Lucht van „rotte eieren" werd veehouders fataal Libië roept op tot nieuwe aanval op VS-doeleinden Sjaal met kranten a Hardnekkige geruchten over gevechten in Oost-Suriname In 70 jaar wellicht 25.000 doden door kanker na Tsjernobyl ij insecten kan van groot belang zijn 1ÜITENLAND £eidóe@ou/ta/nt WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1986 PAGINA S Verdwenen" getuige ;en Boerenveen t verklaring af ftMI De geheimzinnige informant tie zaak-Boerenveen, Dick Stotijn, is ige week naar Miami gevlogen, waar ïegenover de advocaten van de Suri- LJmse militair Etienne Boerenveen, Vtwee medeverdachten en de officier 1 justitie een verklaring heeft afge- i. Volgens een van de advocaten is ^ijn, die wekenlang spoorloos is ge- >t. een man die zowel als informant jkt voor de Amerikaanse narcotica- rade als voor de Nederlandse veilig- dienst. Stotijn zal in het proces- ïhveen, dat op 9 september in Mia- iegint, opnieuw als getuige optreden r het openbaar ministerie. Lid Ku Klux Klan krijgt doodvonnis MONTGOMERY Het hoogge- rechtshof van Alabama heeft giste ren de doodstraf bevestigd voor een lid van het racistische broeder schap Ku Klux Klan wegens moord op een zwarte. De 31-jarige Henry Francis Hays was schuldig geoordeeld aan het ontvoeren en doden van de 19-jarige Michael Do nald. Hij had het slachtoffer opge pikt van straat, doodgeslagen en zijn lijk daarna opgehangen aan een boom. Een gerechtelijke jury had Hays tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld, maar de presi dent van het gerechtshof achtte dit een te barmhartig vonnis en legde de doodstraf op. Lancering kunstmaan 14e keer uitgesteld VANDENBERG De lance- ring van de meteorologische kunstmaan NOAA-G is gisteren voor de veertiende maal uitge steld. De satelliet wordt, on voorziene tegenvallers voorbe houden, de eerste week van september gelanceerd. De nieu we vertraging ontstond doordat een brandstoflek werd ontdekt in een van de hulpraketten die de satelliet naar zijn baan moe ten stuwen. Sinds het ongeluk met het ruimteveer Challenger op 28 januari is de NASA er slechts in geslaagd enkele klei ne raketten voor onderzoek van de atmosfeer omhoog te krijgen. De Westduitser Roberto R., een tuinman uit Kerpen, wordt hier weggeleid. De 19-jarige man wordt ervan verdacht bosbranden te hebben aange stoken in Zuid-Frankrijk. FRANSE PREMIER: BRANDBESTRIJDING IS „ONWAARDIG" NICE De Franse premier, Jacques Chirac, heeft gisteren aangekondigd dat de bestrijding van bosbranden wordt verbeterd. Hij stelde tegelijk voor een bosbeheerinstelling in Zuid- Frankrijk te vormen. Chirac maakte een tocht met een helikopter boven het door bosbranden geteisterde gebied in het zuiden waar zeker 10.000 hectare bos is verwoest, vier mensen zijn omge komen en bijna 200 mensen gewond. Volgens Chirac is de huidige bestrijding van bosbranden Frankrijk „onwaar dig". In de afgelopen weken zijn zeker veertig mensen, waaronder een brand weerman, gearresteerd op verdenking van brandstichting. Nieuw magnetisch veld in de Melkweg ontdekt WASHINGTON Amerikaanse en Franse astronomen hebben een nieuw en krachtig magne tisch veld ontdekt in ons Melk wegstelsel. De ontdekking zou meer aanwijzingen kunnen ge ven over hoe sterren worden ge vormd. Het magnetisch veld be vindt zich op een afstand van 2.000 lichtjaren van de aarde. Het is tweemaal zo krachtig als de velden die tot dusver in een ster ren vormend gebied zijn gevon den. Het belang van de ontdek king is dat men door de kennis van de sterkte van een magne tisch veld nauwkeuriger kan be rekenen wat de invloed ervan is bij het ontstaan van sterren. RAF ontkent voorbereiden aanslag op ambassade VS BONN Bij twee van de drie ar restanten in verband met de aan slag op installaties van de Duitse Marechaussee in Swisstal-Heimerz- heim, zijn plattegronden van Bonn- -Bad Godesberg gevonden waarop de ambassade van de VS was ge markeerd. De politie onderzoekt nu of de Rote Armee Fraktion, waar toe de arrestanten kennelijk hoor den, een aanslag op deze ambassade voorbereidde. De drie arrestanten hebben tot nu geweigerd mee te werken aan de verhoren, maar ont kennen dat de plattegrond iets met een aanslag te maken hadden. Overstapper abn de maand onze correspondent Rink Drost) Een weekblad in heeft een soldaat T de Westduitse Bundes- n Jr uitgeroepen tot over- van de maand". De i zou een weekendje izoek gaan bij zijn moeder rankfurtDaartoe stapte in de trein. Die was nog kort onderweg toen de t het landschap toch wel reemd voorkwam. Toen ook nog door mannen in onbekende uniformen zijn paspoort werd ge- kwam de aap uit de de trein reed in Oost- land. De militair had per issing de trein naar ':furt an der Oder in de genomen in plaats van Frankfurt am Main in de Isrepubliek. Hoewel hij uniform droeg deden de grensbewakers niet Ze zetten hem zonder .riaa/ op de eerste trein die .r het Westen reed. Nog r-p//de dag kon zijn moeder in de armen sluiten. ;r|dvocate Diverde pistool j)or drama in ^chtzaal "INN Volgens het 1 inbaar ministerie in Limburg heeft de advo- idiei- Isolde Oechsle-Mis- jd haar cliënt Werner Bfóïier het pistool gele waarmee hij eind juli rechtzaal de officier, vrouw en zichzelf "odschoot. De advocate -- een secretaresse waren enige overlevenden het drama, ivankelijk werd aangeno- i dat Pinzners vrouw Jutta pistool had binnengesmok- j. Het onderzoek wees ech- uit dat de advocate van de affaire op de hoogte moet geweest en dat ze aan de [irbereiding van de schiet- rtij heeft meegewerkt. Daar- »r zijn belastende stukken ehaar kantoor gevonden, ruit zou tevens blijken dat advocate verdovende mid- en in Pinzners cel heeft ge- okkeld. Ook zou zij ervoor jben gezorgd dat brieven i en aan Pinzner ongecen- hun bestemming be- i kten. De advocate zit nu in irarrest. trner Pinzer, bijgenaamd de iz ikt Pauli Killer, zat in irarrest wegens vijf moor- die hij in opdracht had at gevoerd in het souteneurs- lieu, in Hamburg. Hij had de lorden bekend, maar werd der verhoord wegens de d ardevolle informatie die hij zijn criminele omgeving verschaffen. De hele af- re leidde ook nog tot het af- van twee Hamburgse idfiatoren. (Vervolg van de voorpagina) YAOUNDE „Het gebied rond het Niosmeer in Kame roen was zo fascinerend mooi..., dat kan ik bijna niet beschrijven". De heer J. van Kempen uit Vorden woonde en werkte twintig jaar in de streek die nu tot rampgebied is verklaard. Hij reageert met spijt in zijn stem op de trieste balans, die pastor Fred ten Horn na een bezoek aan de streek moest opmaken. Zoals gisteren gemeld, omschreef deze 39-jarige Groninger het gebied alsof er een neutronen bom op gevallen was. De bo men en huizen stonden nog wel overeind, maar de men sen, de dieren de planten wa ren dood; de branderige lucht leek op die van rotte eieren. Ten Horn ging drie dorpen langs. „In het eerste zagen we mannen, vrouwen en dieren dood op de grond liggen. Som migen lagen voor hun hutten, anderen in hun bed, weer an deren op de paden". Volgens Ten Horn klaagde de overle venden in dit dorp over zeer pijnlijke verbrandigingen in de borst. In het tweede dorp, evenals het eerste aan de oever van het Nios-meer gele gen, was van de ongeveer 350 inwoners niemand meer in le ven. „Het was alsof een neu tronenbom was ontploft. Er was niets verwoest, maar er leefde niemand meer". In een derde dorp trachtte Ten Hom de weinig overlevenden, die volkomen overstuur waren, enigszins gerust te stellen. Volgens het getuigenis van Ten Hom hebben de inwoners van de dorpen donderdag avond een zware explosie ge hoord en onmiddellijk daarna vespreidde zich een afschuwe lijke, branderige geur: de geur van rotte eieren. Na de ont ploffing hebben sommige in woners geprobeerd te vluch ten. Anderen headden daar de tijd niet voor. Zij werden door het gas bedwelmd en de mees ten zijn eraan overleden. En kelen zijn bijgekomen (niet duidelijk is waarom zij wel en de meeste anderen niet) na kortere of langere tijd buiten bewustzijn te zijn geweest. Sommige gewonden hebben getracht op eigen kracht naar de plaatsen Wum en Nkambe (ongeveer vijftig kilometer ten noordwesten van het meer) te komen. Ten Horn zei door een van deze vluchtelingen op de hoogte te zijn gesteld van de ramp. Dat was vrijdagmiddag. De explosie, die waarschijnlijk het gevolg is geweest van een opeenhoping van gas onder WENEN De komende 70 jaar zullen mogelijk zo'n 25.000 mensen in het Europese deel van de Sov jet-Unie aan kanker ster ven als gevolg van de ramp in de kerncentrale van Tsjernobyl van 26 april, zo heeft een expert op het gebied van kern energie gisteren ver klaard. Morris Rosen, directeur van de afdeling Veiligheid Kernener gie van het Internationale Bu reau voor Atoomenergie (IAEA) in Wenen, zei dat dit slechts een theoretisch getal was, gebaseerd op berekenin gen van Russische deskundi gen. Volgens Rosen kan het aantal doden mogelijk veel lager uit vallen. Verder zullen om streeks 9,5 miljoen van de in totaal 75 miljoen zielen in het Europese deel van de Sovjet- Unie de komende 70 jaar ook zonder de ramp in Tsjernobyl waarschijnlijk aan de een of andere vorm van kanker ster ven, zei hij. Hij merkte op dat uit een Amerikaans rapport is geble ken dat als je in de VS 70 jaar lang energie alleen uit kolen zou halen er een miljoen meer kankergevallen zouden zijn. De discussie over mogelijke kankersterfte door het onge luk laaide op nadat een Britse deskundige had gezegd dat de ontwerpers van deze centrale geen rekening hadden gehou den met eventuele menselijke fouten. M W& 1I Het gebied rond het kratermeer Nios ligt bezaaid met kadavers na de het meer, zou zich al donder dagavond hebben voorgedaan. Officiële berichten hebben tot dusver steeds vrijdagavond ge noemd. Bananenbomen Toen hem de ramp ter ore was gekomen, meldde Ten Hom zich aan voor een konvooi waarmee plaatselijke autoritei ten naar het rampgebied ver trokken. Op ongeveer dertig kilometer van het Nios-meer durfde men niet verder te gaan omdat geen apparatuur voor handen was om de aan wezigheid van gas te kunnen constateren. Zaterdagochtend ging Ten Horn, samen met een vriend en met toestemming van de autoriteiten verder. Met een terreinwagen bereik ten ze de plaats van de ramp. Later, toen de eerste hulpac ties op gang waren gekomen, heeft Ten Horn met een leger- helikopter een vlucht gemaakt boven het Nios-meer. Het wa ter was rustig, maar het was volkomen troebel door een rode kleur. Op een deel van de oever was de begroeiing ver brand. De priester zag ook dat bananenbomen waren afge broken. Vermoedelijk is op de explosie een zware windstoot gevolgd. Het gebied rondom het inmid dels beruchte kratermeer Nios, vormt een deel van een mil joenen jaren oude ketenrug van vulkanen die van het zuidwesten van Kameroen naar het noordoosten loopt. De Nioskrater is in de loop der tij den volgelopen met water, maar de vulkaan zelf is al eeu wenlang rustig, na een laatste gigantische explosie. Althans dat bleek uit het onderzoek dat een Zwisterse geoloog daar ooit heeft uitgevoerd. Afgezien van een soortgelijke gasramp in 1984, die aan ruim dertig mensen het leven kostte, zijn er geen andere verhalen be kend over eerdere gasontsnap- pingen, noch van erupties. Olifantengras De Vordenaar Van Kempen, die jarenlang in het gebied woonde: „Ik heb zo vaak een heerlijk diepe duik genomen in dat kristalheldere water. Vanuit het dorp Nios waar volgens mij hooguit tweehon derd mensen wonen en niet twaalfhonderd zoals nu gezegd wordt moest je anderhalf uur door het hoge olifanten gras lopen voordat je bij de rand van de volgelopen krater kwam. Zo helder als het water was, maar de diepte was on peilbaar: niemand wist of het tweehonderd of driehonderd meter diep is". De bevolking in het rampge bied leeft van de landbouw: er wordt wat maïs verbouwd, koffie en cocayams. In de ri vier die dwars door het ge bergte loopt wordt gevist, maar de veeteelt is de belang rijkste bron van inkomsten. Het vlees van de koeien schapen en geiten worden er nauwelijks gehouden is te gelijk een belangrijke voedsel bron. Wat de dood van de vee stapel precies betekent voor de voedselvoorziening is nog niet te zeggen, maar de regionale economie zal er ongetwijfeld een harde klap van hebben ge kregen. Overigens zijn bij de ramp geen Nederlanders gewond ge raakt of direct betrokken. Be halve pastor Ten Horn werken in een ziekenhuis op enkele tientallen kilometers afstand en aan de andere kant van de bergen, twee Nederlandse art sen. Zij zijn uitgezonden door Memisa Medicus Mundi. De Stichting Nederlandse Vrijwil ligers (SNV), de Novib, Cebe- mo en het Zendingsbureau hebben geei> van allen mensen naar die streek uitgezonden. Het Rode Kruis heeft vanoch tend beslist of zij een zogehe ten standby-team naar het west-Kameroen stuurt. Een dergelijk team bestaat uit on der anderen een arts, een voorlichter en een logistiek medewerker die zich met de eerste hulp en de coördinatie van de reddingswerken moet gaan bezig houden. Het stand by-team moet tevens een in ventarisatie opmaken van de eerste behoeften van de over gebleven bevolking en de ge wonden. Voorzover bekend zijn er twee a driehonderd ge wonde slachtoffers opgenomen in het ziekenhuis van Wum. De slachtoffers hebben ernsti ge beschadigingen aan de lon gen en lopen grote kans op longontsteking. Vanuit Italië is gisteravond een vliegtuig vertrokken dat tenten, dekens, kampeerbed- den en voedsel naar het ramp gebied heeft gebracht. De VN- hulpcampagne doet een beroep op donorlanden om meer hulpgoederen en voedsel te sturen. Minister P. Bukman van ontwikkelingssamenwer king heeft besloten een kwart miljoen gulden beschikbaar te stellen voor hulpverlening aan de slachtoffers van de natuur ramp in de Afrikaanse staat Kameroen. DEN HAAG/PARAMARIBO De sfeer in de Suri naamse hoofdstad Paramaribo wordt in toenemende mate bepaald door het verzet van de groep-Brunswijk in Oost-Suriname. Het officiële persbureau SNA ver spreidde gisteren een bericht waarin „hardnekkige ge ruchten" over nieuwe schietpartijen in de buurt van Albina en Stolkertsijver werden tegengesproken. Het persbureau zegt „uit welingelichte bronnen" te hebben ver nomen dat de situatie in het oosten van het land „vrij rustig" is. Met deze mededeling wilden de autoriteiten kennelijk de in Pa ramaribo circulerende geruchten uit de wereld helpen dat de groep-Brunswijk deze enige brug over de Commewijne heeft op geblazen. Op verscheidene plaatsen in de hoofdstad zijn borden versche nen met leuzen gericht tegen „buitenlandse interventie" en de activiteiten van „huurlingen". Op initiatief van de vrouwensec tie van de 25 februari-beweging is opgeroepen om vandaag in Paramaribo te demonstreren tegen de „laffe aanvallen van de groep-Brunswijk", de „aanwezigheid van huurlingen" in het oosten en de „buitenlandse bemoeienis". Zegslieden nemen aan dat ook bij de Nederlandse ambassade wordt betoogd. In Paramaribo is de controle van het verkeer de laatste dagen verscherpt. Vooral op de uitvalswegen worden auto's nauwkeu rig onderzocht. Bij de Memre Boekoekazerne lagen zandzakken. Zegslieden in Paramaribo gaan ervan uit dat de aangekondigde reis van legerleider Bouterse naar Libië wegens de situatie in Oost-Suriname niet doorgaat. De Nationale Assemblée liet een voor maandag aangekondigde openbare vergadering over de ontwikkelingen in het Marowij- ne-gebied niet doorgaan. „Uit oogpunt van nationale veiligheid is daarvan voorlopig afgezien", zo luidde de verklaring. Wel vergaderden regering en Assemblée achter gesloten deuren. Van officiële zijde is bekendgemaakt dat de regering twee leden van de Assemblée heeft gevraagd deel te nemen aan een crisiscen trum. Leden van de groep-Brunswijk hebben bij het vuurgevecht van afgelopen donderdag drie bootjes (korjalen) van de militairen buitgemaakt, zo is gisteren vernomen. Er bevond zich munitie aan boord. UtïJS Een toonaan- echter direct aan toe dat veilde Franse geleerde, hij niet heeft kunnen an-Claude Chermann vaststellen of de insecten n het Pasteur-Instituut, de ziekte kunnen over-, eft gisteren gemeld dat brengen op mensen. Afrika insecten eft ontdekt die besmet met het aids-virus, ïermann voegde hier Hij zei dat alle 50 insectensoor ten die hij uit Zaïre had on derzocht, dragers bleken te zijn van het aids-virus. Van de 30 soorten uit de Centraalafri- kaanse Republiek bleken al leen muskieten en teken het virus te bezitten. Chermann verklaarde dat de aanwezigheid van het virus het idee versterkt van mogelij ke aids-besmetting via deze weg en het bestaan van een natuurlijk reservoir van dit vi- Chermann ontdekte in 1983 samen met twee collega's van het Pasteur Instituut het aids- virus. Het is bekend dat aids overdraagbaar is via bloed en zaad. Groepen met een ver hoogd risico zijn homofielen, druggebruikers die spuiten, en lijders aan bloederziekte. Chermann verklaarde dat het te vroeg is om te zeggen of de ontdekking van het virus in Afrikaanse insecten van waar de zou kunnen zijn voor de ontwikkeling van een vaccin voor mensen. „Als de virus-ontvanger bij in secten overeen zou komen met de ontvanger bij mensen, zou dit van waarde kunnen zijn. Als het dezelfde ontvanger is als bij een insect, kunnen we een anti-lichaam maken dat de verspreiding van de ziekte in mensen zou voorkomen". de MIDJE VERHOLEN - KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL „Dank u voor de theorie, meneer Ezel- snauwde Kareltje Knetter venijnig. „Ik r de sterkste en volgens uw eigen woorden i ik dus gelijk! En begrijpt u dan goed, dat ik door deze dikke sufferd niet laat uitlachen faet Idat uitschelden voor slome stadse jon- i!" i- „Zo is nu eenmaal de loop der din- *,(n", mérkte Egerick van Ysselsteyn van Welle nde wijsgerig op. „Men scheldt en men |.Vdt Uitgescholden, men lacht en men wordt gelachen, men slaat en men wordt geslagen. y brengt het leven voor ieder mens nu eens n nnwéinig vreugde en dan weer wat smart. n'om aan, prolleke, misgun deze brave boeren- inngen zijn vreugde toch niet aan de paar val- rtijtjes, die u tot het object van zijn lachlust ten." „Juust, zo is 't'\ zei.Krelisje, die zich verschrikkelijk dapper voelde achter de be schermende lichaamsvormen van Egerick. „Als ik mot lachen om jouw vallen en as jij mot jan ken om jouw vallen, dan lachen en janken we eigenlijk om hetzelfde en dan is lachen eigenlijk janken!" „Goed zo, jeugdige landbouwer!" prees Egerick en hij legde zijn hand prijzend op de bol van dikke Krelisje, die tevreden de pet voor zichzelf afnam. Toen wendde Egerick zich tot Kareltje en vervolgde: „Aan dit weldoorvoe de keuterboerke is een groot wijsgeer verloren gegaan. Neem hem als voorbeeld!" „Ik heb niks met al dat wijsgegeer te maken," riep Ka reltje woedend uit. „Als iemand mij uitscheldt, dan krijgt-ie een klap.! En als jij deftige edel man, me nog één keer durft uit te schelden, dan krijg je ook een klap!" Deze sjaal mei kranteprint is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De sjaal meet 80 x 80 cm en is zwart/wit uigevoerd. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam:. TRIPOLI De revolutio naire comités van Libië willen hun activiteit in de wereld opvoeren. Zij heb ben opgeroepen tot aan slagen op Amerikaanse belangen. Voorts heeft de Libische leider Khadaffy gisteren met president As sad van Syrië besloten de samenwerking in hun strijd tegen de Verenigde Staten en Israël uit te breiden. De negen Libische volkscomi tés gingen akkoord met een revolutionair actieplan waarin wordt opgeroepen tot „eenheid en samenwerking met de re volutionaire krachten in de wereld om de vijanden van de vrijheid met aan het hoofd de vijand van de hele mens heid te bestrijden en te ver slaan". Amerikaanse en Egyp tische vlooteenheden houden momenteel een gemeenschap pelijke oefening in de Middel landse Zee. De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Vernon Walters, zal spoedig een bezoek aan West- Europa brengen om de bond genoten opnieuw onder druk te zetten sancties tegeir Libië te treffen. Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de sjaal naar Naam:Voor Adres:. Postcode/plaatsi Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). I ■CM21 Ysa»si CcidócSoatcmt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5