Centrum Den Haag zaterdag op stelten Mathilde Santing op vijfde Werfpopfestival Chinezen vieren maanfeest in Houtrust Fotografie van Koos Schippers Jesus Christ opnieuw naar Nederland 3 Leidenaar René van Dam exposeert 10 vrij van de St.-Sebastiaansdoelen aan de Korte Vijverberg in Den Haag. Dit wordt met ingang van 14 december het nieuwe onderkomen van het Haags Historisch Museum. Het aloude Haagse stadscen trum verandert op zaterdag 30 augustus in één groot historisch schouw- en speeltoneel. De op brengst van deze dag (want niets is gratis) komt ten goede aan de inrichting van het Haags Historisch Museum, dat eerst op 14 december zijn deuren in de Sebastiaansdoelen aan de Korte Vijverberg voor het publiek zal Ook al is het eigenlijk een feest voor de in Nederland wonende Chinezen, toch is iedereen wel kom op het Chinese Maanfeest dat op 13 september in de Haag se Houtrusthallen wordt gehou den. De gedachte achter deze Mid-Herfst manifestatie is dan ook het bevorderen van de inte gratie van de verschillende Chi nese groeperingen in de Neder landse samenleving. Het feest op zaterdag 13 septem ber duurt van 'smiddags een uur tot 'savonds half twaalf en bestaat uit een aaneenrijging van zang en dans van een Chi nese groep uit Parijs, acrobatiek uit de Chinese Volksrepubliek, een modeshow van Chinese minderheden, demonstraties Taichi en Wushu, waarzeggen etc. Twee beroemde koks uit China zijn ook aanwezig om de monstraties te geven in bami- Schutters- en kanowedstrijden, rondritten in antieke trams, een historische markt, parade, puz- zeltocht, noenmaaltijd en avonddis, een nostalgische bou levard met thé-dansant, ge schiedkundige films en toneel voorstellingen door amateur- en beroepstoneelspelers vormen de belangrijkste attracties. Tal van 'trekken en het vervaardigen van Chinese maankoekjes. Die maankoeken hebben een hele geschiedenis achter de rug. Meestal zijn deze koeken ge stoomde ronde cakes met zoete, bruine of witte bonenvulling. Zoals de naam doet vermoeden worden ze gegeten tijdens het maanfeest. Dit feest, ook wel Mid-Herfstfeest genoemd, is één van de drie feesten, die in Chi na groots wordt gevierd. Het valt in het midden van de acht ste maand van het Chinese jaar. China is overwegend agrarisch en omstreeks het maanfeest wordt de grootste oogst binnen gehaald. Overal in China is het dan goed weer en de volle maan schijnt zeer helder in een zuivere atmosfeer. Reden ge noeg om dat op grootse wijze te vieren. 'sAvonds eten de fami- Haagse gemeentelijke diensten, instellingen, amateurtoneel- en sportverenigingen doen belan geloos mee aan deze feestdag voor jong en oud. Het antwoord is aan de burgerij. Voor een beetje inrichting van het Haags Historisch Museum in het gebouw van de 17e eeuwse schutterij aan de Korte Vijver- lies met hun vrienden buiten in het glazende maanlicht het feestmaal en worden er legen des verteld over de maan en hara bewoners. Zo verhaalt één zo'n legende over de mooie Ch'ang-O, die naar de maan vloog, nadat zij heimelijk had gedronken van het goddelijke elixer der onster felijkheid. Haar man ?ag te laat dat zij boven de grond begon te zweven en kon haar niet meer pakken. Sedertdien leeft Ch'ang-0 op de maan haar een zame leven. Op het Chinese Maanfeest in Houtrust zijn ook eet-, informa tie- en verkoopstands. De en tree bedraagt tien gulden; kin deren tot en met twaalf jaar be talen de helft. In de voorver koop kosten de kaartjes acht en een halve gulden. berg is nog minstens 450.000 gulden nodig. De helft daarvan denkt de Vereniging Haags His torisch Museum te verkrijgen uit de cultuurpot van het minis terie van WVC en van het Ko ningin Juliana Fonds. Naast de Historische Dag is er een inza melingsactie aan de gang van de Haagse Juniorkamer, die een tiental bedrijven benadert om voor 15 mille als hoofdsponsor mee te doen. Bovendien oegin- nen de Haagse dagbladen, waar onder Het Binnenhof, op 13 sep tember een grote puzzelactie die tien weken zal duren. Daarmee hoopt de vereniging 75.000 gul den voor het museum bijeen te brengen. PROGRAMMA Burgemeester Havermans zal die zaterdag om 11.40 uur de feestelijke opening verzorgen door de her-onthulling van het beeld van de „Flaneur" op het Lange Voorhout. Onder leiding van dit flanerende heerschap, gespeeld door de verder als ce remoniemeester optredende be kende Haagse acteur Paul van Gorcum, spoedt men zich ver volgens naar de schutterswed strijd even verderop. De schut- terscompetitie, georganiseerd door het Haagsch Handboog Schuttergilde St. Sebastiaen, be gint om 12.20 uur.'Tien minuten later arriveren antieke tram stellen van de HTM die vanaf het Lange Voorhout rondjes van twintig minuten door het centrum zullen rijden. Om 12.40 uur klinkt het startschot voor de kanowedstrijden in de Hof vijver, op touw gezet door kano vereniging de Windhappers. Gewoon spelevaren is daarbij ook mogelijk. Weer tien minu-, ten later vermeldt het program ma de officiële opening van de historische markt op het Plein, met tal van oude beroepen. Om 12.00 uur wordt de nostalgi sche boulevard aan de Lange Vijverberg opengesteld, met een thé-dansant op de Plaats en het theater „Revue der Illusteren" aan de Korte Vijverberg. Dat laatste behelst onder meer caba retvoorstellingen uit de jaren dertig en veertig. Voor maximaal 500 hongerigen staat om 13.00 uur op het Bin nenhof, dat dan alleen toegan kelijk is vanaf het Mauritshuis, het historisch noenmaal gereed. Vanaf dat uur kan tevens wor den deelgenomen aan de puz- zeltocht voor het hele gezin, die per tram begint bij het Haags Historisch Museum. SCHUTTERSGILDE Om 16.00 uur zet de historische parade zich in beweging, met deelneming van onder vele an deren het schuttersgilde, het Verzet '40-'45 en verklede leden van amateurtoneelgezelschap pen, die overigens tussen twaalf en drie uur over het hele feest terrein gebeurtenissen uit de Haagse historie opvoeren. De route begint en eindigt op het Lange Voorhout en voert over de Kneuterdijk, Lange en Korte Vijverberg, het Plein, de Korte Houtstraat en het Tournooiveld. Om vijf uur vinden de prijsuit reikingen van de verschillende wedstrijden plaats bij de Sebas tiaansdoelen. Op datzelfde tijd stip eindigen de rondritten van antieke trams, de puzzeltochten en wordt ook de historische markt afgeblazen. In de midda guren kan verder in het mu seumgebouw worden genoten van films uit de Haagse geschie denis, beschikbaar gesteld door het Gemeente Archief (tot 17.00 uur). In de Koninklijke Schouwburg aan het Korte Voorhout spelen de acteurs his torische scènes (12.30 tot 15.30 uur). AVONDDIS Om 19.00 uur staat de historisch avonddis (a 40 gulden, max. 500 eters) alweer te dampen op het Binnenhof. Tussen 21.00 en 21.30 uur kan het publiek inha ken bij de zangers van de Ne derlandse Vereniging voor de Volkszang die oude vaderlandse liederen ten gehore brengen. Tekstboekjes zijn te koop. De eveneens muzikale slotma nifestatie met de schutterij zal zich even voor tienen afspelen bij het museumgebouw, onder speciale belichting en onder be geleiding van Paul van Gor cum. Overigens worden de program mapunten op verschillende plaatsen aangekondigd via ge luidsinstallaties. Als aandenken aan deze dag en - natuurlijk ter ondersteuning van het museum - kunnen de bezoekers dan nog een speciaal vervaardigde bierpul aanschaf fen. Rest nog te vermelden dat kaarten in de voorverkoop van af vandaag verkrijgbaar zijn bij De Posthoorn. vrij Schilderijen en tekeningen van de Leidenaar René van Dam zijn van zaterdag 30 augustus tot en met woensdag 27 september te zien in galerie Stelling aan de Lange Mare 65. Van Dam studeerde aan de Ko- ninkelijke Academie voor Beel dende Kunsten in Den Haag. Hij kreeg daar les van onder anderen Krijn Giezen en Auke de Vries. Zijn werk behoort tot de abstract-expressionistische school. Veel van zijn kunstwer ken stralen oorsprokelijkheid uit. Dat komt extra tot uiting door zijn persoonlijke kleurge bruik. De kunstenaar zet de vorm duidelijk neer; in samen hang met de expressionistische schildertechniek ontstaat hier door een spannend beeld. Gale rie Stelling is woensdag tot en met zaterdag geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Ook De Div is zaterdag in Leidt ceerd door Claw Boys Claw. Het Mathilde Santing Ensemble geeft om 18.00 uur een concert. Mathilde Santing won vorig jaar met Julia Loko en Astrid Cerise het Knokke-festival. Op haar titelloze elpee zijn num mers te vinden als 'Painted Smile', 'That gentleman is a dope' en 'You took advantage of me'. In het najaar komt weer een langspeelplaat van de zan geres uit. Santing en Ensemble te zien omschrijven hun muziek als 'een kruising tussen pop, jazz, klassiek en viool'. Daarna treedt de Delftse groep De Div op. Vijf jaar geleden bracht deze formatie ook niet- commerciële, experimentele muziek ten gehore op het Werf- popfestival. De groep zingt zo wel Nederlandse als Engelse teksten. De Amerikaan Blaine L. Rei- ninger sluit het festival af. Rei niger zingt en speelt viool en keyboards. Hij wordt op het po dium begeleidt door Linear B: Leon van de Akker en Daniel Wang. Hun optreden begint om 22.00 uur. Ook dit jaar wordt 's avonds een film gedraaid. Het eerste deel van 'Repo Man' van Alex Cox wordt vertoond om 21.00 uur. Na het laatste muzikale optre den volgt het tweede deel van de Amerikaanse film. het vak van fotograaf Ab Ko ning, bij wie zijn loopbaan be gon. Na diverse omzwervingen kreeg Schippers de gelegenheid om van zijn hobby zijn beroep te maken. Hij volgde lessen aan de Nederlandse Fotovakschool, aan de Famous Photographer School en bij fotograaf Hans Götze. De 40 geëxposeerde fo- Fotograaf Koos Schippers expo- „Perspectief in zwart-wit" mee- to's hebben verschillende on- seert in de maand september gekregen en is dagelijks van derwerpen; er zijn portretten zijn werk in galerie De Nachte- 9.00 tot 23.00 uur te zien. Koos bij, voorbeelden van architec- gaal van Lisse aan de Heereweg Schippers werd op 14 oktober tuur, landschappen en staaltjes 10. De expositie heeft als titel 1945 in Lisse geboren. Hij leerde van technische fotografie. De 40 geëxposeerde foto's hebben verschillende onderwerpen. Van der Werfpark (Leiden): Voor de vijfde achtereenvolgen- Werfpopfestival gehouden. Zo- Werfpopfestival. Zaterdag 30 de maal wordt zaterdag in het als altijd is de organisatie in augustus. 14.00 uur. Leidse Van der Werfpark het handen van het Leids Vrijetijds Centrum en de directie cultuur van de gemeente. De toegang is gratis. Traditioneel wordt het festival zaterdagmiddag om twee uur geopend door een Leidse band. Cadillac Walk brengt rhytm blues ten gehore. Er worden zo wel eigen composities als wer ken van anderen gespeeld. De Leidse formatie bestaat uit Onno Voorhoeve (zang en gi taar), Dirk van Peype (mond harmonica en zang), Paul Hof- meister (bas) en Jan van Eg- mond (drums). Na Cadillac Walk treedt de Bel- fische garagerockgroep The lumbers op. Deze groep heeft dit jaar de Belgische Westroc- kralley gewonnen. De eerste el pee van The Slumbers komt uit in september en wordt geprodu- Santing treedt zaterdag in Lei den op. Circustheater, Scheveningen: Rockopera 'Jesus Christ Superstar' door Koninklijk Ballet van Vlaanderen. Regie: Rufus Collins. Op 29 t/ m 31 augustus (20.15 uur). Een half jaar geleden besloot het Koninklijk Ballet van Vlaanderen om naast de tradi tionele balletuitvoeringen, jaar lijks drie volwaardige musicals uit te brengen. Het gezelschap ging een fusie aan met het eveneens uit België afkomstige Theater Arena, en daarmee ont stond een musical-cast van ze ventig medewerkers. De eerste productie die met deze nieuwe formule werd uit gebracht was een nieuwe versie van 'Jesus Christ Superstar', de rockopera van Andrew Lloyd Webber en Tim Rince. Deze Belgische versie is opnieuw te zien in Scheveningen. De in Nederland woonachtige Ameri kaan Rufus Collins had de re gie. Hij is begin jaren '70 bij de Londens produktie betrokken geweest, en heeft het verhaal nu vertaald naar 1986. Daarmee staat in het lijdensver haal van Jezus Christus niet meer een bovenmenselijk we zen centraal, maar veel meer een man die tegen zijn overtui ging in door zijn omgeving in het keurslijf van superster I wordt gehesen. De wijz^ waarop Collins zijn visie geënsceneerd heeft, oogstte tijdens de Neder landse première afgelopen maart bewondering. Dat was I voldoende reden voor het Cir custheater om opnieuw enkele voorstellingen in het program ma op te nemen. Een van de vele spanning oproepende scenes uit Jesus Christ Superstar.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17