Paus wellicht tóch naar Sovjet-Unie k aan tafel weer brieven /lezers Nieuwe priesterraad in bisdom Rotterdam Ds. J.H. Yelema voorzitter Chr. Gereformeerde synode Ccidoc ACHTERGROND CetdócSouicmt WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1986 PAGINA 5 Volgeling Goerees bij bliksemactie aangehouden Naar eerst nu bekend is geworden heeft de politie van Smal- lingerland zondagavond te Drachten een 34-jarige man uit Zwolle aangehouden wegens het verspreiden van het blad „Evan", uitgegeven door het evangelistenpaar Lucas en Jennie Goeree. Het gaat om de nummers die door de Zwolse recht bank werden verboden wegens anti-semitische werking. De politie werd gealarmeerd toen het blad bij een groot aantal in woners van Drachten ongevraagd in de brievenbus viel. De man werd na het opmaken van een proces-verbaal heengezon den. Voor zover bekend is de aanhouding de eerste sinds het openbaar ministerie de justitiële organen opriep een strikt be leid te voeren wat betreft het opsporen van de verboden bla den en de verspreiders ervan. Expeditie op weg naar „ark van Noach" Een expeditie, die onder leiding van de Amerikaanse astronaut James Irwin de mogelijke vindplaats van de Ark van Noach tracht op te sporen, vertrekt vandaag onder begeleiding van de Turkse luchtmacht naar de berg Ararat in het Oosten van het land. Jan van den Bosch van de Evangelische Omroep verfilmt als enige met een tv-ploeg de expeditie. Irwin, die aan zijn vijf de Ark-expeditie bezig is, zal bij de Ahora-kloof nader onder zoek instellen naar een bootvormig object, dat vorig jaar werd gevonden. Volgens de bijbel (Genesis) overleefde Noach de zondvloed door met zijn gezin en dieren aan boord te gaan van de ark, die in de zevende maand op de zeventiende dag bleef vastzitten op het gebergte van Ararat (Gen. 8 vers 4). CD 9 1 De richting van onze geest is belangrijker dan haar vooruitgang Er zijn veel redenen waarom de kans op een bezoek van de paus aan de Sovjet-Unie klein is. Bij een bezoek aan zijn vaderland voor de vie ring van het feest van de Zwarte Madonna gaf de Poolse paus de verboden vakbond Soldariteit een extra impuls. Dit is bo vendien de paus die bijna om het leven kwam bij een moordaanslag, waar van de schuld bijna^irect bij de KGB in de schoe nen werd geschoven. Toch is de bewering dat de paus in 1988 naar het land van de KGB gaat, niet zo boud als men zou denken. Van Sovjet-zijde worden de Slavische paus en zijn theolo gische ideeën als een bedrei ging beschouwd. Eind vorig jaar publiceerde het officiële orgaan van het Centraal Co mité van de Oekraïnse Partij een merkwaardige aanval op de „clericale interpretatie van het socialisme", waarin werd uitgelegd dat dit de oorzaak was dat zoveel Poolse arbei ders zich lieten verleiden om lid te worden van de vakbond Solidariteit. Het partijblad beweerde ver der dat de Katholieke Kerk „de middeleeuwse theorie van één christelijke staat en één christelijke cultuur in heel Oost- en West-Europa" op nieuw leven in probeerde te blazen een soort kerkelijke versie van Michael Gorbats- jovs concept van een Europa, Vlak voor de aankomst van de paus in Polen in 1983, werd een grote Solidariteit-demonstratie gehouden, waarbij jonge ren niet alleen de vlag van het vakverbond hieven, maar ook de crucifix. artikel: het verscheen nauwe lijks één maand nadat de voormalige minister van bui tenlandse zaken Andrei Gro- myko een bezoek had ge bracht aan de paus in het Va- ticaan, iets wat nooit eerder voorgekomen was. De relatie tussen de Sovjet-Unie en het Vaticaan stond kennelijk weer op de tocht. Het Kremlin maakt zich ech ter niet alleen zorgen over de invloed die de paus kan heb ben op Polen en Solidariteit. De Sovjet-Unie heeft zelf ook een katholieke gemeenschap in Litouwen. De meeste van de drie miljoen Litouwers in deze kleine Baltische repu bliek (de andere inwoners zijn Russische immigranten, van wie het aantal snel stijgt) is gelovig. Kritiek Toen het Vaticaan zijn con troversiële verklaring over de bevrijdingstheologie publi ceerde. werd er door de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk flink kritiek geleverd op het stand punt van het Vaticaan door middel van een artikel in, nota bene, de Italiaanse com munistische krant L'Unita. „De kritiek die het Vaticaan heeft op het socialisme is on gegrond. onrechtvaardig en beledigend en de kans op een dialoog tussen katholieken en orthodoxen is hiermee aan zienlijk verkleind", aldus het artikel. Opmerkelijk is in dit verband de publicatiedatum van het De laatste keer dat ik in Li touwen was, waren de negen nog altijd functionerende ka tholieke kerken in de hoofd stad Vilnius gevuld met kerk gangers uit alle bevolkingsla gen en van alle leeftijden. Een paar jaar geleden zetten ruim 150.000 mensen openlijk hun naam onder een petitie die de de heropening van een kerk in Klaipeda eiste. Vol gens de ondergrondse (samiz- dat) pers heeft meer dan de helft van de priesters in Li touwen geweigerd om de voorschriften van de staat over religieuze genootschap pen te erkennen. Twee priesters zitten gevan gen, en één van de weinige publicaties die de ondergang van de eens zo bloeiende on dergrondse pers heeft over leefd, is de Kroniek van de Litouwse Katholieke Kerk. De harde hand van de staat kan echter niet overal ingrij pen: het aantal priesters dat nu in opleiding is aan het Kaunas-seminarie bedraagt 22, terwijl dat er 30 jaar gele den slechts vijf waren. Regeling Het Sovjet-systeem heeft een tamelijk succesvolle regeling getroffen met de Orthodoxe Kerk van het land. Grofweg komt dit er op neer dat de kerk wordt getolereerd, mits ze volledige steun geeft aan de buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie, die onder an dere vredescampagnes en mo ratoria op kernproeven om vat. Verder moet de kerk zich weerhouden van steun aan fa natieke priesters die het Sov- jet-beleid zouden kunnen be dreigen of in verlegenheid brengen. De Russisch-Orthodoxe Kerk heeft ingestemd met deze voorwaarden en als resultaat heeft ze voorzichtig haar pri vileges uit kunnen breiden. Vorig jaar werd er voor het eerst sinds de revolutie van 1917 weer formeel een kloos ter geopend in Moskou. Het in ere herstelde Danilovski- klooster zal het „hoofdkwar tier" van de kerk weer terug brengen naar de oude Russi sche hoofdstad, nadat Peter de Grote beide had overge plaatst naar zijn nieuwe stad St. Petersburg. De reden voor deze uitbar sting van religieuze activitei ten in Moskou is dat het in 1988 precies 1000 jaar geleden is dat St. Vladimir, prins van Kiev, het Christendom naar Rusland bracht, de heidense afgodsbeelden vernietigde en zijn onderdanen met geweld doopte in het water van de ri vier de Dnjepr. De 1000ste verjaardag Van deze gebeurte nis zal een internationale oe cumenische happening zijn en de propagandamakers van het Kremlin likken hun vingers al bij voorbaat af. Als het goed wordt aangepakt kan zo'n evenement een sym bool worden van de religieuze tolerantie in de Sovjet-Unie. Tegelijkertijd zal het een ge weldige reclame zijn voor de vredespolitiek van het Krem lin en niet in het minst een goudmijntje van buitenlandse valuta door de stroom toeris ten die het feest ongetwijfeld zal trekken. Als vervolma king van het geheel zal de aanwezigheid van één bepaal de geestelijke meer dan ge wenst zijn: de Poolse paus Jo hannes Paulus II. In mei bezocht een rooms-ka- tholieke kardinaal, voor het eerst sinds mensenheugenis, op verzoek van het orthodoxe episcopaat het Danilovski- klooster in Moskou en ver schillende katholieke kerken in Litouwen. Hij werd ook formeel uitgenodigd om de voorbereidende besprekingen voor het millennium bij te wonen in september. Deze kardinaal uit München keer de na zijn bezoek in mei terug naar Rome om verslag uit te brengen aan de paus en aan een speciale kerkvergadering van Amerikaanse kardinalen en leiders van de Oost-Euro- pese kerk. Even daarvoor had de paus een audiëntie toegestaan aan een delegatie van Sovjet-jour nalisten. Iedere journalist kreeg van hem een prachtig boek over de kunstschatten van het Vaticaan, door hem persoonlijk gesigneerd en met de beste wensen in het Latijn. De enige vraag nu zou kun nen zijn tegen welke prijs de paus zou besluiten om de 1000ste verjaardag van het Russische christendom met zijn aanwezigheid tot een doorslaand succes te maken. En hoewel het er niets mee te maken heeft, zullen mensen die waarde hechten aan het toeval het op prijs stellen om uit uiterst betrouwbare, ortho doxe bron te vernemen dat één van de toegewijde kerk gangers in het bisdom van Stavropol de 75-jarige Maria Panteleyevna Gorbatsjeva is, de moeder van de fanatieke Leninistische leider van het Kremlin. MARTIN WALKER Copyright The Guardian Het Bisdom Rotterdam heeft sinds 22 augustus een nieuwe Priesterraad. In de nieuwe raad, waarvan de meerder heid acht leden recht streeks werden gekozen, zit ten nu de priesters J.A. Am- merlaan, L.A. Bergen msc, J.J.P.M. de Graaf, F.A.M. Keesen, B.L.G.A. Kroese ocd, P.W.J. Noordermeer, J.J. Streng en J.G. Sul. Daarnaast hebben krachtens hun func tie zitting vicaris-generaal J.G.M. Zuidgeest, de bis schoppelijk vicarissen C.J.Th.M. van Bockxmeer en J.W.Bergen. Pastoor H.J.M. Hofstede uit Den Haag is het lid, dat de bisschop volgens de statuten zelf mocht aan wijzen. De raad, waarvan de bisschop voorzitter is, zal uit eindelijk uit 15 leden bestaan. Het wachten is nog op de be noeming van het Kapittel. Uit het Kapittel komen twee leden. De zittingen van de raad worden ook door enige toehoorders bijgewoond. De permanente diakens kozen uit hun midden de heer L.A.M. van den Hoven, ter wijl de pastorale werk(st)ers daarvoor aanwezen mevr- .M.A.Th. van Steen en de heer Chr.M. Nolet. In zijn installatietoespraak tot de nieuwe raad, die een adviserende taak heeft, bena drukte mgr. R. Bar dat de le den zitting hebben op alge mene titel en niemand in het bijzonder vertegenwoordi gen, maar het belang van al len voor ogen dienen te hou den. De bisschop zei zich wat de verkiezing betreft strikt afzijdig te hebben gehouden en de proceduregang op geen enkele wijze hebben willen beïnvloeden. Verheugd toon de hij zich over de redelijke deelname aan de verkiezin gen. De Werknota Pastor zijn tus sen gisteren en morgen zal door de nieuwe raad nader worden besproken. De Werk nota is de voorlopige afron ding van het Diocesaan Pas tores Beraad, dat de afgelo pen twee jaar heeft plaats ge had. De Werknota bevat de beleidsaanbevelingen aan de verschillende instanties in het bisdom, zoals Bisdombe stuur, de Bisschop, Dekens en Dekenale Besturen, Dio cesane Pastorale Raad, Paro chiebesturen, de Benoemin genadviseur, de Priesterraad, de Permanente Kommisie Diakonie en het Maatschap pelijk Activeringswerk. Het zal de taak van de nieuwe raad zijn in het najaar van 1987 een evaluerende bijeen komst te organiseren om te bezien wat door de verschil lende beleidsinstanties op gang is gebracht en wat is ge daan met de adviezen. Vicaris-generaal J.G.M Zuidgeest kondigde aan dat het Diocesaan Bestuurskolle- ge thans werkt aan een „Contourennota". In dit stuk waarom gevraagd is door het Diocesaan Pastoraal Centrum en de Diocesane Pastorale Raad zal het bisdombestuur zijn beleid schetsen ten aan zien van de vrijwilligers, de parochies, de parochieop bouw en de functie van het DPC. Aan de „Contourenno ta" is een onlangs verschenen studie voorafgegaan van Rot terdamse theologen aan de KTHA. Tweedaagse bedevaart Banneux Op zaterdag 6 en zondag 7 september zal vanuit Noord- wijk, Leidey, Den Haag, Westland en Rotterdam een tweedaagse bedevaart wor den gehouden naar Banneux- Notre-Dame in de Belgische Ardennen. Op het program ma staat zaterdag een bezoek aan het nationale heiligdom St. Gerardus te Wittem en 's middags om vijf uur plechti ge Vespers bij de monniken van de St. Benedictusabdij in Vaals. Er wordt overnacht in het congrescentrum Rolduc in Kerkrade. Zondag bezoek aan Banneux waar deelgeno men wordt aan het program ma van de Nederlandse dag. Kosten 135,- p.p. Inlichtin gen: H.C.B. Starmans, Meeu wenbeemd 1, 2631 CA Noot dorp. Missionaris na veertig jaar India uitgezet De Belgische r.-k. pater Willy van de Kerckhove, die zo'n veertig jaar onder de armsten van India heeft gewerkt, moet India verlaten. Volgens de autoriteiten heeft de pater zich schuldig gemaakt aan „anti-nationalistische activiteiten". Hij ontkent de beschuldiging. Voor zijn vertrek had Van de Kerckhove (links op de foto) een gesprek met de provinciaal van de Jeuïeten, pater Julian Fernandes. Een „oude matroos die in het zicht van de emeritaatshaven nog de woelige kerkelijke zee wordt opgestuurd". Dat zei ds. J.H. Velema uit Nunspeet, gisteren in de Eben Haëzer- kerk in Den Haag, nadat de synode van de Christelijke Gereformeerde Kerk hem had gekozen als praeses (voor zitter). De bijna negenzestigjarige predikant gewaagde in zijn toespraak tot de synode van de moeilijkheden in zijn kerk over koers en richting. Zelf is hij daarbij ook betrokkene. Vorige week liet hij zich pu bliekelijk uit over o.a. predi kanten en kerkleden die zijns inziens een onjuist standpunt te „vrij") innemen over abor tus. De betrokkenen laakten de publieke uitspraken omdat deze wellicht stemming zou den kunnen kweken. Ds. Velema hoopte op een stemmigheid in de besprekin gen van de nieuwe synode. Zijn verkiezing tot synode- voorzitter gebeurde in ieder geval al in een verrassende eenstemmigheid. Al bij de eerste stemming kreeg hij de meerderheid: 27 van de 62 steipmen. Het is overigens voor de vier de maal dat de Nunspeetse predikant, die nog dit jaar met emeritaat gaat, synode voorzitter is. In totaal werd hij veertien keer afgevaardigd naar de generale synode van zijn kerk. De predikant van de Christe lijke Gereformeerde Kerk Centrum, drs. W.P. de Groot, sprak tijdens de openingszit ting de synodevergadering toe. Hij hield de afgevaardig den van de vier zogeheten particuliere synodes (regiona le kerkelijke verbanden) voor dat de eenheid van het kerk verband onder druk staat. „Maar de kerk is niet van ons, de kerk is van Christus. Naar mate wij meer spreken van richtingen en vleugels in onze 'kerk en naarmate wij ons meer er toe laten verleiden om te spreken over namen of te werken met benamingen die als etiketten dienen, lopen wij meer het gevaar dit grote geheim van het hart van het kerk-zijn te vergeten". Hij riep de synodeleden op om zich niet een vertegenwoordi ger te voelen van een richting of een stem uit te brengen voor de eigen groep. „Christus hebt u te dienen en niets an ders", aldus drs. De Groot. De eerste vergaderdag werd besteed aan het instellen van commissies, die de behande ling door de synode van agen dapunten voorbereiden. De komende weken komen die commissies, verspreid over het land, samen. Van 16 tot en met 19 september worden in Den Haag voltallige zittingen geho'uden. In oktober of in november al naar gelang de besprekingen tijd vragen wordt de synode weer voor drie jaar gesloten. Bijbel verboden boek in Russische gevangenis Voor gevangenen in de Sov jetunie is het bezit van de bij bel en andere godsdienstige voorwerpen alsmede het houden van kerkdiensten principieel verboden. Dit meldt de „Internationale Ge- sellschaft für Menschenrech- te" te Frankfurt am Main, die zich beroept op het von nis, dat op 3 april van dit jaar werd uitgesproken tegen de 36-jarige Alexander Ogorod- nikov. In het vonnis tegen deze rus- sisch-orthodoxe christen ba seert de rechtbank zich op een „ongepubliceerde oekaze uit 1929, die in 1975 werd aangevuld". Volgens deze zijn „godsdienstige activitei ten, waaronder kerkdiensten, en het gebruik van religieuze voorwerpen verboden. Daar toe behoort ook de bijbel," al dus het vonnis. Het vonnis tegen Ogorodni- kov werd in het strafkamp Perm uitgesproken. Hem werd ten laste gelegd „over tredingen van de regels van het strafkamp alsmede reli gieuze invloed op medege vangenen te hebben uitgeoe fend". In de jaren 1980 tot 1985 werd Ogorodnikov in het strafkamp 127 maal disci plinair gestraft wegens „godsdienstige activiteiten". Tegen de regels in had hij ge beden, in de bijbel gelezen en met medegevangenen over zijn geloof gepraat. Gereformeerde Kerken: Beroepen te Dordrecht als zieken huispredikant van het Rafajazieken- huis te Dordrecht drs. E.R.V. Schuddebeurs te Papendrecht, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Gemeenten: Beroepen te Veen T.M. van Dijk te Rotterdam-Alexanderpolder. Beroe pen te Middelburg-Zuid A. Bac te Bodegraven. Beroepen te Klaaswaal J.J. Tanis te Tholen. Vrije Oud-Gereformeerde Ge meenten: Beroepen te Wekerom-Ede A. van der Meer, oud-gereformeerd predi kant te St. Philipsland. Verse worst met paprika -speksnijbonen en aardappelen hangop met bramen Als u met z'n beiden bent dan heeft u nodig: 200 g verse worst, 25 g margarine, mespunt bloem, zout, paprikapoe der, tomatenpuree, zout; 400 g snijbonen, zout, 5 g margarine, 1 plak ontbijtspek van 50 g, 1 rode paprika; OJi tot 1 kg aardappelen; 1 liter karnemelk, circa 150 g bramen, basterdsuiker naar smaak. Breng een bodem water aan de kook in de braadpan, leg er de verse worst in en draai haar om zodra de onderkant grijs is. Haal de worst uit de pan als zij rondom grijs ziet. Schenk het kooknat in een schaaltje. Laat de margarine lichtbruin worden in dezelfde pan en braad er de worst in, laat het vlees op een matig vuur, regelmatig kerend, in twintig minu ten bruin en gaar worden. Leg de worst op een warm bord en bak de bloem lichtbruin in het overgebleven vet. Voeg het kooknat van de worst toe en maak de jus op smaak af met zout, paprikapoeder en tomatenpuree. Kook de afgehaalde, gewassen en gesnipperde snijbonen in weinig water met zout gaar in vijftien a twintig minuten. Snijd of knip de plak spek in stukjes. Zet het spek op met de margarine en een lepel water en laat het op een kleine pit smoren. Voeg na een kwartier de kleingesneden paprika toe en bak het mengseltje al omscheppende twee of drie minu ten. Giet de gare snijbonen af en schep ze door het spek-pa- prikamengsel. Zet de karnemelk een halve dag weg in een met een natge maakte doek belegde zeef. Schep de hangop uit de doek en doe het doorgelekte water weg. Geef de hangop met bramen en basterdsuiker. Of met bramensap, voor wie de pitten ver velend vindt. Kook de vruchten voor het maken van sap een paar minuten in weinig water, wrijf ze door een zeef, bind het sap met weinig aardappelmeel en doe er naar smaak sui ker bij. JEANNE Der Jongeren en de „bieb" MINISTER Brinkman van WVC heeft de mogelijkheid opperd een beperkt leesgeld in te stellen voor jongeren om de achttien, die nu nog gratis lid zijn van de „bieb", verwachten afwijzende reacties zijn niet uitgebleven. Op eerste gezicht is het ook een onsympathieke maatregel, leesgeld is immers enkele jaren geleden juist opgeheven de drempel tot de bibliotheek voor gezinnen met lagere ii mens weg te nemen en jongeren, die door hun ouders nic lezen worden gestimuleerd, naar de bibliotheek te krijj Dat beleid heeft zeker succes gehad, maar het had ook schaduwkanten. HET gratis uitlenen van alle boeken heeft tot gevolg gehi dat veel kinderen niet meer beseffen dat die boeken wel gelijk geld hebben gekost. Ze realiseren zich lang niet al> maal dat de boeken eerst door de overheid betaald moetf worden, alvorens zij die boeken kunnen lenen en lezen. H( waardebesef, ook voor zaken als boeken, is mede daardo) bij een deel van de nieuwe generatie helaas verloren gegaaj Dat blijkt onder meer uit het feit, dat in uitgeleende kind^ boeken veel meer dan vroeger wordt gekladderd en scheurd. v E Dat kladderen en scheuren op zich vormt niet het groot# probleem; het nadeel zit er veel meer in dat veel kinder niet het normale begrip is bijgebracht, dat overheidsvoorz 1 ningen ons allemaal geld, veel geld kosten. „Het kost to niets" is een steeds meer voorkomend gevaarlijk misve! stand. Het risico is dat wie zo denkt over boeken net zo 1 reageren als het gaat om ruiten van scholen, telefoonceü1 en alle andere gemeenschapsgoederen, die de laatste jaren 1 toenemende mate schade lijden door zinloze vernielzucht.i In dat licht gezieri is het heffen van een zeer beperkt lei geld voor bibliotheekboeken helemaal niet zo'n slechte za< Daarmee kan de volgende generatie weer duidelijk word j gemaakt, dat alles niet zomaar aan de boom groeit, maar wel degelijk overal voor betaald moet worden, al is het w licht vaak weinig. Het leesgeld moet overigens wel zo geri zijn, dat het geen echte belemmering vormt voor kindei uit gezinnen met lagere inkomens. OVERIGENS: minister Brinkman heeft slechts een gedai te geopperd. De rijksbijdrage voor het bibliotheekwerk bli volgend jaar intact. Bibliotheken worden bekostigd door gemeenten, die daarvoor weer geld van het rijk krijgen. aantal gemeenten heeft al eerder aan de minister toesteq ming gevraagd en gekregen van jonge bibliotheekleden e< bijdrage te vragen en sommige bibliotheken hebben vervf gens van die mogelijkheid gebruik gemaakt. Bij de openif van een bibliotheek in Waddinxveen heeft Brinkman er \f rige week slechts op gewezen, dat de gezamenlijke biblioth ken op die manier 21 miljoen gulden zouden kunnen besn ren. Critici hebben inmiddels becijferd dat het voordeel tt hoogste zeven miljoen gulden zal zijn, omdat veel jongere zers zullen afhaken. Dat zal hier en daar ongetwijfeld zo zij maar elke gemeente behoudt dan de vrijheid géén gebruikj maken van de mogelijkheid tot het heffen van leesgeld. Buiig DE BILT (KNMI) Nog steeds hebben wij in ons land te maken met een actieve de pressie, die een paar dagen ge leden nabij Ierland flink tot ontwikkeling kwam en van daar langzaam naar het oosten trok. Morgenmiddag wordt het centrum van dit lagedrukge bied boven het midden van de Noordzee verwacht. Wel neemt het geleidelijk wat in betekenis af, maar de zuidwes ten wind is morgen aan de kust nog hard. Ook is de kans op een bui groot. In het tempe- ratuurverloop verandert maar weinig. Vannacht daalt de temperatuur tot omstreeks 12 graden, terwijl het morgen niet veel warmer wordt dan 17 graden, ondanks het feit, dat de zon best af en toe kan schij- Weersvooruitzichten geldig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-ScandinaviëHalf tot zwaar bewolkt en in Zweden buien. Middagtemperatuur tussen 15 en 19 graden. Groot-Brittannië, Ierland: Flinke perioden met zon. Mid dagtemperatuur van 14 graden in het noorden tot 18 graden in het zuiden. Benelux: Half tot zwaar be wolkt en van tijd tot tijd een bui. Middagtemperatuur rond 17 graden. Duitsland: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Middag temperatuur rond 16 graden. Frankrijk: Half tot zwaar be wolkt en van tijd tot tijd bui en, vooral in het oosten kans op onweer. Van het westen uit opklaringen. Middagtempera tuur van 16 graden in het Spanje, Portugal: Zonnig, m in het noorden meer bew king en kans op een bui. M dagtemperatuur van 18 gra< in het noorden tot 28 in midden en zuiden. Italië, Joegoslavië: Periot met zon, maar vooral noord-Italië en aan de zuidl de van de Alpen ook een i gen- of onweersbui. Middi temperatuur van 22 graden het noorden tot 32 in het t den. Alpenlanden: Veel bewolki en van tijd tot tijd regen, n gelijk onweer. Mitjdagl^m] ratuur tussen 15 en 20 gradi WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Hu Min SU Amsterdam regenbui 21 13 21 De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder regenbui Rotterdam regenbui Vlissingen regenbui Zd. Limburg reeen Aberdeen :genbui 19 12 Brussel Dublin Frankfort inbui 25 14 Mallorca Malta Moskou Munchen Stockholm h.b Zurich Casablanca Las Palm as onbew iv.bew. 26 21 Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor mgezon- den stukken te bekorten Veilingen Op 12 augustus bracht het ANP het bericht, dat bij be drijven die in Zuidafrikaanse bloemen handelen, ongeveer dertig werknemers waren ont slagen. Deze ontslagen zouden het gevolg zijn geweest van het besluit van de Nederlar bloemenveilingen, om g Zuidafrikaanse bloemen n te verhandelen. Dit beri dat in vele dagbladen werd publiceerd, blijkt volledig te zijn. Niemand weet iets c enig ontslag te melden. Wi schijnlik is het bericht één ging om de boycot van Z Afrika in diskrediet te bi gen bij het Nederland pub! S. Bosgra, Komitee Zuidelijk Afrika, AMSTERDAM. (Naschrift: Na het ANP richt op juistheid te hel gecontroleerd hebben wij 14 augustus gemeld, dal geen sprake was van ontsli bij de bloemenveilingen en er ook geen ontslagen wacht werden. Redactie)

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2