£eicUc Qowuvnt nmgjacademiseh j aar in teken bezuinigingen Botsing vliegtuigen eist zeker 69 levens Huisraad PREI EN BRAADWORST Maandag 1 september 1986 77e jaargang no. 23592 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Weslerpers, behorende tol Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA. tel.07 I I22244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: I.I.Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling).kwartaal 1.67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Losse nummers f. 1,10. Half tot zwaar bewolkt en kele buien. Vannacht om streeks 12, morgen circa 19 graden. Matige westenwind, langs de kust en op het IJssel- meer af en toe krachtig. Zon op: 06.52; onder: 20.25. Schev. hoog water: 2.59 en 15.31; laag water: 11.00 en 23.15 uur. Verder onder meer in Sporttribune Sportmiljonairs ook naar Spelen Rood na afloop en het blok Met dank aan de hieltjeslikker Succesvol debuut geïnspireerd UVS Noordwijk vijf kwartier zwak Warmunda verrast door Leidse Boys Twee hoofdprijzen Herman 200 Kilo cocaïne in vliegtuigbanden BOGOTA De autoriteiten in Colombia hebben in een Boeing 747 vrachtvliegtuig van de nationale luchtvaartmaatschappij Avianca 200 kilo cocaïne ontdekt met een geschatte waarde van 5 miljoen dollar. De drugs waren volgens het dagblad El Tiempo verpakt in 200 plastic zakken, die waren verborgen in twee vliegtuigbanden die voor reparatie naar Miami zouden worden gestuurd. [leuter nog steeds zoek 3k aanwijzingen van een paragnost hebben 5teren geen resultaat opgeleverd bij de ekactie naar de 3-jarige Gerko Kromhout t Rijnsburg. 3t vermoeden bestaat dat Gerko, die sinds ijdagmiddag wordt vermist, in het Additio- >el kanaal (de verbinding tussen Rijn en sgstgeesterkanaal) is terechtgekomen. Dui- rs van de Leidse brandweer, die zaterdag >k al in actie kwamen zochten zondag we- ïrom in het Kanaal, op een bepaalde plaats e door de helderziende was aangewezen, verigens wordt een andere oorzaak voor de irdwijning van de kleuter door de politie niet tgesloten. Gerko is groot voor zijn leeftijd, ;eft donkerblond, stekelig haar en grote auwe ogen en droeg een grijze jogging- oek, witte schoenen en een blauwe jas. De jlitie verzoekt mensen die de jongen vrijdag Dg hebben gezien zich te melden, telefoon 1718-29300. Beeldhouwer Henry Moore overleden LONDEN De Britse beeldhouwer Henry Moore is gisteren op 88-jarige leeftijd in zijn huis in het Engelse Hertfordshire overleden. Moore, zoon van een mijnwerker uit Yorkshi re, werd algemeen beschouwd als de grootste nog in leven zijnde beeldhouwer van deze eeuw. Hij vergaarde roem met beeldhouwwer ken, waarin menselijke figuren in brons of steen gelijkenis met landschappen vertonen. Zijn werk is in musea en parken over de hele wereld te vinden. In 1970 werd hem in oils land de Eramus-prijs toegekend. Moore was de laatste jaren aan een rolstoel gekluisterd, maar bleef af en toe in het openbaar verschij nen en ontving ook regelmatig belangstellen den naar zijn werk thuis. Pag. 9: Henry Moore was groots kunste naar. Ouders stemmen toch in met ruil baby's DUBLIN Twee ouderparen in Noord-Ierland hebben na zeer in gewikkeld bloed- en weefselonder- zoek op last van de rechter ermee ingestemd van baby te ruilen. Een ziekenhuis in de buurt van Dublin meldde dat onderzoek uit eindelijk uitsluitsel heeft gegeven over welke baby nu van wie was. De baby's waren in het ziekenhuis kort na hun geboorte verwisseld doordat ze het verkeerde naam kaartje hadden gekregen. Maar een van de moeders wilde het kind, dat ze al dagen had verzorgd, niet af staan. Ze zei dat het van haar was omdat het kind op zijn vader leek. ruziën over Sky Channel en Music Box De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Ballon raast ïaar Europa CHIPHOL Door de onver- zacht hoge snelheid waarmee e grote ballon Dutch Viking tomen teel in de richting van 'uropa raast, zal de landing rijwel zeker morgenochtend laatsvinden. Vanmorgen be- aalde de ballon een absolute ecordsnelheid van 104 kilo- ïeter per uur, waardoor de rognoses voor de landingstijd iet enkele uren zijn bijge teld. Rond het middaguur had e Dutch Viking ongeveer 500 van de in totaal 4000 kilo- teter afgelegd. Over de plaats raar bemanningsleden Henk n Evelien Brink en Willem ïageman zullen landen is vol- ens een woordvoerster van et vluchtleidingscentrum op '•chiphol nog niets met zeker- teid te zeggen. Men houdt het 'oorlopig op een locatie tussen !e Duitse Bocht en noord- ?rankrijk. „De ballon komt in eder geval bij de Schotse vestkust Europa binnen", al- lus de woordvoerster. Volgens Ie meteorologen op Schiphol vordt de kans op een landing n Nederland met het uur gro- er. Daarbij is het van belang Hat de ballon een behoorlijke ioogte kan aanhouden, het lefst tussen 3 en 5,5 kilometer. ?agina 3: Smakelijk ontbijt >p 3900 meter hoogte (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de Twee de Kamer dreigt deze week een botsing tussen CDA en VVD over de vraag of de commerciële televisiezenders Sky Channel en Music Box al dan niet op het Neder landse kabelnet aangesloten mogen blijven. Tijdens het debat over de Me diawet, dat morgen begint, zal het CDA erop hameren dat de twee zenders zich houden aan de in Nederland geldende re clameregels. Gebeurt dat niet, dan zullen zij van de kabel moeten verdwijnen. De VVD zal zich daar echter met hand en tand tegen verzetten. Volgens het regeerakkoord van CDA en VVD moeten voor de commerciële televisie zenders dezelfde reclamevoor schriften gelden als voor de Nederlandse omroepen. Vol gens de VVD betekent dit on der meer dat er geen reclame voor sigaretten mag worden gemaakt en dat de reclame spots die op zondag worden uitgezonden niet op de Neder landse consument mogen wor den gericht. Het CDA geeft echter een veel strengere uit leg aan de betreffende passage in het regeerakkoord. De christen-democraten vinden bijvoorbeeld dat de program ma's van Sky Channel en Mu sic Box niet dienstbaar mogen zijn aan het maken van winst. Dit betekent in CDA-ogen dat de reclame via de commerciële zenders geregeld zou moeten worden via een onafhankelij ke orgaan, zoals in ons land de STER. EO - cameraploeg in Turkije enige tijd vastgehouden DEN HAAG Een camera ploeg van de Evangelische Omroep is dit weekeinde in Oost-Turkije enige tijd door de politie vastgehouden. Na ver hoor en een dag huisarrest kon de ploeg weer gaan, maar het filmmateriaal was vanmorgen nog niet vrijgegeven. Volgens een woordvoerder van de EO waren onder anderen verslag gever en cameraman Wim van Schaik gearresteerd op de be schuldiging dat ze zonder toe stemming opnamen hadden gemaakt "an de berg Ararat, waar nog overblijfselen van de ark van Noach zouden liggen. De Turkse politie heeft deze beschuldiging later weer inge trokken. In Cerritos. een plaatsje bij Los Angeles, zijn gisteren minstens 67 mensen om het leven gekomen toen twee vliegtuigen tegen elkaar botsten. Een vliegtuig stortte op een aantal huizen. Daarbij vie len zeker twee slachtoffers. CERRITOS Bij een bot sing tussen een Mexicaans verkeersvliegtuig en een klein privé-toestel boven Zuid-Californië zijn giste ren alle 67 inzittenden van de twee toestellen om het leven gekomen. Bran dende brokstukken kwa men terecht in de buiten wijken van h^t stadje Cer ritos, 48 kilometer ten zuidoosten van Los Ange les, en eisten op de grond zeker twee levens, aldus de autoriteiten. Door de wrakstukken vlogen zeker zestien huizen in brand. In een huis vonden twee men sen de dood. Mogelijk zijn in een ander huis nog zeven be woners omgekomen. Elf men sen, bewoners en brandweer lieden, raakten licht gewond. Een tweemotorige DC-9 van Aeromexico, die met 58 passa giers en zes bemanningsleden was opgestegen uit Mexico Stad, naderde zijn bestemming Los Angeles toen het toestel in botsing kwam met een eenmo- torighe Piper Archer, waarin zich drie mensen bevonden. Een van de twee zwarte dozen van de DC-9 is inmiddels ge borgen en zal naar Washing ton worden gestuurd om te worden beluisterd. De oorzaak is vooralsnog onbekend. De federale luchtvaartdienst FA A in Washington meldde dat de begeleiding van het vliegtuig juist van een ver keersleidingscentrum aan een ander was overgedragen toen het toestel van de radarscher men verdween. Tot dat mo ment was er niets abnormaals bespeurd. Een automobilist, die het vliegtuig te pletter zag vallen, zei dat de DC-9 ondersteboven uit de lucht viel. Hij kwam loodrecht naar beneden, zon der voortstuwing. Op de plaats waar het wrak neerkwam bra ken branden uit. Een verslag gever meldde dat alles was weggevaagd. Het is de tweede keer binnen vijf maanden dat een Mexi caanse nationale luchtvaarton derneming getroffen wordt door een vliegtuigongeluk. Op 31 maart vloog een Boeing 727 van Mexicana met bestem ming Los Angeles tegen een berg, 94 kilometer ten noord westen van Mexico-Stad. Alle 167 inzittenden vonden de dood. Het was de grootste luchtramp uit de Mexicaanse geschiedenis. Bejaard echtpaar op zebrapad aangereden LEIDEN Een twintigjarige automobilist heeft zaterdaga vond een bejaard echtpaar uit Rotterdam op een zebra bij de Breestraat/Steenschuur aange reden. De man verklaarde het tweetal niet te hebben gezien omdat hij in gesprek was met :ijn passagier. De twee slacht- >ifers, 74 en 73 jaar oud, zijn na het ongeluk naar het AZL gebracht. De man liep onder meer een hersenschudding op. Een 17-jarige Leidse is zater dagmiddag naar het AZL ge bracht nadat zij op het fietspad op de Haagse Schouwbrug in aanraking was gekomen met een tegemoetkomende fietser en was gevallen. Een 39-jarige Leidse moest zich onder medi sche behandeling stellen nadat zij dezelfde middag op de fiets door een auto was aangereden op de Brahmslaan. Het slacht offer liep een kaakfractuur en een hersenschudding op. De vrouw was zonder uit te kij ken de weg overgestoken. Brons voor Han Kulker Han Kulker (midden) stevent af op de bronzen plak. Midden tussen de berichten over Han Kulker, de aardbeving in Roemenië, de luchtballon boven de Atlantische Oceaan, het academisch jaar - dat in Leiden weer is geopend en waar gepleit is voor meer managers op de universiteit, zodat de weten schappers zich beter met de wetenschap kunnen bezig houden - vandaag ook nieuws uit eigen huis" in de Leidse Courant. Een nieuwe rubriek: Huisraad. Met tips en nieuws van huis uit, be stemd voor iedereen in en om het huis. Zodat de bewoners van een huis, in welke rol dan ook, zich beter met het huishouden bezig kunnen houden. Een nieuwe reden om de Leidse Courant in huis te halen. CDA en VVD De drie Nederlandse bemanningsleden van de Dutch Viking wa- 'en in de wolken, toen hun ballon in de nacht van zaterdag op zondag een prima start beleefde. VERNIELINGEN IN SASSENHEIM SASSENHEIM De politie van Sassenheim heeft gisteravond drie jongens aangehouden die vernielingen aan het plegen wa ren in de nieuwbouw van Postwijk. Het trio, omstreeks 15 jaar oud en woonachtig in Sassenheim en Hillegom had een dubbele ruit stukgeslagen en werd daarbij op heterdaad betrapt. Het drietal is na verhoor heengezonden. In het afgelopen weekeinde werden ook vernielingen aangericht bij het Rijnlands Lyceum aan de Van Alkemadelaan in Sassenheim. Met bakstenen wer den drie ruiten ingegooid. De schade bedraagt 1.000 gulden. (ADVERTENTIE) Elke maandag en dinsdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Braadworst, 500 g-525 3.98 kilo 9A8 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. STUTTGART De 27-jari- ge Han Kulker uit Leid- schendam is in de finale van de 1500 meter bij de Europe se atletiekkampioenschap- pen verrassend als derde ge ëindigd. De winst ging naar de Brit Steve Cramrn voor zijn landgenoot Sebastian Coe. Motorcross Dave Strijbos veroverde in Brazilië het wereldkampi oenschap motocross in de 125cc-klasse. De 18-jarige coureur uit Oss is de eerste Nederlandse wereldkam pioen in een solo-klasse. Voetbal Ajax heeft zich gistermiddag dubbel en dwars hersteld van de smadelijke nederlaag tegen nieuwkomer FC Den Haag. De ploeg van Johan Cruijff waarin Witschge de buteerde, haalde met 3-0 uit tegen landskampioen PSV. FC Utrecht en FC Den Haag vermaakten de 7500 toe schouwers in stadion De Galgenwaard: 2-2. De eredi visie-wedstrijden werden bezocht door in totaal 75.000 toeschouwers. Wielrennen Achtervolgsters Linda van de Berg won gisteren in Co lorado Springs de kwartfina le van de Amerikaanse Eli zabeth Davis. Petra de Bruin verloor van Jeannie Longo (Frankrijk). In de halve fi nale moet Linda van de Berg aantreden tegen haar. Jan Gisbers wordt met in gang van het nieuwe wieier- seizoen de baas van de PDM-profploeg. De macht van de huidige ploegleider Roy Schuiten wordt dras tisch ingekrompen. Hij blijft bij de formatie betrokken. Voetbalrellen De Utrechtse politie heeft gisteren bij de voetbalwed strijd FC Utrecht-FC Den Haag dertien supporters aan gehouden, waarvan drie uit Den Haag, wegens openlijke geweldpleging. Twee politie mensen zijn aan hun hoofd en arm gewond door stenen gooiende supporters. De po litie ging tot aanhouding over toen Utrecht-supporters voor de wedstrijd een trein met Den Haag supporters bekogelden. Tennis Jimmy Conners is uitgescha keld in het tennistoernooi om de open Amerikaanse kampioenschappen op Flus hing Meadow. Hij werd in de derde ronde verslagen door zijn landgenoot Todd Witsken: 2-6,4-6,5-7. DEN HAAG De door minis ter Deetman van onderwijs en wetenschappen aangekondigde bezuinigingen van 130 miljoen gulden op het universitaire on derwijs hebben bij de weten schappelijke instellingen een schaduw geworpen op de offi ciële opening van het acade misch jaar vandaag. In de toe spraken van de universiteits bestuurders klonk door dat de nieuwe bezuinigingsronde de kwaliteit van het wetenschap pelijke onderwijs direct in ge vaar brengt. Na de bezuinigingsoperatie van de afgelopen jaren zijn er volgens de wetenschappelijke instellingen nau welijks meer mogelijkheden te be denken om met de beperkte midde len aan de eisen die aan het univer sitaire onderwijs worden gesteld te voldoen. Bovendien zijn de besnoei ingen niet te rijmen met de door de regering aan de universiteiten toe gedachte rol bij het herstel van de economie. De colleges van bestuur van de der tien universiteiten en hogescholen zijn het volledig met elkaar eens dat een verkleind budget niet meer ver antwoord is. „Aan de ene kant wordt veel van de universiteiten verwacht, aan de andere kant wor den we steeds meer gekort", aldus ir. P. van der Schans van de Vere niging van Samenwerkende Neder landse Universiteiten (VSNU). De bestuurscolleges hopen dan ook dat de nieuwe bezuinigingen bij de be grotingsbehandeling door de Twee de Kamer ongedaan zullen worden gemaakt. De voorzitter van het College van Bestuur van de Leidse Universiteit, mr. K.J. Cath, stelde voor de „diep gewortelde bestuurscultuur" op de universiteiten te veranderen. Hij zei dat bepaalde werkzaamheden beter door een deskundige manager kun nen worden verricht, zodat de we tenschappers zich volledig op hun eigenijke werkzaamheden kunnen richten. Cath zei verder geen heil te verwachten van de nieuwe wet op het wetenschappelijk onderwijs. Sommige bestuurders staken de hand in eigen boezem, zoals prof. dr. ir. H. van den Kroonenberg, rec tor magnificus van de Universiteit Twente (voorheen de Technische Hogeschool) in Enschede. De bezui nigingen zullen volgens hem de universiteiten blijven achtervolgen, zolang de instellingen nalaten een geheel andere weg in te slaan. Hij is van mening dat de universiteiten hun lot veel meer in eigen hand moeten nemen. Pagina 5: „Universiteit moet als bedrijf worden bestuurd"

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1