Smakelijk ontbijt op hoogte van3900meter ABP incasseert 50 miljoen te veel Luid geklikklak en veel geluk ^KONINKLIJK HUIS F-50 hoogvlieger op luchtvaartshow Reorganisatie bij Verkeer en Waterstaat DEN HAAG Op het ministerie van verkeer en waterstaat is een vergaan de reorganisatie in voor bereiding. Het gaat om drie diensten: de rijks dienst voor het wegver keer, de directie verkeers veiligheid en de centrale afdeling wetgeving. De drie diensten dienen in af geslankte vorm onderge bracht te worden bij Rijkswaterstaat. [Bij de rijksdienst voor het wegverkeer werken 975 men sen. De dienst heeft kantoren in Veendam en Den Haag. De directie verkeersveiligheid telt 110 medewerkers en zit in Den Haag, evenals de centrale af deling wetgeving waar elf mensen werken. Minister Smit-Kroes heeft mr. C. Oo- men, plaatvervangend secreta ris-generaal, gevraagd de reor ganisatie te leiden. De dien sten zijn al over de plannen ingelicht. Concrete besluiten zijn nog niet gevallen. Het is nog onzeker hoeveel mensen er bij de drie diensten weg moeten en wanneer de reorga nisatie klaar moet zijn. Rijkspolitie wil af van discriminerende formulieren LEEUWARDEN De justi- tiële dienst van de rijkspolitie heeft vandaag een telex ge stuurd naar alle korpsen met het verzoek discriminerende omschrijvingen op formulie ren over verdachten niet meer te gebruiken. Bij de rijkspolitie blijken nog steeds formulieren gebruikt te worden waarin de termen „homo/biseksueel, zi geunertype-, woonwagentype- en Israëliet" voorkomen. Een woordvoerder van de rijkspolitie spreekt over „een vervelende zaak" en rekent erop dat „de kretologie" van zelf zal uitsterven naarmate meer korpsen aangesloten worden op de geautomatiseer de herkenningsdienst waar voor landelijke meldingsfor mulieren komen zonder de ge wraakte omschrijvingen. Koninklijke agenda 2 september Prins Claus overhandigt de eerste sleutel aan een bewoner van een nieuwbouwproject in Haarlemmermeer. Het project is bekroond bij de internatio nale bouwprijsvraag van de Stichting Architectenonder- zoek wonen en woonomgeving (Stawon). Deze stichting houdt zich vooral bezig met onder zoek naar vernieuwingen in de sociale woningbouw en de daarbij behorende woonomge ving. Aan de prijsvraag namen 277 architecten uit 16 landen deel. Vlak voordat de ballon Dutch Viking in Canada omhoog ging, stak Henk Brink vol optimisme zijn duim omhoog. Aan zijn zijde zijn stralende echtgenote Evelien en het nieuwe bemanningslid Willem Hageman. (Vervolg van de voorpagina) Wat doe je als je 's mor gens om acht uur op 3900 meter hoogte wakker wordt in een capsule on der een ballon die met duizelingwekkende vaart van Canada op weg is naar Europa? Niks bij zonders, je maakt een lekker ontbijtje klaar, zo dat de dag zo aangenaam mogelijk begint. Net of er niets ongewoons aan de hand is. Intussen zoek je via de radio contact met Nederland en wissel je op vrolijke toon de laatste nieuwtjes over het weer uit. Henk en Evelien Brink en Willem Hageman, de drie Nederlanders die gistermor gen in St. John's op New foundland met hun ballon „Dutch Viking" begonnen aan een oceaanoversteek, zijn inmiddels al anderhalve dag onderweg en doen maar zo veel mogelijk alsof ze thuis zijn. „Een lekker kopje bouil lon en twee crackertjes met kaas", antwoordt het beman ningslid Hageman wat kra kerig via de radio wanneer in het speciaal ingerichte vluchtleidingscentrum op Schiphol iemand wil weten wat voor ontbijt ze dan wel hebben gehad. De vluchtlei- ders en meteorologen in het gebouw van de Rijkslucht vaartdienst maken contact met de drie luchtreizigers wanneer daar aanleiding toe is, doorgaans éénmaal per uur. Dan vertellen de drie dat ze door de raampjes van hun speciaal geconstrueerde capsule de cumuluswolken in het zuiden kunnen zien. Bei de partijen uiten hun tevre denheid over de hoge snel heid die de Dutch Viking tot nu toe heeft gemaakt. „Alles verloopt perfect naar wens", zegt Arie Steenhuisen, die door de luchtvaartmeteorolo- gische dienst van het KNMI is „uitgeleend" om de oce aanmissie van de ballonvaar- ders te begeleiden. Steenhui sen rondt net een berekening af van de snelheid van ballon en capsule, die op dat mo ment uitkomt op maar liefst 74 kilometer per uur. „Ze hebben een gemiddelde van 56,9 kilometer en dat is lang niet gek. Ik verwacht dat er tijdens de vaart nog wel een topsnelheid van honderd ki lometer per uur kan worden gehaald. Dat zal sterk afhan- gen van de frontbewegingen daar op de oceaan". Steen huisen toont een grote kaart waarop het team van meteo rologen bijhoudt hoe het staat met die fronten. Ergens hal verwege staat heel klein een ballon met een mandje gete kend. De theorieën van Steenhuisen over het „surfen tussen twee fronten door" zijn opgedaan in de speciale cursus die hij bij zijn Ameri kaanse collega Bob Rice heeft gevolgd. De theorieën van Rice blijken volgens Steen huisen uitstekend te voldoen. „De twee fronten waartussen de Dutch Viking nu wordt voortgestuwd, blijven vol gens de prognoses tot dinsdag intact, ze zijn redelijk stabiel. Op zo'n buitenkansje hebben we twee maanden moeten wachten", aldus de tevreden KNMI-meteoroloog. Zijn col lega Thijmen de Boer haalt een stapeltje satellietfoto's te voorschijn en legt die naast de prognosekaarten. Wijzend op een reeks lijnen met streepjes en vlaggetjes: „De opmerkelijke snelheid die ze nu hebben zal eerder hoger dan lager worden omdat ver der op de oceaan de isobaren de lijnen die plaatsen met dezelfde luchtdruk met el kaar verbinden steeds dichter bij elkaar komen te liggen. De windsnelheden zullen daar hoger zijn". Computers Volgens de gegevens die de computers in net vluchtlei dingscentrum uitbraken, wordt de kans op een landing in Nederland steeds groter. „We houden het voorlopig op een gebied ergens tussen Noord-Frankrijk en de Duit se Bocht", voorspelt Steen huisen met de voorzichtig heid van een diplomaat. „Na tuurlijk is het leuk als ze op het voorlopig voorspelde mo ment van dinsdagavond voor zonsondergang ergens in een oerhollands weiland neerko men, maar ik denk dat het voor de bemanning veiliger is als ze op de open vlaktes van noord-Frankrijk landen. Maar in een ballon heb je toch weinig te vertellen over hoe noordelijk of zuidelijk je terechtkomt. Is de Dutch Vi king eenmaal boven Europa, dan kunnen de ballonvaar- ders door met de hoogte te manipuleren wel tijd winnen in oostelijke richting, in af wachting van een open plek". Vorig jaar was de lan dingsplaats ergens in de Peel gepland. Toen strandde de expeditie echter in het water van de Oceaan. Voor de landing morgen is een bescheiden windsnelheid voorspeld van tussen de twintig en dertig kilometer per uur. De speciale capsule waarin Henk en Evelien Brink met Willem Hageman momenteel boven de Oceaan zweven, is overigens wel te gen een stootje bestand. Terwijl de meteorologen zich weer over de kaarten buigen, hebben anderen in het vluchtleidingscentrum een opgewekte Evelien Brink aan de lijn met de laatste ge gevens over de omstandighe den. „We hebben goed gesla pen, we zitten wat wakker te worden. Het ontbijtje smaak te goed, ja. Henk slaapt nog, Willem en ik zijn wakker. Of we nog wat leuks te vertellen hebben? Nou nee, alleen slaapkamergeheimpjes, maar die houd ik voor me", grin nikt Evelien, die als alles goed gaat de eerste vrouw zal zijn die op deze wijze van gene naar deze zijde van de grote plas is gekomen. Voor haar metgezellen is er iets minder eer te behalen. Zij zullen „slechts" de. eerste Eu ropeanen zijn die veilig Eu ropa bereiken in een lucht ballon, voorwaèr nog altijd een prestatie om in te lijsten. ARJEN VAN DER SAR WIJK AAN ZEE Niets is tegenwoordig nog te gek in Nederland. Er is bijna geen land ter we reld waar ze in de zomer zoveel mallotige evene menten aan elkaar we ten te rijgen. Zo zijn er kampioenschappen so lexen in Friesland, paal- zitten in Noordwijk, kuiltje knikkeren in Noordeloos en al die an dere vermakelijkheden. Met in Wijk aan Zee dit weekeinde een novum: het Nederlands kampi oenschap Rummikub. Voor wie het nog niet wist: Rummikub is een soort jo- kerspel met stenen, al zal de fabrikant van het spel het met deze omschrijving niet eens zijn. Hoe dan ook, in 1977 was Rummikub het meest verkochte spel in de Verenigde Staten en in 1980 en 1983 werd het in West- Duitsland en Nederland be kroond met de titel „Speel goed van het Jaar". Rummikub wordt gespeeld met platte, rechthoekige ste nen met gekleurde cijfers erop, die op een rekje wor den geplaatst en tot winnen de combinaties moeten wor den gerangschikt. Het spel vond zijn oorsprong in de ja ren vijftig in Israël, waar het nu razend populair is. Op zo meravonden schijnt men het daar vooral op de balkons in de steden te spelen. Te oordelen naar het geklik klak van de Rummikub-ste- nen leek het dit weekeinde in Sporthal De Moriaan net of alle inwoners van Jeruza lem en omstreken van hun balkon waren gekomen om mee te doen aan de „Dutch Open". Ruim driehonderd deelnemers vulden de hal, ook wel bekend van het Hoogovens-Schaaktoernooi. De VVV van Wijk aan Zee had bij sponsor El Al een prachtige vakantiereis van een week voor twee perso nen naar Israël losgekregen. Reken maar dat de Rummi- kubbers het daar in Wijk aan Zee voor wilden doen, hoe wel een aanzienlijk aantal deelnemers er gewoon eei gezellig weekeinde aan dv. kust van maakte. Fanatiek De fanatiekelingen beland den na de eerste speeldag in de groep „Grootmeesters". Daar, achter het grootsmees- terskoord in de sporthal speelden zij hun bloedserieu ze partijen. Het moet wed strijdleider Horst Heyden- reich toch wel van het Hart dat hier zogezegd „met het mes op tafel" werd gespeeld. „We hebben scheidsrechters neer moeten zetten om te zorgen dat iedereen eerlijk bleef spelen. Er stond immers veel op het spel", aldus Hey- denreich. Ook VVV-voorzit ter Raymond van Haeften is wel een beetje geschrokken van het fanatisme aan de grootmeesterstafels.' „Ze pra ten niets eens meer met el kaar! Ze zitten elkaar tijdens het spel gewoon aan te sta ren, te irriteren en af te lei den. psychologische oorlog voering noem ik dat!". Bij elk gezelsschapspel wordt vals gespeeld, dus ook bij Rummikub. Zo werd er za terdag een deelnemer gedis kwalificeerd die erin was ge slaagd zes maal in één spel de joker te bemachtigen. Hij werd gesnapt toen bleek dat hij sommige stenen had ge- 'merkt. Zulke praktijken had de zestienjarige Michel de Boer uit Castricum niet no dig. Hij werd op volstrekt eerlijke wijze Nederlands Kampioen. ARJEN VAN DER SAR De benodigdheden voor Rummikub: een plankje en een groot aantal rechthoekige spelstenen met cijfers. Liefhebbers waren er op het Nederlands Kampioenschap in Wijk aan Zee twee dagen zoet mee. HILVERSUM Door de stichtingskosten van wo ningprojecten kunstmatig te verhogen ontvangt het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds jaarlijks vele miljoenen guldens te veel ter aan subsidies en huur. Bij het Heydnaproject in Rot terdam wordt dat bedrag alleen al geschat op bijna acht ton. Als het ABP bij HUURDERS EN OVERHEID JAARLIJKS TE DUUR AF alle andere vergelijk bare woningprojecten dezelfde lijn heeft gevolgd gaat het jaarlijks om een bedrag van maximaal 50 miljoen gulden dat over heid en huurders te veel betalen. De Delftse hoogleraar A.F. Thomson maakte de resultaten van deze berekening gister avond bekend in een uitzen ding van KRO's Brandpunt. Thomson heeft ook uitgere kend wat de bewoners van het zogenaamde Heydnaprojekt in Rotterdam er bij inschieten. Het gaat hier om 235 premie- huurwoningen. Ook van die woningen heeft het ABP de stichtingskosten opgeschroefd. Volgens Thomson gaat het om een bedrag van ruim 38.000 gulden per woning. De hoogle raar heeft dat kunnen bereke nen aan de hand van de voor dit project afgegeven subsidie beschikking in combinatie met gegevens uit een nota van drs J. Post, de hoofd-inspecteur directeur van volkshuisvesting in Zuid-Holland. Die nota is eerder al uitgelekt. Een woordvoerster van volkshuis vesting heeft de juistheid van de belangrijkste gegevens be vestigd. Bij het Heydnahofproject beta len de huurders iedere maand 166,81 gulden te veel aan huur en het rijk iedere maand 112,25 gulden te veel aan sub sidie. Staatssecretaris Brokx (VRO) is vervroegd van vakantie te ruggekomen om de Kamer nog deze week in te lichten over aan ABP te veel betaalde subsidie voor de bouw van wo ningen. Het D66-kamerlid Ny- pels heeft inmiddels een veel betere controle geëist op bouwprojecten van beleggers. De heer Kooien, vice-presi dent van de Algemene Reken kamer, zei tegenover Brand punt dat het ministerie de bouwprojecten vooraf en tij dens de bouw dient te contro leren. Ter afsluiting dient een accountantsverklaring over legd te worden. Het NRC- Handelsblad van zaterdag meldde dat Brokx in 1983 er zelf voor had gezorgd dat het ABP, in afwijking van de re gels, subsidie kreeg voor een bouwproject in Capelle aan de IJssel. De ambtenaren op VRO wilden het ABP geen subsidie toekennen. Citroensapkuur kan gezondheid schaden DEN HAAG De citroensapkuur, een dieetrage om snel en drastisch te verma geren, voldoet niet aan de samenstellings- eisen die de Gezondheidsraad en de Voe dingsraad onlangs hebben geadviseerd. Deze extreme vermageringskuur levert nauwelijks energie en voedingsstoffen, likt hetgeen de gezondheid in gevaar kan te brengen. Bij de genoemde kuur mag uit sluitend een beperkte hoeveelheid ci- troensap vermengd met ahornsiroop wor- viji den gebruikt. Dit mengsel bevat vrijwel leel alleen suikers en vitamine C. Andere vi- Dok taminen en mineralen zijn vrijwel afwe zig. Eiwit ontbreekt geheel, waardoor het lichaam zijn eigen eiwit gaat afbreken om in de dagelijkse behoefte te kunnen voor- FRAUDE MET EFFECTEN ROERMOND De Roermondse recht bank heeft de gevangenhouding bevolen van het hoofd van de afdeling beleggin gen van de Rabobank in Roermond, de veertigjarige P.H. uit Beesel. De aanhouding van H. is gebeurd in het kader van een grootscheeps onderzoek van de Fiscale Inlichtingen en Opsporings Dienst (FIOD) naar mogelijke malversa ties bij het uitgeven van effecten. Het gearresteerde hoofd beleggingen wordt ervan verdacht effecten uitgeschre ven te hebben op gefingeerde namen om op die manier belastingen te kunnen ont duiken of zwart geld wit te kunnen ma ken. Volgens de Roermondse justitie zijn vermoedelijk veel cliënten van de Rabo bank bij deze affaire betrokken. £eidóc6oiMant MAANDAG 1 SEPTEMBER 1986 PAGINA 3 Medische hulp voor Suriname DEN HAAG Suriname krijgt van de Nederlandse overheid voor één miljoen gul den aan medische hulp in na- tura. Nog voor de verkiezin gen hadden de toenmalige mi nister Schoo van Ontwikke lingssamenwerking en haar collega van buitenlandse za ken Van den Broek in overleg met de Tweede Kamer beslo ten twee miljoen gulden uit te trekken voor humanitaire hulp aan Suriname. De helft van dat bedrag is via zending en missie niet bij de allerarm sten terecht gekomen. De an dere helft wordt daarom via de Surinaamse overheid gege ven, ook al is het onderzoek naar de mogelijke betrokken heid van de regering bij een grootscheepse cocaïnesmokkel nog niet afgerond. Dronken man rijdt kennis dood WEERT De 61-jarige J.B. uit Weert wordt ervan ver dacht in de nacht van zaterdag op zondag na een ruzie een 36- jarige kennis te hebben dood gereden. De man verkeerde op dat moment onder invloed. Het tweetal was zaterdaga vond uit geweest. Na afloop daarvan ontstond in de Wo ning van het slachtoffer een ruzie. Het kwam tot een hand gemeen, waarna de verdachte met zijn auto wegreed. Het slachtoffer stond buiten zijn woning en werd omver gere den. Hij overleed ter plaatse. De verdachte is aangehouden. Vervalste keuringen EINDHOVEN In Eind hoven worden autokeurin gen vervalst. De politie ont dekte dit toen een inwoner van Eindhoven meldde dat de garage die de keuring van zijn auto zou hebben uitgevoerd niet bestond. De man kwam hier achter na dat hij door de remmen van zijn onlangs gekochte auto was getrapt. Enkele weken geleden ont dekte de politie in Eindho ven ook vervalste nummer plaatstikkers. Die vervalste stikkers zijn eenvoudig te herkennen doordat de verf laag gemakkelijk loslaat. Firato aan de kettting FRIEMELS NIKS -toch EEN pane*, ner cynctf&iiMfti HEBT HfllUGEtJ WEL FARNBOROUGH De F-50, het nieuwe toestel uit de Fokker stal, heeft gisteren een bijzonder succesvolle vliegdemonstratie gegeven op de internationale luchtvaa^tshow in het Britse Farn- borough. Het publiek toonde zich duidelijk verbaasd over het lage geluidsniveau van dit turboprop-toestel, dat gedurende ze ven minuten boven het expositieterrein rondjes draaide en een keurige landing maakte. Een woordvoerder van Fokker toonde zich zeer tevreden. „De vliegprestaties van dit eerste prototype zijn boven verwachting", zei hij. Tienduizenden mensen bezochten dit weekeinde de Firato in Amsterdam. Ter beveiliging zijn de meeste apparaten, ook deze nieuwe super acht video-systemen, vastgeklonken met kettinqen en hangsloten. Deze divisie was van 1946 tol 1950 in Indone sië gelegerd. Naar schatting 4500 man na~ men zaterdag ir Schaarsbergen deel aan de bij eenkomst. Reünie Prins Bernhard in gesprek met generaal Huyser (midden) en mi- j nister Van Eek- elen van defen sie op de reünie j ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de 1ste Divisie „7 december".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3