurwerk heeft uitgevoerd. Dit jaar was het vakgebied van de medi sche techniek gekozen. De in Nederland geboren Kolff heeft zich vanaf 1950 bezig gehouden met het ontwikkelen van on der meer het kunsthart, de kunstnier, kunstarmen en - oren. Hij werkte enige jaren in Kampen en Leiden. Sinds 1956 is Kolff genaturaliseerd Ame rikaan. Vfcc.»i«RKT LEIDEN (1-9) - Prijzen in gulden: dikbillen extra kwal. 8.00- 13,00, stieren 1e kwal. 7,35-8,00, 2e kwal. 6.40-7,35, vaarzen 1e kwal. 6.60-7,55, 2e kwal. 5,75-6,60, koeien 1e kwal. 6.50-7.50. 2e kwal. 5.80- 6,45. 3e kwal. 5,05-5,80 en worst koeien 4,80-5,60. Bovenstaande no teringen zijn per kg geslacht gewicht en ontvet. Verder: schapen 160-220. per kg 4,90-6,75, lammeren (rammen) 200-240, per kg 9,00-10,00, lamme ren (ooien) 190-210. per kg 9,00- 10,00. Aanvoer: slachtvee 1037, stieren 200, schapen en lammeren 179, totaal 1416 stuks. Overzicht (handel en prijzen): slacht vee redelijk - prijshoudend, stieren redelijk - hoger, schapen en lamme ren redelijk - gelijk. „Chinezen negeren cao' HILVERSJUM Chinese restaurants ontduiken op grote schaal de cao-be palingen. Werkdagen van 15 uur en langer zijn geen uitzonderingen. Zelfs het wettelijk minimumloon wordt in veel gevéillen niet betaald. Dit zei T. Demirhan, secretaris buitenlandse werknemers van het CNV, gister avond voor de KRO-televisie. Hij kwam tot die conclusie na een onder zoek van het CNV onder Chinese res taurants. De resultaten van dit onder zoek staan in een rapport dat op' 22 september wordt besproken met de le den. Het CNV zal de restaurants vra gen zich aan de cao te houden. Zo niet, dan volgen harde acties, aldus Demirhan. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Europese Gemeenschap telt, ruw geschat, tien miljoen grote en kleine boerenbedrij ven. Van de totale EG-begroting van 78 miljard is tweederde 52 miljard) bestemd voor de finan ciering van het landbouwbeleid. Een (veel te) sim pel rekensommetje leert dus dat een Europees boerenbedrijf de Gemeenschap gemiddeld 5200 op jaarbasis kost. Uitgaande van de 320 miljoen inwoners van de twaalf lid staten levert een ander sommetje op dat per hoofd van de bevolking jaarlijks 162,50 moet worden betaald om het landbouwbeleid te financieren. Van dat bedrag per hoofd en daar zit 'm de pijn wordt 46,85 besteed aan de opslag van de nog steeds groeiende berg landbouwproduk- ten en het uit de markt nemen van overtollige produktie. Uit deze bedragen, teruggebracht tot het gat die ze slaan in de huishoudportemonnee, blijkt dat de financiering van de Europese landbouw onmogelijk dreigt te worden. Om nog eens wat cijfers te noemen: de boterberg nam recentelijk met 40% toe tot 1,360 miljoen ton. De melkpoedervoorraad groeide met 132% tot ruim 1,041 ton, het overschot aan gerst nam met 74% toe tot 4,7 miljoen ton, rogge met 35% tot 1,13 miljoen ton en olijfolie met 300% tot 260.000 ton. De voorraden tarwe en rundvlees namen iets af, maar er ligt, verspreid over Europa, nog altijd 8,52 miljoen ton tarwe en 610.000 ton rundvlees opgeslagen. Gereduceerde prijzen De conclusie ligt voor de hand: er is een gebrek aan even wicht tussen vraag en aanbod. Dat is het gevolg van twee factoren. Steeds efficientere produktiemethodes hebben tot overschotten geleid en de overschotten konden ontstaan als gevolg van de kwantitatief onbeperkte garanties, waar door de landbouwer zich geleidelijk van de markt heeft af gewend. De meest eenvoudige oplossing voor het probleem van de voorraden lijkt om tegen sterk gereduceerde prijzen een grote uitverkoop te houden van alles wat nu in koel huizen en andere opslagplaatsen ligt. De Europese consu ment zou er zijn voordeel mee kunnen doen. Kerstboterac- ties zijn daar een voorbeeld van. Die oplossing is echter verre van eenvoudig en leidt tot niets. Want voor de voorraden, die goedkoop op de markt komen en dus snel slinken, komen nieuwe voorraden in de plaats. De boer blijft nu eenmaal tegen hoge kosten produ ceren, terwijl de consument goedkoop hamstert en intussen geen nieuw aangemaakte landbouwprodukten koopt. Vandaar dat goedkope boter leveren aan de Sovjet-Unie of elders buiten de Europese markt beter voor de EG-kas is dan wel eens door de Europese burger wordt veronder steld. Een andere oplossing lijkt het terugkeren tot een vrije marktsituatie, waarbij de boer uiteindelijk zelf met zijn overschotten blijft zitten. Afgezien van het feit dat zo iets in strijd is met waar het allemaal mee begonnen is, het Vedrag van Rome, is het zonneklaar dat daarmee het fail lissement voor de deur staat van miljoen boeren en het bankroet van de EG een feit wordt. Want juist het land bouwbeleid is de spil in de Europese samenwerking. Inkomensbeleid Dat landbouwbeleid is in feite een inkomensbeleid. In Brussel streven de Europese Commissie en de Ministerraad ar in jaar uit ernaar de prijzen zo.vast te*èltellen dat de •eren een redelijk inkomen kunnen verwerven. Ter ver- Val De Franse ballonvaarder Louis Deletre houdt zich wanhopig vast aan het touw, maar hij zou 20 meter naar beneden vallen. Zijn toestand is kritisch. Het startsein voor de vaart was gegeven en later ingetrokken, maar de ballon was niet meer tegen te houden. betering van de inkomensposities van de boeren heeft Brussel in het verleden bovendien het efficient produceren van landbouwprodukten financieel aangemoedigd. Het gaat niet aan de boer te straffen voor een bedrijfsvoering, die hem met schone beloften is aangepraat. Aan de andere kant vergt het landbouwbeleid zoveel geld dat het inmid dels dus onbetaalbaar dreigt te worden en worden alle an dere Europese projecten wegens gebrek aan geld onderge schikt gemaakt aan de gemeenschappelijke landbouw. Efficient producerende boeren hebben de eerste rekenin gen al gepresenteerd gekregen door middel van de super heffing op overproduktie van melk en de zogenoemde me deverantwoordelijkheidsheffing op een teveel aan graan- produktie. Maar daarmee is de kous niet af. Er zal veel meer moeten gebeuren. Zo is er een restrictief prijsbeleid noodzakelijk. Dat zal echter binnen zekere grenzen moeten blijven, want een verlaging van de prijzen, zelfs al was die drastisch, zou slechts geleidelijk effect hebben op de pro duktie. En zeer ongelijke consequenties voor de inkomens door de grote structuurverschillen binnen de Gemeen schap. Aanvulling Een gerichte inkomenssteun kan een nuttige aanvulling zijn op het prijsbeleid en de doeltreffendheid daarvan ver groten. De interventie, bedoeld als een „vangnet", waarbij het effect van dalende prijzen werd opgevangen, is een af zetkanaal op zich geworden. Daarbij wordt het risico van commerciële afzet vermeden. Het systeem stimuleert het aanbod, waarvoor geen reële afzetmogelijkheden bestaan. Dat stelsel zal dus, volgens de Europese Commissie, moeten worden aangepast. Vervolgens zal er via een kwaliteitsbeleid naar gestreefd moeten worden de produktie beter te laten aansluiten op de vraag; betere kwaliteit draagt bij tot beperking van de produktie. Voorts zal er tegenmoet gekomen moeten wor den aan de wensen van de consument met betrekking tot de „natuurlijkheid" en de voedingskwaliteiten van levens middelen. Er zullen vanuit Brussel dan ook initiatieven ge nomen worden voor de bevordering van de biologische produktie. Er zal een grotere verscheidenheid aan produk- ten moeten komen, zonder dat overschotten worden ver groot of opnieuw ontstaan. Men denkt in Brussel daarbij aan bepaalde fruitsoorten, geneeskrachtige en aromatische planten, amandelen, houtteelt en kleinschalige dierlijke produktie. Bosbouw zou een rol kunnen spelen voor het jebruik van aan de landbouw onttrokken grond. Bebossing Eén en ander houdt in dat de landbouwers, zo wil Brussel, zich moeten aanpassen aan de nieuwe realiteit van de markt met verscheidenheid in de produktie, verbetering van de kwaliteit en het actief zoeken naar afzetmogelijk heden. Bij voorbaat kan aangenomen worden dat voor een gedeelte van de Europese landbouwgronden omgeschakeld moet worden op niet agrarisch gebruik, op bebossing of op niet-intensieve vorm van landbouw. De boer zal, wil hij serieus blijven produceren en overle ven, om moeten zien naar andere produkten dan de tradi tionele. In de hele operatie, die het landbouwbeleid moet ombuigen, blijft het hoogst merkwaardig dat de nationale ministers bij toerbeurt het beleid voor alle boeren in Euro pa dwarsbomen door de eigen landbouwers, uit pure ver kiezingsoverwegingen, beloften te doen, die niet houdbaar GOUO onbewerkt bewerkl Opgave: Drijfhout, f 100.000, f 75.000, f 50.000, f 25.000, f 25.000, f 25.000, f 10 000,. f 10 000, f 10 000,. f 10 000,. f 10.000,- f 10.000,- f 10.000.- f 10000,- f 10.000,- f 10.000,- f 5.000,- f 5.000,- f 5.000,- f s.ooo,- f 5.000,- ner 2.470.552 f 5.000,-gironummer 2 574 908 Als winnaar hoeft u zich niet te melden't Spreekt vanzelf ner 2085929 f 5.000,- gironummer 2769352 EXTRA PRIJZEN VAN F 15.000,-op gironummer 1809 724 en 4 150 212 dat alleen deelnemers meeloten Wat't kost? Slechts eén tientie - gironummer gironummer i gironummer 3 069 593 gironummer 1.595.448 gironummer 2.080.923 gironummer 4.014 195 gironummer 38.806 gironummer 568941 gironummer 1.124.398 gironummer 1.251.701 gironummer 1 508.144 gironummer 1671.143 gironummer 1 721.350 gironummer 2.345.885 gironummer 3.249.251 gironummer 3.444.650 gironummer 240.616 gironummer 443.948 gironummer 1.855.311 gironummer 2 469178 gironummer 2.507.617 5.000,- gironummer 2 769 352 f 5.000,-gironummer 2 947 174 f 5.000,- gironummer 3 388 601 f 5.000,- gironummer 3 529 667 f 2.500,- gironummer 520 739 f 2.500,- gironummer 1 293 066 f 2.500,- gironummer 1.460407 f 2.500,- gironummer 1.563 987 f 2.500,- gironummer 2 268 248 f 2.500,- gironummer 2 673 322 f 2.500,-gironummer 3126195 f 2.500,-gironummer 3.711.279 f 2.500,- gironummer 4046.752 f 2.500,- gironummer 4.098.349 f 1.000,- eindcijfers 9.641 f 1.000,- eindcijfers 0.537 f 200,- eindcijfers 728 f 100,- eindcijfers 994 f 60,- eindcijfers 05» f 10,- eindcijfer 9 >.000,- op gironummer 1809 724 en 4 150 212 dat alleen deelnemers meeloten Wat 't kost? Slechts eén tientie T 500, - op gironummer 970 507 en 3 907 128 Dal bedrag wordt zo'n vijf weken voor iedere trekking automatisch 1.000.- op eindcijfers 7 776 um afgeschreven Als winnaar hoeft u zich niet te melden 't Spreekt vanzelf EXTRA PRI|ZEN VAN F 15.000,- op gironummer 1809 724 en 4 150 212 dat alleen deelnemers meeloten Wat 't kost? Slechts één tientie EXTRA PRIJZEN VAN F 7.500,- oirnnnmmpr Q7rt «;n7 on <M7 17R Dat bedrag wordt zo'n vijf weken voor iedere trekking automatisch EXTRA PRIJZEN VAN F 1 Hebt u een girorekening bi| Postbank N V Geef u dan op als deelnemer aan de loterii voor girorekeninghouders en u speelt zolang u dat wilt. iedere twee maanden mee met uw gironummer als lotnummer Er is een aantrekkelijk prijzenpakket. Als ten kantore van Mr M.| Mei|er c s notarissen te Amsterdam uw gironummer getrokken is. dan wordt uw pri|s binnen één week na de bekendmaking overgemaakt. Automatisch Op uw girorekening Ga ook meespelen, geef u op als deelnemer Vul de machtiging in en stuur 'm op, in een envelop zonder postzegel aan SUFA. Antwoordnummer 2020. 3000 VB Rotterdam De loterii werd goedgekeurd door de Minister van lustitie onder nummer L0 700/088/207 d d 9-11-1971 De baten zijn bestemd voor de Stichting Algemene Loterii Nederland te 's-Gravenhage ten behoeve van maatschappelijk werk, volksgezondheid en cultuur 1 I I V1. ifl f,i iL il'è hliL.(„u Algemene Loterij Nederland

Leidse Courant | 1986 | | pagina 8