Ldustrie helpt dit jaar 100.000 extra aan werk Een platbodem zoals ik raakt niet snel aan de grond 't Nieuwste van't mooiste bij Siebel. Nu kort geding zoon Moszkowicz tegen vader QeidóaQowuwt Tweede verdachte aanslag theehuis Het moet weer een eer worden op EZ te werken Weekblad nag geen ioto's ontvoerders neer plaatsen DE VRIES VOL ZELFVERTROUWEN: Onderwijsbonden in actie tegen plannen Deetman BINNENLAND WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1986 PAGINA 3 [apanner die springstof jmokkelde vrijgelaten MSTERDAM De rechtbank in Haarlem ft de 33-jarige Japanner vrijgelaten die wordt rdacht van de smokkel van explosieven. De chtbank moet nog beslissen of de man ook ordt vrijgesproken, maar volgens zijn advocaat it dat er nu dik in. De Japanner werd op 1 mei it jaar op Schiphol gearresteerd terwijl hij ruim in kilo springstof en zes elektrische ontstekers jj zich had. Die zaten verpakt in een doos fris- efankpoeder en een transistorradio. De explosie- waren geschikt om bommen te maken. Vol- i de advocaat was de aanhouding onrechtma- g. De strafbare feiten die na de aanhouding aan •t licht kwamen, zoals in dit geval de invoer n explosieven, mogen daarom niet worden be laft. De officier had vier jaar gevangenisstraf tèist. Eieren verbrand Tien blusvoertulgen moesten gisteren worden ingezet bij de bestrijding van een brand in het eierex- peditiebedrijf Hoffei in Groesbeek. Een bedrijfshal van meer dan 15.000 vierkante meter brandde ge heel af. De schade bedraagt minstens 20 miljoen gulden. De oorzaak van de brand is onbekend. Er gingen onder an dere miljoenen eieren verloren. SCHIEDAM Een 19-jarige Rotterdammer is gisteren aangehouden omdat hij wordt ver dacht mede-schuldig te zijn aan de bomaan slag op een Turks theehuis in Schiedam. Evenals de nog steeds vastzittende 18-jarige Schiedammer M. van de V. zou ook deze tweede verdachte lid zijn van het racistische Schiedamse Jongerenfront. Die organisatie eiste kort na de aanslag op 10 augustus de ver antwoordelijkheid daarvoor op. Het Front was eerder al verantwoordelijk voor brandstich ting bij het ontmoetingscentrum voor buiten landers in Schiedam. Ook deelden leden fol ders met discriminerende teksten uit. Het on derzoek naar de recente aanslag is nog niet af gerond. Drie ontvluchte gedetineerden aangehouden UTRECHT De Utrechtse politie heeft gistermiddag drie gedetineer den van 16 en 19 jaar aangehouden die kort tevoren de psychiatrische ob servatiekliniek Pieter Baan-centrum in Utrecht waren ontvlucht. De jon gens, die worden verdacht van ernsti ge geweldsmisdrijven, hadden een groepsleider een steekwapen op de keel gezet. Eenmaal buiten liepen ze de spoorbaan richting Den Bosch op. Vier groepsleiders zetten de achter volging in. Via de spoorbaan beland de het drietal in een park, waar zij in arren moede in het water sprongen. De inmiddels gealarmeerde politie kon de jongens daarna aanhouden. Tandarts voor drie maanden geschorst AMSTERDAM Het Medisch Tucht college te Amsterdam heeft gisteren een tandarts voor een periode van drie maanden geschorst in de uitoefening van de geneeskunst. De tandarts heeft naar de mening van het tuchtcollege bij een patiënt voor een buitensporig hoog genoemd bedrag een ondeugdelijke be handeling verricht. Voor een bedrag van 24.000 gulden zou de patiënt een volledige restauratie van zijn gebit on dergaan. Volgens het tuchtcollege heeft de arts onvoldoende onderzoek gedaan, geen prognoses gesteld, onvoldoende voorbehandeling gegeven en een ver keerde therapie voor het gebit van de patiënt ingesteld. (Van onze parlementaire redactie) iEN HAAG In de in- istrie ontstaan dit jaar 000 nieuwe banen, als •volg waarvan kunnen .000 mensen extra aan werk. Het is voor het erst sinds de zestiger ja- ;n dat het aantal banen de industrie weer toe- mt. Als deze trend zich lortzet, zal het mogelijk jn om de werkloosheid 1990 „in de buurt" van 500.000 te brengen, nog ;ezien van het effect overheidsprogram- 's om werklozen aan baan te helpen. Minister De Korte (Economi sche Zaken) schilderde giste ren tegenover de pers een vrij gunstig beeld over de ontwik keling van de economie. De winsten van het bedrijfsleven herstellen behoorlijk en liggen weer op het niveau van de ze ventiger jaren. De bedrijfsin vesteringen geven een heel fors herstel te zien. Zij nemen dit jaar, na aftrek van afschrij vingen, netto met 4,1 procent toe. De investeringen in be drijfsgebouwen stijgen met ze ven procent, hetgeen wijst op een uitbreiding van de pro- duktiecapaciteit in de onder nemingen, aldus De Korte. De export (exclusief energie) zal dit jaar met vijf procent toenemen. Op buitenlandse markten zullen Nederlandse bedrijven een terreinwinst van 1,5 procent boeken. De Korte heeft goede hoop dat die trend de komende jaren doorzet. Frappant noemde de minister de stijging in de particuliere consumptie die dit jaar op 3,5 procent uitkomt. „De consu ment heeft weer vertrouwen in de economie", aldus de be windsman, die wees op de gro te stijgingen bij autoverkopen en duurzame gebruiksgoede ren. Door de stijging van het aantal banen in de industrie zal de werkloosheid eind dit jaar vol gens cijfers van Economische Zaken op 710.000 kunnen lig gen. Het officiële cijfer is nu 713.000. De werkgelegenheid zal gemeten in arbeidsjaren dit jaar met een procent stijgen. Het financieringstekort van de overheid komt dit jaar op 7,3 procent uit, aldus de minister. Voor 1987 wordt een „beschei den" verhoging van enkele tienden van procenten voor zien vanwege de daling van de gasbaten voor de overheid met twaalf tot dertien miljard gul den. Over de economische groei was De Korte minder te spreken. Die zal dit jaar uitko men op 2,75 procent. Het zal een hoofdtaak van Economi sche Zaken zijn om dat cijfer de komende jaren te verhogen, aldus de bewindsman. Hij noemde de vooruitzichten voor 1987 „goed" ondanks de terugval in gasbaten. De prij zen zullen dit jaar volgens de laatste cijfers met en half pro cent dalen. Minister De Korte wil in de slipstream van de zich herstellende industrie het aangetaste imago van zijn departement herstellen. Het moet een dynamisch team worden. Bij EZ werken moet weer „een eer" zijn. DEN HAAG Minister De Korte erkent dat het imago van zijn departement door de RS V-a ftaire is geschonden. „Wij, de staatssecretarissen en ik, willen er weer een dynamisch team van maken. Het moet weer een weer zijn om hier te werken, te solliciteren, aangenomen te worden", aldus De Korte. Dit laatste zal overigens maar weinigen gegund zijn, omdat de overheid het aantal ambtenaren wil beperken. De Korte vindt het ook niet erg als het bedrijfsleven ambtena ren wegkoopt bij zijn ministerie. Hij riep vooral jongeren op bij Economische Zaken een baan te zoeken, omdat zij daar meer verantwoordelijkheden krijgen toebedeeld dan in het bedrijfsleven. Na enkele jaren kunnen zij dan weer vertrek ken. AARLEM Het weekblad anorama mag geen foto's neer afdrukken van de uit de _jcheveningse gevangenis ont- iiapte ontvoerders van res- ïptievelijk Freddy Heineken ahtje B.) en mevrouw Van :r Valk (De Italiaan F.C). De ree criminelen, van wie de aliaan nog voortvluchtig is, e (adden een kort geding tegen et weekblad aangespannen, e kregen gisteren gedeeltelijk m ïlijk van de president van de >v aarlemse rechtbank, me- Mrouw mr. C.A. Ter Wee-Van ac iilten. twee waren verbolgen over en artikel waarin uit de doe- 0( en werd gedaan hoe het vpetal met behulp van een id elikopter uit de Scheveningse i rafge vangen is had willen ld itsnappen. De poging mis- »n'kte volgens Panorama, om- zat de politie de organisatoren an de ontsnappingsactie op chiphol kon aanhouden. De Ik vee zijn van mening dat de njihoud van het artikel onwaar m]l en dat de journalisten on- «dfrgvuldig te werk gegaan jn. *2 e president van de rechtbank ii as van oordeel dat Panorama |iet onrechtmatig heeft ge- randeld door het artikel te pu- 2j iceren. De verkregen inlich- i ngen zijn volgens de presi- ;nt door de journalisten vol- >ende geverifieerd. Wel had (et weekblad volgens haar oeten volstaan met het ver- elden van de initialen en ld het plaatsen van de foto's 1 :hterwege moeten blijven. 'oorhoeve legt levenfuncties neer «EN HAAG VVD-fractie- (ider in de Tweede Kamer, 3 J Voorhoeve, heeft beslo- n een vijftal nevenfuncties ïer te leggen. Hij heeft het te ,-uk met het leiden van de li- urale fractie. De nevenfunc- 'es die Voorhoeve opgeeft, ijn: buitengewoon hoogleraar 2 ternationale betrekkingen ji ontwikkelingen aan de andbouwhogeschool Wage- 1 ngen, voorzitter Stichting elp de Afganen, bestuurslid Lichting Vredespolitiek, lid anaad van Advies Interkerke- g jk Comité Tweezijdige Ont- m apening (ICTO) en lid Raad ri<}n Advies Europees Instituut d (in Veiligheidsvraagstukken. VINKEVEEN De tuinman houdt de twee gevaarlijk uitziende hon den bij het hek aan het smalle weggetje in be dwang en dat is maar goed ook. De viervoeters weten het misschien niet, maar ondanks eerdere berichten is iedereen deze keer welkom bij de familie De Vries. „Pro fessor Heertje heeft het over de RSV-affaire mis schien nog het best ge zegd: die De Vries is er arm bij geworden, maar in ieder geval rijk aan vijanden", lacht De Vries. De belangstellen den die naar aanleiding van de advertentie van een Utrechtse notaris vil la „Wijd Waterland" van ex-RSV-topman De Vries komen bezichtigen, zijn allen van de pers. Kopers ontbreken. En dr. J. de Vries schenkt met een brede, triomfantelij ke glimlach whisky in voor iedereen. Schotse whisky. Hij is weer terug in de publiciteit en opnieuw met weinig fraai nieuws. Hij zou geldproble men hebben ën niet meer in staat zijn de blinkend witte villa te betalen die pal aan de Vinkeveense plassen ligt. Mogelijk nog op tijd is de oud-RSV'er met geld over de brug gekomen. „Waarschijn lijk was een openbare veiling de grote wens van een clubje mensen dat ons al heel lang een hak wil zetten. Je kon er donder op zeggen dat er nog materiële rimpelingen zou den volgen nadat het gevecht met justitie over die zoge naamde meineed achter de rug was. Nu ik de zaken met ons huis weer in orde heb ge maakt zal er binnenkort nog wel een ander onheil over ons komen. Dat wachten we dan maar af", zegt De Vries. Zijn vrouw en hij praten in de riante serre van „Wijd Waterland" op het eerste ge zicht openhartig, maar geens zins onbevangen. De woor den worden goed gekozen, te gerichte vragen over geld zorgvuldig ontweken en am bivalente uitspraken van de één worden onmiddellijk door de ander genuanceerd en afgezwakt. De familie De Vries is in de slachtofferrol terechtgekomen en geen van beide echtelieden doet een serieuze poging een ander spel te spelen. „Nee, we hebben niet zien aankomen dat men ons huis mogelijk openbaar zou ver kopen", zegt de heer des hui zes. „Financiële problemen? Die zijn er niet. Ik heb wel zo m'n fantasieën over wie die verhalen op tafel hebben ge legd. Dat zijn geen vrienden van me". De Vries uit liever nog geen beschuldigingen. Wel wil hij toegeven dat de gebeurtenissen rond de ver horen van de RSV-Enquête- commissie en het daarop vol gende touwtrekken over een mogelijk door hem gepleegde meineed hem veel geld heb ben gekost. „Financieel gaat het niet slecht met me, maar het kan makkelijk beter. Ik heb in twee en een half jaar een for tuin aan advocaten uitgege ven. Maar ach, een platbo dem zoals ik raakt niet zo snel aan de grond en is ook snel weer los", aldus De Vries, die gesteund door in stemmend geknik van zijn vrouw bekent dat hij af en toe flink heeft genoten van de perikelen rond zijn per soon. „Toen kort geleden de zaak rond die zogenaamde meineed achter de rug was begonnen mijn vrouw en ik de drukte bijna te missen". De affaires van de laatste twee jaar hebben De Vries' opvattingen over RSV niet aangetast. Zijn gedachten daarover zijn nog lang niet tot rust gekomen. „Ik heb nooit geloofd dat een enquê tecommissie van die samen stelling tot iets verstandigs zou komen. Dat vond ik de grootste apekool. Ik heb nooit veel verwacht van zo'n door politieke hartstocht beheerste club. Er zaten te weinig men sen van het bedrijfsleven achter, waardoor de deskun digheid in de enquêtecom missie te beperkt was. Als dat beter was geregeld, was de uitkomst heel anders ge weest", meent De Vries. Zou De Vries na alle proble men zijn leven achteraf be zien weer zo hebben inge richt? „Zeker weten, ik heb nergens spijt van. Ik zou het weer precies zo doen. Ook mijn vrouw zou wat mij be treft dezelfde zijn. We moe ten ons de komende tijd maar eens beraden over de toekomst. Of we hier willen blijven of niet. Misschien verkassen we naar een ander stuk van de wereld, waar we ons meer thuisvoelen. Waar? Raad maar", besluit De Vries, terwijl hij veelbetekenend nog een slok van zijn Schotse whisky neemt. ARJEN VAN DER SAR BLOEMRIJK WERELDRECORD AALSMEER In het raadhuis van Aalsmeer zal morgen de laatste hand worden gelegd aan het grootste bloemstuk ter we reld en daarmee aan een nieuw record voor het Guinness Book of World Records. Het gehele bloemstuk zal bestaan uit een nieuw ontwikkelde rode roos, de Zurella. Tienduizenden Zurel- la's zullen erin worden verwerkt. Het project zal worden verwe zenlijkt door bloemsierkunsenaar Johan Weisz uit Amsterdam. Deze man heeft al een bloemrijk wereldrecord op zijn naam staan: in 1983 maakte hij een bloemstuk waarin 1043 variëteiten verwerkt waren. ^RIEMELS /FAIDS IK 'N vipeo (HÊ6 MIS IK OEN eNteL PftOSUWMA Meen. MAASTRICHT Na het kort geding dat de Maas trichtse advocaat mr. Max Moszkowicz had aange spannen en verloren te gen zijn zoon Baruch over onder meer teruggave van een adressenbestand van cliënten van de kantoren van het familiebedrijf in Roermond en Venlo, heeft zoon Baruch gisteren zijn vader voor de rechter in Maastricht gesleept. Aanstaande dinsdag zal mr. Eliëns, president van de Maas trichtse rechtbank, beslissen of mr. Max Moszkowicz de door Baruch van zijn vader terug- geëiste 275 dossiers van de klanten van de kantoren Roermond en Venlo. inder daad moet afstaan. Ook zal dan worden beslist of vader Max zoon Baruch een voor schot moet betalen van 100.000 gulden aan achterstallig sala ris. Een bemiddelingspoging van mr. Eliëns gistermiddag om beide partijen bij elkaar te brengen, mislukte. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, tele- foonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De drie grote onderwijsbonden, KOV, PCO en ABOP, hebben besloten sa men met de organisaties van schoolbesturen en ouders de komende weken acties te gaan voeren tegen de voorgenomen bezuinigingen, onder meer op het speciaal onderwijs. Als eerste stap is het overleg met onderwijsminister Deetman opgeschort tot na de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer. Vrijdag gaan de bonden over de acties overleg voeren met schoolbesturen en ouderorga nisaties. Daarbij worden sta kingen als actiemiddel uitge sloten. Wel zal vooral de CDA- fractie in de Tweede Kamer onder druk worden gezet om de maatregel van tafel te krij gen. Verder zullen de bonden doorgaan met hun eerder plannen, om iedere bezuini ging op de scholen duidelijk „zichtbaar" te maken. Bij het niet vervangen van een zieke leerkracht zullen de ouders van de betrokken leerlingen worden geadviseerd hun kind maar zolang thuis te houden. De voorgenomen bezuiniging op het speciaal onderwijs (130 miljoen) maakt onderdeel uit van de één miljard gulden die Deetman in vier jaar tijds dient in te leveren. Nog eens 130 miljoen wil de bewinds man bezuinigingen door de vervanging van zieke leer krachten te beperken. Een half miljard aan bezuinigingen is overigens nog niet ingevuld met concrete maatregelen, maar zal voor een belangrijk deel bij het wetenschappelijk onderwijs terechtkomen. De geldkrapte in de meeste sectoren van het onderwijs zal niet voelbaar worden in de beurzen van toponderzoekers in het wetenschappelijk onder wijs. Minister Deetman wil de universiteiten de vrijheid ge ven hun topwetenschappers met extra bonussen op het sa laris aan zich te binden. De extra toelage, die de universi teiten zelf moeten opbrengen, mag maximaal vijf jaar wor den uitgekeerd. Vooral voor vakgebieden als informatica, bedrijfskunde en economie on dervinden de universiteiten sterke concurrentie van het bedrijfsleven. (ADVERTENTIE) Een geel gouden ring in een moderne, gevlochten vorm van I98r v°or159r Rood-, wit- en geel goud gecombineerd 595r De bijpassende armband kost 1650r Geel- en wit goud in een breed golfmotief, voorzien van 3 diamanten 259r Siebel laat geen enkele trend door de vingers glippen. Kijk maar eens naar deze drie voorbeelden van het nieuwste van het mooiste op ringengebied: grote, gouden ringen. Versierd met golfjes, met ,0^ ribbeltjes, noem maar op. En helemaal in is het, als er een diamant of een briljant in is verwerkt Amsterdam, Kalverstraat 121-123, PC. Hooftstraat 123 en Winkelcentrum Boven t IJ 61. Rotterdam, Stadhuisplein 24-26; Den Haag, Lange Poten 9-11 Rijswijk, in de bogaard c27. utrecht. Bakkerstraat 27-29 en Winkelcentrum Hoog Cathanjne, Boven Clarenburg 75; Haarlem, Grote Houtstraat 63-65; Alkmaar, Langestraat 22; Hilversum, Kerkstraat 75. Aanbiedingen geldig t/m 13 september, zolang de voorraad strekt Lid van de Beurs voor den DiamanthandeL

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3