Neef Pipo steelt show I HAN KULKER VERBAAST ZICHZELF Een cadeau van formaat SPORTMILJONAIRS OOK NAAR SPELEN Eindelijk succes Cruijff Tweede Aankopen Ajax eind september li I en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande- Naam: Adres: Postcode/plaats:. Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 Jt 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,4i Stuur als dank de handdoek aan: Naam:Voorletters: Adres:1 Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). CeidócSoiviatit STUTTGART Sportmiljonnairs als Wimbledonkampioen Bo ris Becker en de Canadese ijshockeyheld Wayne Gretzy zullen kunnen deelnemen aan de Olympische Spelen van 1988 in Seoel en Calgary. Dat is het resultaat van de zitting van de toelatings commissie van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) in Stuttgart. Daarbij werden onder voorzitterschap van Willi Dau- me een groot aantal aanbevelingen geformuleerd voor het dage lijks bestuur van het IOC. Aangezien de in Stuttgart eveneens aanwezige IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch geheel ach ter de voorstellen staat, mag men aannemen dat het dagelijks bestuur de aanbevelingen volgt evenals de algemene vergade ring van het IOC, die in oktober bijeenkomt. Brand als protest tegen Zomerspelen BARCELONA D« Cat.i- laanse afscheidingsbewe ging Terra Liure heeft za terdag een grote arbeiders- keet in Barcelona in brand gestoken als protest te de kandidaatstelling de stad voor de Olympi sche Spelen van 1992. Nie mand raakte gewond. Het Ik de eerste keer, dat dc ac tievoerders voor een derge lijke protestvorm hebben Schoonheidsprijs naar Tsjernobyl LONDEN Tijdens de sluitingsceremonie van het Londense deel van de schaaktweekamp om de we reldtitel tussen titelhouder Gari Kasparov en Anatoli Karpov werd gisteren bekend gemaakt, dat beide spelers de schoonheidsprijs voor de elfde partij delen. De grootmeesters lieten vervolgens weten, dat zij de prijs van 10.000 pond (ongeveer 35.000 gulden) in Vic toriaanse gouden dukaten beschikbaar stellen voor de slachtoffers van de ramp in Tsjernobyl. Voor de tweekamp hadden Karpov en Kasparov al te kennen gegeven het gehele prijzenbedrag na afloop van de tweekamp voor hetzelfde doel af te staan. MAANDAG 1 SEPTEMBER 1986 PAGINA 11 Supporters in bus naar kazerne WILRIJK Vijftig Vlaamse voetbalsupporters van FC Antwerp zijn in de nacht van zaterdag op zondag per bus naar de kazerne van Wilrijk getransporteerd, nadat zij op de rijksweg auto's met stenen hadden bekogeld. Eén van de supporters raakte zwaar ge wond, toen hij door een wagen werd aangereden. De suppor ters waren onderweg van de uitwedstrijd tegen Sporting Charleroi voor de Belgische eerste klasse. UVS: slechte generale, geslaagde uitvoering LEIDEN Dat het ge vaarlijk is voorspellin gen te doen naar aanlei ding van resultaten die clubs in hun oefencam pagne boeken, is giste ren overduidelijk gede monstreerd door UVS. De Leidse formatie, na een afwezigheid van vijf jaar dit seizoen weer spelend in de hoofdklasse, had im mers een weinig bevre digende voorbereidings periode achter de rug op het moment dat het fluitsignaal voor het j eerste competitietreffen bij EDO klonk. Een pe riode die vorige week was afgesloten met een bijzonder matige wed- I strijd tegen nota bene I vierdeklasser DWO, waarin het de Leidse ploeg zowel aan concen tratie als organisatie ontbrak en de overwin ning puur op routine werd behaald. In Haarlem was daar geen spoor meer van te ekennen. Door een niet I aflatende inzet en een optimale concentratie sleepten de pupillen van Arie Lagendijk I meteen hun eerste (0-2) overwinning in de I wacht. Ook tot verras sing van de oefenmees- j ter, die met zijn elftal I bij aankomst immers een bijzonder slecht I veld aantrof: geen ter- I rein waar een techni sche ploeg als UVS zich prettig bij voelt. Maar de blauw-witten blijken naast een portie tech- I niek ook over een portie inzet te beschikken, die in Haarlem bijzonder goed van pas kwam. I Al met al deed de (eer ste) geslaagde uitvoe ring de mislukte gene rale vergeten. Voor Arie Lagendijk, toch geen man van gewaagde uit spraken, reden genoeg om te concluderen dat „de nabije toekomst er zonnig uitziet" voor UVS. STUTTGART Groot- Brittannië beschikt niet over de absolute heer schappij op de middenafs tand. Han Kulker heeft dat gisteren bewezen. In een voor hem bijna in sce nario gezette race vero verde de 27-jarige Leid- schendammer brons op de 1500 meter. Daarmee voorkwam hij, dat de spe cialisten uit het Verenigd Koninkrijk alle medailles op 800 en 1500 meter op eisten. „Ik dacht zelfs Coe nog te kunnen pakken", jubelde Kulker na afloop. De Nederlander begon zijn op mars net iets te laat om het brons te verzilveren. De wed strijd was zo traag als hij zich maar had kunnen wensen. Zuinig lopend wachtte de com puterprogrammeur op een gaatje, dat een van de andere finalisten toch zou moeten la ten vallen. Kulker vond het en sprintte naar het tweede brons voor de Nederlandse af vaardiging. Discuswerper Erik de Bruin, 1500-meterloopster Elly van Hulst en de dames estafette-* ploeg (4 x 100 meter) voegden daar geen ereprijzen aan toe. De Bruin, die al enige maan den met pijntjes sukkelt, gooi de de schijf naar de zesde plaats. Voor Van Hulst (elfde) en de estafetteploeg (zevende) waren voorlaatste posities weggelegd. Het sprintkwartet dankte dat nog aan de diskwa lificatie van West-Duitsland. Kulker was al content geweest met het bereiken van de eind strijd. Wie de tegenstanders ook zijn, hij vreest een hoog tempo. Snellere jongens als Steve Cram en Sebastian Coe, die elk tempo kunnen volgen, zijn niet bereid een pact van samenwerking te smeden. Doordat voor Jose Abascal de serie het einde van het toer-, nooi betekende, had de andere Spanjaard Jose Luis Gonzalez geen partner om het gezel schap een snelle race op te dringen. Kulker houdt wel van boeme len. Tussentijden van 1.03,85 (400 meter), 2.07,59 (800) wa ren een kolfje naar zijn hand. Cram, die op de 800 meter naast goud en zilver had ge grepen, werd het eerst zenuw achtig. Coe had graag achter zijn jongere landgenoot aan gegaan, maar aarzelde de om weg door de tweede of derde baan de maken. Kulker wachtte. „Te lang misschien om meer dan brons te halen. Toen ik bij het uitkomen van de laatste bocht die plaats kreeg, had ik verwacht dat er nog wel een paar langs me zouden komen". Dat gebeurde niet. De mannen van de snelle race waren weg gelopen in de door Cram in vijftig seconden afgelegde laat ste ronde. Kulker was op de streep 44-honderdste van Coe's zilver. In maart veroverde Kulker tij dens de Europese indoorstrijd eveneens brons. In Madrid en tijdens de afgelopen wedstrijd maanden bleek hij naast voe ten en verstand ook zijn ar men af en toe te kunnen ge bruiken. Dat kwam in de kwa lificatie en in de eindstrijd -. toen pal na de start de Ieren Marcus O'Sullivan en Frank O'Mara niet wilden opschieten goed van pas. Kulker klaagde na afloop slechts over gebrek aan slaap tussen de serie (vrij dag) en de finale. Maar dat ge brek aan dromen werd meer dan goedgemaakt door de bronzen medaille. Droomdebuut Lineker Gary Lineker heeft een droom debuut in de Spaanse voetbal competitie gemaakt. De ex- spits van Everton nam in de openingswedstrijd van Barce lona tegen Santander (2-0) bei de doelpunten voor zijn reke ning. Real Madrid won even eens, met 3-1 bij Murcia. Ondanks doping aan start SPRINGS De van^de Italianen in het internationale wielerbestel is nog altijd groobf Hoewel de amateurs Poli, PÓd&izena en Van Zella tijdens d^jtegio Tour in de buurt vansapr- brücken in Duitsland op do- pinggebruik zijn betrapt, mag het trio toch woensdag starten in de 100 km ploegentijdrit. De UCI heeft daarvoor toestem ming gegeven omdat procedu refouten zouden zijn gemaakt. BOETEMCENROE NEW YORK John McEn roe heeft afgelopen weekeinde in totaal een boete van 5.000 dollar opgelegd gekregen. De Amerikaan kreeg een extra boete van 4.000 dollar wegens beledigende uitingen nadat hij vrijdagavond te horen had ge kregen, dat hij met zijn part ner Peter Fleming Was gedis kwalificeerd. Het duo was te laat gearriveerd. Mcenroe ont stak in woede toen hij hoorde dat hij niet meer op de baan hoefde te verschijnen. Voor het niet opkomen kreeg hij - net als Fleming - al een boete van 1.000 dollar opgelegd. AMSTERDAM Elf mi nuten eredivisievoetbal had Rob Witschge tot gis teren achter zijn naam. Met zijn verrassende op treden in Ajax-PSV bracht de net 20 jaar ge worden volbloed-Amster dammer (ex-SDW) zijn to taal op 101 speelminuten in het eerste elftal van de 22-voudige kampioen van Nederland. Rob Witschge, een verre neef van tot zondag bekendste Witsch ge van ons land, Cor, alias Pipo, had tot gistermorgen geen idee van zijn echte debuut bij Ajax. Net als zijn 19-jarige collega, Aron Winter, door zijn ope ningstreffer weer de pu bliekslieveling van Am sterdam, kreeg hij bij de wedstrijdbespreking te horen, dat hij tegen PSV diende aan te treden. De eigen kweek van Ajax le verde weer twee nieuwe produkten af. -•it AMSTERDAM In zijn tweede seizoen als technisch directeur bij Ajax heeft Johan Cruijff eindelijk zijn eer ste succes tegen een topclub te pakken. De ploeg van Cruijff, woensdag nog in de lijn van de vorige competitie ontluisterd door FC Den Haag, toonde geleerd te heb ben van eerdere echecs en rolde gistermiddag in het matig be zette Olympisch Stadion landskampioen PSV op. Het werd 3-0 in Amsterdam, maar als de Van Basten-show iets minder frivole elementen had gekend, was doelman Van Breukelen als een ge knakte voetbalpersoonlijkheid naar Eindhoven teruggereisd. Manager Hans Kraay van PSV maakte de ondergang van zijn met veel centen bij elkaar gekochte elf niet mea^Hij bleef thuis met rugklachten en moest via de radio vernemen, dat zijn titel verdedigers horizontaal gingen. PSV ging de strijd in Amsterdam ongelooflijk onnozel aan. Ajax stond, zoals altijd na een nederlaag van de hoofdmacht uit De Meer, op scherp en die agressiviteit had PSV volgens de verkla ring van trainer Hiddink verrast. Slechts sterspeler Gullit en de felle buitenlanders Gerets en Heintze konden zich in de duels meten met de gretige Ajacieden, die negen van de tien persoon lijke botsingen als winnaar afsloten. „Ajax heeft met de verkoop van Vanenburg en Koeman aan creativiteit ingeboet, maar met de agressie van vandaag kunnen we mooie resultaten boeken", was de juiste inschatting van Frank Rijkaard, de alleskunner van zondag in de achterste en middelste lijn bij Ajax. Kamikaze Vorig jaar lieten de Amsterdammers zich in een kamikaze-wed strijd in hetzelfde stadion met 4-2 afslachten door een sterk counterend PSV. De fouten van 1985 werden gisteren niet meer herhaald. Cruijff hield voldoende mensen achter de bal, had de flankaanvallers Van 't Schip en Witschge opdracht gegeven elke penetretie van Heintze en Gerets te verstoren en zag zijn mid denveld, met mister One-Touch Mühren, de lastpost Winter en de taktisch sterke Wouters, de nauwelijks voorkomende aan- valsstoten van de landskampioen met veel inzet verstoren. „We wisten waarom we vorig seizoen verloren van PSV. Dat foute gedeelte hebben we uit onze aanpak gehaald. Ajax nog nooit zo strijdbaar gezien Voorheen ook wel, maar toen waren er slechts enkelen die dat konden. Nu, met Wouters en Blind, pas sen de karakters meer bij elkaar", wist Cruijff inderdaad beter. Ajax putte uitermate veel inspiratie en motivatie uit de aanwe zigheid bij PSV van de „overlopers" Vanenburg en Koeman. In het centrum van de Eindhovense verdediging, volgens de uit drukkelijke wens van Kraay weer geleid door allrounder Gullit, ging bovendien veel mis. De Canadees Samuel kreeg Van Bas ten te bewaken. Koot, de tweede mandekker in het midden, kon de hangend spelende Winter nooit in het vizier krijgen, waar door PSV met name in de eerste helft een chaotisch geheel; vormde. „We zijn gek gespeeld", concludeerde de hevig teleur gestelde Gerald Vanenburg na afloop terecht. Ajax - PSV 3-0 (2-0): 14. Winter 1-0, 41. Van Basten 2-0, 62. Van Basten 3- 0. Scheidsrechter: Keizer. Toeschou- Gijp en Gullit (beiden PSV). 25.000. Gele kaarten: Ajax: Menzo; Blind, Silooy, Rijkaard, Ophof; Wouters, Winter (Bosman), Mühren; Van 't Schip, Van Basten, Witschge. PSV: Van Breukelen; Gerets, Samuel (Van de Kerkhof). Gullit, Koot, Heintze; Koeman, Vanenburg, Valke; Van der Gijp, Thoresen. Ingrid Kristi- ansen laat haar gouden medaille zien na haar zege op de 10.000 meter. „Cruijff heeft er bij de trainin gen van de laatste dagen niets van laten merken, dat hij mij wilde opstellen. Ik ben vorig seizoen elf minuutjes ingeval len tegen VVV. Ik ben on langs meegeweest naar Marok ko. Tegen die Brazilianen van Gremio ging het als invaller lekker. Daarna heb ik tegen Jong Marokko mijn eerste vol ledige wedstrijd in het A-elftal gespeeld. Dat ging goed, want ik scoorde meteen. In het tweede elftal heb ik laatste man gespeeld. Mijn favoriete positie is linkshalf, die plaats is echter voor Arnold Mühren. Linksbuiten is echter ook pri ma, ik heb vroeger ook op die plaats gespeeld gespeeld'al dus Witschge, die met zijn loopvermogen de Belgische in ternational Eric Gerets een lastige middag bezorgde. Vierde seizoen Witschge speelt zijn vierde sei zoen bij Ajax, heeft een semi- profcontract en hoort volgens de officiële presentatie-gids niét eens bij de A-selectie. „Deze week ga ik weer naar Marco van Basten, die een contract heeft getekend bij AC speelt, scoort de tweede treffer voor Ajax in het duel met school. Ik zit nog op de HAVO. Ik wil van voetbal graag mijn beroep maken". Cruijff had de naam van Witschge al een tijdje in zijn persoonlijke plannen staan. Witschge heeft voorlopig de voorkeur boven de van Tot tenham aangekochte Brit Al- lister Dick voor de vervanging van de door een hersenbloe ding getroffen international Rob de Wit (zondag op de tri bune). „Voor mij is deze op stelling geen verrassing. Ik wist wat deze jongens konden. Winter in de kleine ruimte, Witschge diep aan die linker kant. Hij hoefde slechts Gerets uit de wedstrijd te houden. Gerets heeft toch veel achter hem aan moeten lopen. Winter deed uitstekend storend werk op Gullit", loofde de technisch directeur van Ajax zijn jongste aanwinsten. Aron Winter heeft wel een A- contract, speelde vorig seizoen 160 minuten competitievoet bal. Tegen Sparta (1-3 neder laag) maakte hij toen zijn de buut in de basis van Ajax. In Amsterdam wordt hij door zijn fans 'Arie' genoemd. Gister middag schalde die gescan deerde koosnaam langs het be ton van het Olympisch Sta dion. „Ik had ook geen idee, dat Cruijff me zou kiezen. Dit was mijn tweede wedsrijd in de basis. Het ging boven ver wachting." AMSTERDAM Arie van Eijden, de nieuwe spreekbuis van Ajax liet gisteren weten dat de twee aangekondigde aankopen van zijn club in de tweede helft van september en de eerste weken van oktober verwacht mogen worden. Eerder was 31 augustus streefdatum. Han Kulker (rechts) op het erepodium naast Seb Coe (links) en Steve Cram.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11