-Ceidóc Somcwit „Universiteit moet als bedrijf worden bestuurd STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Wethouder Van Dongen ontziet sociaal- cultureel werk Zuid-West Minder vraag en aanbod op Rommelmarkt Sport-Inn MAANDAG 1 SEPTEMBER 1986 PAGINA 5 h Provincie keurt plan Raadsherenbuurt goed ,EIDEN De provincie Zuid-Holland eeft het bestemmingsplan Raadsher- nbuurt goedgekeurd. Dat betekent dat Ie Paulus Buysstraat wordt versmald Dt twaalf meter en dat er een kantoor ;an worden gebouwd op de hoek van e Paulus Buysstraat en de Rijnsbur- jerweg. "es bewoners van de Rijnsburgerweg /aren tegen het plan in beroep gegaan iij de provincie. Enkelen van hen wa ren het niet eens met de versmalling, an de Paulus Buysstraat van 17 naar 2 meter omdat dat volgens hen leidt lot verkeersbelemmeringen en par- eermoeilijkheden. „Gezien de massali- 2it en hoogte van de toegelaten bebou wing" maakten zij bezWaar tegen de bouw van een kantoor op de hoek van de Rijnsburgerweg en de Paulus Buys straat. Een bewoner had bezwaar tegen het feit dat de gemeente geen parkeef- .terrein aanlegt bij de Anthonie Duij- klaan. Hij is bang voor parkeeroverlast in zijn buurt. De provincie stelt echter dat als er 21 extra parkeerplaatsen worden aangelegd, geen chaotische parkeersituatie ontstaat. Bovendien vindt Zuid-Holland dat een versmal ling van de Paulus Buysstraat „alleszins acceptabel" is omdat het om een buurt- onstluitingsstraat gaat. Ook de bezwa ren tegen de bouw van een nieuw kan toor acht de provincie ongegrond om dat „de geprojecteerde nieuwbouw niet zo massaal en hoog zal zijn, dat hier door een uit stedebouwkundig oogpunt ongewenste situatie ontstaat". Parkeerautomaat als gulle gokkast LEIDEN Een par keerautomaat aan het Steenschuur heeft za terdagmiddag een au tomobilist aangenaam verrast door in plaats van guldens in te ne men, geld uit te beta len. De man had drie gul den in het apparaat geworpen toen hij via de teruggavegleuf der tig gulden terug kreeg. De man heeft het geld naar de politie ge bracht. De parkeerau tomaat is inmiddels hersteld. Winkeldievegge slaat verkoopster LEIDEN Een winkeldievegge van circa twintig jaar oud is zater dagmiddag aan een verkoopster ontsnapt door haar een vuistslag in het gezicht te geven. De verkoop ster van een boekenwinkel aan de Nieuwe Rijn had de achtervolging ingezet toen bleek dat de vrouw de winkel zonder betalen wilde verla ten. Tijdens de achtervolging over de markt werden een voetganger, een bromfietser en een kinderwa gen omvergelopen, maar dat was voor de omstanders geen aanlei ding om in te grijpen. Toen de ver koopster haar slachtoffer had inge haald, ontstond een vechtpartij waarna de dievegge opnieuw wist te ontsnappen. Werkloze jongeren kunnen jaar werkervaring opdoen LEIDEN Werkloze jongeren uit Leiden en omgeving kunnen deelnemen aan het Ori ëntatiejaar: gedurende een periode van twee maal vijf maanden werkervaring opdoen. Dinsdag 2 september wordt van 10.00 tot 16.00 uur een open dag gehouden in Vor mingscentrum Troef aan de Stationsweg 32. Het Oriëntatiejaar is bedoeld voor werklozen tussen de 17 en 25 iaar oud, die lager of mid delbaar beroepsonderwijs of de mavo of havo hebben gevolgd en al dan niet een diploma hebben behaald. Het is de bedoeling dat zij drie dagen per week werken met behoud van hun uitkering bij bedrijven en instellin gen die geen winst maken. Bij een peuter speelzaal of in een bejaardentehuis, bijvoor beeld. Een dag in de week wordt besteed aan begeleiding en vorming. De jongeren wisse len hun ervaringen uit en praten over onder werpen die ze zelf kiezen. Het Oriëntatiejaar duurt tweemaal vijf maanden. Tussentijds stoppen is mogelijk, bijvoorbeeld als een deelnemer een vaste baan heeft gevonden. Het Oriëntatiejaar Leiden is een initiatief van de stichting Sociaal Diakonaal Jaar West. Het project is in september 1984 van start gegaan. Twaalf meisjes en negen jon gens deden mee. Vorig jaar waren er zeven tien deelnemers. Dit is het derde jaar dat particuliere fondsen het project financieren. In juli wordt de experimentele fase afgeslo ten. Dan wordt onderzocht of het Oriëntatie jaar in Leiden een blijvende voorziening kan zijn. Vrouw beroofd LEIDEN Een 71-jarige Leidse is zaterdagmid dag in de Choor- lammersteeg van haar tas beroofd. De tas werd te gen het sluiten van de markt door een onbe kende man on der haar arm weggegrist. In de tas zat onder meer een porte monnee met een bedrag van 100 gulden. i CATH BU OPENING ACADEMISCH JAAR: (vervolg van voorpagina) LEIDEN „De univer siteit is een innovatieve organisatie, die in een aantal opzichten als be drijf moet kunnen wor den bestuurd. Het is toch merkwaardig dat een universiteit zoveel talent dat vaak niet kan wor den gemist in het eigen lijke werk van de uni versiteit, in onderwijs en onderzoek, voor enige tijd misbruikt voor tijd verslindende zaken, die beter door een deskundi ge manager kunnen wor den verricht". Dit stelde Mr. K.J. Cath, voorzitter van het College van Be stuur van de Leidse Uni versiteit, vanmiddag bij de opening van het Aca demisch jaar in de Pie terskerk. Cath pleit er in zijn rede voor een „diepgewortelde be stuurscultuur" te veranderen. „Een bestuurscultuur die elk risico mijdt; alles van tevoren uitgebreid wil onderzoeken en tot het bittere einde wil bediscussiëren en daardoor elk tempo en flexibiliteit blokkeert. Een bestuurscul tuur die zich zo in de details verdiept en zo verbureaucra- tiseerd is dat de werkelijk be langrijke vragen niet aan de orde komen". De voorzitter van het College van Bestuur verwacht dan ook geen heil van de nieuwe wet op het wetenschappelijk onderwijs. „Wij weten op dit moment al dat de nieuwe wet een nodeloos omslachtige, ge compliceerde en kostbare be stuurlijke organisatie intact laat. De nieuwe wet is voorts achterhaald door nieuwe ont wikkelingen". Cath doelde daarmee op de voorstellen die Deetman doet in zijn nota „Hoger Onderwijs, Autono mie en Kwaliteit". Cath noemde de financiële achterstand in honorering bij de universiteiten een zorge lijk punt. „De honorering hebben wij helaas niet zelf in de hand. Als de overheid ons op dit punt onvoldoende kan helpen, zullen wij door een soepel beleid en samenwer king met het bedrijfsleven en met de maatschappelijke or ganisaties de ergste pijn weg nemen. Ik richt me daarbij ook op het Leids Universitair Fonds als bundeling van onze alumni. In verhouding tot hetgeen de alumni bijvoor beeld in de universiteiten be tekenen, is er een grote ach terstand, terwijl ze hier voor een habbekrats hebben ge studeerd. Wij moeten als uit gangspunt hanteren dat wij tenminste twintig procent van onze inkomsten uit an dere bronnen binnenhalen, zonder dat wij ons uitleveren aan belangen, die niet stro ken met de aard van onze universiteit'. Cath legde er daarbij de nadruk op dat de universiteit haar zelfstandige rol niet mag vergeten Kamervoorzitter D. Dolman, voormalig lid van de Leidse universiteitsraad, wees in zijn toespraak de veel gehoorde klacht dat de overheidsbe moeienis bij de universiteiten te groot is, van de hand. „Ten eerste: numeri fixi zijn in de nederlandse samenleving bij voortduring impopulair. Ten tweede: in dit kleine, betrek kelijk homogene land heeft vrijwel ieder gewest en iede re zuil zijn eigen wetenschap pelijke bekroning. Ten derde: benoemingen worden vrijwel geheel aan de academische gemeenschap overgelaten. Wat mij betreft zou het gehe le college van bestuur mogen worden benoemd door de universiteitsraad". Dolman stelde dan ook dat het wetenschappelijk onder wijs weinig last heeft van be voogding door de overheid. „De meest gehoorde klachten hebben betrekking op kleine bureaucratie. Bureaucratie is een draak met zeven koppen. Wie de groeizaamheid daar van beseft, blijve hardnekkig vechten". Gezellig en droog op Werfpopfestival „Gezellig en droog", zo typeert Frits Bruins van de gemeentelijke afdeling cultuur het vijfde Werfpopfestival dat zaterdag werd gehouden. Tien uur lang werd gemusiceerd in het Van der Werfpark. Het door de directie cultuur en het Leids Vrijetijdscentrum georganiseerde festijn werd volgens Bruins bezocht door „tussen de drie- en de vijfduizend mensen". Het optreden van het Mathilde Santing Ensemble sloeg het meest aan. „Toen was het erg druk en het publiek reageerde erg enthousiast", aldus Bruins. Behalve Santing betraden ook de Leidse rhytm blues-formatie Cadillac Walk en de Belgische garagerockgroep The Slumbers het podium. De Div uit Delft en de Amerikaan Blaine L. Reininger stonden op het avondprogram ma. „De groepen waren van een behoorlijk niveau", zegt Bruins, „hoewel ik die Amerikaan een beetje ongeïnspireerd vond spelen". Er vielen zaterdag slechts twee buitjes. Ambtenaar Bruins: „Tijdens het Werfpopfestival valt nooit veel regen". Maar ook al was het water met bakken uit de hemel gevallen, dan nog was het festival doorgegaan. „Afgelasten heeft geen zin, want je bent het geld toch kwijt". LEIDEN Het zaterdag geopende buurthuis Vo gelvlucht in Leiden Zuid- West krijgt, mits de ge meenteraad dit voorstel goedkeurt, ook volgend jaar geld voor drie forma tieplaatsen. Dat deelde onderwijswethouder H. van Dongen mee. Tijdens de opening van Vogel vlucht en peuterspeelzaal Dondersteen zei de wet houder tevens dat zij in het plan voor het sociaal- cultureel werk dat bin nenkort wordt gepresen- teerd, heeft aangegeven dat er op het sociaal cultu reel werk in Leiden Zuid- West niet moet worden bezuinigd. Vogelvlucht en Dondersteen zijn het re sultaat van een fusie tus sen de club- en buurthui zen De Tamboerijn, De Klinker en het Vijf hoven- huis. Tijdens de feestelijke en druk bezochte opening memoreer den zowel stichtingsvoorzitter R. Van der Krogt als wethou der Van Dongen de donkere wolken die drijven boven het club- en buurthuiswerk. De regering wil op deze post 45 procent bezuinigen. „Het ni%u- we kabinet geeft er blijk van weinig op te hebben met soci aal-cultureel werk. Er wordt zoveel bezuinigd, dat de ge meenten voor bijna onoplosba re problemen komen te staan", aldus Van Dongen. Wat de ge volgen voor de club- en buurt huizen in Leiden zijn, kon zij nog niet zeggen. De voorzitter van het stich tingsbestuur had in zijn toe spraak al een beroep gedaan op de wethouder om het soci aal-cultureel werk in Leiden Zuid-West te ontzien. „Dit buurthuis is het resultaat van pure bezuinigingen", aldus Van der Krogt. „Enkele jaren geleden hadden de drie buurt en clubhuizen De Klinker, De Tamboerijn en het Vijfhoven- huis in totaal negen formatie plaatsen. Nu zijn dat er nog maar drie. Dat betekent dat er in totaal al 350.000 gulden is bezuinigd op het sociaal-cultu reel werk in Leiden Zuid- West". De penningmeester hjui'Jiau- welijks durven hópen op'drie formatieplaatsen in 1987: „Het is de bedoeling dat elk buurt huis volgend jaar twee forma tieplaatsen heeft. Een extra kracht kan worden aangeno men op basis van bepaalde projecten. Of dat doorgaat, is natuurlijk afhankelijk van de prioriteitsstelling: Welk pro- we konden krijgen". Uiteraard was het bestuur ook content met de gift van Zomerzegels. Deze organisatie schonk Vo gelvlucht 7500 gulden. Het geld wordt besteed aan de in richting van de peuterspeelza len. Het nieuwe club- en buurthuis is gevestigd in het voormalige gebouw van de Antoniusschool aan de Boshuizerlaan. Het ge bouw is opgeknapt en de loka len zijn opnieuw ingericht. Daarnaast is een zaal aange bouwd op het schoolplein. Het team van Vogelvlucht en Dondersteen bestaat uit acht mensen: drie buurthuiswer kers, twee peuterleidsters, twee huishoudelijke krachten en een beheerder. Volgens peuterspeelzaalleidster Paula Zandvliet is de sfeer goed. „We kenden elkaar helemaal niet. Door de gedwongen fusie moesten we met elkaar samen werken. Het is mij erg meege vallen, we hebben een heel ge zellig team". Buurthuis Vogel vlucht organiseert allerlei acti viteiten. Peuters kunnen naar de speelzaal of op dinsdagmid dag aan gymnastiek doen, kin deren kunnen op woensdag middag naar de instuif en op donderdagmiddag leren ko ken. Voor de tieners wordt elke maandag-, woensdag,- en vrijdagmiddag een „inloop" gehouden. In het jongerenlo- Wethouder H. van Dongen (onderwijs) lichtte zaterdag een tipje op van de sluier. Daardoor kwam het bord met de naam van het nieuwe buurthuis tevoorschijn en kon de penningmeester opge lucht ademhalen. kaal kan dan bijvoorbeeld worden gebiljart, gedart of ge kletst. Bovendien is er op dins dag- en woensdagavond tie nersoos. Volwassenen kunnen verschil lende cursusen volgen, maar ook komen sjoelen of klaver jassen. Voor mensen boven de vijfenvijftig jaar staan activi teiten als tekenen en schilde ren, volksdansen en gymnas tiek op het programma. LEIDEN Duidelijk minder mensen dan anders bezochten de Rommelmarkt Sport-Inn die het afgelopen weekeinde werd gehouden in de IJshal aan de Vondellaan. Voor de tiende maal konden de Leidse verenigingen zich daar presen teren aan het publiek. Voor de tiende maal ook was de orga nisatie in handen van de acti viteitenwerkgroep van de ge- handicaptensportvereiniging De Sleutels. Tijd om de opbrengst van het festijn te tellen bestemd voor een sporthal voor invali den heeft de werkgroep nog niet gehad. Gisteravond moest de IJshal worden omgebouwd tot een feestzaal. Alle mannen en vrouwen moesten zich was sen, kleden en optutten voor de feestavond voor standhou ders die werd gehouden. H. Kwik, secretaris van de werkgroep, schat dat de op brengst ongeveer veertig pro cent minder is dan andere ja ren. „Twee jaar geleden kwam er meer dan een ton binnen", zegt hij. „Dat halen we nu lang niet". Er waren niet alleen minder bezoekers dan andere jaren, ook de hoeveelheid kraampies was niet zo groot. „We hebben natuurlijk de tra ditionele rommelmarkt in maart. Dit is iets extra's. Niet alle verenigingen kunnen het opbrengen om twee maal per jaar mee te doen. Je moet na tuurlijk genoeg mensen heb ben, die achter een kraam wil len staan". De heer Kwik denkt dat de mindere belang stelling te wijten is aan het feit dat er zaterdag nog twee rom melmarkten in Leiden waren. Volgens Kwik waren zowel de bezoekers als de standhouders tevreden over de nieuwe op stelling van de kramen. „Eerst maakten we altijd „straatjes" waar de mensen doorheen konden lopen. Dit jaar stonden de kramen kris kras door el kaar zodat het publiek door een soort doolhof liep". Omdat het dit jaar voor de tiende maal was dat de Rom melmarkt Sport-Inn werd ge houden, wilde de organisatie er een feestelijk tintje aan ge ven. Vandaar dat men op zoek ging naar mensen die oude be roepen kunnen demonstreren. Het viel niet mee om die per sonen te vinden en naar de IJshal te halen, zodat toch de kraampjes met allerhande tweede- of derdehands goede ren veruit de boventoon voer den. Zaterdag gaven leerlin gen van sportschool Aad van der Luit een demonstratie. Veel danseressen en heel wat minder dansers van Volks dansgroep Tarantella van het Leids Vrijetijds Centrum tra den eveneens op het grote po dium op. Verschillende muzi kanten zorgden voor de vrolij ke noot. De bezoekers konden voor alle mogelijke goederen terecht in de IJshal. Voor dikke winter jassen, dunne zomerhempjes, Friese doorlopers, schoenen in allerlei maten, kleuterstoeltjes, oude spellen, boeken en Bar biepoppen. Een personenweeg schaal, homecomputer, brood deegfiguurtjes en ontzettend veel vaasjes, glaasjes en kleine prulletjes werden voor een zacht prijsje te koop aangebo den. Leerlingen van sportschool Aad van der Luit gaven tijdens de tiende Rommelmarkt-Sport Inn een demonstratie. SUSKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. De Dijk Kinderen kunnen vanaf vandaag terecht in buurt centrum (Apothekers)Dijk 33 voor een kook-, schaak-, video- of computercursus. Van maandag- tot en met vrijdagmiddag kunnen jon geren van tien tot zestien jaar oud gratis worden ge holpen bij het huiswerk maken. Meer informatie: telefoon 125736. The Jam „Some guys have all the luck" een nieuwe band treedt woensdagavond 3 september op in The Jam. De groep speelt rock en bal lads. Het optreden begint om 22.30 uur. Fancy Fair De christelijke Prins Wil- lem-Alexander mavo aan de Diepenbrocklaan bestaat 25 jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt donderdag 4 september van 14.00 tot 21.00 uur een fancy fair ge houden in het nieuwe schoolgebouw. De op brengst is voor het kinder ziekenhuis De Lindenhof in Noord wijk, een buitenkli- niek voor chronische pa tiënten van de afdeling kin dergeneeskunde van het AZ1. Volksdansen Volsdansvereniging Krici Krici Ticek begint vrijdaga vond 5 september met volksdanscursussen. De cursussen worden gehouden in het Vlietcomplex aan de Voorschoterweg. De begin nerscursus begint om 19.45 uur en staat onder leiding van Truus Willems. De ge- vorderdengroep begint om 21.30 uur. De contributie bedraagt 40 guldén per jaar. Opgave bij Greet Penning, tel: 210674. Ruilbeurs De Ruilclub Koningskerk start vrijdag 5 september weer met haar ruilavonden voor postzegels, munten, prentbriefkaarten enz. De ruilbeurs heeft plaats tussen zeven en negen uur 's a- vonds in de dr: Van Voort- huysenschool aan de Mar- nixstraat 104. De entreeprijs bedraagt1,50. De jeugd tot 16 jaar betaalt 1 gulden. Meer inlichtingen tel. 071- 312513. 41* 4» (ADVERTENTIE) OPENING SPORTHAL IN HET MORS KWARTIER op woensdag 3 september a.s. zal de nieuwe sportaccommodatie in het Morskwartier officieel worden geopend. Om de opening luister bij te zet ten zullen er enkele wedstrijden worden gespeeld door topamateurs. Het programma is als volgt: 20.00-21.00 uur zaalkorfbal door een Leidse selectie 21.00-22.00 uur Leidse selec tie tegen Data gold 20.00-22.00 uur squash de monstratie door L.S.R.C. ledereen is van harte welkom op de Smaragdlaan 99

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5