Bloedbad in Soweto Reisjes ministers aan banden Melkweg Sidney-congres afgelast door komst Zuidafrikaan Kasteelhond overleden Gebied gifkrater volledig ontruimd POLITIE SCHIET OP MENIGTE BETOGERS: Kabinet schrapt ook arbeidsplaatsen hogere ambtenaren .Stormschade vooral in Noord-Nederland £eidóe(Boma/nt Woensdag 27 augustus 1986 77e jaargang no. 23588 Uitgave Westerners, behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA,tel.07M22244. Voor abonnementen: lel.071 -313677. Giro 103003 Bank: Amro-BankN.V. Leiden. Directeur-hoofaredacleur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. enzine weer l3-ee cent duurder [OTTERDAM Super ben- ine wordt morgen twee cent uurder, normale benzine en jiesel één cent. De meest irkomende prijzen bij de fiftankstations voor super, rmaal en diesel zullen dan ipectievelijk 151 cent, 142 nt en 77,4 cent per liter ijn. De prijzen van gasolie- kiuisbrandolie gaan ook om- lOg en variefen dan van 1,7 tot 50,6 cent per liter in- lusief btw voor leveringen |an vierduizend liter en Eén miljoen Nederlanders naar wintersport DEN HAAG Het komend wintersei zoen reizen 45.000 Nederlanders meer dan vorig jaar naar de wintersportlanden af. Dit is een toename van vijf procent, zodat, het totaal komt op omstreeks één miljoen wintersporters. Deze prognose staat in de gisteren gepubliceerde uitgave van de ANWB „Wintersport Informatie 1986/87". De piek ligt weer in de voorjaarsvakantie, die in de eerste week van maart begint. De gemiddelde duur van een wintersport vakantie is 9 a 10 dagen. Als vervoermid delen staan auto (70%) en touringcar (13%) nog steeds bovenaan. De trein lijkt wat terrein gewonnen te hebben (7%). ZUTPHEN Het internationale congres gewijd aan de Engelse edelman en dichter Sir Philip Sidney, dat op 2, 3 en 4 september in Zutphen zou worden gehouden, gaat niet door. Oorzaak is de aan vaarding van een motie door de Zutphense gemeenteraad, waarbij het Zutphense college van B en W werd opgedragen te voorkomen dat de Zuidafrikaanse hoogleraar J. Gouws aan het congres zou deelnemen. De organisatoren van het congres, het Sir Thomas Browne Institute van de Universiteit van Leiden, zal nog proberen het congres elders in Nederland doorgang te laten vinden. Het internationale congres, waarbij 32 sprekers uit vele landen het woord zouden voeren, is onderdeel van de herdenking van de vier honderdste sterfdag van Sir Philip Sidney. Deze edelman en dich ter in dienst van koningin Elizabeth I van Engeland raakte in 1586 dodelijk gewond nabij Zutphen in een poging van de troepen van Leicester Zutphen te bevrijden van de Spanjaarden. Af en toe zon, maar ook enke le buien. Vannacht ongeveer 12 graden, middagtemperatuur rond 17 graden. Een vrij krachtige zuidwestelijke wind, 5, aan de kust en op het IJssel- meer hard, 7. Zon op: 06.44; onder: 20.37. Schev. hoog water: 9.48 en 22.12; laag water: 4.23 en 16.39 uur. FIDEL CASTRO JAAR NIET-ROKER HAVANA President Fidel Castra van Cuba, die vroeger zelden zonder een dikke Havana tussen de tanden werd gezien, zegt dat hij al een jaar niet meer rookt en zich veel beter voelt. De 60-jarige Castro zei tij dens de opening van een kinderziekenhuis: „Ik heb niet gerookt sinds 26 augustus, ik mis het niet en ik voel me beter". Hij zegt het roken te hebben opgegeven om een voorbeeld voor andere mensen te zijn. Castro vond dat hij nu het morele gezag had om over de risico's van roken te spreken en anderen aan te raden ervan af te zien. De Cubanen horen overigens tot de zwaarste rokers ter wereld. HEINO Jeroen is dood: De trouwe hond van dr. Dirk Hannema, de vroege re conservator van het kasteelmuseum 't Nijen- huis in Heino, is inmiddels begraven op het kerkhof nabij het historische slot. Dr. Hannema, ook ex-di recteur van het Rotter damse museum Boymans van Beuningen, overleed begin juli 1984; testamen tair had hij bepaald dat zijn hond tot aan diens dood op het kasteelmu seum mocht blijven. BIJ DEZE KRANT INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK. THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA YAOUNDE Het gevaar van een nieuwe uitbarsting van gassen uit het Kameroense kratermeer Nios, is nog steeds aanwezig, omdat de vulkani sche activiteit voortduurt. De autoriteiten van Kameroen hebben besloten de bewoners van een twintig kilometer bre de zone rondom het meer te evacueren met het oog op mo gelijke nieuwe gaswolken. Het dodental van de gifgasramp is tot nu toe 1534, zo heeft de rampenhulpdienst van de Ver enigde Naties in Genève giste ren bekend gemaakt. Ver wacht wordt dat dit cijfer tot zeker 2000 zal stijgen. JOHANNESBURG Bij botsingen tussen be woners van Soweto en leger en politie zijn gis teravond zeker elf do den en meer dan hon derd gewonden geval len, zo is vernomen van het Baragwanath zie kenhuis in Soweto, de zwarte woongemeen schap bij Johannesburg. Tijdens de rellen open de de politie het vuur op een menigte beto gers. Vier mensen waren al dood bij aankomst in het zieken huis. Zeven mensen stier ven terwijl ze eerste hulp kregen. „We hebben meer dan honderd gewonden' be handeld en er komen er nog steeds binnen", aldus het ziekenhuis. De schiet partijen waren de ergste sinds de noodtoestand tien weken geleden werd uitge roepen. Een verpleegster vertelde dat de patiënten zeiden dat er nog meer doden en ge wonden waren. Mensen die kogelwonden oplopen bij botsingen met dë politie durven zich vaak niet voor behandeling bij het zieken huis te melden uit vrees voor arrestatie. Leger en politie hebben stellingen rond het ziekenhuis betrok ken en zijn het gebouw bin nengedrongen. Het informatiebureau van de regering bevestigde dat d^ ordetroepen het vuur hadden geopend nadat viei politiemannen een blan ke en drie zwarten ren gewond door een hand granaat die vanuit een me nigte van rond 250 mensen naar hen werd geworpen. Over het aantal slachtoffers onder de Soweto-bewoners kon hij geen mededelingen doen. Inwoners van Soweto ver telden dat de vechtpartijen uitbraken nadat de politie een vergadering over de huurboycot had verstoord. Volgens andere lezingen was het tot botsingen geko men nadat de autoriteiten mensen uit hun huizen had gezet omdat ze in het kader van de huurboycot hun huur niet betaald hadden. Inwoners meldden dat er tot diep in de nacht schoten klonken en dat mensen van deur tot deur gingen om ie dereen op te roepen de straat op te gaan. (ADVERTENTIE) MEUBELS HALF GELD Oude Wetering - Ann Christian Art meubelen, meubelproduktie- en importbedrijf aan de Kerkstraat alhier, stopt haar toonkamer- aktiviteiten voor de groothandel Daarom stelt zij sinds enige tijd haar totale toonkamercollectie aan particulieren beschikbaar voor hafve prijs. Om u een paar voorbeelden te noemen: zware eiken slaapkamer van f 1.598,-voor 799,-; deken kist van t 498,- voor 198,-; originele secretaire van f 798,- voor f 399,-; complete eiken eethoek van 2.980,- voor t 1.498,-; modern bankstel van 2.500,- voor 1.250,-.Wie binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag en zaterdag vanaf 11.00 uur aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. Vrijdag koopavond. In de schaarse ziekenhuisjes in het gebied zijn honderden ge wonden opgenomen, die soms met twee of drie een bed moe ten delen. Reddingswerkers schatten dat voorts zo'n 7000 stuks vee zijn omgekomen. Circa 20.000 bewoners van het gebied bij het meer zijn met het gas in aanraking geweest. Maar weinig inwoners van de bij het meer gelegen dorpjes Nyos, Soubum en Cha zijn ont snapt aan het dodelijke gas dat donderdag en vrijdag als een verstikkende deken over het gebied rolde. De toegesnelde hulpverleners vonden in het 700 inwoners tellende Nyos slechts twee overlevenden. In de andere twee dorpen, die dichter bij het meer liggen, waren alle 350 bewoners dood. Wegen en velden waren bezaaid met lij ken van mensen en dieren. Sommige slachtoffers lagen nog in bed, kennelijk in hun slaap door het gas overvallen. Hulpverleners en mensen uit de omgeving van het getroffen gebied zijn overhaast begon nen de lijken en kadavers te begraven. Men vreest met de heersende warmte voor het uitbreken van besmettelijke ziekten. Deskundigen neigen steeds meer tot de mening dat kool dioxide verantwoordelijk is geweest voor de ramp. Dit gas, dat op zich niet giftig is, is zwaarder dan lucht en kan de slachtoffers als een deken heb ben omhuld, zodat ze geen lucht meer kregen en zijn ge stikt. Volgens Francois Le- guern van het Frans Nationale Centrum voor Wetenschappe lijk Onderzoek is het water van het Niosmeer rood ge kleurd door deeltjes lateriet, ij zer- en aluminiumrijk modder ontstaan door chemische ver wering. Deze kleur vormt een aanwijzing dat de sinds men senheugenis slapende vulkaan vermoedelijk op grote diepte weer actief is. Pag. 5: Lacht van rotte eie ren werd veehouders fataal DEN HAAG De reis- drift die sommige be windslieden in het vori ge kabinet tot vele trips naar het buitenland voerde, is door premier Lubbers aan banden ge legd. In het vervolg zul len ministers en staatsse cretarissen hun dienstrei zen naar landen buiten de EG of NAVO eerst bij de premier moeten aan melden, voorzien van een gemotiveerde aan vraag. Volgens Lubbers hebben sommige bewindslieden de afgelopen jaren te veel, te langdurig en te ongecoördi neerd gereisd. Omdat het gastland alleen de verblijfs kosten betaalt, waren met deze reizen aanmerkelijke onkosten gemoeid. Boven dien rees het probleem van het stijgend aantal tegenbe zoeken met de daaraan ver bonden kosten. Lubbers wil bovendien voorkomen dat zijn ploeg het imago van een feestkabinet krijgt. In dat kader wil hij ook het meereizen van echtgenotes beperken. Hoofdagent ontslagen UTRECHT De burgemees ter van Utrecht heeft besloten de 58-jarige hoofdagent van de Utrechtse gemeentepolitie L. de R. met ingang van 1 sep tember te ontslaan. Uit onder zoek is gebleken dat de man ondanks waarschuwingen van zijn chefs contacten onder hield met in criminele kringen verkerende personen, terwijl hij met hen uit hoofde van zijn functie niets te maken had. Hij zou voorts aan die criminelen, die hij in zijn woning ontving, vertrouwelijke informatie hebben toegespeeld. Verder zou hij kennis hebben gedra gen van gepleegde misdrijven en medeplichtig zijn geweest aan een diefstal. 3EN HAAG Bij de ex- ra bezuiniging op het iverheidsapparaat waar- ;oe het kabinet vorige iveek vrijdag heeft beslo- :en, lijkt een zwaarder ac cent te komen liggen op le hogere ambtenaren, loewel geen bindend be sluit werd genomen over de rangen waarin arbeids plaatsen worden ge schrapt, is de bezuini gingsoperatie gebaseerd op een gemiddeld inko men van 63.000 gulden, drieduizend gulden meer dan in de aanvankelijke opzet. Dit zou inhouden dat er niet meer arbeids plaatsen hoeven te verval len dan de vierduizend die voor 1987 waren voor zien. Per departement zijn de gevol gen van dit besluit nogal ver schillend. Op Defensie bijvoor beeld zijn de doorsnee burge rambtenaren over het alge meen wat lager ingeschaald, op andere departementen wat hoger. Defensie zal diis wat meer arbeidsplaatsen moeten schrappen om zijn bezuiniging te halen, een ander departe ment wat minder. De ministers zijn vrij om zelf vast te stellen welke arbeids plaatsen zullen verdwijnen. Minister Van Dijk van Bin nenlandse Zaken had daar voor plannen ingediend, maar deze zijn niet door het kabinet overgenomen. Volgens Bin nenlandse Zaken zouden bij Defensie ruim 800 plaatsen verdwijnen, bij Verkeer en Waterstaat ruim 500, bij Bin nenlandse Zaken en ABP 450 en bij Financiën bijna 400. Deze departementen worden het zwaarst aangepakt. Goed ingevoerde Haagse krin gen spreken tegen dat er naar verhouding meer arbeidsplaat sen moeten verdwijnen bij het „centrale apparaat'het Haag se ambtenarencircuit Het gaat volgend jaar om twee afslan kingsoperaties. De eerste is de voor een aantal jaren geldende 2-procentsoperatie, waartoe het vorige kabinet heeft beslo ten en waarbij defensie, politie en belastingdienst werden uit gezonderd. Hiernaast komt een eenmalige z.g. efficiency korting van 1 procent die voor het hele overheidsapparaat geldt. De opbrengst van de laatste wordt geraamd op 110 miljoen gulden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. DEN HAAG Een windhoos (leeft gistermiddag tegen half vijf In enkele minuten een waar schijnlijk in de miljoenen guldens lopende schade aangericht in het Noordnederlandse gebied van 'Cropswolde tot Appingedam. In iet „messcherpe" spoor van 50 jneter dat het restant van de tropi- |che cycloon „Charlie" trok, sneu velden vele gebouwen, caravans, poten en bomen. In de jachthaven van Oostmahorn werd het café- [restaurant De Skans volledig ver- ivoest. Niemand raakte gewond. )p het Uitgeestermeer en het IJssel- neer is met schepen en een helicopter irenlang gezocht naar drie vermiste watersporters. Overigens zonder te we en of die zich inderdaad nog op of in iet water bevonden, n de regio was niet of nauwelijks spra- ce van opvallende stormschade. Een an de Hildebrandhove in Zoetermeer [eparkeerde auto werd verpletterd on- ler een forse boom. Vat het buitenland betreft waren het 'ooral Groot-Brittannië en Ierland die lappen kregen. Daar zorgde cycloon )harlie onder meer voor overstromin- ;en. «Bij Dublin verdronken twee vrou- ven en de Ierse kustplaats Bray moest en dele geëvacueerd worden. Voor de cust van Liverpool kapseisde een mo orboot; twee opvarenden worden ver nist. Een Franse helicopter redde de Irie opvarenden van het in problemen eraakte Nederlandse schip de Sea ïagle. Andere Franse reddingsteams intfermden zich over de 31 beman- lingsleden en passagiers van het Pools chip Sopot dat in het Kanaal gestrand was. )e Groningse eigenaresse van deze ca- avan loopt hevig geschrokken rond laar verkreukelde tweede woning. Als er één weg is waar we nog een heel stuk op hebben te gaan en waar we nog maar weinig van weten dan is het wel de Melkweg. Telkens wordt er door de astronomen op en langs de kant weer iets nieuws ontdekt. Nu zagen ze weer een nieuw en krachtig magnetisch veld, dat zich op een af stand van ongeveer 2.000 lichtjaren van de Aarde bevindt. Het belang van de ontdekking is, dat men nu meer te weten kan komen over het ontstaan van sterren. Het belang van de bon hieronder is, dat u - na hem te hebben ingevuld - beter dan met ko pen van losse nummers, en wel met een proefabon nement, te weten kunt komen over het ontstaan van een definitief abonnement. Want de Leidse Courant blijkt te werken als een krachtige magneet op wie nog geen abonnee is.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1