Met dank aan hieltjeslikker Nummerplaat 1 voor Strijbos Oostduitsers grossieren in goud SPORTTRIBUNE Ceidae S©mcMit> MOTORBUONAAR DERBE PLAATS Koning feliceert koningin van lange afstand Tineke Hidding: meer blessures dan prestaties Russische records in slotweekeinde Lendl ^hekelt invloed Tiriac MAANDAG 1 SEPTEMBER 1986 PAGINA j3 Weer record bij kogelslingeren AMSTERDAM Peter van Noort heeft zaterdag in Am sterdam zijn Nederlands re cord kogelslingeren opnieuw verbeterd. Van Noort, lid van De Spartaan, kwam tot een afstand van 65,92 meter. Een week eerder bracht hij het record op 65,32 meter. Het was de vierde maal dit jaar dat Van Noort het re cord scherper stelde. Op 5 juli in Lisse slingerde hij de kogel 63,24 meter. Op 2 au gustus in Amsterdam volgde een afstand van 64,20 meter. een kwart eeuw met het kam- de Olympische kilometer van pioenschap. Montreal, dankte zijn medaille voor een niet gering deel aan Michel Vaarten, aan het eind Ottavio Dazzan. De geslepen van de jaren zeventig in België Italiaan wilde de Japanners gezien als de opvolger van Pa- Takizawa en Takahashi, die trick Sercu en Jef „Poeske" hij als zijn gevaarlijkste con- Scherens, heeft een oude, bijna currenten beschouwde, in de vergeten, belofte ingelost. In finale een loer draaien. Het re- COLORADO SPRINGS Meer nog dan bij vorige we reldkampioenschappen is in Colorado Springs snelheid het onbetwistbare domein van de Oostduitsers. Na het goud van Maik Malchow op de kilome ter gingen ook de sprinttitels bij de amateurs en de dames Q...0 naar de DDR. Michael Hübn^r' het Japanse keirin-nummer, sultaat was een valpartij van gingsploeg heeft in de str le wereldkampioenschap kleine rol gespeeld. Een op- jrje roncjen achterstand op de Franse winnaars Patrick Igoa en Alex Vieira, die*,. 1 uur, 31 minuten en 10 seconden fi- Rick Moorman, Charles d! cl "fhten' Na vij£ Qvan de, "s races ,hee£t 'f» df leidin8 in het luwe Aart van de Kruiswee klassement met 90 punten, voor rijn landgenoten Coudray en en Bob Rasenberg verdween al Vieidie telden '5 punten hebben. Coudray verscheen niet in de kwalificaties. De twaalf- aan de start nadat hij zaterdag tijdens de training bij een val- de tijd, vier seconden achter Partij gewond was geraakt (ontwrichte schouder en gekneus de Fransen, die als achtste de de rechter arm). De Westduitser Erwin Loichinger was aan- kwartfinales binnenkwamen merkelijk onfortuinlijker. Hij liep een schedelbasisfractuur om te ontdekken dat ook zij op en moest in kritieke toestand met een helicopter naar een daar niets te zoeken hadden. ziekenhuis worden vervoerd. HOCKENHEIM De Nederlandse motorcoureurs Dirk Brand eA Gerard Flamelir.g zijn in de 1000 km-race van Hockenheim-.itf.Uend voor het wereldkampioenschap, gpdu- onttroonde Lutz Hesslich schaatsster Christa Rothenbur- ger bekroonde de terugkeer van de Oostduitse dames op de baan na een afwezigheid van in deze vorm in het geheel niet populair bij de uitvinders, werd hij wereldkampioen. Vaarten, brons bij de prof- sprinters in 1979 en zilver op het drietal, waarmee drie gro te kanshebbers op de ereplaat sen in één klap uit het toer nooi verdwenen. De Nederlandse achtervol- STUTTGART De over winning van Ingrid Kris- tiansen op de tien kilome ter dames was een ko ninklijke gelukwens waard. Een half uur nadat de Noorse op het nummer, dat voor de eerste maal op het programma van de Europese kampioenschap pen staat, haar „zekere" gouden medaille had be haald, ging in een kamer in de catacomben van het Neckar-stadion de tele foon. Ingrid Kistiansen mocht de gelukwensen van koning Olav in ont vangst nemen. De 82-jarige monarch, be kend om zijn grote belang stelling voor de sport, vertel de haar dat zes jaar vóór zij geboren werd, kogelslinge raar Sverre Strandli in 1950 in Brussel de laatste gouden medaille bij de Europese kampioenschappen had be haald. Olav vertelde ook niet de hele indrukwekkende race van zijn landgenote te hebben gezien. Ik heb mij verschrikkelijk kwaad ge maakt toen de directe televi sie-uitzending werd onder broken voor het nieuws". Ingrid Kristianre», wereld recordhoudster op de 5000 m (14.37,33) en de marathon (-2.21.06) wist dat een aanval dp haar wereldrecord op de tien kilometer, dat zij op 5 juli in Oslo op 30.13,74 bracht, nauwelijks kans van slagen zou hebben. Met een veld van 28 loopsters uit ze ventien landen, van wie de meesten haar alleen maar in de weg zouden lopen, was het „verkeer"op de baan te druk. Uiteindelijk bleef de Noorse, die landgenote Grete Waitz qua populairiteit in haar land heeft verdrongen, minder dan tien seconden van haar wereldrecord ver wijderd: 30.23,25. Die tijd was echter wel de tweede ooit op de 10.000 meter door een vrouw gelopen. Terwijl Kristiansen haar ere- ronde maakte, moesten an dere loopsters nog bijna een kilometer afleggen. Het dui delijkste bewijs, dat de tien kilometer dames nog aan het begin van zijn ontwikkeling staat. Hoe snel het peil op de langere afstand bij de dames in de breedte vooruit kan gaan, is de laatste jaren ech ter bewezen op de 1500 en 3000 meter en de marathon. MARATHONWINNAAR BORDIN STELT CO VA VERANTWOORDELIJK VOOR ITALIAANSE SUCCESSEN STUTTGART Tineke Hidding heeft de hoop op be tere tijden nog niet opgegeven. Ondanks een blessure- lijst die langer is dan haar sportieve conduite staat, meldde de zevenkampster na haar elfde plaats tijdens de Europese titelstrijd in Stuttgart te mikken op Rome (1987) en Seoel (1988). De 27-jarige Hidding verzamelde 5966 punten. Winares Anke Behmer uit Oost-Duitsland zorgde voor de beste Europese sei zoenprestatie: 6717 punten. Hoogspringen (1,68 meter) en speer werpen (35,54 meter) van Hidding waren ruim onder haar maat; blessures verhinderden voldoende training op deze onderdelen „Gezien het feit dat ik zo lang geblesseerd was, zou ik nu tevre den moeten zijn. Maar dat kan natuurlijk niet". STUTTGART Alberto Cova heeft heel wat op zijn geweten. Gelindo Bordin, de opvolger van Gerard Nijboer als Euro pees marathonkampioen, stelde de hieltjeslikker verantwoordelijk voor de de breedte van het Itali aanse lange-afstandslopen. Bordin, 27 jaar, nam zater dag vijf kilometer voor de finish in het Neckarsta- dion het initiatief over van zijn bekendere land genoot Orlando Pizzolato. De atleet uit Vicenza ze gevierde in 2.10.54. Nij boer, die Bordin en Pizzo lato na 28 kilometer niet volgde in hun jacht op de vroege vluchter Steve Jo nes, eindigde als zesde in 2.12.46. Bordin: „Er heeft zich de laat ste vijf jaar een revolutie in het Italiaanse lange-afstands lopen voltrokken. De nood zaak om met het slechte imago van Cova af te rekenen dwingt ons harder te lopen dan hij. Zo wordt van elke wedstrijd, ook deze, een Ita liaans kampioenschap ge maakt". Van de drie Italianen in het dunne marathonveld was Bor din de minste bekende. In de vier marathons, die hij voor zaterdag had gelopen, over tuigde de voormalige crosser de internationale karavaan van marathonvolgens alleen bij de wereldbekerstrijd in Hi- rosjima (2.11,29). PRIJZENKAST STUTTGART De medailleverdeling na de Europese kampioenschappen atletiek in Stutt gart ziet er als volgt uit (respectieve lijk goud. 2ilver en brons): 1. Sovjet-Unie 11 13 12 2. O.-Duitsland11 10 8 3. G.-Brittannie 4. Bulgarije 5. Italië 6. W-Duitsland 7. Frankrijk 8. Spanje 9. Tsj. Slow Portugal Zwitserland Noorwegen 13. Zweden 14. Roemenië 15. Finland 16. Nederland 17. Polen 2 5 Marathonwinnaar Gelindo Bordin is blij in Stuttgart. Bordin koos vijftien kilometer. Allen denderden langs de be- voor het einde het spoor van klagenswaardige Steve Jones, Pizzolato, de tweevoudige win- die zich een anderhalf uur eer- W: zo sterk had gevoeld. Jo- Elf finalisten STUTTGART Achttien deelnemers vaardigde de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie af naar het veertiende toernooi om de Europese atletiekkampi- oenschappen. Elf haalden de finale, een prestatie die de groei van de nationale atletiek in de breedte cor reet weergaf. Van de acht tien kwam alleen de reser ve voor de 4 x 100 meter, juniore Claudia Elissen niet in actie. De strijd in Stuttgart leverde Neder land de bronzen medailles van Nelli Cooman (100 m) en Han Kulker (1500 m) envierde plaatsen voor Emiel Mei laar d (ver) en Rob Druppers (800 m) op. naar van de marathon van New York. „Het was eenvou dig om met onze kapitein mee te lopen. En toen dat moest, heb ik mijn troefkaart uitge speeld", grinnikte de bebaarde vroegere landmeter. „Het is mooi om marathons te lopen. Dan hoef je niet te werken". Geslagen Op het moment dat de Italia nen het tempo opvoerden, wist Nijboer zich geslagen. „Ver moeidheid in de benen. Ik heb gekozen door te gaan in het zelfde tempo. Ik weet dat ik kapot ga als ik probeer te vol gen". De Westduitders Herbert Steffny en Ralf Salzmann als mede de Brit Hugh Jones trachtten dat wel, maar kon den niet. rf!ö, sinds de marathon van vprig jaar in Chicago met 2$7 .13 in het bezit van de t'A'ëede wereldtijd, achtte zijn opponenten al na vijf kilome- t«f niet waardig om hem ge nschap te houden. Sjper-tijden zullen als gevolg Onmiddellijk na afloop starte. krijgen, zodat hij gedurende de race vrijwel niets had gedron ken. Via „Stuttgart" wilde de 31-ja- rige Jones zijn marktwaarde op peil houden. Doordat hij zijn martelgang geheel voltooi de (twintigste in 2.22.12), is de kans echter miniem, dat hij deze herfst nog van de dollar vloed in de marathonwereld kan profiteren. Verkeken „Jones heeft zich pijnlijk op zichzelf verkeken", stelde Nij boer vast. Met zijn mogelijkhe den, die beperkter zijn dan die van Jones, wil Nijboer ook nog; aan aantal lucratieve klussen1 in de Verenigde Staten afwer ken. Een „uiterste prestatie", omschreef de atleet uit Uffeite zijn verrichting. „Bij een snel lere marathon zou mijn klasse ring lager geweest zijn. Bij een zwaardere mogelijk hoger. Wel heb ik gemerkt dat het niets uitmaakt of je het accent tijdens de voorbereiding legt op snelheid dan wel afstand". van gemene bochten en venij nige klimmetjes op het par koers langs de Neckar wel nooit gelopen worden, maar Jones verstoutte zich een we- Nijboer een uitgebreide con versatie met de juist voor hem gefinishte Hugh Jones. De Ne derlander verkeerde in de veronderstelling nog een Tond- reldrecordtempo (20 km: je te moeten afleggen en vroeg 1.00.00) er op na te houden, de Welshman om raad. „Dat Het einde kondigde zich vijf was op geen enkele ihanier kilometer verder aan. Hij aangegeven. Van marathons schokschouderde en verloor de hebben die Duitsers niet zo cadans. Volgens Jones had hij veel verstand", bevestigde hij bij geen van de verversings- de enige dagen eerder bij de posten normaal (niet-kool- damesrace al gevestigde in- zuurhoudend) water kunnen druk. STUTTGART De Sovjet- uaar Joeri Seditsj had van de Unie en Oost-Duitsland heb- -vroege herfst geen last. De 31- ben bij het veertiende toernooi /jarige Rus controleert het ko- om de Europese atletiekkam- vgelslingeren al een decennium, pioenschappen in Stuttgart In die tien jaar ontgingen hem hun leidende positie opnieuw slechts twee internationale benadrukt. Van de 43 titels -^kampioenschappen. Alleen bij gingen er elf naar elk van bei- het eerste toernooi om de we de landen. Bij de heren warenreldtitels in Helsinki (1983) de Russen toonaangevend, bij moest hij landgenoot Sergei de dames de atletes uit de Litvinov laten voorgaan en ui- DDR. teraard ontging hem door de In tegenstelling tot de voor- Russische boycot in Los Ange- laatste dag sneuvelden er gis- les een derde gouden Olympi- teren in de resterende tien fi- sche medaille. Seditsj behaalde nales geen wereldrecords. Wel zijn derde Europese kampioen- zorgden de Russische discus- schap met een serie, die zijn werpers voor een drievoudige weerga in de atletiek niet •zege. Het was de derde in to- kent. In de vierde worp was taal. De Russische gewelde- het raak met 86,74 meter. Daarna volgden nog 86,68 en 86,62 meter. Wereldkampioen Litvinov werd tweede op pre cies een meter en Igor Nikoe- lin maakte het Russische suc ces compleet door met 82,00 meter het brons te veroveren. Het tweede wereldrecord van zaterdag ging ook naar de Sov jet-Unie. In het duel tussen de Oostduitse Sabine Busch, met 53,55 seconden wereldrecord- houdster, toonde de Russin Marina Stepanova dit seizoen met 53,81 seconden vierde op de wereldseizoen ranglijst, zich op het beslissende moment de sterkste.Met 53,32 haalde zijn 0,33 seconden van Buschs we- relrecord af. CAMPOS DO JORDAO Als eerste Nederlandse solo-coureur mag Dave Strijbos volgend jaar bij de Grote Prijzen motocross de nummerplaat „1" op zijn machine schroeven. De 18-jarige fabrieksrijder uit Oss werd gisteren in Brazilië wereldkampioen in de technisch lichtste, maar conditioneel zwaar ste klasse van de moto- cross. Strijbos, toch al historie schrij vend door de jongste wereld kampioen uit de geschiedenis te worden, slaagde, waar Ger- rit Wolsink, Gerard Rond en Kees van der Ven sinds 1976 juist misgrepen. Het trio, tot voor kort de grote namen van het terreinrijden in Nederland, werd in de 500, 250 en 125cc telkens tweede van de wereld. Slechts bij de zijspannen was er wel een geslaagde poging van Nederlandse coureurs om wereldkampioen te worden. In 1981 werden Ton van Heugten en Frits Kiggen de besten van de wereld op drie wielen, een succes dat voornamelijk in Zwitserland, West-Duitriand en Nederland telt. Dave Strijbos en toch ook zijn plaatsgenoot John van den Berk zijn de grote mannen van de toekomst voor Neder land in de internationale mo torsport. Het duo, voortgeko men uit de Brabantse dorps wedstrijden, maar nu afgete kend een en twee in .de we reldtitelstrijd 1986, is gezegend met veel talent en doorzet tingsvermogen en kan een sportief en financieel beste tijd tegemoet zien. Voorlopig telt slechts het sportieve genot van het wereldkampioenschap voor Dave Strijbos, die van zijn Italiaanse werkgever Ca- giva overigens wel een vorste lijke bonus tegemoet kan zien op zijn bankrekening op het fiscale paradijs-eiland Man. Gisteren een jaar na zijn totaal mislukte WK-finale in hetzelf de Zuid-Amerika, kon Strijbos zijn succes nog niet bevatten. Hij toonde zijn gebruikelijke koelheid, terwijl zijn vijftien- koppige fanclub langs de baan van Campos do Jordao stond te huilen van vreugde. Zelfs toen zijn vriendin Monique na het definitief binnenhalen van de wereldtitel het t-shirt met als opdruk „Dave Strijbos World Champion" showde, bleef Strijbos vrijwel onbewo gen. „Ik ben een rare op dat gebied", zei de Brabander, die donderdagavond in zijn woon plaats Oss een flinke huldiging staat te wachten. Het feestpro gramma is voorzien voor 19.00 uur, maar Strijbos zelf reken de er zondag op niet voor mid dernacht terug te zijn in zijn woonplaats. Gemakkelijk Strijbos kreeg in Zuid-Ameri ka een gemakkelijke finale van de wereldtitelstrijd, waar bij hij alle steun kreeg van zijn teamgenoten Contini en Pek- ka Vehkonen, de onttroonde wereldkampioen. Bovendien kende de Nederlander de beste technische verzorging van zijn machinepark. Vorig iaar ver speelde hij de titel, omdat Honda de behartiging van de belangen van Strijbos overliet aan de nationale importeur. Een serie lekke banden en een slecht lopende motor, door het hoge percentage alcohol in de Zuidamerikaanse benzine, wierp hem toen terug achter de door Cagiva gesteunde Vehkonen. Nu verkeerde John van den Berk in de posi tie van hulpbehoevende rijder. Yamaha beloofde de 19-jariee aas uit Oss van alles, maaï „de Berk" kreeg zijn i25cc-ma- chientje geen mement goed aan de gang in Argentinië en Brazilië. Strijbos begon de strijd in Bra zilië met een voorsprong van 27 punten en hoefde in de eer ste manche op het lastige cir cuit van Campos do Jordao (1650 meter hoog) maar derde te worden om verzekerd te zijn van de titel. Nadat Van den Berk was uitgevallen in de eerste manche was Strijbos' titel zeker. „Ik ben blij met het wereldkampioenschap, maar vooral met de rust, die ik nu krijg. Ik ga nu op mijn gemak eens genezen van al die verve lende blessures. Tijdens het seizoen kan dat niet. Straks wel", zei de Nederlander voor hij zich in een Braziliaans car naval met Brabantse feestneu zen waagde. Gert-Jan van Doorn werd in Eersel voor de derde achter eenvolgende keer Nederlands kampioen motorcross in de 250cc-kla9<»9. In de laatste race om het kampioenschap won de 21-jarige coüreur uit Vegnel won de drié manches. Zijn streekgenoot Henk van Mier- lo, die tot zondag nog een klei ne kans had op het behalen van de titel, viel uit in het per ste gedeelte en moest zijn aspi raties daardoor meteer. verge ten. Kees van der Ven heeft zijn nationale crosstitel irfc\, de, 500cc-klasse geprolongeerd. De 29-jarige coureur was opiu machtig tijdens de voorlapte wedstrijd van het seizoen op het Orderbos-circuit in Apel doorn. Van der Ven won de drie manches. Zijn voornaam ste concurrent, Peter Herlings, slaagde er slechts in op enige afstand te volgen. NEW YORK Een week voor de mogelijke finale van Flushing Mea dow tussen Ivan Lendl en Boris Becker heeft de nummer één van de we reldranglijst de zenuw oorlog geopend tegen de Wimbledonkampioen- Halverwege de open Amerikaanse kampioen- schappen verklaarde Lendl in een dagblad-in terview, dat manager Ion Tiriac zijn pupil Becker over de kling jaagt als hij zo door gaat. Vdlgeps* Lendl &las*gtlde R^emèen erin.-de ,„gé-' - woónlijk aardige Boris" door zijn aanwijzingen op de baan te veranderen in een „patserige, arrogante V figuur". Over zichzelf zei v.- Lendl:,, Het speelt geen rol of McEnroe eruit is en Becker er nog iri ol dat mijn grootmoeder meespeelt. Belangrijk is alleen, dat ik goed ben en Met dit soort teksten scoort de Tsjechoslowaak niet hoog in de populari- teits-polls. De kranten gewaagden na zijn over winning met 6-3,6-3,6-4 op de Zweed Jonas Svensson (nummer 47 van de wereld) van ma chinaal tennis. Eén oor deelde bitter: „Lendl heeft"'®? Amerikaanse marfiet' van leven aange nomen," maar een Ameri kaan kan hij in zijn hart, zo hij dat al heeft, nooit worden". Boris Becker had twee uur en twintig minuten nodig om de laatste zes tien van Flushing Mea dow te bereiken. Zo ge makkelijk als in de eerste ronde tegen de Braziliaan Motta en in de tweede ronde tegen de Canadees Michibata ging het deze keer niet in het duel met )de taaie Spanjaard Sergio Casal. Geluk „Ik heb geluk gehad", zou Becker na de winst met 7-5 6-4 6-2 uitroepen. „Sergio speelde erg" sterk". Casal leidde in de eerste set met 4-2. De 19.000 toeschouwers, die de hitte van 35 graden trotseerden, dachten al aan een op handen zijnde sensatie. Becker ging zich ook nogal eens te buiten aan woordenwisselingen met de scheidsrechter. Intussen vergat hij niet te tennissen, al duurde het bijna een uur eer hij de eerste set met 7-5 te pakken had^Met zichzejf-. en de referee, '©ntétfrè-.- den, luid sche.4i|end''ien met een .v?n woede door trokken gezicht speelde Becker naar de winst te gen de nummer 92 van de wereldranglijst. In de achtste finales krijgt de 18-jarige Becker te maken met de vol strekte outsider Mike Donnelly, die het zondag bestond de als dertiende geplaatste Anders Jarryd uit te schakelen met 6-3 5-7 6-1 6-3. De nummer 211 van de wereld ser veerde erg sterk. Jarryd, die weer voor het eerst in een toernooi actief was sinds een knie-operatie, was nog lang niet de oude. Vooral in de derde en vierde set liet de Zweed zich wegspelen. „Ik iVeet ook niet waar om het hier in het enkel spel zo goed gaat", aldus Donnelly, die dit jaar op Wimbledon de finale in het dubbelspel haalde en vorig jaar op Flushing Meadow tot de halve fi nales reikte in dat onder deel. Toen Becker wist, dat Donnelly zijn volgen de tegenstander zou wor den, moest hij lachen. „Mike is erg aardig", al dus deV^escduitser.^'^k tra?* yask mef- hei^.. «Cpn raag^ïk hem altijd of hij van plan is te winnen, r Deze keer hoci£ ik, dat hij dat niet meer zal J doen". f*.Tim Wilkison slaagde er Jff zaterdag even in de rol van John McEnroe-over te nemen. Hij versloeg de Yannick Noah in vijf sets: 7-6(12-10), 3-6,4-6.6- 1,6-4. De Fransman, die bij de open Franse kam pioenschappen wegens brandwonden moest op geven en ook op Wim bledon ontbrak, was op Flushing Meadow vijfde geplaatst.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13