Politie en Freewave voeren uitputtingsslag celaacgou/tcmt jsr stad omgeving via an Hippocratesvia Boerhaave laar klinisch onderwijs van nu De Leidse Courant is een krant met een eigen gezicht loze buurt verstoort ;emeentelijk feestje A WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1986 PAGINA 13 ^RADIOPIRAAT MAAKT ONBEKOMMERD GEBRUIK VAN GEMEENTELIJKE GEBOUWEN Dat vindt Milan Konvalinka (van de Fotoredactie) van 'zijn' krant. Een gezicht dat mede wordt bepaald door de Fotoredactie. Milan en zijn collega's brengen met name gebeurtenissen in beeld die zich in onze eigen omgeving afspelen. Want het regionale nieuws heeft een belangrijke plaats in de Leidse Courant. Een krant met een duidelijke signatuur: gemaakt vanuit een christelijke levensvisie. Nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. LEIDEN De populaire Leid se radiopiraat Freewave is gis termiddag 'voor de zoveelste keer' uit de lucht gehaald. Toen ambtenaren van de Radio Con trole Dienst (RCD) met hulp van politie en brandweer op het dak van een flat aan de Arendshorst arriveerden, lag er naast de zender een briefje voor hun klaar: „Van harte ge feliciteerd" ondertekend met „Radio Freewave". De radio makers van Freewave verkeer den in de veronderstelling dat het de vijf-en-twintigste keer betrof dat de RCD ingreep. En bij een dergelijk jubileum pas sen felicitaties. Het tekent de lachwekkende situatie die rond Radio Freewa ve dreigt te ontstaan. RCD en radiopiraat hebben het er zo druk mee om elkaar te bestrij den dat beide partijen de tel zijn kwijtgeraakt. Volgens de politie is het jubileum al lang achter de rug, het zou gisteren voor de 29e maal zijn dat werd opgetreden. Maar een telfoutje is ook begrijpelijk voor een pi raat waarvan de zendappara tuur soms zelfs drie maal per dag door de RCD in beslag wordt genomen. De actie werd gisteren ingege ven door klachten van de wo ningbouwvereniging die eige naar is van de flats aan de Arendshorst. De piraten had den het toegangsluik tot het dak met stukken antennne die van een vorige actie waren blijven liggen geblokkeerd. Andere keren waren het klach ten van omwonenden of storin gen voor het luchtvaartverkeer boven Valkenburg en Schiphol reden om tegen de illegale uit zendingen op te treden. Freewave, de organisatie om vat zon dertig mensen, ver zorgt sinds 1 januari '84 uitzen dingen die, afhankelijk van de sterkte (oplopend tot 150 Watt) van de geplaatste zender, tot in Zeeland goed te ontvangen zijn. De piraat weet zich financieel gesteund door een lange rij van adverteerders. De reclame-in komsten verschaffen de radio makers ruimschoots het beno digde geld om na ieder optre den van de RCD nieuwe appa ratuur aan te schaffen. „Voor de meesten is het een hobby, er zijn een paar mensen die er wel wat aan verdienen", aldus twee medewerkers van Freewave. Adverteerders zijn uitermate terughoudend wanneer er naar hun aktiviteiten met betrek king tot Freewave gevraagd wordt. Uit de karig verstrekte informatie wordt duidelijk dat zij officieel niet op de illegale zender adverteren. Contracten worden afgesloten voor adver tenties op het twee-wekelijkse blaadje van Freewave dat met name in platenwinkels te krij gen is. Op deze wijze blijven de adverteerders buiten schot wanneer het justiteel mogelijk wordt gemaakt om adverteer ders aan te pakken. Maande lijks reclame maken via Free wave loopt eerder in de duizen den dan in de honderden gul dens. Het schriftelijk contact verloopt via een postbus in Lei den die op naam van een recla mebureau staat. Commercieel Freewave doet er geen enkele moeite voor het bestaan te ver hullen. De radiopiraat organi seert discoshows in de Stadsge hoorzaal (overigens eigendom van de gemeente, de kaarten worden verkocht via de VVV) en geeft het eerdergenoemde blaadje uit. Doorgaans vinden de uitzendingen plaats vanuit een door de Woningbouwver eniging Leiden (deze wordt door de gemeente gecontro leerd) beheerde flat. Soms wordt er zeer openlijk uitge zonden zoals eenmaal vanaf de braderie op de Haarlemmer straat. Ook hier greep de RCD in. De politie is zeer nauwkeurig op de hoogte van de identiteit van de mensen achter Freewa ve. Volgens het abonnementen bestand van Freewave geldt zelfs de RCD als een trouwe af nemer van het periodiek van de piraat. Soms komt het voor dat Free-Wave medewerkers Met hulp van de brandweer werd gistermiddag de zendapparatuur van Freewave van het dak van een flat in de Arendshorst gehaald. Gisteravond was de radiopiraat alweer vanaf een andere locatie in de lucht. thuis worden opgebeld door de RCD. Eén van de medewerkers is voor zijn illegale aktiviteiten al een keer tot 1000 gulden boete en een maand voorwaardelijk veroordeeld. Een Leidenaar die van betrokkenheid bij de pira tenzender is verdacht, werd tot enkele weken gevangenisstraf veroordeeld. Zijn studio met een waarde van 65.000 gulden is in beslag genomen. Omgekeerd zijn ook de radio makers uitstekend op de hoogte van de aktiviteiten van de te genpartij. Is de RCD in de stad dan wordt zoals gisteren wat goedkopere zendappara tuur geplaatst. De uitzendingen hebben plaats vanaf het dak van een flat aan de Arends horst die op naam van een niet- bestaand persoon staat. In de flat staat een cassette wisselaar die garant staat voor 12 uur muziek. Twee maal per etmaal wordt de wisselaar opnieuw ge vuld. Wanneer de zender uit de lucht is gehaald, wordt korte tijd vanaf een andere locatie uitgezonden om het de politie niet al te makkelijk te maken. Veelal kunnen de uitzendingen enkele uren na het optreden van de RCD en de politie her vat worden. „Uit commercieel oogpunt is het noodzakelijk dat wij zo snel mogelijk weer in de lucht zijn", aldus één van de medewerkers. Vooralsnog lijkt het openbaar ministerie uitermate lankmoe dig in de zaak Freewave. Vol gens officier van justitie De Wit bestaan er „geen concrete gedachten om in de sfeer van vervolging extra aandacht aan Freewave te besteden". Hij sluit echter niet uit dat dat in de toekomst niet zou kunnen veranderen. De Wit zegt dat de commerciële aktiviteiten van de radiopiraat aanleiding kun nen zijn voor het volhardende optreden van de politie. Een woordvoerder van de poli tie zei gistermiddag dat de ac ties tegen Freewave „naar aan leiding van klachten of op ei gen initiatief" gewoon doorge zet zullen worden. De politie hoopt op een strenge veroorde ling van de rechter tegenover de illegale radiomakers „zodat zij eens naar wat anders uit gaan kijken". „Maar dat is onze verantwoordelijkheid niet. De politie treedt op tegen strafbare feiten en daar gaan wij gewoon mee door", aldus politie-voor- lichter H. Langedoen. De poli tie heeft inmiddels 26 processen verbaal liggen tegen medewer kers van Freewave. Op radio-piraterij staat een maximum-boete van 50.000 gulden. De radiomakers reke nen echter op enig meededogen van de rechter wanneer het ooit tot een strafzaak komt. Eén van hen: „Dan staat er zo'n werkeloos jochie voor de rech ter omdat hij van betrokken heid bij Freewave wordt ver dacht. Die jongen komt er met een kleine boete van af want die kan toch nooit veel beta len". Ieder optreden van de RCD en de politie waarbij de zendapparatuur in beslag wordt genomen en de zestien meter hoge mast wordt vernield, be zorgt Freewave een schadepost van zo'n 3000 gulden. Dat is echter geenszins onoverkomen- lijk. Eén van de medewerkers: „Als we geld nodig hebben, zoeken we er gewoon wat ad verteerders bij". GERT VISSER )EN Terwijl de gemeente vierde ter gelegenheid van gereed komen van de 10ste woning, maakten de jners van De Camp zich ad over de slechte afwerking hun huizen. Als tegenpresta- yoor de onthulling van een (twerk door wethouder D. [laar (Volkshuisvesting) en de bewoners van de e Sint Agnietenstraat pam- pn achter hun ramen waarin jemeente werd aangeklaagd, loze buurtbewoners verstoor- 'het feest enigszins. „We wo- nu zeven maanden in deze (we huizen. We hebben last lekkage, de deuren sluiten goed en de tegels in de bad- AN BEKNELD JSSEN MUUR V VIJZEL DEN Een 37-jarige man Sliedrecht is gistermiddag t gewond geraakt bij een be- (songeval. De man werkte bij in aanbouw zijnde waterzui- hgsinstallatie aan de Stad- derweg. Hij bevond zich met collega in een ruimte, waar een vijzel stond. De collega niet door dat de man bij de tl stond. Hij zette de machine Het slachtoffer raakte met linkerbeen bekneld tussen Ttuur en de vijzel. De collega e het apparaat meteen af. Het htoffer is met beenletstel rgebracht naar het Diacones kamer zitten los", betoogden de bewoners. Een woordvoerder van de gemeentelijke directie volkshuisvesting kon hun boos heid begrijpen. „Drie weken ge leden hebben we afspraken ge maakt met architect en aanne mers. Die zouden de problemen aanpakken, dat is helaas niet ge beurd. Vanmorgen ben ik nog naar de bewoners toegegaan, ik heb hen gezegd dat de proble men zo snel mogelijk'de wereld worden uitgeholpen", aldus de woordvoerder. Wat de bewoners erg boos maakt, is dat de muur van de veertigduizendste woning is schoongespoten, maar dat de muren van hun huizen nog steeds worden ontsierd door vilt stift- en spuitbusopschriften. De ambtenaar: „We hebben een prijsopgave aangevraagd om het hele project aan te pakken. We willen iets doen om te voorko men dat een dag nadat je de mu ren hebt gereinigd, deze alweer zijn volgekliederd. Het is wel een kostbare aangelegenheid, maar we willen er wat aan doen". Ook zijn de mensen ver ontwaardigd, omdat ze nu al ze ven maanden vanuit hun voor deur in de bagger stappen". Een van de bewoonsters, mevrouw Van Veen: „Gisteravond waren mensen bezig in de stromende regen, de straat op te knappen voor de muur waarop het kunst werk is aangebracht. Ons laten ze zitten in de troep". Volgens de woordvoerder van de gemeente is de bewoners vertelt, dat het een noodstraat zou blijven totdat het Boerhaave-complex gereed is. „Anders rijdt het bouwver- keer het kapot". Bewoner Van Veen spant volgens zijn vrouw een kort geding aan tegen de ge meente, omdat hij een vergoe ding wil krijgen voor de door lekkage beschadigde vloerbedek king. Wethouder Tesselaar sprak tij dens het officiële gedeelte van het bereiken van de mijlpaal, zijn zorg uit voor de financiële nood waarin een aantal Leidse woningbouwverenigingen ver keert. Hij riep de besturen op de krachten te bundelen. „Solidari- teitsgevoelens van de rijke vere nigingen ten opzichte van de arme vereniging zullen sterker moeten zijn dan kinnesinne over wenselijke bestuursvormen. De tijd dringt", zei de wethouder verwijzend naar de moeizame fusiebesprekingen van enkele verenigingen. Tesselaar sprak de hoop uit dat samenwerking tussen Leiden en de regiogemeenten er toe zou lei den dat gezamenlijk subsidies voor de woningbouw bij het rijk worden aangevraagd waarbij de typen en aantallen woningen naar behoefte uitgewisseld zou den kunnen worden. De samen werking zou bekroond moeten worden met een regionale woon ruimteverordening. Ter gelegenheid van de realisatie van de veertigduizendste woning in Leiden werd gisteren in de openbare bibliotheek de tentoon stelling „Van hof tot Stevenshof" ze is tot 9 september PRINSES MARGRIET OPENT SYMPOSIUM OVER 350 JAAR KLINISCH ONDERWIJS DEN Vanuit de hele we- zijn medisch historici en do en. die betrokken zijn bij het trwijs aan medische studen- naar Leiden gekomen om Symposium over 350 jaar kli- h onderwijs in Leiden bij te len. De officiële opening van symposium, dat morgen en morgen plaatsvindt in de tgezaal van Fysiologie aan de senaarsweg, werd vanmid- iin de Pieterskerk verricht f prinses Margriet. Mevrouw L dr. A.M. Luyendijk-Els- t, hoogleraar in de geschiede- der geneeskunde aan de (se universiteit heeft daarbij i herdenkingsrede uitgespro- i Op het symposium, dat is fganiseerd door de faculteit teskunde en het Academisch lenhuis, wordt aandacht be ll aan de ontwikkeling van klinisch onderwijs in ver- llende landen in de wereld. wel de Leidse universiteit Is op 8 februari 1575 werd (richt, duurde het toch nog 1636 voordat de medische stu- ten aan het ziekbed van pa- ten les kregen. Voor die tijd (l er vrijwel uitsluitend theo- Ich onderwijs gegeven, dat i gebaseerd was op de bevin- |en van Hippocrates, de fdlegger van de medische (nschap, die van 460 tot 377 voor Christus leefde en op lan andere klassieke genees- idige auteurs als Galenus, (corides en Theophrastus. ktijk leerden de studenten bij ie Leidenaren thuis. De zie- huizen van toen waren meer herplaatsen van hongerigen, igers, landlopers en oude, ikke of zieke mensen. Het len vooral de medici Francis- de leBoë Sylvius (1616-1672) 'Herman Boerhaave (1668- die het onderwijs aan het ienhuisbed (klinisch onder- i) in Leiden op bijzondere le gestalte gaven. idergeschikt ds Boerhaave zijn er vele me- geweest, die de medische lenten in Leiden onderricht en. Zoals dat gaat, deed de het beter dan de ander, maar Ids werd de patiënt in de kli- i bij de opleiding betrokken, twel het er uiteraard om te p was hen beter te maken, len de patiënten toch vooral rwerp ter bestudering door lenten. De privacy en de rae- g van die patiënt was in die Dr. H.J.M. van Rossum (midden) met. twee medische studenten, die momenteel het Alco-schap doen. Voordat zij met echte patiënten te maken krijgen, oefenen zij op poppen en modellen. 1 dagen ondergeschikt aan het on derwijskundige belang. Naarma te de jaren vorderden en de me dische technieken steeds geavan ceerder werden, werd ook de be hoefte om patiënten op een bete re manier tegemoet te treden, groter. De medische faculteit in Leiden was de eerste die met een facul taire cursus met nieuwe echt pa tiëntgerichte onderwijstechnie- ken, kwam. Sinds 1980 komen namelijk alle medische studen ten, die hun vier jaren theorie in Leiden succesvol hebben doorlo pen, in het Alco-schap terecht Tijdens dit Alco-schap, afkorting van Algemeen Co-assistentschap, leren vijfde-jaars studenten in kleine groepen en onder voort durende leiding van een arts en een gedragswetenschapper, aller lei medische basisvaardigheden, die straks in de echte praktijk van pas komen. Dit op een wijze die altijd patiënt-sparend en pa tiëntvriendelijk is. Zij leren tech nieken zoals gespreksvoering, li chamelijk onderzoek, medische verslaglegging en -technieken en laboratoriumtechnieken. Doel van het Alco-schap is dat de stu denten een patiënt compleet kunnen onderzoeken, dat ze be ter in de praktijk zullen starten en dat ze gevoeliger zullen zijn voor de patiëntenkant van de ge neeskunde. Pa tiëntvriendelijk Dr. H.J.M. van Rossum, vanaf het begin in 1980 als coördinator betrokken bij het Alco-schap en belast met de ontwikkeling en begeleiding van het programma, vertelt in zijn kamer in de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis iets over deze nieu we ontwikkeling in het klinisch onderwijs. „Tegenwoordig worden artsen patiëntvriendelijk opgeleid. Voordat de co-assistenten, dat zijn dokters in opleiding, hun eerste echte patiënt onderzoeken hebben ze al een intensieve trai ning achter de rug, die liikt op die van piloten en waarbij de werkelijke situatie zo veel moge lijk is nagebootst. Voordat de studenten met echte patiënten te maken krijgen oefenen zij op poppen en modellen, op elkaar en op gezonde mensen", aldus dr. Van Rossum. Eén van de belangrijkste, maar misschien ook wel moeilijkste ta ken van een arts is het voeren van gesprekken met patiënten over hun ziekte. Zo'n gesprek moet zowel voor dokter als pa tiënt plezierig verlopen, maar moet ook de juiste informatie op leveren voor de dokter. Van Rossum: „Speciaal opgeleide vrijwilligers spelen een bepaalde klacht en de medische student moet in een gesprek leren ont dekken welke ziekte de „pa tiënt" onder de leden heeft. Deze gesprekken worden op video op genomen zodat de student zich zelf later aan het werk kan zien en van zijn fouten kan leren. Maar ook spelen medische stu denten om beurten voor patiënt en niet alleen in een gesprekssi tuatie. Om beurten moeten zij bijvoorbeeld ook lichamelijke onderzoeken ondergaan of wordt er bij hen bloed geprikt. Een goede dokter moeten namelijk weten wat een onderzoek voor een patiënt betekent. Door zelf de rol van zieke te spelen, kun nen zij zich beter in diens situa tie verplaatsen", aldus dr. Van Rossum. Door het Alco-schap werd naar de mening van dr. Van Rossum de kwaliteit van het klinisch on derwijs sterk verbeterd. Een ver betering overigens niet alleen ten gunste van de student. „Hoewel het Alco-schap uiter aard is bedoeld om de medische studenten grondig voor te berei den op de praktijk, is het opval lend hoeveel de arts-docenten van deze cursus leerden. Doordat zij van negen tot vijf uur de stu denten moesten bezig houden met technieken, die ook voor hen nieuw waren, werden zowel student als docent opnieuw opge leid", stelt de heer Van Rossum vast Computers Behalve deze duidelijke prakti sche oefeningen in het leren om gaan met een patiënt, werken de medische studenten verder met computers. Artsen en program meurs hebben gezamelijk voor de computer speciale prgram- ma's samengesteld, waarin de student geconfronteerd wordt met klachten van een patiënt. Door antwoord te geven op vra gen van de computer, moet de student achter de ziekte komen en een juiste behandelingswijze vaststellen. „Beslissingen nemen hoort bij het artsenvak", stelt de Alco- schap coördinator Van Rossum. „Via de computer oefenen zij in het houden van spreekuur. Ge maakte fouten worden net zo lang van commentaar voorzien, totdat de juiste beslissing is geno men. Hierdoor kan worden voor komen dat deze fouten bij pa tiënten worden gemaakt". Op het ogenblik kunnen studen ten werken met computers, die in een speciale ruimte in het zie kenhuis staan opgesteld (het leerhuis). Verwacht wordt echter dat het nog dit jaar mogelijk zal zijn om ook computers bij de stu denten thuis aan te sluiten, zodat zij zichzelf ook daar kunnen trai nen. Nadat de studenten gezame lijk het Alco-schap hebben door lopen, wordt pas de overstap naar in de echte praktijk ge maakt. Die praktijk begint in de polikliniek, waar de co-assisten ten dan geheel zelfstandig een aantal patiënten moeten ondèr- zoeken. Daarna worden de ver richtingen van de student door de arts gecontroleerd. „Het Alco-schap heeft de tradi tionele onderwijstechnieken ver anderd, zegt dr. Van Rossum. „Er zijn nu trainingsprogram ma's die los staan van de patiënt, waardoor deze een grotere be scherming geniet en tegelijker tijd de kwaliteit wordt verbe terd", aldus Van Rossum, die tenslotte stelt dat het klinisch onderwijs nu, net als in het be gin bij Hippocrates, weer terug is bij de patiënt. „Hippocrates nam de patiënt als uitgangspunt voor studie en onderwijs, maar kon erg weing hulp bieden. Boerhaa ve kon iets meer hulp bieden en betrok de patiënt weer in het on derwijs, zij het toch vooral als studie-object. Nu er steeds meer behandelingsmethoden zijn, wordt ook het belang van onder handelen of bespreken van de ziekte met de patiënt steeds gro ter. En omdat dit in belang is van de patiënt, maar ook in dat van de medicus, is het voeren van gesprekken een belangrijk onderdeel in de opleiding gewor den en daarmee zijn we pas echt weer terug bij de patiënt, net als Hippocrates". SYLVIA VAN LEEUWEN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13